Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Odense: 1.7.2016

M 100 m hæk 91.4 cm    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
Poul GundersenPoul Gundersen ('66)AK Brøndby15.92
  
 PB
Karsten NielsenKarsten Nielsen ('65)Hvidovre AM16.00
  
 PB
Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød18.33
  
 SB
Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja19.54
  
 SB
M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik11.43
  
 =SB
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Martin IversenMartin Iversen ('56)Hvidovre AM42.09
  
 
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik36.55
  
 
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik36.38
  
 
Tichomir MajercikTichomir Majercik ('47)Odense Freja36.28
  
 SB
Karsten AnderssonKarsten Andersson ('44)ORI33.73
  
 
Preben LarssonPreben Larsson ('55)Vejle IF30.67
  
 SB
Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC28.31
  
 
Tichomir MajercikTichomir Majercik ('47)Odense Freja27.75
  
 SB
Jens Peter JensenJens Peter Jensen ('55)Viborg AM22.87
  
 
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Jan CordiusJan Cordius ('66)Sparta47.80
  
 PB
Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM47.62
  
 
Jan CordiusJan Cordius ('66)Sparta44.68
  
 
Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM42.72
  
 
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM40.12
  
 SB
Klaus Jacob JensenKlaus Jacob Jensen ('61)Holte Atletik39.92
  
 
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM38.44
  
 
Ole JeppesenOle Jeppesen ('64)Odense Atletik 32.78
  
 
René NyboRené Nybo ('61)Sparta31.02
  
 
Thomas BrinchThomas Brinch ('62)Amager AC30.47
  
 
Ole JeppesenOle Jeppesen ('64)Odense Atletik 29.86
  
 
Thomas BrinchThomas Brinch ('62)Amager AC26.75
  
 
M Vægtkast 5.44 kg    

Finale A

Finale
Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC13.22
  
 
Jakob RavnJakob Ravn ('33)Horsens OK8.10
  
 
M Vægtkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
Karsten AnderssonKarsten Andersson ('44)ORI15.78
  
 PB
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik15.18
  
 
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik15.13
  
 
Flemming FiskerFlemming Fisker ('42)Aarhus 190013.82
  
 
Knud V HansenKnud V Hansen ('45)Skive AM13.21
  
 SB
M Vægtkast 11.34 kg    

Finale A

Finale
Jan CordiusJan Cordius ('66)Sparta19.45
  
 PB
Jan CordiusJan Cordius ('66)Sparta18.31
  
 
Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM18.10
  
 SB
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM15.24
  
 SB
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM15.09
  
 
René NyboRené Nybo ('61)Sparta13.71
  
 
Ole JeppesenOle Jeppesen ('64)Odense Atletik 13.36
  
 PB
Ole JeppesenOle Jeppesen ('64)Odense Atletik 12.63
  
 
Thomas BrinchThomas Brinch ('62)Amager AC10.86
  
 SB
M Vægtkast 9.08 kg    

Finale A

Finale
Finn MalchauFinn Malchau ('48)Odense Atletik 15.05
  
 SB
Preben LarssonPreben Larsson ('55)Vejle IF13.28
  
 SB
Tichomir MajercikTichomir Majercik ('47)Odense Freja9.64
  
 SB
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik41.89
  
 
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik41.58
  
 
Flemming FiskerFlemming Fisker ('42)Aarhus 190039.16
  
 PB
Knud V HansenKnud V Hansen ('45)Skive AM32.54
  
 
M Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC29.49
  
 
Jakob RavnJakob Ravn ('33)Horsens OK21.25
  
 
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
Finn MalchauFinn Malchau ('48)Odense Atletik 41.93
  
 SB
Preben LarssonPreben Larsson ('55)Vejle IF33.32
  
 
Tichomir MajercikTichomir Majercik ('47)Odense Freja25.92
  
 SB
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
Jan CordiusJan Cordius ('66)Sparta55.84
  
 
Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM49.49
  
 
Jan CordiusJan Cordius ('66)Sparta49.08
  
 
Michael Bruun JepsenMichael Bruun Jepsen ('65)Hvidovre AM48.34
  
 SB
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM47.16
  
 
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM46.18
  
 
Ole JeppesenOle Jeppesen ('64)Odense Atletik 41.18
  
 
Ole JeppesenOle Jeppesen ('64)Odense Atletik 39.64
  
 
René NyboRené Nybo ('61)Sparta35.93
  
 
Michael KureMichael Kure ('71)Amager AC26.58
  
 PB
M Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Jakob PetersenJakob Petersen ('41)Odense Atletik 28.78
  
 SB
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik27.11
  
 SB
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Laanyuni SumuniLaanyuni Sumuni ('55)Odense Atletik 48.76
  
 PB
Tichomir MajercikTichomir Majercik ('47)Odense Freja18.69
  
 SB
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Michael NielsenMichael Nielsen ('66)BAK51.52
  
 PB
Jan CordiusJan Cordius ('66)Sparta51.35
  
 PB
Bjørn MalskærBjørn Malskær ('65)Hvidovre AM46.38
  
 
René NyboRené Nybo ('61)Sparta43.98
  
 
René NyboRené Nybo ('61)Sparta43.51
  
 
Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM41.47
  
 
Ole JeppesenOle Jeppesen ('64)Odense Atletik 36.99
  
 SB
Thomas BrinchThomas Brinch ('62)Amager AC30.42
  
 
Thomas BrinchThomas Brinch ('62)Amager AC29.53
  
 
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM25.28
  
 SB
M Kaste 5-kamp M40    

Finale A

Finale
Michael KureMichael Kure ('71)Amager AC2495
  
 PB
 
9,259,5228,5729,4238,1941,158,99
M Kaste 5-kamp M45    

Finale A

Finale
Mik RadoorMik Radoor ('72)Esbjerg AM2688
  
 SB
 
38,7610,4528,8533,0412,4213,92
M Kaste 5-kamp M50    

Finale A

Finale
Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67)Odense Atletik 2932
  
 
Bjørn Lundgaard MadsenBjørn Lundgaard Madsen ('69)Skanderborg Atletik2616
  
 PB
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Gerda RibjergGerda Ribjerg ('60)Fremad Holbæk11.47
  
 
Dorte RamlovDorte Ramlov ('60)FIF Hillerød9.62
  
 
Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM9.09
  
 
Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM8.80
  
 
Ulla V. NielsenUlla V. Nielsen ('51)Glostrup IC8.67
  
 
Ulla V. NielsenUlla V. Nielsen ('51)Glostrup IC8.56
  
 
Anke HagenAnke Hagen ('66)IK Hellas7.83
  
 
Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande7.31
  
 
Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande7.18
  
 
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Kirsten AbshagenKirsten Abshagen ('38)Esbjerg AM16.04
  
 SB
Tove Friis JensenTove Friis Jensen ('37)Esbjerg AM12.17
  
 
K Vægtkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
Anke HagenAnke Hagen ('66)IK Hellas8.41
  
 
K Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Anke HagenAnke Hagen ('66)IK Hellas27.13
  
 
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Rosa PedersenRosa Pedersen ('30)Odense Atletik 15.41
  
 SB
Kirsten AbshagenKirsten Abshagen ('38)Esbjerg AM13.58
  
 SB
Tove Friis JensenTove Friis Jensen ('37)Esbjerg AM10.12
  
 
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Lilli ChristensenLilli Christensen ('48)Glostrup IC20.57
  
 PB
Ulla V. NielsenUlla V. Nielsen ('51)Glostrup IC18.49
  
 
Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande15.76
  
 SB
Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM14.76
  
 SB
M50 Kaste 5-kamp M50    

Finale A

Finale
Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM4290
  
 SB
Jan CordiusJan Cordius ('66)Sparta4231
  
 PB
Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM3430
  
 PB
René NyboRené Nybo ('61)Sparta3374
  
 
Ole JeppesenOle Jeppesen ('64)Odense Atletik 2823
  
 SB
Thomas BrinchThomas Brinch ('62)Amager AC2293
  
 SB
M60 Kaste 5-kamp M60    

Finale A

Finale
Tichomir MajercikTichomir Majercik ('47)Odense Freja2339
  
 SB
K60 Kaste 5-kamp K60    

Finale A

Finale
Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM4339
  
 
 
8,809,0928,7629,5714,76
Ulla V. NielsenUlla V. Nielsen ('51)Glostrup IC3735
  
 PB
Lilli ChristensenLilli Christensen ('48)Glostrup IC3066
  
 SB
M70 Kaste 5-kamp M70    

Finale A

Finale
Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik3809
  
 
K70 Kaste 5-kamp K65    

Finale A

Finale
Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande3346
  
 PB
Tove Friis JensenTove Friis Jensen ('37)Esbjerg AM2456
  
 

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle