Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Karlsruhe GER: 5. Lange Laufnacht 15.5.2021

M 800 m    

Finale A

Finale
1
Robert Farken
Robert Farken ('97)
GER1:47.19
  
 SB
2
Marvin Heinrich
Marvin Heinrich ('97)
GER1:47.96
  
 SB
3
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER1:48.58
  
 SB
4
Dennis Biederbick
Dennis Biederbick ('97)
GER1:49.09
  
 SB
5
Oskar Schwarzer
Oskar Schwarzer ('99)
GER1:49.40
  
 SB
6Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)DEN1:49.55
  
 SB
7
Maxence Bruyas
Maxence Bruyas ('94)
FRA1:50.22
  
 SB
8
Tim Assmann
Tim Assmann 
GER1:50.23
  
 SB
9
Christos Demetriou
Christos Demetriou ('93)
CYP1:51.01
  
 SB
Finale B
1
Adrian Engstler
Adrian Engstler ('02)
GER1:51.18
  
 SB
2
Tobias Rex
Tobias Rex ('01)
GER1:51.37
  
 SB
3
Maximilian Sluka
Maximilian Sluka 
GER1:51.66
  
 SB
4
Omar Jammeh
Omar Jammeh ('95)
GAM1:52.04
  
 SB
5
Conrad Kieselberger
Conrad Kieselberger ('99)
GER1:52.24
  
 SB
Holger Körner
Holger Körner ('93)
GER DNF
  
 
Finale C
1
Maximilian Klink
Maximilian Klink 
GER1:51.80
  
 PB
2
Lasse Funck
Lasse Funck ('01)
GER1:52.10
  
 PB
3
Jan Schmied
Jan Schmied ('98)
GER1:52.12
  
 SB
4
Charles Okai
Charles Okai ('03)
GER1:52.19
  
 PB
5
Jan-David Ridder
Jan-David Ridder 
GER1:52.26
  
 PB
6
Tom Klose
Tom Klose ('01)
GER1:52.82
  
 PB
7
Pierre Börkey
Pierre Börkey ('03)
GER1:52.88
  
 PB
8
Timothy Erpenbach
Timothy Erpenbach ('02)
GER1:55.04
  
 
Finale D
1
Malik Skupin-Alfa
Malik Skupin-Alfa ('04)
GER1:54.18
  
 PB
2
Silas Zahlten
Silas Zahlten ('04)
GER1:55.44
  
 PB
3
Finn Wollschläger
Finn Wollschläger ('04)
GER1:55.48
  
 PB
4
Lennart Lindstrot
Lennart Lindstrot ('03)
GER1:55.75
  
 PB
Finale E
1
Tom Stöber
Tom Stöber ('05)
GER1:54.57
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:39.23
  
 SB
2
Jochem Vermeulen
Jochem Vermeulen ('98)
BEL3:39.56
  
 PB
3
Thomas Vanoppen
Thomas Vanoppen ('99)
BEL3:39.93
  
 PB
4
Jens Mergenthaler
Jens Mergenthaler ('97)
GER3:41.43
  
 PB
5
Homiyu Tesfaye
Homiyu Tesfaye ('93)
GER3:42.93
  
 SB
6
Sven Wagner
Sven Wagner ('01)
GER3:43.06
  
 SB
7
Lukas Abele
Lukas Abele ('97)
GER3:45.58
  
 SB
8
Valentijn Weinans
Valentijn Weinans ('95)
NED3:46.37
  
 SB
9
Michael Somers
Michael Somers ('95)
BEL3:46.77
  
 SB
10
Julian Ranc
Julian Ranc ('96)
FRA3:47.05
  
 SB
11
Maximilian Pingpank
Maximilian Pingpank ('99)
GER3:48.49
  
 SB
12
Felix Wammetsberger
Felix Wammetsberger ('95)
GER3:49.34
  
 SB
13
Valere Hustin
Valere Hustin ('93)
BEL3:53.96
  
 SB
Finale B
1
Christoph Schrick
Christoph Schrick ('03)
GER3:47.66
  
 PB
2
Hrístos Papoúlias
Hrístos Papoúlias ('98)
GRE3:47.99
  
 PB
3
Kilian Grünhagen
Kilian Grünhagen ('94)
GER3:50.16
  
 SB
4
Oliver Kreisel
Oliver Kreisel 
GER3:50.17
  
 SB
5
Konstantin Wedel
Konstantin Wedel ('93)
GER3:51.22
  
 SB
6
Thilo Brill
Thilo Brill ('97)
GER3:52.39
  
 SB
7
Benedikt Brem
Benedikt Brem 
GER3:52.95
  
 PB
8
Linus Blatz
Linus Blatz ('01)
GER3:53.90
  
 PB
9Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)DEN3:54.12
  
 SB
10
Alexander Bley
Alexander Bley ('90)
GER3:54.21
  
 SB
11
Artur Beimler
Artur Beimler 
GER3:59.17
  
 SB
12
Jannik Seelhöfer
Jannik Seelhöfer ('97)
GER3:59.42
  
 SB
Finale C
1
Regis Thibert
Regis Thibert ('04)
BEL3:49.15
  
 PB
2
Tim Kalies
Tim Kalies ('04)
GER3:49.42
  
 PB
3
Jan Dillemuth
Jan Dillemuth ('04)
GER3:51.99
  
 PB
4
Jan Eric Büsing
Jan Eric Büsing ('03)
GER3:55.27
  
 PB
5
Robin Müller
Robin Müller ('03)
GER3:59.10
  
 PB
6
Moritz Kleesiek
Moritz Kleesiek ('04)
GER3:59.78
  
 PB
7
Conrad Heinemann
Conrad Heinemann ('03)
GER3:59.91
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Elias Schreml
Elias Schreml 
GER14:05.29
  
 PB
2Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)DEN14:12.00
  
 PB
3
Uģis Jocis
Uģis Jocis ('93)
LAT14:14.29
  
 SB
4
Mohamed-Amine Kodad
Mohamed-Amine Kodad ('99)
FRA14:16.87
  
 SB
5
Florian Röser
Florian Röser ('93)
GER14:23.64
  
 SB
6
Maximilian Feist
Maximilian Feist ('99)
GER14:23.87
  
 PB
7
Tim Verbaandert
Tim Verbaandert 
NED14:24.88
  
 
8
Tom Förster
Tom Förster ('02)
GER14:25.20
  
 PB
9
Dominik Herren
Dominik Herren ('96)
SUI14:25.29
  
 PB
10
Yassin Mohumed
Yassin Mohumed ('02)
GER14:26.12
  
 PB
11
Dustin Uhlig
Dustin Uhlig ('99)
GER14:29.59
  
 SB
12
Roman Renner
Roman Renner ('99)
SUI14:33.63
  
 PB
13
Marius Abele
Marius Abele 
GER14:33.76
  
 SB
14
Kevin Key
Kevin Key ('92)
GER14:34.52
  
 SB
15
Maurice Christen
Maurice Christen 
SUI14:42.99
  
 SB
16
Elias Ali
Elias Ali ('01)
FRA15:11.00
  
 PB
René Menzel
René Menzel ('92)
GER DNF
  
 
Márkos Goúrlias
Márkos Goúrlias ('95)
GRE DNF
  
 
Sebastian Hauf
Sebastian Hauf ('92)
GER DNF
  
 
Finale B
1
Clemens Erdmann
Clemens Erdmann ('01)
GER14:37.94
  
 PB
2
Lorenz Baum
Lorenz Baum ('90)
GER14:38.19
  
 SB
3
Abdi Salam Ali
Abdi Salam Ali ('02)
SOM14:39.61
  
 PB
4
Giulio Ehses
Giulio Ehses 
GER14:39.66
  
 PB
5
Simon Bäcker
Simon Bäcker ('96)
GER14:40.95
  
 PB
6
Léo Lädermann
Léo Lädermann ('02)
SUI14:42.11
  
 PB
7
Marc Steinsberger
Marc Steinsberger ('93)
GER14:42.51
  
 SB
8
Benjamin Dern
Benjamin Dern ('03)
GER14:54.67
  
 PB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Niklas Buchholz
Niklas Buchholz ('98)
GER8:45.00
  
 SB
2
Brian Weisheit
Brian Weisheit ('97)
GER8:47.74
  
 PB
3
Nick Jäger
Nick Jäger ('99)
GER8:48.34
  
 PB
4
Clement Deflandre
Clement Deflandre ('97)
BEL8:49.48
  
 SB
5
Velten Schneider
Velten Schneider ('99)
GER8:49.75
  
 SB
6
Mathias Vergotte
Mathias Vergotte ('02)
FRA8:57.73
  
 PB
7
Baptiste Cartieaux
Baptiste Cartieaux ('03)
FRA8:58.73
  
 PB
8
Leon Berthold
Leon Berthold 
SUI8:59.18
  
 PB
9
Florian Bremm
Florian Bremm 
GER9:00.22
  
 PB
10
Florian Zittel
Florian Zittel ('02)
GER9:02.21
  
 PB
11
Jonathan Dahlke
Jonathan Dahlke ('95)
GER9:02.73
  
 
12
Kurt Lauer
Kurt Lauer ('03)
GER9:04.58
  
 PB
13
Henrik Lindstrot
Henrik Lindstrot ('03)
GER9:13.71
  
 PB
14
Loris Pellaz
Loris Pellaz ('99)
SUI9:15.16
  
 PB
15
Titouan Haan
Titouan Haan ('99)
FRA9:15.80
  
 SB
16
Matisse Virey
Matisse Virey ('97)
FRA9:20.44
  
 SB
17
Camilo Irarragorri
Camilo Irarragorri ('03)
SUI9:21.84
  
 PB
18
Yannik Gerland
Yannik Gerland ('97)
GER9:29.00
  
 SB
19
Marco Sietmann
Marco Sietmann ('02)
GER9:34.94
  
 PB
Viktor Kuk
Viktor Kuk ('89)
GER DNF
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('96)
GER2:04.46
  
 SB
2
Majtie Kolberg
Majtie Kolberg ('99)
GER2:06.28
  
 SB
3
Jolanda Kallabis
Jolanda Kallabis ('05)
GER2:07.22
  
 PB
4
Tabea Marie Kempe
Tabea Marie Kempe ('97)
GER2:07.73
  
 SB
5
Lea Ammann
Lea Ammann ('02)
SUI2:10.65
  
 SB
6
Sophia Volkmer
Sophia Volkmer ('02)
GER2:11.61
  
 SB
7
Julia Swelam
Julia Swelam ('94)
GER2:11.68
  
 SB
8
Anna Schall
Anna Schall ('02)
GER2:14.25
  
 SB
Finale B
1
Sarah-Fleur Schulze
Sarah-Fleur Schulze ('99)
GER2:07.15
  
 PB
2
Lena Posniak
Lena Posniak ('01)
GER2:10.45
  
 SB
3
Adeline Haisch
Adeline Haisch 
GER2:10.57
  
 SB
4
Radha Fiedler
Radha Fiedler ('96)
GER2:10.78
  
 SB
5
Nele Göhl
Nele Göhl ('03)
GER2:10.85
  
 PB
6
Julia Rieger
Julia Rieger ('94)
GER2:12.95
  
 SB
7
Valerie Koppler
Valerie Koppler ('03)
GER2:14.59
  
 SB
Finale C
1
Jana Becker
Jana Becker ('06)
GER2:08.07
  
 PB
2
Noa Andre
Noa Andre ('04)
GER2:10.72
  
 PB
3
Laura Kaufmann
Laura Kaufmann 
GER2:11.77
  
 PB
4
Delphine Drath
Delphine Drath ('05)
GER2:13.16
  
 SB
5
Pia Schlattmann
Pia Schlattmann ('04)
GER2:13.21
  
 PB
6
Hannah Odendahl
Hannah Odendahl ('05)
GER2:13.76
  
 SB
7
Luise Eisenmann
Luise Eisenmann ('04)
GER2:14.00
  
 SB
8
Amelie Klug
Amelie Klug ('03)
GER2:14.41
  
 SB
9
Vanessa Frick
Vanessa Frick ('03)
GER2:14.80
  
 SB
Finale D
1
Alison Graf
Alison Graf ('02)
GER2:13.56
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Sara Benfarès
Sara Benfarès ('01)
FRA4:15.06
  
 PB
2
Vera Coutellier
Vera Coutellier ('95)
GER4:16.88
  
 SB
3
Fabiane Meyer
Fabiane Meyer ('02)
GER4:20.36
  
 PB
4
Verena Meisl
Verena Meisl ('01)
GER4:20.63
  
 SB
5
Jana Reinert
Jana Reinert ('98)
GER4:21.36
  
 SB
6
Johanna Pulte
Johanna Pulte ('03)
GER4:22.92
  
 PB
7
Lisa Hausdorf
Lisa Hausdorf ('02)
GER4:24.03
  
 SB
8
Natalia Evangelidou
Natalia Evangelidou ('91)
CYP4:25.51
  
 SB
9
Rahel Brömmel
Rahel Brömmel ('02)
GER4:27.47
  
 SB
10
Patricia De Graat
Patricia De Graat ('98)
GER4:27.69
  
 SB
11
Nele Weßel
Nele Weßel ('99)
GER4:28.05
  
 PB
12
Anastasía-Panayióta Marinákou
Anastasía-Panayióta Marinákou ('96)
GRE4:28.32
  
 SB
13Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:32.10
  
 
14Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)DEN4:33.08
  
 
15
Carmen Schultze-Berndt
Carmen Schultze-Berndt ('96)
GER4:36.42
  
 SB
Finale B
1
Lisa Merkel
Lisa Merkel ('03)
GER4:28.48
  
 PB
2
Nele Heymann
Nele Heymann ('03)
GER4:29.41
  
 PB
3
Carolin Hinrichs
Carolin Hinrichs ('04)
GER4:30.97
  
 PB
4
Ida Lefering
Ida Lefering ('04)
GER4:33.62
  
 PB
5
Linda Meier
Linda Meier ('04)
GER4:35.48
  
 PB
6
Bianca Böhnke
Bianca Böhnke ('05)
GER4:35.50
  
 PB
7
Hannah Rödel
Hannah Rödel ('04)
GER4:37.53
  
 PB
8
Charlotte Schlund
Charlotte Schlund ('94)
GER4:38.67
  
 SB
9
Rieke Emmrich
Rieke Emmrich ('03)
GER4:39.14
  
 SB
10
Vanessa Mikitenko
Vanessa Mikitenko ('05)
GER4:39.28
  
 PB
11
Marie Kraft
Marie Kraft ('04)
GER4:39.37
  
 PB
Finale C
1
Emma Herwig
Emma Herwig ('05)
GER4:37.09
  
 PB
2
Marie Gövert
Marie Gövert ('03)
GER4:37.75
  
 PB
3
Karla Hiss
Karla Hiss ('05)
GER4:38.07
  
 PB
4
Franziska Drexler
Franziska Drexler ('06)
GER4:38.26
  
 PB
5
Pia Szymanowski
Pia Szymanowski ('03)
GER4:38.41
  
 PB
6
Sofia Benfarès
Sofia Benfarès ('04)
FRA4:39.96
  
 PB
K 5000 m    

Finale A

Finale
1
Diane van Es
Diane van Es ('99)
NED15:27.23
  
 PB
2
Miriam Dattke
Miriam Dattke ('98)
GER15:28.37
  
 PB
3
Klara Lukan
Klara Lukan 
SLO15:34.48
  
NU23R PB
4
Denise Krebs
Denise Krebs ('87)
GER15:56.67
  
 SB
5
Jasmijn Lau
Jasmijn Lau ('99)
NED16:02.10
  
 SB
6
Eva Dieterich
Eva Dieterich ('99)
GER16:07.21
  
 PB
7
Svenja Pingpank
Svenja Pingpank ('96)
GER16:08.47
  
 PB
8
Aude Clavier
Aude Clavier ('99)
FRA16:11.93
  
 PB
9
Floor Doornwaard
Floor Doornwaard 
NED16:16.65
  
 PB
10
Emma Heckel
Emma Heckel ('02)
GER16:20.17
  
 PB
11
Sofie Van Accom
Sofie Van Accom ('89)
BEL16:30.98
  
 SB
12
Jasmina Stahl
Jasmina Stahl ('02)
GER16:31.20
  
 PB
13
Linn Lara Kleine
Linn Lara Kleine ('01)
GER16:34.30
  
 SB
14
Mathilde Sénéchal
Mathilde Sénéchal ('98)
FRA16:48.99
  
 SB
15
Agnes McTighe
Agnes McTighe ('01)
SUI16:53.11
  
 PB
16
Katja Fischer
Katja Fischer ('91)
GER16:54.15
  
 SB
17
Emeline Delanis
Emeline Delanis ('97)
FRA17:19.65
  
 SB
Finale B
1
Chiara Bermes
Chiara Bermes ('93)
GER16:34.13
  
 PB
2
Kira Weis
Kira Weis ('04)
GER16:34.24
  
 PB
3
Julia Kümpers
Julia Kümpers ('92)
GER16:44.79
  
 PB
4
Carla Morgenroth
Carla Morgenroth ('95)
GER16:46.31
  
 PB
5
Stefanie Strate
Stefanie Strate ('91)
GER16:51.41
  
 SB
6
Luisa Boschan
Luisa Boschan ('93)
GER16:54.18
  
 SB
7
Sophie Kretschmer
Sophie Kretschmer ('01)
GER17:01.11
  
 PB
8
Andrea Meier
Andrea Meier ('93)
SUI17:01.38
  
 SB
9
Michelle Schaub
Michelle Schaub ('99)
SUI17:01.40
  
 PB
10
Alina Sönning
Alina Sönning 
SUI17:11.36
  
 PB
11
Rahel Blättler
Rahel Blättler ('99)
SUI17:18.38
  
 PB
12
Anna-Sophie Meusburger
Anna-Sophie Meusburger ('02)
AUT17:44.23
  
 PB
Pia Kircher
Pia Kircher ('04)
GER DNF
  
 
K 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Eline Dalemans
Eline Dalemans ('91)
BEL9:49.02
  
 PB
2
Sibylle Häring
Sibylle Häring 
SUI10:13.72
  
 PB
3
Sanaa Schretzmair
Sanaa Schretzmair ('85)
GER10:13.78
  
 SB
4
Amélie Svensson
Amélie Svensson ('96)
SWE10:15.60
  
 SB
5
Olivia Gürth
Olivia Gürth ('02)
GER10:15.90
  
 PB
6
Lisa Rooms
Lisa Rooms ('96)
BEL10:26.42
  
 SB
7
Kerstin Schulze Kalthoff
Kerstin Schulze Kalthoff ('98)
GER10:35.75
  
 SB
8
Kim Bödi
Kim Bödi ('01)
GER10:36.19
  
 PB
9
Ronja Funck
Ronja Funck ('04)
GER10:41.82
  
 PB
Lea Kruse
Lea Kruse ('01)
GER DNF
  
 

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m