Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tårnby: 2.5.2015

M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta11.62
  
 PB
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta10.75
  
 
Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta8.86
  
 PB
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK11.98
  
 PB
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta11.29
  
 PB
M Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta13.02
  
 PB
Carl C. ØsterbyCarl C. Østerby ('97)Greve Atletik12.41
  
 PB
M Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta28.96
  
 PB
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta27.20
  
 SB
Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta22.85
  
 PB
Linus LindquistLinus Lindquist ('02)Sparta17.75
  
 PB
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC16.76
  
 PB
Mikkel SvendsenMikkel Svendsen ('03)Fredensborg AK16.50
  
 PB
Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC15.17
  
 PB
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas15.16
  
 PB
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta14.44
  
 PB
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik37.58
  
 
Max BlomMax Blom BAC37.23
  
 PB
Andreas Espenhain-HansenAndreas Espenhain-Hansen ('01)Helsingør IF34.19
  
 PB
Mikkel ChristoffersenMikkel Christoffersen ('01)Sparta31.95
  
 PB
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik25.85
  
 SB
Bjørn Van OvereemBjørn Van Overeem Sparta25.31
  
 PB
Christoffer ÅndahlChristoffer Åndahl KIF22.79
  
 SB
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta45.45
  
 
Michael Bruun JepsenMichael Bruun Jepsen ('65)Hvidovre AM43.70
  
 PB
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta39.28
  
 SB
August Nabe HallbergAugust Nabe Hallberg ('98)Sparta / EST37.95
  
 PB
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta34.06
  
 SB
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF31.61
  
 PB
Thomas BrinchThomas Brinch ('62)Amager AC30.79
  
 SB
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Frederik RiberFrederik Riber ('97)Køge Atletik43.56
  
 PB
Stefan Miang MortensenStefan Miang Mortensen ('96)Sparta42.46
  
 SB
Albert KuhlmannAlbert Kuhlmann ('97)Sparta34.53
  
 PB
Mikkel Lysholt PetersenMikkel Lysholt Petersen ('97)Sparta30.53
  
 PB
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK42.11
  
 
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik41.35
  
 PB
Bjørn Van OvereemBjørn Van Overeem Sparta35.84
  
 PB
Nikolaj Tang KurtNikolaj Tang Kurt ('01)Herlev Atletik34.27
  
 PB
Andreas Espenhain-HansenAndreas Espenhain-Hansen ('01)Helsingør IF28.58
  
 PB
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta21.55
  
 PB
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK52.84
  
 PB
Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM52.75
  
 
August Nabe HallbergAugust Nabe Hallberg ('98)Sparta / EST49.78
  
 PB
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK49.64
  
 PB
Johan LehtonenJohan Lehtonen ('99)KIF41.20
  
 PB
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF36.10
  
 PB
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik35.49
  
 
Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia30.95
  
 
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
Matthias HagenMatthias Hagen ('97)Hvidovre AM45.57
  
 
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta42.63
  
 PB
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia40.57
  
 PB
Aksel Øbakke LangeAksel Øbakke Lange ('02)Greve Atletik31.46
  
 PB
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik30.66
  
 SB
Anders BangAnders Bang ('02)BAC26.15
  
 PB
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC25.13
  
 PB
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas23.65
  
 PB
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF23.39
  
 PB
Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta22.74
  
 PB
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta22.74
  
 PB
Victor ChabertVictor Chabert ('02)Greve Atletik21.35
  
 PB
Mikkel SvendsenMikkel Svendsen ('03)Fredensborg AK20.81
  
 PB
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta20.38
  
 PB
Jakob H B AndersenJakob H B Andersen ('03)Sparta17.62
  
 PB
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta17.36
  
 SB
Malte BankMalte Bank ('03)Sparta15.96
  
 PB
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM48.26
  
 PB
Christian CorneliusChristian Cornelius Sparta44.09
  
 PB
Alexander HaugebyAlexander Haugeby Sparta35.56
  
 PB
Mikkel ChristoffersenMikkel Christoffersen ('01)Sparta34.50
  
 PB
Andreas Espenhain-HansenAndreas Espenhain-Hansen ('01)Helsingør IF31.67
  
 PB
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Emil IpsenEmil Ipsen ('99)BAK50.36
  
 PB
Oliver ChabertOliver Chabert ('99)Sparta44.26
  
 PB
Mads HolmMads Holm ('99)Sparta40.28
  
 PB
Thomas BrinchThomas Brinch ('62)Amager AC36.68
  
 PB
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF32.35
  
 PB
K 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: +1.5

Finale A

Finale
Vind: +1.5
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta15.32
  
 PB
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta15.62
  
 PB
Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta16.20 w
  
 
Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta16.62
  
 PB
Laura GrønbechLaura Grønbech ('99)Sparta17.39
  
 PB
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Vicki DahlVicki Dahl Stoholm Atletik13.11
  
 PB
Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta12.35
  
 
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta11.69
  
 SB
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta11.42
  
 
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta11.15
  
 
Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)Sparta10.77
  
 PB
Karla Sonne SøndergaardKarla Sonne Søndergaard ('99)Sparta10.53
  
 
Rebecca NielsenRebecca Nielsen BAK9.36
  
 
Victoria S. JørgensenVictoria S. Jørgensen BAK8.79
  
 
Johanne Wiedemann SimonsenJohanne Wiedemann Simonsen ('99)Sparta8.04
  
 
Sofie ReibSofie Reib Fredensborg AK7.64
  
 PB
Ya Kaday KamaraYa Kaday Kamara KIF6.50
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta11.72
  
 PB
Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta11.51
  
 PB
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta31.42
  
 PB
Mathilde ByrgesenMathilde Byrgesen DELTA29.44
  
 SB
Helena RingHelena Ring ('02)Hvidovre AM26.85
  
 PB
Victoria S. JørgensenVictoria S. Jørgensen BAK24.83
  
 PB
Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM22.07
  
 PB
Louise Bach MooreLouise Bach Moore ('01)Sparta21.62
  
 SB
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta21.59
  
 
Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta20.49
  
 PB
Regitze FriisRegitze Friis ('02)Amager AC20.11
  
 PB
Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM16.82
  
 PB
Annemarie ØstergaardAnnemarie Østergaard ('03)BAC13.87
  
 PB
Emilie BankEmilie Bank ('02)Sparta13.23
  
 PB
Annika G TruelsenAnnika G Truelsen ('03)Sparta11.68
  
 PB
Freja ScharffFreja Scharff ('02)Amager AC10.67
  
 SB
Ingrid Sofie Bach Jensen BangIngrid Sofie Bach Jensen Bang ('03)BAC10.55
  
 PB
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Helena RingHelena Ring ('02)Hvidovre AM24.89
  
 PB
Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM24.52
  
 PB
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta24.39
  
 PB
Victoria LendalVictoria Lendal ('02)Sparta22.23
  
 SB
Helena MatzHelena Matz ('02)BAK20.42
  
 
Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik18.75
  
 
Regitze FriisRegitze Friis ('02)Amager AC18.51
  
 PB
Laura KarstenskovLaura Karstenskov ('02)Sparta17.45
  
 PB
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta16.21
  
 SB
Liva Johanne VilhelmsenLiva Johanne Vilhelmsen ('02)Sparta15.32
  
 PB
Emilie BankEmilie Bank ('02)Sparta14.76
  
 PB
Josefine SørensenJosefine Sørensen ('02)Sparta13.24
  
 SB
Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta11.33
  
 PB
Rebecca Dahl KokkegårdRebecca Dahl Kokkegård ('03)Sparta11.20
  
 PB
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Liv CantbyLiv Cantby ('99)Korsør AM41.26
  
 PB
Rikke AndersenRikke Andersen ('98)Sparta33.09
  
 SB
Karla Sonne SøndergaardKarla Sonne Søndergaard ('99)Sparta27.30
  
 SB
Emma EriksenEmma Eriksen Sparta25.61
  
 SB
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik24.02
  
 PB
Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM23.76
  
 PB
Laura Wrisberg KæstelLaura Wrisberg Kæstel ('98)Holte Atletik20.96
  
 PB
Marie Kruse JensenMarie Kruse Jensen ('99)DELTA20.38
  
 SB
Louise Wrisberg KæstelLouise Wrisberg Kæstel ('01)Holte Atletik17.64
  
 PB
Anna Sofie FrændeAnna Sofie Frænde ('01)Sparta13.83
  
 SB
Asta HornbækAsta Hornbæk ('01)Hvidovre AM12.93
  
 PB

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne