Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: 20.8.2016

M 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: -1.7

Finale A

Finale
Vind: -1.7
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta18.01
  
 PB
M 100 m hæk 91.4 cm    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja19.67
  
 
Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød20.94
  
 
M 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.9

Finale A

Finale
Vind: -0.9
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190016.82
  
 PB
M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta13.07
  
 
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta12.43
  
 
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik10.83
  
 
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190010.58
  
 =PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 19008.08
  
 PB
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC9.30
  
 
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta10.97
  
 
M Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Greve Atletik12.32
  
 
Carl C. ØsterbyCarl C. Østerby ('97)Greve Atletik12.32
  
 
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta11.23
  
 
Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja8.43
  
 SB
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Andreas Espenhain-HansenAndreas Espenhain-Hansen ('01)Helsingør IF46.25
  
 PB
Martin IversenMartin Iversen ('56)Hvidovre AM42.05
  
 
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta41.00
  
 PB
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta37.41
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik35.28
  
 
Anton KühlAnton Kühl ('01)Aarhus 190033.96
  
 
Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC32.19
  
 PB
Philip Vikne DalmosePhilip Vikne Dalmose ('01)Aarhus 190032.04
  
 
Anton Læssøe BisgaardAnton Læssøe Bisgaard ('01)Aarhus 190031.98
  
 PB
Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)Aarhus 190029.13
  
 PB
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik26.68
  
 
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190026.18
  
 
Tore Haugan EngbergTore Haugan Engberg ('02)BAC25.58
  
 PB
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta24.67
  
 
Kasper HørmanKasper Hørman ('01)Aarhus 190021.29
  
 PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190017.46
  
 
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta50.75
  
 
Mads LundMads Lund Sparta42.55
  
 
Mads RingstedMads Ringsted ('99)KIF34.01
  
 
Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja32.45
  
 SB
Alexander HaugebyAlexander Haugeby Sparta32.06
  
 
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF32.00
  
 
Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød28.13
  
 
Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen Odense Atletik 27.50
  
 PB
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta26.87
  
 PB
Andreas LandAndreas Land Odense Atletik 20.69
  
 PB
Tobias RendbækTobias Rendbæk Odense Atletik 18.40
  
 PB
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM36.43
  
 
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta32.57
  
 
Steffen SjørslevSteffen Sjørslev ('97)Greve Atletik28.69
  
 
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta27.34
  
 
Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM24.69
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 52.72
  
 
Andreas Riber ThordahlAndreas Riber Thordahl ('91)Køge Atletik51.07
  
 SB
Christian LaugesenChristian Laugesen ('86)Sparta34.62
  
 SB
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Tore Haugan EngbergTore Haugan Engberg ('02)BAC24.04
  
 
M Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta40.77
  
 
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta23.99
  
 PB
Robert ChristiansenRobert Christiansen ('03)Sparta21.34
  
 PB
August Bøg EkholmAugust Bøg Ekholm ('04)IK Hellas21.17
  
 PB
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF20.12
  
 PB
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC19.52
  
 PB
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM16.82
  
 =PB
Kristoffer AndersenKristoffer Andersen ('04)Hvidovre AM13.35
  
 PB
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK54.19
  
 
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK53.26
  
 
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF43.33
  
 
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik42.78
  
 PB
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
August Nabe HallbergAugust Nabe Hallberg ('98)Sparta / EST48.08
  
 
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Elias Dahl LunøeElias Dahl Lunøe ('03)Sparta34.18
  
 
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF32.21
  
 
Nikolai ChristensenNikolai Christensen ('04)Helsingør IF32.02
  
 PB
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas30.05
  
 PB
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta29.99
  
 
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta25.26
  
 
Malte BankMalte Bank ('03)Sparta25.19
  
 
Jakob H B AndersenJakob H B Andersen ('03)Sparta24.94
  
 PB
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC23.77
  
 PB
Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC23.49
  
 
Christian VeselinovskiChristian Veselinovski ('04)Sparta22.87
  
 
Oliver VeselinovskiOliver Veselinovski ('03)Sparta21.84
  
 
Sebastian ThulstrupSebastian Thulstrup ('04)Sparta20.84
  
 
Robert ChristiansenRobert Christiansen ('03)Sparta20.83
  
 PB
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM19.13
  
 
Gustav Bøttger-RothGustav Bøttger-Roth ('03)KIF18.60
  
 SB
William ElsnerWilliam Elsner ('03)KIF18.27
  
 
Kristoffer AndersenKristoffer Andersen ('04)Hvidovre AM16.38
  
 
Mads Emil SvenssonMads Emil Svensson ('03)KIF15.25
  
 
Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas14.90
  
 SB
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta51.43
  
 
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta42.91
  
 
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190040.42
  
 
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik38.51
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik36.87
  
 
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190036.69
  
 PB
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta35.80
  
 
Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)Aarhus 190034.81
  
 
Philip Vikne DalmosePhilip Vikne Dalmose ('01)Aarhus 190034.15
  
 PB
Anton KühlAnton Kühl ('01)Aarhus 190031.57
  
 
Tore Haugan EngbergTore Haugan Engberg ('02)BAC30.73
  
 PB
Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC30.37
  
 
Victor ChabertVictor Chabert ('02)Greve Atletik26.83
  
 
Anton Læssøe BisgaardAnton Læssøe Bisgaard ('01)Aarhus 190025.64
  
 PB
Kasper HørmanKasper Hørman ('01)Aarhus 190023.97
  
 PB
Sebastian StejlgaardSebastian Stejlgaard ('02)Trongårdens IF 22.06
  
 PB
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)Sparta59.02
  
 PB
Mathias HansenMathias Hansen ('99)Randers Freja54.43
  
 
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta35.95
  
 PB
Andreas LandAndreas Land Odense Atletik 32.36
  
 PB
Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød31.90
  
 SB
Tobias RendbækTobias Rendbæk Odense Atletik 30.71
  
 PB
Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen Odense Atletik 28.50
  
 PB
Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja28.33
  
 SB
K 60 m hæk 76.2 cm    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
Sigrid FogSigrid Fog ('04)Herlev Atletik13.95
  
 PB
K 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: -1.0

Finale A

Finale
Vind: -1.0
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF18.24
  
 
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta13.21
  
 
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta13.14
  
 
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta12.31
  
 
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF11.62
  
 
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro10.34
  
 
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta10.22
  
 PB
Laura Nørrung PoulsenLaura Nørrung Poulsen Sparta9.98
  
 
Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Sparta9.22
  
 PB
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen Sparta9.14
  
 
Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta9.01
  
 
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik8.75
  
 PB
Ellen LawaetzEllen Lawaetz ('02)Sparta8.68
  
 
Liva Johanne VilhelmsenLiva Johanne Vilhelmsen ('02)Sparta8.48
  
 PB
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 19008.44
  
 
Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19008.37
  
 SB
Josephine Manzenski HansenJosephine Manzenski Hansen ('01)IK Hellas8.18
  
 
Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 19008.09
  
 
Katarina Hessner HansenKatarina Hessner Hansen ('01)BAC7.88
  
 
Ya Kaday KamaraYa Kaday Kamara KIF7.55
  
 
Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)Aarhus 19007.39
  
 PB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM13.17
  
 
Anna Sofia MikkelsenAnna Sofia Mikkelsen ('91)Odense Atletik 13.00
  
 
Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)Sparta12.76
  
 
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta32.65
  
 PB
Helena RingHelena Ring ('02)Hvidovre AM32.62
  
 PB
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta27.00
  
 
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro26.96
  
 PB
Annemarie ØstergaardAnnemarie Østergaard ('03)BAC24.67
  
 
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 190037.68
  
 PB
Sandra BöllSandra Böll ('94)Sparta36.18
  
 PB
Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia35.19
  
 PB
Karoline MangorKaroline Mangor ('98)Sparta32.80
  
 PB
Alberte GravgaardAlberte Gravgaard ('03)AK Holstebro31.01
  
 
Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta29.12
  
 
Annika Mejls RamsgaardAnnika Mejls Ramsgaard ('03)AK Holstebro27.79
  
 
Sara Flindt GrønningSara Flindt Grønning ('03)Sparta25.66
  
 
Flora ChalmerFlora Chalmer ('03)Sparta24.64
  
 PB
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta23.73
  
 PB
Caroline VammenCaroline Vammen ('04)BAK23.52
  
 
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)Sparta22.64
  
 PB
Klara Thers-SonneKlara Thers-Sonne ('04)Sparta22.61
  
 
Smilla Mygind KristensenSmilla Mygind Kristensen ('04)KIF21.79
  
 
Olivia Helleskov BatkoOlivia Helleskov Batko ('03)Sparta21.79
  
 
Rie OreskovRie Oreskov ('03)Frederiksberg IF18.81
  
 
Emilie Mossin NørregaardEmilie Mossin Nørregaard ('03)Sparta18.45
  
 
Asta Ellermann-KingombeAsta Ellermann-Kingombe ('04)Sparta16.52
  
 PB
Rebecca Dahl KokkegårdRebecca Dahl Kokkegård ('03)Sparta15.05
  
 
Matilde AndersenMatilde Andersen ('04)Greve Atletik12.10
  
 
Cathrine BrandtCathrine Brandt ('03)BAC10.87
  
 SB
Isabel MøllerIsabel Møller ('03)Amager AC9.59
  
 
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta45.01
  
 
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen Sparta34.43
  
 PB
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta33.99
  
 PB
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF32.04
  
 
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik30.74
  
 
Marie Paule DahiMarie Paule Dahi ('01)Sparta28.72
  
 PB
Emilie Mejls RamsgaardEmilie Mejls Ramsgaard ('01)AK Holstebro28.70
  
 
Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta28.66
  
 
Caroline Tarrasson HansenCaroline Tarrasson Hansen Sparta27.54
  
 
Katarina Hessner HansenKatarina Hessner Hansen ('01)BAC26.95
  
 PB
Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM25.63
  
 
Laura Nørrung PoulsenLaura Nørrung Poulsen Sparta24.63
  
 SB
Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190023.62
  
 PB
Ellen LawaetzEllen Lawaetz ('02)Sparta23.36
  
 PB
Anna BrinkmannAnna Brinkmann ('02)Amager AC23.17
  
 PB
Liva Johanne VilhelmsenLiva Johanne Vilhelmsen ('02)Sparta22.75
  
 
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190022.58
  
 
Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190021.46
  
 PB
Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)Aarhus 190019.52
  
 PB
Emma GuldagerEmma Guldager ('01)Aarhus 190015.35
  
 SB

Seneste resultater

25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp