Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Helsingør: 15.5.2016

M 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +3.1

Finale A

Finale
Vind: +3.1
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190017.18 w
  
 
M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta11.97
  
 PB
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 19009.65
  
 =PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 19007.79
  
 PB
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta8.28
  
 
Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta7.91
  
 PB
M Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
Carl C. ØsterbyCarl C. Østerby ('97)Greve Atletik11.92
  
 
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta11.55
  
 PB
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta35.57
  
 PB
Philip Vikne DalmosePhilip Vikne Dalmose ('01)Aarhus 190032.70
  
 PB
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190027.83
  
 PB
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik27.56
  
 SB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190021.25
  
 
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik17.45
  
 
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Mads LundMads Lund Sparta39.59
  
 PB
Alexander HaugebyAlexander Haugeby Sparta36.48
  
 PB
Casper VohsCasper Vohs ('99)Vidar Atletik19.50
  
 PB
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta35.09
  
 PB
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta34.27
  
 
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF30.65
  
 
Elias Dahl LunøeElias Dahl Lunøe ('03)Sparta25.02
  
 
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta21.17
  
 
Jakob H B AndersenJakob H B Andersen ('03)Sparta20.34
  
 SB
Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta14.97
  
 PB
Milan TuxenMilan Tuxen ('04)Helsingør IF13.01
  
 PB
Aksel Frimodt-MøllerAksel Frimodt-Møller ('04)BAC10.80
  
 PB
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta43.37
  
 
Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC36.70
  
 PB
Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 190035.59
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik35.52
  
 PB
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik34.32
  
 
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190032.98
  
 PB
Philip Vikne DalmosePhilip Vikne Dalmose ('01)Aarhus 190030.29
  
 SB
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Alexander HaugebyAlexander Haugeby Sparta42.88
  
 
Casper VohsCasper Vohs ('99)Vidar Atletik28.98
  
 PB
Mads LundMads Lund Sparta27.86
  
 PB
K 60 m hæk 76.2 cm    
Vind: +1.9

Finale A

Finale
Vind: +1.9
Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta9.83
  
 PB
K 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: +1.9

Finale A

Finale
Vind: +1.9
Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Sparta21.72
  
 PB
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta13.57
  
 
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta13.19
  
 
Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta10.86
  
 
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF10.80
  
 
Laura Nørrung PoulsenLaura Nørrung Poulsen Sparta10.29
  
 PB
Fie HoffmanFie Hoffman Greve Atletik9.47
  
 PB
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen Sparta9.39
  
 
Alberte LodahlAlberte Lodahl ('01)DELTA9.06
  
 PB
Ellen LawaetzEllen Lawaetz ('02)Sparta8.78
  
 PB
Caroline Tarrasson HansenCaroline Tarrasson Hansen Sparta8.25
  
 
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik8.19
  
 PB
Louise Wrisberg KæstelLouise Wrisberg Kæstel ('01)Holte Atletik8.15
  
 PB
Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta7.93
  
 
Katarina Hessner HansenKatarina Hessner Hansen ('01)BAC7.92
  
 PB
Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Sparta7.72
  
 
Liva Johanne VilhelmsenLiva Johanne Vilhelmsen ('02)Sparta7.49
  
 
Lili KökényLili Kökény ('01)Sparta6.79
  
 PB
Freja K. MadsenFreja K. Madsen ('02)BAK6.75
  
 
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DELTA28.21
  
 SB
Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik23.45
  
 
Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta23.33
  
 SB
Caroline VammenCaroline Vammen ('04)BAK21.39
  
 
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta18.50
  
 PB
Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta18.47
  
 PB
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)Sparta17.62
  
 PB
Olivia Helleskov BatkoOlivia Helleskov Batko ('03)Sparta17.56
  
 PB
Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta14.85
  
 PB
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta37.87
  
 SB
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik28.88
  
 PB
Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta28.86
  
 SB
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen Sparta28.26
  
 
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF27.50
  
 
Caroline Tarrasson HansenCaroline Tarrasson Hansen Sparta27.49
  
 
Alberte LodahlAlberte Lodahl ('01)DELTA24.52
  
 PB
Louise Wrisberg KæstelLouise Wrisberg Kæstel ('01)Holte Atletik24.31
  
 PB
Katarina Hessner HansenKatarina Hessner Hansen ('01)BAC23.38
  
 PB
Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta23.19
  
 SB
Laura Nørrung PoulsenLaura Nørrung Poulsen Sparta21.63
  
 SB
Ellen LawaetzEllen Lawaetz ('02)Sparta21.04
  
 PB
Nikoline L. LaursenNikoline L. Laursen Frederiksberg IF21.00
  
 PB
Freja K. MadsenFreja K. Madsen ('02)BAK18.78
  
 
Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Sparta17.03
  
 PB
Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta16.61
  
 PB
Lili KökényLili Kökény ('01)Sparta15.65
  
 PB
Fie HoffmanFie Hoffman Greve Atletik15.08
  
 SB

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne