Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tullinge SWE: NM-JNM Terräng 7.11.2021 Cross
Lida friluftsgård

M Cross team km    

Finale A

Finale
1
Sverige 
Sverige  
SWE8.00
  
 
  David Nilsson, Oliver Löfqvist, Linus Rosdahl
2
 
  
NOR21.00
  
 
  Bjørnar Sandnes Lillefosse, Erik Udø Pedersen, Mathias Flak
3Danmark Danmark  DEN40.00
  
 
  Jakob Dybdal Abrahamsen, Jacob Sommer Simonsen, Marcus Rønn
4
 
  
FIN62.00
  
 
  Leevi Keronen, Mika Kotiranta, Mustafe Muuse
M Cross 9 km    

Finale A

Finale
1
David Nilsson
David Nilsson ('87)
SWE29:11
  
 
2
Bjørnar Sandnes Lillefosse
Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92)
NOR29:28
  
 
3
Oliver Löfqvist
Oliver Löfqvist ('98)
SWE29:35
  
 
4
Linus Rosdahl
Linus Rosdahl ('92)
SWE29:37
  
 
5
Max Peter Bejmer
Max Peter Bejmer ('92)
SWE29:39
  
 
6
Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen ('94)
NOR29:42
  
 
7
Napoleon Solomon
Napoleon Solomon ('94)
SWE29:45
  
 
8
John Kingstedt
John Kingstedt ('92)
SWE29:50
  
 
9
Martin Regborn
Martin Regborn ('92)
SWE29:57
  
 
10Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)DEN30:10
  
 
11
Emil Millán de la Oliva
Emil Millán de la Oliva ('01)
SWE30:13
  
 
12Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)DEN30:22
  
 
13
Mathias Flak
Mathias Flak ('99)
NOR30:23
  
 
14
Omar Ismail
Omar Ismail 
SWE30:24
  
 
15
Johan Fagerberg
Johan Fagerberg ('92)
SWE30:34
  
 
16
Oscar Claesson
Oscar Claesson ('95)
SWE30:45
  
 
17
Haben Kidane
Haben Kidane ('98)
SWE31:03
  
 
18Marcus RønnMarcus Rønn ('93)DEN31:03
  
 
19
Leevi Keronen
Leevi Keronen 
FIN31:13
  
 
20Jacob Ejby StengaardJacob Ejby Stengaard ('94)DEN31:14
  
 
21
Mika Kotiranta
Mika Kotiranta 
FIN31:31
  
 
22
Mustafe Muuse
Mustafe Muuse ('01)
FIN31:44
  
 
23
Amaury Gouverneur
Amaury Gouverneur ('97)
BEL31:50
  
 
24
Miika Tenhunen
Miika Tenhunen ('96)
FIN32:04
  
 
K Cross Country Team Competition km    

Finale A

Finale
1
Sverige 
Sverige  
SWE7.00
  
 
  Sara Christiansson, Charlotte Andersson, Linnéa Sennström
2
 
  
FIN18.00
  
 
  Nina Chydenius, Nathalie Blomqvist, Suvi Miettinen
3
Norway 
Norway  
NOR22.00
  
 
  Mathilde Theisen, Ine Bakken, Kristine Eikrem Engeset
4Danmark Danmark  DEN48.00
  
 
  Helene Svane, Marie Holst Mørch, Sara Schou Kristensen
K Cross 9 km    

Finale A

Finale
1
Sara Christiansson
Sara Christiansson ('97)
SWE34:07
  
 
2
Charlotte Andersson
Charlotte Andersson ('85)
SWE34:18
  
 
3
Mathilde Theisen
Mathilde Theisen ('93)
NOR34:24
  
 
4
Linnéa Sennström
Linnéa Sennström 
SWE34:38
  
 
5
Nina Chydenius
Nina Chydenius ('90)
FIN34:55
  
 
6
Nathalie Blomqvist
Nathalie Blomqvist ('01)
FIN34:59
  
 
7
Suvi Miettinen
Suvi Miettinen ('88)
FIN35:02
  
 
8
Ine Bakken
Ine Bakken ('96)
NOR35:08
  
 
9
Moa Enmark
Moa Enmark ('94)
SWE35:10
  
 
10
Johanna Peiponen
Johanna Peiponen ('90)
FIN35:13
  
 
11
Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset ('88)
NOR35:26
  
 
12
Maria Larsson
Maria Larsson ('94)
SWE35:31
  
 
13Helene SvaneHelene Svane ('91)DEN35:33
  
 
14
Andrea Kolbeinsdóttir
Andrea Kolbeinsdóttir ('99)
ISL35:48
  
 
15
Karoline Holsen Kyte
Karoline Holsen Kyte ('93)
NOR36:09
  
 
16
Emilia Lillemo
Emilia Lillemo 
SWE36:29
  
 
17Marie Holst MørchMarie Holst Mørch ('94)DEN36:43
  
 
18Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)DEN37:09
  
 
19Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)DEN37:47
  
 
D19 Cross team km    

Finale A

Finale
1
 
  
NOR10.00
  
 
  Abdullahi Dahir Rabi, Esten Hansen-Møllerud Hauen, Philip Anders Anthelme Massacand
2Danmark Danmark  DEN21.00
  
 
  Axel Vang Christensen, Joel Ibler Lillesø, Malthe Bøgebjerg
3
Sverige 
Sverige  
SWE27.00
  
 
  Jonathan Grahn, Albin Gezelius, Benjamin Claesson
4
 
  
FIN47.00
  
 
  Arash Ahmad Gul, Rasmus Krogell, Leonard Markén
D19 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1
Abdullahi Dahir Rabi
Abdullahi Dahir Rabi ('03)
NOR19:26
  
 
2Axel Vang ChristensenAxel Vang Christensen ('04)DEN19:40
  
 
3Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)DEN19:50
  
 
4
Esten Hansen-Møllerud Hauen
Esten Hansen-Møllerud Hauen ('03)
NOR19:57
  
 
5
Philip Anders Anthelme Massacand
Philip Anders Anthelme Massacand ('02)
NOR20:05
  
 
6
Jonathan Grahn
Jonathan Grahn ('04)
SWE20:12
  
 
7
Yohannes Kiflay
Yohannes Kiflay ('02)
ERI20:27
  
 
8
Mathias Vanem Aas
Mathias Vanem Aas ('04)
NOR20:28
  
 
9
Kristoffer Sagli
Kristoffer Sagli ('02)
NOR20:40
  
 
10
Albin Gezelius
Albin Gezelius ('03)
SWE20:45
  
 
11
Benjamin Claesson
Benjamin Claesson ('02)
SWE20:46
  
 
12
Arvid Backteman
Arvid Backteman ('02)
SWE20:46
  
 
13
Tord Franke Ulset
Tord Franke Ulset ('03)
NOR20:49
  
 
14
Arash Ahmad Gul
Arash Ahmad Gul ('03)
FIN20:50
  
 
15
Rasmus Krogell
Rasmus Krogell ('02)
FIN20:53
  
 
16Malthe BøgebjergMalthe Bøgebjerg ('03)DEN20:59
  
 
17
Markus Andersson
Markus Andersson ('05)
SWE21:04
  
 
18
Leonard Markén
Leonard Markén ('03)
FIN21:04
  
 
19Elias ShifrisElias Shifris ('02)DEN21:10
  
 
20Jonathan Drechsler SigvardsenJonathan Drechsler Sigvardsen ('04)DEN21:20
  
 
21
Felix Persson
Felix Persson ('05)
SWE21:23
  
 
22
Karlos Kemppaala
Karlos Kemppaala ('04)
FIN21:29
  
 
23
Tuure Haapanen
Tuure Haapanen ('02)
FIN21:41
  
 
24
Gabriel Claesson
Gabriel Claesson ('04)
SWE21:46
  
 
25
Linus Jansson
Linus Jansson ('04)
SWE21:54
  
 
26Martin Skytte GlerupMartin Skytte Glerup ('03)DEN22:35
  
 
P19 Cross Country Team Competition km    

Finale A

Finale
1
Norway 
Norway  
NOR10.00
  
 
  Ingeborg Østgård, Anna Marie Nordengen Sirevåg, Thea Charlotte Knutsen
2
Sverige 
Sverige  
SWE24.00
  
 
  Nora Lundin, Julia Svennblad, Paulina Hultberg
3Danmark Danmark  DEN24.00
  
 
  Sofia Thøgersen, Astrid My Rønde Kristensen, Marie-Louise Jørgensen
4
 
  
FIN38.00
  
 
  Ilona Mononen, Lotta-Maria Maine, Venla Saari
P19 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1
Ingeborg Østgård
Ingeborg Østgård ('03)
NOR23:25
  
 
2Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)DEN23:25
  
 
3
Ilona Mononen
Ilona Mononen ('03)
FIN23:28
  
 
4
Anna Marie Nordengen Sirevåg
Anna Marie Nordengen Sirevåg ('04)
NOR23:32
  
 
5
Thea Charlotte Knutsen
Thea Charlotte Knutsen ('04)
NOR23:36
  
 
6
Nora Lundin
Nora Lundin ('03)
SWE23:42
  
 
7
Julia Svennblad
Julia Svennblad ('03)
SWE23:48
  
 
8
Mari Roligheten Ruud
Mari Roligheten Ruud ('02)
NOR23:49
  
 
9Astrid My Rønde KristensenAstrid My Rønde Kristensen ('04)DEN23:52
  
 
10
Sara Busic
Sara Busic ('02)
NOR23:55
  
 
11
Paulina Hultberg
Paulina Hultberg ('05)
SWE24:02
  
 
12
Meija Peterson
Meija Peterson ('05)
SWE24:06
  
 
13Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)DEN24:11
  
 
14Emma Kiplagat KondrupEmma Kiplagat Kondrup ('04)DEN24:14
  
 
15
Elvira Bredin
Elvira Bredin ('03)
SWE24:20
  
 
16
Filippa Hägglund
Filippa Hägglund ('03)
SWE24:30
  
 
17
Lotta-Maria Maine
Lotta-Maria Maine ('02)
FIN24:31
  
 
18
Venla Saari
Venla Saari ('03)
FIN24:36
  
 
19Mathilde Meedom LarsenMathilde Meedom Larsen ('04)DEN24:44
  
 
20Freja Riegels JakobsenFreja Riegels Jakobsen ('04)DEN24:49
  
 
M35 Cross 7.5 km    

Finale A

Finale
1
Oskar Lund
Oskar Lund ('84)
SWE27:51
  
  M35
2
Thomas Kvarnehag
Thomas Kvarnehag ('84)
SWE38:56
  
  M35
3
Fredrik Rosenqvist
Fredrik Rosenqvist ('83)
SWE40:46
  
  M35
M40 Cross 7.5 km    

Finale A

Finale
1
Jan Kaas
Jan Kaas ('80)
FIN28:03
  
  M40
M45 Cross 7.5 km    

Finale A

Finale
1
þórólfur Ingi þórsson
þórólfur Ingi þórsson ('76)
ISL28:50
  
  M45
2
Fredrik Sohlberg
Fredrik Sohlberg ('72)
SWE29:38
  
  M45
3
Jakob Hedberg
Jakob Hedberg ('72)
SWE35:15
  
  M45
K45 Cross 7.5 km    

Finale A

Finale
1
Maria Nagle
Maria Nagle ('76)
SWE36:31
  
  K45
2
Marina Halldin
Marina Halldin ('73)
SWE43:39
  
  K45
M50 Cross 7.5 km    

Finale A

Finale
1
Niklas Kåvius
Niklas Kåvius ('68)
SWE35:29
  
  M50
2
Tomas Kvapil
Tomas Kvapil ('69)
SWE35:30
  
  M50
3
Martin Larsson
Martin Larsson ('71)
SWE52:41
  
  M50
K50 Cross 7.5 km    

Finale A

Finale
1
Frída Rún þÓrðardóttir
Frída Rún þÓrðardóttir ('70)
ISL35:59
  
  K50
2
Annica Sjölund
Annica Sjölund ('67)
SWE42:33
  
  K50
M55 Cross 7.5 km    

Finale A

Finale
1
Patrick Pring
Patrick Pring ('65)
SWE33:31
  
  M55
2
Ola Bäckström
Ola Bäckström ('63)
SWE37:06
  
  M55
3
Mikael Hansson
Mikael Hansson ('63)
SWE38:20
  
  M55
4
Morgan Sällström
Morgan Sällström ('62)
SWE40:51
  
  M55
M60 Cross 7.5 km    

Finale A

Finale
1
Roger Reinhold
Roger Reinhold ('61)
SWE37:31
  
  M60
K60 Cross 7.5 km    

Finale A

Finale
1
Charlotta Thomasson
Charlotta Thomasson ('61)
SWE53:40
  
  K60
K65 Cross 7.5 km    

Finale A

Finale
1
Rose-Marie Enmalm
Rose-Marie Enmalm ('54)
SWE42:44
  
  K65
2
Ljiljana Persson
Ljiljana Persson ('53)
SWE51:43
  
  K65
M70 Cross 4.5 km    

Finale A

Finale
1
Bo Persson
Bo Persson ('48)
SWE22:03
  
  M70
2
Alex Bonn
Alex Bonn ('51)
SWE24:20
  
  M70
3
Lars Söderberg
Lars Söderberg ('48)
SWE26:06
  
  M70
4
Christer Schapiro
Christer Schapiro ('48)
SWE28:01
  
  M70
K70 Cross 4.5 km    

Finale A

Finale
1
Ann-Britt Eriksson
Ann-Britt Eriksson ('49)
SWE27:18
  
  K70
2
Britt Hellmark
Britt Hellmark ('50)
SWE33:06
  
  K70
M75 Cross 4.5 km    

Finale A

Finale
1
Jan Förberg
Jan Förberg ('42)
SWE27:47
  
  M75
K80 Cross 4.5 km    

Finale A

Finale
1
Viveka Rüffel
Viveka Rüffel ('39)
SWE36:46
  
  K80

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle