Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Odense: Odense Indoor 5.2.2022 Inde
Thorvald Ellegaards Arena

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Karl Erik NazarovKarl Erik Nazarov ('99)Aarhus 1900 / EST6.77
  
 
2Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta6.82
  
 =PB
3Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik6.93
  
 SB
4Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 19006.94
  
 
5Mads LunøMads Lunø ('99)Kolding KFUM 6.98
  
 
6Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM6.98
  
 SB
7Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta7.03
  
 
8Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta7.04
  
 
Finale B
1Rinalds Valts ZarinsRinalds Valts Zarins Aarhus 1900 / LAT7.04
  
 
2Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta7.05
  
 PB
3Simon LarsenSimon Larsen ('05)Esbjerg AM7.21
  
 
3Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.21
  
 
5Nicolai Lind AndersenNicolai Lind Andersen ('98)Sparta7.22
  
 SB
6Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF7.23
  
 
7Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik7.24
  
 
8Jacob Vejgaard LaustsenJacob Vejgaard Laustsen ('04)Esbjerg AM7.36
  
 
Finale C
1Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Kolding KFUM 7.26
  
 PB
2Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF7.27
  
 
3Peter RasmussenPeter Rasmussen ('98)Odense Atletik 7.31
  
 PB
4Rasmus Søsted AndersenRasmus Søsted Andersen ('02)Odense Atletik 7.35
  
 
5Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM7.42
  
 
6August ØstergaardAugust Østergaard ('03)KIF7.43
  
 
7Kasper FilsøKasper Filsø ('90)Vejle IF7.47
  
 
7Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta7.47
  
 SB
Finale D
1Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 19007.70
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Rasmus Søsted AndersenRasmus Søsted Andersen ('02)Odense Atletik 7.32
q
  
 PB
2Peter RasmussenPeter Rasmussen ('98)Odense Atletik 7.35
q
  
 PB
3Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 19007.54
q
  
 
3Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta7.54
q
  
 SB
Indledende 2
1Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta7.03
q
  
 PB
2Simon LarsenSimon Larsen ('05)Esbjerg AM7.17
q
  
 PB
3Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Kolding KFUM 7.32
q
  
 PB
4August ØstergaardAugust Østergaard ('03)KIF7.40
q
  
 
5Kasper FilsøKasper Filsø ('90)Vejle IF7.46
q
  
 
6Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM7.48
q
  
 
Indledende 3
1Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM7.06
q
  
 
2Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta7.16
q
  
 
3Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik7.19
q
  
 =SB
3Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.19
q
  
 SB
5Jacob Vejgaard LaustsenJacob Vejgaard Laustsen ('04)Esbjerg AM7.24
q
  
 
6Nicolai Lind AndersenNicolai Lind Andersen ('98)Sparta7.27
q
  
 SB
7Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF7.29
q
  
 
8Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF7.31
q
  
 
Indledende 4
1Karl Erik NazarovKarl Erik Nazarov ('99)Aarhus 1900 / EST6.82
q
  
 
2Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta6.84
q
  
 
3Mads LunøMads Lunø ('99)Kolding KFUM 6.95
q
  
 
4Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 19006.96
q
  
 
5Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta7.03
q
  
 
6Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik7.04
q
  
 
7Rinalds Valts ZarinsRinalds Valts Zarins Aarhus 1900 / LAT7.14
q
  
 
M 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Birk KrygerBirk Kryger ('08)HGATM 24.95
  
 PB
2Christian AndreassenChristian Andreassen ('04)Odense Atletik 25.45
  
 PB
3Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)HGATM 25.66
  
 PB
Finale B
1Peter RasmussenPeter Rasmussen ('98)Odense Atletik 24.24
  
 PB
2Bjørn BaunwallBjørn Baunwall ('93)Aarhus Fremad24.32
  
 PB
Finale C
1Dlovan BakerDlovan Baker Hvidovre AM23.99
  
 
2Jeppe Emil KristensenJeppe Emil Kristensen ('99)Odense Atletik 24.60
  
 PB
Finale D
1Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190022.42
  
 SB
2August ØstergaardAugust Østergaard ('03)KIF23.44
  
 PB
3Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim Hvirlan23.80
  
 
M 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Bjørn BaunwallBjørn Baunwall ('93)Aarhus Fremad53.70
  
 PB
2Christian AndreassenChristian Andreassen ('04)Odense Atletik 56.73
  
 PB
Finale B
1Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF52.43
  
 PB
2Andreas TissierAndreas Tissier ('04)Esbjerg AM52.50
  
 PB
3Jeppe Emil KristensenJeppe Emil Kristensen ('99)Odense Atletik 53.24
  
 PB
4William AsklundWilliam Asklund ('01)Kolding KFUM 53.38
  
 
Finale C
1Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta49.14
  
 
2Rasmus Overgaard MadsenRasmus Overgaard Madsen ('92)Randers Freja49.36
  
 PB
3Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Kolding KFUM 52.41
  
 PB
4Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim Hvirlan53.66
  
 
M 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Elias ShifrisElias Shifris ('02)Viborg AM1:54.49
  
 PB
2Jacob Ejby StengaardJacob Ejby Stengaard ('94)Odense Atletik 1:54.61
  
 PB
3Milan AxelgaardMilan Axelgaard ('04)Haderslev IF1:59.51
  
 PB
4Samuel Ettrup LarsenSamuel Ettrup Larsen Esbjerg AM2:00.74
  
 PB
5Bertram Gitz-JohansenBertram Gitz-Johansen ('96)Aalborg AM2:02.49
  
 PB
6Mads Vielsøe-NielsenMads Vielsøe-Nielsen ('05)HGATM 2:10.74
  
 PB
7Emil Møller SchmidtEmil Møller Schmidt ('06)Viborg AM2:15.33
  
 
8Cilius JørgensenCilius Jørgensen ('04)Gentofte IK2:16.60
  
 PB
9Theodor Reedtz LundsgaardTheodor Reedtz Lundsgaard ('07)Gentofte IK2:21.99
  
 PB
M 1500 m    
Inde
Inde
Finale B
1Markus Kirk KjeldsenMarkus Kirk Kjeldsen ('01)SAK773:52.60
  
 PB
2Jacob Ejby StengaardJacob Ejby Stengaard ('94)Odense Atletik 3:53.05
  
 SB
3Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 3:53.28
  
 PB
4Kasper Pontoppidan JensenKasper Pontoppidan Jensen ('99)Odense Atletik 4:09.10
  
 PB
5Simon Worsøe ClausenSimon Worsøe Clausen ('05)Hvidovre AM4:09.46
  
 PB
6Paul HardivillePaul Hardiville ('01)BAC / FRA4:09.57
  
 PB
7Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)BAC4:10.05
  
 PB
8William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta4:16.50
  
 PB
9Mathias Bjerregaard NielsenMathias Bjerregaard Nielsen ('05)Kolding KFUM 4:18.12
  
 PB
10Gustav HeroldGustav Herold ('05)Sparta4:26.25
  
 PB
11Jan Christian Herum PedersenJan Christian Herum Pedersen ('02)SG Atletik4:30.70
  
 PB
12Lynge Mejlvang HansenLynge Mejlvang Hansen ('06)Viborg AM4:32.19
  
 PB
Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Randers Freja DNF
  
 
Thor Friis SkifteThor Friis Skifte ('97)Odense Atletik DNF
  
 
Rasmus GregersenRasmus Gregersen ('95)Odense Atletik DNF
  
 
M 60 m hæk    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)Frederiksberg IF9.01
  
 PB
M Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF4.90
  
 SB
 
4.40
 XO
4.60
  O
4.80 SB
  O
4.90 SB
 XO
5.01
XXX
   
2Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen Odense Atletik 4.80
  
 
 
4.40
  O
4.60
  O
4.80
XXO
4.90
XXX
    
3Peter M. AdamsenPeter M. Adamsen KIF4.30
  
 PB
 
4.20 PB
 XO
4.30 PB
  O
4.40
XXX
     
4Mathies HartmannMathies Hartmann ('95)Odense Atletik 4.20
  
 SB
 
4.00 SB
  O
4.20 SB
XXO
4.40
XXX
     
5Julius Haansbæk MortensenJulius Haansbæk Mortensen ('05)Sparta3.70
  
 PB
 
3.70 PB
 XO
3.90
XXs
      
M Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.64
  
 SB
 
7.47 SB  X7.64 SB7.28  –  X  
2Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM7.63
  
 SB
 
  –7.62 SB  X  –7.497.63 SB  
3Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta7.22
  
 
 
6.976.876.917.226.787.09  
4Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta6.96
  
 
 
6.956.816.966.876.73  –  
5Nicolai Lind AndersenNicolai Lind Andersen ('98)Sparta6.60
  
 
 
  X6.60  –  X  X  X  
6Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta6.52
  
 
 
6.52  –  X  X  –  X  
7Carl Johan ZachariaeCarl Johan Zachariae ('04)Sparta6.45
  
 SB
 
  X  X4.926.45 SB  X  –  
8Simon LarsenSimon Larsen ('05)Esbjerg AM6.19
  
 PB
 
6.19 PB5.795.715.534.225.84  
M Trespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta14.32
  
 SB
 
  X13.7814.32 SB14.1714.1914.13  
2Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Aarhus 190014.00
  
 
 
  X  X13.2714.00  X13.76  
Dennis MägiDennis Mägi ('95)AGF Atletik NM
  
 
 
  X  –  –  –  –  –  
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF7.98
  
 SB
2Maiken LarsenMaiken Larsen ('98)Aarhus Fremad8.22
  
 
3Nanna GrubertNanna Grubert ('04)BAK8.26
  
 PB
4Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan8.32
  
 
5Sissel Lentz ChristensenSissel Lentz Christensen ('03)Odense Atletik 8.47
  
 
6Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)Sparta8.52
  
 
7Emilie JohansenEmilie Johansen ('06)Odense Atletik 9.02
  
 
Finale B
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta7.37
  
 
2Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta7.58
  
 
3Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)KIF7.75
  
 =PB
4Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta7.83
  
 
5Camilla Høgh SørensenCamilla Høgh Sørensen ('98)Frederiksberg IF7.92
  
 
6Rebekka HillingsøRebekka Hillingsø KIF7.97
  
 PB
7Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 8.03
  
 
8Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF8.04
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Rebekka HillingsøRebekka Hillingsø KIF8.01
q
  
 PB
2Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan8.24
q
  
 PB
3Maiken LarsenMaiken Larsen ('98)Aarhus Fremad8.31
q
  
 
4Nanna GrubertNanna Grubert ('04)BAK8.33
q
  
 PB
5Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)Aarhus Fremad8.37
q
  
 
6Sissel Lentz ChristensenSissel Lentz Christensen ('03)Odense Atletik 8.40
q
  
 PB
7Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)Sparta8.58
q
  
 
8Emilie JohansenEmilie Johansen ('06)Odense Atletik 9.07
q
  
 
Indledende 2
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta7.46
q
  
 
2Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta7.51
q
  
DUR-19 SB
3Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta7.82
q
  
 
4Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)KIF7.83
q
  
 
5Camilla Høgh SørensenCamilla Høgh Sørensen ('98)Frederiksberg IF7.84
q
  
 
6Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 7.97
q
  
 SB
7Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF8.01
q
  
 SB
7Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF8.01
q
  
 
K 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 27.83
  
 PB
2Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)Sparta28.13
  
 PB
3Sissel Lentz ChristensenSissel Lentz Christensen ('03)Odense Atletik 28.32
  
 SB
4Emilie JohansenEmilie Johansen ('06)Odense Atletik 29.71
  
 PB
Finale B
1Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF25.88
  
 SB
2Anna-Marie PetrákováAnna-Marie Petráková ('98)Odense Atletik / CZE27.54
  
 SB
3Nanna GrubertNanna Grubert ('04)BAK27.98
  
 SB
Finale C
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF24.58
  
 SB
2Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta25.27
  
 PB
3Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta25.77
  
 SB
4Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF25.86
  
 
K 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF1:03.08
  
 PB
2Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:03.60
  
 
Finale B
1Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF1:00.07
  
 PB
2Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)Aarhus Fremad1:00.27
  
 PB
K 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Marie Falkebo JensenMarie Falkebo Jensen ('03)Sparta2:17.14
  
 PB
2Olivia ThorsgaardOlivia Thorsgaard Sparta2:19.28
  
 
3Ida DuelundIda Duelund ('04)Haderslev IF2:19.34
  
 PB
4Majken LützenMajken Lützen ('03)Sparta2:20.11
  
 SB
5Siv BertelsenSiv Bertelsen ('06)AK Heden 2:20.89
  
 PB
6Laura Røhl Guldbæk ArentsenLaura Røhl Guldbæk Arentsen ('03)Kolding KFUM 2:23.67
  
 PB
7Kristina Verlandsdóttir HayfieldKristina Verlandsdóttir Hayfield ('05)Hvirlan2:33.58
  
 PB
8Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)Sparta2:34.94
  
 SB
9Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 2:39.47
  
 PB
K 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Emilie Kirk LangschwagerEmilie Kirk Langschwager ('04)Kolding KFUM 4:52.67
  
 PB
2Terese Uhre KristiansenTerese Uhre Kristiansen ('06)Esbjerg AM5:11.02
  
 PB
3Abigail SaccoAbigail Sacco ('06)Sparta5:31.38
  
 PB
4Anna Sofie EriksenAnna Sofie Eriksen ('07)SG Atletik5:47.55
  
 PB
K Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Karen Sif ÁrsælsdóttirKaren Sif Ársælsdóttir ('99)Odense Atletik / ISL3.20
  
 SB
 
3.00 SB
  O
3.10 SB
  O
3.20 SB
  O
3.30
XXX
    
2Helena S. LangHelena S. Lang ('98)Odense Atletik 2.80
  
 PB
 
2.50 SB
XXO
2.70 PB
  O
2.80 PB
XXO
2.90
XXX
    
3Bonnie LieftingBonnie Liefting ('95)Odense Atletik 2.30
  
 PB
 
2.30 PB
XXO
2.40
XXX
      
K Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Bjørk NørremarkBjørk Nørremark ('02)Hvidovre AM5.42
  
 PB
 
  X5.10 PB  X5.23 PB5.215.42 PB  
2Louise Bach MooreLouise Bach Moore ('01)Sparta5.29
  
 
 
4.83  X  X  X5.29  X  
3Maria Skov KraghMaria Skov Kragh ('01)Sparta4.84
  
 SB
 
  X  X  X4.84 SB  X4.72  
4Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)Aarhus Fremad4.81
  
 
 
4.32  X4.474.814.68  X  
5Emma Surlykke MogensenEmma Surlykke Mogensen ('03)Hvidovre AM4.43
  
 
 
4.244.434.223.92  –  –  
K Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)Aarhus 190012.50
  
 SB
 
12.36  –12.50 SB  –  X  X  

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle