Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Herning: 16.9.2018

M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Sebastian SkovhaugeSebastian Skovhauge ('03)Skanderborg Atletik10.13
  
 PB
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Emil NielsenEmil Nielsen ('06)Dybvad IK 9.94
  
 
Magnus Diederichsen JosefsenMagnus Diederichsen Josefsen ('05)Vejle IF8.33
  
 
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Sebastian SkovhaugeSebastian Skovhauge ('03)Skanderborg Atletik32.50
  
 
Henrik LykkeHenrik Lykke ('03)SAK7726.48
  
 
Lau Gad AkrawiLau Gad Akrawi ('04)Esbjerg AM24.74
  
 PB
Oliver NygårdOliver Nygård ('03)Randers Freja23.80
  
 PB
Tobias Roed GarzaTobias Roed Garza ('04)Randers Freja20.48
  
 
Bjarne KnaufBjarne Knauf ('03)Vejle IF18.67
  
 
Jakob Nissen NielsenJakob Nissen Nielsen ('03)Aarhus 190017.00
  
 
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Peter Egsgaard KrusePeter Egsgaard Kruse ('01)HGF AM21.14
  
 PB
Patrick Overgaard BlauertPatrick Overgaard Blauert ('02)SAK7717.88
  
 PB
M Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
Mathias HansenMathias Hansen ('99)Randers Freja25.35
  
 PB
Thomas Søholm LarsenThomas Søholm Larsen Esbjerg AM19.26
  
 PB
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Kristian Tinglef SvenstrupKristian Tinglef Svenstrup ('05)SAK7737.29
  
 
Emil NielsenEmil Nielsen ('06)Dybvad IK 35.34
  
 
Magnus Diederichsen JosefsenMagnus Diederichsen Josefsen ('05)Vejle IF30.85
  
 
Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190030.64
  
 
Anders Christian NicolaisenAnders Christian Nicolaisen ('05)Odense Atletik 29.57
  
 
Cilius WichmannCilius Wichmann ('06)Skanderborg Atletik27.72
  
 PB
Marvin LumbyeMarvin Lumbye ('06)Esbjerg AM27.20
  
 
Tobias Zeeberg PedersenTobias Zeeberg Pedersen ('06)HGF AM25.81
  
 
Mads Holm JensenMads Holm Jensen ('04)Esbjerg AM25.02
  
 
Bertram B. SchlüterBertram B. Schlüter ('05)Odense Atletik 24.70
  
 PB
Marius KühlMarius Kühl ('05)Aarhus 190018.57
  
 SB
Lasse Holm JensenLasse Holm Jensen ('05)Esbjerg AM18.50
  
 
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM43.98
  
 
Hans SækmoseHans Sækmose ('04)Vejle IF40.13
  
 
Jelmer ScholtenJelmer Scholten ('04)Aalborg AM37.78
  
 
Sebastian SkovhaugeSebastian Skovhauge ('03)Skanderborg Atletik35.00
  
 
Oliver NygårdOliver Nygård ('03)Randers Freja32.35
  
 PB
Emil Binderup OvergaardEmil Binderup Overgaard ('04)Aarhus 190030.59
  
 PB
Esben DiekhönerEsben Diekhöner ('04)Aalborg AM29.87
  
 PB
Viktor Rejnhold SørensenViktor Rejnhold Sørensen ('04)Esbjerg AM28.40
  
 
Morten SkovgaardMorten Skovgaard ('03)Esbjerg AM27.93
  
 PB
Marius HyldborgMarius Hyldborg ('04)SAK7727.06
  
 PB
Benjamin CoppBenjamin Copp ('04)Aarhus 190027.05
  
 PB
Tobias S. DichmannTobias S. Dichmann ('03)Randers Freja21.62
  
 PB
Bjarne KnaufBjarne Knauf ('03)Vejle IF20.99
  
 PB
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Patrick Overgaard BlauertPatrick Overgaard Blauert ('02)SAK7742.09
  
 
Peter KjølbyePeter Kjølbye ('01)Vejle IF33.51
  
 PB
Niklas NonboeNiklas Nonboe ('01)Randers Freja31.64
  
 PB
Peter Egsgaard KrusePeter Egsgaard Kruse ('01)HGF AM29.14
  
 PB
K 60 m hæk 76.2 cm    
Vind: -1.3

Finale A

Finale
Vind: -1.3
Lærke AggesenLærke Aggesen ('05)Haderslev IF10.91
  
 PB
Ida LillebækIda Lillebæk ('05)Vejle IF11.09
  
 PB
Emilie Birk SalomonssonEmilie Birk Salomonsson ('06)Skanderborg Atletik12.75
  
 PB
Nina Van Den BergNina Van Den Berg ('06)Vejle IF13.26
  
 PB
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)Vejle IF12.13
  
 
Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM9.40
  
 
Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Aalborg AM8.99
  
 PB
Olivia Vilstrup RoienOlivia Vilstrup Roien ('04)SAK777.29
  
 PB
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Aalborg AM31.12
  
 
Isabella Rengnér FischerIsabella Rengnér Fischer ('04)SIK8025.47
  
 PB
Emma BerntsenEmma Berntsen ('04)Aalborg AM24.71
  
 
Freja JensenFreja Jensen ('03)SAK7721.88
  
 
Sura MukasineSura Mukasine ('03)Skive AM20.72
  
 SB
Amalie RudrasingamAmalie Rudrasingam ('03)HGF AM20.38
  
 
Katrine FrahmKatrine Frahm ('04)SIK8019.48
  
 
Natasja Van Den BergNatasja Van Den Berg ('03)Vejle IF19.01
  
 PB
Emma Sjøberg WolffEmma Sjøberg Wolff ('04)Aarhus 190018.73
  
 SB
Lizette NikolajsenLizette Nikolajsen ('03)Esbjerg AM17.63
  
 SB
Christine Kjestrup JørgensenChristine Kjestrup Jørgensen ('03)SAK7717.61
  
 
Mathilde Agathon HansenMathilde Agathon Hansen ('03)Esbjerg AM16.26
  
 
Caroline Mejdal SvenstrupCaroline Mejdal Svenstrup ('04)Skive AM14.68
  
 SB
Benedicte Bech RasmussenBenedicte Bech Rasmussen ('03)Skive AM14.06
  
 
Anna DalagerAnna Dalager ('03)Odense Atletik 13.04
  
 
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF29.36
  
 
Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja25.62
  
 PB
Anne V. JensenAnne V. Jensen ('05)Dybvad IK 23.14
  
 
Ida LillebækIda Lillebæk ('05)Vejle IF22.25
  
 
Victoria Juul GiessingVictoria Juul Giessing ('05)Aalborg AM22.24
  
 
Sarah BachSarah Bach ('06)Ringkjøbing IF21.95
  
 PB
Mathilde FoghMathilde Fogh ('05)Randers Freja21.21
  
 PB
Laura JørgensenLaura Jørgensen ('06)HSUF 19.35
  
 
Ida SøndergaardIda Søndergaard ('06)Aarhus 190019.22
  
 
Maria Nehls KaasMaria Nehls Kaas ('05)Skive AM17.19
  
 
Rachel EnninfulRachel Enninful ('05)HGF AM16.26
  
 PB
Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM15.87
  
 
Mathilde HerskindMathilde Herskind ('05)SAK7715.72
  
 
Ida Toft BertelsenIda Toft Bertelsen ('05)Skive AM15.17
  
 PB
Ann Louise MadsenAnn Louise Madsen ('06)Dybvad IK 14.99
  
 
Finja KnaufFinja Knauf ('05)Vejle IF14.59
  
 
Lærke SteffensenLærke Steffensen ('05)Hvide Sande10.46
  
 
Rodas TewideRodas Tewide ('06)SAK777.49
  
 PB
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Sophie Bagger BohnSophie Bagger Bohn ('04)Aarhus 190030.27
  
 PB
Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)Vejle IF27.89
  
 
Sura MukasineSura Mukasine ('03)Skive AM27.82
  
 
Isabella Rengnér FischerIsabella Rengnér Fischer ('04)SIK8027.02
  
 
Josephine Idriss KiseJosephine Idriss Kise ('03)SAK7725.42
  
 PB
Julie HesselvigJulie Hesselvig ('03)HGF Atletik24.88
  
 PB
Liv BertelsenLiv Bertelsen ('02)AK Heden 24.60
  
 
Emma BerntsenEmma Berntsen ('04)Aalborg AM22.11
  
 
Christine Kjestrup JørgensenChristine Kjestrup Jørgensen ('03)SAK7721.98
  
 
Ida Clara Bøgelund JakobsenIda Clara Bøgelund Jakobsen ('04)Aarhus 190021.98
  
 PB
Amalie QuistgaardAmalie Quistgaard ('04)Skive AM21.88
  
 PB
Sofia Oxbøll HjulerSofia Oxbøll Hjuler ('03)Esbjerg AM13.00
  
 SB
Anna DalagerAnna Dalager ('03)Odense Atletik 10.10
  
 PB

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle