Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Skive: 12.9.2015

M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Mads LundMads Lund Sparta45.06
  
 
Alexander HaugebyAlexander Haugeby Sparta35.44
  
 
Laurits Hytting FiigLaurits Hytting Fiig Greve Atletik32.48
  
 PB
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik26.56
  
 PB
Anton KühlAnton Kühl ('01)Aarhus 190023.40
  
 
Nicolas FjellerupNicolas Fjellerup ('01)Holte Atletik22.19
  
 
Alexander CanningAlexander Canning ('01)SAK7721.29
  
 PB
Mads Dahl-JessenMads Dahl-Jessen SAK7719.54
  
 PB
Asger OlesenAsger Olesen ('01)Skive AM17.94
  
 
Johannes Thorbjørn HansenJohannes Thorbjørn Hansen ('02)Skive AM15.75
  
 
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)Aarhus 190050.09
  
 
Stefan Miang MortensenStefan Miang Mortensen ('96)Sparta39.93
  
 
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM37.90
  
 
Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik34.95
  
 PB
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta33.64
  
 
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK30.26
  
 PB
Thomas HolmThomas Holm ('99)Greve Atletik27.79
  
 PB
Jakob PlaschkeJakob Plaschke ('96)Aalborg AM22.38
  
 
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Bjørn Van OvereemBjørn Van Overeem Sparta42.02
  
 PB
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik41.77
  
 
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta27.27
  
 PB
Philip Vikne DalmosePhilip Vikne Dalmose ('01)Aarhus 190027.01
  
 
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta22.72
  
 
Zacharias G BuusZacharias G Buus Aarhus 190021.98
  
 PB
Rasmus Pilgaard SørensenRasmus Pilgaard Sørensen Skive AM21.51
  
 PB
Mathias ThuesenMathias Thuesen SAK7718.13
  
 
Asger OlesenAsger Olesen ('01)Skive AM12.64
  
 PB
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM51.42
  
 PB
August Nabe HallbergAugust Nabe Hallberg ('98)Sparta / EST50.52
  
 PB
Frederik CarlssonFrederik Carlsson ('97)BAK43.10
  
 
Mads ChristiansenMads Christiansen ('97)Sparta37.28
  
 PB
Carl C. ØsterbyCarl C. Østerby ('97)Greve Atletik36.06
  
 PB
Karl DanielsenKarl Danielsen ('98)Stoholm Atletik31.09
  
 PB
Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM30.87
  
 
Oskar Malmkjær MøllerOskar Malmkjær Møller ('96)Aarhus 190027.28
  
 PB
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Mads LundMads Lund Sparta54.28
  
 
Christian CorneliusChristian Cornelius Sparta41.47
  
 
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta36.35
  
 
Rasmus Outzen VejlgårdRasmus Outzen Vejlgård SAK7734.73
  
 
Niclas Juel BennedsgaardNiclas Juel Bennedsgaard ('01)Skive AM34.32
  
 
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik33.64
  
 PB
Laurits Hytting FiigLaurits Hytting Fiig Greve Atletik32.00
  
 PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190031.42
  
 
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM29.19
  
 PB
Ludvig Hytting FiigLudvig Hytting Fiig ('02)Greve Atletik28.32
  
 PB
Emil Busch BjerregaardEmil Busch Bjerregaard ('01)SAK7725.70
  
 PB
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta11.40
  
 
Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta9.95
  
 PB
Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja9.62
  
 
Feline ChristensFeline Christens BAC9.42
  
 PB
Victoria S. JørgensenVictoria S. Jørgensen BAK9.30
  
 
Amalie Holmark AndersenAmalie Holmark Andersen ('99)Aarhus 19009.05
  
 PB
Laura Nørrung PoulsenLaura Nørrung Poulsen Sparta8.09
  
 
Celine WürtzCeline Würtz ('01)Skive AM7.54
  
 
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 19006.85
  
 PB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Fawzie OtourFawzie Otour ('96)Aarhus 190012.20
  
 
Karoline MangorKaroline Mangor ('98)Sparta11.92
  
 PB
Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)Sparta11.57
  
 PB
Viktoria AndersenViktoria Andersen ('98)DELTA9.09
  
 
Maria Kromann KnudsenMaria Kromann Knudsen ('98)SAK778.10
  
 PB
Therese Helk OlesenTherese Helk Olesen ('99)Skive AM7.22
  
 
Marie Meldgaard JakobsenMarie Meldgaard Jakobsen ('96)Skive AM7.12
  
 PB
Hanne HansenHanne Hansen ('97)Aarhus 19006.85
  
 
Mai Stæhr RødtnesMai Stæhr Rødtnes ('99)Aarhus 19006.05
  
 PB
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta34.37
  
 PB
Maria Thorndal ThomsenMaria Thorndal Thomsen Aalborg AM32.36
  
 
Feline ChristensFeline Christens BAC28.94
  
 PB
Rebecca NielsenRebecca Nielsen BAK23.65
  
 
Celine WürtzCeline Würtz ('01)Skive AM22.68
  
 PB
Caroline Tarrasson HansenCaroline Tarrasson Hansen Sparta21.09
  
 PB
Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta20.87
  
 
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190018.39
  
 
Annemarie ØstergaardAnnemarie Østergaard ('03)BAC17.88
  
 
Carla Overgaard MikkelsenCarla Overgaard Mikkelsen ('03)Skive AM15.24
  
 
Tine Hoffmann NielsenTine Hoffmann Nielsen Aarhus 190012.96
  
 SB
Eva NybyEva Nyby ('02)Aalborg AM11.58
  
 
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Vicki DahlVicki Dahl Stoholm Atletik38.79
  
 
Caroline Tarrasson HansenCaroline Tarrasson Hansen Sparta30.84
  
 
Maria Thorndal ThomsenMaria Thorndal Thomsen Aalborg AM28.70
  
 
Rikke NeubertRikke Neubert BAC28.23
  
 PB
Julie HarsmannJulie Harsmann Aarhus 190025.00
  
 PB
Sara HarsmannSara Harsmann ('02)Aarhus 190024.53
  
 PB
Victoria LendalVictoria Lendal ('02)Sparta23.12
  
 PB
Helena MatzHelena Matz ('02)BAK23.10
  
 PB
Victoria S. JørgensenVictoria S. Jørgensen BAK22.38
  
 
Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM18.83
  
 PB

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne