Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Hvidovre: DT master, Sjælland Syd, 2. runde 30.6.2021
Hvidovre Stadion

M 100 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM11.70
  
 SB
2Christian TrajkovskiChristian Trajkovski ('65)Hvidovre AM12.56
  
 SB
3Jakob Lind TolborgJakob Lind Tolborg ('72)Herlev Atletik13.92
  
 PB
4Stig FalkenbladStig Falkenblad ('72)Herlev Atletik14.13
  
 
Finale B
Vind: -0.8
Vind: -0.8
2Carsten DamslundCarsten Damslund ('66)Hvidovre AM14.70
  
 SB
3Steen Skovgaard LarsenSteen Skovgaard Larsen ('54)Greve Atletik15.61
  
 SB
5Vagn KildsigVagn Kildsig ('40)Dianalund IF17.80
  
 SB
M 200 m    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM23.36
  
 SB
2Hentie SwiegersHentie Swiegers ('75)Hvidovre AM26.30
  
 SB
3Thomas AnderssonThomas Andersson ('69)Greve Atletik28.40
  
 SB
5Lars AbrahamsenLars Abrahamsen ('73)29.25
  
 PB
6Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA31.28
  
 PB
Finale B
Vind: -1.3
Vind: -1.3
1Thomas ChristensenThomas Christensen ('72)Herlev Atletik29.94
  
 PB
3Henning Steffan JensenHenning Steffan Jensen ('54)Sparta34.03
  
 SB
4Eli HenriksenEli Henriksen ('57)Herlev Atletik40.07
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Daniel Rømer MatthiesenDaniel Rømer Matthiesen ('99)Hvidovre AM54.35
  
 
2Pedro BaptistaPedro Baptista ('06)Hvidovre AM55.86
  
 PB
3Robin RichRobin Rich ('67)KIF56.03
  
 SB
4David Romney LauridsenDavid Romney Lauridsen ('01)Herlev Atletik1:00.52
  
 
5Affou AdlouniAffou Adlouni ('02)Hvidovre AM1:07.60
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Nick ConradiNick Conradi ('84)Greve Trim2:15.05
  
 PB
2Rolf TrabergRolf Traberg ('70)Herlev Atletik2:20.60
  
 PB
3Johnny MøllerJohnny Møller ('59)Sparta2:23.58
  
 PB
4Peter SimonsenPeter Simonsen ('74)DELTA2:27.54
  
 PB
5Thyge ArumThyge Arum ('61)Greve Atletik2:39.48
  
 PB
7Eli HenriksenEli Henriksen ('57)Herlev Atletik3:19.49
  
 PB
9Vagn KildsigVagn Kildsig ('40)Dianalund IF3:35.66
  
 SB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Kristian Bonne WulffKristian Bonne Wulff ('85)Herlev Atletik16:02.96
  
 SB
2Ronny Sommer KjærRonny Sommer Kjær ('87)Herlev Atletik17:07.75
  
 PB
3Rasmus EgevangRasmus Egevang ('84)Herlev Atletik17:22.71
  
 PB
4Thomas Anton LindqvistThomas Anton Lindqvist ('70)Snik Atletik17:45.76
  
 PB
5Niels HansenNiels Hansen Greve Trim17:46.37
  
 
7Jens Jørgen EriksenJens Jørgen Eriksen ('54)Dianalund IF22:45.93
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
1Kenneth G. ThorsenKenneth G. Thorsen ('81)Hvidovre AM1.70
  
 SB
 
1.65 SB
  O
1.70 SB
 XO
1.75
  XX
     
2Jakob Lind TolborgJakob Lind Tolborg ('72)Herlev Atletik1.50
  
 =PB
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50 =PB
XXO
1.55
XXX
  
3Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta1.30
  
 SB
 
1.15
  O
1.20
  O
1.25 =SB
  O
1.30 SB
  O
1.35
XXX
   
3Stig FalkenbladStig Falkenblad ('72)Herlev Atletik1.30
  
 
 
1.30
  O
1.40
XXX
      
Steen Skovgaard LarsenSteen Skovgaard Larsen ('54)Greve Atletik NH
  
 
 
1.15
XXX
       
M Stangspring    

Finale A

Finale
1Kenneth G. ThorsenKenneth G. Thorsen ('81)Hvidovre AM3.30
  
 SB
 
3.00 SB
 XO
3.10 SB
  O
3.20 SB
  O
3.30 SB
  O
    
2Thomas AnderssonThomas Andersson ('69)Greve Atletik2.70
  
 
 
1.90
  O
2.20
  O
2.50
  O
2.70
  O
    
3Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA1.90
  
 PB
 
1.60 =PB
 XO
1.70 PB
  O
1.80 PB
  O
1.90 PB
  O
2.00
XXX
   
4Jørgen NielsenJørgen Nielsen ('42)HGATM 1.80
  
 SB
 
1.60 =SB
 XO
1.70 SB
XXO
1.80 SB
  O
1.90
  XX
    
5Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta1.70
  
 SB
 
1.60 SB
 XO
1.70 SB
 XO
1.80
XXX
     
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Jakob Lind TolborgJakob Lind Tolborg ('72)Herlev Atletik4.97 w
+2.7
  
 
 
4.64
 1.4
4.64
 0.7
4.97
 2.7
4.83
 1.0
    
2Thomas AnderssonThomas Andersson ('69)Greve Atletik4.93
+0.9
  
 SB
 
4.82 =SB
 1.2
4.93 SB
 0.9
  –  –    
3Stig FalkenbladStig Falkenblad ('72)Herlev Atletik4.71
+0.7
  
 
 
4.15
 0.7
4.71
 0.7
4.40
 0.0
4.68
 1.4
    
4Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta3.89
+1.4
  
 SB
 
3.60
 0.0
3.89 SB
 1.4
3.50
 2.0
3.61
 2.2
    
5Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA3.61
+1.2
  
 
 
3.49
 1.1
3.32
 0.0
3.61
 1.2
2.45
 1.5
    
M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik10.02
  
 
 
10.02  X  X  X    
2Per R. AndersenPer R. Andersen ('44)DELTA7.12
  
 SB
 
7.12 SB6.596.906.77    
M Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Carsten DamslundCarsten Damslund ('66)Hvidovre AM10.80
  
 SB
 
9.679.6210.80 SB10.12    
2Bjørn MalskærBjørn Malskær ('65)Hvidovre AM10.01
  
 SB
 
10.01 SB  X  X8.93    
3Robert OutzenRobert Outzen ('68)Herlev Atletik9.25
  
 SB
 
9.25 SB8.89  X9.09    
Jan CordiusJan Cordius ('66)Greve Atletik NM
  
 
 
  X  –  –  –    
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Thomas ChristensenThomas Christensen ('72)Herlev Atletik9.34
  
 
 
8.579.34  –  –    
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1René NyboRené Nybo ('61)Hvidovre AM38.50
  
 
 
  X38.5037.68  X    
2Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik32.81
  
 
 
32.2832.5332.8132.17    
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Jan CordiusJan Cordius ('66)Greve Atletik44.88
  
 
 
41.1244.88  X  X    
2Michael Skifter AndersenMichael Skifter Andersen ('69)DELTA30.68
  
 
 
30.68  X  X26.88    
3Stig FogStig Fog ('67)Herlev Atletik28.77
  
 
 
  X28.7727.5226.28    
4Robert OutzenRobert Outzen ('68)Herlev Atletik23.89
  
 SB
 
19.34 SB19.76 SB23.79 SB23.89 SB    
5Bjarne Valdemar JensenBjarne Valdemar Jensen ('64)Herlev Atletik23.39
  
 PB
 
21.2520.5223.39 PB21.67    
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Thomas ChristensenThomas Christensen ('72)Herlev Atletik22.97
  
 
 
22.68  X22.9722.70    
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik34.54
  
 
 
32.5432.9734.54  X    
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Per KlokmosePer Klokmose ('56)Herlev Atletik17.53
  
 
 
  X17.53  X  X    
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Jan CordiusJan Cordius ('66)Greve Atletik48.92
  
 
 
48.92  X  X  X    
2Michael Skifter AndersenMichael Skifter Andersen ('69)DELTA35.55
  
 PB
 
  X34.73 SB  X35.55 PB    
3Robert OutzenRobert Outzen ('68)Herlev Atletik24.47
  
 
 
24.47  X24.3123.27    
M Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Jørgen NielsenJørgen Nielsen ('42)HGATM 23.83
  
 SB
 
17.39  X23.83 SB  X    
2Per R. AndersenPer R. Andersen ('44)DELTA19.78
  
 SB
 
17.87 SB19.78 SB18.9717.96    
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1René NyboRené Nybo ('61)Hvidovre AM36.26
  
 
 
35.4335.89  X36.26    
2Steen Skovgaard LarsenSteen Skovgaard Larsen ('54)Greve Atletik32.69
  
 SB
 
30.9232.69 SB  –  –    
3Henning Steffan JensenHenning Steffan Jensen ('54)Sparta25.61
  
 
 
25.6124.9619.6923.01    
4Per KlokmosePer Klokmose ('56)Herlev Atletik14.68
  
 PB
 
14.68 PB9.2311.9013.35    
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Bjørn MalskærBjørn Malskær ('65)Hvidovre AM50.52
  
 SB
 
46.33 SB45.2144.4750.52 SB    
2Bjarne Valdemar JensenBjarne Valdemar Jensen ('64)Herlev Atletik35.04
  
 
 
35.0433.5533.2533.66    
3Stig FogStig Fog ('67)Herlev Atletik34.62
  
 
 
34.6233.9833.3731.84    
M 1000 m stafet    

Finale A

Finale
1Hvidovre Atletik & Motion Hvidovre Atletik & Motion  2:18.49
  
 
  Cesar Posse, Mikkel Klejnstrup, André Flor, Hentie Swiegers
2Delta/DIF/HG Delta/DIF/HG  2:54.44
  
 
  Vagn Kildsig, Jens Jørgen Eriksen, Jørgen Randløv Madsen, Peter Simonsen
3Greve Atletik / Greve Trim Greve Atletik / Greve Trim  2:31.21
  
 
  Thyge Arum, Nick Conradi, Thomas Andersson, Niels Hansen
4Sparta Atletik og Løb Sparta Atletik og Løb  2:56.26
  
 
  Knud Jesper Jørgensen, Johnny Møller, Henning Steffan Jensen
5Herlev Løbe- og Atletikklub Herlev Løbe- og Atletikklub  2:39.14
  
 
  Stig Falkenblad, Thomas Christensen, Jakob Lind Tolborg, Rolf Traberg
6Herlev Løbe- og Atletikklub Herlev Løbe- og Atletikklub  2:48.67
  
 
  Mogens Bertram-Nielsen, Kristian Bonne Wulff, Ronny Sommer Kjær, Eli Henriksen
K 400 m    

Finale A

Finale
1Misja B. JepsenMisja B. Jepsen ('01)Hvidovre AM1:00.90
  
 PB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Gunhild Engholm MichelsenGunhild Engholm Michelsen ('63)DELTA1.30
  
 SB
 
1.20
  O
1.25 =SB
  O
1.30 SB
  O
1.35
XXX
    
2Titi HasselriisTiti Hasselriis ('45)Herlev Atletik0.95
  
 
 
0.85
  O
0.90
  O
0.95
  O
1.00
XXX
    
3Eva Bak-JensenEva Bak-Jensen ('57)Herlev Atletik0.95
  
 =SB
 
0.85
 XO
0.90
  O
0.95 =SB
  O
1.00
  XX
    
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Marie-Louise Levy PaezMarie-Louise Levy Paez ('79)Hvidovre AM4.19
+1.5
  
 
 
4.05
 0.7
4.19
 1.5
3.88
 1.5
3.85
 0.0
    
2Alzhbeta Ella AlexandrovaAlzhbeta Ella Alexandrova ('71)Herlev Atletik3.23
+1.6
  
 
 
3.16
 2.1
3.22
 1.3
3.23
 1.6
  –    
3Randi KlokmoseRandi Klokmose ('53)Herlev Atletik2.33
+0.3
  
 PB
 
  X
 0.0
2.08
 1.4
2.27 SB
 1.7
2.33 PB
 0.3
    
K Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Titi HasselriisTiti Hasselriis ('45)Herlev Atletik6.06
  
 
 
6.065.825.755.60    
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Betina Klitgård AndersenBetina Klitgård Andersen ('70)DELTA7.54
  
 PB
 
7.44 SB6.777.057.54 PB    
2Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM7.32
  
 
 
7.307.277.327.13    
3Helle NørgaardHelle Nørgaard ('62)Sparta6.29
  
 PB
 
5.75 SB6.06 SB5.746.29 PB    
4Anne-Marie MarthedalAnne-Marie Marthedal ('62)Sparta5.77
  
 PB
 
5.345.77 PB5.694.92    
5Martina HolstMartina Holst ('66)Herlev Atletik5.77
  
 SB
 
5.355.77 SB5.745.49    
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM12.46
  
 
 
  X12.46  X  –    
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM22.91
  
 
 
22.50  X22.6022.91    
2Alzhbeta Ella AlexandrovaAlzhbeta Ella Alexandrova ('71)Herlev Atletik17.96
  
 PB
 
13.40 PB15.53 PB17.96 PB16.82    
3Anne-Marie MarthedalAnne-Marie Marthedal ('62)Sparta14.19
  
 SB
 
14.19 SB11.7711.59  X    
Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM NM
  
 
 
  X  –  –  –    
K Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM30.59
  
 
 
29.7230.5930.16  X    
2Betina Klitgård AndersenBetina Klitgård Andersen ('70)DELTA20.66
  
 PB
 
19.07 PB19.42 PB  X20.66 PB    
3Anne-Marie MarthedalAnne-Marie Marthedal ('62)Sparta14.52
  
 PB
 
  X  X14.29 PB14.52 PB    
4Randi KlokmoseRandi Klokmose ('53)Herlev Atletik14.11
  
 
 
13.4513.3714.1111.70    
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM41.72
  
 SB
 
41.72 SB  X39.0440.51    
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Martina HolstMartina Holst ('66)Herlev Atletik16.76
  
 PB
 
15.0514.9716.76 PB14.65    
K 1000 m stafet    

Finale A

Finale
1Hvidovre Atletik & Motion Hvidovre Atletik & Motion  2:40.87
  
 
  Marie-Louise Levy Paez, Ida Regitze Krag, Kirstine Rædkjær, Christina Goltermann
2Herlev Løbe- og Atletikklub Herlev Løbe- og Atletikklub  4:03.60
  
 
  Marianne Eskildsen, Eva Bak-Jensen, Marianne Flindt, Birgit Rødgaard-Jessen Lund

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle