M 100 m Vind: +1.6 Finale A Finale | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Christopher Garia Christopher Garia ('92) | 92 | NED | 10.34 | SB | ||||||||||
2 | Xavi Mo-Ajok Xavi Mo-Ajok ('02) | 02 | NED | 10.39 | NU20R | PB | |||||||||
3 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 10.44 | |||||||||||
4 | Taymir Burnet Taymir Burnet ('92) | 92 | NED | 10.46 | |||||||||||
5 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 10.56 | |||||||||||
6 | Riq De Wit Riq De Wit ('01) | 01 | NED | 10.57 | PB | ||||||||||
7 | Keitharo Oosterwolde Keitharo Oosterwolde ('02) | 02 | NED | 10.61 | |||||||||||
8 | Elvis Afrifa Elvis Afrifa ('97) | 97 | NED | 10.69 | |||||||||||
9 | Justin Verheul Justin Verheul ('99) | 99 | NED | 10.70 | |||||||||||
M 200 m Vind: +0.6 Finale A Finale | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Isaac Makwala Isaac Makwala ('85) | 85 | BOT | 20.37 | |||||||||||
2 | Eseosa Desalu Eseosa Desalu ('94) | 94 | ITA | 20.63 | |||||||||||
3 | Christophe Lemaitre Christophe Lemaitre ('90) | 90 | FRA | 20.79 | SB | ||||||||||
4 | Taymir Burnet Taymir Burnet ('92) | 92 | NED | 21.05 | |||||||||||
5 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 21.15 | SB | ||||||||||
6 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 21.15 | |||||||||||
7 | Onyema Adigida Onyema Adigida | 00 | NED | 21.30 | |||||||||||
Luxolo Adams Luxolo Adams ('96) | 96 | RSA | DNF | ||||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fred Kerley Fred Kerley ('95) | 95 | USA | 44.74 | |||||||||||
2 | Jochem Dobber Jochem Dobber ('97) | 97 | NED | 45.51 | |||||||||||
3 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 45.77 | |||||||||||
4 | Zakithi Nene Zakithi Nene ('98) | 98 | RSA | 45.87 | |||||||||||
5 | Ricky Petrucciani Ricky Petrucciani | 00 | SUI | 45.94 | |||||||||||
6 | Matthew Hudson-Smith Matthew Hudson-Smith ('94) | 94 | GBR | 46.17 | |||||||||||
7 | Karol Zalewski Karol Zalewski ('93) | 93 | POL | 46.48 | SB | ||||||||||
8 | Terrence Agard Terrence Agard ('90) | 90 | NED | 47.65 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mateusz Borkowski Mateusz Borkowski ('97) | 97 | POL | 1:47.02 | |||||||||||
2 | Benjamin Robert Benjamin Robert ('98) | 98 | FRA | 1:47.15 | |||||||||||
3 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 1:47.22 | SB | ||||||||||
4 | Daniel Rowden Daniel Rowden ('97) | 97 | GBR | 1:47.24 | |||||||||||
5 | Kyle Langford Kyle Langford ('96) | 96 | GBR | 1:47.60 | |||||||||||
6 | Saul Ordóñez Saul Ordóñez ('94) | 94 | ESP | 1:47.65 | |||||||||||
7 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 1:47.86 | |||||||||||
8 | Eliott Crestan Eliott Crestan ('99) | 99 | BEL | 1:48.15 | |||||||||||
9 | Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | GBR | 1:48.50 | |||||||||||
10 | Djoao Lobles Djoao Lobles ('01) | 01 | NED | 1:48.65 | |||||||||||
Yevhen Hutsol Yevhen Hutsol ('90) | 90 | UKR | DNF | pace | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jake Wightman Jake Wightman ('94) | 94 | GBR | 3:34.67 | SB | ||||||||||
2 | Abel Kipsang Abel Kipsang ('96) | 96 | KEN | 3:35.63 | |||||||||||
3 | Jesús Gómez Jesús Gómez ('91) | 91 | ESP | 3:35.70 | =SB | ||||||||||
4 | Charles Simotwo Charles Simotwo ('95) | 95 | KEN | 3:35.81 | |||||||||||
5 | Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | 3:36.01 | SB | ||||||||||
6 | Ronald Kwemoi Ronald Kwemoi ('95) | 95 | KEN | 3:36.11 | SB | ||||||||||
7 | Ignacio Fontes Ignacio Fontes ('98) | 98 | ESP | 3:36.90 | |||||||||||
8 | Piers Copeland Piers Copeland ('98) | 98 | GBR | 3:37.62 | SB | ||||||||||
9 | Simon Denissel Simon Denissel ('90) | 90 | FRA | 3:37.94 | |||||||||||
10 | István Szögi István Szögi ('95) | 95 | HUN | 3:38.05 | |||||||||||
11 | Bram Anderiessen Bram Anderiessen ('99) | 99 | NED | 3:38.34 | |||||||||||
12 | Ronald Musagala Ronald Musagala ('92) | 92 | UGA | 3:38.69 | |||||||||||
13 | Charlie Da’Vall Grice Charlie Da’Vall Grice ('93) | 93 | GBR | 3:38.95 | |||||||||||
14 | Mahadi Abdi Ali Mahadi Abdi Ali ('95) | 95 | NED | 3:39.87 | |||||||||||
15 | Luke McCann Luke McCann ('98) | 98 | IRL | 3:41.48 | |||||||||||
16 | Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | 3:45.50 | SB | ||||||||||
17 | Richard Douma Richard Douma ('93) | 93 | NED | 3:45.62 | |||||||||||
Mounir Akbache Mounir Akbache ('86) | 86 | FRA | DNF | pace | |||||||||||
M 110 m hæk Vind: +1.7 Finale A Finale | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Omar McLeod Omar McLeod ('94) | 94 | JAM | 13.08 | SB | ||||||||||
2 | Devon Allen Devon Allen ('94) | 94 | USA | 13.32 | |||||||||||
3 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 13.34 | SB | ||||||||||
4 | Koen Smet Koen Smet ('92) | 92 | NED | 13.50 | PB | ||||||||||
5 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 13.55 | |||||||||||
6 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 13.57 | |||||||||||
7 | Yaqoub Al-Yoha Yaqoub Al-Yoha ('93) | 93 | KUW | 13.71 | SB | ||||||||||
8 | Liam Van Der Schaaf Liam Van Der Schaaf ('98) | 98 | NED | 13.80 | |||||||||||
9 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 13.91 | SB | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Abderrahmane Samba Abderrahmane Samba ('95) | 95 | QAT | 48.56 | |||||||||||
2 | Yasmani Copello Yasmani Copello ('87) | 87 | TUR | 48.88 | SB | ||||||||||
3 | Nick Smidt Nick Smidt ('97) | 97 | NED | 49.43 | SB | ||||||||||
4 | Alessandro Sibilio Alessandro Sibilio ('99) | 99 | ITA | 49.56 | |||||||||||
5 | Ludvy Vaillant Ludvy Vaillant ('95) | 95 | FRA | 49.91 | |||||||||||
6 | Alastair Chalmers Alastair Chalmers | 00 | GBR | 50.42 | |||||||||||
7 | Ramsey Angela Ramsey Angela ('99) | 99 | NED | 51.04 | |||||||||||
8 | Nout Wardenburg Nout Wardenburg ('97) | 97 | NED | 51.71 | SB | ||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Maksim Nedasekau Maksim Nedasekau ('98) | 98 | BLR | 2.24 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Brandon Starc Brandon Starc ('93) | 93 | AUS | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Derek Drouin Derek Drouin ('90) | 90 | CAN | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Donald Thomas Donald Thomas ('84) | 84 | BAH | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Thomas Carmoy Thomas Carmoy | 00 | BEL | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Douwe Amels Douwe Amels ('91) | 91 | NED | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jamal Wilson Jamal Wilson ('88) | 88 | BAH | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Edgar Rivera Edgar Rivera ('91) | 91 | MEX | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Norbert Kobielski Norbert Kobielski ('97) | 97 | POL | 2.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Marco Fassinotti Marco Fassinotti ('89) | 89 | ITA | NH | ||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Armand Duplantis Armand Duplantis ('99) | 99 | SWE | 6.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ernest John Obiena Ernest John Obiena ('95) | 95 | PHI | 5.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Menno Vloon Menno Vloon ('94) | 94 | NED | 5.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Rutger Koppelaar Rutger Koppelaar ('93) | 93 | NED | 5.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Thiago Braz Thiago Braz ('93) | 93 | BRA | 5.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.62 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Cole Walsh Cole Walsh ('95) | 95 | USA | 5.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Melker Svärd Jacobsson Melker Svärd Jacobsson ('94) | 94 | SWE | 5.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Pål Haugen Lillefosse Pål Haugen Lillefosse ('01) | 01 | NOR | 5.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Harry Coppell Harry Coppell ('96) | 96 | GBR | NH | ||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Augustin Bey Augustin Bey ('95) | 95 | FRA | 8.16 | +1.5 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ruswahl Samaai Ruswahl Samaai ('91) | 91 | RSA | 8.10 | +1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Chris Mitrevski Chris Mitrevski ('96) | 96 | AUS | 8.04 | +2.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Filippo Randazzo Filippo Randazzo ('96) | 96 | ITA | 8.01 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Vladyslav Mazur Vladyslav Mazur ('96) | 96 | UKR | 7.99 | +1.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Emiliano Lasa Emiliano Lasa ('90) | 90 | URU | 7.98 | +1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Henry Frayne Henry Frayne ('90) | 90 | AUS | 7.96 | +1.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Arnovis Dalmero Arnovis Dalmero | 00 | COL | 7.81 | +2.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Benjamin Gföhler Benjamin Gföhler ('94) | 94 | SUI | 7.70 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97) | 97 | DEN | 7.63 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sven Poelmann Sven Poelmann ('97) | 97 | NED | 20.22 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mattijs Mols Mattijs Mols | 00 | NED | 18.40 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Bjorn Van Kins Bjorn Van Kins | 00 | NED | 17.45 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tom Egbers Tom Egbers ('99) | 99 | NED | 73.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mart Ten Berge Mart Ten Berge ('91) | 91 | NED | 72.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Dario Podda Dario Podda ('01) | 01 | NED | 66.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jurriaan Wouters Jurriaan Wouters ('93) | 93 | NED | 64.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | 10.92 | SB | ||||||||||
2 | Blessing Okagbare Blessing Okagbare ('88) | 88 | NGR | 11.02 | |||||||||||
3 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 11.04 | PB | ||||||||||
4 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 11.15 | SB | ||||||||||
5 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.25 | SB | ||||||||||
6 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.33 | SB | ||||||||||
7 | Rani Rosius Rani Rosius | 00 | BEL | 11.44 | |||||||||||
8 | Leonie van Vliet Leonie van Vliet ('93) | 93 | NED | 11.60 | |||||||||||
9 | N'ketia Seedo N'ketia Seedo ('03) | 03 | NED | 11.67 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Cynthia Bolingo Mbongo Cynthia Bolingo Mbongo ('93) | 93 | BEL | 51.16 | |||||||||||
2 | Laviai Nielsen Laviai Nielsen ('96) | 96 | GBR | 51.44 | SB | ||||||||||
3 | Lieke Klaver Lieke Klaver ('98) | 98 | NED | 51.46 | SB | ||||||||||
4 | Lada Vondrová Lada Vondrová ('99) | 99 | CZE | 52.00 | SB | ||||||||||
5 | Phil Healy Phil Healy ('94) | 94 | IRL | 52.58 | |||||||||||
6 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 52.59 | SB | ||||||||||
7 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 52.85 | |||||||||||
8 | Eva Hovenkamp Eva Hovenkamp ('96) | 96 | NED | 54.15 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jemma Reekie Jemma Reekie ('98) | 98 | GBR | 2:00.77 | |||||||||||
2 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 2:00.95 | |||||||||||
3 | Ellie Baker Ellie Baker ('98) | 98 | GBR | 2:01.02 | |||||||||||
4 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 2:01.02 | |||||||||||
5 | Catriona Bisset Catriona Bisset ('94) | 94 | AUS | 2:01.85 | |||||||||||
6 | Halimah Nakaayi Halimah Nakaayi ('94) | 94 | UGA | 2:02.52 | SB | ||||||||||
7 | Adelle Tracey Adelle Tracey ('93) | 93 | GBR | 2:02.63 | |||||||||||
8 | Hanna Green Hanna Green ('94) | 94 | USA | 2:02.68 | |||||||||||
9 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:02.92 | |||||||||||
10 | Elise Vanderelst Elise Vanderelst ('98) | 98 | BEL | 2:03.18 | SB | ||||||||||
11 | Britt Ummels Britt Ummels ('93) | 93 | NED | 2:03.50 | |||||||||||
12 | Bregje Sloot Bregje Sloot | 00 | NED | 2:04.34 | SB | ||||||||||
Souliatou Saka Souliatou Saka ('91) | 91 | BEN | DNF | pace | |||||||||||
K 10000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 29:06.82 | AR | PB | |||||||||
2 | Irene Kimais Irene Kimais ('98) | 98 | KEN | 30:37.24 | PB | ||||||||||
3 | Daisy Cherotich Daisy Cherotich ('97) | 97 | KEN | 30:37.31 | PB | ||||||||||
4 | Joyce Chepkemoi Joyce Chepkemoi ('95) | 95 | KEN | 30:59.01 | PB | ||||||||||
5 | Gloria Kite Gloria Kite ('98) | 98 | KEN | 31:13.04 | PB | ||||||||||
6 | Mercyline Chelangat Mercyline Chelangat ('97) | 97 | UGA | 31:15.05 | PB | ||||||||||
7 | Dominique Scott Efurd Dominique Scott Efurd ('92) | 92 | RSA | 31:19.89 | PB | ||||||||||
8 | Brillian Kipkoech Brillian Kipkoech ('95) | 95 | KEN | 31:46.17 | SB | ||||||||||
9 | Genevieve Gregson Genevieve Gregson ('89) | 89 | AUS | 32:11.89 | |||||||||||
10 | Camille Buscomb Camille Buscomb ('90) | 90 | NZL | 32:12.39 | SB | ||||||||||
11 | Mekdes Woldu Mekdes Woldu ('92) | 92 | FRA | 32:44.42 | PB | ||||||||||
12 | Isobel Batt-Doyle Isobel Batt-Doyle ('95) | 95 | AUS | 32:52.25 | |||||||||||
Rose Davies Rose Davies ('99) | 99 | AUS | DNF | ||||||||||||
Andrea Seccafien Andrea Seccafien ('90) | 90 | CAN | DNF | ||||||||||||
Sarah Lahti Sarah Lahti ('95) | 95 | SWE | DNF | pace | |||||||||||
Jackline Rotich Jackline Rotich | 00 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
Diane van Es Diane van Es ('99) | 99 | NED | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.5 Finale A Finale | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Jasmine Camacho-Quinn Jasmine Camacho-Quinn ('96) | 96 | PUR | 12.44 | |||||||||||
2 | Pia Skrzyszowska Pia Skrzyszowska ('01) | 01 | POL | 12.80 | PB | ||||||||||
3 | Elisa Maria Di Lazzaro Elisa Maria Di Lazzaro ('98) | 98 | ITA | 13.00 | |||||||||||
4 | Zoë Sedney Zoë Sedney ('01) | 01 | NED | 13.02 | PB | ||||||||||
5 | Megan Tapper Megan Tapper ('94) | 94 | JAM | 13.05 | |||||||||||
6 | Cyrena Samba-Mayela Cyrena Samba-Mayela | 00 | FRA | 13.11 | SB | ||||||||||
7 | Sharona Bakker Sharona Bakker ('90) | 90 | NED | 13.16 | |||||||||||
8 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.22 | |||||||||||
9 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 13.52 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Femke Bol Femke Bol | 00 | NED | 54.33 | SB | ||||||||||
2 | Anna Ryzhykova Anna Ryzhykova ('89) | 89 | UKR | 54.59 | SB | ||||||||||
3 | Wenda Nel Wenda Nel ('88) | 88 | RSA | 55.25 | |||||||||||
4 | Emma Zapletalová Emma Zapletalová | 00 | SVK | 55.29 | SB | ||||||||||
5 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | DEN | 55.55 | SB | ||||||||||
6 | Lina Nielsen Lina Nielsen ('96) | 96 | GBR | 55.76 | |||||||||||
7 | Paulien Couckuyt Paulien Couckuyt ('97) | 97 | BEL | 56.70 | |||||||||||
8 | Tia Adana Belle Tia Adana Belle ('96) | 96 | BAR | 57.19 | |||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jessica Schilder Jessica Schilder ('99) | 99 | NED | 17.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Benthe König Benthe König ('98) | 98 | NED | 16.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yaimé Pérez Yaimé Pérez ('91) | 91 | CUB | 65.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 65.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Liliana Cá Liliana Cá ('86) | 86 | POR | 65.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Denia Caballero Denia Caballero ('90) | 90 | CUB | 62.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 58.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Daria Zabawska Daria Zabawska ('95) | 95 | POL | 58.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kathrine BebeKathrine Bebe ('91) | 91 | DEN | 55.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Alida van Daalen Alida van Daalen ('02) | 02 | NED | 55.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Corinne Nugter Corinne Nugter ('92) | 92 | NED | 52.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lisanne Schol Lisanne Schol ('91) | 91 | NED | 56.61 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Dewi Lafontaine Dewi Lafontaine ('99) | 99 | NED | 49.98 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tosca Smit Tosca Smit | 00 | NED | 48.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Danien ten Berge Danien ten Berge ('92) | 92 | NED | 45.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mátyás Kerékgyártó Mátyás Kerékgyártó ('03) | 03 | NED | 16.46 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ruben Rolvink Ruben Rolvink ('02) | 02 | NED | 15.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alida van Daalen Alida van Daalen ('02) | 02 | NED | 15.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Noah Verduin Noah Verduin ('03) | 03 | NED | 47.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Kuglestød 3.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lotte Haest Lotte Haest ('04) | 04 | NED | 14.17 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jaybre Wau Jaybre Wau ('04) | 04 | NED | 13.63 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Spydkast 500 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marleen Baas Marleen Baas ('04) | 04 | NED | 47.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jürgen Wielart Jürgen Wielart ('92) | 92 | NED | 1:47.10 | |||||||||||
2 | Maarten Plaum Maarten Plaum ('96) | 96 | NED | 1:47.17 | =PB | ||||||||||
3 | Ludo Van Nieuwenhuizen Ludo Van Nieuwenhuizen ('01) | 01 | NED | 1:47.74 | PB | ||||||||||
4 | Noah Baltus Noah Baltus ('02) | 02 | NED | 1:47.74 | PB | ||||||||||
5 | Rick van Riel Rick van Riel ('02) | 02 | NED | 1:48.03 | PB | ||||||||||
6 | Robin Van Riel Robin Van Riel | 00 | NED | 1:48.69 | PB | ||||||||||
7 | Bram Buigel Bram Buigel ('95) | 95 | NED | 1:48.73 | SB | ||||||||||
8 | Kevin Viezee Kevin Viezee ('97) | 97 | NED | 1:48.86 | |||||||||||
9 | Samuel Chapple Samuel Chapple ('98) | 98 | NED | 1:48.94 | SB | ||||||||||
10 | Beer Harms Beer Harms ('03) | 03 | NED | 1:54.01 | |||||||||||
Jesper Arts Jesper Arts ('92) | 92 | NED | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m Vind: +1.4 Finale A Finale | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 11.22 | SB | ||||||||||
2 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 11.35 | SB | ||||||||||
3 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.45 | |||||||||||
4 | Natalia Linares Natalia Linares ('03) | 03 | COL | 11.63 | |||||||||||
5 | Nargélis Statia Pieter Nargélis Statia Pieter ('97) | 97 | NED | 11.69 | SB | ||||||||||
6 | Lianne van Krieken Lianne van Krieken ('97) | 97 | NED | 11.72 | PB | ||||||||||
7 | Demi Van Den Wildenberg Demi Van Den Wildenberg | 00 | NED | 11.77 | SB | ||||||||||
8 | Annabel Paul Annabel Paul ('04) | 04 | NED | 12.15 | PB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anne van de Wiel Anne van de Wiel ('97) | 97 | NED | 53.78 | PB | ||||||||||
2 | Laura de Witte Laura de Witte ('95) | 95 | NED | 54.24 | |||||||||||
3 | Andrea Bouma Andrea Bouma ('99) | 99 | NED | 54.51 | SB | ||||||||||
4 | Kyara Bijker Kyara Bijker ('98) | 98 | NED | 54.64 | |||||||||||
5 | Myrte Van Der Schoot Myrte Van Der Schoot ('04) | 04 | NED | 54.87 | PB | ||||||||||
6 | Maureen Ellsworth Maureen Ellsworth ('91) | 91 | NED | 54.87 | |||||||||||
7 | Dominique Veninga Dominique Veninga ('97) | 97 | NED | 55.31 |