Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Skive: DT Masters holdturnering 1 runde Jylland Nord 31.5.2021
Skive Stadion

M 100 m    
Vind: +2.6

Finale A

Finale
Vind: +2.6
1Christian B. JensenChristian B. Jensen ('91)Randers Freja11.87 w
  
 
2Jesper ØstergaardJesper Østergaard ('73)Aarhus 190013.90 w
  
 
3Poul Wett AndersenPoul Wett Andersen ('62)Aarhus 190016.55 w
  
 
4Hans ElsborgHans Elsborg ('39)Skive AM21.99 w
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1Christian JensenChristian Jensen ('80)Randers Freja58.35
  
 PB
2Jeppe GardeJeppe Garde ('65)Aalborg AM1:06.92
  
 PB
3Erling JørgensenErling Jørgensen ('58)Skive AM1:19.59
  
 SB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Peter HoePeter Hoe ('70)Randers Freja4:49.47
  
 PB
2Jan Hybner-PedersenJan Hybner-Pedersen ('63)Skive AM4:53.56
  
 SB
3Jeppe GardeJeppe Garde ('65)Aalborg AM4:53.61
  
 SB
4Ole MiddelhedeOle Middelhede ('58)Aarhus 19005:31.61
  
 SB
5Jesper ØstergaardJesper Østergaard ('73)Aarhus 19005:43.59
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Jeppe GardeJeppe Garde ('65)Aalborg AM17:21.11
  
 SB
2Flemming JørgensenFlemming Jørgensen ('71)Randers Freja18:32.31
  
 PB
3Morten Holck JørgensenMorten Holck Jørgensen ('79)Aarhus 190018:38.78
  
 PB
4Henning AndersenHenning Andersen ('70)Skive AM19:52.61
  
 PB
M Højdespring    

Finale A

Finale
1Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja1.45
  
 SB
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45
 XO
1.50
XXX
   
1Jesper ØstergaardJesper Østergaard ('73)Aarhus 19001.30
  
 PB
 
1.10 PB
  O
1.20 PB
  O
1.25 PB
  O
1.30 PB
 XO
1.35
XXX
   
2Klaus AndersenKlaus Andersen ('59)Skive AM1.20
  
 SB
 
1.10
  O
1.20
 XO
1.25
XXX
     
M Stangspring    

Finale A

Finale
1Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja2.40
  
 SB
 
2.40
  O
2.60
XXX
      
2Klaus AndersenKlaus Andersen ('59)Skive AM2.20
  
 SB
 
2.20
 XO
       
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)Randers Freja3.85 w
+2.7
  
 
 
  X
 0.0
3.75 =SB
 1.8
3.85
 2.7
     
1Erling JørgensenErling Jørgensen ('58)Skive AM2.92 w
+2.7
  
 
 
2.92
 2.7
  –  –     
M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Preben KrebsPreben Krebs ('51)Aalborg AM9.45
  
 PB
 
9.31 PB9.34 PB9.45 PB  X    
1Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 19006.77
  
 SB
 
6.77 SB6.656.77 =SB  X    
1Knud V HansenKnud V Hansen ('45)Skive AM6.72
  
 SB
 
6.19 SB  X  X6.72 SB    
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 19006.75
  
 
 
6.206.486.556.75    
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Ib RasmussenIb Rasmussen ('55)Randers Freja9.70
  
 SB
 
9.02 SB9.70 SB  –  –    
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM13.73
  
 SB
 
  X13.59 SB13.73 SB  X    
1Niels UthNiels Uth ('74)Randers Freja11.34
  
 SB
 
11.34 SB  –  –  –    
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM39.28
  
 SB
 
39.28 SB37.53  –  –    
1Knud V HansenKnud V Hansen ('45)Skive AM24.19
  
 SB
 
  –  –22.20 SB24.19 SB    
1Ivan MøllerIvan Møller ('49)Aalborg AM22.48
  
 SB
 
20.42 SB  –22.48 SB  –    
1Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 190020.77
  
 SB
 
19.47 SB19.68 SB20.77 SB19.53    
1Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 190016.35
  
 SB
 
16.17 SB14.5616.35 SB15.42    
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM40.81
  
 SB
 
37.28 SB39.87 SB40.81 SB  –    
1Niels UthNiels Uth ('74)Randers Freja35.89
  
 SB
 
34.96 SB35.89 SB  –  –    
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud V HansenKnud V Hansen ('45)Skive AM30.60
  
 SB
 
30.60 SB  –  –  –    
1Ivan MøllerIvan Møller ('49)Aalborg AM19.90
  
 SB
 
19.55 SB19.90 SB19.74  –    
M Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 190021.97
  
 SB
 
21.93 SB21.8021.97 SB21.28    
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Per SabroePer Sabroe ('59)HGF AM38.68
  
 SB
 
37.91 SB38.68 SB  –  –    
1Ib RasmussenIb Rasmussen ('55)Randers Freja33.53
  
 SB
 
31.65 SB  –  –33.53 SB    
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM49.36
  
 
 
  –  –  –49.36    
M Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Ivan MøllerIvan Møller ('49)Aalborg AM20.35
  
 
 
  X20.35  X  X    
1Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 190018.72
  
 SB
 
18.72 SB18.71  X  X    
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Erling JørgensenErling Jørgensen ('58)Skive AM22.46
  
 SB
 
22.46 SB20.31  –  –    
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Niels UthNiels Uth ('74)Randers Freja41.13
  
 SB
 
39.39 SB41.13 SB  –     
M 1000 m stafet    

Finale A

Finale
1Randers Sportsklub Freja Randers Sportsklub Freja  2:31.28
  
 
  Per Egge Rasmussen, Peter Hoe, Flemming Jørgensen, Christian Karstensen
K 100 m    
Vind: +2.7

Finale A

Finale
Vind: +2.7
1Sonja StigsenSonja Stigsen ('51)Viborg AM18.54 w
  
 
2Ulla HovgaardUlla Hovgaard ('45)Aalborg AM19.94 w
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1Lise SkovboLise Skovbo ('81)Aarhus 19001:14.14
  
 PB
2Anne SkovboAnne Skovbo ('81)Aarhus 19001:16.88
  
 SB
3Helle O PedersenHelle O Pedersen ('68)Aalborg AM1:23.96
  
 SB
4Ingerlise VillumIngerlise Villum ('49)Viborg AM1:28.64
  
 SB
5Marianne GramMarianne Gram ('50)Skive AM1:39.65
  
 SB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Anne-Marie SimonsenAnne-Marie Simonsen ('64)Aalborg AM6:09.44
  
 SB
2Grethe Dahl LarsenGrethe Dahl Larsen ('66)Skive AM6:12.85
  
 SB
3Ingerlise VillumIngerlise Villum ('49)Viborg AM6:54.85
  
 SB
K 5000 m    

Finale A

Finale
1Jannie NielsenJannie Nielsen ('78)Aalborg AM20:42.30
  
 PB
2Ulla Binderup JacobsenUlla Binderup Jacobsen ('65)Viborg AM20:47.54
  
 SB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande1.00
  
 SB
 
0.85
  O
0.90
  O
0.95
  O
1.00
  O
1.05
XXX
   
1Ulla HovgaardUlla Hovgaard ('45)Aalborg AM0.95
  
 SB
 
0.90
  O
0.95
  O
      
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Tine ThomsenTine Thomsen ('85)Aarhus 19004.24 w
+2.1
  
 
 
4.24
 2.1
3.72
 2.2
4.13 =PB
 0.7
3.86
 2.0
    
1Sonja StigsenSonja Stigsen ('51)Viborg AM2.79
+2.0
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
2.61 SB
 0.0
2.79 SB
 2.0
    
1Anne-Marie SimonsenAnne-Marie Simonsen ('64)Aalborg AM2.53 w
+3.2
  
 
 
2.53
 3.2
2.31 =SB
 1.9
  –  –    
2Birgit KastepoldBirgit Kastepold ('85)Aarhus 1900 / EST1.63 w
+2.4
  
 
 
  –  –  –1.63
 2.4
    
K Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande7.64
  
 
 
7.607.51  X7.64    
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Alice Høvring ChristensenAlice Høvring Christensen ('56)AK Holstebro7.38
  
 SB
 
6.85 SB6.92 SB7.38 SB7.37    
1Helle O PedersenHelle O Pedersen ('68)Aalborg AM5.83
  
 SB
 
5.83 SB5.30  X4.80    
1Karin BønnerupKarin Bønnerup ('49)Hvide Sande5.83
  
 SB
 
5.83 SB5.585.82  X    
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Karin BønnerupKarin Bønnerup ('49)Hvide Sande19.96
  
 SB
 
19.19 SB18.0119.96 SB  –    
1Jannie NielsenJannie Nielsen ('78)Aalborg AM11.90
  
 PB
 
  –10.46 PB11.02 PB11.90 PB    
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Jannie NielsenJannie Nielsen ('78)Aalborg AM15.21
  
 PB
 
15.21 PB13.6613.90  –    
K Hammerkast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Kirsten OnsbergKirsten Onsberg ('44)Hvide Sande22.39
  
 
 
  –22.39  –21.68    
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
1Ulla HovgaardUlla Hovgaard ('45)Aalborg AM19.19
  
 SB
 
18.74 SB18.2019.19 SB  –    
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Alice Høvring ChristensenAlice Høvring Christensen ('56)AK Holstebro20.15
  
 SB
 
20.15 SB18.80  X19.59    
1Karin BønnerupKarin Bønnerup ('49)Hvide Sande16.46
  
 SB
 
14.56 SB16.16 SB16.0416.46 SB    
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Birgit KastepoldBirgit Kastepold ('85)Aarhus 1900 / EST8.21
  
 PB
 
  X7.52 PB8.21 PB  X    
K 1000 m stafet    

Finale A

Finale
1Aalborg Atletik Og Motion Aalborg Atletik Og Motion  3:19.90
  
 
  Ulla Hovgaard, Helle O Pedersen, Anne-Marie Simonsen, Jannie Nielsen

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
20.4GlostrupGlostrup Games
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive