Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Copenhagen Athletics Games 16.6.2022
Østerbro Stadion

M 100 m    
Vind: +2.1

Finale A

Finale
Vind: +2.1
1
Emile Erasmus
Emile Erasmus ('92)
/ RSA10.05 w
  
 
2
Przemysław Słowikowski
Przemysław Słowikowski ('93)
/ POL10.26 w
  
 
3
Karl Erik Nazarov
Karl Erik Nazarov ('99)
/ EST10.28 w
  
 
3Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.28 w
  
 
5Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM10.38 w
  
 
6Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta10.52 w
  
 
7Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.62 w
  
 
8
Emmanuel Dawlson
Emmanuel Dawlson ('92)
/ SWE10.67 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1
Przemysław Słowikowski
Przemysław Słowikowski ('93)
/ POL10.38
Q
  
 
2Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.41
Q
  
 
3
Karl Erik Nazarov
Karl Erik Nazarov ('99)
/ EST10.52
Q
  
 
4Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik10.78
  
 
5Jakub SikorskiJakub Sikorski ('01)Aarhus 1900 / POL10.80
  
 SB
6Rasmus Søsted AndersenRasmus Søsted Andersen ('02)Odense Atletik 11.14
  
 
Indledende 2
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Emile Erasmus
Emile Erasmus ('92)
/ RSA10.20
Q
  
 
2Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM10.47
Q
  
 
3Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta10.60
Q
  
 
4Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.70
q
  
 
5
Emmanuel Dawlson
Emmanuel Dawlson ('92)
/ SWE10.72
q
  
 
6Rinalds Valts ZarinsRinalds Valts Zarins Aarhus 1900 / LAT10.91
  
 
M 200 m    
Vind: +2.2

Finale A

Finale
Vind: +2.2
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190020.56 w
  
 
2Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta20.78 w
  
 
3
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
/ LTU20.78 w
  
 
4
Albert Komański
Albert Komański 
/ POL20.94 w
  
 
5
Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson ('99)
/ GBR20.98 w
  
 
6
Viljami Kaasalainen
Viljami Kaasalainen ('95)
/ FIN21.22 w
  
 
7Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta21.54 w
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson ('99)
/ GBR45.69
  
 SB
2Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta46.33
  
 SB
3
Danylo Danylenko
Danylo Danylenko ('94)
/ UKR46.48
  
 SB
4
Rabah Yousif
Rabah Yousif ('86)
/ GBR46.75
  
 SB
5
Kasper Kadestål
Kasper Kadestål ('99)
/ SWE47.20
  
 
6
Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun ('01)
/ NOR48.35
  
 SB
7Luis Felipe MailletLuis Felipe Maillet ('04)Sparta48.72
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Tibo De Smet
Tibo De Smet ('99)
/ BEL1:46.54
  
 PB
2
Eduardo Moreira
Eduardo Moreira ('01)
/ BRA1:47.18
  
 SB
3
Felix Francois
Felix Francois ('90)
/ SWE1:47.43
  
 SB
4
Alexander Lundskog
Alexander Lundskog ('96)
/ SWE1:48.66
  
 
5
Joakim Andersson
Joakim Andersson ('92)
/ SWE1:48.68
  
 
6
Ville Lampinen
Ville Lampinen ('94)
/ FIN1:48.87
  
 
7Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta1:53.87
  
 SB
Frederik FürstenbergFrederik Fürstenberg ('93)Sparta DNF
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Ossama Meslek
Ossama Meslek ('97)
/ ITA3:37.25
  
 PB
2
Darragh McElhinney
Darragh McElhinney 
/ IRL3:37.72
  
 PB
3
Callum Davies
Callum Davies ('99)
/ AUS3:37.86
  
 PB
4
Emil Danielsson
Emil Danielsson ('97)
/ SWE3:38.96
  
 
5
Jonathan Grahn
Jonathan Grahn ('04)
/ SWE3:41.20
  
NU20R PB
6Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta3:41.73
  
 =SB
7Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC3:42.65
  
DUR DUR-19 PB
8
Jan Friš
Jan Friš ('95)
/ CZE3:42.76
  
 
9
David Nikolli
David Nikolli ('94)
/ ALB3:43.31
  
 
10Jacob Ejby StengaardJacob Ejby Stengaard ('94)Odense Atletik 3:43.51
  
 PB
11Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik3:44.31
  
 
12
Alexander Nilsson
Alexander Nilsson ('95)
/ SWE3:45.13
  
 PB
13Nick JensenNick Jensen ('91)Vejle IF3:49.01
  
 
14Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 3:51.06
  
 SB
Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik DNF
  
 
Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)Randers Freja DNF
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Liam Adcock
Liam Adcock ('96)
/ AUS7.87
+1.0
  
 SB
 
7.47
 0.0
  X7.35
 0.0
7.47
 2.0
7.68 =SB
 -0.1
7.87 SB
 1.0
  
2Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.61
-0.3
  
 
 
7.35
 0.0
  X7.61
 -0.3
  X7.45
 1.3
7.09
 -0.7
  
3Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM / MKD7.33
+1.6
  
 
 
  X7.33
 1.6
7.20
 0.0
7.19
 0.7
7.19
 1.1
  X  
4Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta7.31
+0.1
  
 PB
 
  X7.31 PB
 0.1
  X7.13
 1.0
  X7.21
 1.1
  
5Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.23
-0.1
  
 =SB
 
7.23 =SB
 -0.1
  X  X7.17
 0.0
  X6.92
 0.0
  
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF16.23
  
 SB
 
15.6415.88 =SB16.23 SB16.0016.15  X  
2Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta15.13
  
 
 
14.74  X15.08  X  X15.13  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)Sparta75.72
  
 
 
75.72  X  –70.5568.54  –  
2
Waldo Smith
Waldo Smith ('99)
/ RSA73.57
  
 
 
67.1066.4473.02  X73.57  X  
3
Dagbjartur Dadi Jónsson
Dagbjartur Dadi Jónsson ('97)
/ ISL71.40
  
 
 
  X70.8368.93  X71.40  X  
4
Eric Frank
Eric Frank ('02)
/ GER69.35
  
 
 
67.3669.2266.2566.6069.3567.02  
5
Theodor Thor
Theodor Thor ('93)
/ SWE66.11
  
 
 
64.8566.1164.3764.9663.75  X  
6Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190062.40
  
 
 
61.3761.00  X  X62.4062.33  
7Andreas BertelsenAndreas Bertelsen ('94)Sparta61.64
  
 
 
61.64  X  X56.8859.90  –  
8Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta57.66
  
 
 
57.66  X53.56  X  X  X  
9Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA55.82
  
 
 
55.0755.8251.85     
K 100 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1
Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 
/ POL11.35
  
 PB
2
Gloria Hooper
Gloria Hooper ('92)
/ ITA11.53
  
 
3
Daniella Busk
Daniella Busk ('93)
/ SWE11.70
  
 
4
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
/ ISL11.71
  
 SB
5Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta11.77
  
 
6Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta11.82
  
 PB
7Line Holm JensenLine Holm Jensen KIF11.89
  
 =PB
8Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta11.96
  
 SB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 
/ POL11.49
Q
  
 
2
Gloria Hooper
Gloria Hooper ('92)
/ ITA11.66
Q
  
 
3
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
/ ISL11.84
Q
  
 
4Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta11.85
q
  
 
5Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta11.90
q
  
 
6Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 12.35
  
 
7Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)KIF12.56
  
 
Indledende 2
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
Daniella Busk
Daniella Busk ('93)
/ SWE11.75
Q
  
 
2Line Holm JensenLine Holm Jensen KIF11.97
Q
  
 SB
3Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta11.97
Q
  
 SB
4Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.11
  
 
5Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja12.13
  
 
6
Alicia Barrett
Alicia Barrett ('98)
/ GBR12.34
  
 
K 200 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1
Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly ('96)
/ GER23.39
  
 SB
2
Julia Henriksson
Julia Henriksson 
/ SWE23.51
  
 PB
3
Lisa Lilja
Lisa Lilja ('96)
/ SWE23.91
  
 
4
Elvira Tanderud
Elvira Tanderud ('04)
/ SWE24.02
  
 SB
5Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta24.72
  
 
6Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta24.90
  
 
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
/ ISL DNF
  
 
K 3000 m    

Finale A

Finale
1
Viktória Wagner-Gyürkes
Viktória Wagner-Gyürkes ('92)
/ HUN8:52.37
  
 PB
2
Isobel Batt-Doyle
Isobel Batt-Doyle ('95)
/ AUS8:57.75
  
 SB
3
Izzy Fry
Izzy Fry 
/ GBR8:58.66
  
 PB
4
Micol Majori
Micol Majori ('98)
/ ITA9:08.06
  
 PB
5
Sigrid Jervell Våg
Sigrid Jervell Våg ('92)
/ NOR9:13.55
  
 SB
6
Ina Halle Haugen
Ina Halle Haugen ('03)
/ NOR9:14.51
  
 SB
7
Nicole Egger
Nicole Egger ('85)
/ SUI9:16.94
  
 PB
8Nanna BovéNanna Bové ('95)Sparta9:17.11
  
 PB
9
Maria Sagnes Wågan
Maria Sagnes Wågan ('92)
/ NOR9:18.39
  
 PB
10Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)Sparta9:19.65
  
DUR-17 SB
Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +1.2

Finale A

Finale
Vind: +1.2
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190012.96
  
 
2
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
/ POL12.98
  
 
3
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
/ POL13.16
  
 
4
Giada Carmassi
Giada Carmassi ('94)
/ ITA13.34
  
 
5
Andrea Rooth
Andrea Rooth ('02)
/ NOR13.50
  
 
6
Alicia Barrett
Alicia Barrett ('98)
/ GBR13.69
  
 
7
Julia Wennersten
Julia Wennersten ('01)
/ SWE13.83
  
 
8
Ivana Lončarek
Ivana Lončarek ('91)
/ CRO13.88
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +2.3
Vind: +2.3
1
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
/ POL13.12 w
Q
  
 
2
Giada Carmassi
Giada Carmassi ('94)
/ ITA13.20 w
Q
  
 
3
Ivana Lončarek
Ivana Lončarek ('91)
/ CRO13.55 w
Q
  
 
4Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta13.85 w
  
 
5Ida BoelIda Boel Aarhus 190013.97 w
  
 
6
Johanna Carlsson
Johanna Carlsson ('94)
/ SWE14.25 w
  
 
Indledende 2
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190013.03
Q
  
 
2
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
/ POL13.27
Q
  
 
3
Andrea Rooth
Andrea Rooth ('02)
/ NOR13.49
Q
  
 
4
Julia Wennersten
Julia Wennersten ('01)
/ SWE13.60
q
  
 SB
5
Alicia Barrett
Alicia Barrett ('98)
/ GBR13.65
q
  
 
6Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta13.98
  
 
7Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik14.00
  
 PB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Eileen Demes
Eileen Demes ('97)
/ GER56.84
  
 
2
Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold ('97)
/ NOR57.54
  
 
3Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta58.07
  
 
4
Hanna Palmqvist
Hanna Palmqvist ('96)
/ SWE58.39
  
 
5
Andrea Rooth
Andrea Rooth ('02)
/ NOR59.17
  
 
6Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190059.30
  
 
7Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)Randers Freja1:00.42
  
 SB
K Stangspring    

Finale A

Finale
1Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)Sparta4.45
  
DR PB
 
4.01
  O
4.14
 XO
4.26
  O
4.37 NR
  O
4.45 NR
XXO
4.51
XXX
  
2
Gabriella Jönsson
Gabriella Jönsson ('01)
/ SWE4.26
  
 PB
 
3.80
  O
4.01
 XO
4.14
XXO
4.26
  O
4.37
XXX
   
3
Andrea San José
Andrea San José ('97)
/ ESP4.26
  
 
 
4.01
 XO
4.14
XXO
4.26
 XO
4.37
XXX
    
4
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
/ SWE4.01
  
 SB
 
3.80
  O
4.01
  O
4.14
XXX
     
5Line Renée HydeLine Renée Hyde ('92)Sparta4.01
  
 
 
3.80
 XO
4.01
XXO
4.14
XXX
     
5Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta4.01
  
 PB
 
3.80
 XO
4.01
XXO
4.14
XXX
     
Freiya Leni Wildgrube
Freiya Leni Wildgrube ('01)
/ GER NH
  
 
 
4.01
XXX
       
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM16.02
  
 
 
  X16.02  X  X15.4315.64  
2Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM14.77
  
 SB
 
14.3514.77 SB14.3514.3913.9114.19  
3Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta14.50
  
 
 
12.9512.6813.1412.8613.6714.50  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Salla Sipponen
Salla Sipponen ('95)
/ FIN60.58
  
 PB
 
56.7259.74 PB57.17  X  X60.58 PB  
2
Jade Lally
Jade Lally ('87)
/ GBR59.40
  
 
 
57.6057.3557.3559.40  X59.38  
3
Ieva Zarankaitė
Ieva Zarankaitė ('94)
/ LTU58.03
  
 
 
  X  X55.7158.03  X  X  
4
Daniella Persson
Daniella Persson 
/ SWE53.91
  
 
 
48.1250.6651.3949.5153.91  X  
5Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta53.88
  
 
 
52.6449.7153.4753.3453.8852.88  
6Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM53.20
  
 
 
  X53.2052.02  X51.9353.03  
7
Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg ('98)
/ SWE48.90
  
 
 
47.40  X47.8047.43  X48.90  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Bianca Ghelber
Bianca Ghelber ('90)
/ ROU69.69
  
 
 
  X67.8569.69  X  X67.51  
2Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta68.49
  
 
 
  X  X67.2766.6368.49  X  
3
Grete Ahlberg
Grete Ahlberg ('98)
/ SWE68.38
  
 
 
68.3868.1163.84  X  X66.40  
4
Kajsa Wennberg
Kajsa Wennberg ('96)
/ SWE64.93
  
 
 
63.98  X61.4961.05  X64.93  
5
Sara Forssell
Sara Forssell 
/ SWE64.26
  
 
 
  X  X63.16  X63.7664.26  
6
Kiira Väänänen
Kiira Väänänen ('99)
/ FIN63.11
  
 
 
61.2960.9362.1863.1159.8463.03  
7
Elísabet Rut Rúnarsdóttir
Elísabet Rut Rúnarsdóttir ('02)
/ ISL60.56
  
 
 
  X60.2060.56  –  –  –  
8Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta56.46
  
 
 
56.46  X  X  X  X  X  
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik16.01
  
 PB
 
15.76 PB16.01 PB15.0014.6414.6615.61  
2Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik14.35
  
 
 
  X  X13.32  X14.3014.35  
D11 60 m    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1Asger Lund-BretlauAsger Lund-Bretlau ('11)Sparta8.61
  
 PB
2Ellen VincentsenEllen Vincentsen ('11)Sparta8.80
  
  K
3Holger Vitus FlensborgHolger Vitus Flensborg ('12)Sparta9.18
  
 PB
4Lilje Mai Birkelund ThomsenLilje Mai Birkelund Thomsen ('11)Sparta9.22
  
  K
5Albert Arrey SørensenAlbert Arrey Sørensen ('12)Sparta9.30
  
 PB
6Mariana VargasMariana Vargas ('12)Sparta9.91
  
  K
7Alfred HartungAlfred Hartung ('12)Sparta10.57
  
 PB

Seneste resultater

17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten
22.11RandersInternt Freja Nålestævne
22.11AalborgAalborg Indoor I
19.11RandersStangspring med musik
18.11HelsingørNordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11AarhusCRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11RandersStangspring med musik
11.11KøbenhavnSpartas 125 års Jubilæumsløb
4.11SorøPhønix Open
4.11RandersRegionsfinale Vest
3.11RandersStangspring med musik
28.10SilkeborgKastestævne
28.10AalborgRegionsstævne Nordjylland
28.10ViborgVexa HLM Running - Sidste chance!
22.10KøbenhavnCRAFT Løbe Cup 1
13.10EsbjergKastedag Esbjerg
11.10HerlevSommerafslutningsstævne
11.10HelsingørAfslutning for børneholdene
7.10SæbySæby open - Diskoskast
7.10LyngbyAlt-muligt-kamp - Klubstævne
7.10RandersNåle- og Regionsstævne