Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Tracks Østerbro 4.8.2021
Østerbro Stadion

M 100 m    
Vind: -1.3

Finale A

Finale
Vind: -1.3
1Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM11.13
  
 
2Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER11.14
  
 
3Hans Christian CorlinHans Christian Corlin ('05)Sparta11.29
  
 
4Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta11.49
  
 SB
5Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF11.50
  
 SB
6Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM11.65
  
 
7Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.71
  
 
Finale B
Vind: -1.3
Vind: -1.3
1Jonathan Kure FriisJonathan Kure Friis ('97)KIF11.81
  
 SB
2Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Kolding KFUM 11.83
  
 PB
3Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC12.13
  
 
4Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM12.25
  
 SB
5Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF12.40
  
 
Finale C
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF13.52
  
 PB
2Jonas GretlundJonas Gretlund ('09)Amager AC13.78
  
 
5Henrik BergHenrik Berg ('63)BAC14.44
  
 
M 200 m    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
4Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF27.89
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM / SWE47.73
  
 
2Sebastian LarvadSebastian Larvad ('01)Hvidovre TC50.14
  
 
3Jonathan Kure FriisJonathan Kure Friis ('97)KIF50.18
  
 
4Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 190052.73
  
 SB
5Jan WildemanJan Wildeman ('99)KIF / GER54.76
  
 PB
Finale B
1Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM52.46
  
 SB
2Lucas Søgaard HjortkjærLucas Søgaard Hjortkjær ('02)IK Hellas52.81
  
 PB
3Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC53.64
  
 SB
4Daniel Rømer MatthiesenDaniel Rømer Matthiesen ('99)Hvidovre AM53.90
  
 PB
5Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF54.32
  
 PB
6Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas55.03
  
 
7Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC55.31
  
 PB
8Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF55.33
  
 
Finale C
2Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC55.66
  
 
3Robin RichRobin Rich ('67)KIF55.82
  
 SB
5Hentie SwiegersHentie Swiegers ('75)Hvidovre AM58.36
  
 SB
Finale D
1Esben Ørum MadsenEsben Ørum Madsen ('05)Korsør AM57.84
  
 PB
4Jesper Nørremark MortensenJesper Nørremark Mortensen ('71)Hvidovre AM1:01.34
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Christoffer Frost JohansenChristoffer Frost Johansen ('97)BAC1:50.41
  
 
2Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 1:57.56
  
 
3Milan AxelgaardMilan Axelgaard ('04)Haderslev IF1:58.63
  
 PB
4Khavaquiah RasmusenKhavaquiah Rasmusen ('92)Sparta1:58.96
  
 SB
5Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta1:59.29
  
 PB
6Jonas Lyngvald SchmidtJonas Lyngvald Schmidt ('01)Odense Atletik 2:00.72
  
 PB
7Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta2:01.58
  
 SB
8Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)BAC2:02.51
  
 PB
Finale B
1William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta2:10.76
  
 PB
4Jacob Rørdam Holm-JørgensenJacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)Sparta2:15.40
  
 SB
5Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)BAC2:19.53
  
 SB
7Michael PedersenMichael Pedersen ('73)Trongårdens IF 2:21.51
  
 SB
8Henrik Them AndersenHenrik Them Andersen ('82)Sparta2:40.72
  
 PB
9Jes AndersenJes Andersen ('51)BAC2:41.36
  
DR70 SB
M 3000 m    

Finale A

Finale
1Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne8:25.03
  
 PB
2Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)THS8:33.52
  
 SB
3Jeppe Sjølin AndersenJeppe Sjølin Andersen ('01)HRC8:52.86
  
 PB
4Søren Bøge Edlund JøhnkSøren Bøge Edlund Jøhnk ('97)BAC8:59.54
  
 PB
5Peter Hærvig RønningPeter Hærvig Rønning ('91)BAC9:03.94
  
 PB
6Kasper Pontoppidan JensenKasper Pontoppidan Jensen ('99)BAC9:09.20
  
 PB
7Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk9:09.53
  
 PB
8Frederik FürstenbergFrederik Fürstenberg ('93)Sparta9:16.97
  
 SB
9Ludwig SchwarkLudwig Schwark ('86)NBRO / GER9:22.02
  
 PB
10Jonathan M. AdamsenJonathan M. Adamsen ('95)KIF9:26.61
  
 SB
Finale B
1Mohamed HersiMohamed Hersi ('94)Frederiksberg IF9:32.55
  
 SB
2Brandon Van HaerenBrandon Van Haeren ('92)KIF / CAN9:37.03
  
 PB
3Stefán GuðmundssonStefán Guðmundsson ('70)Snik Atletik / ISL9:44.81
  
 SB
5Bo Sterup AbrahamssonBo Sterup Abrahamsson ('76)KIF9:49.90
  
 SB
6Anders LagergrenAnders Lagergren ('91)PSF10:04.13
  
 PB
7Henrik LauHenrik Lau ('71)Odense Atletik 10:08.64
  
 
8Jakob Rønhoff HyllegaardJakob Rønhoff Hyllegaard ('78)BAC10:10.10
  
 PB
9Nick ConradiNick Conradi ('84)Greve Trim10:16.49
  
 PB
Finale C
1Jann BruhnJann Bruhn ('74)Frederiksberg IF10:08.52
  
 PB
3Jakob RemontiusJakob Remontius ('03)IK Hellas10:12.84
  
 PB
5Mads ErtingMads Erting ('03)Helsingør IF10:30.15
  
 PB
6Laurits Gade Strøyer AndersenLaurits Gade Strøyer Andersen ('05)Blovstrød Løverne10:34.57
  
 SB
7David Romney LauridsenDavid Romney Lauridsen ('01)Herlev Atletik10:35.07
  
 SB
8Mikkel Feldborg NielsenMikkel Feldborg Nielsen ('07)IK Hellas10:44.56
  
 
9Martin LindhardtMartin Lindhardt ('85)10:46.96
  
 PB
10Bent PovlsenBent Povlsen ('61)Blovstrød Løverne10:47.46
  
 SB
11Jens LarsenJens Larsen ('63)Trongårdens IF 11:33.20
  
 SB
M Stangspring    

Finale A

Finale
1Peter M. AdamsenPeter M. Adamsen KIF4.15
  
 
 
4.15
  O
4.25
XXX
      
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM7.22
+0.7
  
 
 
  X  X7.22
 0.7
7.10
 2.1
    
2Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF6.12
+1.3
  
 SB
 
  X  X6.07 SB
 1.5
6.12 SB
 1.3
5.99
 0.0
5.97
 0.1
  
3Thomas ChristensenThomas Christensen ('72)Herlev Atletik4.30 w
w
  
 
 
4.30 PB  X  X  X    
M Trespring    

Finale A

Finale
1Jakob MolanderJakob Molander ('83)KIF12.14
+1.0
  
 SB
 
10.84 SB
 0.8
11.91 SB
 0.0
11.90
 -0.6
12.14 SB
 1.0
12.11
 0.5
  X  
2Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta11.90
-0.5
  
 
 
  X  X11.18
 0.8
  X11.37
 0.0
11.90
 -0.5
  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC42.66
  
 
 
42.6637.8039.4137.7535.50  X  
K 100 m    
Vind: -1.7

Finale A

Finale
Vind: -1.7
1Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.80
  
 
2Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF12.85
  
 
3Olivia ThorsgaardOlivia Thorsgaard Sparta12.97
  
 SB
4Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta12.99
  
 
Finale B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF12.65
  
 PB
2Natalie VaabengaardNatalie Vaabengaard ('02)BAC13.27
  
 
3Mathilde Zeuthen PedersenMathilde Zeuthen Pedersen ('99)KIF13.35
  
 SB
4Laura FriedeheimLaura Friedeheim ('91)Frederiksberg IF / GER13.73
  
 
K 400 m    
Finale D
2Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF58.54
  
 PB K 1
3Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF1:00.17
  
 PB K 2
5Misja B. JepsenMisja B. Jepsen ('01)Hvidovre AM1:01.82
  
  K 3
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -1.4

Finale A

Finale
Vind: -1.4
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.88
  
 
2Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta14.14
  
 
3Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta14.36
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
1Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF3.45
  
 
 
3.15
 XO
3.25
  O
3.35
  O
3.45
 XO
3.55
XXX
   
2Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF2.35
  
 
 
2.15
  O
2.25
 XO
2.35
  O
2.45
XXX
    
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF5.90
+1.3
  
 
 
  X  X  X  X5.90
 1.3
5.83
 0.0
  
2Mathilde Zeuthen PedersenMathilde Zeuthen Pedersen ('99)KIF5.61
+1.3
  
 
 
4.36
 0.5
  X  X5.61
 1.3
  X  X  
3Sofie TidsvildeSofie Tidsvilde ('98)Frederiksberg IF5.16
+1.2
  
 PB
 
5.12 =PB
 1.9
  X5.16 PB
 1.2
5.00
 0.0
5.15
 1.2
5.03
 0.0
  
4Amalie ThraneAmalie Thrane ('03)BAC5.12
+0.9
  
 SB
 
  X5.12 SB
 0.9
4.64
 1.1
4.88
 2.1
4.91
 1.8
5.06
 0.1
  
5Natalie VaabengaardNatalie Vaabengaard ('02)BAC5.11
+2.0
  
 
 
  X4.82
 0.0
4.98
 0.7
4.85
 0.4
5.11
 2.0
5.07
 0.0
  
6Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF5.02
+1.3
  
 PB
 
4.99 PB
 0.0
  X4.93
 1.0
4.83
 0.8
5.02 PB
 1.3
  X  
7Victoria LendalVictoria Lendal ('02)Sparta4.99
0.0
  
 
 
  X4.99
 0.0
  X4.41
 1.2
4.54
 0.0
4.91
 1.5
  
8Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)KIF4.86
+0.8
  
 =SB
 
4.86 SB
 1.8
4.85
 1.1
3.84
 0.3
4.86 =SB
 0.8
4.44
 0.0
4.72
 0.0
  
9Celina C.S. JensenCelina C.S. Jensen ('07)Amager AC4.83
+1.6
  
 
 
4.83
 1.9
4.80
 0.0
4.82
 1.7
4.83
 1.6
4.11
 0.8
  X  
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Caroline Bredsten HenriksenCaroline Bredsten Henriksen ('98)Frederiksberg IF41.69
  
 PB
 
36.24  X38.1136.4041.69 PB  X  
2Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)KIF29.19
  
 SB
 
28.04 SB28.35 SB29.19 SB24.3525.05  X  
D19 110 m hæk 99.1 cm    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Amager AC15.85
  
 PB
2Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF19.46
  
 PB
P17 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: -1.4

Finale A

Finale
Vind: -1.4
1Anna Lena EspegaardAnna Lena Espegaard ('05)KIF17.87
  
 PB
P15 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik29.93
  
 
 
24.7525.8529.9324.8324.9827.08  
M50 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Stig FogStig Fog ('67)Herlev Atletik37.64
  
 SB
 
37.64 SB33.3532.8533.2029.1234.60  
M55 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Bjarne Valdemar JensenBjarne Valdemar Jensen ('64)Herlev Atletik34.50
  
 
 
  X  X33.3634.5033.41  X  
M60 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Jesper ÅndahlJesper Åndahl ('60)KIF40.99
  
 PB
 
  X  X40.99 PB39.8638.2338.79  

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle