Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Skive: 20.6.2015

M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)Randers Freja9.22
  
 PB
Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM8.99
  
 PB
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
Kasper LarsenKasper Larsen ('99)Aarhus 190012.46
  
 PB
Magnus LarsenMagnus Larsen ('99)SIK8012.46
  
 PB
M Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik29.91
  
 PB
Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM25.08
  
 
Lasse FrandsenLasse Frandsen ('02)Rødding Atletik 22.97
  
 
Marius MichalskiMarius Michalski ('02)HGF AM22.80
  
 PB
Non VarasinNon Varasin ('03)HGF AM22.67
  
 
Anders PedersenAnders Pedersen ('03)Stoholm Atletik22.31
  
 PB
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM22.13
  
 PB
Asger Kinket EllingsgaardAsger Kinket Ellingsgaard ('02)Esbjerg AM21.02
  
 PB
Peter BrøllingPeter Brølling ('02)Hvide Sande14.59
  
 
Magnus SchmidtMagnus Schmidt ('03)Skive AM7.97
  
 
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Anders Holm JensenAnders Holm Jensen Esbjerg AM31.65
  
 PB
Philip Vikne DalmosePhilip Vikne Dalmose ('01)Aarhus 190028.97
  
 PB
Marius FuglebergMarius Fugleberg ('01)Hvide Sande27.72
  
 PB
Johannes GlueJohannes Glue Randers Freja26.11
  
 PB
Frederik Skov HansenFrederik Skov Hansen ('01)Viborg AM26.05
  
 
Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM20.17
  
 PB
Peter Egsgaard KrusePeter Egsgaard Kruse ('01)HGF AM19.36
  
 
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM41.32
  
 PB
Magnus LarsenMagnus Larsen ('99)SIK8041.13
  
 PB
Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190036.07
  
 
Markus OstenfeldtMarkus Ostenfeldt ('99)SAK7723.46
  
 PB
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)Aarhus 190049.67
  
 
M Vægtkast 11.34 kg    

Finale A

Finale
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM14.81
  
 PB
Karl DanielsenKarl Danielsen ('98)Stoholm Atletik10.62
  
 
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Frederik Skov HansenFrederik Skov Hansen ('01)Viborg AM28.10
  
 PB
Philip Vikne DalmosePhilip Vikne Dalmose ('01)Aarhus 190025.62
  
 
Johannes GlueJohannes Glue Randers Freja24.35
  
 PB
Mark DrongesenMark Drongesen Aalborg AM23.40
  
 PB
Zacharias G BuusZacharias G Buus Aarhus 190021.08
  
 PB
M Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM29.38
  
 PB
Non VarasinNon Varasin ('03)HGF AM20.91
  
 
Anders PedersenAnders Pedersen ('03)Stoholm Atletik18.20
  
 PB
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM56.03
  
 PB
Karl DanielsenKarl Danielsen ('98)Stoholm Atletik35.29
  
 
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
Hasan AlsofiHasan Alsofi ('97)Aarhus 190054.81
  
 PB
Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM32.90
  
 
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Anders PedersenAnders Pedersen ('03)Stoholm Atletik35.48
  
 PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190034.93
  
 PB
Rasmus Fredsted MarkussenRasmus Fredsted Markussen ('03)Aabenraa IG 34.87
  
 PB
Lasse FrandsenLasse Frandsen ('02)Rødding Atletik 34.48
  
 PB
Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)Aarhus 190033.14
  
 PB
Kasper Toft MadsenKasper Toft Madsen ('03)AK Holstebro31.07
  
 PB
Lucas SøvangLucas Søvang ('03)Aabenraa IG 29.51
  
 PB
Rasmus Fjelde ChristensenRasmus Fjelde Christensen ('02)Kolding KFUM 29.43
  
 PB
Oliver Kirial OlsenOliver Kirial Olsen ('03)Skive AM29.08
  
 PB
Asger Kinket EllingsgaardAsger Kinket Ellingsgaard ('02)Esbjerg AM28.08
  
 
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM24.69
  
 PB
Theodor BjørnholdtTheodor Bjørnholdt ('02)SAK7722.73
  
 PB
Jeppe LarsenJeppe Larsen ('03)Skive AM21.75
  
 PB
Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)Randers Freja21.33
  
 PB
Martin KaastrupMartin Kaastrup ('03)Skive AM19.23
  
 PB
Non VarasinNon Varasin ('03)HGF AM19.05
  
 
Viktor Hjort SørensenViktor Hjort Sørensen ('03)Vejen AF18.62
  
 PB
Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM17.88
  
 
Tobias S. DichmannTobias S. Dichmann ('03)Randers Freja13.23
  
 PB
Mathias NielsenMathias Nielsen ('03)AK Holstebro12.92
  
 PB
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Mark DrongesenMark Drongesen Aalborg AM41.82
  
 
Anders Holm JensenAnders Holm Jensen Esbjerg AM37.32
  
 PB
Johannes GlueJohannes Glue Randers Freja34.86
  
 PB
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190032.31
  
 PB
Lucas RichardtLucas Richardt SAK7732.29
  
 PB
Niclas Juel BennedsgaardNiclas Juel Bennedsgaard ('01)Skive AM31.42
  
 PB
Frederik ThygesenFrederik Thygesen Randers Freja31.05
  
 PB
Thor KjeldahlThor Kjeldahl ('01)Vejen AF29.31
  
 PB
Kristian Skov HansenKristian Skov Hansen ('01)Viborg AM27.99
  
 
Mads Dahl-JessenMads Dahl-Jessen SAK7726.79
  
 PB
Patrick WolfPatrick Wolf ('01)Esbjerg AM23.93
  
 
Anders NybyAnders Nyby ('01)Aalborg AM23.70
  
 
Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM23.50
  
 PB
Emil Busch BjerregaardEmil Busch Bjerregaard ('01)SAK7721.00
  
 
Niklas NonboeNiklas Nonboe ('01)Randers Freja19.61
  
 PB
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Mathias HansenMathias Hansen ('99)Randers Freja52.18
  
 
Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190050.76
  
 
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM45.97
  
 PB
Axel SteinarssonAxel Steinarsson ('99)Aalborg AM43.60
  
 PB
Christoffer GormsenChristoffer Gormsen ('99)Vejen AF42.23
  
 
Karl DanielsenKarl Danielsen ('98)Stoholm Atletik39.44
  
 PB
Robin Lenz OstenfeldtRobin Lenz Ostenfeldt ('99)SAK7738.92
  
 PB
Casper Urth NygaardCasper Urth Nygaard ('98)Randers Freja34.87
  
 PB
K 60 m hæk 76.2 cm    
Vind: -1.8

Finale A

Finale
Vind: -1.8
Ida Marie HartmannIda Marie Hartmann ('02)Aarhus 190011.38
  
 PB
Malene FiskerMalene Fisker ('02)Skive AM11.51
  
 PB
Katrine RisvigKatrine Risvig ('03)Skive AM12.34
  
 PB
K 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: -1.4

Finale A

Finale
Vind: -1.4
Laura Lund NørgaardLaura Lund Nørgaard ('98)Aalborg AM16.77
  
 PB
Laura Lund NørgaardLaura Lund Nørgaard ('98)Aalborg AM17.25
  
 
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Vicki DahlVicki Dahl Stoholm Atletik12.63
  
 
Anne-Kathrine JørgensenAnne-Kathrine Jørgensen Kolding KFUM 12.04
  
 PB
Maja C. FrederiksenMaja C. Frederiksen ('98)Skive AM11.27
  
 PB
Sofie JørgensenSofie Jørgensen ('99)Randers Freja11.07
  
 
Anne Farum KristensenAnne Farum Kristensen ('99)Aarhus 190010.83
  
 
Celina KulbyCelina Kulby ('99)Aabenraa IG 10.60
  
 
Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen Aabenraa IG 10.40
  
 
Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja10.31
  
 
Elisabeth AuningElisabeth Auning Aabenraa IG 10.21
  
 
Maria Thorndal ThomsenMaria Thorndal Thomsen Aalborg AM10.06
  
 
Emma SmedegaardEmma Smedegaard ('99)Esbjerg AM9.68
  
 PB
Sofie MärcherSofie Märcher Viborg AM9.60
  
 PB
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro9.56
  
 
Liv NowackLiv Nowack ('01)Odense Atletik 9.06
  
 PB
Cecilie BangCecilie Bang Viborg AM8.66
  
 
Karoline Winther MortensenKaroline Winther Mortensen Aalborg AM8.36
  
 
Laura TrærupLaura Trærup ('01)Rødding Atletik 7.96
  
 PB
Nanette NikolajsenNanette Nikolajsen Esbjerg AM7.89
  
 SB
Celine WürtzCeline Würtz ('01)Skive AM7.89
  
 SB
Amalie Holmark AndersenAmalie Holmark Andersen ('99)Aarhus 19007.84
  
 
Anna KjeldahlAnna Kjeldahl ('01)Vejen AF7.83
  
 
Freja KrogFreja Krog ('01)Aalborg AM7.15
  
 
Matilde DauselMatilde Dausel ('01)Aalborg AM7.03
  
 
Tine Hoffmann NielsenTine Hoffmann Nielsen Aarhus 19006.81
  
 PB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 12.55
  
 
Fawzie OtourFawzie Otour ('96)Aarhus 190011.81
  
 
Sofie DahlSofie Dahl ('97)Aarhus 190010.35
  
 
Sonja DitlevSonja Ditlev ('95)SAK778.39
  
 
Hanne HansenHanne Hansen ('97)Aarhus 19006.49
  
 
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Vicki DahlVicki Dahl Stoholm Atletik39.79
  
 SB
Anne-Kathrine JørgensenAnne-Kathrine Jørgensen Kolding KFUM 31.36
  
 PB
Maria Thorndal ThomsenMaria Thorndal Thomsen Aalborg AM30.04
  
 PB
Nikoline Stellan JensenNikoline Stellan Jensen ('02)SIK8028.14
  
 PB
Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja25.65
  
 PB
Karoline Winther MortensenKaroline Winther Mortensen Aalborg AM24.17
  
 PB
Sofie MärcherSofie Märcher Viborg AM23.28
  
 
Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen Aabenraa IG 22.53
  
 
Amalie Holmark AndersenAmalie Holmark Andersen ('99)Aarhus 190020.98
  
 
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro20.78
  
 
Celine WürtzCeline Würtz ('01)Skive AM20.42
  
 SB
Freya Falk JepsenFreya Falk Jepsen ('01)Vejen AF20.05
  
 PB
Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)Kolding KFUM 19.46
  
 PB
Rikke BreinholtRikke Breinholt ('03)Hvide Sande18.87
  
 
Sigrid ScholtenSigrid Scholten ('01)Dybvad IK 18.75
  
 
Carla Overgaard MikkelsenCarla Overgaard Mikkelsen ('03)Skive AM18.70
  
 PB
Paninnguaq PedersenPaninnguaq Pedersen ('02)Dybvad IK 18.57
  
 PB
Cathrine NygaardCathrine Nygaard Randers Freja18.55
  
 
Karoline AlstrupKaroline Alstrup ('03)Rødding Atletik 18.34
  
 PB
Pia JacobsenPia Jacobsen ('02)Rødding Atletik 18.04
  
 
Laura TrærupLaura Trærup ('01)Rødding Atletik 17.69
  
 SB
Lea WattLea Watt ('03)SAK7716.99
  
 PB
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190016.03
  
 
Kathrine E KristensenKathrine E Kristensen ('02)Viborg AM15.75
  
 
Emma AndersenEmma Andersen ('02)Dybvad IK 15.01
  
 
Kristiane VolsgaardKristiane Volsgaard ('02)Dybvad IK 14.07
  
 PB
Teresa ElmertoftTeresa Elmertoft ('02)Ringkjøbing IF13.16
  
 
Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM12.44
  
 
Lizette NikolajsenLizette Nikolajsen ('03)Esbjerg AM9.93
  
 
K Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Amanda KyhnAmanda Kyhn Aarhus 190024.99
  
 PB
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Sarah SækmoseSarah Sækmose ('02)Vejle IF30.03
  
 PB
Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)Vejle IF27.37
  
 PB
Carla Overgaard MikkelsenCarla Overgaard Mikkelsen ('03)Skive AM25.74
  
 PB
Freja LønholmFreja Lønholm ('03)Gråsten I & Gf23.70
  
 
Karoline AlstrupKaroline Alstrup ('03)Rødding Atletik 22.43
  
 PB
Astrid KjeldsteenAstrid Kjeldsteen ('02)Viborg AM21.99
  
 PB
Emma AndersenEmma Andersen ('02)Dybvad IK 21.94
  
 
Paninnguaq PedersenPaninnguaq Pedersen ('02)Dybvad IK 21.75
  
 PB
Kristiane VolsgaardKristiane Volsgaard ('02)Dybvad IK 21.69
  
 
Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)Kolding KFUM 21.43
  
 PB
Annika Mejls RamsgaardAnnika Mejls Ramsgaard ('03)AK Holstebro21.14
  
 
Rikke BreinholtRikke Breinholt ('03)Hvide Sande19.34
  
 
Alma MøllerAlma Møller ('02)Aarhus 190018.09
  
 SB
Annika AlsbjergAnnika Alsbjerg ('03)Skive AM17.76
  
 PB
Emma Nørgaard IversenEmma Nørgaard Iversen ('02)Esbjerg AM14.65
  
 PB
Eva NybyEva Nyby ('02)Aalborg AM14.08
  
 
Lizette NikolajsenLizette Nikolajsen ('03)Esbjerg AM12.51
  
 PB
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Vicki DahlVicki Dahl Stoholm Atletik44.05
  
DUR-15 PB
Sarah BahatSarah Bahat ('99)Aarhus 190043.66
  
 SB
Elisabeth AuningElisabeth Auning Aabenraa IG 36.36
  
 PB
Maja C. FrederiksenMaja C. Frederiksen ('98)Skive AM34.13
  
 SB
Maria Thorndal ThomsenMaria Thorndal Thomsen Aalborg AM32.20
  
 SB
Anne Farum KristensenAnne Farum Kristensen ('99)Aarhus 190030.55
  
 PB
Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen Aabenraa IG 30.51
  
 PB
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro27.00
  
 
Anne-Kathrine JørgensenAnne-Kathrine Jørgensen Kolding KFUM 26.34
  
 SB
Annika Larsen HustedAnnika Larsen Husted Skive AM25.17
  
 PB
Emma SmedegaardEmma Smedegaard ('99)Esbjerg AM24.11
  
 PB
Amalie Holmelund JørgensenAmalie Holmelund Jørgensen ('01)Kolding KFUM 22.83
  
 
Nanette NikolajsenNanette Nikolajsen Esbjerg AM20.96
  
 PB
Sofie MärcherSofie Märcher Viborg AM17.67
  
 
Emma GuldagerEmma Guldager ('01)Aarhus 190017.63
  
 PB
Laura HavgaardLaura Havgaard ('01)Aarhus 190017.42
  
 PB
Siv HesterSiv Hester ('01)Aarhus 190014.02
  
 PB
Lise F. FiltenborgLise F. Filtenborg ('01)Vejen AF11.16
  
 PB

Seneste resultater

26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2