Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tårnby: 7.5.2016

M 300 m    

Finale A

Finale
Marquis CaldwellMarquis Caldwell ('90)If Gullfoss / USA34.20
  
 PB
M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF10.12
  
 
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 19007.51
  
 PB
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Wilhelm KoppWilhelm Kopp ('03)Sparta10.14
  
 PB
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC9.59
  
 PB
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta8.69
  
 PB
Miso BuhaMiso Buha ('03)Hvirlan8.35
  
 PB
Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Aabenraa IG 7.82
  
 
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK13.99
  
 PB
M Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta34.06
  
 PB
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC28.43
  
 PB
Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC22.90
  
 PB
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM20.19
  
 PB
Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Aabenraa IG 19.82
  
 PB
Malte BankMalte Bank ('03)Sparta19.60
  
 PB
Elias Dahl LunøeElias Dahl Lunøe ('03)Sparta18.04
  
 PB
Noah Borgen MorellNoah Borgen Morell ('04)IK Olympia17.62
  
 PB
William ElsnerWilliam Elsner ('03)KIF17.00
  
 PB
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC16.44
  
 PB
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF16.41
  
 PB
Oliver VeselinovskiOliver Veselinovski ('03)Sparta16.36
  
 SB
Jógvan GullfossJógvan Gullfoss ('04)Færøerne13.42
  
 PB
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Andreas Espenhain-HansenAndreas Espenhain-Hansen ('01)Helsingør IF43.14
  
 SB
Ronni JensenRonni Jensen ('80)Aarhus 190043.10
  
 
Martin IversenMartin Iversen ('56)Hvidovre AM41.69
  
 
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik36.38
  
 
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta35.19
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik29.82
  
 PB
Ture LundTure Lund ('72)Helsingør IF26.81
  
 SB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190026.32
  
 PB
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia23.25
  
 
Benjamin KleinBenjamin Klein ('02)BAC22.34
  
 PB
Lucas KolvigLucas Kolvig ('02)KIF17.43
  
 PB
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM46.71
  
 
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK36.40
  
 
Thomas BrinchThomas Brinch ('62)Amager AC32.80
  
 PB
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF32.04
  
 SB
Bo Eske NielsenBo Eske Nielsen ('62)Sparta31.38
  
 SB
Christoffer ÅndahlChristoffer Åndahl KIF29.20
  
 PB
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta46.95
  
 PB
Frederik RiberFrederik Riber ('97)Køge Atletik43.85
  
 SB
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia45.01
  
 PB
Nikolaj Tang KurtNikolaj Tang Kurt ('01)Herlev Atletik37.82
  
 SB
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik34.07
  
 
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM61.27
  
 
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK54.41
  
 PB
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK53.98
  
 
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK43.49
  
 
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF39.50
  
 SB
Bjørn Van OvereemBjørn Van Overeem Sparta32.43
  
 PB
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
August Nabe HallbergAugust Nabe Hallberg ('98)Sparta / EST51.88
  
 PB
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta35.63
  
 PB
Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta35.49
  
 PB
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF34.11
  
 PB
Elias Dahl LunøeElias Dahl Lunøe ('03)Sparta32.15
  
 PB
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta31.50
  
 PB
Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC30.39
  
 PB
Viggo Peter Vermund GereViggo Peter Vermund Gere ('03)Helsingør IF28.13
  
 PB
Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Aabenraa IG 26.48
  
 PB
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC25.58
  
 SB
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta24.85
  
 PB
Noah Borgen MorellNoah Borgen Morell ('04)IK Olympia24.11
  
 PB
Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF23.22
  
 SB
Carl Johan ZachariaeCarl Johan Zachariae ('04)Sparta23.00
  
 PB
Oliver VeselinovskiOliver Veselinovski ('03)Sparta22.51
  
 PB
Malte BankMalte Bank ('03)Sparta22.42
  
 SB
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta20.99
  
 PB
Christian VeselinovskiChristian Veselinovski ('04)Sparta19.40
  
 PB
Wilhelm KoppWilhelm Kopp ('03)Sparta18.90
  
 SB
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM17.47
  
 PB
Sebastian ThulstrupSebastian Thulstrup ('04)Sparta16.86
  
 PB
Peter Grevy EjstrupPeter Grevy Ejstrup ('04)Sparta7.82
  
 PB
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta47.65
  
 PB
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia42.72
  
 PB
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta42.19
  
 SB
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik37.49
  
 PB
Aksel Øbakke LangeAksel Øbakke Lange ('02)Greve Atletik32.97
  
 PB
Hugin JacobsenHugin Jacobsen ('02)Færøerne18.55
  
 PB
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM50.14
  
 PB
Oliver ChabertOliver Chabert ('99)Sparta48.85
  
 PB
Christian CorneliusChristian Cornelius Sparta48.42
  
 PB
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM47.63
  
 SB
André Skovshoved-JustesenAndré Skovshoved-Justesen ('99)Fremad Holbæk39.10
  
 PB
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF32.92
  
 SB
K 60 m hæk 76.2 cm    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
Jasmin HenriksenJasmin Henriksen ('03)Greve Atletik10.91
  
 PB
Bianca WillisBianca Willis ('04)KIF12.93
  
 PB
Izabela DjekicIzabela Djekic ('04)KIF13.96
  
 PB
Lise DamsøLise Damsø ('04)AK Brøndby15.80
  
 PB
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta11.40
  
 PB
Maria Thorndal ThomsenMaria Thorndal Thomsen Aalborg AM11.28
  
 PB
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF11.21
  
 
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta9.63
  
 
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta9.48
  
 PB
Sofie Guldborg NielsenSofie Guldborg Nielsen ('02)Aabenraa IG 8.98
  
 PB
Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta8.92
  
 
Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Sparta8.79
  
 PB
Josephine Manzenski HansenJosephine Manzenski Hansen ('01)IK Hellas8.60
  
 
Emilie BankEmilie Bank ('02)Sparta7.83
  
 
Annika IsaksenAnnika Isaksen ('02)Færøerne7.72
  
 PB
Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM7.44
  
 
Marie E. Molander PedersenMarie E. Molander Pedersen ('01)Frederiksberg IF7.40
  
 
Regitze FriisRegitze Friis ('02)Amager AC7.38
  
 
Ya Kaday KamaraYa Kaday Kamara KIF7.18
  
 
Wilma Winther BotheWilma Winther Bothe ('01)FIF Hillerød7.00
  
 PB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)Sparta11.83
  
 
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Helena RingHelena Ring ('02)Hvidovre AM31.56
  
 PB
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta26.81
  
 PB
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta21.99
  
 SB
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190020.73
  
 
Regitze FriisRegitze Friis ('02)Amager AC19.21
  
 SB
Helene Sonne EknerHelene Sonne Ekner ('04)Amager AC18.20
  
 PB
Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM18.07
  
 PB
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta17.16
  
 PB
Sofie Guldborg NielsenSofie Guldborg Nielsen ('02)Aabenraa IG 16.17
  
 PB
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia30.70
  
 PB
Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik29.31
  
 PB
Caroline VammenCaroline Vammen ('04)BAK25.08
  
 PB
Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta23.64
  
 PB
Sara Flindt GrønningSara Flindt Grønning ('03)Sparta22.86
  
 PB
Rie OreskovRie Oreskov ('03)Frederiksberg IF20.79
  
 PB
Annemarie ØstergaardAnnemarie Østergaard ('03)BAC20.50
  
 SB
Klara Thers-SonneKlara Thers-Sonne ('04)Sparta19.20
  
 PB
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta18.36
  
 PB
Rebecca Dahl KokkegårdRebecca Dahl Kokkegård ('03)Sparta17.72
  
 SB
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)Sparta17.34
  
 PB
Såra IversenSåra Iversen ('03)Færøerne17.32
  
 PB
Olivia Helleskov BatkoOlivia Helleskov Batko ('03)Sparta17.20
  
 PB
Asta Ellermann-KingombeAsta Ellermann-Kingombe ('04)Sparta16.51
  
 PB
Emilie Mossin NørregaardEmilie Mossin Nørregaard ('03)Sparta15.35
  
 PB
Nanna ElmerNanna Elmer ('03)KIF12.63
  
 PB
Alberte UlrikAlberte Ulrik ('03)KIF12.61
  
 SB
Mathilde Aguilar SkelbergMathilde Aguilar Skelberg ('03)Frederiksberg IF10.89
  
 SB
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF34.98
  
 PB
Maria Thorndal ThomsenMaria Thorndal Thomsen Aalborg AM34.45
  
 PB
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta31.64
  
 PB
Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM28.70
  
 PB
Caroline Tarrasson HansenCaroline Tarrasson Hansen Sparta27.93
  
 SB
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik26.81
  
 
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190025.12
  
 PB
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta24.16
  
 PB
Rikke NeubertRikke Neubert BAC23.74
  
 SB
Unna Ró JacobsenUnna Ró Jacobsen ('02)Frederiksberg IF22.93
  
 PB
Elisabeth Holm SimonsenElisabeth Holm Simonsen ('01)Bragdið21.32
  
 SB
Annika IsaksenAnnika Isaksen ('02)Færøerne19.95
  
 PB
Rau PetersenRau Petersen ('02)FIF Hillerød18.27
  
 PB
Freja K. MadsenFreja K. Madsen ('02)BAK17.62
  
 
Astrid FalkencroneAstrid Falkencrone ('02)Amager AC15.23
  
 PB
Josefine JørgensenJosefine Jørgensen ('02)Amager AC8.69
  
 

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint