Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Hvidovre: DM senior inde Vægtkast 22.1.2022 Inde
Atletikhallen, Hvidovre Stadion

M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta17.21
  
 SB
 
17.21 SB  X  X  X  X  X  
2Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF15.69
  
 SB
 
15.45 SB15.52 SB15.69 SB15.67  X  X  
3Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta14.90
  
 PB
 
14.60 SB  X  X14.90 PB  X14.37  
4Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM14.06
  
 PB
 
  X13.69 SB14.06 PB  X  X13.89  
5Brian NielsenBrian Nielsen ('84)Esbjerg AM11.98
  
 SB
 
  X  X  X11.98 SB  X11.83  
6Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM11.29
  
 PB
 
10.28 PB11.29 PB  X11.1511.2610.89  
M Vægtkast 15.89 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM18.78
  
 PB
 
17.92  X  X  X18.78 PB  X  
2Brian NielsenBrian Nielsen ('84)Esbjerg AM18.45
  
 PB
 
17.60 PB18.30 PB18.37 PB17.4117.6318.45 PB  
3Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM17.46
  
 PB
 
16.37 PB16.95 PB17.46 PB  X  X  X  
4Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia17.33
  
 PB
 
14.08 PB17.33 PB15.6214.1816.47  X  
5Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK15.61
  
 PB
 
  X15.04 PB14.90  X15.35 PB15.61 PB  
6Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF15.46
  
 PB
 
15.46 PB14.7915.2115.18  X15.29  
7Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM13.08
  
 
 
12.39  X  X13.0812.6511.79  
8Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta11.85
  
 PB
 
  X  X11.55 PB11.5211.1111.85 PB  
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta13.61
  
 PB
 
13.36 PB12.83  X13.0513.1713.61 PB  
2Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia10.40
  
 PB
 
10.08 PB9.869.9210.0310.40 PB9.68  
3Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta10.09
  
 PB
 
9.68 PB8.049.178.5010.09 PB9.39  
K Vægtkast 9.08 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta20.19
  
 PB
 
  X17.40 PB17.55 PB19.91 PB20.19 PB19.55  
2Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Hvidovre AM15.08
  
 PB
 
14.09  X15.08 PB14.7313.96  X  
3Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta14.02
  
 PB
 
  X  X  X  X  X14.02 PB  
4Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta13.57
  
 PB
 
  X13.57 PB  X13.0413.1011.30  
5Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK12.62
  
 PB
 
11.40 PB12.62 PB11.3712.56  X  X  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Aabenraa IG 16.48
  
 PB
 
15.37 PB15.90 PB16.48 PB15.8915.5415.96  
D17 Kuglestød 5.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik14.85
  
 PB
 
13.13 PB13.19 PB13.36 PB14.49 PB  X14.85 PB  
2Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik14.85
  
 PB
 
13.71 PB  X13.94 PB13.9213.8214.85 PB  

Seneste resultater

25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp