M 100 m Vind: +3.0 Finale A Finale | Vind: +3.0 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Michael Romanin Michael Romanin ('96) | 96 | AUS | 10.34 | w | ||||||||||
2 | Daniel Alejandro Johnsen Daniel Alejandro Johnsen ('98) | 98 | NOR | 10.60 | w | ||||||||||
3 | Tarley Allison Tarley Allison ('97) | 97 | SWE | 10.69 | w | ||||||||||
4 | August Hemstad August Hemstad ('02) | 02 | NOR | 10.75 | w | ||||||||||
5 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 10.76 | w | ||||||||||
6 | Carl Narup Carl Narup ('98) | 98 | SWE | 10.82 | w | ||||||||||
7 | Sander Steen Myrvang Sander Steen Myrvang | 00 | NOR | 10.93 | w | ||||||||||
8 | Sondre Witzøe Sondre Witzøe ('04) | 04 | NOR | 10.98 | w | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.5 | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
1 | Michael Romanin Michael Romanin ('96) | 96 | AUS | 10.51 | |||||||||||
2 | Daniel Alejandro Johnsen Daniel Alejandro Johnsen ('98) | 98 | NOR | 10.76 | |||||||||||
3 | Tarley Allison Tarley Allison ('97) | 97 | SWE | 10.83 | SB | ||||||||||
4 | August Hemstad August Hemstad ('02) | 02 | NOR | 10.86 | PB | ||||||||||
5 | Carl Narup Carl Narup ('98) | 98 | SWE | 10.88 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 11.00 | |||||||||||
2 | Sander Steen Myrvang Sander Steen Myrvang | 00 | NOR | 11.04 | |||||||||||
Indledende 4 Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Paul-Louis O'rock Paul-Louis O'rock ('89) | 89 | NOR | 11.48 | PB | ||||||||||
2 | Franz Philip Pap Holmen Franz Philip Pap Holmen ('06) | 06 | NOR | 11.49 | PB | ||||||||||
Indledende 5 Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
5 | Andreas Myklebust Benoni Andreas Myklebust Benoni ('88) | 88 | NOR | 12.33 | PB | ||||||||||
6 | Mikkel Large Finnbråten Mikkel Large Finnbråten ('97) | 97 | NOR | 12.50 | PB | ||||||||||
M 200 m Vind: +2.1 Finale A Finale | Vind: +2.1 | ||||||||||||||
1 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 20.99 | w | ||||||||||
2 | Michael Romanin Michael Romanin ('96) | 96 | AUS | 21.03 | w | ||||||||||
3 | Håvard Bentdal Ingvaldsen Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02) | 02 | NOR | 21.25 | w | ||||||||||
4 | Daniel Alejandro Johnsen Daniel Alejandro Johnsen ('98) | 98 | NOR | 21.69 | w | ||||||||||
5 | August Hemstad August Hemstad ('02) | 02 | NOR | 22.00 | w | ||||||||||
6 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 22.22 | w | ||||||||||
7 | Sander Steen Myrvang Sander Steen Myrvang | 00 | NOR | 22.36 | w | ||||||||||
Finale B Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz ('06) | 06 | NOR | 22.14 | PB | ||||||||||
2 | Vegard Dragsund Sverd Vegard Dragsund Sverd ('99) | 99 | NOR | 22.20 | PB | ||||||||||
3 | Carl Narup Carl Narup ('98) | 98 | SWE | 22.57 | PB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
2 | Sigmund Le Fjeld Sigmund Le Fjeld ('05) | 05 | NOR | 23.16 | PB | ||||||||||
3 | Knut Werge-Olsen Knut Werge-Olsen ('03) | 03 | NOR | 23.49 | PB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
4 | Aiden Floyd Vincent Aiden Floyd Vincent ('04) | 04 | NOR | 22.60 | SB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98) | 98 | DEN | 46.45 | |||||||||||
2 | Kasper Kadestål Kasper Kadestål ('99) | 99 | SWE | 47.14 | |||||||||||
3 | Viljami Kaasalainen Viljami Kaasalainen ('95) | 95 | FIN | 47.66 | |||||||||||
4 | Timo Helland Timo Helland ('03) | 03 | NOR | 48.79 | PB | ||||||||||
5 | Tor-Junor Kringstad Vedde Tor-Junor Kringstad Vedde ('97) | 97 | NOR | 49.20 | |||||||||||
6 | Leon Samuel Douglas Mjaaland Leon Samuel Douglas Mjaaland | 00 | NOR | 49.28 | |||||||||||
7 | Luca Thompson Luca Thompson | 00 | NOR | 49.71 | SB | ||||||||||
8 | Theodore Einar Fremstad-Waldron Theodore Einar Fremstad-Waldron ('02) | 02 | NOR | 50.00 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Håvard Haugen Håvard Haugen ('05) | 05 | NOR | 49.79 | PB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 2 | |||||||||||||||
2 | Kristian Trigueno Steen Kristian Trigueno Steen ('01) | 01 | NOR | 50.06 | PB | ||||||||||
3 | Thomas Graftås Thomas Graftås ('01) | 01 | NOR | 50.42 | PB | ||||||||||
4 | Ivar Plukkerud Ivar Plukkerud ('05) | 05 | NOR | 51.99 | PB | ||||||||||
6 | Simon Stornes Simon Stornes ('04) | 04 | NOR | 52.91 | PB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tobias Grønstad Tobias Grønstad ('02) | 02 | NOR | 1:46.23 | |||||||||||
2 | Sigurd Tveit Sigurd Tveit | 00 | NOR | 1:46.49 | PB | ||||||||||
3 | Jan Vukovič Jan Vukovič | 00 | SLO | 1:46.80 | PB | ||||||||||
4 | Joonas Rinne Joonas Rinne ('95) | 95 | FIN | 1:47.05 | |||||||||||
5 | Ville Lampinen Ville Lampinen ('94) | 94 | FIN | 1:47.86 | |||||||||||
6 | Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96) | 96 | DEN | 1:49.03 | SB | ||||||||||
7 | Seumas Duncan Mackay Seumas Duncan Mackay ('01) | 01 | GBR | 1:49.74 | PB | ||||||||||
8 | Benjamin Åberg Benjamin Åberg ('95) | 95 | SWE | 1:50.42 | PB | ||||||||||
Thomas Roth Thomas Roth ('91) | 91 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Anders Bjørndal Anders Bjørndal ('95) | 95 | NOR | 1:52.24 | SB | ||||||||||
2 | Oliver Andersen Vedvik Oliver Andersen Vedvik ('98) | 98 | NOR | 1:52.67 | PB | ||||||||||
3 | Simen Seeberg-Rommetveit Simen Seeberg-Rommetveit | 00 | NOR | 1:54.00 | |||||||||||
4 | Tobias Johansen Tobias Johansen ('03) | 03 | NOR | 1:55.70 | PB | ||||||||||
Andreas Roth Andreas Roth ('93) | 93 | NOR | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 | |||||||||||||||
4 | Andreas Rivenes Andreas Rivenes ('03) | 03 | NOR | 2:02.23 | PB | ||||||||||
7 | Adrean Bakke Adrean Bakke ('98) | 98 | NOR | 2:07.23 | PB | ||||||||||
8 | Magnus Skinlo Liljedal Magnus Skinlo Liljedal ('07) | 07 | NOR | 2:07.92 | PB | ||||||||||
Indledende 2 | |||||||||||||||
1 | Bakr Ettayebi Bakr Ettayebi ('97) | 97 | NOR | 1:59.86 | PB | ||||||||||
2 | Nani Kula Nani Kula ('01) | 01 | ERI | 2:01.18 | PB | ||||||||||
4 | Sebastian Selbekk Sebastian Selbekk ('93) | 93 | NOR | 2:02.11 | PB | ||||||||||
Indledende 3 | |||||||||||||||
5 | Timmi Brandvik Anderl Timmi Brandvik Anderl ('99) | 99 | NOR | 1:56.36 | SB | ||||||||||
6 | Halvard Grape Fladby Halvard Grape Fladby ('05) | 05 | NOR | 1:56.43 | PB | ||||||||||
7 | Roderick Duodu Roderick Duodu ('02) | 02 | NOR | 1:56.77 | PB | ||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mohammadreza Abootorabi Mohammadreza Abootorabi ('89) | 89 | SWE | 13:33.41 | PB | ||||||||||
2 | James Hansen James Hansen ('93) | 93 | AUS | 13:34.12 | PB | ||||||||||
3 | Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03) | 03 | DEN | 13:37.22 | |||||||||||
4 | Abdullahi Dahir Rabi Abdullahi Dahir Rabi ('03) | 03 | NOR | 13:42.84 | PB | ||||||||||
5 | Awet Nftalem Kibrab Awet Nftalem Kibrab ('95) | 95 | ERI | 13:59.43 | SB | ||||||||||
6 | Miguel Palm Miguel Palm ('98) | 98 | SWE | 14:02.28 | |||||||||||
7 | Senay Amlesom Fissehatsion Senay Amlesom Fissehatsion ('95) | 95 | ERI | 14:03.28 | SB | ||||||||||
8 | Ibrahim Buras Ibrahim Buras ('01) | 01 | NOR | 14:13.01 | PB | ||||||||||
9 | Mathias Flak Mathias Flak ('99) | 99 | NOR | 14:30.57 | |||||||||||
10 | Nicolae Alexandru Soare Nicolae Alexandru Soare ('91) | 91 | ROU | 14:32.09 | |||||||||||
11 | Philip Anders Anthelme Massacand Philip Anders Anthelme Massacand ('02) | 02 | NOR | 14:32.89 | |||||||||||
12 | Mads Orø Olsen Mads Orø Olsen ('02) | 02 | NOR | 14:34.13 | PB | ||||||||||
13 | Trym Sagstuen Tønnesen Trym Sagstuen Tønnesen | 00 | NOR | 14:44.78 | |||||||||||
14 | Robert Bergstå Robert Bergstå ('91) | 91 | NOR | 14:46.72 | |||||||||||
15 | Vebjørn Hovdejord Vebjørn Hovdejord ('03) | 03 | NOR | 14:49.41 | SB | ||||||||||
Simon Sundström Simon Sundström ('98) | 98 | SWE | DNF | ||||||||||||
John Kingstedt John Kingstedt ('92) | 92 | SWE | DNF | ||||||||||||
Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96) | 96 | DEN | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Fredrik Sandvik Fredrik Sandvik ('98) | 98 | NOR | 14:41.69 | SB | ||||||||||
2 | Sjur Prestsæter Sjur Prestsæter ('90) | 90 | NOR | 14:45.54 | PB | ||||||||||
7 | Melker Tillenius Melker Tillenius ('01) | 01 | SWE | 15:04.72 | PB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 | |||||||||||||||
16 | Mikkel Blikstad Thomassen Mikkel Blikstad Thomassen ('03) | 03 | NOR | 14:53.24 | SB | ||||||||||
17 | Yousif Abdalla Yousif Yousif Abdalla Yousif ('96) | 96 | SUD | 15:40.81 | PB | ||||||||||
Indledende 2 | |||||||||||||||
3 | Henrik Husdal Henrik Husdal ('98) | 98 | NOR | 14:53.07 | PB | ||||||||||
4 | Didrik Røssum Jensen Didrik Røssum Jensen ('03) | 03 | NOR | 14:53.45 | PB | ||||||||||
8 | Eivind Klokkehaug Eivind Klokkehaug ('91) | 91 | NOR | 15:05.21 | SB | ||||||||||
9 | Kristian Ulriksen Kristian Ulriksen ('86) | 86 | NOR | 15:05.55 | SB | ||||||||||
10 | Magnus Winther Warvik Magnus Winther Warvik ('94) | 94 | NOR | 15:08.47 | PB | ||||||||||
11 | Matias Tinsai Sunde Matias Tinsai Sunde ('03) | 03 | NOR | 15:12.06 | PB | ||||||||||
12 | Anders Hekkli Anders Hekkli ('03) | 03 | NOR | 15:13.19 | PB | ||||||||||
13 | Eivind Duelien Vaaje Eivind Duelien Vaaje ('04) | 04 | NOR | 15:32.42 | PB | ||||||||||
14 | Trond Steinar Gjønnes Trond Steinar Gjønnes ('94) | 94 | NOR | 15:46.83 | PB | ||||||||||
15 | Erik Fossen Nilsen Erik Fossen Nilsen ('87) | 87 | NOR | 15:48.92 | SB | ||||||||||
Indledende 3 | |||||||||||||||
1 | Erik Tobiassen Rønneberg Erik Tobiassen Rønneberg ('91) | 91 | NOR | 15:39.69 | PB | ||||||||||
2 | Kristoffer Kipperberg Tollås Kristoffer Kipperberg Tollås ('85) | 85 | NOR | 15:49.39 | PB | ||||||||||
3 | Pål Erik Johnsen Pål Erik Johnsen ('82) | 82 | NOR | 15:53.41 | PB | ||||||||||
6 | Olger Breivik Pedersen Olger Breivik Pedersen ('89) | 89 | NOR | 15:57.81 | PB | ||||||||||
8 | Simon Tsuruta Pedersen Simon Tsuruta Pedersen ('92) | 92 | NOR | 15:58.88 | PB | ||||||||||
10 | Mathias Mordal Stähli Mathias Mordal Stähli ('03) | 03 | NOR | 16:17.68 | PB | ||||||||||
11 | Robert Bue Robert Bue ('89) | 89 | NOR | 16:21.04 | PB | ||||||||||
13 | Pål Konradsen Pål Konradsen ('83) | 83 | NOR | 16:22.06 | PB | ||||||||||
14 | David Stefan Rieger David Stefan Rieger ('01) | 01 | GER | 16:22.65 | PB | ||||||||||
15 | Erlend Angelo Erlend Angelo ('86) | 86 | NOR | 16:26.12 | PB | ||||||||||
16 | Emil Hagevik Bakke Emil Hagevik Bakke ('98) | 98 | NOR | 17:12.38 | PB | ||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Urho Kujanpää Urho Kujanpää ('97) | 97 | FIN | 5.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Markus Rooth Markus Rooth ('01) | 01 | NOR | 4.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Felix Steene Felix Steene ('04) | 04 | SWE | 4.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
William Asker William Asker ('04) | 04 | SWE | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Liam Adcock Liam Adcock ('96) | 96 | AUS | 7.62 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Zane Branco Zane Branco | 00 | AUS | 7.61 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Aanund Olavson Tveitå Aanund Olavson Tveitå ('03) | 03 | NOR | 7.55 | +1.9 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Marius Bull Hjeltnes Marius Bull Hjeltnes ('96) | 96 | NOR | 7.32 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Erik Johansson Erik Johansson ('01) | 01 | SWE | 7.12 | w | +2.7 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Thomas Skalstad-Aaker Thomas Skalstad-Aaker ('05) | 05 | NOR | 6.69 | w | +2.2 | |||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nicholas Percy Nicholas Percy ('94) | 94 | GBR | 62.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 61.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 61.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Shaquille Emanuelson Shaquille Emanuelson | 00 | NED | 59.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mohd Irfan Shamsuddin Mohd Irfan Shamsuddin ('95) | 95 | MAS | 56.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Erik Johannes Rosvold Erik Johannes Rosvold ('98) | 98 | NOR | 49.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Eirik Halfdansen-Aspen Eirik Halfdansen-Aspen ('04) | 04 | NOR | 44.33 | PB | ||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 77.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Krisztián Pars Krisztián Pars ('82) | 82 | HUN | 72.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Henri Liipola Henri Liipola ('94) | 94 | FIN | 72.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Thomas Mardal Thomas Mardal ('97) | 97 | NOR | 71.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Chris Bennett Chris Bennett ('89) | 89 | GBR | 70.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Adam Paul Kelly Adam Paul Kelly ('97) | 97 | EST | 69.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Vilde Humstad Aasmo Vilde Humstad Aasmo ('98) | 98 | NOR | 11.76 | |||||||||||
2 | Kristie Edwards Kristie Edwards | 00 | AUS | 11.79 | |||||||||||
3 | Hana Basic Hana Basic ('96) | 96 | AUS | 11.94 | |||||||||||
6 | Pernille Sina Lund Pernille Sina Lund ('93) | 93 | NOR | 12.52 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +2.5 | Vind: +2.5 | ||||||||||||||
1 | Vilde Humstad Aasmo Vilde Humstad Aasmo ('98) | 98 | NOR | 11.61 | w | ||||||||||
2 | Kristie Edwards Kristie Edwards | 00 | AUS | 11.70 | w | ||||||||||
3 | Hana Basic Hana Basic ('96) | 96 | AUS | 11.73 | w | ||||||||||
4 | Sarah McCarthy Sarah McCarthy ('95) | 95 | IRL | 11.90 | w | ||||||||||
5 | Solveig Bustgård Gran Solveig Bustgård Gran ('02) | 02 | NOR | 12.25 | w | ||||||||||
6 | Emma Fatu Suhonen Emma Fatu Suhonen ('91) | 91 | FIN | 12.30 | w | ||||||||||
7 | Pernille Sina Lund Pernille Sina Lund ('93) | 93 | NOR | 12.32 | w | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Iselin Evensen Iselin Evensen ('04) | 04 | NOR | 12.43 | PB | ||||||||||
2 | Malin Kulseth Malin Kulseth ('96) | 96 | NOR | 12.56 | SB | ||||||||||
3 | Isabella Alida Indrebø Isabella Alida Indrebø ('04) | 04 | NOR | 12.59 | PB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.9 | Vind: +1.9 | ||||||||||||||
1 | Lilje Lopes Patey Lilje Lopes Patey ('07) | 07 | NOR | 12.61 | PB | ||||||||||
2 | Lisa Maylen Stensøy Lisa Maylen Stensøy ('04) | 04 | NOR | 12.64 | PB | ||||||||||
3 | Dorothy Mcmanus Ampong Dorothy Mcmanus Ampong ('05) | 05 | NOR | 12.73 | PB | ||||||||||
4 | Ella Njaastad Skjesol Ella Njaastad Skjesol ('04) | 04 | NOR | 12.75 | PB | ||||||||||
5 | Mille Baastad Berg Mille Baastad Berg ('04) | 04 | NOR | 13.04 | PB | ||||||||||
K 200 m Vind: +0.6 Finale A Finale | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Kristie Edwards Kristie Edwards | 00 | AUS | 23.88 | |||||||||||
2 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 23.93 | PB | ||||||||||
3 | Denise Eriksson Denise Eriksson ('98) | 98 | SWE | 24.41 | |||||||||||
4 | Sarah McCarthy Sarah McCarthy ('95) | 95 | IRL | 24.50 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.8 | Vind: +1.8 | ||||||||||||||
1 | Sanna Johnsen Møkkelgård Sanna Johnsen Møkkelgård ('03) | 03 | NOR | 25.81 | PB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
3 | Pernille Sina Lund Pernille Sina Lund ('93) | 93 | NOR | 25.60 | SB | ||||||||||
4 | Emilie Sandberg Emilie Sandberg | 00 | NOR | 25.66 | PB | ||||||||||
5 | Ella Njaastad Skjesol Ella Njaastad Skjesol ('04) | 04 | NOR | 25.77 | PB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Milja Thureson Milja Thureson ('94) | 94 | FIN | 53.32 | |||||||||||
2 | Astri Ayo Lakeri Ertzgaard Astri Ayo Lakeri Ertzgaard ('02) | 02 | NOR | 53.47 | |||||||||||
3 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 53.98 | PB | ||||||||||
4 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 54.14 | |||||||||||
5 | Matilda Hellqvist Matilda Hellqvist ('93) | 93 | SWE | 54.64 | |||||||||||
6 | Solveig Bustgård Gran Solveig Bustgård Gran ('02) | 02 | NOR | 56.35 | |||||||||||
7 | Alice Svantesson Alice Svantesson ('97) | 97 | SWE | 56.50 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Ida Andrea Breigan Ida Andrea Breigan ('04) | 04 | NOR | 56.79 | PB | ||||||||||
2 | Hanna Hagevik Bakke Hanna Hagevik Bakke ('03) | 03 | NOR | 58.50 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 2 | |||||||||||||||
3 | Sunniva Fjeld Sunniva Fjeld ('05) | 05 | NOR | 59.87 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Julia Nielsen Julia Nielsen ('01) | 01 | SWE | 2:04.07 | PB | ||||||||||
2 | Viola Westling Viola Westling ('99) | 99 | FIN | 2:04.39 | |||||||||||
3 | Anne Gine Løvnes Anne Gine Løvnes ('03) | 03 | NOR | 2:05.59 | PB | ||||||||||
4 | Malin Nyfors Malin Nyfors ('97) | 97 | NOR | 2:06.33 | |||||||||||
5 | Selma Løchen Engdahl Selma Løchen Engdahl ('01) | 01 | NOR | 2:07.35 | PB | ||||||||||
6 | Grethe Tyldum Grethe Tyldum ('01) | 01 | NOR | 2:08.48 | SB | ||||||||||
7 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 2:10.42 | |||||||||||
8 | Josefin Heier Josefin Heier ('96) | 96 | SWE | 2:10.69 | PB | ||||||||||
9 | Kristine Lande Dommersnes Kristine Lande Dommersnes ('99) | 99 | NOR | 2:11.52 | PB | ||||||||||
10 | Sara Busic Sara Busic ('02) | 02 | NOR | 2:12.41 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 2 | |||||||||||||||
4 | Ingunn Nilsen Hagen Ingunn Nilsen Hagen | 00 | NOR | 2:25.57 | PB | ||||||||||
K 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Stella Jepkosgei Rutto Stella Jepkosgei Rutto ('96) | 96 | ROU | 15:40.13 | |||||||||||
2 | Nanna BovéNanna Bové ('95) | 95 | DEN | 16:02.35 | PB | ||||||||||
3 | Nicole Egger Nicole Egger ('85) | 85 | SUI | 16:05.05 | |||||||||||
4 | Julia Mayer Julia Mayer ('93) | 93 | AUT | 16:10.91 | |||||||||||
5 | Kristine Meinert Rød Kristine Meinert Rød ('01) | 01 | NOR | 16:14.85 | PB | ||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Julia Samuelsson Julia Samuelsson ('99) | 99 | SWE | 9:54.94 | PB | ||||||||||
2 | Amélie Svensson Amélie Svensson ('96) | 96 | SWE | 9:57.97 | PB | ||||||||||
3 | Linn Söderholm Linn Söderholm ('96) | 96 | SWE | 10:08.69 | SB | ||||||||||
4 | Elena Panaet Elena Panaet ('93) | 93 | ROU | 10:18.55 | SB | ||||||||||
5 | Vilde Våge Henriksen Vilde Våge Henriksen | 00 | NOR | 10:25.67 | |||||||||||
6 | Angelica Strandberg Angelica Strandberg ('96) | 96 | SWE | 10:35.35 | PB | ||||||||||
7 | Kristin Svendby Otervik Kristin Svendby Otervik ('01) | 01 | NOR | 10:38.50 | SB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +1.1 Finale A Finale | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Lovise Skarbøvik Andresen Lovise Skarbøvik Andresen ('04) | 04 | NOR | 13.74 | PB | ||||||||||
2 | Josefina Maria Biernacki Josefina Maria Biernacki ('03) | 03 | NOR | 13.87 | SB | ||||||||||
3 | Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | 13.88 | |||||||||||
4 | Elea Jørstad Bock Elea Jørstad Bock ('02) | 02 | NOR | 14.16 | |||||||||||
5 | Magdeli Støten Magdeli Støten ('98) | 98 | NOR | 14.27 | |||||||||||
Kajsa Rooth Kajsa Rooth ('03) | 03 | NOR | DQ | ||||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 55.77 | PB | ||||||||||
2 | Annina Fahr Annina Fahr ('93) | 93 | SUI | 56.47 | PB | ||||||||||
3 | Andrea Rooth Andrea Rooth ('02) | 02 | NOR | 57.19 | |||||||||||
4 | Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94) | 94 | DEN | 57.37 | |||||||||||
5 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 57.85 | |||||||||||
6 | Hanna Palmqvist Hanna Palmqvist ('96) | 96 | SWE | 58.31 | |||||||||||
7 | Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02) | 02 | DEN | 59.54 | |||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mariya Siney Mariya Siney ('97) | 97 | UKR | 13.32 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Rebecka Abrahamsson Rebecka Abrahamsson ('94) | 94 | SWE | 12.95 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Paola Borovic Paola Borovic ('95) | 95 | CRO | 12.89 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Elise Sanden Søvik Elise Sanden Søvik ('97) | 97 | NOR | 12.32 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mathilde Sofie Klokseth Mathilde Sofie Klokseth ('03) | 03 | NOR | 12.09 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kornelia Roppen Kornelia Roppen ('02) | 02 | NOR | 10.22 | -0.6 | PB | |||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rebekah Walton Rebekah Walton ('99) | 99 | GBR | 55.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sanne Erkkola Sanne Erkkola ('94) | 94 | FIN | 54.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sara Jemai Sara Jemai ('92) | 92 | ITA | 53.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mali Ingeborg Vollan Marstad Mali Ingeborg Vollan Marstad ('97) | 97 | NOR | 50.42 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Klaudia Regin Klaudia Regin ('97) | 97 | POL | 48.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jatta-Mari Jääskeläinen Jatta-Mari Jääskeläinen ('94) | 94 | FIN | 48.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Rebecca Ljung Rebecca Ljung ('96) | 96 | FIN | 43.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | NM | ||||||||||||
|