Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: AAM Stævne 3 8.5.2021
Skovdalen Atletikstadion

M 100 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1Mikkel JohanssonMikkel Johansson ('02)Hvidovre AM10.90
  
 SB
2Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM11.78
  
 SB
3Peter KasoziPeter Kasozi ('89)Aalborg AM12.59
  
 PB
M 200 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1Mikkel JohanssonMikkel Johansson ('02)Hvidovre AM22.05
  
 SB
2Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM22.77
  
 SB
3Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM22.80
  
 PB
4Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM23.77
  
 SB
5Carl August AllerødCarl August Allerød ('03)Aalborg AM23.83
  
 SB
6Jacob AndersenJacob Andersen ('95)Aalborg AM25.62
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Aarhus 190048.95
  
 SB
2Mathias BøgelundMathias Bøgelund ('92)Aalborg AM59.54
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Frederik KnudstrupFrederik Knudstrup ('98)Aalborg AM2:15.58
  
 SB
M 1000 m    

Finale A

Finale
1Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM2:37.49
  
 PB
2Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM2:43.81
  
 SB
3Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM2:53.48
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Rene AggerRene Agger ('81)Aalborg AM16:08.39
  
 SB
2Bjørn HansenBjørn Hansen ('80)Aalborg AM16:35.95
  
 PB
3Christian Nørgaard NielsenChristian Nørgaard Nielsen ('83)Aalborg AM17:05.80
  
 SB
4Martin SzwedMartin Szwed ('80)Aalborg AM17:07.28
  
 PB
5Daniel BendorffDaniel Bendorff ('93)Aalborg AM17:17.46
  
 PB
6David Høg MøllerDavid Høg Møller ('80)Aalborg AM17:18.42
  
 SB
7Nikolas KraglundNikolas Kraglund ('01)Aalborg AM17:31.83
  
 SB
8Martin KraglundMartin Kraglund ('73)Aalborg AM17:31.94
  
 SB
9Marko Birk NielsenMarko Birk Nielsen Aalborg AM17:48.24
  
 PB
10Anders Bøgh HedegaardAnders Bøgh Hedegaard ('98)Aalborg AM18:28.96
  
 PB
11Anders Abildgaard PedersenAnders Abildgaard Pedersen ('94)Aalborg AM18:41.11
  
 PB
Jeppe GardeJeppe Garde ('65)Aalborg AM DNF
  
 
Mathias BøgelundMathias Bøgelund ('92)Aalborg AM DNF
  
 
K 100 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1Line Holm JensenLine Holm Jensen Aalborg AM12.04
  
 PB
K 200 m    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
1Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM25.78
  
 SB
2Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM28.70
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM2:16.39
  
 SB
2Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM2:23.48
  
 PB
3Camilla FlyvbjergCamilla Flyvbjerg ('04)Aalborg AM2:26.19
  
 SB
4Daniella Guldhammer NielsenDaniella Guldhammer Nielsen ('92)Aalborg AM2:31.59
  
 PB
5Christiane Lund PoulsenChristiane Lund Poulsen ('05)Aalborg AM2:39.82
  
 PB
Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM DNF
  
 
K 1000 m    

Finale A

Finale
1Emma Stentz HansenEmma Stentz Hansen ('03)Aalborg AM2:54.61
  
 PB
2Ida JørgensenIda Jørgensen ('01)Aalborg AM2:54.97
  
 PB
3Charlotte Schrøder JensenCharlotte Schrøder Jensen ('02)Aalborg AM3:14.49
  
 PB
Laura G. AndersenLaura G. Andersen ('04)Aalborg AM DNF
  
 
K 5000 m    

Finale A

Finale
Freja HeuckendorffFreja Heuckendorff ('02)Aalborg AM DNF
  
  Mixed competition
M22 Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM10.04
  
 PB
 
9.93 PB  X  X9.63  X10.04 PB  
P19 Længdespring    

Finale A

Finale
1Aranya KanakalingamAranya Kanakalingam ('03)Aalborg AM5.43
-0.1
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
5.40 SB
 0.0
5.43 SB
 -0.1
  X
 0.0
5.40
 0.0
  
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM8.53
  
 PB
 
8.53 PB8.168.30  X8.34  X  
D17 200 m    
Vind: -1.2

Finale A

Finale
Vind: -1.2
1Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM30.21
  
 PB
Finale B
Vind: +0.8
Vind: +0.8
2William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM30.24
  
 
D17 Længdespring    

Finale A

Finale
1Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 5.46
0.0
  
 
 
5.36
 0.0
5.38
 0.0
5.46
 0.0
5.16
 1.5
5.41
 -0.3
5.40
 0.0
  
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 28.65
  
 PB
 
28.65 PB24.9227.05  –  –  –  
P17 Længdespring    

Finale A

Finale
1Rose-Mathilde Abel LindholmRose-Mathilde Abel Lindholm ('05)Aalborg AM3.74
0.0
  
 
 
3.74
 0.0
3.62
 0.0
3.57
 0.0
3.32
 0.8
  –  –  
D15 100 m    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1Niels SkovsgaardNiels Skovsgaard ('05)Dybvad IK 12.04
  
 PB
2Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM12.71
  
  K 1 Mixed competition
3Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM13.39
  
  K 2 Mixed competition
5William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM14.68
  
 PB
D15 Længdespring    

Finale A

Finale
1William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM3.54
0.0
  
 
 
3.53
 0.0
3.42
 -0.1
3.54
 0.0
3.47
 0.0
  –  –  
P15 100 m    
Finale B
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM14.34
  
 PB
2Astrid HvidtfeldtAstrid Hvidtfeldt ('06)Aalborg AM14.89
  
 PB
3Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM15.24
  
 PB
4Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM16.10
  
 PB
P15 Højdespring    

Finale A

Finale
1Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM1.50
  
 SB
 
1.40 SB
  O
1.45 SB
  O
1.50 SB
 XO
1.55
XXX
    
2Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM1.35
  
 
 
1.20
  O
1.25
  O
1.30
 XO
1.35
  O
1.40
XXX
   
3Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM1.30
  
 
 
1.20
  O
1.25
  O
1.30
  O
1.35
XXX
    
4Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM1.25
  
 PB
 
1.10 SB
  O
1.15 =PB
  O
1.20 PB
  O
1.25 PB
  O
    
P15 Længdespring    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM4.96
0.0
  
 
 
  X
 0.0
4.96
 0.0
4.78
 -0.1
  X
 0.0
  X
 0.0
4.95
 0.0
  
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM4.77
0.0
  
 
 
4.62
 0.0
4.77
 0.0
4.57
 1.0
  X
 0.0
4.53
 0.3
4.62
 0.0
  
3Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM4.39
+0.7
  
 
 
4.09
 0.0
4.22
 -1.0
4.06
 0.0
4.30
 0.0
  X
 0.0
4.39
 0.7
  
4Astrid HvidtfeldtAstrid Hvidtfeldt ('06)Aalborg AM4.05
0.0
  
 =PB
 
4.05 =PB
 0.0
3.73
 0.0
3.83
 0.4
3.99
 0.0
  –  –  
5Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM3.92
+0.2
  
 =PB
 
3.81
 0.0
3.92 =PB
 0.2
3.79
 0.0
  –  –  –  
6Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM3.92
+0.7
  
 PB
 
3.54
 -0.4
3.49
 -0.3
3.60
 0.0
3.92 PB
 0.7
  –  –  
7Anne-Dicte Abel LindholmAnne-Dicte Abel Lindholm ('07)Aalborg AM3.64
0.0
  
 PB
 
3.31
 0.0
3.46
 0.0
3.64 PB
 0.0
3.21
 0.0
  –  –  
8Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM3.11
0.0
  
 
 
  X
 0.0
3.11
 0.0
3.11
 0.0
  X
 0.0
  –  –  
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM8.80
  
 PB
 
8.48 PB8.79 PB8.80 PB  X7.44  X  
2Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM8.30
  
 PB
 
8.30 PB6.878.088.018.278.15  
D13 80 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM12.13
  
 PB
D13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM4.01
0.0
  
 PB
 
4.01 PB
 0.0
3.94
 0.0
3.85
 0.8
3.94
 0.0
    
2Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM3.79
0.0
  
 SB
 
3.79 SB
 0.0
3.79 =SB
 0.7
3.77
 -0.3
3.72
 0.0
    
P13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM4.81
0.0
  
 
 
4.66
 0.2
4.81
 0.0
4.66
 0.8
4.71
 -0.1
    
2Sarah Bang Schnack LarsenSarah Bang Schnack Larsen ('08)Aalborg AM4.04
+0.1
  
 PB
 
3.77 PB
 0.0
3.73
 0.7
4.04 PB
 0.1
3.97
 0.0
    
3Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM4.03
0.0
  
 
 
4.03
 0.0
  X
 0.0
3.96
 0.0
  X
 0.0
    
4Agata Eva JancewiczAgata Eva Jancewicz ('08)Aalborg AM3.85
0.0
  
 PB
 
3.70
 0.0
3.74 PB
 0.8
3.75 PB
 0.0
3.85 PB
 0.0
    
5Frida NielsenFrida Nielsen ('09)Aalborg AM3.71
0.0
  
 
 
  X
 0.0
3.65
 0.4
3.71
 0.0
3.65
 0.0
    
6Therese KarmisholtTherese Karmisholt ('08)Aalborg AM3.60
0.0
  
 
 
3.16
 0.7
3.60
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
    
7Ida JønsonIda Jønson ('09)Aalborg AM3.51
-0.1
  
 
 
3.44
 0.3
3.51
 -0.1
3.30
 -0.3
3.24
 -0.5
    
P13 Diskoskast 0.75 kg    
Finale B
2Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM16.90
  
 PB
 
11.63 PB16.36 PB16.90 PB  X  X15.52  
M70 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Ivan MøllerIvan Møller ('49)Aalborg AM6.99
  
 SB
 
  X6.65 SB6.79 SB  X6.99 SB6.68  

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle