Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Ballerup: 18.6.2016

M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta13.33
  
 
Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF8.94
  
 
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Wilhelm KoppWilhelm Kopp ('03)Sparta10.27
  
 PB
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC9.27
  
 
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK13.67
  
 
Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM12.76
  
 PB
M Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta10.84
  
 
M Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta42.08
  
 
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC30.39
  
 PB
Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC27.91
  
 PB
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas25.69
  
 
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF23.61
  
 
Elias Dahl LunøeElias Dahl Lunøe ('03)Sparta21.88
  
 
Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta21.14
  
 PB
Jakob H B AndersenJakob H B Andersen ('03)Sparta19.69
  
 PB
Noah Borgen MorellNoah Borgen Morell ('04)IK Olympia18.44
  
 
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC18.19
  
 
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM16.08
  
 
Malte BankMalte Bank ('03)Sparta15.10
  
 
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia41.74
  
 PB
Mathias B RasmussenMathias B Rasmussen ('02)BAK32.42
  
 PB
Tobias Senft AndersenTobias Senft Andersen ('02)FIF Hillerød31.15
  
 PB
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta30.91
  
 PB
Benjamin KleinBenjamin Klein ('02)BAC29.01
  
 PB
Robin TirkovRobin Tirkov ('02)BAK24.60
  
 
Tore Haugan EngbergTore Haugan Engberg ('02)BAC24.53
  
 PB
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta53.60
  
 
Mads LundMads Lund Sparta42.06
  
 PB
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK39.54
  
 
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK38.06
  
 PB
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF34.13
  
 PB
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Matthias HagenMatthias Hagen ('97)Hvidovre AM49.81
  
 
Frederik RiberFrederik Riber ('97)Køge Atletik48.08
  
 PB
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta39.36
  
 
M Vægtkast 12.5 kg    

Finale A

Finale
Matthias HagenMatthias Hagen ('97)Hvidovre AM20.70
  
 SB
Martin SkaaningMartin Skaaning ('98)IK Olympia13.34
  
 PB
M Vægtkast 11.34 kg    

Finale A

Finale
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK16.75
  
 PB
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK15.54
  
 
Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia15.52
  
 
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik15.45
  
 PB
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK14.41
  
 
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF12.08
  
 
M Vægtkast 9.08 kg    

Finale A

Finale
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia15.11
  
 PB
Nikolaj Tang KurtNikolaj Tang Kurt ('01)Herlev Atletik11.68
  
 PB
Emil Hedegaard HansenEmil Hedegaard Hansen ('01)Herlev Atletik10.31
  
 PB
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia47.72
  
 PB
Nikolaj Tang KurtNikolaj Tang Kurt ('01)Herlev Atletik37.68
  
 
Emil Hedegaard HansenEmil Hedegaard Hansen ('01)Herlev Atletik24.95
  
 PB
Tore Haugan EngbergTore Haugan Engberg ('02)BAC24.60
  
 PB
Benjamin KleinBenjamin Klein ('02)BAC24.54
  
 PB
Mathias B RasmussenMathias B Rasmussen ('02)BAK24.33
  
 PB
M Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta47.22
  
 PB
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF17.16
  
 PB
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM16.78
  
 
Noah Borgen MorellNoah Borgen Morell ('04)IK Olympia15.78
  
 
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC12.84
  
 
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK55.72
  
 
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK55.25
  
 
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK52.03
  
 PB
Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia49.42
  
 PB
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF43.60
  
 PB
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik39.72
  
 
Trygve Haugan EngbergTrygve Haugan Engberg BAC27.08
  
 
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
Matthias HagenMatthias Hagen ('97)Hvidovre AM55.82
  
 
August Nabe HallbergAugust Nabe Hallberg ('98)Sparta / EST50.44
  
 
Martin SkaaningMartin Skaaning ('98)IK Olympia38.88
  
 PB
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta38.38
  
 PB
Elias Dahl LunøeElias Dahl Lunøe ('03)Sparta35.93
  
 PB
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta33.93
  
 
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta30.30
  
 
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta30.18
  
 PB
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF29.67
  
 
Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC29.42
  
 
Noah Borgen MorellNoah Borgen Morell ('04)IK Olympia28.73
  
 PB
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas27.53
  
 PB
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta27.30
  
 
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC26.94
  
 SB
Emil BoesenEmil Boesen ('03)Viking Atletik26.73
  
 PB
Malte BankMalte Bank ('03)Sparta25.75
  
 
Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF23.93
  
 
Carl Johan ZachariaeCarl Johan Zachariae ('04)Sparta23.52
  
 PB
Sebastian ThulstrupSebastian Thulstrup ('04)Sparta22.72
  
 PB
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC22.22
  
 PB
Erik Kjersgård NielsenErik Kjersgård Nielsen ('04)BAC20.28
  
 
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM19.80
  
 PB
William ElsnerWilliam Elsner ('03)KIF19.67
  
 
Elias SpiegelhauerElias Spiegelhauer ('04)BAK14.20
  
 
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta51.65
  
 PB
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia46.05
  
 
Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC39.33
  
 PB
Mads Fahnøe LarsenMads Fahnøe Larsen ('02)BAK37.12
  
 PB
Robin TirkovRobin Tirkov ('02)BAK36.63
  
 PB
Simon Bloch AndersenSimon Bloch Andersen ('02)BAK35.19
  
 PB
Tobias Senft AndersenTobias Senft Andersen ('02)FIF Hillerød33.41
  
 
Benjamin KleinBenjamin Klein ('02)BAC31.05
  
 PB
Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA31.03
  
 PB
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta28.64
  
 
Rasmus Post MeyhoffRasmus Post Meyhoff ('02)Køge Atletik28.10
  
 PB
Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF23.78
  
 
Tore Haugan EngbergTore Haugan Engberg ('02)BAC21.58
  
 
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM52.15
  
 PB
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK49.86
  
 
Jeppe Emil KristensenJeppe Emil Kristensen ('99)DELTA39.89
  
 PB
Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia38.16
  
 PB
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF35.17
  
 SB
Asbjørn WahlersAsbjørn Wahlers Glostrup IC32.87
  
 
Trygve Haugan EngbergTrygve Haugan Engberg BAC31.43
  
 
K 60 m hæk 76.2 cm    
Vind: -1.4

Finale A

Finale
Vind: -1.4
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)Sparta12.51
  
 PB
Ida Marie Skøt-NielsenIda Marie Skøt-Nielsen ('04)HGATM 13.21
  
 PB
K 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: -1.3

Finale A

Finale
Vind: -1.3
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta14.58
  
 
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM15.14
  
 
Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta12.85
  
 
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta12.02
  
 
Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta11.39
  
 
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF11.16
  
 
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta10.13
  
 PB
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta9.83
  
 PB
Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta9.21
  
 
Rebecca NielsenRebecca Nielsen BAK8.85
  
 
Caroline BrathCaroline Brath BAK8.68
  
 PB
Josephine Manzenski HansenJosephine Manzenski Hansen ('01)IK Hellas8.59
  
 
Andrea HolmAndrea Holm ('01)Frederiksberg IF8.47
  
 
Emilie BankEmilie Bank ('02)Sparta8.19
  
 
Mette Marie JensenMette Marie Jensen ('01)BAK7.25
  
 
Ulrikke GryUlrikke Gry ('02)Gentofte IK7.13
  
 PB
Clara Stenderup OlesenClara Stenderup Olesen ('02)Gentofte IK6.68
  
 
Ya Kaday KamaraYa Kaday Kamara KIF6.61
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Viktoria AndersenViktoria Andersen ('98)DELTA8.88
  
 
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta37.18
  
 PB
Helena RingHelena Ring ('02)Hvidovre AM30.30
  
 
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta29.11
  
 PB
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta26.71
  
 
Annemarie ØstergaardAnnemarie Østergaard ('03)BAC24.62
  
 
Stine Engberg MikkelsenStine Engberg Mikkelsen ('04)Hvidovre AM24.00
  
 PB
Mette Marie JensenMette Marie Jensen ('01)BAK21.74
  
 
Klara Thers-SonneKlara Thers-Sonne ('04)Sparta20.81
  
 PB
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta19.58
  
 
Wilma Winther BotheWilma Winther Bothe ('01)FIF Hillerød19.16
  
 PB
Smilla Mygind KristensenSmilla Mygind Kristensen ('04)KIF18.90
  
 PB
Annika G TruelsenAnnika G Truelsen ('03)Sparta17.95
  
 PB
Karoline BygwraaKaroline Bygwraa ('03)KIF16.63
  
 PB
Smilla Duedam VentrupSmilla Duedam Ventrup ('03)Sparta16.61
  
 PB
Helene Sonne EknerHelene Sonne Ekner ('04)Amager AC16.31
  
 
Marie RasmussenMarie Rasmussen ('03)IK Hellas16.27
  
 
K Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Frederikke HøbergFrederikke Høberg ('02)Amager AC21.34
  
 PB
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia32.54
  
 PB
Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DELTA30.74
  
 SB
Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik29.36
  
 PB
Sara Flindt GrønningSara Flindt Grønning ('03)Sparta28.62
  
 PB
Rie OreskovRie Oreskov ('03)Frederiksberg IF23.63
  
 PB
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)Sparta21.25
  
 PB
Rebecca Dahl KokkegårdRebecca Dahl Kokkegård ('03)Sparta20.87
  
 PB
Vera Schjerup ThomsenVera Schjerup Thomsen ('03)Amager AC20.61
  
 PB
Klara Thers-SonneKlara Thers-Sonne ('04)Sparta20.05
  
 
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta19.97
  
 PB
Olivia Helleskov BatkoOlivia Helleskov Batko ('03)Sparta19.28
  
 PB
Emilie Mossin NørregaardEmilie Mossin Nørregaard ('03)Sparta18.77
  
 PB
Lea Strand MortensenLea Strand Mortensen ('03)Køge Atletik16.80
  
 
Asta Ellermann-KingombeAsta Ellermann-Kingombe ('04)Sparta16.40
  
 
Matilde AndersenMatilde Andersen ('04)Greve Atletik16.06
  
 PB
Rebekka SchaldemoseRebekka Schaldemose ('03)Sparta14.58
  
 PB
Marie RasmussenMarie Rasmussen ('03)IK Hellas14.48
  
 PB
Nanna SchaldemoseNanna Schaldemose ('04)Sparta13.45
  
 PB
Isabel MøllerIsabel Møller ('03)Amager AC10.39
  
 PB
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Liv CantbyLiv Cantby ('99)Korsør AM41.44
  
 
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta39.98
  
 
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen Sparta31.44
  
 PB
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta30.79
  
 
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik30.45
  
 
Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM28.19
  
 
Caroline Tarrasson HansenCaroline Tarrasson Hansen Sparta28.17
  
 
Laura PauskaLaura Pauska ('99)IK Olympia27.18
  
 
Rikke NeubertRikke Neubert BAC26.61
  
 SB
Helena MatzHelena Matz ('02)BAK24.51
  
 PB
Andrea HolmAndrea Holm ('01)Frederiksberg IF21.46
  
 
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta20.32
  
 
Ida Alberte Ekstrøm LarsenIda Alberte Ekstrøm Larsen ('02)Køge Atletik17.92
  
 PB
Sara OlssonSara Olsson ('02)Greve Atletik17.00
  
 PB
Kristine JørgensenKristine Jørgensen ('02)Køge Atletik10.59
  
 PB

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne