M 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell Jacobs ('94) | 94 | ITA | 10.04 | SB | ||||||||||
2 | Arthur Gue Cissé Arthur Gue Cissé ('96) | 96 | CIV | 10.10 | |||||||||||
3 | Jimmy Vicaut Jimmy Vicaut ('92) | 92 | FRA | 10.12 | SB | ||||||||||
4 | Mudiyanselage Abeykoon Mudiyanselage Abeykoon ('94) | 94 | SRI | 10.16 | SB | ||||||||||
5 | Chituru Ali Chituru Ali ('99) | 99 | ITA | 10.18 | PB | ||||||||||
6 | Mouhamadou Fall Mouhamadou Fall ('92) | 92 | FRA | 10.24 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +2.3 | Vind: +2.3 | ||||||||||||||
1 | Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell Jacobs ('94) | 94 | ITA | 9.99 | w | ||||||||||
2 | Yupun Abeykoon Yupun Abeykoon ('94) | 94 | SRI | 10.04 | w | ||||||||||
3 | Jimmy Vicaut Jimmy Vicaut ('92) | 92 | FRA | 10.07 | w | ||||||||||
4 | Chituru Ali Chituru Ali ('99) | 99 | ITA | 10.12 | w | ||||||||||
5 | Matteo Melluzzo Matteo Melluzzo ('02) | 02 | ITA | 10.31 | w | ||||||||||
6 | Giovanni Galbieri Giovanni Galbieri ('93) | 93 | ITA | 10.40 | w | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Arthur Gue Cissé Arthur Gue Cissé ('96) | 96 | CIV | 10.09 | SB | ||||||||||
2 | Mouhamadou Fall Mouhamadou Fall ('92) | 92 | FRA | 10.15 | SB | ||||||||||
3 | Lorenzo Patta Lorenzo Patta | 00 | ITA | 10.19 | SB | ||||||||||
4 | Eseosa Desalu Eseosa Desalu ('94) | 94 | ITA | 10.21 | PB | ||||||||||
5 | Antonio Moro Antonio Moro ('97) | 97 | ITA | 10.35 | SB | ||||||||||
6 | Hillary Wanderson Polanco Rijo Hillary Wanderson Polanco Rijo ('97) | 97 | ITA | 10.43 | SB | ||||||||||
M 200 m Vind: +1.3 Finale A Finale | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Yancarlos Martinez Yancarlos Martinez ('92) | 92 | DOM | 20.66 | SB | ||||||||||
2 | Simon HansenSimon Hansen ('98) | 98 | DEN | 20.79 | SB | ||||||||||
3 | Tommy Ramdhan Tommy Ramdhan ('96) | 96 | GBR | 20.81 | |||||||||||
4 | Andrea Federici Andrea Federici ('97) | 97 | ITA | 20.87 | SB | ||||||||||
5 | Alessio Faggin Alessio Faggin ('03) | 03 | ITA | 21.33 | PB | ||||||||||
Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 20.63 DQADR 2.2 | ||||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Brayan Lopez Brayan Lopez ('97) | 97 | ITA | 46.03 | PB | ||||||||||
2 | Luis Avilés Luis Avilés ('02) | 02 | MEX | 46.10 | SB | ||||||||||
3 | Lorenzo Benati Lorenzo Benati ('02) | 02 | ITA | 46.19 | |||||||||||
4 | Manuel Sanders Manuel Sanders ('98) | 98 | GER | 46.40 | SB | ||||||||||
5 | Pietro Pivotto Pietro Pivotto ('95) | 95 | ITA | 46.61 | PB | ||||||||||
6 | Catalin Tecuceanu Catalin Tecuceanu ('99) | 99 | ITA | 47.05 | PB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: +1.6 Finale A Finale | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Rafael Henrique Pereira Rafael Henrique Pereira ('97) | 97 | BRA | 13.36 | |||||||||||
2 | Lorenzo Ndele Simonelli Lorenzo Ndele Simonelli ('02) | 02 | ITA | 13.80 | SB | ||||||||||
3 | Wellington Zaza Wellington Zaza ('95) | 95 | LBR | 14.00 | |||||||||||
4 | Luka Trgovčević Luka Trgovčević ('92) | 92 | SRB | 14.01 | SB | ||||||||||
5 | Liam Van Der Schaaf Liam Van Der Schaaf ('98) | 98 | NED | 14.03 | SB | ||||||||||
Hassane Fofana Hassane Fofana ('92) | 92 | ITA | DNF | ||||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mario Lambrughi Mario Lambrughi ('92) | 92 | ITA | 49.03 | SB | ||||||||||
2 | José Reynaldo Bencosme José Reynaldo Bencosme ('92) | 92 | ITA | 49.29 | SB | ||||||||||
3 | Thomas Barr Thomas Barr ('92) | 92 | IRL | 49.53 | SB | ||||||||||
4 | Juander Santos Juander Santos ('95) | 95 | DOM | 50.35 | SB | ||||||||||
5 | Chris McAlister Chris McAlister ('95) | 95 | GBR | 50.66 | |||||||||||
6 | Mattia Tajana Mattia Tajana ('96) | 96 | SUI | 51.46 | SB | ||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nick Ponzio Nick Ponzio ('95) | 95 | ITA | 21.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Zane Weir Zane Weir ('95) | 95 | ITA | 21.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sebastiano Bianchetti Sebastiano Bianchetti ('96) | 96 | ITA | 20.03 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 19.96 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Frederic Dagee Frederic Dagee ('92) | 92 | FRA | 19.77 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Leonardo Fabbri Leonardo Fabbri ('97) | 97 | ITA | 19.54 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Riccardo Ferrara Riccardo Ferrara ('01) | 01 | ITA | 19.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Zaynab Dosso Zaynab Dosso ('99) | 99 | ITA | 11.21 | |||||||||||
2 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 11.31 | |||||||||||
3 | Vittoria Fontana Vittoria Fontana | 00 | ITA | 11.34 | SB | ||||||||||
4 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 11.52 | |||||||||||
5 | Ashleigh Nelson Ashleigh Nelson ('91) | 91 | GBR | 11.53 | |||||||||||
6 | Salomé Kora Salomé Kora ('94) | 94 | SUI | 11.61 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 11.12 | SB | ||||||||||
2 | Zaynab Dosso Zaynab Dosso ('99) | 99 | ITA | 11.19 | PB | ||||||||||
3 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 11.29 | PB | ||||||||||
4 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 11.47 | SB | ||||||||||
5 | Gloria Hooper Gloria Hooper ('92) | 92 | ITA | 11.57 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Vittoria Fontana Vittoria Fontana | 00 | ITA | 11.36 | SB | ||||||||||
2 | Ashleigh Nelson Ashleigh Nelson ('91) | 91 | GBR | 11.49 | SB | ||||||||||
3 | Salomé Kora Salomé Kora ('94) | 94 | SUI | 11.56 | SB | ||||||||||
4 | Aurora Berton Aurora Berton | 00 | ITA | 11.61 | |||||||||||
5 | Molly Scott Molly Scott ('99) | 99 | IRL | 11.66 | SB | ||||||||||
6 | Johanelis Herrera Abreu Johanelis Herrera Abreu ('95) | 95 | ITA | 11.72 | SB | ||||||||||
K 200 m Vind: +2.0 Finale A Finale | Vind: +2.0 | ||||||||||||||
1 | Marileidy Paulino Marileidy Paulino ('96) | 96 | DOM | 22.59 | NR | PB | |||||||||
2 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 22.81 | =PB | ||||||||||
3 | Dalia Kaddari Dalia Kaddari ('01) | 01 | ITA | 22.83 | SB | ||||||||||
4 | Beth Dobbin Beth Dobbin ('94) | 94 | GBR | 23.13 | |||||||||||
5 | Irene Siragusa Irene Siragusa ('93) | 93 | ITA | 23.26 | SB | ||||||||||
6 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 23.37 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fiordaliza Cofil Fiordaliza Cofil | 00 | DOM | 51.36 | |||||||||||
2 | Ama Pipi Ama Pipi ('95) | 95 | GBR | 52.19 | SB | ||||||||||
3 | Sokhna Lacoste Sokhna Lacoste | 00 | FRA | 52.81 | SB | ||||||||||
4 | Raphaela Boaheng Lukudo Raphaela Boaheng Lukudo ('94) | 94 | ITA | 53.11 | SB | ||||||||||
5 | Leni Shida Leni Shida ('94) | 94 | UGA | 53.41 | |||||||||||
6 | Anabel Medina Anabel Medina ('96) | 96 | DOM | 55.70 | SB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Olha Lyakhova Olha Lyakhova ('92) | 92 | UKR | 2:01.58 | SB | ||||||||||
2 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 2:01.60 | PB | ||||||||||
3 | Angelika Sarna Angelika Sarna ('97) | 97 | POL | 2:01.87 | SB | ||||||||||
4 | Mebriht Mekonen Mebriht Mekonen ('05) | 05 | ETH | 2:01.92 | PB | ||||||||||
5 | Federica Del Buono Federica Del Buono ('94) | 94 | ITA | 2:02.03 | SB | ||||||||||
6 | Joyce Mattagliano Joyce Mattagliano ('94) | 94 | ITA | 2:02.60 | PB | ||||||||||
7 | Eleonora Vandi Eleonora Vandi ('96) | 96 | ITA | 2:02.97 | SB | ||||||||||
8 | Serena Troiani Serena Troiani ('96) | 96 | ITA | 2:06.26 | SB | ||||||||||
Aurora Casagrande Montesi Aurora Casagrande Montesi ('98) | 98 | ITA | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 12.94 | SB | ||||||||||
2 | Luminosa Bogliolo Luminosa Bogliolo ('95) | 95 | ITA | 12.99 | SB | ||||||||||
3 | Sarah Lavin Sarah Lavin ('94) | 94 | IRL | 13.11 | SB | ||||||||||
4 | Elena Carraro Elena Carraro ('01) | 01 | ITA | 13.13 | PB | ||||||||||
5 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 13.16 | SB | ||||||||||
6 | Elisa Maria Di Lazzaro Elisa Maria Di Lazzaro ('98) | 98 | ITA | 13.17 | SB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 55.29 | SB | ||||||||||
2 | Anna Ryzhykova Anna Ryzhykova ('89) | 89 | UKR | 55.61 | SB | ||||||||||
3 | Linda Olivieri Linda Olivieri ('98) | 98 | ITA | 56.07 | SB | ||||||||||
4 | Rebecca Sartori Rebecca Sartori ('97) | 97 | ITA | 56.36 | PB | ||||||||||
5 | Alice Muraro Alice Muraro | 00 | ITA | 57.44 | SB | ||||||||||
6 | Eleonora Marchiando Eleonora Marchiando ('97) | 97 | ITA | 57.74 | SB | ||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Thea LaFond Thea LaFond ('94) | 94 | DMA | 14.53 | +0.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Naomi Metzger Naomi Metzger ('98) | 98 | GBR | 13.87 | w | +2.1 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ottavia Cestonaro Ottavia Cestonaro ('95) | 95 | ITA | 13.85 | +1.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Diana Zagainova Diana Zagainova ('97) | 97 | LTU | 13.30 | +0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lucrezia Sartori Lucrezia Sartori ('01) | 01 | ITA | 12.72 | +1.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Veronica Zanon Veronica Zanon ('01) | 01 | ITA | 11.91 | w | +2.1 | |||||||||
| |||||||||||||||
Ana José Tima Ana José Tima ('89) | 89 | DOM | 14.46 DQ ADR 2.1/2.2 | +0.9 | |||||||||||
|