Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Sparta Il Tempo Grande Cinque­mila Milé / 5000m. 1.6.2021
Østerbro Stadion

M 1 mile    

Finale A

Finale
1Gustav MørchGustav Mørch ('02)Blovstrød Løverne4:26.18
  
 PB
2August Alexander DueAugust Alexander Due ('02)Sparta4:41.87
  
 PB
3William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta4:41.91
  
 PB
4Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM4:46.88
  
 PB
6Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM4:52.71
  
 SB
7Nanna BovéNanna Bové ('95)Sparta4:56.50
  
  K 1
8Jonas Frimer KristiansenJonas Frimer Kristiansen ('90)Sparta4:56.60
  
 PB
9David CholdinDavid Choldin ('04)Blovstrød Løverne5:07.56
  
 PB
10William Kragholm NørsøllerWilliam Kragholm Nørsøller ('07)Blovstrød Løverne5:08.16
  
 PB
11Jacob Rørdam Holm-JørgensenJacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)Sparta5:11.96
  
 PB
12Thomas PetersenThomas Petersen ('68)Blovstrød Løverne5:16.86
  
 SB
13Johnny MøllerJohnny Møller ('59)Sparta5:27.79
  
 PB
14Christian Albert SohlChristian Albert Sohl ('74)Blovstrød Løverne5:46.95
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)HRC14:21.30
  
 SB
2Mads TærsbølMads Tærsbøl ('92)Sparta14:31.63
  
 SB
3Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HRC14:31.71
  
 SB
4Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne14:45.80
  
 SB
5Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta14:48.60
  
 PB
6Dean Cooper-CunninghamDean Cooper-Cunningham ('94)Sparta / GBR14:49.68
  
 PB
7Morten HesselbjergMorten Hesselbjerg ('91)NBRO14:50.91
  
 PB
8Asbjørn Eller SkaarupAsbjørn Eller Skaarup ('95)Sparta14:53.54
  
 PB
9Søren Bøge Edlund JøhnkSøren Bøge Edlund Jøhnk ('97)BAC14:56.08
  
 PB
10Alex MogensenAlex Mogensen ('94)SÅN14:57.09
  
 PB
11Joachim Weel RosboJoachim Weel Rosbo ('97)BAC15:03.16
  
 SB
12Thomas Svare EhlersThomas Svare Ehlers ('89)NBRO15:06.70
  
 SB
13Frederik Tronier KapperFrederik Tronier Kapper ('95)Sparta15:07.36
  
 PB
14Thomas Møller LorentzenThomas Møller Lorentzen ('86)Sparta15:11.65
  
 PB
15Kasper Laumann HartlevKasper Laumann Hartlev ('91)HRC15:19.80
  
 SB
16Kasper Pontoppidan JensenKasper Pontoppidan Jensen ('99)BAC15:26.32
  
 PB
17Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta15:30.01
  
 SB
18Mads Martinus BredtoftMads Martinus Bredtoft ('94)Sparta15:33.95
  
 PB
19Joachim RønsholtJoachim Rønsholt ('99)Sparta15:36.30
  
 PB
20Peter Hærvig RønningPeter Hærvig Rønning ('91)BAC15:46.92
  
 PB
Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk DNF
  
 
Jeppe SideniusJeppe Sidenius ('92)Sparta DNF
  
 
Ole Gram ClausenOle Gram Clausen ('72)Sparta DNF
  
 
Finale B
1Matilde WillerMatilde Willer Sparta18:02.02
  
  K 1
2Emma Aaen HansenEmma Aaen Hansen ('95)18:12.38
  
  K 2
3Bent PovlsenBent Povlsen ('61)Blovstrød Løverne18:13.79
  
 SB
4Camilla Prisak PedersenCamilla Prisak Pedersen ('94)Sparta18:20.15
  
  K 3
5Anton HarrsenAnton Harrsen ('95)Aarhus 190018:20.39
  
 SB
6Camilla Sofie LinanderCamilla Sofie Linander ('95)Sparta18:30.66
  
  K 4
7Fran OwenFran Owen ('91)Sparta / GBR18:34.17
  
  K 5
8Lilly CordesLilly Cordes ('92)Sparta18:52.63
  
  K 6
9Kim HansenKim Hansen ('70)BAC18:55.65
  
 PB
10Per le Fevre HansenPer le Fevre Hansen ('68)Blovstrød Løverne19:10.00
  
 SB
11Niels ØstergaardNiels Østergaard ('01)BAC19:18.15
  
 PB
12Julie SchwartzJulie Schwartz ('91)Sparta20:24.58
  
  K 7
13Agnes Skanderby HøyAgnes Skanderby Høy ('04)Blovstrød Løverne20:33.92
  
  K 8
14Anna Tejs RohdeAnna Tejs Rohde ('04)Blovstrød Løverne21:36.26
  
  K 9
Finale C
1Oliver BredgaardOliver Bredgaard ('96)Sparta15:33.86
  
 PB
2Frederik Johan Rørvold-JørgensenFrederik Johan Rørvold-Jørgensen ('97)Sparta15:59.38
  
 PB
3Jonas Frimer KristiansenJonas Frimer Kristiansen ('90)Sparta16:00.55
  
 SB
4Emil Lind-HolmEmil Lind-Holm ('92)Sparta16:00.66
  
 PB
5Rasmus Dall-HansenRasmus Dall-Hansen ('91)Sparta16:23.95
  
 PB
6Mukhtar Isaq IbrahimMukhtar Isaq Ibrahim ('94)Sparta16:27.37
  
 SB
7Emil Alexander SteenslevEmil Alexander Steenslev ('95)Sparta16:40.23
  
 PB
8Jan JakubicekJan Jakubicek ('96)Sparta / CZE16:55.29
  
 PB
9Anders SpanggaardAnders Spanggaard ('82)VO2RC16:56.56
  
 SB
10Tobias LiljeqvistTobias Liljeqvist ('92)VO2RC16:58.62
  
 SB
11Kamilla VallinKamilla Vallin ('93)VO2RC17:14.16
  
  K1
12Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta17:18.95
  
  K 2
13Peter Paldan SørensenPeter Paldan Sørensen ('79)HGATM 17:28.05
  
 SB
14Asbjørn Eller SkaarupAsbjørn Eller Skaarup ('95)Sparta17:28.84
  
 
15Stine Muldbak AndersenStine Muldbak Andersen ('91)Sparta17:29.07
  
  K 3
16Jacob GlæsnerJacob Glæsner ('76)Esbjerg AM17:36.73
  
 PB
17Signe HyllebergSigne Hylleberg ('96)Sparta17:37.00
  
  K 4
18Freja Riegels JakobsenFreja Riegels Jakobsen ('04)Esbjerg AM17:39.67
  
  K 5
19Camilla Balle BechCamilla Balle Bech ('94)Sparta17:55.00
  
  K 6

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive