Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: 3.9.2016

M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta13.53
  
 
Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM10.36
  
 
Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF9.88
  
 
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM12.70
  
 
M Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
Carl C. ØsterbyCarl C. Østerby ('97)Greve Atletik12.66
  
 
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Mikkel ChristoffersenMikkel Christoffersen ('01)Sparta43.70
  
 
Andreas Espenhain-HansenAndreas Espenhain-Hansen ('01)Helsingør IF43.29
  
 
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia43.09
  
 PB
Frederik Skov HansenFrederik Skov Hansen ('01)Viborg AM41.53
  
 PB
Anton KühlAnton Kühl ('01)Aarhus 190039.63
  
 
Philip Vikne DalmosePhilip Vikne Dalmose ('01)Aarhus 190036.40
  
 
Robin TirkovRobin Tirkov ('02)BAK31.61
  
 
Tobias Senft AndersenTobias Senft Andersen ('02)FIF Hillerød30.59
  
 
Mathias B RasmussenMathias B Rasmussen ('02)BAK29.35
  
 
Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM24.34
  
 
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta52.51
  
 
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM46.57
  
 
Mads LundMads Lund Sparta41.73
  
 
Magnus LarsenMagnus Larsen ('99)SIK8041.66
  
 PB
Mads RingstedMads Ringsted ('99)KIF40.90
  
 PB
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK34.94
  
 
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK34.21
  
 
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF31.92
  
 
Mikael Chua ZiskaMikael Chua Ziska ('99)Hvidovre AM23.30
  
 
Trygve Haugan EngbergTrygve Haugan Engberg BAC22.40
  
 
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Matthias HagenMatthias Hagen ('97)Hvidovre AM49.47
  
 
Frederik RiberFrederik Riber ('97)Køge Atletik45.62
  
 
Frederik JensenFrederik Jensen ('97)Odense Atletik 37.39
  
 
Nicolai MatthiesenNicolai Matthiesen ('97)Odense Atletik 34.36
  
 
Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190031.16
  
 
Mikkel Lysholt PetersenMikkel Lysholt Petersen ('97)Sparta27.64
  
 
M Vægtkast 12.5 kg    

Finale A

Finale
Hasan AlsofiHasan Alsofi ('97)Aarhus 190021.08
  
 PB
Matthias HagenMatthias Hagen ('97)Hvidovre AM20.59
  
 
Nicolai MatthiesenNicolai Matthiesen ('97)Odense Atletik 15.63
  
 PB
Andreas MatthiesenAndreas Matthiesen ('98)Odense Atletik 14.20
  
 PB
Martin SkaaningMartin Skaaning ('98)IK Olympia14.12
  
 PB
M Vægtkast 11.34 kg    

Finale A

Finale
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM17.01
  
 
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK16.44
  
 
Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia15.98
  
 
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik15.86
  
 PB
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK15.67
  
 PB
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK15.41
  
 
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF12.40
  
 
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Frederik Skov HansenFrederik Skov Hansen ('01)Viborg AM44.17
  
 
Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM43.26
  
 PB
Nikolaj Tang KurtNikolaj Tang Kurt ('01)Herlev Atletik36.43
  
 
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia33.57
  
 
Emil Hedegaard HansenEmil Hedegaard Hansen ('01)Herlev Atletik32.80
  
 PB
Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM26.81
  
 PB
Benjamin KleinBenjamin Klein ('02)BAC26.73
  
 PB
Marius Greve BarslevMarius Greve Barslev ('02)Hvidovre AM25.19
  
 PB
Tore Haugan EngbergTore Haugan Engberg ('02)BAC23.63
  
 
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM65.09
  
 
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK57.42
  
 
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK55.50
  
 
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK52.72
  
 
Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia51.37
  
 
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik47.29
  
 PB
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF44.13
  
 
Trygve Haugan EngbergTrygve Haugan Engberg BAC31.68
  
 
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
Hasan AlsofiHasan Alsofi ('97)Aarhus 190059.49
  
 PB
Matthias HagenMatthias Hagen ('97)Hvidovre AM58.14
  
 
August Nabe HallbergAugust Nabe Hallberg ('98)Sparta / EST48.75
  
 
Nicolai MatthiesenNicolai Matthiesen ('97)Odense Atletik 47.00
  
 
Andreas MatthiesenAndreas Matthiesen ('98)Odense Atletik 44.47
  
 
Casper Urth NygaardCasper Urth Nygaard ('98)Randers Freja26.50
  
 PB
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta54.62
  
 PB
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta45.11
  
 
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia40.98
  
 
Thor KjeldahlThor Kjeldahl ('01)Vejen AF39.32
  
 
Frederik Skov HansenFrederik Skov Hansen ('01)Viborg AM39.16
  
 
Patrick Overgaard BlauertPatrick Overgaard Blauert ('02)SAK7738.94
  
 PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190038.73
  
 
Tobias Senft AndersenTobias Senft Andersen ('02)FIF Hillerød36.85
  
 
Kristian Skov HansenKristian Skov Hansen ('01)Viborg AM36.68
  
 
Anton KühlAnton Kühl ('01)Aarhus 190035.56
  
 
Robin TirkovRobin Tirkov ('02)BAK35.14
  
 
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik34.00
  
 
Niclas Juel BennedsgaardNiclas Juel Bennedsgaard ('01)Skive AM33.32
  
 
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)Sparta57.91
  
 
Mathias HansenMathias Hansen ('99)Randers Freja57.63
  
 
Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM54.62
  
 PB
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK49.06
  
 
Bjarke Meyer PedersenBjarke Meyer Pedersen ('99)Skive AM47.33
  
 PB
Mark DrongesenMark Drongesen Aalborg AM46.52
  
 
Alexander HaugebyAlexander Haugeby Sparta46.35
  
 PB
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM45.56
  
 
Asbjørn WahlersAsbjørn Wahlers Glostrup IC35.62
  
 
M 4 x 100 m stafet    

Finale A

Finale
Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  43.27
  
DUR-17 
  Emil Frænde, Mads Lund, Jacob Hvorup, Marc Hanselmann Nielsen
K 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: -1.8

Finale A

Finale
Vind: -1.8
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta14.55
  
 
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta14.77
  
 
Ida BoelIda Boel Esbjerg AM15.21
  
 PB
Ida BoelIda Boel Esbjerg AM15.29
  
 PB
Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Sparta26.55
  
 
K 300 m hæk    

Finale A

Finale
Kristine KruseKristine Kruse ('02)DELTA47.85
  
 =PB
Lili KökényLili Kökény ('01)Sparta47.98
  
 PB
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM14.72
  
 
Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta14.19
  
 PB
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta13.56
  
 SB
Sarah BahatSarah Bahat ('99)Aarhus 190013.19
  
 PB
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta11.98
  
 
Maria Thorndal ThomsenMaria Thorndal Thomsen Aalborg AM11.44
  
 
Óluva Allansdóttir JoensenÓluva Allansdóttir Joensen ('02)Færøerne11.31
  
 
Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta11.25
  
 
Anne Farum KristensenAnne Farum Kristensen ('99)Aarhus 190010.66
  
 
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta10.65
  
 PB
Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)Vejle IF10.58
  
 
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro10.41
  
 
Sofie MärcherSofie Märcher Viborg AM10.03
  
 
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta9.68
  
 
Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta9.42
  
 PB
Dagmar MadsenDagmar Madsen ('01)FIF Hillerød9.28
  
 PB
Amalie Holmark AndersenAmalie Holmark Andersen ('99)Aarhus 19009.24
  
 
Rebecca NielsenRebecca Nielsen BAK9.19
  
 
Freja KrogFreja Krog ('01)Aalborg AM8.92
  
 
Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Sparta8.86
  
 
Nikoline Stellan JensenNikoline Stellan Jensen ('02)SIK808.72
  
 
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 19008.35
  
 
Mette Marie JensenMette Marie Jensen ('01)BAK8.09
  
 
Astrid KjeldsteenAstrid Kjeldsteen ('02)Viborg AM7.82
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 12.95
  
 
Fawzie OtourFawzie Otour ('96)Aarhus 190012.80
  
 PB
Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)Sparta12.16
  
 
Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF11.93
  
 SB
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta35.71
  
 
Nikoline Stellan JensenNikoline Stellan Jensen ('02)SIK8033.05
  
 PB
Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)Vejle IF30.71
  
 
Helena RingHelena Ring ('02)Hvidovre AM29.13
  
 
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta28.46
  
 
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190026.80
  
 
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro26.25
  
 
Dina KarlsenDina Karlsen ('01)Randers Freja25.54
  
 PB
Regitze FriisRegitze Friis ('02)Amager AC22.25
  
 PB
Mette Marie JensenMette Marie Jensen ('01)BAK22.16
  
 
Julie BolsJulie Bols ('01)Aalborg AM20.36
  
 
Frederikke FløjgaardFrederikke Fløjgaard ('02)SAK7716.91
  
 
K Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF43.58
  
 PB
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro42.13
  
 PB
Kamille FrostKamille Frost ('02)Randers Freja28.52
  
 PB
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta46.17
  
 
Sarah BahatSarah Bahat ('99)Aarhus 190046.13
  
 
Liv CantbyLiv Cantby ('99)Korsør AM44.40
  
 PB
Óluva Allansdóttir JoensenÓluva Allansdóttir Joensen ('02)Færøerne35.49
  
 PB
Maria Thorndal ThomsenMaria Thorndal Thomsen Aalborg AM35.38
  
 PB
Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM34.26
  
 SB
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta32.56
  
 
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik31.68
  
 
Ditte K. JensenDitte K. Jensen ('01)Esbjerg AM31.04
  
 PB
Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)Vejle IF30.10
  
 PB
Dagmar MadsenDagmar Madsen ('01)FIF Hillerød29.70
  
 
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro29.19
  
 
Sunniva BogadóttirSunniva Bogadóttir ('01)Aarhus 190029.11
  
 PB
Freja KrogFreja Krog ('01)Aalborg AM28.05
  
 
Caroline Tarrasson HansenCaroline Tarrasson Hansen Sparta27.80
  
 
Rikke NeubertRikke Neubert BAC26.58
  
 
Sarah SækmoseSarah Sækmose ('02)Vejle IF25.13
  
 
Frederikke FløjgaardFrederikke Fløjgaard ('02)SAK7724.05
  
 PB
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190022.94
  
 
Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190020.92
  
 
Helena MatzHelena Matz ('02)BAK20.13
  
 

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne