Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Valencia ESP: 10k Valencia Ibercaja 9.1.2022

M 10 km    

Finale A

Finale
1
Daniel Simiyu
Daniel Simiyu ('95)
KEN26:58
  
 PB
2
Chimdesa Debele
Chimdesa Debele ('03)
ETH27:10
  
 PB
3
Jacob Krop
Jacob Krop ('01)
KEN27:23
  
 PB
4
Boniface Kibiwott
Boniface Kibiwott ('93)
KEN27:44
  
 SB
5
Emile Cairess
Emile Cairess ('97)
GBR27:44
  
 PB
6
Peter Maru
Peter Maru ('03)
UGA27:58
  
 PB
7
Kelvin Kibiwott
Kelvin Kibiwott 
KEN28:01
  
 PB
8
Carlos Mayo
Carlos Mayo ('95)
ESP28:11
  
 SB
9
Samuel Barata
Samuel Barata ('93)
POR28:12
  
 PB
10
Mohammed Ben Yattou
Mohammed Ben Yattou 
ALG28:13
  
 PB
11
Julien Wanders
Julien Wanders ('96)
SUI28:14
  
 SB
12
Mahamed Mahamed
Mahamed Mahamed ('97)
GBR28:16
  
 PB
13
Elias Kipchumba
Elias Kipchumba 
KEN28:16
  
 PB
14
Yohan Durand
Yohan Durand ('85)
FRA28:19
  
 PB
15
Suldan Hassan
Suldan Hassan ('98)
SWE28:20
  
 PB
16
Juan Pérez
Juan Pérez ('88)
ESP28:22
  
 SB
17
Arnaud Dely
Arnaud Dely ('97)
BEL28:22
  
 PB
18
Azeddine Habz
Azeddine Habz ('93)
FRA28:24
  
 PB
19
Morgan Le Guen
Morgan Le Guen ('93)
SUI28:26
  
 PB
20
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
Mahiedine Mekhissi-Benabbad ('85)
FRA28:30
  
 PB
21
Jonathan Mellor
Jonathan Mellor ('86)
GBR28:32
  
 PB
22
Filmon Tesfu
Filmon Tesfu ('93)
NED28:35
  
 PB
23
Jaouad El Bissis
Jaouad El Bissis ('83)
MAR28:35
  
 PB
24
Adam Clarke
Adam Clarke ('91)
GBR28:36
  
 PB
25
Benjamin de Haan
Benjamin de Haan ('93)
NED28:36
  
 PB
26Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN28:38
  
DR30 PB
27
Amanal Petros
Amanal Petros ('95)
GER28:38
  
 PB
28
Vidar Johansson
Vidar Johansson ('96)
SWE28:40
  
 PB
29
Luís Saraiva
Luís Saraiva ('93)
POR28:40
  
 PB
30
Ahmed Ouhda
Ahmed Ouhda ('97)
ITA28:41
  
 PB
31Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)DEN28:41
  
 PB
32
Gavit Murli Kumar
Gavit Murli Kumar ('97)
IND28:42
  
 PB
33
Arsène Guillorel
Arsène Guillorel ('94)
FRA28:42
  
 PB
34
Zakaria Boufaljat
Zakaria Boufaljat ('97)
MAR28:44
  
 PB
35
Alejandro Fernández
Alejandro Fernández ('85)
ESP28:45
  
 SB
36
Abderrazak Charik
Abderrazak Charik ('97)
FRA28:48
  
 SB
37
Valentin Andre
Valentin Andre ('89)
FRA28:57
  
 PB
38
Phil Sesemann
Phil Sesemann ('92)
GBR28:58
  
 SB
39
Adam Maijo
Adam Maijo ('01)
ESP28:59
  
 PB
40
Ahmed El Jaddar
Ahmed El Jaddar ('86)
MAR28:59
  
 PB
41
Adam Thaddée
Adam Thaddée ('92)
BEL29:01
  
 PB
42
Alberto Sánchez
Alberto Sánchez ('88)
ESP29:03
  
 PB
43
Wouter Heinrich
Wouter Heinrich ('93)
NED29:17
  
 PB
44
Gianluca Assorgia
Gianluca Assorgia ('94)
NED29:18
  
 PB
45
Geoffrey Le Dean
Geoffrey Le Dean ('88)
FRA29:22
  
 SB
46
Le Bihan Krilan
Le Bihan Krilan ('98)
FRA29:22
  
 PB
47
Otmane Nait Hammou
Otmane Nait Hammou ('95)
MAR29:23
  
 SB
48
Julien Rebeck
Julien Rebeck ('99)
FRA29:24
  
 PB
49
Hlynur Andrésson
Hlynur Andrésson ('93)
ISL29:26
  
 PB
50
Alexandre Jodidio
Alexandre Jodidio ('90)
SUI29:27
  
 PB
51
Tim van den Broeke
Tim van den Broeke ('95)
NED29:29
  
 PB
52
Abderrahmane Afendi
Abderrahmane Afendi ('95)
MAR29:31
  
 PB
53
Abderrahmane Anou
Abderrahmane Anou ('91)
ALG29:33
  
 SB
54
Bilal Ennassri
Bilal Ennassri ('96)
MAR29:34
  
 PB
55
Stan Schipperen
Stan Schipperen ('01)
NED29:36
  
 PB
56
Gaëtan Cals
Gaëtan Cals ('88)
FRA29:36
  
 SB
57
Maikel Peeman
Maikel Peeman ('99)
NED29:38
  
 PB
58
Yannick Michiels
Yannick Michiels ('91)
BEL29:39
  
 SB
59
Jakub Zemaník
Jakub Zemaník ('95)
CZE29:39
  
 SB
60
Artur Bossy
Artur Bossy ('94)
ESP29:40
  
 SB
61
Carlos Gallego
Carlos Gallego ('88)
ESP29:41
  
 PB
62
Edwin Sjerps
Edwin Sjerps ('97)
NED29:42
  
 PB
63
Jesus Angel Rodriguez
Jesus Angel Rodriguez ('93)
ESP29:42
  
 PB
64
Robin Fayan
Robin Fayan ('94)
FRA29:42
  
 PB
65
Yassin Ouhdadi
Yassin Ouhdadi ('94)
MAR29:42
  
 PB
66
Andrew Davies
Andrew Davies ('79)
GBR29:42
  
 SB
67
Jeffrey De Freitas
Jeffrey De Freitas ('91)
FRA29:43
  
 PB
68
Sharmarke Ahmed
Sharmarke Ahmed ('02)
SWE29:43
  
 PB
69
Francisco Cabrera
Francisco Cabrera ('90)
ESP29:43
  
 SB
70
Santiago Fernandez
Santiago Fernandez ('96)
ESP29:44
  
 PB
71
Roel Wijmenga
Roel Wijmenga ('92)
NED29:44
  
 PB
72
Bernat Kun
Bernat Kun ('98)
ESP29:44
  
 PB
73
Jorge Soto
Jorge Soto ('94)
ESP29:45
  
 PB
74
Faustin Guigon
Faustin Guigon ('90)
FRA29:45
  
 PB
75Marcus RønnMarcus Rønn ('93)DEN29:46
  
 PB
76
Borja Ignacio Perez
Borja Ignacio Perez ('84)
ESP29:47
  
 SB
77Michael JensenMichael Jensen ('87)DEN29:49
  
 PB
78
Pablo Salcedo
Pablo Salcedo ('95)
ESP29:51
  
 PB
79
Pim Lambregts
Pim Lambregts ('96)
NED29:51
  
 PB
80
Michael Simon
Michael Simon ('82)
FRA29:51
  
 SB
81
Samuel Pihlström
Samuel Pihlström ('01)
SWE29:52
  
 PB
82
Finn Brodie
Finn Brodie ('93)
GBR29:54
  
 SB
83
Jose Luis Garcia
Jose Luis Garcia ('88)
ESP29:54
  
 PB
84Magnus DewettMagnus Dewett ('95)DEN29:55
  
 PB
85
Francois Guilhot
Francois Guilhot ('01)
FRA29:57
  
 PB
86
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('94)
LUX30:02
  
 PB
87
Mahadi Abdi Ali
Mahadi Abdi Ali ('95)
NED30:03
  
 SB
88
Alejandro Nogales
Alejandro Nogales ('98)
ESP30:05
  
 PB
89
Luc Velzeboer
Luc Velzeboer ('98)
NED30:09
  
 PB
90
Pablo Sánchez
Pablo Sánchez ('96)
ESP30:09
  
 PB
91
Pablo Romero
Pablo Romero ('93)
ESP30:13
  
 PB
92
Fernando González-Mohino
Fernando González-Mohino ('90)
ESP30:14
  
 PB
93
Florian Caro
Florian Caro ('93)
FRA30:15
  
 SB
94
Dominic Bersee
Dominic Bersee ('90)
NED30:17
  
 PB
95
Alberto Dominguez
Alberto Dominguez ('92)
ESP30:18
  
 PB
96
Thomas Esteve
Thomas Esteve ('96)
FRA30:19
  
 PB
97
Javier Martinez Fernandez
Javier Martinez Fernandez ('77)
ESP30:20
  
 PB
98
Patrick Vebr
Patrick Vebr ('98)
CZE30:21
  
 PB
99
Diego Jiménez
Diego Jiménez ('95)
ESP30:21
  
 SB
100
Alexander Oyarbide
Alexander Oyarbide ('94)
ESP30:23
  
 PB
101
Hector Varona
Hector Varona ('92)
ESP30:25
  
 PB
102
Nicolas Philipona
Nicolas Philipona ('92)
FRA30:27
  
 PB
103
Miguel Del Pozo
Miguel Del Pozo ('81)
ESP30:27
  
 SB
104
Jorge Alonso
Jorge Alonso ('98)
ESP30:27
  
 PB
105
Cédric Labadens
Cédric Labadens ('88)
FRA30:28
  
 PB
106
Jesus Hurtado
Jesus Hurtado ('96)
ESP30:28
  
 PB
107
Mounir Akbache
Mounir Akbache ('86)
FRA30:28
  
 PB
108
Carl Avery
Carl Avery ('86)
GBR30:30
  
 SB
109
Tom Hoogeboom
Tom Hoogeboom ('01)
NED30:30
  
 PB
110
Jeremy Belkacem
Jeremy Belkacem ('96)
FRA30:31
  
 SB
111
Floris Willeboordse
Floris Willeboordse ('91)
NED30:32
  
 PB
112
Mourad Mounim
Mourad Mounim ('95)
ESP30:33
  
 SB
113
Ander Garin
Ander Garin ('97)
ESP30:34
  
 PB
114
Filip Vercruysse
Filip Vercruysse ('83)
BEL30:34
  
 SB
115
Petter Svensson
Petter Svensson ('90)
SWE30:36
  
 SB
116
Martin Delguste
Martin Delguste ('94)
BEL30:38
  
 SB
117
Samir Tatah
Samir Tatah ('78)
FRA30:38
  
 SB
118
Manuel Gutierrez
Manuel Gutierrez ('93)
ESP30:40
  
 SB
119
Tom de Gelder
Tom de Gelder ('98)
NED30:41
  
 PB
120
Sebastian Ljungdahl
Sebastian Ljungdahl ('88)
SWE30:42
  
 PB
121
Raphael Daverede
Raphael Daverede 
FRA30:43
  
 PB
122
Ivan Andreas López
Ivan Andreas López 
ESP30:45
  
 PB
123
Mourad El Bennouri
Mourad El Bennouri ('79)
MAR30:45
  
 SB
124
Lucas Postigo
Lucas Postigo ('97)
ESP30:47
  
 PB
125
David Rua
David Rua ('89)
ESP30:48
  
 PB
126
Diego Klopfenstein
Diego Klopfenstein ('97)
SUI30:50
  
 PB
127
Martin Amilibia
Martin Amilibia ('86)
ESP30:50
  
 PB
128
Merlijn Van Der Velden
Merlijn Van Der Velden ('03)
NED30:50
  
 PB
129
Javier Carrero
Javier Carrero ('95)
ESP30:51
  
 PB
130
Thibaut Maillot
Thibaut Maillot ('98)
FRA30:51
  
 PB
131
Genaro Pizarro
Genaro Pizarro ('90)
ESP30:51
  
 SB
132
Adrian Gijón
Adrian Gijón ('88)
ESP30:52
  
 PB
133
Louison Santerre
Louison Santerre ('97)
FRA30:52
  
 PB
134
Marc Lozano
Marc Lozano ('80)
FRA30:53
  
 SB
135
Antonio Martínez
Antonio Martínez ('86)
ESP30:53
  
 PB
136
Domingo Gil
Domingo Gil ('92)
ESP30:53
  
 PB
137
Xavier Martinez
Xavier Martinez ('89)
FRA30:53
  
 PB
138
Gonzalo Fuentes
Gonzalo Fuentes ('92)
ESP30:54
  
 SB
139
Saul Castro
Saul Castro ('84)
ESP30:55
  
 SB
140
Matt Inglis Fox
Matt Inglis Fox ('87)
AUS30:55
  
 SB
141
Ruben Diz
Ruben Diz ('79)
ESP30:56
  
 SB
142
Amadeo Abal
Amadeo Abal ('95)
ESP30:56
  
 PB
143
Asier Fernandez
Asier Fernandez ('86)
ESP30:57
  
 SB
144
Kevin Daniel
Kevin Daniel ('97)
FRA30:58
  
 SB
145
Ramon Martinez
Ramon Martinez ('87)
ESP30:58
  
 PB
146
Ivan Robles
Ivan Robles 
ESP30:59
  
 PB
K 10 km    

Finale A

Finale
1
Norah Jeruto
Norah Jeruto ('95)
KEN30:35
  
 SB
2
Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90)
NOR30:38
  
 SB
3
Gladys Chepkurui
Gladys Chepkurui ('94)
KEN30:48
  
 PB
4
Anchinalu Dessie Genaneh
Anchinalu Dessie Genaneh ('03)
ETH31:01
  
 PB
5
Meraf Bahta
Meraf Bahta ('89)
SWE31:22
  
NR PB
6
Ftaw Zeray
Ftaw Zeray ('97)
ETH32:07
  
 PB
7
Diana Chesang
Diana Chesang ('01)
KEN32:24
  
 PB
8
Meritxell Soler
Meritxell Soler ('92)
ESP32:34
  
 PB
9
Mahelet Mulugeta
Mahelet Mulugeta ('95)
ETH32:45
  
 PB
10
Maitane Melero
Maitane Melero ('83)
ESP32:47
  
 PB
11
Beth Kidger
Beth Kidger ('94)
GBR32:53
  
 PB
12
Beatriz Álvarez
Beatriz Álvarez ('94)
ESP32:54
  
 PB
13
Stephanie Davis
Stephanie Davis ('90)
GBR32:58
  
 PB
14
Marie Bouchard
Marie Bouchard ('93)
FRA33:05
  
 PB
15
Laura Mendez
Laura Mendez ('88)
ESP33:25
  
 SB
16
Hanna Lindholm
Hanna Lindholm ('79)
SWE33:35
  
 SB
17
Britt Ummels
Britt Ummels ('93)
NED33:42
  
 PB
18
María Luz Tesuri
María Luz Tesuri ('93)
ARG33:47
  
 PB
19
Cristina Silva
Cristina Silva ('87)
ESP34:16
  
 SB
20
Jennifer Gulikers
Jennifer Gulikers ('94)
NED34:25
  
 PB
21
Famke Heinst
Famke Heinst ('99)
NED34:27
  
 PB
22
Marta Ureña
Marta Ureña ('96)
ESP34:28
  
 PB
23
Julia-Anna Lily Bell
Julia-Anna Lily Bell ('01)
CZE34:30
  
 PB
24
Bo Ummels
Bo Ummels ('93)
NED34:32
  
 SB
25
Cristina Giurcanu
Cristina Giurcanu ('79)
ESP34:44
  
 SB
26
Carla Morgenroth
Carla Morgenroth ('95)
GER34:49
  
 PB
27
Julia Font
Julia Font ('94)
ESP34:56
  
 PB
28
Marijke De Visser
Marijke De Visser ('93)
NED35:09
  
 SB
29
María del José De Toro
María del José De Toro ('76)
ESP35:20
  
 SB
30
Irene Lorenzo
Irene Lorenzo ('01)
ESP35:31
  
 PB
31
Saskia Weinans
Saskia Weinans ('94)
NED35:42
  
 SB
32
Eva Van Zoonen
Eva Van Zoonen ('84)
NED35:47
  
 SB
33
Ana Rodulfo
Ana Rodulfo ('88)
ESP35:52
  
 PB
34
Tara Bage
Tara Bage ('98)
GBR35:53
  
 SB
35
Vanessa Romero
Vanessa Romero ('97)
ESP35:58
  
 PB
36
Neus Mas
Neus Mas ('85)
ESP36:06
  
 PB
37
Izaskun Beunza
Izaskun Beunza ('85)
ESP36:10
  
 PB
38
Alice Franceschini
Alice Franceschini ('96)
ITA36:14
  
 PB
39
Maria Velazquez
Maria Velazquez ('75)
ESP36:14
  
 PB
40
Rebeca Gil
Rebeca Gil ('94)
ESP36:16
  
 SB
41
Aurelie Canu
Aurelie Canu ('95)
FRA36:16
  
 PB
42
Sebastiana Llabres
Sebastiana Llabres ('77)
ESP36:22
  
 PB
43
Alicia Alvarez
Alicia Alvarez ('94)
ESP36:24
  
 PB
44
Lisa Marie Bezzina
Lisa Marie Bezzina ('79)
MLT36:24
  
 PB
45
Ane Zabala
Ane Zabala ('89)
ESP36:26
  
 PB
46
Cristina Polanco
Cristina Polanco ('92)
ESP36:27
  
 PB
47
Alexa Gimenez
Alexa Gimenez ('99)
ESP36:27
  
 PB
48
Zoe Cardin
Zoe Cardin 
FRA36:31
  
 PB
49
Ana Borras
Ana Borras 
ESP36:41
  
 PB
50
Sheila Simao
Sheila Simao ('79)
ESP36:49
  
 SB
51
Begoña Dominguez
Begoña Dominguez ('84)
ESP36:51
  
 PB
52
Tina Fernandez
Tina Fernandez ('83)
ESP36:58
  
 PB
53
Maria Jose Casinos
Maria Jose Casinos ('82)
ESP37:00
  
 SB
54
Cindy Reinaudo
Cindy Reinaudo ('80)
FRA37:01
  
 PB
55
Rebecca Brassington
Rebecca Brassington ('88)
GBR37:10
  
 PB
56
Marta Carbo
Marta Carbo 
ESP37:13
  
 PB
57
Steph McCall
Steph McCall ('93)
GBR37:15
  
 SB
58
Silvia Sarrion
Silvia Sarrion ('85)
ESP37:18
  
 PB
59
Mari Angeles Magan
Mari Angeles Magan ('79)
ESP37:18
  
 SB
61
Beatriz Martínez
Beatriz Martínez ('84)
ESP37:49
  
 PB
62
Lorena Rodriguez
Lorena Rodriguez ('88)
ESP37:54
  
 SB
63
Almudena Garcia
Almudena Garcia ('95)
ESP37:55
  
 PB
64
Carmen Amaro
Carmen Amaro 
ESP38:00
  
 PB
67
Yolanda Mañes
Yolanda Mañes 
ESP38:32
  
 PB
68
María José Pueyo
María José Pueyo ('70)
ESP38:33
  
 SB
69
Maria Estela Alhambra
Maria Estela Alhambra ('83)
ESP38:34
  
 PB

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
20.4GlostrupGlostrup Games
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive