Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Herning: 16.5.2016
Vælg mænd discipliner
Kuglestød 4.0 kg
Kuglestød 3.0 kg
Diskoskast 0.75 kg
Diskoskast 1.0 kg
Diskoskast 1.5 kg
Diskoskast 1.75 kg
Hammerkast 4.0 kg
Hammerkast 3.0 kg
Hammerkast 5.0 kg
Hammerkast 6.0 kg
Spydkast 400 gram
Spydkast 600 gram
Spydkast 700 gram
Vælg kvinder discipliner
60 m hæk 76.2 cm
100 m hæk 76.2 cm
Kuglestød 3.0 kg
Kuglestød 7.26 kg
Diskoskast 0.75 kg
Hammerkast 3.0 kg
Spydkast 400 gram
Spydkast 500 gram
M Kuglestød 4.0 kg
Finale A
Finale
Nicco Hattesen
Nicco Hattesen ('02)
02
Esbjerg AM
8.31
M Kuglestød 3.0 kg
Finale A
Finale
Lucas Søvang
Lucas Søvang ('03)
03
Aabenraa IG
9.07
PB
Noah Birk Meissner
Noah Birk Meissner ('03)
03
Skive AM
8.94
PB
Mads Krogsgaard Nielsen
Mads Krogsgaard Nielsen ('04)
04
Aabenraa IG
8.53
PB
M Diskoskast 0.75 kg
Finale A
Finale
Lucas Søvang
Lucas Søvang ('03)
03
Aabenraa IG
23.52
PB
Nicklas Non Nielsen
Nicklas Non Nielsen ('03)
03
HGF AM
21.69
Noah Birk Meissner
Noah Birk Meissner ('03)
03
Skive AM
19.49
Mads Krogsgaard Nielsen
Mads Krogsgaard Nielsen ('04)
04
Aabenraa IG
14.72
M Diskoskast 1.0 kg
Finale A
Finale
Anton Kühl
Anton Kühl ('01)
01
Aarhus 1900
36.31
PB
Frederik Skov Hansen
Frederik Skov Hansen ('01)
01
Viborg AM
35.85
SB
Nicco Hattesen
Nicco Hattesen ('02)
02
Esbjerg AM
27.39
PB
Thomas Sabro Larsen
Thomas Sabro Larsen ('01)
01
Aalborg AM
24.38
PB
Asger Kinket Ellingsgaard
Asger Kinket Ellingsgaard ('02)
02
Esbjerg AM
19.97
PB
M Diskoskast 1.5 kg
Finale A
Finale
Hans Barrett
Hans Barrett ('99)
99
Esbjerg AM
43.02
M Diskoskast 1.75 kg
Finale A
Finale
Lasse Moesgård Nielsen
Lasse Moesgård Nielsen ('98)
98
HGF AM
31.28
PB
Klaus Abildskov
Klaus Abildskov ('97)
97
HGF AM
29.00
PB
M Hammerkast 4.0 kg
Finale A
Finale
Frederik Skov Hansen
Frederik Skov Hansen ('01)
01
Viborg AM
35.57
SB
Nicco Hattesen
Nicco Hattesen ('02)
02
Esbjerg AM
34.55
Anton Kühl
Anton Kühl ('01)
01
Aarhus 1900
26.96
PB
Peter Brølling
Peter Brølling ('02)
02
Hvide Sande
17.12
PB
M Hammerkast 3.0 kg
Finale A
Finale
Nicklas Non Nielsen
Nicklas Non Nielsen ('03)
03
HGF AM
26.39
PB
M Hammerkast 5.0 kg
Finale A
Finale
Hans Barrett
Hans Barrett ('99)
99
Esbjerg AM
64.09
M Hammerkast 6.0 kg
Finale A
Finale
Hasan Alsofi
Hasan Alsofi ('97)
97
Aarhus 1900
58.86
PB
Lasse Moesgård Nielsen
Lasse Moesgård Nielsen ('98)
98
HGF AM
29.48
PB
M Spydkast 400 gram
Finale A
Finale
Rasmus Fredsted Markussen
Rasmus Fredsted Markussen ('03)
03
Aabenraa IG
34.66
SB
Noah Birk Meissner
Noah Birk Meissner ('03)
03
Skive AM
33.07
PB
Lucas Søvang
Lucas Søvang ('03)
03
Aabenraa IG
31.72
PB
Oliver Kirial Olsen
Oliver Kirial Olsen ('03)
03
Skive AM
31.00
PB
Hans Sækmose
Hans Sækmose ('04)
04
Vejle IF
29.59
PB
Nicklas Non Nielsen
Nicklas Non Nielsen ('03)
03
HGF AM
27.72
PB
Christian Dam Pedersen
Christian Dam Pedersen ('04)
04
HGF AM
25.09
PB
Mikkel Stubkjær
Mikkel Stubkjær ('04)
04
HGF AM
22.58
PB
Mads Krogsgaard Nielsen
Mads Krogsgaard Nielsen ('04)
04
Aabenraa IG
21.91
M Spydkast 600 gram
Finale A
Finale
Frederik Skov Hansen
Frederik Skov Hansen ('01)
01
Viborg AM
38.66
PB
Kristian Skov Hansen
Kristian Skov Hansen ('01)
01
Viborg AM
38.62
PB
Patrick Wolf
Patrick Wolf ('01)
01
Esbjerg AM
37.29
PB
Jeppe Ege Nielsen
Jeppe Ege Nielsen ('02)
02
Aarhus 1900
36.53
PB
Anton Kühl
Anton Kühl ('01)
01
Aarhus 1900
35.83
Niclas Juel Bennedsgaard
Niclas Juel Bennedsgaard ('01)
01
Skive AM
33.47
Thomas Sabro Larsen
Thomas Sabro Larsen ('01)
01
Aalborg AM
25.62
PB
Andreas Rosendal Laursen
Andreas Rosendal Laursen ('01)
01
Aarhus 1900
21.27
PB
M Spydkast 700 gram
Finale A
Finale
Mathias Hansen
Mathias Hansen ('99)
99
Randers Freja
52.63
Hans Barrett
Hans Barrett ('99)
99
Esbjerg AM
50.24
PB
Jacob Binou Nielsen
Jacob Binou Nielsen
00
Korsør AM
49.20
Bjarke Meyer Pedersen
Bjarke Meyer Pedersen ('99)
99
Skive AM
43.22
SB
Anders Holm Jensen
Anders Holm Jensen
00
Esbjerg AM
38.61
PB
K 60 m hæk 76.2 cm
Vind: +1.6
Finale A
Finale
Vind: +1.6
Mathilde Lønne
Mathilde Lønne ('04)
04
Vejle IF
14.80
PB
K 100 m hæk 76.2 cm
Vind: -0.1
Finale A
Finale
Vind: -0.1
Ida Boel
Ida Boel
00
Esbjerg AM
15.97
PB
K Kuglestød 3.0 kg
Finale A
Finale
Sara Kjær Andersen
Sara Kjær Andersen ('02)
02
Vejle IF
10.37
Sofie Krogsgaard Nielsen
Sofie Krogsgaard Nielsen ('02)
02
Aabenraa IG
9.18
PB
Sofie Froberg
Sofie Froberg ('02)
02
Aarhus 1900
8.33
Matilde Dausel
Matilde Dausel ('01)
01
Aalborg AM
7.37
Iben Lang Nielsen
Iben Lang Nielsen ('02)
02
Esbjerg AM
7.04
PB
Johanne Westergaard
Johanne Westergaard ('02)
02
Aalborg AM
7.02
Malene Fisker
Malene Fisker ('02)
02
Skive AM
6.84
K Kuglestød 4.0 kg
Finale A
Finale
Marie Aagaard
Marie Aagaard ('96)
96
Odense Atletik
12.94
K Diskoskast 0.75 kg
Finale A
Finale
Sofie Froberg
Sofie Froberg ('02)
02
Aarhus 1900
31.04
PB
Sara Kjær Andersen
Sara Kjær Andersen ('02)
02
Vejle IF
29.81
PB
Helena Ring
Helena Ring ('02)
02
Hvidovre AM
29.30
Rikke Breinholt
Rikke Breinholt ('03)
03
Hvide Sande
20.72
Ema Cavrag
Ema Cavrag ('04)
04
Ringkjøbing IF
19.82
PB
Josefine Bromerholm
Josefine Bromerholm ('03)
03
Viborg AM
18.26
Kirsten Onsberg
Kirsten Onsberg ('44)
44
Hvide Sande
16.89
PB
Nanna Tveen Høgsberg
Nanna Tveen Høgsberg ('03)
03
Skive AM
14.49
Sofie Krogsgaard Nielsen
Sofie Krogsgaard Nielsen ('02)
02
Aabenraa IG
14.06
Louise Barrett
Louise Barrett ('04)
04
Stoholm Atletik
11.70
PB
K Hammerkast 3.0 kg
Finale A
Finale
Louise Barrett
Louise Barrett ('04)
04
Stoholm Atletik
19.48
PB
K Spydkast 400 gram
Finale A
Finale
Josefine Bromerholm
Josefine Bromerholm ('03)
03
Viborg AM
27.00
PB
Rikke Breinholt
Rikke Breinholt ('03)
03
Hvide Sande
26.93
PB
Liv T Selmer
Liv T Selmer ('04)
04
SAK77
23.24
PB
Ema Cavrag
Ema Cavrag ('04)
04
Ringkjøbing IF
22.26
PB
Amalie Schade Kanstrup
Amalie Schade Kanstrup ('03)
03
Viborg AM
21.27
SB
Trine Tanggaard
Trine Tanggaard ('03)
03
Esbjerg AM
16.78
PB
Louise Barrett
Louise Barrett ('04)
04
Stoholm Atletik
15.19
PB
Eva Sabro Larsen
Eva Sabro Larsen ('04)
04
Aalborg AM
14.07
PB
K Spydkast 500 gram
Finale A
Finale
Liv Cantby
Liv Cantby ('99)
99
Korsør AM
41.94
Maria Thorndal Thomsen
Maria Thorndal Thomsen
00
Aalborg AM
35.09
PB
Sarah Sækmose
Sarah Sækmose ('02)
02
Vejle IF
27.51
PB
Annika Larsen Husted
Annika Larsen Husted
00
Skive AM
25.38
Sofie Froberg
Sofie Froberg ('02)
02
Aarhus 1900
22.87
Malene Fisker
Malene Fisker ('02)
02
Skive AM
22.81
PB
Freja Krog
Freja Krog ('01)
01
Aalborg AM
21.83
PB
Emma Nørgaard Iversen
Emma Nørgaard Iversen ('02)
02
Esbjerg AM
17.56
PB
Nanna Muurholm
Nanna Muurholm ('01)
01
Aalborg AM
12.22
Head to head
×
Seneste resultater
21.4
Skanderborg
Klubstævne
20.4
Glostrup
Glostrup Games
17.4
Greve
Klubkastestævne
16.4
Haderslev
Løbestævne
16.4
Ballerup
Kastestævne 2
13.4
Ballerup
Ballerup Spring Walk
13.4
Viborg
50km & 100km
13.4
Viborg
DM 100K
7.4
Lyngby
Klubstævne
7.4
Charlottenlund
Strandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4
Hvidovre
Inde KM Hvidovre AM
6.4
Silkeborg
Tunge kast i Silkeborg
6.4
Haderslev
Hif 5000m forårsløb
2.4
Ballerup
Kastestævne 1
30.3
Silkeborg
Påskekastestævne
28.3
Aabenraa
Langfredag kastemangekamp
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive