Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Esbjerg: 20.9.2015

M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC8.97
  
 
Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 19007.98
  
 
Knud V HansenKnud V Hansen ('45)Skive AM7.52
  
 
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Heinrich DuholmHeinrich Duholm ('29)Sparta7.79
  
 
Jakob RavnJakob Ravn ('33)Horsens OK6.14
  
 PB
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
Finn MalchauFinn Malchau ('48)Odense Atletik 10.19
  
 
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Finn MalchauFinn Malchau ('48)Odense Atletik 38.21
  
 
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik36.64
  
 
Bo JørgensenBo Jørgensen ('52)Sparta33.92
  
 
Karsten AnderssonKarsten Andersson ('44)ORI33.51
  
 SB
Tichomir MajercikTichomir Majercik ('47)Odense Freja32.52
  
 SB
Ib RasmussenIb Rasmussen ('55)Randers Freja30.46
  
 PB
Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC28.67
  
 
Preben LarssonPreben Larsson ('55)Vejle IF26.78
  
 
Mogens Uhd JepsenMogens Uhd Jepsen ('43)Helsingør IF26.55
  
 
Knud V HansenKnud V Hansen ('45)Skive AM24.12
  
 
Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 190023.25
  
 SB
Willy FrandsenWilly Frandsen ('46)Aabenraa IG 22.57
  
 
Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 190021.73
  
 SB
Jakob RavnJakob Ravn ('33)Horsens OK14.75
  
 
Heinrich DuholmHeinrich Duholm ('29)Sparta13.98
  
 
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM48.88
  
 
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM35.83
  
 
René NyboRené Nybo ('61)Sparta35.69
  
 
Steen Fleig MortensenSteen Fleig Mortensen ('63)BAC34.38
  
 
Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød27.24
  
 
M Vægtkast 5.44 kg    

Finale A

Finale
Jakob RavnJakob Ravn ('33)Horsens OK8.48
  
 
Heinrich DuholmHeinrich Duholm ('29)Sparta7.98
  
 
M Vægtkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
Karsten AnderssonKarsten Andersson ('44)ORI14.41
  
 PB
Knud V HansenKnud V Hansen ('45)Skive AM13.57
  
 
Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC11.64
  
 
Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 19009.19
  
 
Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 19009.15
  
 
Mogens Uhd JepsenMogens Uhd Jepsen ('43)Helsingør IF9.08
  
 PB
M Vægtkast 11.34 kg    

Finale A

Finale
Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM15.92
  
 
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM14.74
  
 
Steen Fleig MortensenSteen Fleig Mortensen ('63)BAC14.56
  
 
René NyboRené Nybo ('61)Sparta14.21
  
 
Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød9.30
  
 
M Vægtkast 9.08 kg    

Finale A

Finale
Bo JørgensenBo Jørgensen ('52)Sparta13.35
  
 PB
Ib RasmussenIb Rasmussen ('55)Randers Freja13.13
  
 PB
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik13.09
  
 
Preben LarssonPreben Larsson ('55)Vejle IF12.89
  
 
Tichomir MajercikTichomir Majercik ('47)Odense Freja10.48
  
 SB
Willy FrandsenWilly Frandsen ('46)Aabenraa IG 6.78
  
 SB
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Knud V HansenKnud V Hansen ('45)Skive AM37.51
  
 
Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC30.58
  
 
Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 190025.00
  
 
Mogens Uhd JepsenMogens Uhd Jepsen ('43)Helsingør IF21.65
  
 PB
Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 190020.98
  
 
M Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Jakob RavnJakob Ravn ('33)Horsens OK22.61
  
 
Heinrich DuholmHeinrich Duholm ('29)Sparta20.13
  
 SB
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
Finn MalchauFinn Malchau ('48)Odense Atletik 38.57
  
 
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik33.60
  
 
Ib RasmussenIb Rasmussen ('55)Randers Freja32.32
  
 
Preben LarssonPreben Larsson ('55)Vejle IF29.27
  
 
Tichomir MajercikTichomir Majercik ('47)Odense Freja27.58
  
 SB
Willy FrandsenWilly Frandsen ('46)Aabenraa IG 24.19
  
 
Bo JørgensenBo Jørgensen ('52)Sparta22.74
  
 PB
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM49.69
  
 
Steen Fleig MortensenSteen Fleig Mortensen ('63)BAC47.67
  
 
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM45.14
  
 
René NyboRené Nybo ('61)Sparta36.89
  
 
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Heinrich DuholmHeinrich Duholm ('29)Sparta15.04
  
 
Jakob RavnJakob Ravn ('33)Horsens OK13.98
  
 
M Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC25.29
  
 SB
Mogens Uhd JepsenMogens Uhd Jepsen ('43)Helsingør IF24.55
  
 
Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 190022.21
  
 
Karsten AnderssonKarsten Andersson ('44)ORI20.43
  
 PB
Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 190017.60
  
 
Knud V HansenKnud V Hansen ('45)Skive AM12.74
  
 PB
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Finn MalchauFinn Malchau ('48)Odense Atletik 34.22
  
 
Ib RasmussenIb Rasmussen ('55)Randers Freja30.35
  
 PB
Bo JørgensenBo Jørgensen ('52)Sparta29.16
  
 PB
Preben LarssonPreben Larsson ('55)Vejle IF23.09
  
 PB
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik22.06
  
 
Willy FrandsenWilly Frandsen ('46)Aabenraa IG 18.78
  
 
Tichomir MajercikTichomir Majercik ('47)Odense Freja18.32
  
 SB
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
René NyboRené Nybo ('61)Sparta48.55
  
 PB
Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM46.98
  
 
Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød31.60
  
 
Steen Fleig MortensenSteen Fleig Mortensen ('63)BAC30.52
  
 SB
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM24.87
  
 SB
M Kaste 5-kamp    

Finale A

Finale
Brian NielsenBrian Nielsen ('84)Esbjerg AM3173
  
 
Ole BieringOle Biering ('66)Glostrup IC2383
  
 PB
M Kaste 5-kamp M45    

Finale A

Finale
Mik RadoorMik Radoor ('72)Esbjerg AM2794
  
 PB
 
43,7111,1627,5831,3812,72
M Kaste 5-kamp M50    

Finale A

Finale
Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67)Odense Atletik 2916
  
 
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Anne Kirstine JensenAnne Kirstine Jensen ('54)Aalborg AM10.93
  
 
Dorte RamlovDorte Ramlov ('60)FIF Hillerød10.08
  
 
Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM8.77
  
 
Ulla V. NielsenUlla V. Nielsen ('51)Glostrup IC8.16
  
 
Lone SørensenLone Sørensen ('52)Odense Atletik 7.94
  
 SB
Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande7.32
  
 =SB
Lilli ChristensenLilli Christensen ('48)Glostrup IC6.65
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Anja SmollerupAnja Smollerup ('77)HGF AM9.30
  
 
Marianne KrogsgaardMarianne Krogsgaard ('73)Aalborg AM9.16
  
 
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Tove Friis JensenTove Friis Jensen ('37)Esbjerg AM13.56
  
 
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Tove Friis JensenTove Friis Jensen ('37)Esbjerg AM10.51
  
 
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Anne Kirstine JensenAnne Kirstine Jensen ('54)Aalborg AM31.09
  
 
Ulla V. NielsenUlla V. Nielsen ('51)Glostrup IC20.85
  
 SB
Lilli ChristensenLilli Christensen ('48)Glostrup IC18.74
  
 
Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande18.07
  
 PB
Lone SørensenLone Sørensen ('52)Odense Atletik 16.74
  
 PB
Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM14.58
  
 
K Kaste 5-kamp    

Finale A

Finale
Anja SmollerupAnja Smollerup ('77)HGF AM2607
  
 PB
Marianne KrogsgaardMarianne Krogsgaard ('73)Aalborg AM2568
  
 PB
M50 Kaste 5-kamp M50    

Finale A

Finale
Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM4440
  
 
René NyboRené Nybo ('61)Sparta3305
  
 SB
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM3298
  
 SB
Steen Fleig MortensenSteen Fleig Mortensen ('63)BAC3196
  
 SB
Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød2429
  
 
M60 Kaste 5-kamp M60    

Finale A

Finale
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik3093
  
 
Finn MalchauFinn Malchau ('48)Odense Atletik 2901
  
 
Ib RasmussenIb Rasmussen ('55)Randers Freja2852
  
 PB
Bo JørgensenBo Jørgensen ('52)Sparta2735
  
 PB
Tichomir MajercikTichomir Majercik ('47)Odense Freja2541
  
 SB
Preben LarssonPreben Larsson ('55)Vejle IF2524
  
 PB
Willy FrandsenWilly Frandsen ('46)Aabenraa IG 2020
  
 PB
K60 Kaste 5-kamp K60    

Finale A

Finale
Anne Kirstine JensenAnne Kirstine Jensen ('54)Aalborg AM4714
  
 SB
Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM3797
  
 
Lone SørensenLone Sørensen ('52)Odense Atletik 3637
  
 SB
Ulla V. NielsenUlla V. Nielsen ('51)Glostrup IC3353
  
 SB
Lilli ChristensenLilli Christensen ('48)Glostrup IC3246
  
 SB
M70 Kaste 5-kamp M70    

Finale A

Finale
Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC3262
  
 SB
Knud V HansenKnud V Hansen ('45)Skive AM2637
  
 
Karsten AnderssonKarsten Andersson ('44)ORI2539
  
 PB
Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 19002472
  
 
Mogens Uhd JepsenMogens Uhd Jepsen ('43)Helsingør IF2402
  
 PB
Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 19002194
  
 
K70 Kaste 5-kamp K65    

Finale A

Finale
Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande3325
  
 PB
Tove Friis JensenTove Friis Jensen ('37)Esbjerg AM2704
  
 SB
M80 Kaste 5-kamp M80    

Finale A

Finale
Heinrich DuholmHeinrich Duholm ('29)Sparta2607
  
 SB
Jakob RavnJakob Ravn ('33)Horsens OK2141
  
 SB

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle