Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Greve: 26.9.2015

M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta12.33
  
 PB
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta10.92
  
 =PB
Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta9.65
  
 PB
Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF9.57
  
 PB
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC8.07
  
 
M Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
Mathias SørensenMathias Sørensen ('96)Roar Atletik7.44
  
 =PB
M Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta36.25
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik32.35
  
 
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta31.53
  
 =PB
Anders BangAnders Bang ('02)BAC26.60
  
 PB
Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta26.59
  
 PB
Benjamin KleinBenjamin Klein ('02)BAC23.30
  
 
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC22.56
  
 
Ludvig Hytting FiigLudvig Hytting Fiig ('02)Greve Atletik21.06
  
 
Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC20.02
  
 PB
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas18.01
  
 PB
William ElsnerWilliam Elsner ('03)KIF16.41
  
 PB
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF16.05
  
 PB
Nicklas PlambeckNicklas Plambeck ('02)Amager AC16.00
  
 PB
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Andreas Espenhain-HansenAndreas Espenhain-Hansen ('01)Helsingør IF43.79
  
 PB
Mikkel ChristoffersenMikkel Christoffersen ('01)Sparta42.94
  
 PB
Christoffer ÅndahlChristoffer Åndahl KIF32.88
  
 PB
Laurits Hytting FiigLaurits Hytting Fiig Greve Atletik31.69
  
 
Trygve Haugan EngbergTrygve Haugan Engberg BAC30.31
  
 
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik28.51
  
 PB
Edvard Restorff-LiliegreenEdvard Restorff-Liliegreen KIF23.55
  
 
Morten WerlingMorten Werling Fremad Holbæk14.52
  
 PB
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Klaus Jacob JensenKlaus Jacob Jensen ('61)Holte Atletik40.92
  
 SB
Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik37.16
  
 PB
Bo Eske NielsenBo Eske Nielsen ('62)Sparta33.42
  
 PB
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF32.26
  
 
Silas VerkooijenSilas Verkooijen ('98)Sparta25.67
  
 SB
Martin SkaaningMartin Skaaning ('98)IK Olympia25.54
  
 
Nicolaj GrueNicolaj Grue ('98)Fremad Holbæk24.05
  
 PB
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta31.76
  
 PB
Kristian KolbyeKristian Kolbye ('96)Amager AC29.85
  
 PB
M Vægtkast 11.34 kg    

Finale A

Finale
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK14.68
  
 
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK13.02
  
 
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK12.35
  
 PB
Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia12.05
  
 PB
Martin SkaaningMartin Skaaning ('98)IK Olympia11.46
  
 
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF10.71
  
 
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik10.67
  
 PB
Nicolaj GrueNicolaj Grue ('98)Fremad Holbæk6.53
  
 PB
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK51.02
  
 PB
Bjørn Van OvereemBjørn Van Overeem Sparta45.09
  
 PB
Phillip H. VeggePhillip H. Vegge Greve Atletik42.89
  
 
Nikolaj Tang KurtNikolaj Tang Kurt ('01)Herlev Atletik33.44
  
 
Emil Hedegaard HansenEmil Hedegaard Hansen ('01)Herlev Atletik19.52
  
 PB
M Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia48.22
  
 
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik38.00
  
 
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta34.58
  
 
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK51.63
  
 PB
Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)BAK47.92
  
 
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF40.58
  
 PB
Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia37.79
  
 
Martin SkaaningMartin Skaaning ('98)IK Olympia34.59
  
 
Nicolaj GrueNicolaj Grue ('98)Fremad Holbæk27.07
  
 PB
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta44.93
  
 
Dren MeriDren Meri ('02)IK Olympia40.68
  
 
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta36.38
  
 PB
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta34.49
  
 PB
Aksel Øbakke LangeAksel Øbakke Lange ('02)Greve Atletik34.09
  
 PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190033.98
  
 
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik32.69
  
 
Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA29.53
  
 PB
Elias Dahl LunøeElias Dahl Lunøe ('03)Sparta29.26
  
 
Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC26.40
  
 
Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)KIF25.93
  
 
Anders BangAnders Bang ('02)BAC25.44
  
 
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas24.50
  
 PB
Asger Holm PetersenAsger Holm Petersen ('02)BAC24.40
  
 PB
Christoffer NissenChristoffer Nissen ('03)Glostrup IC24.03
  
 PB
Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF22.82
  
 PB
Mikkel SvendsenMikkel Svendsen ('03)Fredensborg AK22.59
  
 PB
Ludvig Hytting FiigLudvig Hytting Fiig ('02)Greve Atletik21.68
  
 
Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC21.67
  
 
Viggo Peter Vermund GereViggo Peter Vermund Gere ('03)Helsingør IF21.50
  
 
Lukas Medina SørensenLukas Medina Sørensen ('03)KIF21.23
  
 PB
Neloo FalckNeloo Falck ('03)KIF21.17
  
 PB
Nicklas PlambeckNicklas Plambeck ('02)Amager AC20.41
  
 PB
William ElsnerWilliam Elsner ('03)KIF19.84
  
 PB
Benjamin KleinBenjamin Klein ('02)BAC18.09
  
 
Gustav Bøttger-RothGustav Bøttger-Roth ('03)KIF17.98
  
 
Jakob SønderJakob Sønder ('03)KIF17.47
  
 PB
Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas17.03
  
 PB
Oliver VerkooijenOliver Verkooijen ('02)Frederiksberg IF15.72
  
 
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Mads LundMads Lund Sparta60.55
  
DUR-15 PB
 
5.125.375.86  –  –  –  
Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM48.28
  
 
Mikkel ChristoffersenMikkel Christoffersen ('01)Sparta40.79
  
 PB
Sebastian NielsenSebastian Nielsen Sparta39.25
  
 PB
Micki Borgen MorellMicki Borgen Morell IK Olympia37.11
  
 
Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC35.82
  
 PB
Trygve Haugan EngbergTrygve Haugan Engberg BAC34.46
  
 PB
Asbjørn WahlersAsbjørn Wahlers Glostrup IC34.26
  
 PB
Mads SimonsenMads Simonsen DELTA33.72
  
 
Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta30.43
  
 
Morten WerlingMorten Werling Fremad Holbæk23.48
  
 
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)Sparta53.20
  
 PB
Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta40.25
  
 PB
Nicolaj GrueNicolaj Grue ('98)Fremad Holbæk34.34
  
 PB
Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF33.22
  
 
Martin SkaaningMartin Skaaning ('98)IK Olympia26.63
  
 SB
K 60 m hæk 76.2 cm    
Vind: +1.5

Finale A

Finale
Vind: +1.5
Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta9.83
  
 PB
Ellen LawaetzEllen Lawaetz ('02)Sparta10.52
  
 PB
Liva Johanne VilhelmsenLiva Johanne Vilhelmsen ('02)Sparta11.24
  
 PB
Flora ChalmerFlora Chalmer ('03)Sparta11.28
  
 PB
Esther ArceEsther Arce ('02)Amager AC11.32
  
 PB
Caroline Marie DahlCaroline Marie Dahl ('02)Amager AC14.67
  
 PB
K 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: +2.6

Finale A

Finale
Vind: +2.6
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta14.80 w
  
 
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta12.91
  
 
Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)Sparta12.38
  
 
Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta12.26
  
 
Gerda RibjergGerda Ribjerg ('60)Fremad Holbæk11.45
  
 
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta11.38
  
 
Viktoria AndersenViktoria Andersen ('98)DELTA10.49
  
 
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF10.41
  
 
Simone B. LautrupSimone B. Lautrup ('98)IK Hellas9.96
  
 
Rebecca NielsenRebecca Nielsen BAK9.02
  
 
Josephine Manzenski HansenJosephine Manzenski Hansen ('01)IK Hellas8.90
  
 PB
Rikke NeubertRikke Neubert BAC8.60
  
 PB
Caroline Tarrasson HansenCaroline Tarrasson Hansen Sparta8.29
  
 PB
Christine TillingChristine Tilling ('99)BAC8.16
  
 
Katarina Hessner HansenKatarina Hessner Hansen ('01)BAC7.71
  
 
Mette Marie JensenMette Marie Jensen ('01)BAK7.55
  
 PB
Trine Marie ThostrupTrine Marie Thostrup ('01)DELTA7.45
  
 PB
Marie E. Molander PedersenMarie E. Molander Pedersen ('01)Frederiksberg IF7.24
  
 
Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Sparta7.20
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Lise HansenLise Hansen ('75)IK Hellas8.18
  
 
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM34.72
  
 
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta31.23
  
 
Helena RingHelena Ring ('02)Hvidovre AM24.45
  
 
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta23.10
  
 
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta22.22
  
 PB
Rebecca W. ClemmensenRebecca W. Clemmensen ('02)Herlev Atletik20.54
  
 PB
Mathilde HammerumMathilde Hammerum Greve Atletik18.66
  
 
Annemarie ØstergaardAnnemarie Østergaard ('03)BAC18.57
  
 
Regitze FriisRegitze Friis ('02)Amager AC17.97
  
 
Marie E. Molander PedersenMarie E. Molander Pedersen ('01)Frederiksberg IF16.34
  
 
Augusta E. BentsenAugusta E. Bentsen ('03)IK Olympia15.53
  
 
Liva Johanne VilhelmsenLiva Johanne Vilhelmsen ('02)Sparta14.93
  
 PB
Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta14.34
  
 
Lea Strand MortensenLea Strand Mortensen ('03)Køge Atletik13.46
  
 PB
K Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Marie E. Molander PedersenMarie E. Molander Pedersen ('01)Frederiksberg IF19.57
  
 PB
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Sofia LangeSofia Lange ('02)Sparta30.39
  
 PB
Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DELTA27.82
  
 
Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik26.81
  
 
Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM26.39
  
 PB
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta24.90
  
 
Liva Johanne VilhelmsenLiva Johanne Vilhelmsen ('02)Sparta22.88
  
 
Nina-Tao HahnemannNina-Tao Hahnemann ('02)Sparta21.57
  
 PB
Annemarie ØstergaardAnnemarie Østergaard ('03)BAC18.43
  
 
Rie OreskovRie Oreskov ('03)Frederiksberg IF18.05
  
 
Lea Strand MortensenLea Strand Mortensen ('03)Køge Atletik16.97
  
 
Alberte UlrikAlberte Ulrik ('03)KIF13.20
  
 PB
Nikoline Treumer AmmitzbøllNikoline Treumer Ammitzbøll ('03)Frederiksberg IF12.49
  
 PB
Nanna ElmerNanna Elmer ('03)KIF11.77
  
 PB
Julie B. NielsenJulie B. Nielsen ('03)KIF10.89
  
 PB
Emilie Mossin NørregaardEmilie Mossin Nørregaard ('03)Sparta10.52
  
 PB
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Liv CantbyLiv Cantby ('99)Korsør AM43.30
  
 PB
Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta33.85
  
 
Caroline Tarrasson HansenCaroline Tarrasson Hansen Sparta32.06
  
 
Amalie NielsenAmalie Nielsen ('98)IK Hellas31.22
  
 
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF29.47
  
 PB
Laura PauskaLaura Pauska ('99)IK Olympia28.86
  
 
Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)Sparta27.90
  
 PB
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik27.53
  
 PB
Rikke NeubertRikke Neubert BAC27.20
  
 
Marie Paule DahiMarie Paule Dahi ('01)Sparta26.74
  
 
Andrea HolmAndrea Holm ('01)Frederiksberg IF26.45
  
 PB
Louise Wrisberg KæstelLouise Wrisberg Kæstel ('01)Holte Atletik22.88
  
 PB
Josefine Bach Jensen BangJosefine Bach Jensen Bang BAC19.85
  
 PB
Nanna SkovNanna Skov ('01)Greve Atletik15.13
  
 PB
Alexandra ChristiansenAlexandra Christiansen ('01)Hvidovre AM14.00
  
 PB
Marie E. Molander PedersenMarie E. Molander Pedersen ('01)Frederiksberg IF13.08
  
 

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne