Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: 20.8.2016

M 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: -1.7

Finale A

Finale
Vind: -1.7
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta18.01
  
 PB
M 100 m hæk 91.4 cm    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja19.67
  
 
Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød20.94
  
 
M 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.9

Finale A

Finale
Vind: -0.9
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190016.82
  
 PB
M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta13.07
  
 
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta12.43
  
 
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190010.58
  
 =PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 19008.08
  
 PB
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC9.30
  
 
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta10.97
  
 
M Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
Carl C. ØsterbyCarl C. Østerby ('97)Greve Atletik12.32
  
 
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta11.23
  
 
Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja8.43
  
 SB
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Andreas Espenhain-HansenAndreas Espenhain-Hansen ('01)Helsingør IF46.25
  
 PB
Martin IversenMartin Iversen ('56)Hvidovre AM42.05
  
 
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta41.00
  
 PB
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta37.41
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik35.28
  
 
Anton KühlAnton Kühl ('01)Aarhus 190033.96
  
 
Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC32.19
  
 PB
Philip Vikne DalmosePhilip Vikne Dalmose ('01)Aarhus 190032.04
  
 
Anton Læssøe BisgaardAnton Læssøe Bisgaard ('01)Aarhus 190031.98
  
 PB
Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)Aarhus 190029.13
  
 PB
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik26.68
  
 
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190026.18
  
 
Tore Haugan EngbergTore Haugan Engberg ('02)BAC25.58
  
 PB
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta24.67
  
 
Kasper HørmanKasper Hørman ('01)Aarhus 190021.29
  
 PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190017.46
  
 
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta50.75
  
 
Mads LundMads Lund Sparta42.55
  
 
Mads RingstedMads Ringsted ('99)KIF34.01
  
 
Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja32.45
  
 SB
Alexander HaugebyAlexander Haugeby Sparta32.06
  
 
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF32.00
  
 
Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød28.13
  
 
Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen Odense Atletik 27.50
  
 PB
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta26.87
  
 PB
Andreas LandAndreas Land Odense Atletik 20.69
  
 PB
Tobias RendbækTobias Rendbæk Odense Atletik 18.40
  
 PB
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM36.43
  
 
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta32.57
  
 
Steffen SjørslevSteffen Sjørslev ('97)Greve Atletik28.69
  
 
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta27.34
  
 
Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM24.69
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 52.72
  
 
Andreas Riber ThordahlAndreas Riber Thordahl ('91)Køge Atletik51.07
  
 SB
Christian LaugesenChristian Laugesen ('86)KIF34.62
  
 SB
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Tore Haugan EngbergTore Haugan Engberg ('02)BAC24.04
  
 
M Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta40.77
  
 
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta23.99
  
 PB
Robert ChristiansenRobert Christiansen ('03)Sparta21.34
  
 PB
August Bøg EkholmAugust Bøg Ekholm ('04)IK Hellas21.17
  
 PB
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF20.12
  
 PB
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC19.52
  
 PB
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM16.82
  
 =PB
Kristoffer AndersenKristoffer Andersen ('04)Hvidovre AM13.35
  
 PB
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK54.19
  
 
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK53.26
  
 
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF43.33
  
 
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik42.78
  
 PB
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
August Nabe HallbergAugust Nabe Hallberg ('98)Sparta / EST48.08
  
 
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Elias Dahl LunøeElias Dahl Lunøe ('03)Sparta34.18
  
 
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF32.21
  
 
Nikolai ChristensenNikolai Christensen ('04)Helsingør IF32.02
  
 PB
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas30.05
  
 PB
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta29.99
  
 
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta25.26
  
 
Malte BankMalte Bank ('03)Sparta25.19
  
 
Jakob H B AndersenJakob H B Andersen ('03)Sparta24.94
  
 PB
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC23.77
  
 PB
Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC23.49
  
 
Christian VeselinovskiChristian Veselinovski ('04)Sparta22.87
  
 
Oliver VeselinovskiOliver Veselinovski ('03)Sparta21.84
  
 
Sebastian ThulstrupSebastian Thulstrup ('04)Sparta20.84
  
 
Robert ChristiansenRobert Christiansen ('03)Sparta20.83
  
 PB
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM19.13
  
 
Gustav Bøttger-RothGustav Bøttger-Roth ('03)KIF18.60
  
 SB
William ElsnerWilliam Elsner ('03)KIF18.27
  
 
Kristoffer AndersenKristoffer Andersen ('04)Hvidovre AM16.38
  
 
Mads Emil SvenssonMads Emil Svensson ('03)KIF15.25
  
 
Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas14.90
  
 SB
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta51.43
  
 
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta42.91
  
 
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190040.42
  
 
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik38.51
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik36.87
  
 
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190036.69
  
 PB
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta35.80
  
 
Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)Aarhus 190034.81
  
 
Philip Vikne DalmosePhilip Vikne Dalmose ('01)Aarhus 190034.15
  
 PB
Anton KühlAnton Kühl ('01)Aarhus 190031.57
  
 
Tore Haugan EngbergTore Haugan Engberg ('02)BAC30.73
  
 PB
Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC30.37
  
 
Victor ChabertVictor Chabert ('02)Greve Atletik26.83
  
 
Anton Læssøe BisgaardAnton Læssøe Bisgaard ('01)Aarhus 190025.64
  
 PB
Kasper HørmanKasper Hørman ('01)Aarhus 190023.97
  
 PB
Sebastian StejlgaardSebastian Stejlgaard ('02)Trongårdens IF 22.06
  
 PB
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)Sparta59.02
  
 PB
Mathias HansenMathias Hansen ('99)Randers Freja54.43
  
 
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta35.95
  
 PB
Andreas LandAndreas Land Odense Atletik 32.36
  
 PB
Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød31.90
  
 SB
Tobias RendbækTobias Rendbæk Odense Atletik 30.71
  
 PB
Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen Odense Atletik 28.50
  
 PB
Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja28.33
  
 SB
K 60 m hæk 76.2 cm    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
Sigrid FogSigrid Fog ('04)Herlev Atletik13.95
  
 PB
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta13.21
  
 
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta13.14
  
 
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta12.31
  
 
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF11.62
  
 
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro10.34
  
 
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta10.22
  
 PB
Laura Nørrung PoulsenLaura Nørrung Poulsen Sparta9.98
  
 
Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Sparta9.22
  
 PB
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen Sparta9.14
  
 
Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta9.01
  
 
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik8.75
  
 PB
Ellen LawaetzEllen Lawaetz ('02)Sparta8.68
  
 
Liva Johanne VilhelmsenLiva Johanne Vilhelmsen ('02)Sparta8.48
  
 PB
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 19008.44
  
 
Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19008.37
  
 SB
Josephine Manzenski HansenJosephine Manzenski Hansen ('01)IK Hellas8.18
  
 
Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 19008.09
  
 
Katarina Hessner HansenKatarina Hessner Hansen ('01)BAC7.88
  
 
Ya Kaday KamaraYa Kaday Kamara KIF7.55
  
 
Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)Aarhus 19007.39
  
 PB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM13.17
  
 
Anna Sofia MikkelsenAnna Sofia Mikkelsen ('91)Odense Atletik 13.00
  
 
Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)Sparta12.76
  
 
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta32.65
  
 PB
Helena RingHelena Ring ('02)Hvidovre AM32.62
  
 PB
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta27.00
  
 
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro26.96
  
 PB
Annemarie ØstergaardAnnemarie Østergaard ('03)BAC24.67
  
 
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 190037.68
  
 PB
Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta36.18
  
 PB
Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia35.19
  
 PB
Karoline MangorKaroline Mangor ('98)Sparta32.80
  
 PB
Alberte GravgaardAlberte Gravgaard ('03)AK Holstebro31.01
  
 
Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta29.12
  
 
Annika Mejls RamsgaardAnnika Mejls Ramsgaard ('03)AK Holstebro27.79
  
 
Sara Flindt GrønningSara Flindt Grønning ('03)Sparta25.66
  
 
Flora ChalmerFlora Chalmer ('03)Sparta24.64
  
 PB
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta23.73
  
 PB
Caroline VammenCaroline Vammen ('04)BAK23.52
  
 
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)Sparta22.64
  
 PB
Klara Thers-SonneKlara Thers-Sonne ('04)Sparta22.61
  
 
Smilla Mygind KristensenSmilla Mygind Kristensen ('04)KIF21.79
  
 
Olivia Helleskov BatkoOlivia Helleskov Batko ('03)Sparta21.79
  
 
Rie OreskovRie Oreskov ('03)Frederiksberg IF18.81
  
 
Emilie Mossin NørregaardEmilie Mossin Nørregaard ('03)Sparta18.45
  
 
Asta Ellermann-KingombeAsta Ellermann-Kingombe ('04)Sparta16.52
  
 PB
Rebecca Dahl KokkegårdRebecca Dahl Kokkegård ('03)Sparta15.05
  
 
Matilde AndersenMatilde Andersen ('04)Greve Atletik12.10
  
 
Cathrine BrandtCathrine Brandt ('03)BAC10.87
  
 SB
Isabel MøllerIsabel Møller ('03)Amager AC9.59
  
 
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta45.01
  
 
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen Sparta34.43
  
 PB
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta33.99
  
 PB
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF32.04
  
 
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik30.74
  
 
Marie Paule DahiMarie Paule Dahi ('01)Sparta28.72
  
 PB
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro28.70
  
 
Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta28.66
  
 
Caroline Tarrasson HansenCaroline Tarrasson Hansen Sparta27.54
  
 
Katarina Hessner HansenKatarina Hessner Hansen ('01)BAC26.95
  
 PB
Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM25.63
  
 
Laura Nørrung PoulsenLaura Nørrung Poulsen Sparta24.63
  
 SB
Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190023.62
  
 PB
Ellen LawaetzEllen Lawaetz ('02)Sparta23.36
  
 PB
Anna BrinkmannAnna Brinkmann ('02)Amager AC23.17
  
 PB
Liva Johanne VilhelmsenLiva Johanne Vilhelmsen ('02)Sparta22.75
  
 
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190022.58
  
 
Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190021.46
  
 PB
Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)Aarhus 190019.52
  
 PB
Emma GuldagerEmma Guldager ('01)Aarhus 190015.35
  
 SB

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne