Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Tracks 8 28.9.2020
Østerbro Stadion

M 100 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1Peter Moll BergPeter Moll Berg BAC11.61
  
 
2Thomas BergThomas Berg ('04)BAC11.80
  
 PB
3Anas AliAnas Ali ('99)KIF11.95
  
 
3August ØstergaardAugust Østergaard ('03)KIF11.95
  
 PB
5Michael Cuenca RasmussenMichael Cuenca Rasmussen ('74)Sparta12.84
  
 =PB
Michael Noes AndersenMichael Noes Andersen ('91)Hvidovre AM DQ
  
 
Finale B
Vind: -0.6
Vind: -0.6
1Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC12.91
  
 
3Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF14.02
  
 
4Henrik BergHenrik Berg ('63)BAC14.42
  
 
M 200 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1Marquis CaldwellMarquis Caldwell ('90)Sparta / USA23.86
  
 SB
2August ØstergaardAugust Østergaard ('03)KIF24.02
  
 SB
3Anas AliAnas Ali ('99)KIF24.27
  
 
4Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC25.85
  
 
5Nicolai MarottNicolai Marott ('94)NBRO28.15
  
 PB
Finale B
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1Bastian KruseBastian Kruse ('94)24.70
  
 PB
3Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF29.46
  
 PB
M 3000 m    

Finale A

Finale
1Theis LæssøeTheis Læssøe ('93)Amager AC8:35.10
  
 PB
2Gustav MørchGustav Mørch ('02)Blovstrød Løverne8:47.85
  
 PB
3Thomas Svare EhlersThomas Svare Ehlers ('89)NBRO9:00.34
  
 SB
4Rasmus JessingRasmus Jessing ('78)NBRO9:00.70
  
 PB
5Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta9:14.61
  
 SB
6Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)BAC9:15.01
  
 PB
7Mukhtar Isaq IbrahimMukhtar Isaq Ibrahim ('94)Sparta9:16.35
  
 PB
8Jonas LemvigJonas Lemvig ('96)9:16.41
  
 PB
9Mohamed HersiMohamed Hersi ('94)Frederiksberg IF9:24.34
  
 SB
10Thomas Ho PedersenThomas Ho Pedersen ('87)NBRO9:28.08
  
 PB
11Rasmus Vincentz JensenRasmus Vincentz Jensen ('84)NBRO9:29.77
  
 SB
12Frans PedersenFrans Pedersen ('84)NBRO9:43.28
  
 PB
13Nils Christian GregersNils Christian Gregers ('02)Trongårdens IF 9:45.60
  
 PB
14Christian KjellmanChristian Kjellman ('02)Trongårdens IF 9:48.86
  
 PB
Finale B
1Stefán GuðmundssonStefán Guðmundsson ('70)Snik Atletik / ISL9:39.36
  
 PB
2Bjørn Torgils Våge KnutsenBjørn Torgils Våge Knutsen ('94)NBRO / NOR9:41.26
  
 PB
3Jacques DehnbostelJacques Dehnbostel ('90)Trongårdens IF 9:42.84
  
 PB
4Jan JakubicekJan Jakubicek ('96)Sparta / CZE9:51.37
  
 PB
6Dominic CucicDominic Cucic ('91)NBRO / GER10:03.79
  
 PB
7Mikkel HøeghMikkel Høegh ('77)Trongårdens IF 10:05.79
  
 PB
8Laurits Gade Strøyer AndersenLaurits Gade Strøyer Andersen ('05)Blovstrød Løverne10:06.23
  
 PB
9Paul RoomePaul Roome ('73)THS10:11.97
  
 SB
10Jacob Rørdam Holm-JørgensenJacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)Sparta10:14.90
  
 PB
12Thomas QvistgaardThomas Qvistgaard ('73)Trongårdens IF 10:23.24
  
 PB
13Nimer ZiadmaneshNimer Ziadmanesh ('95)NBRO10:38.61
  
 PB
15Martin Paulo KaaeMartin Paulo Kaae ('85)NBRO9:52.89
  
 PB
15Nicolai VivetNicolai Vivet ('77)THS11:01.82
  
 SB
Christoffer Tarras MadsenChristoffer Tarras Madsen ('92)KIF DNF
  
 
Søren ThomsenSøren Thomsen ('75)Trongårdens IF DQ
  
 
David CholdinDavid Choldin ('04)Blovstrød Løverne DQ
  
 
Alexander Simon DewhurstAlexander Simon Dewhurst ('05)KIF DQ
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta3.87
+1.0
  
 
K 100 m    
Finale B
Vind: -0.6
Vind: -0.6
2Emma FlorEmma Flor ('05)FIF Hillerød13.62
  
 PB
5Anna Lena EspegaardAnna Lena Espegaard ('05)KIF14.52
  
 PB
6Asta Hubeck-GraudalAsta Hubeck-Graudal ('80)17.89
  
 SB
K 200 m    
2Maja Børregaard VoigtMaja Børregaard Voigt ('07)Sparta26.75
  
 PB
4Asta Hubeck-GraudalAsta Hubeck-Graudal ('80)38.94
  
 
K 3000 m    
5Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta10:00.35
  
 SB
11Kathrine Højgaard HansenKathrine Højgaard Hansen ('95)Sparta10:21.04
  
 PB
14Nanna Rye NielsenNanna Rye Nielsen ('01)10:40.60
  
 PB
16Asta Hubeck-GraudalAsta Hubeck-Graudal ('80)13:19.64
  
 SB
K Trespring     

Finale A

Finale
1Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF9.61
+1.3
  
 PB
2Laura Bollerslev AndreasenLaura Bollerslev Andreasen ('05)Amager AC9.37
+1.3
  
 
D17 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF19.95
  
 PB
D15 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -1.7

Finale A

Finale
Vind: -1.7
1Bertram SundlandBertram Sundland ('05)KIF18.23
  
 
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
1Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF14.91
  
 PB
2Anna Lena EspegaardAnna Lena Espegaard ('05)KIF15.07
  
 PB

Seneste resultater

25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp