Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Hvidovre: DM senior inde Vægtkast 22.1.2022 Inde
Atletikhallen, Hvidovre Stadion

M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta17.21
  
 SB
 
17.21 SB  X  X  X  X  X  
2Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF15.69
  
 SB
 
15.45 SB15.52 SB15.69 SB15.67  X  X  
3Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta14.90
  
 PB
 
14.60 SB  X  X14.90 PB  X14.37  
4Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM14.06
  
 PB
 
  X13.69 SB14.06 PB  X  X13.89  
5Brian NielsenBrian Nielsen ('84)Esbjerg AM11.98
  
 SB
 
  X  X  X11.98 SB  X11.83  
6Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM11.29
  
 PB
 
10.28 PB11.29 PB  X11.1511.2610.89  
M Vægtkast 15.89 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM18.78
  
 PB
 
17.92  X  X  X18.78 PB  X  
2Brian NielsenBrian Nielsen ('84)Esbjerg AM18.45
  
 PB
 
17.60 PB18.30 PB18.37 PB17.4117.6318.45 PB  
3Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM17.46
  
 PB
 
16.37 PB16.95 PB17.46 PB  X  X  X  
4Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia17.33
  
 PB
 
14.08 PB17.33 PB15.6214.1816.47  X  
5Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK15.61
  
 PB
 
  X15.04 PB14.90  X15.35 PB15.61 PB  
6Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF15.46
  
 PB
 
15.46 PB14.7915.2115.18  X15.29  
7Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM13.08
  
 
 
12.39  X  X13.0812.6511.79  
8Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta11.85
  
 PB
 
  X  X11.55 PB11.5211.1111.85 PB  
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta13.61
  
 PB
 
13.36 PB12.83  X13.0513.1713.61 PB  
2Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia10.40
  
 PB
 
10.08 PB9.869.9210.0310.40 PB9.68  
3Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta10.09
  
 PB
 
9.68 PB8.049.178.5010.09 PB9.39  
K Vægtkast 9.08 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta20.19
  
 PB
 
  X17.40 PB17.55 PB19.91 PB20.19 PB19.55  
2Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Hvidovre AM15.08
  
 PB
 
14.09  X15.08 PB14.7313.96  X  
3Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta14.02
  
 PB
 
  X  X  X  X  X14.02 PB  
4Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta13.57
  
 PB
 
  X13.57 PB  X13.0413.1011.30  
5Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK12.62
  
 PB
 
11.4012.6211.3712.56  X  X  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Aabenraa IG 16.48
  
 PB
 
15.37 PB15.90 PB16.48 PB15.8915.5415.96  
D17 Kuglestød 5.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik14.85
  
 PB
 
13.13 PB13.19 PB13.36 PB14.49 PB  X14.85 PB  
2Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik14.85
  
 PB
 
13.71 PB  X13.94 PB13.9213.8214.85 PB  

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m