Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: ABC Stævne 1 8.5.2021

M 100 m    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
1Jakub SikorskiJakub Sikorski ('01)Aarhus 1900 / POL11.29
  
 SB
2Malte Dam KorsbjergMalte Dam Korsbjerg ('03)Aarhus 190011.51
  
 PB
3Rune DrongesenRune Drongesen ('96)Aarhus 190011.96
  
 SB
4Rasmus Holm NielsenRasmus Holm Nielsen ('04)Aarhus 190012.32
  
 PB
5Jakob Nissen NielsenJakob Nissen Nielsen ('03)Aarhus 190012.33
  
 PB
6Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190012.36
  
 PB
7Steen HannestadSteen Hannestad ('71)Aarhus Fremad12.63
  
 SB
Finale B
Vind: -1.2
Vind: -1.2
1Jacob GadegaardJacob Gadegaard ('01)Skanderborg Atletik11.70
  
 PB
2Khaled ChahrourKhaled Chahrour ('03)AGF Atletik12.25
  
 PB
3Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190012.57
  
 PB
4Noah Aaby JørgensenNoah Aaby Jørgensen ('05)Aarhus 190012.86
  
 PB
5Carl Emil Sehestedt BohnCarl Emil Sehestedt Bohn ('07)Aarhus 190013.65
  
 PB
6Hans-Henrik DamgaardHans-Henrik Damgaard ('79)VEXA HLM Running14.15
  
 PB
M 200 m    
Vind: -2.1

Finale A

Finale
Vind: -2.1
1Malte Dam KorsbjergMalte Dam Korsbjerg ('03)Aarhus 190023.61
  
 SB
2Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190025.20
  
 PB
3Nico SchumacherNico Schumacher ('07)Randers Freja28.57
  
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Frederik PeschardtFrederik Peschardt ('95)Aarhus 190050.07
  
 SB
2Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)Aarhus 190051.60
  
 SB
3Albert NørholmAlbert Nørholm ('04)AGF Atletik53.74
  
 PB
4Sofus PaavigSofus Paavig ('07)Aarhus 190059.33
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Rasmus Bangsgaard NielsenRasmus Bangsgaard Nielsen ('03)AGF Atletik2:06.11
  
 SB
2Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19002:10.58
  
  K 1
3Kenneth Holm PetersenKenneth Holm Petersen ('82)Aarhus 19002:11.59
  
 SB
4Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19002:14.37
  
  K 2
6Jonathan Alfred FenstenJonathan Alfred Fensten ('06)Aarhus 19002:24.78
  
 PB
Jeppe Kejser Dahl JensenJeppe Kejser Dahl Jensen Aarhus 1900 DNF
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik3:58.72
  
 SB
2Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19004:03.41
  
 SB
3Esben HansenEsben Hansen ('99)Aarhus 19004:11.21
  
 PB
4Andreas SørensenAndreas Sørensen AGF Atletik4:38.45
  
 PB
5Mathilde Meedom LarsenMathilde Meedom Larsen ('04)Viborg AM4:40.51
  
  K 1
Finale B
1Amanda Paaske FrederiksenAmanda Paaske Frederiksen ('07)Kolding KFUM 4:55.98
  
  K 1
2Siv BertelsenSiv Bertelsen ('06)AK Heden 5:02.72
  
  K 2
4Kjeld FrobergKjeld Froberg ('70)Aarhus 19005:05.88
  
 SB
5Nico SchumacherNico Schumacher ('07)Randers Freja5:15.07
  
 PB
6Mille AstrupMille Astrup ('02)AGF Atletik5:16.42
  
  K 3
7Camilla Huus PedersenCamilla Huus Pedersen ('02)AGF Atletik5:16.50
  
  K 4
8Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 19005:45.51
  
  K 5
9Emilie Skov DalgaardEmilie Skov Dalgaard ('05)AGF Atletik6:08.65
  
  K 6
10Ida SøndergaardIda Søndergaard ('06)Aarhus 19006:23.20
  
  K 7
M 110 m hæk    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
1Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190015.87
  
 SB
2Maximilian KluthMaximilian Kluth Aarhus 1900 / GER16.26
  
 PB
M Højdespring    

Finale A

Finale
2Mads Moos LarsenMads Moos Larsen ('95)Aarhus 19002.00
  
 SB
 
1.80
  O
1.86
  O
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
XXX
  
2Maximilian KluthMaximilian Kluth Aarhus 1900 / GER1.86
  
 SB
 
1.71
  O
1.77
  O
1.80
XXO
1.83
  O
1.86
  O
   
3Jakob Nissen NielsenJakob Nissen Nielsen ('03)Aarhus 19001.83
  
 SB
 
1.71 SB
  O
1.74 SB
  O
1.77 SB
 XO
1.80 SB
  O
1.83 SB
 XO
1.86
XXX
  
4Noah Aaby JørgensenNoah Aaby Jørgensen ('05)Aarhus 19001.68
  
 PB
 
1.40 PB
  O
1.45 PB
  O
1.50 PB
  O
1.53 PB
  O
1.56 PB
 XO
1.59 PB
  O
1.62 PB
 XO
1.65 PB
  O
1.68 PB
  O
1.71
XXX
      
5Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 19001.68
  
 PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.53
 XO
1.56
  O
1.59
  O
1.62
  O
1.65
  O
1.68
  OX
1.71
XXX
      
6Carl Emil Sehestedt BohnCarl Emil Sehestedt Bohn ('07)Aarhus 19001.53
  
 PB
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50
 XO
1.53
XXO
1.56
XXX
 
7Emil Winther TørringEmil Winther Tørring ('07)Aarhus 19001.35
  
 SB
 
1.25
  O
1.30
XXO
1.35
  O
1.40
XXX
    
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Maximilian KluthMaximilian Kluth Aarhus 1900 / GER14.20
  
 PB
 
13.61 PB  X13.75 PB13.94 PB14.20 PB14.11  
2Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190013.09
  
 SB
 
12.61 SB  X12.88 SB13.09 SB13.07  X  
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Ronni JensenRonni Jensen ('80)Aarhus 190037.93
  
 SB
 
34.74 SB35.19 SB37.93 SB  X34.6436.14  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Maximilian KluthMaximilian Kluth Aarhus 1900 / GER43.87
  
 PB
 
  X43.87 PB  X  –  –  –  
2Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190034.74
  
 SB
 
34.74 SB  X  X30.79  X  X  
3Rune DrongesenRune Drongesen ('96)Aarhus 190033.32
  
 PB
 
  X  X28.47 SB  X  X33.32 PB  
K 100 m    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1Terese Salling HansenTerese Salling Hansen ('01)Aarhus 190012.80
  
 SB
2Emilie PedersenEmilie Pedersen ('98)Aarhus 190012.89
  
 SB
3Klara Lind ToustrupKlara Lind Toustrup ('03)Aarhus 190012.90
  
 SB
4Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)Aarhus Fremad13.21
  
 PB
5Emma Molte Korsgaard SchmidtEmma Molte Korsgaard Schmidt ('97)Aarhus 190013.34
  
 SB
K 200 m    
Vind: -1.3

Finale A

Finale
Vind: -1.3
1Ida Marie HartmannIda Marie Hartmann ('02)Aarhus 190027.53
  
 SB
2Sofie SøndergaardSofie Søndergaard ('06)Aarhus 190030.06
  
 PB
3Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 190031.60
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
5Anna DiederichAnna Diederich ('99)Aarhus 19002:22.44
  
 PB
K 1500 m    
Finale B
3Frida FrobergFrida Froberg ('05)AGF Atletik5:05.50
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -1.7

Finale A

Finale
Vind: -1.7
1Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190014.61
  
 SB
1Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190015.26
  
 SB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Klara Winther KrustrupKlara Winther Krustrup ('03)Aarhus 19001.65
  
 PB
 
1.45
  O
1.50
  O
1.53
  O
1.56
  0
1.59
  0
1.62
  0
1.65
  0
1.68
XXX
2Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 19001.45
  
 SB
 
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50
XXX
    
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190010.81
  
 PB
 
  X9.9210.81 PB  X9.9710.75  
2Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 190010.48
  
 PB
 
9.5710.48 PB9.9710.0510.2210.43  
3Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190010.11
  
 PB
 
10.26 PB  X9.709.34  X10.11  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190033.40
  
 
 
32.6331.7932.4233.40  X  X  
P17 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Sophie Bagger BohnSophie Bagger Bohn ('04)Aarhus 190033.73
  
 PB
 
30.95 SB32.35 SB33.73 PB32.8332.8633.38  
2Ida SøndergaardIda Søndergaard ('06)Aarhus 190028.70
  
 PB
 
27.73 PB26.8227.6424.3626.6128.70 PB  
3Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 190012.12
  
 PB
 
  X  X  X  X  X  X  
D15 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190031.13
  
 PB
 
28.91 PB30.25 PB23.2431.13 PB28.8923.72  
2Carl Emil Sehestedt BohnCarl Emil Sehestedt Bohn ('07)Aarhus 190028.52
  
 PB
 
25.20 PB  X  X27.60 PB25.5728.52 PB  
3Emil Winther TørringEmil Winther Tørring ('07)Aarhus 190027.96
  
 PB
 
27.96 PB  X25.60  X  X24.83  
P15 100 m    
Vind: -0.7

Finale A

Finale
Vind: -0.7
1Silje Nyeland SandholdtSilje Nyeland Sandholdt ('06)Aarhus 190013.85
  
 PB
2Sara FredslundSara Fredslund ('06)Aarhus 190013.97
  
 PB
3Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 190014.86
  
 PB
4Ida SøndergaardIda Søndergaard ('06)Aarhus 190015.72
  
 PB
5Laura Harding EgebartLaura Harding Egebart ('06)Aarhus 190016.21
  
 PB
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: -1.0

Finale A

Finale
Vind: -1.0
1Silje Nyeland SandholdtSilje Nyeland Sandholdt ('06)Aarhus 190013.33
  
 PB
2Sofie SøndergaardSofie Søndergaard ('06)Aarhus 190013.92
  
 PB
3Laura Harding EgebartLaura Harding Egebart ('06)Aarhus 190016.24
  
 PB
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Sofie SøndergaardSofie Søndergaard ('06)Aarhus 19008.45
  
 PB
 
8.21 PB7.728.048.098.148.45 PB  
2Laura Harding EgebartLaura Harding Egebart ('06)Aarhus 19006.01
  
 PB
 
5.74 PB  X  X5.355.646.01 PB  
M80 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 19006.84
  
 SB
 
6.84 SB6.726.626.586.696.82  
M80 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 190015.81
  
 SB
 
15.57 SB15.1915.81 SB15.7114.8414.43  
M80 Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
1Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 190013.91
  
 SB
 
12.79 SB13.33 SB13.83 SB13.91 SB13.2613.39  

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive