Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Helsingør: 16.6.2019

M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta46.61
  
 PB
Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik36.76
  
 PB
Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta33.87
  
 
Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik33.45
  
 
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC31.66
  
 PB
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM30.71
  
 
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta27.19
  
 PB
Carl Haansbæk MortensenCarl Haansbæk Mortensen ('05)Helsingør IF24.98
  
 PB
David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF22.50
  
 PB
Mads Elver MørkMads Elver Mørk ('05)Allerød AM 22.43
  
 PB
Kasper Schimmell SmithKasper Schimmell Smith ('05)Sparta21.22
  
 PB
Elias SolvangElias Solvang ('05)IK Hellas20.46
  
 
Janus Stepping ChristensenJanus Stepping Christensen ('05)Amager AC20.19
  
 
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia45.07
  
 SB
Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA39.74
  
 
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas39.33
  
 PB
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta35.78
  
 
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta35.78
  
 
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik32.32
  
 
Benjamin KleinBenjamin Klein ('02)BAC31.88
  
 
Thor Venø BundesenThor Venø Bundesen ('02)BAK28.66
  
 
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK44.69
  
 
Mads LundMads Lund Sparta42.62
  
 PB
Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC34.88
  
 PB
M Vægtkast 12.5 kg    

Finale A

Finale
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK20.92
  
 PB
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik16.39
  
 SB
M Vægtkast 11.34 kg    

Finale A

Finale
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia15.03
  
 PB
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik40.91
  
 PB
Mathias Riber SchmidtMathias Riber Schmidt ('06)Køge Atletik36.35
  
 PB
Thor KnudsenThor Knudsen ('07)Sparta27.63
  
 PB
Frederik Dahl LarsenFrederik Dahl Larsen ('06)Frederiksberg IF27.36
  
 
Nikolaj KrügerNikolaj Krüger ('07)Sparta26.03
  
 
Philip Busch-MadsenPhilip Busch-Madsen ('07)BAK25.02
  
 PB
Oscar MerkensOscar Merkens ('06)BAC23.15
  
 PB
Filip KapczukFilip Kapczuk ('06)Hvidovre AM22.68
  
 
Tristan TrzecieskiTristan Trzecieski ('07)Amager AC21.99
  
 PB
Oliver TengvadOliver Tengvad ('06)BAC21.59
  
 PB
Victor Visan BahnVictor Visan Bahn ('07)Sparta21.34
  
 PB
Sophus Emil Ramsgaard JensenSophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)Sparta20.71
  
 
Malthe Villemoes ChristensenMalthe Villemoes Christensen ('06)Køge Atletik20.49
  
 PB
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia11.96
  
 
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta10.49
  
 
Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)Sparta10.44
  
 
Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)Trongårdens IF 9.98
  
 PB
Ida Hørdum NielsenIda Hørdum Nielsen ('05)Trongårdens IF 9.90
  
 PB
Asta Ellermann-KingombeAsta Ellermann-Kingombe ('04)Sparta9.82
  
 
Smilla Mygind KristensenSmilla Mygind Kristensen ('04)KIF9.69
  
 
Clara Ruud HansenClara Ruud Hansen ('05)Helsingør IF8.82
  
 
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)Sparta8.61
  
 
Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC8.58
  
 
Kaisa Duedam VentrupKaisa Duedam Ventrup ('05)Sparta8.53
  
 
Solvej MøllerSolvej Møller ('05)Greve Atletik8.01
  
 
Marie AgergaardMarie Agergaard ('05)Helsingør IF7.86
  
 
Laura Bollerslev AndreasenLaura Bollerslev Andreasen ('05)Amager AC7.71
  
 PB
Laura-Jo Buchard HansenLaura-Jo Buchard Hansen ('05)Amager AC7.67
  
 PB
Asta BorggaardAsta Borggaard ('04)IK Olympia7.06
  
 
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia30.75
  
 
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta28.67
  
 PB
Martine Rørbøl MarkussenMartine Rørbøl Markussen ('05)BAC27.86
  
 
Asta BorggaardAsta Borggaard ('04)IK Olympia26.56
  
 PB
Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC25.52
  
 PB
Ida Hørdum NielsenIda Hørdum Nielsen ('05)Trongårdens IF 24.95
  
 PB
Clara Ruud HansenClara Ruud Hansen ('05)Helsingør IF24.33
  
 PB
Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)Sparta22.94
  
 
Laura Bollerslev AndreasenLaura Bollerslev Andreasen ('05)Amager AC21.35
  
 PB
Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)KIF19.77
  
 PB
Astrid RiordanAstrid Riordan ('04)Trongårdens IF 9.34
  
 
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Luna Frid HanbergLuna Frid Hanberg ('06)Sparta33.03
  
 
Sille Kurylak HansenSille Kurylak Hansen ('06)IK Hellas30.31
  
 PB
Julie RasmussenJulie Rasmussen ('06)Holte Atletik28.53
  
 PB
Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)Viking Atletik27.81
  
 PB
Isabel NissenIsabel Nissen ('06)Helsingør IF24.29
  
 PB
Mie SühlerMie Sühler ('06)IK Olympia23.50
  
 
Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF22.99
  
 PB
Freja Isabel KnudsenFreja Isabel Knudsen ('07)Sparta22.27
  
 PB
Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta22.00
  
 
Kirsa WirthKirsa Wirth ('06)BAK18.41
  
 
Helene SalomonsenHelene Salomonsen ('07)Sparta18.24
  
 PB
Mille ElmerMille Elmer ('07)KIF18.12
  
 PB
Anna Pape LiboriussenAnna Pape Liboriussen ('06)Sparta17.61
  
 PB
Anna Bjaaland AndersenAnna Bjaaland Andersen ('06)Amager AC16.59
  
 SB
Louise C. B. JessenLouise C. B. Jessen ('07)Sparta16.21
  
 PB
Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)BAC14.82
  
 PB
Alberte KjærsgaardAlberte Kjærsgaard ('06)KIF12.95
  
 PB
Amara Mol RomeroAmara Mol Romero ('07)Gentofte IK12.84
  
 PB

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne