Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Løbestævne og ugens udfordring 29.5.2021
Østerbro Stadion

M 100 m    
Vind: +2.8

Finale A

Finale
Vind: +2.8
1Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik10.74 w
  
 
2Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta11.07 w
  
 
3Nicolai Lind AndersenNicolai Lind Andersen ('98)Sparta11.33 w
  
 
4Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta11.45 w
  
 
Finale B
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Malte BankMalte Bank ('03)Sparta11.46
  
 PB
2Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta11.62
  
 
3Jesse LasquiteJesse Lasquite ('01)KIF11.73
  
 PB
5Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta11.50 w
  
 
M 200 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta22.74
  
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Toke Toft Musabula NielsenToke Toft Musabula Nielsen ('97)Odense Atletik 52.31
  
 
Finale B
1Jacob Moos LarsenJacob Moos Larsen ('93)Frederiksberg IF55.7h
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1Mathias LundkvistMathias Lundkvist ('93)Frederiksberg IF1:58.46
  
 SB
2Jonas MesbihJonas Mesbih ('02)Frederiksberg IF2:14.84
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta54.05
  
 
2Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF56.89
  
 SB
3Jan WildemanJan Wildeman ('99)KIF / GER57.83
  
 PB
M Højdespring    

Finale A

Finale
1Christoffer ÅndahlChristoffer Åndahl KIF1.98
  
 SB
 
1.80
  O
1.86
  O
1.92
 XO
1.98 SB
 XO
2.01
XXX
   
2Magnus ElstedMagnus Elsted ('01)Sparta1.86
  
 SB
 
1.71 SB
  O
1.74 SB
  O
1.77 SB
  O
1.80 SB
 XO
1.83 SB
 XO
1.86 SB
  O
1.89
XXX
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta8.01 w
+2.1
  
 
 
7.82 =PB
 0.3
  X
 0.0
  X
 0.0
7.91
 2.2
  X
 0.0
8.01
 2.1
  
2Kasper LarsenKasper Larsen ('99)Aarhus 19007.50
-0.4
  
 
 
6.95
 -0.5
5.73
 0.8
7.50
 -0.4
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
3Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.23
0.0
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
7.19 SB
 -1.2
  X
 0.0
7.23 SB
 0.0
  –  
4Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Aarhus 19006.94 w
+2.3
  
 
 
6.46
 -0.2
6.68
 2.8
6.70
 0.0
6.94
 2.3
6.76 =SB
 0.8
  X
 0.0
  
5Nicolai Lind AndersenNicolai Lind Andersen ('98)Sparta6.84
+1.6
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
6.70 SB
 0.2
6.84 SB
 1.6
  
6Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta6.32
+1.7
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
6.28
 -1.1
  X
 0.0
6.32
 1.7
  X
 0.0
  
M Trespring    

Finale A

Finale
1Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Aarhus 190015.04
-0.9
  
 
 
  X
 0.0
13.53
 -1.2
14.64
 -1.1
  X
 0.0
  X
 0.0
15.04
 -0.9
  
Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta NM
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  –
 0.0
  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta53.70
  
 
 
52.0853.18  X53.70  X  X  
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF53.72
  
 
 
53.6753.7253.4853.2152.3551.83  
2Alexandru Cristian MiculitaAlexandru Cristian Miculita Sparta / ROU48.90
  
 PB
 
45.7148.90 PB  X  X  X  X  
K 100 m    
Vind: +3.0

Finale A

Finale
Vind: +3.0
1Rebekka HillingsøRebekka Hillingsø KIF12.40 w
  
 
2Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 12.50 w
  
 
3Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)KIF12.54 w
  
 
4Camilla F. R. NissenCamilla F. R. Nissen ('90)Sparta12.73 w
  
 
5Anna PedersenAnna Pedersen ('05)Sparta13.13 w
  
 
6Emilie Børregaard VoigtEmilie Børregaard Voigt ('05)Sparta13.14 w
  
 
7Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF13.53 w
  
 
8Signe Juhl LaursenSigne Juhl Laursen ('05)Sparta13.96 w
  
 
K 100 m extra    
Vind: -2.3

Finale A

Finale
Vind: -2.3
1Rebekka HillingsøRebekka Hillingsø KIF12.76
  
 SB
2Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF12.93
  
 PB
3Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)KIF13.00
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1Anna-Marie PetrákováAnna-Marie Petráková ('98)Odense Atletik / CZE1:01.6h
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +1.3

Finale A

Finale
Vind: +1.3
1Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta13.95
  
 PB
2Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta14.95
  
 
3Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF15.73
  
 PB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta1:00.30
  
 SB
2Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Sparta1:05.60
  
 SB
3Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF1:09.52
  
 PB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Rikke AndersenRikke Andersen ('98)Sparta1.77
  
 SB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.68
 XO
1.71
  O
1.74 =SB
  O
1.77 SB
XXO
1.80
XXX
 
2Tina Bischoff GellinTina Bischoff Gellin ('98)Holte Atletik1.60
  
 SB
 
1.50 SB
  O
1.55 SB
  O
1.60 SB
  O
1.65
XXX
    
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF5.85
+0.2
  
 
 
5.73
 0.7
  X
 0.0
5.73
 -0.7
5.82
 1.8
5.85
 0.2
5.67
 3.2
  
2Mathilde Zeuthen PedersenMathilde Zeuthen Pedersen ('99)KIF5.68
-0.2
  
 PB
 
5.68 PB
 -0.2
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
3Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta5.46
+0.1
  
 
 
5.18
 0.5
5.45
 -0.9
5.23
 -0.1
5.46
 0.1
5.30
 -1.8
5.33
 0.0
  
4Victoria LendalVictoria Lendal ('02)Sparta5.30
+1.1
  
 
 
  X
 0.0
5.13
 -0.9
4.85
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
5.30
 1.1
  
5Ditte SchmidtDitte Schmidt ('97)Sparta5.18
+0.4
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
5.18 SB
 0.4
5.06
 1.7
5.17
 0.0
  X
 0.0
  
6Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta5.18
+1.9
  
 
 
5.18
 1.9
  –      
7Maria Skov KraghMaria Skov Kragh ('01)Sparta5.14
-0.1
  
 SB
 
4.88
 0.0
  X
 0.0
5.14 SB
 -0.1
  X
 0.0
  X
 0.0
5.04
 -1.1
  
8Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)KIF4.80
-2.0
  
 SB
 
4.77 SB
 -1.2
4.75
 0.0
4.80 SB
 -2.0
4.75
 -0.1
3.49
 1.2
4.75
 0.8
  
K Trespring     

Finale A

Finale
1Nina LundNina Lund ('01)Vejle IF12.46
-0.3
  
 PB
 
9.74 SB
 -1.2
  X
 0.0
12.46 PB
 -0.3
9.97
 -1.3
12.22
 -0.3
11.89
 -0.8
  
2Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)Aarhus 190012.36
-0.5
  
 SB
 
12.31 SB
 1.0
  X
 0.0
  X
 0.0
12.34 SB
 -0.1
12.36 SB
 -0.5
12.29
 -1.2
  
3Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta10.99
+0.6
  
 SB
 
10.99 SB
 0.6
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  –
 0.0
   
4Victoria LendalVictoria Lendal ('02)Sparta10.93
+0.8
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
10.63 SB
 -0.2
  X
 0.0
10.89 SB
 -0.5
10.93 SB
 0.8
  
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF10.45
  
 SB
 
  X10.45 SB  X  X8.9010.15  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta55.05
  
 
 
  X  X55.05  X  X  X  
2Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta55.03
  
 
 
55.0352.8153.21  X50.8352.78  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta66.63
  
 
 
  X  X66.63 NU23R  X65.5163.66  
D19 Længdespring    

Finale A

Finale
1Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta6.82
+0.6
  
 
 
6.72
 0.1
6.82
 0.6
  X
 0.0
4.97
 1.0
6.79
 1.3
6.82
 0.0
  
2Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta6.80
+1.4
  
 PB
 
6.56
 0.1
6.80 PB
 1.4
  X
 0.0
6.72
 0.0
5.41
 1.4
  X
 0.0
  
3Malte BankMalte Bank ('03)Sparta6.47
0.0
  
 
 
6.38
 -0.3
6.47
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
4Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta5.82
+1.2
  
 
 
5.65
 1.3
  X
 0.0
5.25
 0.6
5.82
 1.2
3.78
 0.0
5.74
 1.7
  
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta NM
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
D19 Trespring    

Finale A

Finale
1Miso BuhaMiso Buha ('03)Hvirlan13.49
-0.7
  
 PB
 
12.95 SB
 -0.1
13.35 PB
 1.3
12.21
 -0.8
13.49 PB
 -0.7
  X
 0.0
  X
 0.0
  
P19 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +1.3

Finale A

Finale
Vind: +1.3
1Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta13.97
  
DUR-18 PB
P19 Længdespring    

Finale A

Finale
1Emilie Mossin NørregaardEmilie Mossin Nørregaard ('03)Sparta4.65
-1.4
  
 PB
 
4.05 SB
 -0.3
4.14 SB
 -1.3
4.50 PB
 -0.7
4.34
 0.6
4.32
 0.0
4.65 PB
 -1.4
  
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta11.55
  
 PB
 
11.55 PB  X11.1710.83  X10.90  
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta54.69
  
 
 
53.5353.5354.69  X52.0253.31  
D17 100 m    
Vind: +1.8

Finale A

Finale
Vind: +1.8
1Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta11.05
  
 PB
2Jesse LasquiteJesse Lasquite ('01)KIF11.62
  
 PB
D17 Længdespring    

Finale A

Finale
1Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta7.24
+1.5
  
 PB
 
7.12 PB
 0.0
6.84
 0.1
7.08
 0.8
7.02
 0.0
7.24 PB
 1.5
  X
 0.0
  
2Carl Johan ZachariaeCarl Johan Zachariae ('04)Sparta6.38
0.0
  
 
 
6.05
 -0.1
  X
 0.0
6.38
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
3Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta5.75 w
+2.4
  
 
 
5.51
 0.0
  X
 0.0
5.75
 2.4
5.60 =PB
 0.4
5.51
 2.0
  X
 0.0
  
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta15.18
  
 PB
 
14.59 PB14.43  X15.18 PB  X  X  
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta40.43
  
 PB
 
40.43 PB40.13  X  X  X39.57  
2Kasper BaraczKasper Baracz ('04)Sparta24.57
  
 PB
 
23.4221.4022.43  X24.57 PB23.40  
D17 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta55.71
  
 PB
 
  X  X55.71 PB  X51.08  X  
P17 400 m hæk    

Finale A

Finale
Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)Sparta DNF
  
 
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta12.46
  
 SB
 
11.8912.14 SB12.46 SB11.6112.2812.35  
D15 800 m    

Finale A

Finale
1Joel Frederik von d'AhéJoel Frederik von d'Ahé ('06)Sparta2:01.71
  
 PB
2Storm Foged SabroeStorm Foged Sabroe ('06)Frederiksberg IF2:10.71
  
 
3Benjamin Azimi KhanlarkhaniBenjamin Azimi Khanlarkhani ('06)Sparta2:15.83
  
 PB
4Thor KnudsenThor Knudsen ('07)Sparta2:26.12
  
 PB
5Sophus Emil Ramsgaard JensenSophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)Sparta2:27.95
  
 PB
6Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta2:30.11
  
 PB
7Nikolaj KrügerNikolaj Krüger ('07)Sparta2:35.66
  
 PB
P15 800 m    

Finale A

Finale
1Freja Isabel KnudsenFreja Isabel Knudsen ('07)Sparta2:30.23
  
 PB
2Alberte BrokAlberte Brok ('06)Sparta2:32.23
  
 SB
3Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta2:35.71
  
 PB
4Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)Sparta2:38.66
  
 PB
5Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta2:47.77
  
 SB
6Laura Diaz FriisLaura Diaz Friis ('06)Sparta2:48.73
  
 PB
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta10.48
  
 PB
 
10.009.9510.48 PB10.238.8010.10  
2Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)Sparta10.39
  
 PB
 
  X9.349.209.81 SB  X10.39 PB  
D13 600 m    

Finale A

Finale
1William ThøgersenWilliam Thøgersen ('08)Sparta1:41.87
  
 PB
2Arthur HjortArthur Hjort ('08)Sparta1:44.32
  
 PB
3Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta1:44.34
  
 PB
4Oliver MikkelsenOliver Mikkelsen ('08)Sparta1:49.02
  
 PB
5Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta1:58.50
  
 PB
6Oliver Someya ElklintOliver Someya Elklint ('08)Sparta2:04.32
  
 SB
7Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta2:06.72
  
 PB
8Pablo OrellanaPablo Orellana ('09)Sparta2:07.58
  
 PB
P13 600 m    

Finale A

Finale
1Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta1:44.69
  
 PB
2Esther FalckEsther Falck ('08)Sparta1:50.53
  
 PB
3Queen RiegeQueen Riege ('08)Sparta2:01.79
  
 PB
4Cecilie ZachariaeCecilie Zachariae ('09)Sparta2:05.41
  
 PB
D11 400 m    

Finale A

Finale
1
Asger Lund-Bretlau
Asger Lund-Bretlau ('11)
Sparta1:12.7h
  
 
2
Norman Krogh Rindom
Norman Krogh Rindom ('11)
Sparta1:18.7h
  
 
3
Johan Aagaard Eisinger
Johan Aagaard Eisinger ('11)
Sparta1:22.7h
  
 
4
William Persson
William Persson ('11)
Sparta1:29.6h
  
 
5Max Backman ChristiansenMax Backman Christiansen ('10)Sparta1:29.8h
  
 
6Henry Max FogHenry Max Fog ('10)Sparta1:34.7h
  
 
7
Bertram Pihlman Christensen
Bertram Pihlman Christensen ('11)
Sparta1:42.2h
  
 
8
Isaac Orellana
Isaac Orellana ('11)
Sparta1:44.5h
  
 
9
Mark Kardos
Mark Kardos ('11)
Sparta1:49.1h
  
 
P11 400 m    

Finale A

Finale
1Johanne Hansen-MøllerJohanne Hansen-Møller ('10)Sparta1:11.9h
  
 
2Wilma Caroline NielsenWilma Caroline Nielsen ('10)Sparta1:13.2h
  
 
3Saga NimbSaga Nimb ('10)Sparta1:14.3h
  
 
4Ilsa RoomeIlsa Roome ('10)Sparta1:15.2h
  
 
5Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta1:15.9h
  
 
6
Ellen Vincentsen
Ellen Vincentsen ('11)
Sparta1:17.2h
  
 
7Julia Hedegaard HallsdottirJulia Hedegaard Hallsdottir ('10)Sparta1:19.8h
  
 
8Luana HessLuana Hess ('10)Sparta1:20.5h
  
 
9Carmen Veje VintersborgCarmen Veje Vintersborg ('10)Sparta1:24.5h
  
 
10Kajsa Tabita RosenkrandsKajsa Tabita Rosenkrands ('10)Sparta1:25.6h
  
 
11
Frida Gram Jensen
Frida Gram Jensen ('11)
Sparta1:27.3h
  
 
12Deya DellagattaDeya Dellagatta ('10)Sparta1:32.4h
  
 
Alva Neander-Goto
Alva Neander-Goto ('11)
Sparta DNF
  
 

Seneste resultater

24‐26.6AalborgDM Senior
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon