M 60 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell Jacobs ('94) | 94 | ITA | 6.41 | 0.136 | AR | PB | ||||||||
2 | Christian Coleman Christian Coleman ('96) | 96 | USA | 6.41 | 0.126 | SB | |||||||||
3 | Marvin Bracy-Williams Marvin Bracy-Williams ('93) | 93 | USA | 6.44 | 0.129 | PB | |||||||||
4 | Karl Erik Nazarov Karl Erik Nazarov ('99) | 99 | EST | 6.58 | 0.135 | NR | |||||||||
5 | Adam Thomas Adam Thomas ('95) | 95 | GBR | 6.60 | 0.135 | ||||||||||
6 | Jerod Elcock Jerod Elcock ('98) | 98 | TTO | 6.63 | 0.121 | ||||||||||
7 | Bolade Ajomale Bolade Ajomale ('95) | 95 | CAN | 6.63 | 0.142 | ||||||||||
8 | Arthur Gue Cissé Arthur Gue Cissé ('96) | 96 | CIV | 6.69 | 0.146 | ||||||||||
Semifinale | 19.3. | ||||||||||||||
Semi 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Marvin Bracy-Williams Marvin Bracy-Williams ('93) | 93 | USA | 6.51 | Q 0.134 | ||||||||||
2 | Jerod Elcock Jerod Elcock ('98) | 98 | TTO | 6.63 | Q 0.116 | ||||||||||
3 | Andrew Robertson Andrew Robertson ('90) | 90 | GBR | 6.64 | 0.127 | ||||||||||
4 | Ferdinand Omanyala Ferdinand Omanyala ('96) | 96 | KEN | 6.64 | 0.170 | ||||||||||
5 | Nigel Ellis Nigel Ellis ('97) | 97 | JAM | 6.65 | 0.179 | ||||||||||
6 | Mario Burke Mario Burke ('97) | 97 | BAR | 6.67 | 0.137 | ||||||||||
7 | Travis Collins Travis Collins ('96) | 96 | GUY | 6.67 | 0.180 | ||||||||||
Imran Rahman Imran Rahman ('93) | 93 | BAN | DNF | ||||||||||||
Semi 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell Jacobs ('94) | 94 | ITA | 6.45 | Q 0.130 | NR | PB | ||||||||
2 | Adam Thomas Adam Thomas ('95) | 95 | GBR | 6.57 | Q 0.128 | ||||||||||
3 | Karl Erik Nazarov Karl Erik Nazarov ('99) | 99 | EST | 6.59 | q 0.127 | NR | |||||||||
4 | Arthur Gue Cissé Arthur Gue Cissé ('96) | 96 | CIV | 6.59 | q 0.150 | ||||||||||
5 | Stephen Abosi Stephen Abosi ('93) | 93 | BOT | 6.61 | 0.120 | PB | |||||||||
6 | David Vivas David Vivas ('98) | 98 | VEN | 6.79 | 0.142 | ||||||||||
Shuhei Tada Shuhei Tada ('96) | 96 | JPN | DQ | ||||||||||||
Lalu Muhammad Zohri Lalu Muhammad Zohri | 00 | INA | DNS | ||||||||||||
Semi 3 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Christian Coleman Christian Coleman ('96) | 96 | USA | 6.51 | Q 0.132 | ||||||||||
2 | Bolade Ajomale Bolade Ajomale ('95) | 95 | CAN | 6.58 | Q 0.136 | ||||||||||
3 | Femi Ogunode Femi Ogunode ('91) | 91 | QAT | 6.60 | 0.149 | ||||||||||
4 | Aleksandar Askovic Aleksandar Askovic ('97) | 97 | GER | 6.62 | 0.137 | ||||||||||
5 | Carlos Nascimento Carlos Nascimento ('94) | 94 | POR | 6.65 | 0.143 | ||||||||||
6 | Felipe Bardi Felipe Bardi ('98) | 98 | BRA | 6.67 | 0.150 | ||||||||||
7 | Bernat Canet Bernat Canet | 00 | ESP | 8.29 | 0.135 | ||||||||||
Rikkoi Brathwaite Rikkoi Brathwaite ('99) | 99 | IVB | DNS | ||||||||||||
Indledende heats | 19.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Christian Coleman Christian Coleman ('96) | 96 | USA | 6.51 | Q 0.130 | ||||||||||
2 | Aleksandar Askovic Aleksandar Askovic ('97) | 97 | GER | 6.61 | Q 0.138 | =PB | |||||||||
3 | Bernat Canet Bernat Canet | 00 | ESP | 6.63 | Q 0.134 | ||||||||||
4 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 6.66 | 0.136 | SB | |||||||||
5 | Aleksa Kijanović Aleksa Kijanović ('97) | 97 | SRB | 6.80 | 0.147 | ||||||||||
6 | Craig Gill Craig Gill ('02) | 02 | GIB | 7.10 | 0.138 | PB | |||||||||
Umar Hameed Umar Hameed ('89) | 89 | PAK | DQ | ||||||||||||
Indledende 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Ferdinand Omanyala Ferdinand Omanyala ('96) | 96 | KEN | 6.62 | Q 0.152 | ||||||||||
2 | Mario Burke Mario Burke ('97) | 97 | BAR | 6.64 | Q 0.135 | ||||||||||
3 | Nigel Ellis Nigel Ellis ('97) | 97 | JAM | 6.64 | Q 0.127 | PB | |||||||||
4 | Israel Olatunde Israel Olatunde ('02) | 02 | IRL | 6.66 | 0.125 | ||||||||||
5 | Adrian Brzeziński Adrian Brzeziński ('98) | 98 | POL | 6.69 | 0.152 | ||||||||||
6 | Erik Felipe Cardoso Erik Felipe Cardoso | 00 | BRA | 6.73 | 0.130 | ||||||||||
7 | Favoris Muzrapov Favoris Muzrapov ('98) | 98 | TJK | 6.83 | 0.121 | NR | PB | ||||||||
8 | Mohamed Hassan Al-Noubi Mohamed Hassan Al-Noubi ('91) | 91 | UAE | 6.94 | 0.141 | PB | |||||||||
Indledende 3 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Arthur Gue Cissé Arthur Gue Cissé ('96) | 96 | CIV | 6.55 | Q 0.147 | ||||||||||
2 | Shuhei Tada Shuhei Tada ('96) | 96 | JPN | 6.57 | Q 0.135 | SB | |||||||||
3 | Lalu Muhammad Zohri Lalu Muhammad Zohri | 00 | INA | 6.58 | Q 0.157 | NR | PB | ||||||||
4 | Stephen Abosi Stephen Abosi ('93) | 93 | BOT | 6.62 | q 0.143 | =PB | |||||||||
5 | Andrew Robertson Andrew Robertson ('90) | 90 | GBR | 6.62 | q 0.134 | ||||||||||
6 | Dominik Illovszky Dominik Illovszky ('02) | 02 | HUN | 6.67 | 0.115 | ||||||||||
Foday Kallon Foday Kallon | 00 | SLE | DQ | ||||||||||||
Indledende 4 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Marvin Bracy-Williams Marvin Bracy-Williams ('93) | 93 | USA | 6.46 | Q 0.133 | PB | |||||||||
2 | Femi Ogunode Femi Ogunode ('91) | 91 | QAT | 6.52 | Q 0.142 | SB | |||||||||
3 | Karl Erik Nazarov Karl Erik Nazarov ('99) | 99 | EST | 6.55 | Q 0.134 | NR | PB | ||||||||
4 | Carlos Nascimento Carlos Nascimento ('94) | 94 | POR | 6.62 | q 0.137 | =PB | |||||||||
5 | Giovanni Galbieri Giovanni Galbieri ('93) | 93 | ITA | 6.66 | 0.120 | ||||||||||
6 | Mateo Vargas Mateo Vargas ('02) | 02 | PAR | 7.08 | 0.123 | ||||||||||
Przemysław Słowikowski Przemysław Słowikowski ('93) | 93 | POL | DQ | ||||||||||||
Indledende 5 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell Jacobs ('94) | 94 | ITA | 6.53 | Q 0.132 | NR | |||||||||
2 | Jerod Elcock Jerod Elcock ('98) | 98 | TTO | 6.63 | Q 0.114 | ||||||||||
3 | Imran Rahman Imran Rahman ('93) | 93 | BAN | 6.64 | Q 0.143 | NR | PB | ||||||||
4 | Markus Fuchs Markus Fuchs ('95) | 95 | AUT | 6.68 | 0.112 | ||||||||||
5 | Miles Lewis Miles Lewis ('91) | 91 | PUR | 6.69 | 0.145 | ||||||||||
6 | Hassan Saaid Hassan Saaid ('92) | 92 | MDV | 6.87 | 0.168 | SB | |||||||||
Melique Garcia Melique Garcia ('92) | 92 | HON | DNS | ||||||||||||
Indledende 6 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Travis Collins Travis Collins ('96) | 96 | GUY | 6.66 | Q 0.138 | ||||||||||
2 | Rikkoi Brathwaite Rikkoi Brathwaite ('99) | 99 | IVB | 6.66 | Q 0.144 | ||||||||||
3 | David Vivas David Vivas ('98) | 98 | VEN | 6.69 | Q 0.150 | ||||||||||
4 | Ali Anwar Al-Balushi Ali Anwar Al-Balushi ('02) | 02 | OMA | 6.71 | 0.142 | ||||||||||
5 | Fabrice Dabla Kokoutse Fabrice Dabla Kokoutse ('92) | 92 | TOG | 6.87 | 0.145 | ||||||||||
Joris van Gool Joris van Gool ('98) | 98 | NED | DNS | ||||||||||||
Emmanuel Eseme Emmanuel Eseme ('93) | 93 | CMR | DNS | ||||||||||||
Indledende 7 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Bolade Ajomale Bolade Ajomale ('95) | 95 | CAN | 6.57 | Q 0.119 | =PB | |||||||||
2 | Adam Thomas Adam Thomas ('95) | 95 | GBR | 6.59 | Q 0.131 | ||||||||||
3 | Felipe Bardi Felipe Bardi ('98) | 98 | BRA | 6.66 | Q 0.136 | ||||||||||
4 | Sean Safo-Antwi Sean Safo-Antwi ('90) | 90 | GHA | 6.71 | 0.117 | ||||||||||
5 | Hassan Taftian Hassan Taftian ('93) | 93 | IRI | 6.75 | 0.141 | SB | |||||||||
6 | Benele Simphiwe Dlamini Benele Simphiwe Dlamini ('93) | 93 | SWZ | 6.98 | 0.132 | PB | |||||||||
Francesco Sansovini Francesco Sansovini | 00 | SMR | DNS | ||||||||||||
M 400 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
1 | Jereem Richards Jereem Richards ('94) | 94 | TTO | 45.00 | 0.163 | NR | PB | ||||||||
2 | Trevor Bassitt Trevor Bassitt ('98) | 98 | USA | 45.05 | 0.140 | PB | |||||||||
3 | Carl Bengtström Carl Bengtström | 00 | SWE | 45.33 | 0.166 | NR | PB | ||||||||
4 | Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97) | 97 | DEN | 45.67 | 0.152 | DR | PB | ||||||||
5 | Patrik Šorm Patrik Šorm ('93) | 93 | CZE | 46.81 | 0.163 | ||||||||||
6 | Marqueze Washington Marqueze Washington ('93) | 93 | USA | 46.85 | 0.150 | ||||||||||
Semifinale | 18.3. | ||||||||||||||
Semi 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Jereem Richards Jereem Richards ('94) | 94 | TTO | 46.15 | Q 0.148 | ||||||||||
2 | Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97) | 97 | DEN | 46.30 | Q 0.155 | ||||||||||
3 | Marqueze Washington Marqueze Washington ('93) | 93 | USA | 46.36 | Q 0.160 | ||||||||||
4 | Julien Watrin Julien Watrin ('92) | 92 | BEL | 46.54 | 0.197 | ||||||||||
5 | Mikhail Litvin Mikhail Litvin ('96) | 96 | KAZ | 46.89 | 0.178 | ||||||||||
6 | Kajetan Duszyński Kajetan Duszyński ('95) | 95 | POL | 47.21 | 0.143 | ||||||||||
Semi 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Carl Bengtström Carl Bengtström | 00 | SWE | 45.92 | Q 0.190 | ||||||||||
2 | Trevor Bassitt Trevor Bassitt ('98) | 98 | USA | 46.26 | Q 0.136 | ||||||||||
3 | Patrik Šorm Patrik Šorm ('93) | 93 | CZE | 46.55 | Q 0.181 | ||||||||||
4 | Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | 46.76 | 0.171 | ||||||||||
5 | Boško Kijanović Boško Kijanović | 00 | SRB | 46.97 | 0.159 | ||||||||||
Christopher Taylor Christopher Taylor ('99) | 99 | JAM | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Julien Watrin Julien Watrin ('92) | 92 | BEL | 45.88 | Q 0.180 | NR | PB | ||||||||
2 | Trevor Bassitt Trevor Bassitt ('98) | 98 | USA | 46.47 | Q 0.158 | ||||||||||
3 | Kajetan Duszyński Kajetan Duszyński ('95) | 95 | POL | 46.75 | q 0.147 | ||||||||||
4 | Isayah Boers Isayah Boers ('99) | 99 | NED | 47.07 | 0.159 | ||||||||||
5 | Mazen Al-Yassin Mazen Al-Yassin ('96) | 96 | KSA | 47.65 | 0.146 | ||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Jereem Richards Jereem Richards ('94) | 94 | TTO | 46.69 | Q 0.161 | ||||||||||
2 | Mikhail Litvin Mikhail Litvin ('96) | 96 | KAZ | 46.72 | Q 0.172 | ||||||||||
3 | Zakithi Nene Zakithi Nene ('98) | 98 | RSA | 46.92 | 0.124 | PB | |||||||||
4 | Manuel Guijarro Manuel Guijarro ('98) | 98 | ESP | 47.74 | 0.160 | ||||||||||
5 | Pau Blasi Pau Blasi | 00 | AND | 49.82 | 0.174 | ||||||||||
Indledende 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Patrik Šorm Patrik Šorm ('93) | 93 | CZE | 46.49 | Q 0.166 | ||||||||||
2 | Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97) | 97 | DEN | 46.58 | Q 0.201 | ||||||||||
3 | Patrick Schneider Patrick Schneider ('92) | 92 | GER | 46.76 | 0.117 | ||||||||||
4 | Thomas Willems Thomas Willems | 00 | AUS | 46.77 | 0.176 | ||||||||||
5 | Quentin Petit Quentin Petit ('94) | 94 | COM | 51.55 | 0.237 | PB | |||||||||
Indledende 4 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Marqueze Washington Marqueze Washington ('93) | 93 | USA | 46.66 | Q 0.169 | ||||||||||
2 | Boško Kijanović Boško Kijanović | 00 | SRB | 46.88 | Q 0.152 | ||||||||||
3 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 47.31 | 0.159 | ||||||||||
4 | Jovan Stojoski Jovan Stojoski ('97) | 97 | MKD | 47.80 | 0.153 | ||||||||||
Lucas Carvalho Lucas Carvalho ('93) | 93 | BRA | 46.90 DQ | 0.186 | |||||||||||
Indledende 5 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Carl Bengtström Carl Bengtström | 00 | SWE | 46.45 | Q 0.169 | ||||||||||
2 | Christopher Taylor Christopher Taylor ('99) | 99 | JAM | 46.48 | Q 0.146 | ||||||||||
3 | Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | 46.49 | q 0.165 | ||||||||||
4 | Håvard Bentdal Ingvaldsen Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02) | 02 | NOR | 46.95 | 0.173 | ||||||||||
5 | Malique Smith Malique Smith ('97) | 97 | ISV | 51.98 | 0.155 | SB | |||||||||
M 800 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
1 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 1:46.20 | |||||||||||
2 | Noah Kibet Noah Kibet ('04) | 04 | KEN | 1:46.35 | |||||||||||
3 | Bryce Hoppel Bryce Hoppel ('97) | 97 | USA | 1:46.51 | |||||||||||
4 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:46.58 | |||||||||||
5 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:46.76 | |||||||||||
6 | Eliott Crestan Eliott Crestan ('99) | 99 | BEL | 1:46.78 | |||||||||||
7 | Isaiah Harris Isaiah Harris ('96) | 96 | USA | 1:47.00 | |||||||||||
8 | Marco Arop Marco Arop ('98) | 98 | CAN | 1:47.58 | |||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Noah Kibet Noah Kibet ('04) | 04 | KEN | 1:48.31 | Q | ||||||||||
2 | Bryce Hoppel Bryce Hoppel ('97) | 97 | USA | 1:48.77 | Q | ||||||||||
3 | Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | GBR | 1:49.13 | |||||||||||
4 | Filip Šnejdr Filip Šnejdr ('95) | 95 | CZE | 1:49.29 | |||||||||||
5 | Aurele Vandeputte Aurele Vandeputte ('95) | 95 | BEL | 1:49.59 | |||||||||||
6 | Quamel Prince Quamel Prince ('94) | 94 | GUY | 1:55.85 | |||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Marco Arop Marco Arop ('98) | 98 | CAN | 1:48.13 | Q | ||||||||||
2 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:48.25 | Q | ||||||||||
3 | Mostafa Smaili Mostafa Smaili ('97) | 97 | MAR | 1:48.57 | |||||||||||
4 | Balázs Vindics Balázs Vindics ('94) | 94 | HUN | 1:49.52 | |||||||||||
5 | Mark English Mark English ('93) | 93 | IRL | 1:51.35 | |||||||||||
Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | DNS | ||||||||||||
Indledende 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 1:48.32 | Q | ||||||||||
2 | Eliott Crestan Eliott Crestan ('99) | 99 | BEL | 1:48.53 | Q | ||||||||||
3 | Djamel Sedjati Djamel Sedjati ('99) | 99 | ALG | 1:49.22 | |||||||||||
4 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 1:49.80 | |||||||||||
5 | Alex Amankwah Alex Amankwah ('92) | 92 | GHA | 1:49.96 | |||||||||||
6 | Charlie Da’Vall Grice Charlie Da’Vall Grice ('93) | 93 | GBR | 1:50.17 | SB | ||||||||||
Indledende 4 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Isaiah Harris Isaiah Harris ('96) | 96 | USA | 1:47.00 | Q | ||||||||||
2 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:47.97 | Q | ||||||||||
3 | Samuel Chapple Samuel Chapple ('98) | 98 | NED | 1:48.09 | |||||||||||
4 | Collins Kipruto Collins Kipruto ('94) | 94 | KEN | 1:48.18 | |||||||||||
5 | Marc Reuther Marc Reuther ('96) | 96 | GER | 1:48.63 | |||||||||||
6 | Charles Hunter Charles Hunter ('96) | 96 | AUS | 1:49.07 | |||||||||||
M 1500 m Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||
1 | Samuel Tefera Samuel Tefera ('99) | 99 | ETH | 3:32.77 | SB | ||||||||||
2 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 3:33.02 | |||||||||||
3 | Abel Kipsang Abel Kipsang ('96) | 96 | KEN | 3:33.36 | PB | ||||||||||
4 | Teddese Lemi Teddese Lemi ('99) | 99 | ETH | 3:33.59 | PB | ||||||||||
5 | Olli Hoare Olli Hoare ('97) | 97 | AUS | 3:34.36 | SB | ||||||||||
6 | Neil Gourley Neil Gourley ('95) | 95 | GBR | 3:35.87 | |||||||||||
7 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 3:36.71 | SB | ||||||||||
8 | Pietro Arese Pietro Arese ('99) | 99 | ITA | 3:37.60 | |||||||||||
9 | Sam Prakel Sam Prakel ('94) | 94 | USA | 3:38.40 | SB | ||||||||||
10 | Isaac Nader Isaac Nader ('99) | 99 | POR | 3:39.97 | |||||||||||
11 | Robert Farken Robert Farken ('97) | 97 | GER | 3:41.29 | |||||||||||
12 | Josh Thompson Josh Thompson ('93) | 93 | USA | 3:44.48 | |||||||||||
Indledende heats | 19.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Teddese Lemi Teddese Lemi ('99) | 99 | ETH | 3:38.25 | Q | ||||||||||
2 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 3:38.42 | Q | ||||||||||
3 | Josh Thompson Josh Thompson ('93) | 93 | USA | 3:38.61 | q | ||||||||||
4 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 3:38.61 | q | SB | |||||||||
5 | Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | 3:39.47 | |||||||||||
6 | Saul Ordóñez Saul Ordóñez ('94) | 94 | ESP | 3:43.67 | |||||||||||
7 | Luke McCann Luke McCann ('98) | 98 | IRL | 3:44.03 | |||||||||||
Indledende 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Neil Gourley Neil Gourley ('95) | 95 | GBR | 3:42.79 | Q | ||||||||||
2 | Robert Farken Robert Farken ('97) | 97 | GER | 3:43.10 | Q | ||||||||||
3 | Ignacio Fontes Ignacio Fontes ('98) | 98 | ESP | 3:43.75 | |||||||||||
4 | Charles Grethen Charles Grethen ('92) | 92 | LUX | 3:44.87 | |||||||||||
5 | Eric Nzikwinkunda Eric Nzikwinkunda ('97) | 97 | BDI | 3:46.02 | PB | ||||||||||
6 | Abdellatif El Guesse Abdellatif El Guesse ('93) | 93 | MAR | 3:47.43 | |||||||||||
7 | Nesim Amsellek Nesim Amsellek ('99) | 99 | ITA | 3:55.51 | |||||||||||
8 | Gaylord Silly Gaylord Silly ('86) | 86 | SEY | 3:57.16 | PB | ||||||||||
Indledende 3 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Samuel Tefera Samuel Tefera ('99) | 99 | ETH | 3:37.05 | Q | ||||||||||
2 | Pietro Arese Pietro Arese ('99) | 99 | ITA | 3:37.31 | Q | PB | |||||||||
3 | Isaac Nader Isaac Nader ('99) | 99 | POR | 3:37.60 | q | ||||||||||
4 | Sam Prakel Sam Prakel ('94) | 94 | USA | 3:38.69 | q | SB | |||||||||
5 | Federico Bruno Federico Bruno ('93) | 93 | ARG | 3:39.34 | |||||||||||
6 | Jack Anstey Jack Anstey ('97) | 97 | AUS | 3:46.68 | |||||||||||
7 | George Mills George Mills ('99) | 99 | GBR | 3:47.41 | |||||||||||
Indledende 4 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Abel Kipsang Abel Kipsang ('96) | 96 | KEN | 3:37.67 | Q | ||||||||||
2 | Olli Hoare Olli Hoare ('97) | 97 | AUS | 3:38.43 | Q | ||||||||||
3 | Abdelatif Sadiki Abdelatif Sadiki ('99) | 99 | MAR | 3:39.38 | |||||||||||
4 | Cameron Proceviat Cameron Proceviat ('93) | 93 | CAN | 3:40.47 | |||||||||||
5 | Andrew Coscoran Andrew Coscoran ('96) | 96 | IRL | 3:40.53 | |||||||||||
6 | Simas Bertašius Simas Bertašius ('93) | 93 | LTU | 3:48.48 | |||||||||||
7 | Abraham Guem Abraham Guem ('99) | 99 | SSD | 3:48.82 | PB | ||||||||||
8 | Alaa Journi Alaa Journi ('94) | 94 | LBA | 3:59.50 | PB | ||||||||||
M 3000 m Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||
1 | Selemon Barega Selemon Barega | 00 | ETH | 7:41.38 | |||||||||||
2 | Lamecha Girma Lamecha Girma | 00 | ETH | 7:41.63 | |||||||||||
3 | Marc Scott Marc Scott ('93) | 93 | GBR | 7:42.02 | PB | ||||||||||
4 | Daniel Simiyu Daniel Simiyu ('95) | 95 | KEN | 7:42.97 | |||||||||||
5 | Jacob Krop Jacob Krop ('01) | 01 | KEN | 7:43.26 | |||||||||||
6 | Zouhair Talbi Zouhair Talbi ('95) | 95 | MAR | 7:43.45 | |||||||||||
7 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 7:43.60 | |||||||||||
8 | Maximilian Thorwirth Maximilian Thorwirth ('95) | 95 | GER | 7:45.87 | |||||||||||
9 | Dillon Maggard Dillon Maggard ('95) | 95 | USA | 7:46.18 | PB | ||||||||||
10 | Geordie Beamish Geordie Beamish ('96) | 96 | NZL | 7:46.91 | |||||||||||
11 | Jonas Raess Jonas Raess ('94) | 94 | SUI | 7:47.28 | |||||||||||
12 | Matthew Ramsden Matthew Ramsden ('97) | 97 | AUS | 7:49.82 | PB | ||||||||||
13 | Michael Somers Michael Somers ('95) | 95 | BEL | 7:51.65 | |||||||||||
14 | Baldvin Thór Magnússon Baldvin Thór Magnússon ('99) | 99 | ISL | 8:04.77 | |||||||||||
Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | DNS | ||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Lamecha Girma Lamecha Girma | 00 | ETH | 7:46.21 | Q | ||||||||||
2 | Jacob Krop Jacob Krop ('01) | 01 | KEN | 7:46.43 | Q | ||||||||||
3 | Zouhair Talbi Zouhair Talbi ('95) | 95 | MAR | 7:48.03 | Q | ||||||||||
4 | Dillon Maggard Dillon Maggard ('95) | 95 | USA | 7:48.58 | Q | PB | |||||||||
5 | Jonas Raess Jonas Raess ('94) | 94 | SUI | 7:49.31 | q | ||||||||||
6 | Baldvin Thór Magnússon Baldvin Thór Magnússon ('99) | 99 | ISL | 7:49.34 | q | ||||||||||
7 | Michael Somers Michael Somers ('95) | 95 | BEL | 7:51.89 | q | ||||||||||
8 | John Gay John Gay ('96) | 96 | CAN | 7:57.56 | |||||||||||
9 | Nursultan Keneshbekov Nursultan Keneshbekov | 00 | KGZ | 7:59.39 | |||||||||||
10 | Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03) | 03 | DEN | 8:00.07 | |||||||||||
11 | Jamaine Coleman Jamaine Coleman ('95) | 95 | GBR | 8:12.76 | |||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Selemon Barega Selemon Barega | 00 | ETH | 7:51.42 | Q | ||||||||||
2 | Geordie Beamish Geordie Beamish ('96) | 96 | NZL | 7:51.71 | Q | ||||||||||
3 | Matthew Ramsden Matthew Ramsden ('97) | 97 | AUS | 7:52.04 | Q | PB | |||||||||
4 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 7:52.27 | Q | ||||||||||
5 | Hicham Akankam Hicham Akankam ('98) | 98 | MAR | 7:52.38 | |||||||||||
6 | Elzan Bibić Elzan Bibić ('99) | 99 | SRB | 7:52.78 | |||||||||||
7 | Sam Parsons Sam Parsons ('94) | 94 | GER | 7:55.97 | |||||||||||
8 | Tim Verbaandert Tim Verbaandert | 00 | NED | 7:56.61 | |||||||||||
9 | Ahmed Jaziri Ahmed Jaziri ('97) | 97 | TUN | 7:58.44 | |||||||||||
10 | Yassin Bouih Yassin Bouih ('96) | 96 | ITA | 7:58.63 | |||||||||||
11 | Ehab El-Sandali Ehab El-Sandali ('97) | 97 | CAN | 8:00.64 | |||||||||||
Ali-Moussa Barak Ali-Moussa Barak ('98) | 98 | CHA | DNF | ||||||||||||
Indledende 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Marc Scott Marc Scott ('93) | 93 | GBR | 7:54.90 | Q | ||||||||||
2 | Daniel Simiyu Daniel Simiyu ('95) | 95 | KEN | 7:54.97 | Q | ||||||||||
3 | Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | 7:55.75 | Q | ||||||||||
4 | Maximilian Thorwirth Maximilian Thorwirth ('95) | 95 | GER | 7:56.20 | Q | ||||||||||
5 | Ossama Meslek Ossama Meslek ('97) | 97 | ITA | 7:57.24 | |||||||||||
6 | Berihu Aregawi Berihu Aregawi ('01) | 01 | ETH | 7:58.59 | |||||||||||
7 | Jordan Gusman Jordan Gusman ('94) | 94 | MLT | 8:02.13 | |||||||||||
8 | Mohamed Al-Garni Mohamed Al-Garni ('92) | 92 | QAT | 8:02.86 | |||||||||||
9 | Darragh McElhinney Darragh McElhinney | 00 | IRL | 8:06.31 | |||||||||||
10 | Adrian Wildschutt Adrian Wildschutt ('98) | 98 | RSA | 8:09.24 | |||||||||||
11 | Fernando Daniel Martinez Fernando Daniel Martinez ('93) | 93 | MEX | 8:15.58 | |||||||||||
M 60 m hæk Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||
1 | Grant Holloway Grant Holloway ('97) | 97 | USA | 7.39 | 0.151 | ||||||||||
2 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.50 | 0.154 | ||||||||||
3 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 7.53 | 0.166 | ||||||||||
4 | Asier Martínez Asier Martínez | 00 | ESP | 7.57 | 0.150 | ||||||||||
5 | Chris Douglas Chris Douglas ('97) | 97 | AUS | 7.60 | 0.159 | ||||||||||
6 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 7.62 | 0.142 | ||||||||||
7 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 7.62 | 0.207 | ||||||||||
8 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 7.67 | 0.177 | ||||||||||
Semifinale | 20.3. | ||||||||||||||
Semi 1 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 7.52 | Q 0.134 | ||||||||||
2 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 7.53 | Q 0.145 | SB | |||||||||
3 | Syuusei Nomoto Syuusei Nomoto ('95) | 95 | JPN | 7.57 | 0.127 | PB | |||||||||
4 | Rafael Henrique Pereira Rafael Henrique Pereira ('97) | 97 | BRA | 7.58 | 0.141 | =AR | =PB | ||||||||
5 | Yaqoub Al-Yoha Yaqoub Al-Yoha ('93) | 93 | KUW | 7.59 | 0.156 | SB | |||||||||
6 | Ruebin Walters Ruebin Walters ('95) | 95 | TTO | 7.68 | 0.135 | ||||||||||
7 | Petr Svoboda Petr Svoboda ('84) | 84 | CZE | 7.71 | 0.136 | ||||||||||
8 | Mikdat Sevler Mikdat Sevler ('98) | 98 | TUR | 7.75 | 0.129 | NR | |||||||||
Semi 2 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | Grant Holloway Grant Holloway ('97) | 97 | USA | 7.29 | Q 0.130 | =AR | =PB | ||||||||
2 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.53 | Q 0.136 | ||||||||||
3 | Asier Martínez Asier Martínez | 00 | ESP | 7.55 | q 0.138 | =PB | |||||||||
4 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 7.60 | 0.122 | ||||||||||
5 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 7.61 | 0.157 | ||||||||||
6 | Hassane Fofana Hassane Fofana ('92) | 92 | ITA | 7.65 | 0.122 | PB | |||||||||
7 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 7.67 | 0.140 | ||||||||||
8 | Chen Kuei-Ju Chen Kuei-Ju ('93) | 93 | TPE | 7.67 | 0.168 | NR | PB | ||||||||
Semi 3 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 7.53 | Q 0.129 | ||||||||||
2 | Chris Douglas Chris Douglas ('97) | 97 | AUS | 7.56 | Q 0.145 | NR | PB | ||||||||
3 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 7.57 | q 0.121 | =PB | |||||||||
4 | Michael Obasuyi Michael Obasuyi ('99) | 99 | BEL | 7.58 | 0.130 | PB | |||||||||
5 | Jakub Szymański Jakub Szymański ('02) | 02 | POL | 7.59 | 0.146 | PB | |||||||||
6 | Aaron Mallett Aaron Mallett ('94) | 94 | USA | 7.67 | 0.152 | ||||||||||
7 | Liam Van Der Schaaf Liam Van Der Schaaf ('98) | 98 | NED | 7.69 | 0.129 | PB | |||||||||
8 | Abdel-Kader Larrinaga Abdel-Kader Larrinaga ('94) | 94 | POR | 7.70 | 0.137 | ||||||||||
Indledende heats | 20.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 7.65 | Q 0.118 | ||||||||||
2 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 7.66 | Q 0.128 | ||||||||||
3 | Ruebin Walters Ruebin Walters ('95) | 95 | TTO | 7.69 | Q 0.141 | ||||||||||
4 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 7.69 | q 0.140 | ||||||||||
5 | Liam Van Der Schaaf Liam Van Der Schaaf ('98) | 98 | NED | 7.72 | q 0.128 | =PB | |||||||||
6 | Gabriel Constantino Gabriel Constantino ('95) | 95 | BRA | 7.74 | 0.141 | ||||||||||
7 | Saguirou Badamassi Saguirou Badamassi | 00 | NIG | 7.82 | 0.133 | PB | |||||||||
8 | Luka Trgovčević Luka Trgovčević ('92) | 92 | SRB | 7.89 | 0.129 | ||||||||||
Indledende 2 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | Rafael Henrique Pereira Rafael Henrique Pereira ('97) | 97 | BRA | 7.60 | Q 0.130 | ||||||||||
2 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.69 | Q 0.137 | ||||||||||
3 | Jakub Szymański Jakub Szymański ('02) | 02 | POL | 7.70 | Q 0.174 | ||||||||||
4 | Ilari Manninen Ilari Manninen ('97) | 97 | FIN | 7.74 | 0.118 | ||||||||||
5 | Keiso Pedriks Keiso Pedriks ('94) | 94 | EST | 7.77 | 0.131 | ||||||||||
6 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 7.77 | 0.138 | SB | |||||||||
7 | Shuhei Ishikawa Shuhei Ishikawa ('95) | 95 | JPN | 8.07 | 0.137 | ||||||||||
Indledende 3 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 7.66 | Q 0.149 | ||||||||||
2 | Yaqoub Al-Yoha Yaqoub Al-Yoha ('93) | 93 | KUW | 7.66 | Q 0.154 | ||||||||||
3 | Chris Douglas Chris Douglas ('97) | 97 | AUS | 7.66 | Q 0.151 | ||||||||||
4 | Mikdat Sevler Mikdat Sevler ('98) | 98 | TUR | 7.70 | q 0.118 | NR | PB | ||||||||
5 | Bálint Szeles Bálint Szeles ('98) | 98 | HUN | 7.81 | 0.152 | ||||||||||
6 | Chen Xiang Ang Chen Xiang Ang ('94) | 94 | SGP | 7.91 | 0.121 | PB | |||||||||
7 | Louis François Mendy Louis François Mendy ('99) | 99 | SEN | 7.95 | 0.184 | ||||||||||
Jason Joseph Jason Joseph ('98) | 98 | SUI | DNS | ||||||||||||
Indledende 4 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | Petr Svoboda Petr Svoboda ('84) | 84 | CZE | 7.59 | Q 0.132 | SB | |||||||||
2 | Aaron Mallett Aaron Mallett ('94) | 94 | USA | 7.61 | Q 0.135 | ||||||||||
3 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 7.63 | Q 0.135 | ||||||||||
4 | Asier Martínez Asier Martínez | 00 | ESP | 7.67 | q 0.133 | ||||||||||
5 | Nicholas Andrews Nicholas Andrews ('97) | 97 | AUS | 7.75 | 0.118 | ||||||||||
6 | Richard Diawara Richard Diawara ('95) | 95 | MLI | 7.98 | 0.119 | ||||||||||
7 | Joan Camilo Chaverra Joan Camilo Chaverra ('95) | 95 | COL | 8.01 | 0.172 | ||||||||||
David Yefremov David Yefremov ('99) | 99 | KAZ | DQ | ||||||||||||
Indledende 5 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | Grant Holloway Grant Holloway ('97) | 97 | USA | 7.40 | Q 0.140 | ||||||||||
2 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 7.60 | Q 0.132 | ||||||||||
3 | Syuusei Nomoto Syuusei Nomoto ('95) | 95 | JPN | 7.66 | Q 0.157 | ||||||||||
4 | Abdel-Kader Larrinaga Abdel-Kader Larrinaga ('94) | 94 | POR | 7.69 | q 0.101 | ||||||||||
5 | Hassane Fofana Hassane Fofana ('92) | 92 | ITA | 7.73 | q 0.125 | ||||||||||
6 | Filip Jakob Demšar Filip Jakob Demšar | 00 | SLO | 7.79 | 0.144 | ||||||||||
7 | Jeremie Lararaudeuse Jeremie Lararaudeuse ('01) | 01 | MRI | 7.94 | 0.153 | ||||||||||
Indledende 6 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 7.55 | Q 0.109 | ||||||||||
2 | Michael Obasuyi Michael Obasuyi ('99) | 99 | BEL | 7.66 | Q 0.122 | ||||||||||
3 | Chen Kuei-Ju Chen Kuei-Ju ('93) | 93 | TPE | 7.74 | Q 0.167 | NR | PB | ||||||||
4 | Finley Gaio Finley Gaio ('99) | 99 | SUI | 7.74 | 0.119 | ||||||||||
5 | Ronald Levy Ronald Levy ('92) | 92 | JAM | 7.75 | 0.117 | SB | |||||||||
6 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 7.76 | 0.124 | ||||||||||
7 | Wellington Zaza Wellington Zaza ('95) | 95 | LBR | 7.80 | 0.136 | ||||||||||
8 | Alin Ionut Anton Alin Ionut Anton | 00 | ROU | 7.87 | 0.151 | ||||||||||
M Højdespring Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||
1 | Woo Sang-Hyeok Woo Sang-Hyeok ('96) | 96 | KOR | 2.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Loïc Gasch Loïc Gasch ('94) | 94 | SUI | 2.31 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.31 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hamish Kerr Hamish Kerr ('96) | 96 | NZL | 2.31 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Thiago Julio Moura Thiago Julio Moura ('95) | 95 | BRA | 2.31 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Thomas Carmoy Thomas Carmoy | 00 | BEL | 2.28 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Edgar Rivera Edgar Rivera ('91) | 91 | MEX | 2.24 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Fernando Ferreira Fernando Ferreira ('94) | 94 | BRA | 2.24 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Norbert Kobielski Norbert Kobielski ('97) | 97 | POL | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Darryl Sullivan Darryl Sullivan ('97) | 97 | USA | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Donald Thomas Donald Thomas ('84) | 84 | BAH | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Naoto Tobe Naoto Tobe ('92) | 92 | JPN | 2.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||
1 | Armand Duplantis Armand Duplantis ('99) | 99 | SWE | 6.20 | WR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Thiago Braz Thiago Braz ('93) | 93 | BRA | 5.95 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Chris Nilsen Chris Nilsen ('98) | 98 | USA | 5.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Valentin Lavillenie Valentin Lavillenie ('91) | 91 | FRA | 5.85 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Menno Vloon Menno Vloon ('94) | 94 | NED | 5.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kurtis Marschall Kurtis Marschall ('97) | 97 | AUS | 5.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sondre Guttormsen Sondre Guttormsen ('99) | 99 | NOR | 5.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Oleg Zernikel Oleg Zernikel ('95) | 95 | GER | 5.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | KC Lightfoot KC Lightfoot ('99) | 99 | USA | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Pål Haugen Lillefosse Pål Haugen Lillefosse ('01) | 01 | NOR | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Thibaut Collet Thibaut Collet ('99) | 99 | FRA | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Miltiádis Tentóglou Miltiádis Tentóglou ('98) | 98 | GRE | 8.55 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Thobias Montler Thobias Montler ('96) | 96 | SWE | 8.38 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marquis Dendy Marquis Dendy ('92) | 92 | USA | 8.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jarrion Lawson Jarrion Lawson ('94) | 94 | USA | 8.19 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Cheswill Johnson Cheswill Johnson ('97) | 97 | RSA | 8.14 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Emiliano Lasa Emiliano Lasa ('90) | 90 | URU | 7.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Murali Sreeshankar Murali Sreeshankar ('99) | 99 | IND | 7.92 | =NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lazar Anić Lazar Anić ('91) | 91 | SRB | 7.92 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Samory Fraga Samory Fraga ('96) | 96 | BRA | 7.87 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | José Luís Mandros José Luís Mandros ('98) | 98 | PER | 7.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Kristian Pulli Kristian Pulli ('94) | 94 | FIN | 7.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Filippo Randazzo Filippo Randazzo ('96) | 96 | ITA | 7.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Maykel D. Massó Maykel D. Massó ('99) | 99 | CUB | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Yuki Hashioka Yuki Hashioka ('99) | 99 | JPN | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Lázaro Martínez Lázaro Martínez ('97) | 97 | CUB | 17.64 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Pedro Pablo Pichardo Pedro Pablo Pichardo ('93) | 93 | POR | 17.46 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Donald Scott Donald Scott ('92) | 92 | USA | 17.21 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Will Claye Will Claye ('91) | 91 | USA | 17.19 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jah-Nhai Perinchief Jah-Nhai Perinchief ('97) | 97 | BER | 16.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Melvin Raffin Melvin Raffin ('98) | 98 | FRA | 16.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jean-Marc Pontvianne Jean-Marc Pontvianne ('94) | 94 | FRA | 16.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Nazim Babayev Nazim Babayev ('97) | 97 | AZE | 16.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tiago Pereira Tiago Pereira ('93) | 93 | POR | 16.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Yasser Triki Yasser Triki ('97) | 97 | ALG | 16.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Alexsandro Melo Alexsandro Melo ('95) | 95 | BRA | 16.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Nikólaos Andrikópoulos Nikólaos Andrikópoulos ('97) | 97 | GRE | 16.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Levon Aghasyan Levon Aghasyan ('95) | 95 | ARM | DNS | ||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
1 | Darlan Romani Darlan Romani ('91) | 91 | BRA | 22.53 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ryan Crouser Ryan Crouser ('92) | 92 | USA | 22.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 22.31 | =AR | =PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Filip Mihaljević Filip Mihaljević ('94) | 94 | CRO | 21.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Josh Awotunde Josh Awotunde ('95) | 95 | USA | 21.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Zane Weir Zane Weir ('95) | 95 | ITA | 21.67 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nick Ponzio Nick Ponzio ('95) | 95 | ITA | 21.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mesud Pezer Mesud Pezer ('94) | 94 | BIH | 20.94 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 20.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 20.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Asmir Kolašinac Asmir Kolašinac ('84) | 84 | SRB | 20.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 20.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Bob Bertemes Bob Bertemes ('93) | 93 | LUX | 20.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 19.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Francisco Belo Francisco Belo ('91) | 91 | POR | 19.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Scott Lincoln Scott Lincoln ('93) | 93 | GBR | 19.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
17 | Andrei Toader Andrei Toader ('97) | 97 | ROU | 19.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Tajinderpal Singh Tajinderpal Singh ('94) | 94 | IND | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Syvkamp Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
1 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 6489 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Simon Ehammer Simon Ehammer | 00 | SUI | 6363 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ashley Moloney Ashley Moloney | 00 | AUS | 6344 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 6191 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 6099 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Steven Bastien Steven Bastien ('94) | 94 | USA | 6074 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 6049 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | 6029 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Karel Tilga Karel Tilga ('98) | 98 | EST | 5964 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Dario Dester Dario Dester | 00 | ITA | 5929 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Garrett Scantling Garrett Scantling ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | DNF | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||
1 | BEL | 3:06.52 | 0.198 | ||||||||||||
Julien Watrin, Alexander Doom, Jonathan Sacoor, Kevin Borlée | |||||||||||||||
2 | ESP | 3:06.82 | 0.188 | ||||||||||||
Bruno Hortelano, Iñaki Cañal, Manuel Guijarro, Bernat Erta | |||||||||||||||
3 | NED | 3:06.90 | 0.121 | ||||||||||||
Taymir Burnet, Nick Smidt, Terrence Agard, Tony van Diepen | |||||||||||||||
4 | POL | 3:07.81 | 0.172 | ||||||||||||
Tymoteusz Zimny, Mateusz Rzeźniczak, Maksymilian Klepacki, Kajetan Duszyński | |||||||||||||||
5 | CZE | 3:07.98 | 0.155 | ||||||||||||
Patrik Šorm, Vít Müller, Tadeáš Plaček, Pavel Maslák | |||||||||||||||
6 | GBR | 3:08.30 | 0.140 | ||||||||||||
Ben Higgins, Alex Haydock-Wilson, Samuel Reardon, Guy Learmonth | |||||||||||||||
Indledende heats | 20.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | BEL | 3:07.43 | Q 0.194 | ||||||||||||
Julien Watrin, Dylan Borlée, Alexander Doom, Kevin Borlée | |||||||||||||||
2 | USA | 3:09.11 | 0.218 | ||||||||||||
Noah Williams, Donavan Brazier, Amere Lattin, Isaiah Harris | |||||||||||||||
3 | Sverige Sverige | SWE | 3:09.48 | 0.148 | |||||||||||
Kasper Kadestål, Nick Ekelund-Arenander, Karl Wållgren, Erik Martinsson | |||||||||||||||
4 | NGR | 3:09.55 | 0.148 | ||||||||||||
Emmanuel Ifeanyi Ojeli, Sikiru Adeyemi, Timothy Emeoghene, Samson Oghenewegba Nathaniel | |||||||||||||||
ECU | DQ | ||||||||||||||
Katriel Angulo, Alan Minda, Anderson Jair Marquinez, Steeven Salas | |||||||||||||||
Indledende 2 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | ESP | 3:06.98 | Q 0.207 | ||||||||||||
Bruno Hortelano, Iñaki Cañal, Manuel Guijarro, Bernat Erta | |||||||||||||||
2 | CZE | 3:07.25 | q 0.173 | ||||||||||||
Pavel Maslák, Vít Müller, Tadeáš Plaček, Patrik Šorm | |||||||||||||||
3 | IRL | 3:08.63 | 0.155 | NR | |||||||||||
Cillin Greene, Cathal Crosbie, Brian Gregan, Christopher O'Donnell | |||||||||||||||
4 | SVK | 3:09.79 | 0.149 | NR | |||||||||||
Šimon Bujna, Patrik Dömötör, Matej Baluch, Miroslav Marcek | |||||||||||||||
Indledende 3 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | NED | 3:07.64 | Q 0.165 | ||||||||||||
Isayah Boers, Nick Smidt, Jochem Dobber, Tony van Diepen | |||||||||||||||
2 | POL | 3:07.90 | q 0.165 | ||||||||||||
Tymoteusz Zimny, Mateusz Rzeźniczak, Jacek Majewski, Kajetan Duszyński | |||||||||||||||
3 | GBR | 3:08.30 | q 0.141 | ||||||||||||
Alex Haydock-Wilson, Ben Higgins, Samuel Reardon, Guy Learmonth | |||||||||||||||
4 | ROU | 3:13.11 | 0.192 | ||||||||||||
Remus Andrei Niculita, Mihai Sorin Dringo, Denis Simon Toma, Robert Parge | |||||||||||||||
K 60 m Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 6.96 | 0.116 | NR | PB | ||||||||
2 | Mikiah Brisco Mikiah Brisco ('96) | 96 | USA | 6.99 | 0.127 | PB | |||||||||
3 | Marybeth Sant-Price Marybeth Sant-Price ('95) | 95 | USA | 7.04 | 0.135 | =PB | |||||||||
4 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 7.04 | 0.150 | ||||||||||
5 | Shericka Jackson Shericka Jackson ('94) | 94 | JAM | 7.04 | 0.148 | PB | |||||||||
6 | Briana Williams Briana Williams ('02) | 02 | JAM | 7.04 | 0.158 | PB | |||||||||
7 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 7.11 | 0.141 | SB | |||||||||
8 | Vitoria Cristina Rosa Vitoria Cristina Rosa ('96) | 96 | BRA | 7.21 | 0.150 | ||||||||||
Semifinale | 18.3. | ||||||||||||||
Semi 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 7.03 | Q 0.142 | ||||||||||
2 | Marybeth Sant-Price Marybeth Sant-Price ('95) | 95 | USA | 7.05 | Q 0.123 | ||||||||||
3 | Shericka Jackson Shericka Jackson ('94) | 94 | JAM | 7.08 | q 0.155 | PB | |||||||||
4 | Anthonique Strachan Anthonique Strachan ('93) | 93 | BAH | 7.17 | 0.128 | PB | |||||||||
5 | Lotta Kemppinen Lotta Kemppinen ('98) | 98 | FIN | 7.18 | 0.148 | ||||||||||
6 | Diana Vaisman Diana Vaisman ('98) | 98 | ISR | 7.20 | 0.120 | NR | PB | ||||||||
7 | Molly Scott Molly Scott ('99) | 99 | IRL | 7.23 | 0.145 | ||||||||||
8 | Lorène Dorcas Bazolo Lorène Dorcas Bazolo ('83) | 83 | POR | 7.24 | 0.159 | ||||||||||
Semi 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Mikiah Brisco Mikiah Brisco ('96) | 96 | USA | 7.03 | Q 0.143 | =PB | |||||||||
2 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 7.08 | Q 0.124 | NR | |||||||||
3 | Zoe Hobbs Zoe Hobbs ('97) | 97 | NZL | 7.16 | 0.170 | ||||||||||
4 | Zaynab Dosso Zaynab Dosso ('99) | 99 | ITA | 7.16 | 0.151 | ||||||||||
5 | Pia Skrzyszowska Pia Skrzyszowska ('01) | 01 | POL | 7.17 | 0.134 | ||||||||||
6 | Cheyanne Evans-Gray Cheyanne Evans-Gray ('98) | 98 | GBR | 7.19 | 0.147 | PB | |||||||||
7 | Patrizia van der Weken Patrizia van der Weken ('99) | 99 | LUX | 7.28 | 0.132 | ||||||||||
8 | Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95) | 95 | DEN | 7.30 | 0.180 | ||||||||||
Semi 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Briana Williams Briana Williams ('02) | 02 | JAM | 7.08 | Q 0.153 | ||||||||||
2 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 7.14 | Q 0.139 | SB | |||||||||
3 | Vitoria Cristina Rosa Vitoria Cristina Rosa ('96) | 96 | BRA | 7.14 | q 0.146 | NR | PB | ||||||||
4 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 7.15 | 0.128 | ||||||||||
5 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 7.15 | 0.135 | ||||||||||
6 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 7.20 | 0.161 | ||||||||||
7 | Gina Bass Gina Bass ('95) | 95 | GAM | 7.31 | 0.134 | ||||||||||
Claudia Payton Claudia Payton ('98) | 98 | SWE | DQ | ||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Marybeth Sant-Price Marybeth Sant-Price ('95) | 95 | USA | 7.07 | Q 0.130 | ||||||||||
2 | Zaynab Dosso Zaynab Dosso ('99) | 99 | ITA | 7.14 | Q 0.121 | NR | PB | ||||||||
3 | Claudia Payton Claudia Payton ('98) | 98 | SWE | 7.21 | Q 0.123 | PB | |||||||||
4 | Gina Bass Gina Bass ('95) | 95 | GAM | 7.22 | q 0.131 | SB | |||||||||
5 | Lorène Dorcas Bazolo Lorène Dorcas Bazolo ('83) | 83 | POR | 7.24 | q 0.148 | ||||||||||
6 | Marina Andreea Baboi Marina Andreea Baboi ('99) | 99 | ROU | 7.38 | 0.125 | ||||||||||
7 | Monika Weigertová Monika Weigertová ('92) | 92 | SVK | 7.43 | 0.165 | ||||||||||
8 | Winfrida Mweya Makenji Winfrida Mweya Makenji ('01) | 01 | TAN | 7.71 | 0.146 | PB | |||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 7.17 | Q 0.136 | NR | |||||||||
2 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 7.23 | Q 0.136 | ||||||||||
3 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 7.23 | Q 0.131 | ||||||||||
4 | Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95) | 95 | DEN | 7.29 | q 0.151 | ||||||||||
5 | Bassant Hemida Bassant Hemida ('96) | 96 | EGY | 7.31 | 0.150 | PB | |||||||||
6 | Jasmine Abrams Jasmine Abrams ('94) | 94 | GUY | 7.36 | 0.136 | ||||||||||
7 | Rosalina Santos Rosalina Santos ('98) | 98 | POR | 7.37 | 0.152 | ||||||||||
8 | Kristina Knott Kristina Knott ('95) | 95 | PHI | 7.39 | 0.142 | SB | |||||||||
Indledende 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Mikiah Brisco Mikiah Brisco ('96) | 96 | USA | 7.03 | Q 0.133 | PB | |||||||||
2 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 7.11 | Q 0.114 | PB | |||||||||
3 | Zoe Hobbs Zoe Hobbs ('97) | 97 | NZL | 7.13 | Q 0.138 | NR | PB | ||||||||
4 | Patrizia van der Weken Patrizia van der Weken ('99) | 99 | LUX | 7.21 | q 0.121 | NR | PB | ||||||||
5 | Molly Scott Molly Scott ('99) | 99 | IRL | 7.26 | q 0.186 | ||||||||||
6 | Farzaneh Fasihi Farzaneh Fasihi ('93) | 93 | IRI | 7.39 | 0.129 | ||||||||||
7 | Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01) | 01 | ISL | 7.47 | 0.150 | ||||||||||
Rosângela Santos Rosângela Santos ('90) | 90 | BRA | DQ | ||||||||||||
Indledende 4 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 7.10 | Q 0.143 | ||||||||||
2 | Lotta Kemppinen Lotta Kemppinen ('98) | 98 | FIN | 7.19 | Q 0.135 | ||||||||||
3 | Anthonique Strachan Anthonique Strachan ('93) | 93 | BAH | 7.22 | Q 0.138 | PB | |||||||||
4 | Vitoria Cristina Rosa Vitoria Cristina Rosa ('96) | 96 | BRA | 7.27 | q 0.140 | ||||||||||
5 | N'ketia Seedo N'ketia Seedo ('03) | 03 | NED | 7.30 | 0.147 | ||||||||||
6 | Milana Tirnanić Milana Tirnanić ('94) | 94 | SRB | 7.42 | 0.150 | ||||||||||
7 | Olivia Fotopoulou Olivia Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 7.45 | 0.154 | ||||||||||
Indledende 5 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 7.13 | Q 0.120 | ||||||||||
2 | Shericka Jackson Shericka Jackson ('94) | 94 | JAM | 7.16 | Q 0.159 | ||||||||||
3 | Diana Vaisman Diana Vaisman ('98) | 98 | ISR | 7.23 | Q 0.127 | =NR | =PB | ||||||||
4 | Rani Rosius Rani Rosius | 00 | BEL | 7.33 | 0.197 | ||||||||||
5 | Viktória Forster Viktória Forster ('02) | 02 | SVK | 7.35 | 0.149 | ||||||||||
6 | Rafailía Spanoudáki-Hatziríga Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94) | 94 | GRE | 7.35 | 0.142 | ||||||||||
7 | Carla Scicluna Carla Scicluna ('01) | 01 | MLT | 7.71 | 0.173 | ||||||||||
8 | Charlotte Afriat Charlotte Afriat ('02) | 02 | MON | 8.06 | 0.147 | SB | |||||||||
Indledende 6 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Briana Williams Briana Williams ('02) | 02 | JAM | 7.06 | Q 0.159 | PB | |||||||||
2 | Pia Skrzyszowska Pia Skrzyszowska ('01) | 01 | POL | 7.23 | Q 0.130 | ||||||||||
3 | Cheyanne Evans-Gray Cheyanne Evans-Gray ('98) | 98 | GBR | 7.30 | Q 0.153 | ||||||||||
4 | Aurora Berton Aurora Berton | 00 | ITA | 7.30 | 0.141 | ||||||||||
5 | Gina Lückenkemper Gina Lückenkemper ('96) | 96 | GER | 7.33 | 0.192 | ||||||||||
6 | Dutee Chand Dutee Chand ('96) | 96 | IND | 7.35 | 0.149 | SB | |||||||||
7 | Eva Kubícková Eva Kubícková ('03) | 03 | CZE | 7.38 | 0.143 | ||||||||||
8 | Aziza Sbaity Aziza Sbaity ('91) | 91 | LBN | 7.47 | 0.129 | PB | |||||||||
K 400 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
1 | Shaunae Miller-Uibo Shaunae Miller-Uibo ('94) | 94 | BAH | 50.31 | 0.125 | SB | |||||||||
2 | Femke Bol Femke Bol | 00 | NED | 50.57 | 0.213 | ||||||||||
3 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 50.79 | 0.125 | NR | PB | ||||||||
4 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 51.40 | 0.201 | ||||||||||
5 | Aliyah Abrams Aliyah Abrams ('97) | 97 | GUY | 52.34 | 0.147 | ||||||||||
6 | Lieke Klaver Lieke Klaver ('98) | 98 | NED | 52.67 | 0.157 | ||||||||||
Semifinale | 18.3. | ||||||||||||||
Semi 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 51.26 | Q 0.137 | PB | |||||||||
2 | Femke Bol Femke Bol | 00 | NED | 51.28 | Q 0.222 | ||||||||||
3 | Aliyah Abrams Aliyah Abrams ('97) | 97 | GUY | 51.57 | Q 0.164 | AR | PB | ||||||||
4 | Natalia Kaczmarek Natalia Kaczmarek ('98) | 98 | POL | 51.87 | 0.180 | ||||||||||
5 | Roxana Gómez Roxana Gómez ('99) | 99 | CUB | 52.28 | 0.164 | ||||||||||
6 | Ama Pipi Ama Pipi ('95) | 95 | GBR | 52.95 | 0.166 | ||||||||||
Semi 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Shaunae Miller-Uibo Shaunae Miller-Uibo ('94) | 94 | BAH | 51.38 | Q 0.139 | SB | |||||||||
2 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 51.67 | Q 0.185 | ||||||||||
3 | Lieke Klaver Lieke Klaver ('98) | 98 | NED | 51.81 | Q 0.159 | ||||||||||
4 | Jessie Knight Jessie Knight ('94) | 94 | GBR | 51.93 | 0.156 | SB | |||||||||
5 | Modesta Morauskaitė Modesta Morauskaitė ('95) | 95 | LTU | 52.00 | 0.170 | ||||||||||
6 | Phil Healy Phil Healy ('94) | 94 | IRL | 52.40 | 0.160 | ||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Phil Healy Phil Healy ('94) | 94 | IRL | 51.75 | Q 0.174 | ||||||||||
2 | Lieke Klaver Lieke Klaver ('98) | 98 | NED | 51.96 | Q 0.141 | ||||||||||
3 | Sada Williams Sada Williams ('97) | 97 | BAR | 52.65 | 0.166 | ||||||||||
4 | Roneisha McGregor Roneisha McGregor ('97) | 97 | JAM | 52.89 | 0.143 | ||||||||||
5 | Cátia Azevedo Cátia Azevedo ('94) | 94 | POR | 53.01 | 0.189 | ||||||||||
6 | Gunta Vaičule Gunta Vaičule ('95) | 95 | LAT | 53.05 | 0.189 | SB | |||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Femke Bol Femke Bol | 00 | NED | 51.48 | Q 0.180 | ||||||||||
2 | Ama Pipi Ama Pipi ('95) | 95 | GBR | 52.53 | Q 0.190 | ||||||||||
3 | Jessica Beard Jessica Beard ('89) | 89 | USA | 52.72 | 0.189 | ||||||||||
4 | Tereza Petržilková Tereza Petržilková ('93) | 93 | CZE | 53.05 | 0.168 | ||||||||||
5 | Micha Powell Micha Powell ('95) | 95 | CAN | 54.65 | 0.169 | ||||||||||
Indledende 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 52.37 | Q 0.260 | ||||||||||
2 | Jessie Knight Jessie Knight ('94) | 94 | GBR | 52.93 | Q 0.157 | ||||||||||
3 | Lada Vondrová Lada Vondrová ('99) | 99 | CZE | 52.94 | 0.194 | ||||||||||
4 | Sophie Becker Sophie Becker ('97) | 97 | IRL | 53.47 | 0.153 | ||||||||||
5 | Megan Moss Megan Moss ('02) | 02 | BAH | 54.03 | 0.186 | ||||||||||
Indledende 4 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Natalia Kaczmarek Natalia Kaczmarek ('98) | 98 | POL | 52.22 | Q 0.187 | ||||||||||
2 | Aliyah Abrams Aliyah Abrams ('97) | 97 | GUY | 52.34 | Q 0.128 | ||||||||||
3 | Camille Laus Camille Laus ('93) | 93 | BEL | 52.51 | 0.212 | PB | |||||||||
4 | Lynna Irby Lynna Irby ('98) | 98 | USA | 52.78 | 0.198 | ||||||||||
5 | Sara Gallego Sara Gallego | 00 | ESP | 53.13 | 0.138 | ||||||||||
6 | Iríni Vasilíou Iríni Vasilíou ('90) | 90 | GRE | 53.62 | 0.203 | SB | |||||||||
Indledende 5 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Shaunae Miller-Uibo Shaunae Miller-Uibo ('94) | 94 | BAH | 51.74 | Q 0.127 | SB | |||||||||
2 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 51.86 | Q 0.139 | ||||||||||
3 | Modesta Morauskaitė Modesta Morauskaitė ('95) | 95 | LTU | 52.11 | q 0.212 | ||||||||||
4 | Roxana Gómez Roxana Gómez ('99) | 99 | CUB | 52.25 | q 0.162 | PB | |||||||||
5 | Maja Ciric Maja Ciric ('89) | 89 | SRB | 53.36 | 0.179 | ||||||||||
6 | Yanique Haye-Smith Yanique Haye-Smith ('90) | 90 | TKS | 56.20 | 0.188 | ||||||||||
K 800 m Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||
1 | Ajee’ Wilson Ajee’ Wilson ('94) | 94 | USA | 1:59.09 | SB | ||||||||||
2 | Freweyni Hailu Freweyni Hailu ('01) | 01 | ETH | 2:00.54 | PB | ||||||||||
3 | Halimah Nakaayi Halimah Nakaayi ('94) | 94 | UGA | 2:00.66 | |||||||||||
4 | Natoya Goule-Toppin Natoya Goule-Toppin ('91) | 91 | JAM | 2:01.18 | |||||||||||
5 | Catriona Bisset Catriona Bisset ('94) | 94 | AUS | 2:01.24 | |||||||||||
6 | Lindsey Butterworth Lindsey Butterworth ('92) | 92 | CAN | 2:03.21 | |||||||||||
7 | Habitam Alemu Habitam Alemu ('97) | 97 | ETH | 2:03.37 | |||||||||||
8 | Lorena Martin Lorena Martin ('96) | 96 | ESP | 2:03.93 | |||||||||||
Indledende heats | 19.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Natoya Goule-Toppin Natoya Goule-Toppin ('91) | 91 | JAM | 2:01.65 | Q | ||||||||||
2 | Freweyni Hailu Freweyni Hailu ('01) | 01 | ETH | 2:01.70 | Q | PB | |||||||||
3 | Jen Selman Jen Selman ('91) | 91 | GBR | 2:02.00 | |||||||||||
4 | Madeleine Kelly Madeleine Kelly ('95) | 95 | CAN | 2:02.06 | |||||||||||
5 | Elena Bellò Elena Bellò ('97) | 97 | ITA | 2:02.35 | |||||||||||
6 | Olivia Baker Olivia Baker ('96) | 96 | USA | 2:02.35 | |||||||||||
Indledende 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Ajee’ Wilson Ajee’ Wilson ('94) | 94 | USA | 2:03.42 | Q | ||||||||||
2 | Lorena Martin Lorena Martin ('96) | 96 | ESP | 2:03.85 | Q | ||||||||||
3 | Tigist Girma Tigist Girma ('02) | 02 | ETH | 2:03.85 | |||||||||||
4 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:04.17 | |||||||||||
5 | Síofra Cléirigh Büttner Síofra Cléirigh Büttner ('95) | 95 | IRL | 2:06.99 | |||||||||||
Keely Hodgkinson Keely Hodgkinson ('02) | 02 | GBR | DNS | ||||||||||||
Eglay Nalyanya Eglay Nalyanya ('96) | 96 | KEN | DQADR 2.2 | ||||||||||||
Indledende 3 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Habitam Alemu Habitam Alemu ('97) | 97 | ETH | 2:01.12 | Q | SB | |||||||||
2 | Catriona Bisset Catriona Bisset ('94) | 94 | AUS | 2:01.24 | Q | ||||||||||
3 | Halimah Nakaayi Halimah Nakaayi ('94) | 94 | UGA | 2:01.47 | q | ||||||||||
4 | Lindsey Butterworth Lindsey Butterworth ('92) | 92 | CAN | 2:01.99 | q | ||||||||||
5 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 2:02.01 | |||||||||||
6 | Naomi Korir Naomi Korir ('98) | 98 | KEN | 2:03.94 | |||||||||||
K 1500 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
1 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 3:57.19 | |||||||||||
2 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:02.29 | |||||||||||
3 | Hirut Meshesha Hirut Meshesha ('01) | 01 | ETH | 4:03.39 | |||||||||||
4 | Winnie Nanyondo Winnie Nanyondo ('93) | 93 | UGA | 4:04.60 | |||||||||||
5 | Josette Norris Josette Norris ('95) | 95 | USA | 4:04.71 | |||||||||||
5 | Josette Norris Josette Norris ('95) | 95 | USA | 4:04.71 | |||||||||||
6 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:06.34 | PB | ||||||||||
7 | Heather MacLean Heather MacLean ('95) | 95 | USA | 4:06.38 | |||||||||||
8 | Lucia Stafford Lucia Stafford ('98) | 98 | CAN | 4:06.41 | SB | ||||||||||
9 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 4:09.64 | |||||||||||
10 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:10.23 | |||||||||||
11 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 4:12.79 | |||||||||||
12 | Alma Cortes Alma Cortes ('97) | 97 | MEX | 4:13.71 | |||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:04.83 | Q | ||||||||||
2 | Winnie Nanyondo Winnie Nanyondo ('93) | 93 | UGA | 4:06.11 | Q | ||||||||||
3 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 4:06.66 | Q | ||||||||||
4 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:06.69 | q | PB | |||||||||
5 | Erin Wallace Erin Wallace | 00 | GBR | 4:12.46 | |||||||||||
6 | Anjelina Nadai Lohalith Anjelina Nadai Lohalith ('95) | 95 | SSD | 4:34.72 | PB | ||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Hirut Meshesha Hirut Meshesha ('01) | 01 | ETH | 4:05.75 | Q | ||||||||||
2 | Josette Norris Josette Norris ('95) | 95 | USA | 4:06.27 | Q | ||||||||||
2 | Josette Norris Josette Norris ('95) | 95 | USA | 4:06.27 | Q | ||||||||||
3 | Alma Cortes Alma Cortes ('97) | 97 | MEX | 4:10.95 | Q | ||||||||||
4 | Aurore Fleury Aurore Fleury ('93) | 93 | FRA | 4:12.20 | |||||||||||
5 | Sarah Healy Sarah Healy ('01) | 01 | IRL | 4:12.44 | |||||||||||
6 | Greza Bakraqi Greza Bakraqi ('95) | 95 | KOS | 4:28.40 | |||||||||||
Indledende 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 4:06.71 | Q | ||||||||||
2 | Lucia Stafford Lucia Stafford ('98) | 98 | CAN | 4:07.95 | Q | ||||||||||
3 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 4:08.05 | Q | ||||||||||
4 | Heather MacLean Heather MacLean ('95) | 95 | USA | 4:08.13 | q | ||||||||||
5 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:10.09 | q | ||||||||||
6 | Nozomi Tanaka Nozomi Tanaka ('99) | 99 | JPN | 4:12.31 | NR | PB | |||||||||
7 | Amna Bakhit Barsham Amna Bakhit Barsham ('90) | 90 | SUD | 4:30.90 | NR | PB | |||||||||
K 3000 m Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Lemlem Hailu Lemlem Hailu ('01) | 01 | ETH | 8:41.82 | SB | ||||||||||
2 | Elle St. Pierre Elle St. Pierre ('95) | 95 | USA | 8:42.04 | |||||||||||
3 | Ejgayehu Taye Ejgayehu Taye | 00 | ETH | 8:42.23 | |||||||||||
4 | Gabriela DeBues-Stafford Gabriela DeBues-Stafford ('95) | 95 | CAN | 8:42.89 | |||||||||||
5 | Dawit Seyaum Dawit Seyaum ('96) | 96 | ETH | 8:44.55 | |||||||||||
6 | Jessica Hull Jessica Hull ('96) | 96 | AUS | 8:44.97 | |||||||||||
7 | Alicia Monson Alicia Monson ('98) | 98 | USA | 8:46.39 | |||||||||||
8 | Rahel Daniel Rahel Daniel ('01) | 01 | ERI | 8:46.53 | PB | ||||||||||
9 | Laura Galván Laura Galván ('91) | 91 | MEX | 8:46.65 | |||||||||||
10 | Beatrice Chebet Beatrice Chebet | 00 | KEN | 8:47.50 | |||||||||||
11 | Hanna Klein Hanna Klein ('93) | 93 | GER | 8:48.73 | |||||||||||
12 | Selamawit Teferi Selamawit Teferi ('94) | 94 | ISR | 8:50.91 | |||||||||||
13 | Luiza Gega Luiza Gega ('88) | 88 | ALB | 8:53.14 | |||||||||||
14 | Edina Jebitok Edina Jebitok ('01) | 01 | KEN | 8:53.25 | |||||||||||
15 | Amy-Eloise Markovc Amy-Eloise Markovc ('95) | 95 | GBR | 8:53.57 | |||||||||||
16 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 8:57.81 | |||||||||||
17 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 8:58.68 | |||||||||||
18 | Julie-Anne Staehli Julie-Anne Staehli ('93) | 93 | CAN | 8:58.73 | |||||||||||
19 | Lauren Ryan Lauren Ryan ('98) | 98 | AUS | 9:13.93 | |||||||||||
20 | Jhoselyn Jéssica Camargo Jhoselyn Jéssica Camargo ('96) | 96 | BOL | 9:28.98 | NR | PB | |||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
1 | Cyrena Samba-Mayela Cyrena Samba-Mayela | 00 | FRA | 7.78 | 0.119 | NR | PB | ||||||||
2 | Devynne Charlton Devynne Charlton ('95) | 95 | BAH | 7.81 | 0.157 | =NR | =PB | ||||||||
3 | Gabbi Cunningham Gabbi Cunningham ('98) | 98 | USA | 7.87 | 0.164 | ||||||||||
4 | Britany Anderson Britany Anderson ('01) | 01 | JAM | 7.96 | 0.140 | ||||||||||
5 | Yoveiny Mota Yoveiny Mota | 00 | VEN | 8.05 | 0.147 | ||||||||||
6 | Zoë Sedney Zoë Sedney ('01) | 01 | NED | 8.07 | 0.169 | ||||||||||
7 | Sarah Lavin Sarah Lavin ('94) | 94 | IRL | 8.09 | 0.152 | ||||||||||
Ditaji Kambundji Ditaji Kambundji ('02) | 02 | SUI | DNF | ||||||||||||
Semifinale | 19.3. | ||||||||||||||
Semi 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Devynne Charlton Devynne Charlton ('95) | 95 | BAH | 7.81 | Q 0.136 | NR | PB | ||||||||
2 | Britany Anderson Britany Anderson ('01) | 01 | JAM | 7.85 | Q 0.120 | ||||||||||
3 | Noemi Zbären Noemi Zbären ('94) | 94 | SUI | 8.01 | 0.142 | ||||||||||
4 | Ebony Morrison Ebony Morrison ('94) | 94 | LBR | 8.07 | 0.133 | NR | PB | ||||||||
5 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 8.08 | 0.133 | ||||||||||
6 | Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95) | 95 | DEN | 8.09 | 0.161 | ||||||||||
7 | Anamaria Nesteriuc Anamaria Nesteriuc ('93) | 93 | ROU | 8.13 | 0.115 | ||||||||||
8 | Teresa Errandonea Teresa Errandonea ('94) | 94 | ESP | 8.16 | 0.126 | ||||||||||
Semi 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Cyrena Samba-Mayela Cyrena Samba-Mayela | 00 | FRA | 7.85 | Q 0.133 | NR | |||||||||
2 | Ditaji Kambundji Ditaji Kambundji ('02) | 02 | SUI | 7.89 | Q 0.121 | PB | |||||||||
3 | Yoveiny Mota Yoveiny Mota | 00 | VEN | 7.99 | q 0.139 | PB | |||||||||
4 | Liz Clay Liz Clay ('95) | 95 | AUS | 8.01 | 0.116 | ||||||||||
5 | Alaysha Johnson Alaysha Johnson ('96) | 96 | USA | 8.02 | 0.165 | ||||||||||
6 | Maayke Tjin A-Lim Maayke Tjin A-Lim ('98) | 98 | NED | 8.13 | 0.153 | ||||||||||
7 | Julia Wennersten Julia Wennersten ('01) | 01 | SWE | 8.21 | 0.139 | ||||||||||
8 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 8.22 | 0.148 | ||||||||||
Semi 3 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Zoë Sedney Zoë Sedney ('01) | 01 | NED | 7.95 | Q 0.129 | =PB | |||||||||
2 | Sarah Lavin Sarah Lavin ('94) | 94 | IRL | 7.97 | Q 0.113 | PB | |||||||||
3 | Gabbi Cunningham Gabbi Cunningham ('98) | 98 | USA | 8.00 | q 0.150 | ||||||||||
4 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 8.03 | 0.137 | ||||||||||
5 | Michelle Harrison Michelle Harrison ('92) | 92 | CAN | 8.09 | 0.143 | PB | |||||||||
6 | Elisa Maria Di Lazzaro Elisa Maria Di Lazzaro ('98) | 98 | ITA | 8.11 | 0.115 | =PB | |||||||||
7 | Vanessa Clerveaux Vanessa Clerveaux ('94) | 94 | HAI | 8.15 | 0.125 | ||||||||||
8 | Viktória Forster Viktória Forster ('02) | 02 | SVK | 8.22 | 0.157 | ||||||||||
Indledende heats | 19.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Cyrena Samba-Mayela Cyrena Samba-Mayela | 00 | FRA | 7.91 | Q 0.125 | NR | |||||||||
2 | Ditaji Kambundji Ditaji Kambundji ('02) | 02 | SUI | 7.97 | Q 0.126 | ||||||||||
3 | Sarah Lavin Sarah Lavin ('94) | 94 | IRL | 8.03 | Q 0.132 | PB | |||||||||
4 | Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95) | 95 | DEN | 8.07 | q 0.145 | PB | |||||||||
5 | Teresa Errandonea Teresa Errandonea ('94) | 94 | ESP | 8.12 | q 0.133 | =SB | |||||||||
6 | Megan Marrs Megan Marrs ('97) | 97 | GBR | 8.19 | 0.142 | ||||||||||
7 | Sidonie Fiadanantsoa Sidonie Fiadanantsoa ('99) | 99 | MAD | 8.22 | 0.137 | PB | |||||||||
8 | Lui Lai Yiu Lui Lai Yiu ('94) | 94 | HKG | 8.45 | 0.156 | SB | |||||||||
Indledende 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 8.08 | Q 0.137 | ||||||||||
2 | Maayke Tjin A-Lim Maayke Tjin A-Lim ('98) | 98 | NED | 8.11 | Q 0.156 | PB | |||||||||
3 | Elisa Maria Di Lazzaro Elisa Maria Di Lazzaro ('98) | 98 | ITA | 8.16 | Q 0.136 | ||||||||||
4 | Ivana Lončarek Ivana Lončarek ('91) | 91 | CRO | 8.19 | 0.117 | ||||||||||
5 | Kreete Verlin Kreete Verlin ('97) | 97 | EST | 8.22 | 0.125 | ||||||||||
6 | Danielle Williams Danielle Williams ('92) | 92 | JAM | 8.23 | 0.112 | ||||||||||
7 | Helena Jiranová Helena Jiranová ('95) | 95 | CZE | 8.25 | 0.135 | ||||||||||
Indledende 3 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Gabbi Cunningham Gabbi Cunningham ('98) | 98 | USA | 7.93 | Q 0.147 | ||||||||||
2 | Zoë Sedney Zoë Sedney ('01) | 01 | NED | 7.98 | Q 0.154 | ||||||||||
3 | Liz Clay Liz Clay ('95) | 95 | AUS | 7.99 | Q 0.129 | PB | |||||||||
4 | Yoveiny Mota Yoveiny Mota | 00 | VEN | 8.05 | q 0.151 | PB | |||||||||
5 | Vanessa Clerveaux Vanessa Clerveaux ('94) | 94 | HAI | 8.10 | q 0.133 | =SB | |||||||||
6 | Viktória Forster Viktória Forster ('02) | 02 | SVK | 8.17 | q 0.149 | ||||||||||
7 | Maribel Caicedo Maribel Caicedo ('98) | 98 | ECU | 8.33 | 0.167 | ||||||||||
Xenia Benach Xenia Benach | 00 | ESP | DQ | ||||||||||||
Indledende 4 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Alaysha Johnson Alaysha Johnson ('96) | 96 | USA | 8.03 | Q 0.157 | ||||||||||
2 | Michelle Harrison Michelle Harrison ('92) | 92 | CAN | 8.11 | Q 0.125 | PB | |||||||||
3 | Anamaria Nesteriuc Anamaria Nesteriuc ('93) | 93 | ROU | 8.13 | Q 0.130 | ||||||||||
4 | Anja Lukić Anja Lukić ('99) | 99 | SRB | 8.25 | 0.164 | ||||||||||
5 | Vitoria Alves Vitoria Alves ('98) | 98 | BRA | 8.65 | 0.152 | ||||||||||
Deya Erickson Deya Erickson ('97) | 97 | IVB | DNF | ||||||||||||
Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | DNS | ||||||||||||
Andrea Carolina Vargas Andrea Carolina Vargas ('96) | 96 | CRC | DNS | ||||||||||||
Indledende 5 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Devynne Charlton Devynne Charlton ('95) | 95 | BAH | 8.02 | Q 0.139 | ||||||||||
2 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 8.04 | Q 0.134 | SB | |||||||||
3 | Julia Wennersten Julia Wennersten ('01) | 01 | SWE | 8.17 | Q 0.138 | ||||||||||
4 | Monika Zapalska Monika Zapalska ('94) | 94 | GER | 8.17 | 0.128 | ||||||||||
5 | Klaudia Wojtunik Klaudia Wojtunik ('99) | 99 | POL | 8.21 | 0.137 | ||||||||||
6 | Miho Suzuki Miho Suzuki ('96) | 96 | JPN | 8.32 | 0.185 | =SB | |||||||||
7 | Ketiley Batista Ketiley Batista ('99) | 99 | BRA | 8.37 | 0.149 | PB | |||||||||
Indledende 6 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Noemi Zbären Noemi Zbären ('94) | 94 | SUI | 7.95 | Q 0.137 | PB | |||||||||
2 | Ebony Morrison Ebony Morrison ('94) | 94 | LBR | 8.09 | Q 0.130 | NR | PB | ||||||||
3 | Britany Anderson Britany Anderson ('01) | 01 | JAM | 8.10 | Q 0.162 | ||||||||||
4 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 8.17 | q 0.142 | ||||||||||
5 | Mulern Jean Mulern Jean ('92) | 92 | HAI | 8.18 | 0.136 | ||||||||||
6 | Natalia Christofi Natalia Christofi ('97) | 97 | CYP | 8.20 | 0.119 | ||||||||||
7 | Elisávet Pesirídou Elisávet Pesirídou ('92) | 92 | GRE | 8.30 | 0.148 | ||||||||||
K Højdespring Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
1 | Yaroslava Mahuchikh Yaroslava Mahuchikh ('01) | 01 | UKR | 2.02 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Eleanor Patterson Eleanor Patterson ('96) | 96 | AUS | 2.00 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nadezhda Dubovitskaya Nadezhda Dubovitskaya ('98) | 98 | KAZ | 1.98 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Marija Vuković Marija Vuković ('92) | 92 | MNE | 1.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Iryna Herashchenko Iryna Herashchenko ('95) | 95 | UKR | 1.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Elena Vallortigara Elena Vallortigara ('91) | 91 | ITA | 1.92 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Safina Sadullayeva Safina Sadullayeva ('98) | 98 | UZB | 1.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Angelina Topić Angelina Topić ('05) | 05 | SRB | 1.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Emily Borthwick Emily Borthwick ('97) | 97 | GBR | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Svetlana Radzivil Svetlana Radzivil ('87) | 87 | UZB | 1.84 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Rachel McCoy Rachel McCoy ('95) | 95 | USA | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
1 | Sandi Morris Sandi Morris ('92) | 92 | USA | 4.80 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Katie Nageotte Katie Nageotte ('91) | 91 | USA | 4.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tina Šutej Tina Šutej ('88) | 88 | SLO | 4.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Yana Hladiychuk Yana Hladiychuk ('93) | 93 | UKR | 4.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Olivia McTaggart Olivia McTaggart | 00 | NZL | 4.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Xu Huiqin Xu Huiqin ('93) | 93 | CHN | 4.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Elisa Molinarolo Elisa Molinarolo ('94) | 94 | ITA | 4.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Amálie Švábíková Amálie Švábíková ('99) | 99 | CZE | 4.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Margot Chevrier Margot Chevrier ('99) | 99 | FRA | 4.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Roberta Bruni Roberta Bruni ('94) | 94 | ITA | 4.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||
1 | Ivana Vuleta Ivana Vuleta ('90) | 90 | SRB | 7.06 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ese Brume Ese Brume ('96) | 96 | NGR | 6.85 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lorraine Ugen Lorraine Ugen ('91) | 91 | GBR | 6.82 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tiffany Flynn Tiffany Flynn ('95) | 95 | USA | 6.78 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Quanesha Burks Quanesha Burks ('95) | 95 | USA | 6.77 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Maryna Bekh-Romanchuk Maryna Bekh-Romanchuk ('95) | 95 | UKR | 6.73 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Fatima Diame Fatima Diame ('96) | 96 | ESP | 6.71 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ruth Usoro Ruth Usoro ('97) | 97 | NGR | 6.69 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Milica Gardašević Milica Gardašević ('98) | 98 | SRB | 6.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Larissa Iapichino Larissa Iapichino ('02) | 02 | ITA | 6.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Akela Inatta-Jones Akela Inatta-Jones ('95) | 95 | BAR | 6.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 6.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Anasztázia Nguyen Anasztázia Nguyen ('93) | 93 | HUN | 6.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Florentina Costina Iusco Florentina Costina Iusco ('96) | 96 | ROU | 6.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Eliane Martins Eliane Martins ('86) | 86 | BRA | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||
1 | Yulimar Rojas Yulimar Rojas ('95) | 95 | VEN | 15.74 | WR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Maryna Bekh-Romanchuk Maryna Bekh-Romanchuk ('95) | 95 | UKR | 14.74 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kimberly Williams Kimberly Williams ('88) | 88 | JAM | 14.62 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Thea LaFond Thea LaFond ('94) | 94 | DMA | 14.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Liadagmis Povea Liadagmis Povea ('96) | 96 | CUB | 14.45 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Patrícia Mamona Patrícia Mamona ('88) | 88 | POR | 14.42 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Keturah Orji Keturah Orji ('96) | 96 | USA | 14.42 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ana Peleteiro Ana Peleteiro ('95) | 95 | ESP | 14.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Kristiina Mäkelä Kristiina Mäkelä ('92) | 92 | FIN | 14.14 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Neja Filipič Neja Filipič ('95) | 95 | SLO | 14.13 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Leyanis Pérez Leyanis Pérez ('02) | 02 | CUB | 13.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Neele Eckhardt-Noack Neele Eckhardt-Noack ('92) | 92 | GER | 13.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Tori Franklin Tori Franklin ('92) | 92 | USA | 13.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Hanna Minenko Hanna Minenko ('89) | 89 | ISR | 13.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Dariya Derkach Dariya Derkach ('93) | 93 | ITA | 13.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Jovana Ilić Jovana Ilić ('97) | 97 | SRB | 13.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Auriol Dongmo Auriol Dongmo ('90) | 90 | POR | 20.43 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Chase Ealey Chase Ealey ('94) | 94 | USA | 20.21 | =AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jessica Schilder Jessica Schilder ('99) | 99 | NED | 19.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 19.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Maggie Ewen Maggie Ewen ('94) | 94 | USA | 19.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Danniel Thomas-Dodd Danniel Thomas-Dodd ('92) | 92 | JAM | 19.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sarah Mitton Sarah Mitton ('96) | 96 | CAN | 19.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sophie McKinna Sophie McKinna ('94) | 94 | GBR | 18.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sara Gambetta Sara Gambetta ('93) | 93 | GER | 18.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Dimitriana Bezede Dimitriana Bezede ('94) | 94 | MDA | 18.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Katharina Maisch Katharina Maisch ('97) | 97 | GER | 17.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Jessica Inchude Jessica Inchude ('96) | 96 | POR | 17.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Amelia Strickler Amelia Strickler ('94) | 94 | GBR | 16.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Livia Avancini Livia Avancini ('92) | 92 | BRA | 16.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Ivana Gallardo Ivana Gallardo ('93) | 93 | CHI | 16.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Femkamp Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 4929 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Adrianna Sułek Adrianna Sułek ('99) | 99 | POL | 4851 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 4680 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Holly Mills Holly Mills | 00 | GBR | 4673 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Dorota Skřivanová Dorota Skřivanová ('98) | 98 | CZE | 4566 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Claudia Conte Claudia Conte ('99) | 99 | ESP | 4499 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Léonie Cambours Léonie Cambours | 00 | FRA | 4442 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sarah Lagger Sarah Lagger ('99) | 99 | AUT | 4391 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 4377 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Yuliya Loban Yuliya Loban | 00 | UKR | 4192 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | DNF | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Chari Hawkins Chari Hawkins ('91) | 91 | USA | DNF | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||
1 | JAM | 3:28.40 | 0.208 | ||||||||||||
Junelle Bromfield, Janieve Russell, Roneisha McGregor, Stephenie Ann McPherson | |||||||||||||||
2 | NED | 3:28.57 | 0.169 | ||||||||||||
Lieke Klaver, Eveline Saalberg, Lisanne de Witte, Femke Bol | |||||||||||||||
3 | POL | 3:28.59 | 0.164 | ||||||||||||
Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka, Justyna Święty-Ersetic | |||||||||||||||
4 | USA | 3:28.63 | 0.262 | ||||||||||||
NaAsha Robinson, Jessica Beard, Brittany Aveni, Lynna Irby-Jackson | |||||||||||||||
5 | GBR | 3:29.82 | 0.165 | ||||||||||||
Hannah Williams, Ama Pipi, Yemi Mary John, Jessie Knight | |||||||||||||||
6 | BEL | 3:33.61 | 0.212 | NR | |||||||||||
Hanne Claes, Naomi Van Den Broeck, Imke Vervaet, Camille Laus | |||||||||||||||
Indledende heats | 20.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | USA | 3:28.82 | Q 0.240 | ||||||||||||
Jessica Beard, Brittany Aveni, Natashia Jackson, Lynna Irby-Jackson | |||||||||||||||
2 | NED | 3:29.36 | Q 0.165 | ||||||||||||
Lieke Klaver, Eveline Saalberg, Andrea Bouma, Lisanne de Witte | |||||||||||||||
3 | BEL | 3:30.58 | q 0.192 | NR | |||||||||||
Hanne Claes, Naomi Van Den Broeck, Imke Vervaet, Camille Laus | |||||||||||||||
4 | GBR | 3:30.69 | q 0.166 | ||||||||||||
Hannah Williams, Ama Pipi, Yemi Mary John, Jessie Knight | |||||||||||||||
5 | ESP | 3:34.92 | 0.124 | ||||||||||||
Sara Gallego, Geena Stephens, Carmen Avilés, Laura Bueno | |||||||||||||||
Indledende 2 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||
1 | POL | 3:30.51 | Q 0.237 | ||||||||||||
Iga Baumgart-Witan, Aleksandra Gaworska, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic | |||||||||||||||
2 | JAM | 3:30.91 | Q 0.146 | ||||||||||||
Roneisha McGregor, Janieve Russell, Tiffany James, Junelle Bromfield | |||||||||||||||
3 | IRL | 3:30.97 | 0.171 | NR | |||||||||||
Sophie Becker, Roisin Harrison, Sharlene Mawdsley, Phil Healy | |||||||||||||||
4 | CAN | 3:31.45 | 0.161 | ||||||||||||
Lauren Gale, Kyra Constantine, Natassha McDonald, Sage Watson | |||||||||||||||
5 | SLO | 3:37.08 | 0.167 | NR | |||||||||||
Agata Zupin, Jerneja Smonkar, Veronika Sadek, Anita Horvat | |||||||||||||||
M 60 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Ashley Moloney Ashley Moloney | 00 | AUS | 6.70 | 0.119 | PB | |||||||||
2 | Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | 6.91 | 0.125 | PB | |||||||||
3 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 7.00 | 0.129 | PB | |||||||||
4 | Dario Dester Dario Dester | 00 | ITA | 7.01 | 0.144 | ||||||||||
5 | Karel Tilga Karel Tilga ('98) | 98 | EST | 7.07 | 0.152 | PB | |||||||||
6 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 7.22 | 0.140 | SB | |||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 6.68 | 0.136 | PB | |||||||||
2 | Simon Ehammer Simon Ehammer | 00 | SUI | 6.72 | 0.102 | PB | |||||||||
3 | Garrett Scantling Garrett Scantling ('93) | 93 | USA | 6.84 | 0.135 | PB | |||||||||
4 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 6.86 | 0.129 | ||||||||||
5 | Steven Bastien Steven Bastien ('94) | 94 | USA | 6.94 | 0.132 | SB | |||||||||
6 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 6.95 | 0.127 | ||||||||||
M 1000 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
1 | Steven Bastien Steven Bastien ('94) | 94 | USA | 2:37.89 | SB | ||||||||||
2 | Karel Tilga Karel Tilga ('98) | 98 | EST | 2:39.28 | SB | ||||||||||
3 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 2:39.56 | SB | ||||||||||
4 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 2:42.28 | SB | ||||||||||
5 | Ashley Moloney Ashley Moloney | 00 | AUS | 2:43.01 | PB | ||||||||||
6 | Dario Dester Dario Dester | 00 | ITA | 2:43.49 | SB | ||||||||||
7 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 2:43.61 | PB | ||||||||||
8 | Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | 2:48.21 | PB | ||||||||||
9 | Simon Ehammer Simon Ehammer | 00 | SUI | 2:53.54 | SB | ||||||||||
10 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 2:57.10 | SB | ||||||||||
M 60 m hæk Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 19.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 8.12 | 0.154 | PB | |||||||||
2 | Dario Dester Dario Dester | 00 | ITA | 8.12 | 0.177 | ||||||||||
3 | Steven Bastien Steven Bastien ('94) | 94 | USA | 8.14 | 0.133 | ||||||||||
4 | Karel Tilga Karel Tilga ('98) | 98 | EST | 8.39 | 0.161 | ||||||||||
5 | Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | 8.41 | 0.137 | SB | |||||||||
Indledende 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||
1 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 7.61 | 0.133 | PB | |||||||||
2 | Simon Ehammer Simon Ehammer | 00 | SUI | 7.75 | 0.123 | ||||||||||
3 | Ashley Moloney Ashley Moloney | 00 | AUS | 7.88 | 0.151 | PB | |||||||||
4 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 7.98 | 0.122 | ||||||||||
5 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 7.99 | 0.125 | ||||||||||
M Højdespring Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Steven Bastien Steven Bastien ('94) | 94 | USA | 2.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | 2.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Simon Ehammer Simon Ehammer | 00 | SUI | 2.05 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 2.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 2.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Garrett Scantling Garrett Scantling ('93) | 93 | USA | 2.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Ashley Moloney Ashley Moloney | 00 | AUS | 2.02 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Karel Tilga Karel Tilga ('98) | 98 | EST | 2.02 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 1.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Dario Dester Dario Dester | 00 | ITA | 1.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||
1 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 5.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ashley Moloney Ashley Moloney | 00 | AUS | 5.10 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Simon Ehammer Simon Ehammer | 00 | SUI | 5.10 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 5.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 4.90 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Dario Dester Dario Dester | 00 | ITA | 4.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 4.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | 4.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Steven Bastien Steven Bastien ('94) | 94 | USA | 4.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Karel Tilga Karel Tilga ('98) | 98 | EST | 4.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 8.05 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Simon Ehammer Simon Ehammer | 00 | SUI | 8.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 7.96 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ashley Moloney Ashley Moloney | 00 | AUS | 7.82 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 7.57 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Steven Bastien Steven Bastien ('94) | 94 | USA | 7.56 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | 7.56 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Karel Tilga Karel Tilga ('98) | 98 | EST | 7.54 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Garrett Scantling Garrett Scantling ('93) | 93 | USA | 7.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 7.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Dario Dester Dario Dester | 00 | ITA | 7.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 6.95 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Garrett Scantling Garrett Scantling ('93) | 93 | USA | 16.37 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | 15.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Karel Tilga Karel Tilga ('98) | 98 | EST | 15.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 14.89 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Andri Oberholzer Andri Oberholzer ('96) | 96 | SUI | 14.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Simon Ehammer Simon Ehammer | 00 | SUI | 14.23 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Dario Dester Dario Dester | 00 | ITA | 14.03 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 13.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Ashley Moloney Ashley Moloney | 00 | AUS | 13.89 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 13.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 13.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Steven Bastien Steven Bastien ('94) | 94 | USA | 13.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 800 m Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 2:08.81 | PB | ||||||||||
2 | Adrianna Sułek Adrianna Sułek ('99) | 99 | POL | 2:09.56 | PB | ||||||||||
3 | Holly Mills Holly Mills | 00 | GBR | 2:09.97 | PB | ||||||||||
4 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 2:13.77 | |||||||||||
5 | Sarah Lagger Sarah Lagger ('99) | 99 | AUT | 2:14.57 | |||||||||||
6 | Dorota Skřivanová Dorota Skřivanová ('98) | 98 | CZE | 2:14.73 | PB | ||||||||||
7 | Claudia Conte Claudia Conte ('99) | 99 | ESP | 2:15.00 | |||||||||||
8 | Léonie Cambours Léonie Cambours | 00 | FRA | 2:16.21 | PB | ||||||||||
9 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 2:19.23 | SB | ||||||||||
10 | Yuliya Loban Yuliya Loban | 00 | UKR | 2:23.64 | |||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 8.35 | 0.127 | PB | |||||||||
2 | Adrianna Sułek Adrianna Sułek ('99) | 99 | POL | 8.36 | 0.168 | ||||||||||
3 | Dorota Skřivanová Dorota Skřivanová ('98) | 98 | CZE | 8.47 | 0.159 | ||||||||||
4 | Yuliya Loban Yuliya Loban | 00 | UKR | 8.61 | 0.108 | ||||||||||
5 | Claudia Conte Claudia Conte ('99) | 99 | ESP | 8.62 | 0.161 | ||||||||||
6 | Sarah Lagger Sarah Lagger ('99) | 99 | AUT | 8.76 | 0.209 | SB | |||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||
1 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 8.15 | 0.127 | PB | |||||||||
2 | Holly Mills Holly Mills | 00 | GBR | 8.15 | 0.124 | PB | |||||||||
3 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 8.20 | 0.121 | SB | |||||||||
4 | Chari Hawkins Chari Hawkins ('91) | 91 | USA | 8.24 | 0.141 | ||||||||||
5 | Léonie Cambours Léonie Cambours | 00 | FRA | 8.37 | 0.153 | ||||||||||
6 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 8.45 | 0.119 | SB | |||||||||
K Højdespring Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Adrianna Sułek Adrianna Sułek ('99) | 99 | POL | 1.89 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 1.83 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 1.83 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Chari Hawkins Chari Hawkins ('91) | 91 | USA | 1.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Claudia Conte Claudia Conte ('99) | 99 | ESP | 1.83 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Léonie Cambours Léonie Cambours | 00 | FRA | 1.83 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Dorota Skřivanová Dorota Skřivanová ('98) | 98 | CZE | 1.80 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 1.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sarah Lagger Sarah Lagger ('99) | 99 | AUT | 1.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Yuliya Loban Yuliya Loban | 00 | UKR | 1.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Holly Mills Holly Mills | 00 | GBR | 1.74 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 1.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 6.69 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 6.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Adrianna Sułek Adrianna Sułek ('99) | 99 | POL | 6.43 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dorota Skřivanová Dorota Skřivanová ('98) | 98 | CZE | 6.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 6.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Holly Mills Holly Mills | 00 | GBR | 6.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Claudia Conte Claudia Conte ('99) | 99 | ESP | 6.13 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 6.08 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sarah Lagger Sarah Lagger ('99) | 99 | AUT | 6.01 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Léonie Cambours Léonie Cambours | 00 | FRA | 5.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Yuliya Loban Yuliya Loban | 00 | UKR | 5.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Chari Hawkins Chari Hawkins ('91) | 91 | USA | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||
1 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 14.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Chari Hawkins Chari Hawkins ('91) | 91 | USA | 14.02 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Holly Mills Holly Mills | 00 | GBR | 13.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Yuliya Loban Yuliya Loban | 00 | UKR | 13.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Adrianna Sułek Adrianna Sułek ('99) | 99 | POL | 13.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sarah Lagger Sarah Lagger ('99) | 99 | AUT | 13.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 13.02 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Dorota Skřivanová Dorota Skřivanová ('98) | 98 | CZE | 12.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 12.81 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Claudia Conte Claudia Conte ('99) | 99 | ESP | 12.73 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Léonie Cambours Léonie Cambours | 00 | FRA | 12.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Sveva Gerevini Sveva Gerevini ('96) | 96 | ITA | 11.69 | |||||||||||
|