Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: ABC Stævne 2 14.5.2021

M 100 m    
Vind: +1.3

Finale A

Finale
Vind: +1.3
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190010.55
  
 SB
2Jakub SikorskiJakub Sikorski ('01)Aarhus 1900 / POL11.13
  
 SB
3Jacob GadegaardJacob Gadegaard ('01)Skanderborg Atletik11.40
  
 PB
4Malte Dam KorsbjergMalte Dam Korsbjerg ('03)Aarhus 190011.43
  
 PB
Finale B
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Sofus Ingemann HarmsenSofus Ingemann Harmsen ('03)Aarhus 190012.08
  
 SB
2Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190012.37
  
 
3Lasse VosegaardLasse Vosegaard ('99)Aarhus Fremad12.87
  
 SB
M 200 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190025.21
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad14:43.90
  
 PB
2Ulrik HeitmannUlrik Heitmann ('84)Aarhus 190015:19.29
  
 SB
3Jakob Vase JohannessenJakob Vase Johannessen Aarhus 190015:49.60
  
 PB
4Jakob RiisJakob Riis ('82)Aarhus 190016:03.63
  
 SB
6Laust BengtsenLaust Bengtsen ('74)Aarhus 190017:49.09
  
 SB
7Jakob Nissen NielsenJakob Nissen Nielsen ('03)Aarhus 190018:09.09
  
 PB
8Peder TroldborgPeder Troldborg ('63)Aarhus 190018:20.79
  
 SB
9Casper Christoffer LemcheCasper Christoffer Lemche ('95)Aarhus Fremad18:25.21
  
 PB
10Rune Sostack ClausenRune Sostack Clausen ('92)Aarhus Fremad18:55.39
  
 PB
11Jan Skov PedersenJan Skov Pedersen ('59)Aarhus Fremad20:30.56
  
 SB
Rasmus Bangsgaard NielsenRasmus Bangsgaard Nielsen ('03)AGF Atletik DNF
  
 
Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 1900 DNF
  
 
K 100 m    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
1Terese Salling HansenTerese Salling Hansen ('01)Aarhus 190012.87
  
 
2Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)Aarhus Fremad12.98
  
 PB
3Lily PenstoftLily Penstoft ('06)Skanderborg Atletik13.15
  
 PB
4Maiken LarsenMaiken Larsen ('98)Aarhus Fremad13.56
  
 PB
5Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 190015.05
  
 
K 200 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)Aarhus Fremad27.12
  
 PB
2Lily PenstoftLily Penstoft ('06)Skanderborg Atletik27.65
  
 PB
3Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 190030.84
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190056.45
  
 SB
2Anna DiederichAnna Diederich ('99)Aarhus 19001:07.87
  
 PB
3Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 19001:09.67
  
 PB

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint