Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Dortmund GER: PSD Bank Indoor Meeting 7.2.2021 Inde

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Joris van Gool
Joris van Gool ('98)
NED6.58
  
NR PB
2
Konstadínos Zíkos
Konstadínos Zíkos ('98)
GRE6.64
  
 SB
3
Yannick Wolf
Yannick Wolf 
GER6.71
  
 
4
Fabian Olbert
Fabian Olbert ('01)
GER6.76
  
 
5
Julian Wagner
Julian Wagner ('98)
GER6.84
  
 
6
Marvin Orthmann
Marvin Orthmann ('02)
GER6.90
  
 
Michael Pohl
Michael Pohl ('89)
GER DQ
  
 
Lennart Hartenberg
Lennart Hartenberg ('04)
GER DNS
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1
Yannick Wolf
Yannick Wolf 
GER6.68
  
 
1
Michael Pohl
Michael Pohl ('89)
GER6.68
  
 
3
Silvan Wicki
Silvan Wicki ('95)
SUI6.71
  
 
4
Lennart Hartenberg
Lennart Hartenberg ('04)
GER6.76
  
 
5
Aleksandar Askovic
Aleksandar Askovic ('97)
GER6.77
  
 SB
6
Marvin Orthmann
Marvin Orthmann ('02)
GER6.80
  
 
7
Peter Emelieze
Peter Emelieze ('88)
GER6.89
  
 SB
8
Emil Bekker
Emil Bekker ('03)
GER7.07
  
 SB
Indledende 2
1
Julian Wagner
Julian Wagner ('98)
GER6.62
  
 PB
2
Joris van Gool
Joris van Gool ('98)
NED6.63
  
 
3
Konstadínos Zíkos
Konstadínos Zíkos ('98)
GRE6.70
  
 =SB
4
Fabian Olbert
Fabian Olbert ('01)
GER6.75
  
 SB
5
Philipp Trutenat
Philipp Trutenat ('97)
GER6.83
  
 
6
Maurice Huke
Maurice Huke ('93)
GER6.83
  
 
6
Sike Azu-Irondi
Sike Azu-Irondi ('96)
NGR6.83
  
 SB
8
Robby Welsch
Robby Welsch ('99)
GER6.94
  
 SB
M 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:47.64
  
 
2
Adam Kszczot
Adam Kszczot ('89)
POL1:47.65
  
 SB
3
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:47.99
  
 
4
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER1:49.40
  
 
5
Maarten Plaum
Maarten Plaum ('96)
NED1:49.60
  
 SB
6
Oskar Schwarzer
Oskar Schwarzer ('99)
GER1:49.90
  
 
Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)DEN DNF
  
 
Holger Körner
Holger Körner ('93)
GER DNF
  pace
 
Finale B
1
Kevin Viezee
Kevin Viezee ('97)
NED1:52.50
  
 SB
2
Lasse Funck
Lasse Funck ('01)
GER1:53.40
  
 PB
3
Jan-David Ridder
Jan-David Ridder 
GER1:55.69
  
 PB
4
Charles Okai
Charles Okai ('03)
GER1:56.12
  
 
5
Robin Pfahls
Robin Pfahls ('02)
GER1:56.49
  
 
6
Lennart Lindstrot
Lennart Lindstrot ('03)
GER1:57.19
  
 PB
7
Luca Hoffmann
Luca Hoffmann ('02)
GER1:59.70
  
 PB
Julius Lawnik
Julius Lawnik ('95)
GER DNF
  pace
 
M 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Kumari Taki
Kumari Taki ('99)
KEN3:39.12
  
 PB
2
Charles Philibert-Thiboutot
Charles Philibert-Thiboutot ('90)
CAN3:40.21
  
 SB
3
Simas Bertašius
Simas Bertašius ('93)
LTU3:42.23
  
 SB
4
Karl Bebendorf
Karl Bebendorf ('96)
GER3:42.71
  
 SB
5
Johan Rogestedt
Johan Rogestedt ('93)
SWE3:43.56
  
 SB
6
Steffen Baxheinrich
Steffen Baxheinrich ('99)
GER3:48.83
  
 SB
7
Elias Schreml
Elias Schreml 
GER3:50.13
  
 SB
8
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL3:52.83
  
 SB
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER DNF
  
 
Lukas Abele
Lukas Abele ('97)
GER DNF
  pace
 
Finale B
1
Marvin Heinrich
Marvin Heinrich ('97)
GER3:40.93
  
 PB
2
Pietro Arese
Pietro Arese ('99)
ITA3:42.04
  
 PB
3
Maximilian Feist
Maximilian Feist ('99)
GER3:45.14
  
 SB
4
Ruben Verheyden
Ruben Verheyden 
BEL3:45.81
  
 PB
5Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)DEN3:46.31
  
 
6
Maximilian Sluka
Maximilian Sluka 
GER3:46.57
  
 PB
7
Jelmer van der Linden
Jelmer van der Linden ('96)
NED3:47.01
  
 PB
8
Paul Specht
Paul Specht ('02)
GER3:47.95
  
 PB
9
Felix Wammetsberger
Felix Wammetsberger ('95)
GER3:49.33
  
 PB
John Kenneth Schilke
John Kenneth Schilke ('99)
GER DNF
  pace
 
Finale C
1
Velten Schneider
Velten Schneider ('99)
GER3:47.58
  
 PB
2
Sam Blake
Sam Blake ('95)
AUS3:47.79
  
 SB
3
Robert Baumann
Robert Baumann ('98)
GER3:51.76
  
 SB
4
Christoph Schrick
Christoph Schrick ('03)
GER3:53.94
  
 PB
5
Clemens Erdmann
Clemens Erdmann ('01)
GER3:57.31
  
 PB
6
Marco Sietmann
Marco Sietmann ('02)
GER3:57.56
  
 PB
7
Henrik Lindstrot
Henrik Lindstrot ('03)
GER4:04.78
  
 PB
8
Henning Albert
Henning Albert ('03)
GER4:06.44
  
 PB
Hannes Fahl
Hannes Fahl ('02)
GER DNF
  
 
Constantin Feist
Constantin Feist ('99)
GER DNF
  
 
M 60 m hæk    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Orlando Ortega
Orlando Ortega ('91)
ESP7.68
  
 
2
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN7.74
  
 
3
Koen Smet
Koen Smet ('92)
NED7.79
  
 SB
4
Liam Van Der Schaaf
Liam Van Der Schaaf ('98)
NED7.81
  
 SB
5
Tim Eikermann
Tim Eikermann 
GER7.90
  
 SB
6
Gregory Minoue
Gregory Minoue ('02)
GER7.94
  
 
7
Marius Lewald
Marius Lewald ('99)
GER8.44
  
 
8
Yannik Wodarczak
Yannik Wodarczak ('98)
GER8.60
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1
Orlando Ortega
Orlando Ortega ('91)
ESP7.65
  
 
2
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN7.76
  
 
3
Tim Eikermann
Tim Eikermann 
GER7.93
  
 
4
Liam Van Der Schaaf
Liam Van Der Schaaf ('98)
NED8.04
  
 SB
5
Marius Lewald
Marius Lewald ('99)
GER8.39
  
 
Indledende 2
1
Koen Smet
Koen Smet ('92)
NED7.87
  
 SB
1
Gregory Minoue
Gregory Minoue ('02)
GER7.87
  
 PB
3
Yannik Wodarczak
Yannik Wodarczak ('98)
GER8.59
  
 SB
Paolo Dal Molin
Paolo Dal Molin ('87)
ITA DQ
  
 
M Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Ernest John Obiena
Ernest John Obiena ('95)
PHI5.68
  
 
 
5.45
  O
5.55
  O
5.65
  O
5.68
  O
5.73
  X
5.81
XXX
  
2
Oleg Zernikel
Oleg Zernikel ('95)
GER5.65
  
 
 
5.45
  O
5.55
  O
5.65
  O
5.68
  X
5.73
  X
5.81
XXX
  
3
Torben Blech
Torben Blech ('95)
GER5.65
  
 
 
5.35
 XO
5.45
  O
5.55
  O
5.65
XXO
5.81
XXX
   
4
Cole Walsh
Cole Walsh ('95)
USA5.55
  
 
 
5.20
 XO
5.35
  O
5.45
  O
5.55
  O
5.65
XXX
   
5
Dominik Alberto
Dominik Alberto ('92)
SUI5.45
  
 =SB
 
5.20
  O
5.35
  O
5.45 =SB
 XO
5.55
XXX
    
6
Lamin Krubally
Lamin Krubally ('95)
GAM5.20
  
 SB
 
4.95 SB
  O
5.20 SB
 XO
5.35
XXX
     
7
Constantin Rutsch
Constantin Rutsch 
GER4.95
  
 SB
 
4.95 SB
  O
5.20
XXX
      
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Jennifer Montag
Jennifer Montag ('98)
GER7.21
  
 PB
2
Salomé Kora
Salomé Kora ('94)
SUI7.27
  
 =PB
3
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER7.30
  
 PB
4
Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer ('94)
GER7.33
  
 
5
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER7.36
  
 =SB
6
Lilly Kaden
Lilly Kaden ('01)
GER7.37
  
 
7
Johanna Bechthold
Johanna Bechthold ('97)
GER7.38
  
 
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER DQ
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1
Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer ('94)
GER7.32
  
 
2
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER7.33
  
 
3
Salomé Kora
Salomé Kora ('94)
SUI7.34
  
 
4
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER7.39
  
 
5
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER7.41
  
 
6
Talea Prepens
Talea Prepens ('01)
GER7.42
  
 PB
7
Synthia Oguama
Synthia Oguama ('98)
GER7.64
  
 
8
Pamela Dutkiewicz-Emmerich
Pamela Dutkiewicz-Emmerich ('91)
GER7.66
  
 SB
Indledende 2
1
Jennifer Montag
Jennifer Montag ('98)
GER7.24
  
 =PB
2
Johanna Bechthold
Johanna Bechthold ('97)
GER7.33
  
 PB
3
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER7.36
  
 SB
4
Lilly Kaden
Lilly Kaden ('01)
GER7.39
  
 
5
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER7.42
  
 SB
6
Tiffany Eidner
Tiffany Eidner ('97)
GER7.51
  
 SB
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94)
GRE DQ
  
 
K 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER53.70
  
 
2
Ruth Sophia Spelmeyer-Preuß
Ruth Sophia Spelmeyer-Preuß ('90)
GER53.78
  
 
3
Brenda Cataria-Byll
Brenda Cataria-Byll ('01)
GER54.26
  
 
4
Viktoria Heising
Viktoria Heising ('03)
GER58.43
  
 SB
Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo ('93)
BEL DQ
  
 
Finale B
1
Imke Vervaet
Imke Vervaet ('93)
BEL54.10
  
 
2
Alica Schmidt
Alica Schmidt ('98)
GER54.32
  
 
3
Luna Thiel
Luna Thiel ('99)
GER54.36
  
 
4
Anna Malia Hense
Anna Malia Hense ('04)
GER55.42
  
 SB
5
Emely Andreas
Emely Andreas ('01)
GER59.63
  
 PB
Finale C
1
Mona Mayer
Mona Mayer ('01)
GER55.64
  
 
2
Djamila Böhm
Djamila Böhm ('94)
GER55.77
  
 
3
Svenja Pape
Svenja Pape 
GER55.95
  
 
4
Lea Ahrens
Lea Ahrens ('98)
GER56.68
  
 
5
Svea Köhrbrück
Svea Köhrbrück ('93)
GER57.47
  
 SB
K 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Julia Swelam
Julia Swelam ('94)
GER2:08.84
  
 PB
2
Lena Posniak
Lena Posniak ('01)
GER2:09.54
  
 SB
3
Jennifer Hauke
Jennifer Hauke ('93)
GER2:11.48
  
 SB
4
Kim Uhlendorf
Kim Uhlendorf ('97)
GER2:13.95
  
 SB
Laura Hansen
Laura Hansen ('90)
GER DNF
  
 
K 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Caterina Granz
Caterina Granz ('94)
GER4:10.33
  
 PB
2
Katharina Trost
Katharina Trost ('95)
GER4:10.56
  
 PB
3
Elena Burkard
Elena Burkard ('92)
GER4:11.11
  
 PB
4
Vera Coutellier
Vera Coutellier ('95)
GER4:20.48
  
 PB
5
Verena Meisl
Verena Meisl ('01)
GER4:22.75
  
 PB
6
Patricia De Graat
Patricia De Graat ('98)
GER4:24.89
  
 PB
7Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:31.76
  
 SB
Majtie Kolberg
Majtie Kolberg ('99)
GER DNF
  
 
Finale B
1
Fabiane Meyer
Fabiane Meyer ('02)
GER4:23.63
  
 PB
2
Nele Weßel
Nele Weßel ('99)
GER4:31.33
  
 PB
3
Rahel Brömmel
Rahel Brömmel ('02)
GER4:34.48
  
 
4
Marie Winse
Marie Winse ('02)
GER4:37.35
  
 PB
5
Marie Gövert
Marie Gövert ('03)
GER4:42.89
  
 PB
6
Louisa Hassel
Louisa Hassel ('03)
GER4:44.89
  
 SB
7
Linn Lara Kleine
Linn Lara Kleine ('01)
GER4:45.66
  
 
8
Lea Kruse
Lea Kruse ('01)
GER4:51.66
  
 SB
Inken Terjung
Inken Terjung ('96)
GER DNF
  pace
 
K 2000 m forh.    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Gesa-Felicitas Krause
Gesa-Felicitas Krause ('92)
GER6:02.60
  
 
2
Lea Meyer
Lea Meyer ('97)
GER6:03.39
  
 
3
Claire Palou
Claire Palou ('01)
FRA6:07.40
  
 
4
Alexa Lemitre
Alexa Lemitre ('98)
FRA6:17.67
  
 
5
Agnes Thurid Gers
Agnes Thurid Gers ('97)
GER6:20.06
  
 
6
Denise Krebs
Denise Krebs ('87)
GER6:49.91
  
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde
Inde
Finale 1
1
Eline Berings
Eline Berings ('86)
BEL8.31
  
 
3
Lisa Maihöfer
Lisa Maihöfer ('98)
GER8.45
  
 SB
5
Anna Jablonski
Anna Jablonski 
GER8.76
  
 SB
6
Lea Halmans
Lea Halmans ('99)
GER8.87
  
 PB
Isabel Mayer
Isabel Mayer ('93)
GER DQ
  
 
Finale 2
1
Eline Berings
Eline Berings ('86)
BEL8.20
  
 
2
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER8.32
  
 SB
3
Lisa Maihöfer
Lisa Maihöfer ('98)
GER8.46
  
 
4
Isabel Mayer
Isabel Mayer ('93)
GER8.57
  
 PB
5
Marlene Meier
Marlene Meier ('02)
GER8.58
  
 
6
Anna Jablonski
Anna Jablonski 
GER8.73
  
 SB
7
Lea Halmans
Lea Halmans ('99)
GER8.76
  
 PB
K Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Khaddi Sagnia
Khaddi Sagnia ('94)
SWE6.82
  
 SB
 
6.666.82 SB  X  X  X  X  
2
Nastassia Mironchyk-Ivanova
Nastassia Mironchyk-Ivanova ('89)
BLR6.56
  
 SB
 
6.416.52 SB6.56 SB6.476.47  X  
3
Filippa Fotopoulou
Filippa Fotopoulou ('96)
CYP6.52
  
NR PB
 
6.336.52 NR PB6.376.255.766.40  
4
Tilde Johansson
Tilde Johansson ('01)
SWE6.29
  
 
 
  X6.296.166.136.07  X  
5
Maryse Luzolo
Maryse Luzolo ('95)
GER6.21
  
 
 
6.21  X  X  X  X  X  
6
Jovanna Klaczynski
Jovanna Klaczynski ('94)
GER6.20
  
 
 
6.20  X  X  X6.00  X  
7
Lea Halmans
Lea Halmans ('99)
GER6.10
  
 PB
 
6.10 PB5.94  –     
8
Nicola Kondziella
Nicola Kondziella ('02)
GER5.98
  
 
 
5.985.915.925.685.88  X  
9
Julia Gerter
Julia Gerter ('94)
GER5.85
  
 
 
  X  X5.85     
10
Tiffany Eidner
Tiffany Eidner ('97)
GER5.77
  
 SB
 
  X5.75 SB5.77 SB     

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m