Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Hamburg GER: Nationales Sportfest des HSV 16.5.2021

M 100 m    
Vind: -0.6

Finale A

Finale
Vind: -0.6
1
Matti Wellm
Matti Wellm ('03)
GER10.97
  
 PB
1
Chenoult Coetzee
Chenoult Coetzee ('97)
NAM11.03
  
 
2
Chenoult Coetzee
Chenoult Coetzee ('97)
NAM11.00
  
 SB
2
Paul Erdle
Paul Erdle ('01)
GER11.08
  
 
3
Paul Erdle
Paul Erdle ('01)
GER11.02
  
 SB
4
Nick Schmahl
Nick Schmahl ('01)
GER11.19
  
 
M 200 m    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1
Tim Rummelhagen
Tim Rummelhagen ('02)
GER22.16
  
 SB
2
Paul Erdle
Paul Erdle ('01)
GER22.39
  
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Moritz von der Geest
Moritz von der Geest ('01)
GER49.69
  
 PB
2
Karim Elwawy
Karim Elwawy ('04)
GER49.94
  
 PB
6Loke Elias SommerLoke Elias Sommer ('05)GER53.38
  
 PB
M 110 m hæk    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1
Tim Rummelhagen
Tim Rummelhagen ('02)
GER14.75
  
 PB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Chenoult Coetzee
Chenoult Coetzee ('97)
NAM7.39
0.0
  
 
 
7.12
 0.2
7.09
 0.0
7.39
 0.0
7.21
 1.1
7.02
 0.7
7.14
 0.0
  
2
Nick Schmahl
Nick Schmahl ('01)
GER7.29
+0.9
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
7.29
 0.9
  X
 0.0
5.68
 0.1
  
3
Ben Heyer
Ben Heyer ('03)
GER6.71
+0.4
  
 SB
 
6.31
 -0.9
6.12
 0.2
6.27
 0.2
6.13
 0.8
6.71 SB
 0.4
6.59
 0.7
  
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Mika Jokschat
Mika Jokschat ('01)
GER15.78
  
 PB
 
14.8115.39 PB  X15.75 PB15.78 PB  X  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Mika Sosna
Mika Sosna ('03)
GER56.39
  
 PB
 
  X56.39 PB55.5355.9855.4255.15  
K 200 m    
Vind: -0.9

Finale A

Finale
Vind: -0.9
1
Marie Dehning
Marie Dehning ('03)
GER24.98
  
 
6
Finja Rattunde
Finja Rattunde ('01)
GER27.40
  
 SB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1
Paula De Boer
Paula De Boer 
GER14.53
  
 PB
4
Finja Rattunde
Finja Rattunde ('01)
GER17.69
  
 SB
Finale B
Vind: -0.6
Vind: -0.6
1
Nike Praetzel
Nike Praetzel ('03)
GER14.67
  
 PB
2
Vanessa Baldé
Vanessa Baldé ('03)
GER14.76
  
 
3
Lena Schröder
Lena Schröder ('98)
GER14.79
  
 PB
K Højdespring    

Finale A

Finale
7
Finja Rattunde
Finja Rattunde ('01)
GER1.52
  
 SB
 
1.40 SB
  O
1.44 SB
  O
1.48 SB
  O
1.52 SB
 XO
1.56
XXX
   
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Benita Kappert
Benita Kappert ('02)
GER6.24
+0.5
  
 PB
 
6.00
 1.0
5.80
 1.1
5.86
 0.3
6.06
 0.8
6.24 PB
 0.5
  X
 0.0
  
1
Paula De Boer
Paula De Boer 
GER5.96
-0.2
  
 PB
 
  X
 0.0
5.92 PB
 0.0
  X
 0.0
  X
 2.0
  X
 0.0
5.96 PB
 -0.2
  
2
Anika Nießen
Anika Nießen ('02)
GER6.09
0.0
  
 PB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
5.83 SB
 0.1
  X
 0.0
6.09 PB
 0.0
5.82
 -1.7
  
2
Katharina Kemp
Katharina Kemp ('90)
GER5.50
+0.1
  
 
 
4.99
 0.7
5.50
 0.1
2.80
 0.7
5.38
 1.6
5.48
 -0.6
  X
 0.0
  
3
Marie Dehning
Marie Dehning ('03)
GER5.93
+0.9
  
 PB
 
5.44 SB
 0.6
5.69 SB
 0.6
5.67
 0.3
5.93 PB
 0.9
5.81
 0.8
5.75
 1.3
  
3
Meike Haiduk
Meike Haiduk ('04)
GER5.50
+1.2
  
 
 
5.46
 0.1
5.32
 0.1
  X
 0.0
  X
 0.0
5.50
 1.2
5.33
 0.3
  
4
Carolin Bielert
Carolin Bielert ('03)
GER5.59
+0.5
  
 PB
 
5.46 PB
 0.2
5.59 PB
 0.5
  X
 0.0
5.28
 -0.7
  X
 0.0
5.37
 0.0
  
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Marie Dehning
Marie Dehning ('03)
GER12.49
  
 PB
 
11.92 PB12.33 PB11.9612.0212.49 PB12.36  
2
Paula De Boer
Paula De Boer 
GER12.31
  
 
 
12.3111.9312.2611.8211.8212.31  
D19 110 m hæk 99.1 cm    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1
Manuel Mordi
Manuel Mordi ('03)
GER14.60
  
 PB
2
Ben Heyer
Ben Heyer ('03)
GER15.99
  
 PB
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1
Mika Sosna
Mika Sosna ('03)
GER17.48
  
 PB
 
17.48 PB17.46  X16.89  X  –  
D17 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: -1.2

Finale A

Finale
Vind: -1.2
2Loke Elias SommerLoke Elias Sommer ('05)GER15.56
  
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1
Kjell Jokschat
Kjell Jokschat ('04)
GER15.32
  
 
 
14.6315.32  X14.1814.8914.68  
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1
Kjell Jokschat
Kjell Jokschat ('04)
GER50.43
  
 
 
  X43.3750.43  X48.3045.23  
6Loke Elias SommerLoke Elias Sommer ('05)GER36.95
  
 PB
 
36.48 PB  X35.12  X36.95 PB  –  
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
3
Emily Scherf
Emily Scherf ('07)
GER12.25
  
 PB
 
12.25 PB11.70  –  –  –  –  

Seneste resultater

29.5SilkeborgKastemangekamp
27.5KlaksvíkRaska Stórkapping 2
27.5GreveHvidovre Kastestævne
27‐28.5KøbenhavnNordic Athletics Championships
25.5AabenraaKast
24.5HerlevUP-stævne
24.5AalborgAalborg Outdoor II
24.5Maribo Kastestævne
23.5ViborgNålestævne
22.5AabenraaNålestævne
22.5GreveTræningsstævne 2
20‐21.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
20‐21.5KøbenhavnMangekamps Tribute
18.5BallerupKasternes Dag
17.5BagsværdBagsværd Run Event
16.5ViborgViborg Track Meeting I
16.5SæbyNålestævne Sæby
15.5VejleMasters holdkamp 1 Vest/Syd
15.5GreveDT Masters, Sjælland Syd 1
14.5KøbenhavnCopenhagen Marathon
13.5HerningHerning Games
13.5TórshavnRASKA stórkapping 1
11.5KøbenhavnKIF Stævne 1
10.5VibyDT Masters 1. runde
10.5Maribo Kastestævne
10.5HillerødDT Masters, Sjælland Nord 1
9.5RandersKaste Stævne
9.5RandersNålestævne MIX
9.5SkiveTirsdagsstævne Maj
8.5SlagelseKastestævne
8.5GreveTræningsstævne 1
7.5StoholmKastestævne
6.5VallensbækPhønixmarchen
6.5VallensbækDM kapgang
6.5BagsværdBAC Kast
6.5EsbjergSå kaster vi igen
6‐7.5TårnbyTårnby Games
2.5BagsværdBAC_HIA Kast
2.5LyngbyKlubstævne
2.5OdenseFjordagerløbet
30.4ViborgVexa HLM R TESTLØB 4
30.4HvidovreIndestævne Hvidovre
29.4VejleRegionsstævne
29.4AalborgAalborg Outdoor I
29.4SilkeborgKastestævne 1
29.4SlagelseÅbningsstævne
29.4Hvide SandeNålestævne
29.4GlostrupGlostrup Games
25.4RandersKaste Stævne
22.4TórshavnOpin Kapping
22.4VejenRegionsstævne
22.4AarhusDM 10km
22.4AarhusDM 10km Ungdom
22.4AarhusEn forårsdag 10km åben
22.4GreveSæsonåbning kast
21.4TórshavnOpin Kapping
20.4TórshavnOpin Kapping
19.4TórshavnOpin Kapping
18.4TórshavnOpin Kapping
18.4KøbenhavnMellem-/Lang stævne