Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: AAM Stævne 6 19.6.2021
Skovdalen Atletikstadion

M 200 m    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
1Casper Spure PedersenCasper Spure Pedersen ('92)Randers Freja23.25
  
 SB
2Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM23.62
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1Carl August AllerødCarl August Allerød ('03)Aalborg AM52.94
  
 SB
Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM DNF
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM1:56.47
  
 PB
2Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19001:56.67
  
 SB
3Mathias LundkvistMathias Lundkvist ('93)Frederiksberg IF1:57.45
  
 SB
4Rasmus Meldgaard KristensenRasmus Meldgaard Kristensen ('96)Aalborg AM1:57.58
  
 PB
5Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik1:58.21
  
 SB
6Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM1:59.14
  
 
7Tito PhiriTito Phiri ('82)Aarhus 19002:04.07
  
 
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM DNF
  
 
Finale B
1Nikolas KraglundNikolas Kraglund ('01)Aalborg AM2:03.21
  
 PB
2Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM2:08.49
  
 
3Mathias BøgelundMathias Bøgelund ('92)Aalborg AM2:20.33
  
 SB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Randers Freja14:38.74
  
 SB
2Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad14:40.53
  
 PB
3Jakob Gade PedersenJakob Gade Pedersen ('90)THS14:46.20
  
 PB
4Esben HornumEsben Hornum ('89)Aarhus Fremad14:48.09
  
 SB
5Jonas FusagerJonas Fusager ('81)Aarhus Fremad14:48.65
  
 PB
6Frederik Tronier KapperFrederik Tronier Kapper ('95)Sparta15:21.71
  
 
7Daniel VestergaardDaniel Vestergaard ('80)Aarhus Fremad15:40.35
  
 SB
Michael JensenMichael Jensen ('87)AGF Atletik DNF
  
 
Omar HassanOmar Hassan ('90)AGF Atletik / ETH DNF
  
 
Finale B
1Bjørn HansenBjørn Hansen ('80)Aalborg AM16:32.79
  
 PB
2Sune AndersenSune Andersen ('80)VEXA HLM Running16:49.69
  
 SB
3Christian Nørgaard NielsenChristian Nørgaard Nielsen ('83)Aalborg AM17:15.41
  
 
4Christopher Guldbæk Andersson SørensenChristopher Guldbæk Andersson Sørensen ('91)Aalborg Øst RRC17:22.17
  
 PB
August Runge BengtsonAugust Runge Bengtson ('99)Aalborg Øst RRC DNF
  
 
Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad DNF
  
 
Martin SzwedMartin Szwed ('80)Aalborg AM DNF
  
 
Finale C
1Anders Bøgh HedegaardAnders Bøgh Hedegaard ('98)Aalborg AM17:35.67
  
 PB
2Marko Birk NielsenMarko Birk Nielsen Aalborg AM17:39.34
  
 PB
3Kasper Arnholtz LarsenKasper Arnholtz Larsen ('90)Aarhus Fremad18:34.24
  
 SB
5Rasmus Meldgaard KristensenRasmus Meldgaard Kristensen ('96)Aalborg AM18:37.66
  
 SB
Mathias BøgelundMathias Bøgelund ('92)Aalborg AM DNF
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1Ida JørgensenIda Jørgensen ('01)Aalborg AM58.86
  
 SB
2Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)Aarhus Fremad1:01.51
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1Laura G. AndersenLaura G. Andersen ('04)Aalborg AM2:16.81
  
 SB
2Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik2:18.12
  
 
3Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19002:10.32
  
 SB
4Laura Lund NørgaardLaura Lund Nørgaard ('98)Sparta2:25.41
  
 

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle