Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Jerusalem ISR: European Athletics U18 Championships 4‐7.7.2022
Givat Ram Stadium

D17 100 m    
5.7. Vind: +0.6

Finale A

Finale
5.7.Vind: +0.6
1
Marek Zakrzewski
Marek Zakrzewski ('05)
POL10.32
  0.149
NU20R PB
2
Isak Hughes
Isak Hughes ('05)
SWE10.36
  0.153
 PB
3
Benedikt Thomas Wallstein
Benedikt Thomas Wallstein ('05)
GER10.44
  0.142
 PB
4
Alejandro Rueda
Alejandro Rueda ('05)
ESP10.44
  0.158
 PB
5
Roko Farkaš
Roko Farkaš ('05)
CRO10.47
  0.159
 
6
Dejaune Lingard
Dejaune Lingard ('05)
GBR10.48
  0.142
 PB
7
Maurice Afognon
Maurice Afognon ('05)
NED10.52
  0.158
 
8
Zalán Deák
Zalán Deák ('06)
HUN10.62
  0.177
 PB
Semifinale5.7.
Semi 1
5.7. Vind: +3.2
5.7.Vind: +3.2
1
Dejaune Lingard
Dejaune Lingard ('05)
GBR10.33 w
Q
  0.130
 
2
Benedikt Thomas Wallstein
Benedikt Thomas Wallstein ('05)
GER10.41 w
Q
  0.156
 
3
Zalán Deák
Zalán Deák ('06)
HUN10.55 w
q
  0.144
 
4Hector WandtHector Wandt ('05)DEN10.58 w
  0.135
 
5
Haríton Tássis
Haríton Tássis ('05)
GRE10.67 w
  0.179
 
6
Filippo Padovan
Filippo Padovan ('05)
ITA10.73 w
  0.211
 
7Valentin JensenValentin Jensen ('05)DEN10.79 w
  0.152
 
8
Črt Pfeifer
Črt Pfeifer ('06)
SLO10.85 w
  0.153
 
Semi 2
5.7. Vind: +1.2
5.7.Vind: +1.2
1
Isak Hughes
Isak Hughes ('05)
SWE10.39
Q
  0.154
 PB
2
Roko Farkaš
Roko Farkaš ('05)
CRO10.47
Q
  0.157
 
3
Teddy Wilson
Teddy Wilson ('06)
GBR10.62
  0.149
 
4
Tomasz Bajraszewski
Tomasz Bajraszewski ('06)
POL10.65
  0.158
 =PB
5
Jorge Hernandez
Jorge Hernandez ('06)
ESP10.72
  0.148
 
6
Max O’Reilly
Max O’Reilly ('05)
IRL10.80
  0.177
 
7
Calvin Luis Schmidt
Calvin Luis Schmidt ('05)
SUI10.85
  0.145
 
8
Rómeó Faragó
Rómeó Faragó ('05)
HUN10.90
  0.150
 
Semi 3
5.7. Vind: +0.6
5.7.Vind: +0.6
1
Marek Zakrzewski
Marek Zakrzewski ('05)
POL10.33
Q
  0.161
 PB
2
Alejandro Rueda
Alejandro Rueda ('05)
ESP10.49
Q
  0.150
 PB
3
Maurice Afognon
Maurice Afognon ('05)
NED10.50
q
  0.151
 PB
4
Danielius Vasiliauskas
Danielius Vasiliauskas ('06)
LTU10.72
  0.196
 PB
5
Maximilian Achhammer
Maximilian Achhammer ('05)
GER10.72
  0.178
 
6
Adas Dambrauskas
Adas Dambrauskas ('05)
LTU10.76
  0.179
 
7
Joël Csontos
Joël Csontos ('05)
SUI10.79
  0.156
 
8
Nikítas-Rafaíl Boúras
Nikítas-Rafaíl Boúras ('06)
GRE10.83
  0.153
 PB
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7. Vind: +1.5
4.7.Vind: +1.5
1
Benedikt Thomas Wallstein
Benedikt Thomas Wallstein ('05)
GER10.51
Q
  0.131
 
2Hector WandtHector Wandt ('05)DEN10.67
Q
  0.148
 
3
Adas Dambrauskas
Adas Dambrauskas ('05)
LTU10.69
Q
  0.178
 PB
4
Joël Csontos
Joël Csontos ('05)
SUI10.78
Q
  0.217
 
5
Ervin Toth
Ervin Toth ('05)
ROU10.96
  0.187
 PB
6
David Landim
David Landim ('05)
POR11.02
  0.151
 
Kalle Hirvi
Kalle Hirvi ('05)
FIN DNS
  
 
Indledende 2
4.7. Vind: +1.5
4.7.Vind: +1.5
1
Roko Farkaš
Roko Farkaš ('05)
CRO10.54
Q
  0.173
 
2
Zalán Deák
Zalán Deák ('06)
HUN10.67
Q
  0.172
 
3
Tomasz Bajraszewski
Tomasz Bajraszewski ('06)
POL10.71
Q
  0.154
 
4
Max O’Reilly
Max O’Reilly ('05)
IRL10.85
Q
  0.207
 
5
Hristo Iliev
Hristo Iliev ('05)
BUL10.97
  0.164
 
6
Nik Kozel Tomše
Nik Kozel Tomše ('05)
SLO11.01
  0.169
 
7
Peretz Ido
Peretz Ido ('06)
ISR11.03
  0.164
 
Indledende 3
4.7. Vind: +2.2
4.7.Vind: +2.2
1
Marek Zakrzewski
Marek Zakrzewski ('05)
POL10.29 w
Q
  0.165
 
2
Maurice Afognon
Maurice Afognon ('05)
NED10.53 w
Q
  0.177
 
3
Danielius Vasiliauskas
Danielius Vasiliauskas ('06)
LTU10.67 w
Q
  0.208
 
4
Maximilian Achhammer
Maximilian Achhammer ('05)
GER10.78 w
Q
  0.172
 
5
Andreas Kase
Andreas Kase ('06)
EST10.89 w
  0.177
 
6
Martin Varhaník
Martin Varhaník ('06)
SVK10.95 w
  0.173
 
7
Taha Özal
Taha Özal ('05)
TUR10.96 w
  0.160
 
Indledende 4
4.7. Vind: +1.4
4.7.Vind: +1.4
1
Dejaune Lingard
Dejaune Lingard ('05)
GBR10.50
Q
  0.165
 PB
2
Alejandro Rueda
Alejandro Rueda ('05)
ESP10.51
Q
  0.128
 PB
3
Filippo Padovan
Filippo Padovan ('05)
ITA10.71
Q
  0.188
 PB
4
Calvin Luis Schmidt
Calvin Luis Schmidt ('05)
SUI10.77
Q
  0.137
 
5
Nikítas-Rafaíl Boúras
Nikítas-Rafaíl Boúras ('06)
GRE10.89
q
  0.176
 
6
Melih Candaş
Melih Candaş ('06)
TUR11.01
  0.181
 
7
Michal Bačík
Michal Bačík ('05)
SVK11.03
  0.150
 
Indledende 5
4.7. Vind: +0.7
4.7.Vind: +0.7
1
Isak Hughes
Isak Hughes ('05)
SWE10.44
Q
  0.157
 PB
2
Teddy Wilson
Teddy Wilson ('06)
GBR10.53
Q
  0.187
 PB
3
Jorge Hernandez
Jorge Hernandez ('06)
ESP10.66
Q
  0.187
 PB
4Valentin JensenValentin Jensen ('05)DEN10.72
Q
  0.141
 PB
5
Haríton Tássis
Haríton Tássis ('05)
GRE10.75
q
  0.178
 
6
Črt Pfeifer
Črt Pfeifer ('06)
SLO10.77
q
  0.170
 PB
7
Rómeó Faragó
Rómeó Faragó ('05)
HUN10.86
q
  0.186
 
8
Elad Abargel
Elad Abargel ('05)
ISR10.97
  0.166
 PB
D17 200 m    
6.7. Vind: +1.5

Finale A

Finale
6.7.Vind: +1.5
1
Dejan Ottou
Dejan Ottou ('05)
FRA21.10
  0.193
 PB
2
Eduardo Longobardi
Eduardo Longobardi ('05)
ITA21.22
  0.164
 
3
Michał Gorzkowicz
Michał Gorzkowicz ('05)
POL21.34
  0.206
 PB
4
Luban Haque
Luban Haque ('05)
GER21.51
  0.196
 PB
5
Miloš Nisić
Miloš Nisić ('05)
SRB21.54
  0.184
NU18R PB
6
Jamie Carrott
Jamie Carrott ('05)
GBR21.76
  0.174
 
7
Balázs Mészáros
Balázs Mészáros ('05)
HUN21.85
  0.190
 
Dean Patterson
Dean Patterson ('06)
GBR DQ
  0.200
 
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7. Vind: +1.2
6.7.Vind: +1.2
1
Eduardo Longobardi
Eduardo Longobardi ('05)
ITA21.04
Q
  0.146
 
2
Dejan Ottou
Dejan Ottou ('05)
FRA21.19
Q
  0.204
 PB
3
Michał Gorzkowicz
Michał Gorzkowicz ('05)
POL21.38
Q
  0.206
 PB
4
Balázs Mészáros
Balázs Mészáros ('05)
HUN21.38
q
  0.190
 PB
5
Jamie Carrott
Jamie Carrott ('05)
GBR21.53
q
  0.149
 
6
Adas Dambrauskas
Adas Dambrauskas ('05)
LTU21.80
  0.195
 PB
7
Isak Gamst
Isak Gamst ('05)
SWE21.97
  0.200
 
Jan Šulc
Jan Šulc ('05)
CZE DNF
  0.190
 
Semi 2
6.7. Vind: +2.9
6.7.Vind: +2.9
1
Dean Patterson
Dean Patterson ('06)
GBR21.38 w
Q
  0.193
 
2
Miloš Nisić
Miloš Nisić ('05)
SRB21.52 w
Q
  0.186
 
3
Luban Haque
Luban Haque ('05)
GER21.57 w
Q
  0.177
 
4
Manuel Gerber
Manuel Gerber ('05)
SUI21.60 w
  0.160
 
5
Radosław Lach
Radosław Lach ('06)
POL21.71 w
  0.153
 
6
Danielius Vasiliauskas
Danielius Vasiliauskas ('06)
LTU22.01 w
  0.224
 
7
Vasílios Kiriakídis
Vasílios Kiriakídis ('05)
GRE22.02 w
  0.181
 
Mathias HøjenMathias Højen ('05)DEN DQw
  0.031
 
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7. Vind: +1.0
5.7.Vind: +1.0
1
Eduardo Longobardi
Eduardo Longobardi ('05)
ITA21.18
Q
  0.150
 
2
Jan Šulc
Jan Šulc ('05)
CZE21.86
Q
  0.226
 
4
Adas Dambrauskas
Adas Dambrauskas ('05)
LTU22.01
Q
  0.172
 
5
Dániel Alexovics
Dániel Alexovics ('06)
HUN22.14
  0.179
 PB
6
Val Velkavrh
Val Velkavrh ('06)
SLO22.27
  0.166
 
7
Marc Hofer
Marc Hofer ('05)
SUI22.41
  0.128
 
Mario Stefan Cobjuc
Mario Stefan Cobjuc ('05)
ROU DQ
  0.162
 
Indledende 2
5.7. Vind: +2.6
5.7.Vind: +2.6
1
Dean Patterson
Dean Patterson ('06)
GBR21.25 w
Q
  0.188
 
2
Miloš Nisić
Miloš Nisić ('05)
SRB21.47 w
Q
  0.126
 
3
Balázs Mészáros
Balázs Mészáros ('05)
HUN21.63 w
Q
  0.202
 
4
Michał Gorzkowicz
Michał Gorzkowicz ('05)
POL21.74 w
q
  0.204
 
5
Isak Gamst
Isak Gamst ('05)
SWE21.84 w
q
  0.199
 
6
Ricards Peders
Ricards Peders ('05)
LAT22.08 w
  0.162
 
7
Antónios Tziabíris
Antónios Tziabíris ('05)
GRE22.27 w
  0.166
 
Indledende 3
5.7. Vind: +2.2
5.7.Vind: +2.2
1
Luban Haque
Luban Haque ('05)
GER21.59 w
Q
  0.198
 
2
Danielius Vasiliauskas
Danielius Vasiliauskas ('06)
LTU21.81 w
Q
  0.229
 
3
Radosław Lach
Radosław Lach ('06)
POL21.95 w
Q
  0.149
 
4
Bor Tekstor
Bor Tekstor ('05)
SLO22.26 w
  0.201
 
5
Martin Varhaník
Martin Varhaník ('06)
SVK22.38 w
  0.165
 
6
Razvan Valentin Stanciu
Razvan Valentin Stanciu ('06)
ROU22.41 w
  0.165
 
7
Yusuf Sanğu
Yusuf Sanğu ('05)
TUR22.43 w
  0.231
 
8
Vladimir Sol BITOLJANU BOZHICHEVIKJ
Vladimir Sol BITOLJANU BOZHICHEVIKJ ('05)
MKD22.63 w
  0.169
 
Indledende 4
5.7. Vind: +2.3
5.7.Vind: +2.3
1
Jamie Carrott
Jamie Carrott ('05)
GBR21.36 w
Q
  0.150
 
2
Dejan Ottou
Dejan Ottou ('05)
FRA21.37 w
Q
  0.203
 
3Mathias HøjenMathias Højen ('05)DEN21.63 w
Q
  0.169
 
4
Manuel Gerber
Manuel Gerber ('05)
SUI21.69 w
q
  0.146
 
5
Vasílios Kiriakídis
Vasílios Kiriakídis ('05)
GRE21.80 w
q
  0.158
 
6
Ioannis Andreou
Ioannis Andreou ('05)
CYP21.99 w
  0.171
 
7
Taha Özal
Taha Özal ('05)
TUR22.38 w
  0.162
 
Eljan Jafarov
Eljan Jafarov ('05)
AZE DQw
  0.157
 
D17 400 m    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
David García
David García ('05)
ESP46.67
  0.166
 PB
2
Árpád Kovács
Árpád Kovács ('05)
HUN47.87
  0.179
 
3
Adrian Wójciak
Adrian Wójciak ('05)
POL48.13
  0.180
 PB
4
Asabu Pines
Asabu Pines ('05)
ESP48.52
  0.234
 
5
Lucas Törnström
Lucas Törnström ('05)
SWE48.61
  0.193
 
6
Jakub Szarapo
Jakub Szarapo ('06)
POL48.64
  0.166
 
7
Jeroen Persson
Jeroen Persson ('05)
SWE48.81
  0.245
 
8
Matthew Galea Soler
Matthew Galea Soler ('06)
MLT49.39
  0.213
 
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7.
4.7.
1
Adrian Wójciak
Adrian Wójciak ('05)
POL48.42
Q
  0.203
 
2
Asabu Pines
Asabu Pines ('05)
ESP49.14
Q
  0.244
 
3
Ioannis Andreou
Ioannis Andreou ('05)
CYP49.15
  0.196
 
4
Botond Mika
Botond Mika ('05)
HUN49.71
  0.176
 
5
Balša Milić
Balša Milić ('05)
SRB49.98
  0.196
 
6
Gašper Kušar Stojakovič
Gašper Kušar Stojakovič ('06)
SLO50.12
  0.168
 
7
Georgios Ioannidis
Georgios Ioannidis ('05)
GRE50.42
  0.191
 
Calvin Kuhn
Calvin Kuhn ('05)
SUI DQ
  0.187
 
Indledende 2
4.7.
4.7.
1
Jakub Szarapo
Jakub Szarapo ('06)
POL48.63
Q
  0.232
 
2
Jeroen Persson
Jeroen Persson ('05)
SWE49.07
Q
  0.229
 
3Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)DEN49.19
  0.185
 PB
4
Ali̇şan Alphan
Ali̇şan Alphan ('05)
TUR49.66
  0.211
 
5
Žan Rozoničnik
Žan Rozoničnik ('05)
SLO49.82
  0.219
 
6
Vaggelis Poyiazis
Vaggelis Poyiazis ('06)
CYP50.05
  0.218
 
7
Luca Moser
Luca Moser ('05)
SUI50.14
  0.232
 
Pétros Papayiánnis
Pétros Papayiánnis ('05)
GRE DNS
  
 
Indledende 3
4.7.
4.7.
1
David García
David García ('05)
ESP47.66
Q
  
 
2
Árpád Kovács
Árpád Kovács ('05)
HUN47.82
Q
  
 PB
3
Lucas Törnström
Lucas Törnström ('05)
SWE48.34
q
  
 PB
4
Matthew Galea Soler
Matthew Galea Soler ('06)
MLT49.06
q
  
 PB
5
Ivan Leizerov
Ivan Leizerov ('05)
ISR49.29
  
 PB
6
Sindre Strønstad-Løseth
Sindre Strønstad-Løseth ('05)
NOR49.39
  
 PB
7
Ömer Faruk Esen
Ömer Faruk Esen ('05)
TUR49.61
  
 
8
Enis Bytyçi
Enis Bytyçi ('05)
KOS51.87
  
 
D17 800 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Jakub Dudycha
Jakub Dudycha ('05)
CZE1:51.35
  
 
2
Noam Mamo
Noam Mamo ('06)
ISR1:51.79
  
 
3
Davide De Rosa
Davide De Rosa ('05)
ITA1:51.81
  
 
4
Cyann Galtier-Villa
Cyann Galtier-Villa ('05)
FRA1:52.58
  
 
5
Álvaro Monfort
Álvaro Monfort ('05)
ESP1:53.70
  
 
6
Nando Kramer
Nando Kramer ('05)
NED1:53.93
  
 
7
Elia Triaca
Elia Triaca ('05)
SUI1:54.06
  
 PB
8
Niko Kožul
Niko Kožul ('05)
CRO1:57.32
  
 
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7.
4.7.
1
Davide De Rosa
Davide De Rosa ('05)
ITA1:52.36
Q
  
 
2
Nando Kramer
Nando Kramer ('05)
NED1:53.26
Q
  
 
3
Niko Kožul
Niko Kožul ('05)
CRO1:54.32
q
  
 
4
Stanislav Driapko
Stanislav Driapko ('05)
UKR1:56.41
  
 
5
Jory Teixeira
Jory Teixeira ('05)
LUX1:57.36
  
 
6
Hugo Nordlander
Hugo Nordlander ('05)
SWE1:58.44
  
 
7
Žan Stajan
Žan Stajan ('05)
SLO2:02.97
  
 
Alexandru Prasneac
Alexandru Prasneac ('06)
ROU DNF
  
 
Indledende 2
4.7.
4.7.
1
Cyann Galtier-Villa
Cyann Galtier-Villa ('05)
FRA1:52.91
Q
  
 
2
Noam Mamo
Noam Mamo ('06)
ISR1:53.48
Q
  
 
3
Elia Triaca
Elia Triaca ('05)
SUI1:54.30
q
  
 PB
4
Konsta Uuttera
Konsta Uuttera ('05)
FIN1:54.50
  
 PB
5
Jack Kelly
Jack Kelly ('05)
IRL1:56.14
  
 
6
Muhammet Köroğlu
Muhammet Köroğlu ('05)
TUR1:58.20
  
 
7
Tamás Alkovics
Tamás Alkovics ('05)
HUN1:58.51
  
 
8
Nikita Bondarevs
Nikita Bondarevs ('05)
LAT1:59.09
  
 
Indledende 3
4.7.
4.7.
1
Jakub Dudycha
Jakub Dudycha ('05)
CZE1:53.57
Q
  
 
2
Álvaro Monfort
Álvaro Monfort ('05)
ESP1:54.21
Q
  
 
3
Neil Culhane
Neil Culhane ('05)
IRL1:54.46
  
 
4
João Brito
João Brito ('05)
POR1:55.29
  
 
5
Žan Ogrinc
Žan Ogrinc ('06)
SLO1:55.61
  
 
6
Oliver Asikainen
Oliver Asikainen ('05)
FIN1:55.82
  
 
7
Robin Gloor
Robin Gloor ('06)
SUI1:55.96
  
 
8
Barnabás Lents
Barnabás Lents ('05)
HUN1:58.88
  
 
9
Muhammed Mustafa Arslan
Muhammed Mustafa Arslan ('05)
TUR2:00.80
  
 
D17 1500 m    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Niels Laros
Niels Laros ('05)
NED3:49.99
  
 
2
Andreas Fjeld Halvorsen
Andreas Fjeld Halvorsen ('05)
NOR3:52.14
  
 
3
Tendai Nyabadza
Tendai Nyabadza ('05)
GBR3:52.47
  
 
4
Håkon Moe Berg
Håkon Moe Berg ('06)
NOR3:52.94
  
 
5
Latena Cervone
Latena Cervone ('06)
ITA3:54.84
  
 PB
6
Corey Campbell
Corey Campbell ('06)
GBR3:55.04
  
 
7
Batuhan Eser
Batuhan Eser ('05)
TUR3:56.15
  
 
8
Kristers Kudlis
Kristers Kudlis ('06)
LAT3:56.69
  
 
9
Manuel Zanini
Manuel Zanini ('06)
ITA4:00.99
  
 
10
Luukas Kontro
Luukas Kontro ('05)
FIN4:01.24
  
 
11
Milán Zahorán
Milán Zahorán ('05)
HUN4:02.21
  
 
12
Alexandre Lucas
Alexandre Lucas ('05)
POR4:07.13
  
 
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7.
4.7.
1
Niels Laros
Niels Laros ('05)
NED3:53.68
Q
  
 
2
Manuel Zanini
Manuel Zanini ('06)
ITA3:54.03
Q
  
 
3
Håkon Moe Berg
Håkon Moe Berg ('06)
NOR3:54.34
Q
  
 
4
Batuhan Eser
Batuhan Eser ('05)
TUR3:54.68
Q
  
 
5
Corey Campbell
Corey Campbell ('06)
GBR3:55.46
q
  
 
6
Alexandre Lucas
Alexandre Lucas ('05)
POR3:57.98
q
  
 
7
Markus Reisselhuber
Markus Reisselhuber ('05)
AUT4:01.39
  
 
8
Albert Szirbek
Albert Szirbek ('06)
HUN4:01.57
  
 
9
Andréas Yeoryíou
Andréas Yeoryíou ('05)
GRE4:02.80
  
 
10
Eemeli Hirvonen
Eemeli Hirvonen ('05)
FIN4:02.97
  
 
11
Samuel Berhane
Samuel Berhane ('05)
SWE4:05.36
  
 
12
Yonathan Drozhninov
Yonathan Drozhninov ('06)
ISR4:09.58
  
 
13
Lughaidh Mallon
Lughaidh Mallon ('05)
IRL4:21.41
  
 
Indledende 2
4.7.
4.7.
1
Tendai Nyabadza
Tendai Nyabadza ('05)
GBR3:54.46
Q
  
 
2
Andreas Fjeld Halvorsen
Andreas Fjeld Halvorsen ('05)
NOR3:54.90
Q
  
 
3
Latena Cervone
Latena Cervone ('06)
ITA3:55.40
Q
  
 
4
Milán Zahorán
Milán Zahorán ('05)
HUN3:55.84
Q
  
 
5
Kristers Kudlis
Kristers Kudlis ('06)
LAT3:58.32
q
  
 
6
Luukas Kontro
Luukas Kontro ('05)
FIN3:59.49
q
  
 PB
7
Yusuf Talha Toprak
Yusuf Talha Toprak ('05)
TUR4:02.01
  
 
8
Diarmuid Fagan
Diarmuid Fagan ('05)
IRL4:04.14
  
 
9
Mick Wolvekamp
Mick Wolvekamp ('05)
NED4:05.05
  
 
10
Veljko Vasiljević
Veljko Vasiljević ('05)
SRB4:05.42
  
 
11
Lovro Šimec
Lovro Šimec ('05)
SLO4:05.44
  
 
12
Ioannis Giannakopoulos
Ioannis Giannakopoulos ('06)
GRE4:08.18
  
 
D17 3000 m    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Niels Laros
Niels Laros ('05)
NED8:11.49
  
 
2
Andreas Fjeld Halvorsen
Andreas Fjeld Halvorsen ('05)
NOR8:13.48
  
 
3
Edward Bird
Edward Bird ('05)
GBR8:14.59
  
 PB
4
Utku Göler
Utku Göler ('05)
TUR8:14.79
  
 PB
5
Juan Zijderlaan
Juan Zijderlaan ('05)
NED8:20.65
  
 PB
6
Romuald Brosset
Romuald Brosset ('05)
SUI8:22.72
  
 PB
7
Joaquim Gonzalez Moyano de Launay
Joaquim Gonzalez Moyano de Launay ('05)
FRA8:24.43
  
 
8
Francesco Mazza
Francesco Mazza ('05)
ITA8:26.02
  
 PB
9
Marcos Crespo
Marcos Crespo ('05)
ESP8:27.12
  
 
10
Dragoș-Luca Pop
Dragoș-Luca Pop ('05)
ROU8:27.51
  
 
11
Jack Fenlon
Jack Fenlon ('05)
IRL8:29.75
  
 
12
Unai Naranjo
Unai Naranjo ('05)
ESP8:30.33
  
 
13
Tobias Flon
Tobias Flon ('05)
FRA8:31.10
  
 
14
Caner Can Tunctan
Caner Can Tunctan ('05)
TUR8:31.67
  
 
15
James Knockton
James Knockton ('05)
GBR8:36.43
  
 
16
Francesco Ropelato
Francesco Ropelato ('05)
ITA8:38.04
  
 PB
17
Róbert Árvai
Róbert Árvai ('05)
HUN8:39.93
  
 
18
Tristan Kaufhold
Tristan Kaufhold ('06)
GER8:41.25
  
 
19
André Barbosa
André Barbosa ('05)
POR8:47.89
  
 
20
Simen Gløgård Stensrud
Simen Gløgård Stensrud ('05)
NOR8:47.90
  
 
21
Elias Matthäus
Elias Matthäus ('06)
GER8:48.57
  
 
22
László Fritz
László Fritz ('05)
HUN9:04.28
  
 
Harry Colbert
Harry Colbert ('05)
IRL DNF
  
 
D17 2000 m forh. 84 cm    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Sergio Del Barrio
Sergio Del Barrio ('05)
ESP5:38.55
  
 PB
2
Hicham Errbibih
Hicham Errbibih ('05)
FRA5:40.35
  
 PB
3
Aarno Liebl
Aarno Liebl ('05)
SUI5:40.45
  
 PB
4
Luke Birdseye
Luke Birdseye ('05)
GBR5:44.57
  
 PB
5
Cuma Özcan
Cuma Özcan ('05)
TUR5:49.13
  
 PB
6
Simon Jeukenne
Simon Jeukenne ('05)
BEL5:52.08
  
 PB
7
Jan Škarban
Jan Škarban ('06)
CZE5:52.26
  
 PB
8
Štěpán Kavan
Štěpán Kavan ('05)
CZE5:53.30
  
 PB
9
Kristian Bråthen Børve
Kristian Bråthen Børve ('06)
NOR5:53.68
  
 PB
10
Theo Penard
Theo Penard ('05)
FRA5:54.07
  
 
11
Wiktor Janduła
Wiktor Janduła ('05)
POL5:54.35
  
 
12
Mihai Alin Șavlovschi
Mihai Alin Șavlovschi ('06)
ROU5:55.92
  
 PB
13
Manex Civico
Manex Civico ('05)
ESP5:59.25
  
 
14
Marcus Asker
Marcus Asker ('05)
SWE5:59.65
  
 
15
Oliver Patton
Oliver Patton ('06)
GBR6:09.25
  
 
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
1
Manex Civico
Manex Civico ('05)
ESP5:57.20
Q
  
 
2
Hicham Errbibih
Hicham Errbibih ('05)
FRA5:57.94
Q
  
 
3
Kristian Bråthen Børve
Kristian Bråthen Børve ('06)
NOR5:58.36
Q
  
 PB
4
Mihai Alin Șavlovschi
Mihai Alin Șavlovschi ('06)
ROU5:58.56
Q
  
 PB
5
Luke Birdseye
Luke Birdseye ('05)
GBR5:58.85
Q
  
 
6
Štěpán Kavan
Štěpán Kavan ('05)
CZE6:03.36
q
  
 PB
7
Fílippos Siómos-Gízas
Fílippos Siómos-Gízas ('06)
GRE6:07.97
  
 
8
Sem Serrano
Sem Serrano ('06)
BEL6:08.23
  
 
9
Jonas Patri
Jonas Patri ('05)
GER6:09.15
  
 
10
Furkan Mutlu
Furkan Mutlu ('05)
TUR6:11.96
  
 
11
Damjan Eror
Damjan Eror ('06)
AUT6:13.34
  
 
12
Eetu Valtola
Eetu Valtola ('06)
FIN6:13.36
  
 
13
Krzysztof Zieliński
Krzysztof Zieliński ('05)
POL6:13.84
  
 
14
Zsombor Gyányi
Zsombor Gyányi ('06)
HUN6:16.82
  
 
15
Davide Delaini
Davide Delaini ('05)
ITA6:20.86
  
 
Luka Aljaž Pajek
Luka Aljaž Pajek ('05)
SLO DNF
  
 
Indledende 2
5.7.
5.7.
1
Sergio Del Barrio
Sergio Del Barrio ('05)
ESP5:53.15
Q
  
 
2
Jan Škarban
Jan Škarban ('06)
CZE5:53.41
Q
  
 PB
3
Aarno Liebl
Aarno Liebl ('05)
SUI5:53.49
Q
  
 
4
Wiktor Janduła
Wiktor Janduła ('05)
POL5:53.67
Q
  
 PB
5
Simon Jeukenne
Simon Jeukenne ('05)
BEL5:57.07
Q
  
 PB
6
Oliver Patton
Oliver Patton ('06)
GBR5:57.83
q
  
 
7
Marcus Asker
Marcus Asker ('05)
SWE5:58.64
q
  
 PB
8
Cuma Özcan
Cuma Özcan ('05)
TUR5:59.92
q
  
 PB
9
Theo Penard
Theo Penard ('05)
FRA6:00.85
q
  
 
10
Paul Walochny
Paul Walochny ('05)
GER6:06.76
  
 
11
Benjamin Szabó
Benjamin Szabó ('06)
HUN6:07.02
  
 
12
André Geada Da Silva
André Geada Da Silva ('05)
POR6:12.42
  
 
13
Sisu Moilanen
Sisu Moilanen ('05)
FIN6:12.63
  
 
14
Barnaby Sellers
Barnaby Sellers ('05)
AUT6:13.88
  
 
15
Stefano Menegale
Stefano Menegale ('05)
ITA6:21.90
  
 
D17 110 m hæk 91.4 cm    
5.7. Vind: +1.1

Finale A

Finale
5.7.Vind: +1.1
1
David Pronk
David Pronk ('05)
NED13.50
  0.163
 PB
2
Nemo Rase
Nemo Rase ('05)
BEL13.56
  0.159
 
3
Nils Leifert
Nils Leifert ('05)
GER13.60
  0.161
 PB
4
Matheo Boulineau
Matheo Boulineau ('05)
FRA13.65
  0.155
 
5
Timon Dethloff
Timon Dethloff ('05)
GER13.69
  0.166
 
6
Matyáš Zach
Matyáš Zach ('06)
CZE13.72
  0.189
 
7
Christos Oikonomides
Christos Oikonomides ('05)
CYP13.72
  0.148
 =PB
8
Theo Pedre
Theo Pedre ('05)
FRA14.23
  0.177
 
Semifinale5.7.
Semi 1
5.7. Vind: +2.3
5.7.Vind: +2.3
1
Christos Oikonomides
Christos Oikonomides ('05)
CYP13.47 w
Q
  0.165
 
2
David Pronk
David Pronk ('05)
NED13.58 w
Q
  0.138
 
3
Nemo Rase
Nemo Rase ('05)
BEL13.59 w
q
  0.165
 
4
Eneko Soberanas
Eneko Soberanas ('05)
ESP13.61 w
  0.133
 
5
Eyal Uziel
Eyal Uziel ('05)
ISR13.81 w
  0.183
 
6
Mario Stefan Cobjuc
Mario Stefan Cobjuc ('05)
ROU14.10 w
  0.152
 
7
Simon Kögl
Simon Kögl ('05)
SUI14.12 w
  0.173
 
8
Bojan Novaković
Bojan Novaković ('05)
SRB14.14 w
  0.144
 
Semi 2
5.7. Vind: +0.4
5.7.Vind: +0.4
1
Timon Dethloff
Timon Dethloff ('05)
GER13.46
Q
  0.171
 PB
2
Matyáš Zach
Matyáš Zach ('06)
CZE13.48
Q
  0.163
NU18R PB
3
Theo Pedre
Theo Pedre ('05)
FRA13.50
q
  0.147
 
4
Zeno Van Neygen
Zeno Van Neygen ('05)
BEL13.65
  0.153
 PB
5
Jonathan Hertwig-øDegaard
Jonathan Hertwig-øDegaard ('05)
NOR14.03
  0.128
 PB
6
Joel Enander
Joel Enander ('05)
SWE14.12
  0.172
 
7Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)DEN14.31
  0.103
 PB
Rasmus Vehmaa
Rasmus Vehmaa ('05)
FIN DNF
  0.173
 
Semi 3
5.7. Vind: +2.2
5.7.Vind: +2.2
1
Nils Leifert
Nils Leifert ('05)
GER13.64 w
Q
  0.152
 
2
Matheo Boulineau
Matheo Boulineau ('05)
FRA13.66 w
Q
  0.141
 
3
Daniel Goriola
Daniel Goriola ('05)
GBR13.66 w
  0.176
 
4
Janko Kišak
Janko Kišak ('06)
CRO13.70 w
  0.138
 
5
Daniele Lanzini
Daniele Lanzini ('05)
ITA13.99 w
  0.171
 
6
Ricards Peders
Ricards Peders ('05)
LAT14.02 w
  0.176
 
7
Steven Leppoja
Steven Leppoja ('06)
EST14.08 w
  0.156
 
8
Aarne Autio
Aarne Autio ('05)
FIN14.33 w
  0.167
 
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7. Vind: +1.3
4.7.Vind: +1.3
1
Nemo Rase
Nemo Rase ('05)
BEL13.52
Q
  0.159
 PB
2
Nils Leifert
Nils Leifert ('05)
GER13.67
Q
  0.190
 PB
3
Theo Pedre
Theo Pedre ('05)
FRA13.74
Q
  0.187
 
4
Joel Enander
Joel Enander ('05)
SWE14.00
Q
  0.157
 PB
5
Elior Soffer
Elior Soffer ('05)
ISR14.24
  0.216
 PB
6
Yakup Efe Suratli
Yakup Efe Suratli ('05)
TUR14.27
  0.147
 
7
David Smith
David Smith ('05)
AUT14.65
  0.162
 
8
Pol Herreros
Pol Herreros ('05)
AND15.71
  0.301
 
Indledende 2
4.7. Vind: +2.2
4.7.Vind: +2.2
1
Matheo Boulineau
Matheo Boulineau ('05)
FRA13.75 w
Q
  0.180
 
2
David Pronk
David Pronk ('05)
NED13.84 w
Q
  0.162
 
3
Daniele Lanzini
Daniele Lanzini ('05)
ITA14.02 w
Q
  0.170
 
4
Jonathan Hertwig-øDegaard
Jonathan Hertwig-øDegaard ('05)
NOR14.04 w
Q
  0.159
 
5Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)DEN14.20 w
q
  0.136
 
6
Demirhan Özmen
Demirhan Özmen ('05)
TUR14.22 w
  0.186
 
7
Athanásios Kottarídis
Athanásios Kottarídis ('05)
GRE14.65 w
  0.229
 
8
Raiko Kahr
Raiko Kahr ('05)
EST14.75 w
  0.209
 
Indledende 3
4.7. Vind: +3.7
4.7.Vind: +3.7
1
Rasmus Vehmaa
Rasmus Vehmaa ('05)
FIN13.18 w
Q
  0.191
 
2
Eneko Soberanas
Eneko Soberanas ('05)
ESP13.71 w
Q
  0.155
 
3
Zeno Van Neygen
Zeno Van Neygen ('05)
BEL13.76 w
Q
  0.186
 
4
Ricards Peders
Ricards Peders ('05)
LAT13.88 w
Q
  0.159
 
5
Simon Kögl
Simon Kögl ('05)
SUI14.03 w
q
  0.226
 
6
Steven Leppoja
Steven Leppoja ('06)
EST14.11 w
q
  0.185
 
7
Vlad Alexandru Turcu
Vlad Alexandru Turcu ('05)
ROU14.32 w
  0.161
 
8
Farkas Felber
Farkas Felber ('05)
HUN14.39 w
  0.163
 
Indledende 4
4.7. Vind: +2.5
4.7.Vind: +2.5
1
Daniel Goriola
Daniel Goriola ('05)
GBR13.40 w
Q
  0.160
 
2
Matyáš Zach
Matyáš Zach ('06)
CZE13.65 w
Q
  0.192
 
3
Janko Kišak
Janko Kišak ('06)
CRO13.70 w
Q
  0.169
 
4
Mario Stefan Cobjuc
Mario Stefan Cobjuc ('05)
ROU13.76 w
Q
  0.158
 
5
Eyal Uziel
Eyal Uziel ('05)
ISR13.92 w
q
  0.198
 
6
Adam Ilgo
Adam Ilgo ('05)
SVK14.30 w
  0.171
 
7
Radostin Milenov
Radostin Milenov ('05)
BUL14.52 w
  0.147
 
Alexándr Bessónny
Alexándr Bessónny ('05)
GRE DNFw
  
 
Indledende 5
4.7. Vind: +4.0
4.7.Vind: +4.0
1
Christos Oikonomides
Christos Oikonomides ('05)
CYP13.50 w
Q
  0.166
 
2
Timon Dethloff
Timon Dethloff ('05)
GER13.52 w
Q
  0.159
 
3
Bojan Novaković
Bojan Novaković ('05)
SRB14.07 w
Q
  0.149
 
4
Aarne Autio
Aarne Autio ('05)
FIN14.26 w
Q
  0.167
 
5
Kyrylo Lampytskyi
Kyrylo Lampytskyi ('05)
UKR14.28 w
  0.160
 
6
Xavier Fischer
Xavier Fischer ('05)
SUI14.39 w
  0.165
 
7
Borislav Popgeorgiev
Borislav Popgeorgiev ('05)
BUL14.81 w
  0.580
 
Peter Dávid
Peter Dávid ('06)
SVK DNFw
  0.160
 
D17 400 m hæk 84.0 cm    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Bastian Elnan Aurstad
Bastian Elnan Aurstad ('05)
NOR50.89
  0.184
 PB
2
Fintan Dewhirst
Fintan Dewhirst ('05)
IRL51.65
  0.202
 PB
3
Gergő Takács
Gergő Takács ('05)
HUN51.77
  0.190
 PB
4
David Perez
David Perez ('05)
ESP51.97
  0.174
 
5
Mario Antolini
Mario Antolini ('05)
ITA52.95
  0.184
 
6
Tijm Oosterom
Tijm Oosterom ('05)
NED53.13
  0.202
 
7
Aymeric Dutrevis
Aymeric Dutrevis ('05)
FRA53.28
  0.213
 
Antti Sainio
Antti Sainio ('05)
FIN DNS
  
 
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
1
Bastian Elnan Aurstad
Bastian Elnan Aurstad ('05)
NOR52.28
Q
  0.181
 
2
Aymeric Dutrevis
Aymeric Dutrevis ('05)
FRA52.65
Q
  0.151
 PB
3
Mario Antolini
Mario Antolini ('05)
ITA52.68
Q
  0.198
 PB
4
Sep De Jong
Sep De Jong ('06)
NED52.96
  0.173
 PB
5Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)DEN54.09
  0.177
 PB
6
Zubin Mitja
Zubin Mitja ('05)
SLO54.37
  0.160
 
7
David Friederich
David Friederich ('05)
LUX55.45
  0.205
 
8
Sean Carmody
Sean Carmody ('05)
IRL55.91
  0.247
 
Semi 2
6.7.
6.7.
1
Antti Sainio
Antti Sainio ('05)
FIN51.43
Q
  0.182
NU18R PB
2
Gergő Takács
Gergő Takács ('05)
HUN52.09
Q
  0.177
 PB
3
Tijm Oosterom
Tijm Oosterom ('05)
NED52.27
Q
  0.201
 PB
4
Fintan Dewhirst
Fintan Dewhirst ('05)
IRL52.62
q
  0.179
 
5
David Perez
David Perez ('05)
ESP52.70
q
  0.195
 
6
Alexis Perroud
Alexis Perroud ('05)
SUI54.18
  0.210
 PB
7
Leonhard Elbs
Leonhard Elbs ('05)
AUT54.63
  0.243
 
Wassim Taouil
Wassim Taouil ('06)
FRA DQ
  0.173
 
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
1
Aymeric Dutrevis
Aymeric Dutrevis ('05)
FRA53.14
Q
  0.188
 PB
2
Mario Antolini
Mario Antolini ('05)
ITA53.21
Q
  0.224
 
3
Gergő Takács
Gergő Takács ('05)
HUN53.57
Q
  0.215
 
4
Zubin Mitja
Zubin Mitja ('05)
SLO54.49
q
  0.176
 
5
Romet Kivi
Romet Kivi ('05)
EST55.46
  0.233
 
6
Hürkan Koç
Hürkan Koç ('05)
TUR55.84
  0.159
 
7
Soteris Michael
Soteris Michael ('06)
CYP56.23
  0.232
 
8
Naglis Baranauskas
Naglis Baranauskas ('05)
LTU56.89
  0.192
 
Indledende 2
5.7.
5.7.
1
Antti Sainio
Antti Sainio ('05)
FIN52.24
Q
  0.212
 
2
Fintan Dewhirst
Fintan Dewhirst ('05)
IRL52.58
Q
  0.172
 PB
3Joel Frederik von d'AhéJoel Frederik von d'Ahé ('06)DEN54.24
Q
  0.276
 PB
4
Leonhard Elbs
Leonhard Elbs ('05)
AUT54.93
q
  0.205
 
5
Alexandros Petropoulos
Alexandros Petropoulos ('05)
GRE56.01
  0.183
 
6
Jannis Pfrunder
Jannis Pfrunder ('06)
SUI56.13
  0.204
 
7
Francis Gustavs Gelpers
Francis Gustavs Gelpers ('06)
LAT56.76
  0.233
 
8
Dimitar Pandeliev
Dimitar Pandeliev ('06)
BUL57.23
  0.261
 
Indledende 3
5.7.
5.7.
1
Bastian Elnan Aurstad
Bastian Elnan Aurstad ('05)
NOR52.91
Q
  0.190
 
2
Tijm Oosterom
Tijm Oosterom ('05)
NED54.41
Q
  0.200
 
3
David Friederich
David Friederich ('05)
LUX54.76
Q
  0.282
 PB
4
Mustafa Çinpolat
Mustafa Çinpolat ('05)
TUR55.45
  0.185
 
5
Vladímiros Andreádis
Vladímiros Andreádis ('06)
GRE55.91
  0.296
 
6
Panayiotis Constantinou
Panayiotis Constantinou ('05)
CYP56.56
  0.174
 
7
Tomás Silva
Tomás Silva ('05)
POR1:00.26
  0.194
 
Indledende 4
5.7.
5.7.
1
Sep De Jong
Sep De Jong ('06)
NED53.33
Q
  
 PB
2
David Perez
David Perez ('05)
ESP53.94
Q
  
 
3
Wassim Taouil
Wassim Taouil ('06)
FRA54.10
Q
  
 
4
Alexis Perroud
Alexis Perroud ('05)
SUI54.31
q
  
 PB
5
Sean Carmody
Sean Carmody ('05)
IRL54.85
q
  
 
6
Kristian Hautakoski
Kristian Hautakoski ('05)
FIN55.10
  
 PB
7
Ron Andreas Uusorg
Ron Andreas Uusorg ('05)
EST57.49
  
 
D17 Højdespring    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Mattia Furlani
Mattia Furlani ('05)
ITA2.15
  
 
2
Jakub Walecki
Jakub Walecki ('05)
POL2.13
  
 PB
2
Michalis Christofi
Michalis Christofi ('05)
CYP2.13
  
 PB
4
Andréas Míta
Andréas Míta ('05)
GRE2.13
  
 
4
Georgios Yiazos
Georgios Yiazos ('05)
CYP2.13
  
 PB
6
Ridzerd Punt
Ridzerd Punt ('05)
NED2.08
  
 
6
Juan Francisco Lozano
Juan Francisco Lozano ('05)
ESP2.08
  
 
8
Alexandre Tchao-Ago
Alexandre Tchao-Ago ('06)
FRA2.04
  
 
8
Gabriele Avagnina
Gabriele Avagnina ('05)
ITA2.04
  
 
10
Deniz Kaan Kartal
Deniz Kaan Kartal ('05)
TUR2.00
  
 
11
Jakub Krasowski
Jakub Krasowski ('05)
POL2.00
  
 
Matyáš Čudlý
Matyáš Čudlý ('05)
CZE DNS
  
 
Kvalifikation5.7.
Kval
5.7.
5.7.
1
Mattia Furlani
Mattia Furlani ('05)
ITA2.06
q
  A 1
 
 
1.92
  O
2.02
  O
2.06
  O
2.09
  r
    
2
Alexandre Tchao-Ago
Alexandre Tchao-Ago ('06)
FRA2.06
q
  B 1
 PB
 
1.85
  O
1.92
  O
1.97
 XO
2.02
  O
2.06
  O
   
3
Andréas Míta
Andréas Míta ('05)
GRE2.06
q
  B 2
 
 
1.97
  O
2.02
  O
2.06
 XO
     
3
Michalis Christofi
Michalis Christofi ('05)
CYP2.06
q
  B 2
 PB
 
1.92
  O
1.97
  O
2.02
  O
2.06
 XO
    
5
Georgios Yiazos
Georgios Yiazos ('05)
CYP2.06
q
  B 4
 
 
1.97
 XO
2.02
  O
2.06
 XO
     
5
Ridzerd Punt
Ridzerd Punt ('05)
NED2.06
q
  B 4
 
 
1.97
  O
2.02
 XO
2.06
 XO
     
7
Jakub Walecki
Jakub Walecki ('05)
POL2.06
q
  A 2
 
 
1.92
 XO
1.97
 XO
2.02
 XO
2.06
 XO
    
8
Gabriele Avagnina
Gabriele Avagnina ('05)
ITA2.02
q
  B 6
 
 
1.85
  O
1.92
  O
1.97
  O
2.02
  O
2.06
XXX
   
9
Deniz Kaan Kartal
Deniz Kaan Kartal ('05)
TUR2.02
q
  A 3
 
 
1.85
 XO
1.92
  O
1.97
  O
2.02
  O
2.06
XXX
   
10
Matyáš Čudlý
Matyáš Čudlý ('05)
CZE2.02
q
  A 4
 
 
1.92
  O
1.97
  O
2.02
 XO
2.06
  Xr
    
11
Juan Francisco Lozano
Juan Francisco Lozano ('05)
ESP2.02
q
  B 7
 
 
1.92
  O
1.97
  O
2.02
XXO
2.06
XXX
    
11
Jakub Krasowski
Jakub Krasowski ('05)
POL2.02
q
  A 5
 
 
1.92
  O
1.97
  O
2.02
XXO
2.06
XXX
    
13
Santeri Haapamäki
Santeri Haapamäki ('05)
FIN2.02
  B 8
 PB
 
1.85
  O
1.92
 XO
1.97
  O
2.02
XXO
2.06
XXX
   
14
Paschalis Gennikis
Paschalis Gennikis ('06)
GRE2.02
  B 9
 PB
 
1.85
  O
1.92
  O
1.97
XXO
2.02
XXO
2.06
XXX
   
14
Volodymyr Savitskyi
Volodymyr Savitskyi ('05)
UKR2.02
  A 6
 SB
 
1.85
  O
1.92
  O
1.97
XXO
2.02
XXO
2.06
XXX
   
16
Edouard Chaudet
Edouard Chaudet ('05)
FRA1.97
  A 7
 
 
1.85
  O
1.92
  O
1.97
  O
2.02
XXX
    
17
Mehmet Eren Karayaz
Mehmet Eren Karayaz ('05)
TUR1.97
  B 10
 
 
1.85
  O
1.92
  O
1.97
 XO
2.02
XXX
    
18
Platon Tacu
Platon Tacu ('05)
MDA1.97
  A 8
 
 
1.85
  O
1.92
  O
1.97
XXO
2.02
XXX
    
19
Ivan Lytovchenko
Ivan Lytovchenko ('05)
UKR1.92
  A 9
 SB
 
1.85
  O
1.92
XXO
1.97
XXX
     
D17 Stangspring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Michał Gawenda
Michał Gawenda ('05)
POL5.10
  
 
 
5.00
  O
5.10
 XO
5.20
XXX
     
2
Valentin Imsand
Valentin Imsand ('05)
SUI5.10
  
 
 
4.85
  O
5.00
 XO
5.10
 XO
5.20
XXX
    
3
Linus Jönsson
Linus Jönsson ('05)
SWE5.10
  
 =PB
 
4.70
  O
5.00
XXO
5.10
 XO
5.20
XXX
    
4
Justin Fournier
Justin Fournier ('05)
SUI5.00
  
 
 
4.85
 XO
5.00
 XO
5.10
XXX
     
5
Hendrik Müller
Hendrik Müller ('05)
GER5.00
  
 
 
4.70
 XO
4.85
 XO
5.00
 XO
5.10
XXX
    
6
Marti Serra
Marti Serra ('05)
ESP4.85
  
 
 
4.70
  O
4.85
  O
5.00
XXX
     
6
Viktor Rahm
Viktor Rahm ('05)
SWE4.85
  
 =PB
 
4.70
  O
4.85
  O
5.00
XXX
     
8
Illya Bobrovnyk
Illya Bobrovnyk ('05)
UKR4.85
  
 
 
4.70
 XO
4.85
 XO
5.00
XXX
     
9
Ladislav Sedláček
Ladislav Sedláček ('05)
CZE4.85
  
 
 
4.85
XXO
5.00
XXX
      
10
Jan Krček
Jan Krček ('05)
CZE4.85
  
 =PB
 
4.70
 XO
4.85
XXO
5.00
XXX
     
10
Pávlos Kriarás
Pávlos Kriarás ('06)
GRE4.85
  
 PB
 
4.70
 XO
4.85
XXO
5.00
XXX
     
12
Augustin Becquet-Perigon
Augustin Becquet-Perigon ('05)
FRA4.70
  
 
 
4.70
  O
4.85
XXX
      
13
Gabin Mathe
Gabin Mathe ('05)
FRA4.70
  
 
 
4.70
 XO
4.85
XXX
      
Maj Bizjak
Maj Bizjak ('05)
SLO NH
  
 
 
4.70
XXX
       
Karl Kristjan Pohlak
Karl Kristjan Pohlak ('06)
EST NH
  
 
 
4.70
XXX
       
Joshua Stallbaum
Joshua Stallbaum ('05)
GER NH
  
 
 
4.70
XXX
       
Kvalifikation4.7.
Kval
4.7.
4.7.
1
Pávlos Kriarás
Pávlos Kriarás ('06)
GRE4.75
q
  A 1
 
 
4.40
  O
4.60
  O
4.75
  O
     
1
Marti Serra
Marti Serra ('05)
ESP4.75
q
  B 1
 
 
4.40
  O
4.60
  O
4.75
  O
     
1
Linus Jönsson
Linus Jönsson ('05)
SWE4.75
q
  B 1
 
 
4.60
  O
4.75
  O
      
1
Viktor Rahm
Viktor Rahm ('05)
SWE4.75
q
  A 1
 
 
4.40
  O
4.60
  O
4.75
  O
     
1
Jan Krček
Jan Krček ('05)
CZE4.75
q
  A 1
 
 
4.20
  O
4.40
  O
4.60
  O
4.75
  O
    
1
Valentin Imsand
Valentin Imsand ('05)
SUI4.75
q
  B 1
 
 
4.75
  O
       
1
Justin Fournier
Justin Fournier ('05)
SUI4.75
q
  A 1
 
 
4.75
  O
       
1
Hendrik Müller
Hendrik Müller ('05)
GER4.75
q
  A 1
 
 
4.75
  O
       
1
Ladislav Sedláček
Ladislav Sedláček ('05)
CZE4.75
q
  B 1
 
 
4.75
  O
       
1
Gabin Mathe
Gabin Mathe ('05)
FRA4.75
q
  A 1
 
 
4.40
  O
4.60
  O
4.75
  O
     
1
Illya Bobrovnyk
Illya Bobrovnyk ('05)
UKR4.75
q
  A 1
 
 
4.60
  O
4.75
  O
      
12
Maj Bizjak
Maj Bizjak ('05)
SLO4.75
q
  A 8
 SB
 
4.20
  O
4.40
  O
4.60
 XO
4.75
  O
    
13
Karl Kristjan Pohlak
Karl Kristjan Pohlak ('06)
EST4.75
q
  A 9
 PB
 
4.40
  O
4.60
  O
4.75
 XO
     
13
Michał Gawenda
Michał Gawenda ('05)
POL4.75
q
  A 9
 
 
4.75
 XO
       
15
Joshua Stallbaum
Joshua Stallbaum ('05)
GER4.75
q
  B 5
 
 
4.40
 XO
4.60
 XO
4.75
 XO
     
16
Augustin Becquet-Perigon
Augustin Becquet-Perigon ('05)
FRA4.75
q
  B 6
 
 
4.40
  O
4.60
  O
4.75
XXO
     
17
Mattia Beda
Mattia Beda ('06)
ITA4.60
  A 11
 PB
 
4.20
 XO
4.40
XXO
4.60
  O
4.75
XXX
    
18
Andrea Demontis
Andrea Demontis ('05)
ITA4.60
  B 7
 =PB
 
4.40
 XO
4.60
 XO
4.75
XXX
     
18
William Lane
William Lane ('05)
GBR4.60
  B 7
 
 
4.40
 XO
4.60
 XO
4.75
XXP
     
20
Constantinos Prokopiou
Constantinos Prokopiou ('05)
CYP4.60
  B 9
 =PB
 
4.20
  O
4.40
XXO
4.60
 XO
4.75
XXX
    
21Julius Haansbæk MortensenJulius Haansbæk Mortensen ('05)DEN4.60
  B 10
 =PB
 
4.20
 XO
4.40
XXO
4.60
XXO
4.75
XXX
    
22
Rodrigo Alcobia
Rodrigo Alcobia ('05)
POR4.40
  A 12
 
 
4.40
 XO
4.60
XXX
      
23
Robert Kompus
Robert Kompus ('05)
EST4.40
  B 11
 
 
4.20
 XO
4.40
 XO
4.60
XXX
     
24
Olavi Halonen
Olavi Halonen ('06)
FIN4.40
  B 12
 
 
4.00
  O
4.20
 XO
4.40
XXO
4.60
XXX
    
25
Nikolai Bonello
Nikolai Bonello ('05)
MLT4.20
  B 13
 
 
4.00
  O
4.20
  O
4.40
XXX
     
25
Jak Rovan
Jak Rovan ('05)
SLO4.20
  B 13
 
 
4.00
  O
4.20
  O
4.40
XXX
     
27
Dimitris Christofi
Dimitris Christofi ('05)
CYP4.20
  A 13
 
 
4.00
 XO
4.20
  O
4.40
XXX
     
D17 Længdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Mattia Furlani
Mattia Furlani ('05)
ITA8.04
+1.8
  
 PB
 
8.04 WU18L PB
 1.8
  X
 1.3
6.05
 1.6
5.97
 1.6
  –  –  
2
Thomas Martinez
Thomas Martinez ('05)
FRA7.73 w
+2.5
  
 
 
7.53
 1.0
  X
 0.9
7.65
 1.4
2.65
 2.4
5.85
 0.5
7.73
 2.5
  
3
Francesco Ettore Inzoli
Francesco Ettore Inzoli ('05)
ITA7.58 w
+2.1
  
 
 
7.58
 2.1
7.07
 2.0
  X
 2.7
7.31
 0.6
7.48 =PB
 0.5
7.12
 0.9
  
4
Kasperi Vehmaa
Kasperi Vehmaa ('05)
FIN7.50
+0.6
  
 =PB
 
7.50 =PB
 0.6
7.50 =PB
 0.9
7.49
 0.9
7.24
 1.1
  X
 -0.3
7.42
 1.1
  
5
Sebastian Berntsen
Sebastian Berntsen ('05)
NOR7.38
+0.7
  
 PB
 
  X
 0.5
6.62
 0.2
7.22 PB
 0.1
7.22 =PB
 1.7
  X
 0.6
7.38 PB
 0.7
  
6
Szymon Głaszczka
Szymon Głaszczka ('05)
POL7.36
+0.7
  
 PB
 
7.20
 1.0
7.18
 0.4
6.93
 1.6
7.36 PB
 0.7
  X
 0.6
  X
 0.8
  
7
Vito Kovačić
Vito Kovačić ('05)
CRO7.28 w
+2.5
  
 
 
7.05
 1.2
7.28
 2.5
7.04
 0.7
7.01
 -0.2
7.09
 0.6
6.80
 1.1
  
8
Simon Plitzko
Simon Plitzko ('05)
GER7.18
+0.7
  
 
 
5.08
 1.7
6.68
 0.4
7.18
 0.7
6.95
 1.3
  X
 1.2
  –  
9
Klemen Modrijančič
Klemen Modrijančič ('05)
SLO7.13
+1.0
  
 
 
  X
 1.0
6.93
 0.3
7.13
 1.0
     
10
Nikola Karamanolov
Nikola Karamanolov ('05)
BUL6.99
+1.3
  
 
 
6.90
 0.9
6.99
 1.3
6.44
 1.8
     
11Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)DEN6.85
+0.8
  
 
 
6.66
 1.3
6.72
 -0.1
6.85
 0.8
     
12
Filip Olsson
Filip Olsson ('06)
SWE6.76
+1.1
  
 
 
6.55
 0.7
5.23
 0.8
6.76
 1.1
     
Kvalifikation4.7.
Kval
4.7.
4.7.
1
Mattia Furlani
Mattia Furlani ('05)
ITA7.62
+1.5
Q
  A 1
 
 
  X
 3.4
  X
 2.4
7.62
 1.5
     
2
Thomas Martinez
Thomas Martinez ('05)
FRA7.61
+0.7
Q
  B 1
 
 
7.61
 0.7
       
3
Kasperi Vehmaa
Kasperi Vehmaa ('05)
FIN7.48 w
+2.3
Q
  A 2
 
 
7.48
 2.3
       
4
Szymon Głaszczka
Szymon Głaszczka ('05)
POL7.32
+1.9
Q
  A 3
 PB
 
6.99
 -0.3
7.32 PB
 1.9
      
5
Francesco Ettore Inzoli
Francesco Ettore Inzoli ('05)
ITA7.32
+1.7
Q
  B 2
 SB
 
7.32 SB
 1.7
       
6
Klemen Modrijančič
Klemen Modrijančič ('05)
SLO7.29
+1.6
Q
  B 3
 PB
 
7.29 PB
 1.6
       
7
Vito Kovačić
Vito Kovačić ('05)
CRO7.21 w
+2.8
q
  B 4
 
 
7.21
 2.8
6.86
 1.1
7.10
 0.8
     
8
Filip Olsson
Filip Olsson ('06)
SWE7.20
+0.9
q
  B 5
 PB
 
5.66
 3.3
7.13
 1.6
7.20 PB
 0.9
     
9
Simon Plitzko
Simon Plitzko ('05)
GER7.20 w
+2.6
q
  B 6
 
 
5.73
 3.5
7.20
 2.6
4.48
 1.6
     
10
Sebastian Berntsen
Sebastian Berntsen ('05)
NOR7.17
+0.5
q
  A 4
 PB
 
7.17 PB
 0.5
  X
 0.9
  X     
11Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)DEN7.15
+1.9
q
  B 7
 PB
 
6.90 PB
 1.9
6.81
 1.8
7.15 PB
 1.9
     
12
Nikola Karamanolov
Nikola Karamanolov ('05)
BUL7.09 w
+2.4
q
  B 8
 
 
6.79
 2.3
  X
 1.2
7.09
 2.4
     
13
Kaloyan Ayranov
Kaloyan Ayranov ('05)
BUL7.06 w
+2.2
  A 5
 
 
6.53
 2.1
6.92
 1.8
7.06
 2.2
     
14
Cristian Marius Popescu
Cristian Marius Popescu ('06)
ROU7.04
+0.6
  B 9
 
 
7.04
 0.6
  X
 1.7
  X
 1.6
     
15Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)DEN7.03 w
+2.9
  A 6
 
 
7.03
 2.9
5.43
 2.4
6.97 =PB
 1.2
     
16
Michal Bačík
Michal Bačík ('05)
SVK7.01
+0.7
  A 7
 
 
6.85
 1.7
6.89
 2.3
7.01
 0.7
     
17
Andreas Machallekides
Andreas Machallekides ('05)
CYP6.98
+0.2
  A 8
 SB
18
Stefan Constantin Gagiu
Stefan Constantin Gagiu ('06)
ROU6.66
+1.7
  A 9
 
 
6.51
 3.4
6.66
 1.7
6.57
 1.7
     
19
Nikita Maslyuk
Nikita Maslyuk ('05)
UKR6.52
+1.5
  A 10
 
 
  X
 0.9
  X
 1.4
6.52
 1.5
     
20
Rihards Pūķis
Rihards Pūķis ('05)
LAT6.28 w
+2.8
  A 11
 
 
6.17
 1.8
6.19
 2.3
6.28
 2.8
     
21
Vahe Arzumanyan
Vahe Arzumanyan ('06)
ARM6.03
+1.9
  B 10
 
 
6.03
 1.9
  X
 0.8
  X
 0.1
     
Jorens Miķelsons
Jorens Miķelsons ('05)
LAT NM
  B
 
 
  X
 1.2
  X
 4.2
  X
 1.6
     
D17 Trespring    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Lachezar Valchev
Lachezar Valchev ('05)
BUL15.76
+1.2
  
 PB
 
15.31
 1.5
15.40
 1.0
15.32
 0.3
15.42
 0.9
15.53 =PB
 1.9
15.76 PB
 1.2
  
2
Nicolo' Cannavale
Nicolo' Cannavale ('05)
ITA15.45
+1.0
  
 PB
 
15.45 PB
 1.0
15.25
 0.7
14.77
 0.4
13.98
 1.2
  X
 2.0
15.38
 0.7
  
3
Vasil Rusenov
Vasil Rusenov ('05)
BUL15.18
+1.1
  
 PB
 
14.61
 1.7
14.56
 0.3
15.18 PB
 1.1
14.67
 1.1
  X
 1.2
14.61
 1.1
  
4
Arda Umunç
Arda Umunç ('05)
TUR15.12
+1.0
  
 PB
 
14.79 =PB
 1.2
14.98 PB
 1.2
  X
 0.8
15.12 PB
 1.0
15.04
 1.7
  X
 0.7
  
5
Yeóryios Grépsios
Yeóryios Grépsios ('05)
GRE14.97 w
+2.1
  
 
 
  X
 0.8
14.70
 1.8
13.68
 1.0
14.97
 2.1
14.59
 1.5
14.90
 1.7
  
6
Apóstolos Grigoríou
Apóstolos Grigoríou ('06)
GRE14.87
+1.2
  
 PB
 
14.18
 0.9
14.46
 0.6
14.65
 1.7
14.46
 0.4
14.53
 0.9
14.87 PB
 1.2
  
7
Michalis Giograllettos
Michalis Giograllettos ('05)
CYP14.85 w
+2.2
  
 
8
Astor Snaider
Astor Snaider ('06)
ESP14.78
+0.5
  
 PB
 
14.78 PB
 0.5
  X
 1.5
14.67
 1.0
14.39
 1.4
14.73
 0.6
14.04
 0.9
  
9
Steven Freund
Steven Freund ('05)
GER14.60
+0.9
  
 
 
14.50
 0.9
14.04
 0.7
14.60
 0.9
     
10
Gabriel Florin Toma
Gabriel Florin Toma ('05)
ROU14.55
-0.2
  
 
 
14.55
 -0.2
13.44
 1.9
14.54
 0.9
     
11
Carlos Dorado
Carlos Dorado ('06)
ESP14.53
+0.4
  
 
 
13.98
 1.2
14.47
 1.5
14.53
 0.4
     
12
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('05)
POR14.28
+2.0
  
 
 
14.08
 1.5
13.77
 0.6
14.28
 2.0
     
Kvalifikation6.7.
Kval
6.7.
6.7.
1
Lachezar Valchev
Lachezar Valchev ('05)
BUL15.33
+0.9
Q
  A 1
 
 
15.33
 0.9
       
1
Nicolo' Cannavale
Nicolo' Cannavale ('05)
ITA15.33
+1.7
Q
  A 1
 PB
 
15.33 PB
 1.7
       
3
Carlos Dorado
Carlos Dorado ('06)
ESP14.91
+0.3
Q
  A 3
 PB
 
14.15
 -0.8
14.63
 -0.1
14.91 PB
 0.3
     
4
Apóstolos Grigoríou
Apóstolos Grigoríou ('06)
GRE14.84
+0.9
Q
  A 4
 PB
 
14.84 PB
 0.9
       
5
Arda Umunç
Arda Umunç ('05)
TUR14.79
+0.3
Q
  B 1
 PB
 
14.79 PB
 0.3
       
6
Yeóryios Grépsios
Yeóryios Grépsios ('05)
GRE14.72
+0.7
Q
  B 2
 
 
14.07
 0.1
14.72
 0.7
      
7
Gabriel Florin Toma
Gabriel Florin Toma ('05)
ROU14.53
+0.4
q
  A 5
 
 
  X
 -1.6
14.53
 0.4
14.50
 -0.2
     
8
Vasil Rusenov
Vasil Rusenov ('05)
BUL14.53
+1.2
q
  B 3
 
 
14.53
 1.2
  –  X
 1.2
     
9
Astor Snaider
Astor Snaider ('06)
ESP14.52
+1.5
q
  B 4
 
 
14.52
 1.5
14.40
 2.4
14.43
 1.2
     
10
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('05)
POR14.40
+1.8
q
  A 6
 
 
14.10
 -0.3
14.32
 1.4
14.40
 1.8
     
11
Michalis Giograllettos
Michalis Giograllettos ('05)
CYP14.33
+0.8
q
  B 5
 
 
14.33
 0.8
13.86
 -1.1
  X
 0.3
     
12
Steven Freund
Steven Freund ('05)
GER14.18
+1.0
q
  A 7
 
 
14.08
 1.5
13.52
 -2.1
14.18
 1.0
     
13
Richárd Lawson
Richárd Lawson ('05)
HUN14.01
+0.9
  B 6
 
 
13.82
 0.8
14.01
 0.9
  X     
14
Rihards Pūķis
Rihards Pūķis ('05)
LAT14.01
-0.6
  B 7
 
 
  X
 1.3
14.01
 -0.6
  X
 1.3
     
15
Guðjón Dunbar Diaquoi
Guðjón Dunbar Diaquoi ('05)
ISL14.00
-0.4
  B 8
 PB
 
13.82 PB
 -0.2
  X
 1.3
14.00 PB
 -0.4
     
16
Patrik Kerék
Patrik Kerék ('06)
HUN13.68
+1.7
  A 8
 
 
13.68
 1.7
13.64
 1.3
13.67
 0.9
     
Aleksis Gailītis
Aleksis Gailītis ('06)
LAT NM
  A
 
 
  X
 -0.6
  X
 1.8
  X
 0.8
     
Thomas Martinez
Thomas Martinez ('05)
FRA DNS
  B
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Ali Peker
Ali Peker ('05)
TUR21.03
  
 PB
 
  X21.03 WU18L PB  X  X  X  X  
2
Georg Harpf
Georg Harpf ('05)
GER20.16
  
 
 
20.1619.11  X18.7118.8719.57  
3
Aatu Kangasniemi
Aatu Kangasniemi ('06)
FIN19.48
  
 
 
19.2819.48  X17.58  X18.87  
4
Alexandr Mazur
Alexandr Mazur ('05)
MDA18.40
  
 PB
 
18.39 PB18.40 PB  X18.27  X  X  
5
Gustav Rydåker
Gustav Rydåker ('05)
SWE18.27
  
 
 
17.4517.7917.47  X16.5618.27  
6
Mehmet Mahsun Er
Mehmet Mahsun Er ('05)
TUR18.25
  
 PB
 
18.19 PB17.4218.25 PB  X17.1917.26  
7
Isaac Delaney
Isaac Delaney ('05)
GBR18.20
  
 
 
  X  X18.20  X  X  X  
8
Constantin Catalin Gherasim
Constantin Catalin Gherasim ('05)
ROU18.16
  
 
 
17.2317.8017.4918.1617.6818.14  
9
Hrístos Papadópoulos
Hrístos Papadópoulos ('05)
GRE17.44
  
 
 
16.1716.7217.44     
10
Dimítrios Antonátos
Dimítrios Antonátos ('06)
GRE17.34
  
 
 
17.2017.34  X     
11
Yannick Rolvink
Yannick Rolvink ('05)
NED17.01
  
 
 
17.01  X16.50     
12
Karol Kijewski
Karol Kijewski ('05)
POL16.80
  
 
 
16.7416.6816.80     
Kvalifikation5.7.
Kval
5.7.
5.7.
1
Ali Peker
Ali Peker ('05)
TUR20.75
Q
  A 1
 
 
  X20.75      
2
Georg Harpf
Georg Harpf ('05)
GER19.20
Q
  B 1
 
 
19.20       
3
Alexandr Mazur
Alexandr Mazur ('05)
MDA18.38
q
  B 2
 PB
 
  X18.38 PB18.36     
4
Aatu Kangasniemi
Aatu Kangasniemi ('06)
FIN18.25
q
  B 3
 
 
  X18.25  X     
4
Isaac Delaney
Isaac Delaney ('05)
GBR18.25
q
  B 3
 
 
  X18.25  X     
6
Hrístos Papadópoulos
Hrístos Papadópoulos ('05)
GRE18.21
q
  A 2
 
 
18.21  X  X     
7
Dimítrios Antonátos
Dimítrios Antonátos ('06)
GRE18.10
q
  A 3
 
 
18.0418.10  X     
8
Gustav Rydåker
Gustav Rydåker ('05)
SWE18.04
q
  B 5
 
 
18.0417.6617.65     
9
Constantin Catalin Gherasim
Constantin Catalin Gherasim ('05)
ROU17.90
q
  B 6
 
 
17.0017.6817.90     
10
Mehmet Mahsun Er
Mehmet Mahsun Er ('05)
TUR17.68
q
  B 7
 
 
17.6817.6716.97     
11
Karol Kijewski
Karol Kijewski ('05)
POL17.59
q
  B 8
 
 
17.5917.24  X     
12
Yannick Rolvink
Yannick Rolvink ('05)
NED17.57
q
  A 4
 
 
17.57  X17.27     
13
Tristan Aik Sild
Tristan Aik Sild ('05)
EST17.53
  B 9
 
 
17.5317.1117.39     
14
Mirko Campagnolo
Mirko Campagnolo ('05)
ITA17.48
  A 5
 
 
  X17.48  X     
15
Paavo Puro
Paavo Puro ('05)
FIN17.16
  A 6
 
 
16.26  X17.16     
16
Andrea Crestani
Andrea Crestani ('05)
ITA17.12
  A 7
 
 
17.1216.5616.95     
17
Luis André
Luis André ('05)
GER16.80
  A 8
 
 
16.79  X16.80     
18
Anis Đozo
Anis Đozo ('05)
BIH16.31
  A 9
 
 
16.0116.3116.26     
19
Hendrik Kookmaa
Hendrik Kookmaa ('05)
EST16.16
  A 10
 
 
16.0115.7316.16     
20
Liam Shaw
Liam Shaw ('05)
IRL15.50
  B 10
 
 
13.1814.4915.50     
21
Kacper Kuczaj
Kacper Kuczaj ('06)
POL15.23
  A 11
 
 
15.23  X  X     
22
Luka ZANADZE
Luka ZANADZE ('06)
GEO15.17
  B 11
 
 
14.5414.9415.17     
D17 Diskoskast 1.5 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Mykhailo Brudin
Mykhailo Brudin ('05)
UKR64.51
  
 PB
2
Yannick Rolvink
Yannick Rolvink ('05)
NED63.06
  
 PB
3
Mihai Damian Motorca
Mihai Damian Motorca ('06)
ROU58.18
  
 
4
Ides Verhulst
Ides Verhulst ('05)
BEL57.95
  
 PB
5
Zsombor Dobó
Zsombor Dobó ('06)
HUN57.05
  
 
6
Kyriakos Genethli
Kyriakos Genethli ('05)
CYP55.83
  
 PB
7
Manfred Männamaa
Manfred Männamaa ('05)
EST55.72
  
 PB
8
Zsombor Takács
Zsombor Takács ('05)
HUN54.79
  
 
9
Rupert Rohrmoser
Rupert Rohrmoser ('06)
AUT52.80
  
 
10
Aleix Camats
Aleix Camats ('05)
ESP52.58
  
 
11
Hrístos Papadópoulos
Hrístos Papadópoulos ('05)
GRE52.43
  
 
12
Samuel Conjungo
Samuel Conjungo ('06)
FRA52.03
  
 
Kvalifikation4.7.
Kval
4.7.
4.7.
1
Mykhailo Brudin
Mykhailo Brudin ('05)
UKR60.80
Q
  A 1
 
 
60.80       
2
Mihai Damian Motorca
Mihai Damian Motorca ('06)
ROU60.15
Q
  A 2
 PB
 
52.8160.15 PB      
3
Yannick Rolvink
Yannick Rolvink ('05)
NED56.56
Q
  B 1
 
 
  X56.56      
4
Hrístos Papadópoulos
Hrístos Papadópoulos ('05)
GRE55.60
q
  A 3
 
 
54.4755.6052.50     
5
Rupert Rohrmoser
Rupert Rohrmoser ('06)
AUT55.39
q
  A 4
 
 
55.39  X50.15     
6
Manfred Männamaa
Manfred Männamaa ('05)
EST55.06
q
  B 2
 PB
 
55.06 PB49.3550.38     
7
Zsombor Takács
Zsombor Takács ('05)
HUN55.05
q
  A 5
 
 
53.3255.0550.73     
8
Zsombor Dobó
Zsombor Dobó ('06)
HUN54.64
q
  B 3
 
 
52.8554.0654.64     
9
Ides Verhulst
Ides Verhulst ('05)
BEL54.58
q
  B 4
 
 
54.5851.8754.49     
10
Kyriakos Genethli
Kyriakos Genethli ('05)
CYP54.19
q
  B 5
 PB
 
51.8753.5254.19 PB     
11
Samuel Conjungo
Samuel Conjungo ('06)
FRA53.81
q
  A 6
 
 
49.0553.81  X     
12
Aleix Camats
Aleix Camats ('05)
ESP53.13
q
  A 7
 
 
53.13  X  X     
13
Alexandr Mazur
Alexandr Mazur ('05)
MDA53.01
  A 8
 
 
47.7851.9353.01     
14
William Wolzenburg
William Wolzenburg ('06)
GER52.45
  A 9
 
 
  X51.9652.45     
15
Ole Mehlberg
Ole Mehlberg ('05)
GER52.21
  B 6
 
 
  X52.1152.21     
16
Brage Viljar Arumairasa
Brage Viljar Arumairasa ('05)
NOR52.20
  B 7
 
 
52.2051.6851.63     
17
Pietro Dal Soglio
Pietro Dal Soglio ('05)
ITA51.98
  B 8
 
 
48.7744.5551.98     
18
Samuel Šima
Samuel Šima ('05)
SVK51.87
  B 9
 
 
48.6648.7651.87     
19
Karol Wagner
Karol Wagner ('05)
POL51.63
  B 10
 
 
50.3351.63  X     
20
Tomasz Ośkiewicz
Tomasz Ośkiewicz ('05)
POL50.13
  A 10
 
 
48.34  X50.13     
21
Markus Raits
Markus Raits ('06)
LAT50.01
  A 11
 
 
  X50.01  X     
22
Nikólaos Liberópoulos
Nikólaos Liberópoulos ('05)
GRE49.97
  B 11
 
 
49.9749.0149.65     
23
Aapo Kalajoki
Aapo Kalajoki ('05)
FIN49.74
  B 12
 
 
49.5449.74  X     
24
Hendrik Kookmaa
Hendrik Kookmaa ('05)
EST48.34
  A 12
 
 
  X  X48.34     
D17 Hammerkast 5.0 kg    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Iosef Kesides
Iosef Kesides ('05)
CYP78.92
  
 
 
76.2576.8377.64  X78.9278.63  
2
Aatu Kangasniemi
Aatu Kangasniemi ('06)
FIN77.74
  
 PB
 
76.0477.74 PB  X  X  X  X  
3
Yeóryios Papanastasiou
Yeóryios Papanastasiou ('05)
GRE77.37
  
 
 
70.9774.2174.9372.97  X77.37  
4
Reko Tuominen
Reko Tuominen ('05)
FIN70.12
  
 
 
70.1262.51  X68.8966.9567.40  
5
Ilia Ciui
Ilia Ciui ('06)
MDA69.31
  
 
 
  X67.4469.31  X67.9967.68  
6
Ármin Szabados
Ármin Szabados ('06)
HUN69.10
  
 
 
69.1067.85  X67.20  X68.14  
7
Timo Port
Timo Port ('06)
GER68.71
  
 
 
67.5068.7167.8864.1767.7665.38  
8
Yusuf Bozkaş
Yusuf Bozkaş ('05)
TUR64.27
  
 
 
64.2261.15  X64.2761.91  X  
9
Kai Barham
Kai Barham ('05)
GBR62.86
  
 
 
60.0562.0562.86     
10
Andraž Rajher
Andraž Rajher ('06)
SLO62.62
  
 
 
62.6262.49  X     
11
Pietro Camilli
Pietro Camilli ('05)
ITA61.93
  
 
 
60.7461.93  X     
Manfred Männamaa
Manfred Männamaa ('05)
EST NM
  
 
 
  X  X  X     
Kvalifikation5.7.
Kval
5.7.
5.7.
1
Iosef Kesides
Iosef Kesides ('05)
CYP76.58
Q
  A 1
 
 
76.58       
2
Aatu Kangasniemi
Aatu Kangasniemi ('06)
FIN74.97
Q
  A 2
 
 
74.97       
3
Yeóryios Papanastasiou
Yeóryios Papanastasiou ('05)
GRE71.50
Q
  A 3
 
 
  X70.1971.50     
4
Ilia Ciui
Ilia Ciui ('06)
MDA70.05
q
  B 1
 PB
 
68.1470.05 PB  X     
5
Ármin Szabados
Ármin Szabados ('06)
HUN69.03
q
  A 4
 
 
69.0368.44  X     
6
Reko Tuominen
Reko Tuominen ('05)
FIN68.53
q
  B 2
 
 
  X  X68.53     
7
Timo Port
Timo Port ('06)
GER67.63
q
  A 5
 
 
65.9066.6467.63     
8
Kai Barham
Kai Barham ('05)
GBR64.74
q
  B 3
 
 
61.91  X64.74     
9
Andraž Rajher
Andraž Rajher ('06)
SLO64.44
q
  B 4
 
 
64.4464.3062.49     
10
Yusuf Bozkaş
Yusuf Bozkaş ('05)
TUR64.36
q
  A 6
 
 
  X60.8264.36     
11
Pietro Camilli
Pietro Camilli ('05)
ITA63.88
q
  A 7
 
 
63.8862.1463.70     
12
Manfred Männamaa
Manfred Männamaa ('05)
EST63.48
q
  B 5
 
 
  X63.48  X     
13
Alex Lazzaretto
Alex Lazzaretto ('05)
ITA63.00
  B 6
 
 
58.38  X63.00     
14
Preslav Valev
Preslav Valev ('05)
BUL62.86
  A 8
 
 
  X62.86  X     
15
Dimítrios Kirítsis
Dimítrios Kirítsis ('05)
GRE62.41
  B 7
 
 
  X  X62.41     
16
Szymon Groenwald
Szymon Groenwald ('05)
POL62.13
  B 8
 
 
62.13  X  X     
17
Francisco Calhau
Francisco Calhau ('05)
POR61.17
  A 9
 
 
61.17  X  X     
18
Yevhenii Litvin
Yevhenii Litvin ('05)
UKR60.57
  A 10
 
 
  X60.5760.49     
19
Daniel Stavar
Daniel Stavar ('05)
ROU59.51
  B 9
 
 
58.11  X59.51     
20
Igor Olaru
Igor Olaru ('06)
MDA58.99
  A 11
 
 
  X  X58.99     
21
Habib Islam Kurt
Habib Islam Kurt ('05)
TUR56.13
  B 10
 
 
  X56.13  X     
22
Patrik Danilevič
Patrik Danilevič ('05)
CZE45.13
  B 11
 
 
  X  X45.13     
Roland Imre
Roland Imre ('05)
HUN NM
  B
 
 
  X  X  X     
D17 Spydkast 700 gram    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Topi Parviainen
Topi Parviainen ('06)
FIN84.52
  
NU18R PB
 
72.5366.20  X  X75.98 PB84.52 WU18L PB  
2
Máté Horváth
Máté Horváth ('05)
HUN73.72
  
 
 
73.7268.7371.8070.95  X61.68  
3
Ryan Jansen
Ryan Jansen ('05)
NED72.10
  
 
 
65.60  X70.6572.0862.9272.10  
4
Oisin Joyce
Oisin Joyce ('05)
IRL69.66
  
 PB
 
64.1566.8967.58 PB62.1761.6569.66 PB  
5
Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl ('05)
SWE67.63
  
 
 
65.6967.0359.7563.9666.1267.63  
6
Jan Spieker
Jan Spieker ('05)
GER66.30
  
 
 
52.7166.3059.1059.4561.8662.81  
7
Tevž Podlipnik
Tevž Podlipnik ('05)
SLO65.42
  
 PB
 
61.4765.42 PB43.4560.5351.3165.33  
8
Tristan Aik Sild
Tristan Aik Sild ('05)
EST64.12
  
 
 
50.8755.8164.1260.23  X  X  
9
Aléxandros Grigoriádis
Aléxandros Grigoriádis ('05)
GRE63.16
  
 
 
63.16  X58.81     
10
Otto Hämäläinen
Otto Hämäläinen ('05)
FIN60.51
  
 
 
  X60.5147.18     
11
Štěpán Šípek
Štěpán Šípek ('06)
CZE58.61
  
 
 
  X  X58.61     
12
Eric Christopher Becklund
Eric Christopher Becklund ('05)
NOR50.51
  
 
 
  X50.51  X     
Kvalifikation4.7.
Kval
4.7.
4.7.
1
Máté Horváth
Máté Horváth ('05)
HUN71.90
Q
  B 1
 
 
62.3371.90      
2
Štěpán Šípek
Štěpán Šípek ('06)
CZE71.46
Q
  A 1
 
 
67.9063.6471.46     
3
Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl ('05)
SWE70.59
q
  A 2
 
 
  X64.2670.59     
4
Topi Parviainen
Topi Parviainen ('06)
FIN69.95
q
  B 2
 
 
69.95  –  –     
5
Ryan Jansen
Ryan Jansen ('05)
NED68.01
q
  A 3
 
 
62.6468.01  X     
6
Oisin Joyce
Oisin Joyce ('05)
IRL66.71
q
  B 3
 
 
63.3262.5966.71     
7
Otto Hämäläinen
Otto Hämäläinen ('05)
FIN66.42
q
  A 4
 
 
66.4261.0065.55     
8
Jan Spieker
Jan Spieker ('05)
GER65.66
q
  B 4
 
 
61.80  X65.66     
9
Tristan Aik Sild
Tristan Aik Sild ('05)
EST64.71
q
  A 5
 
 
60.7164.7155.24     
10
Eric Christopher Becklund
Eric Christopher Becklund ('05)
NOR64.55
q
  B 5
 
 
62.9142.4464.55     
11
Tevž Podlipnik
Tevž Podlipnik ('05)
SLO63.83
q
  A 6
 
 
57.7163.8346.90     
12
Aléxandros Grigoriádis
Aléxandros Grigoriádis ('05)
GRE63.44
q
  B 6
 
 
58.1363.4457.58     
13
Lucio Claudio Visca
Lucio Claudio Visca ('05)
ITA63.39
  A 7
 
 
63.0362.6063.39     
14
Antonio Cannalonga
Antonio Cannalonga ('05)
ITA62.36
  B 7
 
 
57.0660.5862.36     
15
Stanislav Klochko
Stanislav Klochko ('05)
UKR61.31
  B 8
 
 
  X61.31  X     
16
Niko Štajmec
Niko Štajmec ('06)
SLO58.89
  B 9
 
 
  X48.9658.89     
17
Augusto Branchi
Augusto Branchi ('05)
ESP57.90
  B 10
 
 
56.5157.90  X     
18
Attila Herczeg
Attila Herczeg ('06)
HUN57.49
  A 8
 
 
57.49  X  X     
19
Samuel Wolter
Samuel Wolter ('05)
GER55.90
  A 9
 
 
  X55.90  X     
20
Matas Baziliauskas
Matas Baziliauskas ('05)
LTU54.96
  A 10
 
 
51.1254.9654.13     
21
Noel Gobet
Noel Gobet ('05)
SUI51.46
  B 11
 
 
  X50.7651.46     
22
Frowin Ott
Frowin Ott ('05)
SUI48.79
  A 11
 
 
48.79  X44.35     
D17 Tikamp U18    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Amadeus Gräber
Amadeus Gräber ('05)
GER7626
  
 
 
11,05/+1,26,88/+0,914,331,9650,2714,45/-1,337,984,4055,574.32,21
2
Leo Göransson
Leo Göransson ('05)
SWE7609
  
 PB
 
11,10w/+2,17,05/+1,614,671,9350,8715,19/-0,943,993,9062,834.34,21
3
Alexandre Montagne
Alexandre Montagne ('05)
FRA7591
  
 PB
 
11,10/+1,27,44/+0,314,221,8751,7814,15/-1,343,534,4050,924.45,61
4
Victor Törnström
Victor Törnström ('05)
SWE7460
  
 PB
 
10,90/+1,27,43/+1,113,601,7848,9114,76/-1,637,034,3047,924.31,30
5
Friedrich Schulze
Friedrich Schulze ('05)
GER7429
  
 PB
 
11,66w/+2,56,76w/+3,114,232,0551,8515,06/-1,643,604,2060,114.46,85
6
Harry Richard Jääger
Harry Richard Jääger ('05)
EST7344
  
 PB
 
11,37w/+2,16,70w/+2,613,662,0852,0215,02/-1,635,294,6047,694.29,04
7
Imanol Egidazu
Imanol Egidazu ('05)
ESP7304
  
 
 
10,99/+1,26,27w/+2,814,601,9350,9514,29/-1,341,554,0052,234.45,34
8
Titouan Dobo Bi
Titouan Dobo Bi ('05)
FRA7274
  
 PB
 
11,28w/+2,16,74/+2,013,421,8753,1615,02/-1,642,844,2064,144.49,01
9
Bernardo Cunha
Bernardo Cunha ('05)
POR7050
  
 PB
 
11,25w/+2,16,93/+1,313,531,9052,6415,31/-0,943,453,7050,964.44,75
10
Cédric Deillon
Cédric Deillon ('05)
SUI7042
  
 PB
 
11,37/+1,26,78/+1,015,221,6951,3815,65/-0,939,523,9056,924.37,06
11
Roko Farkaš
Roko Farkaš ('05)
CRO6979
  
 
 
10,57/+1,27,21/+0,214,161,8748,8914,27/-1,332,263,8042,345.34,45
12
Dai Keïta
Dai Keïta ('05)
BEL6950
  
 PB
 
11,65w/+2,56,81/+1,812,931,9951,7115,35/-0,939,554,5040,124.53,29
13
Andris Skadinš
Andris Skadinš ('05)
LAT6927
  
 
 
11,07w/+2,16,70w/+2,413,511,9051,7614,79/-1,635,554,1043,144.51,67
14
Atvars Ernests Palulis
Atvars Ernests Palulis ('06)
LAT6811
  
 
 
11,25w/+2,16,33/-1,111,721,7550,8114,44/-1,338,744,3047,884.56,83
15
Florian Vriezen
Florian Vriezen ('06)
NED6379
  
 
 
11,41w/+2,16,83/+1,712,841,8150,9014,75/-1,337,68NH46,024.30,89
16
Nicola Testa
Nicola Testa ('05)
ITA6360
  
 
 
11,65w/+2,55,63w/+2,513,241,6651,5415,25/-1,648,953,5040,784.55,10
17
Aleksi Hilska
Aleksi Hilska ('06)
FIN5958
  
 
 
11,78w/+2,56,41/+1,313,741,90DQ15,83/-0,930,174,0066,045.11,68
18
Nikólaos Alexópoulos
Nikólaos Alexópoulos ('06)
GRE5592
  
 
 
11,72w/+2,56,41/+2,013,401,7553,4315,47/-1,6NM3,4047,255.16,39
Aivar Ellam
Aivar Ellam ('05)
ESTDNF
  
 
 
11,33w/+2,1NM13,191,87
Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)DENDNF
  
 
 
11,34/+1,26,42/+1,510,041,57
Lassi Nalkki
Lassi Nalkki ('05)
FINDNF
  
 
 
11,18w/+2,56,88w/+2,611,881,78
Anton Nahorniak
Anton Nahorniak ('05)
UKRDNF
  
 
 
11,47w/+2,5NM13,70
Lionel Brügger
Lionel Brügger ('06)
SUIDNF
  
 
 
11,26/+1,26,74/+1,014,261,72DQ14,78/-1,338,284,70
Tommaso Franze'
Tommaso Franze' ('05)
ITADNF
  
 
 
11,16w/+2,16,62/+0,511,471,7553,44
Simen Johan Teigstad
Simen Johan Teigstad ('05)
NORDNF
  
 
 
11,89w/+2,55,87/+1,111,981,81DQ15,50/-0,937,49
Finn O’Neill
Finn O’Neill ('05)
IRLDNF
  
 
 
11,29w/+2,56,17w/+2,714,471,72
D17 10000 m kapgang    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Frederick Weigel
Frederick Weigel ('05)
GER44:01.60
  
 PB
2
Giuseppe Disabato
Giuseppe Disabato ('06)
ITA44:16.55
  
 PB
3
Miguel Espinosa
Miguel Espinosa ('06)
ESP44:46.88
  
 PB
4
Daniel Morilla
Daniel Morilla ('05)
ESP45:11.30
  
 PB
5
Magnus Græsli
Magnus Græsli ('05)
NOR45:42.11
  
 PB
6
Jakub Bátovský
Jakub Bátovský ('05)
SVK45:58.57
  
 PB
7
Şeyhmus Çapat
Şeyhmus Çapat ('05)
TUR46:01.80
  
 PB
8
Quentin Chenuet
Quentin Chenuet ('05)
FRA46:18.62
  
 
9
Arvid Kockel
Arvid Kockel ('05)
GER46:22.28
  
 PB
10
Andrea Di Carlo
Andrea Di Carlo ('05)
ITA47:14.48
  
 
11
Eduard Muravskyi
Eduard Muravskyi ('06)
UKR47:20.25
  
 SB
12
Rodrigo Araújo
Rodrigo Araújo ('05)
POR49:07.93
  
 
13
Lukas Lasevičius
Lukas Lasevičius ('05)
LTU49:48.09
  
 PB
14
Andrew Glennon
Andrew Glennon ('05)
IRL50:56.67
  
 
Filip Krestianko
Filip Krestianko ('05)
SVK DQ
  
 
Mehmet Güngör
Mehmet Güngör ('05)
TUR DQ
  
 
Sam O’Sullivan
Sam O’Sullivan ('05)
IRL DNF
  
 
D17 Medley Relay    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
 
  
ITA1:52.69
  
 
  Francesco Ettore Inzoli, Filippo Padovan, Eduardo Longobardi, Davide De Rosa
2
 
  
NOR1:53.36
  
 
  Jonathan Hertwig-Ødegaard, Sebastian Berntsen, Even Elias Grannes Pedersen, Bastian Elnan Aurstad
3
 
  
GBR1:53.75
  
 
  Teddy Wilson, Dejaune Lingard, Dean Patterson, Tom Gaunce
4
 
  
SUI1:55.05
  
 
  Calvin Luis Schmidt, Joël Csontos, Manuel Gerber, Calvin Kuhn
5
 
  
EST1:56.74
  
 
  Andreas Kase, Raiko Kahr, Robert Kompus, Romet Kivi
 
  
GREDQ
  
 
  Haríton Tássis, Vasílios Kiriakídis, Antónios Tziabíris, Vladímiros Andreádis
Danmark Danmark  DQ
  
 
  Sebastian Abildgaard Glyb, Hector Wandt, Jónas Gunnleivsson Isaksen, Mathias Højen
 
  
FINDQ
  
 
  Aarne Autio, Kristian Hautakoski, Kasperi Vehmaa, Konsta Uuttera
Indledende heats6.7.
Indledende 1
6.7.
6.7.
1
 
  
GRE1:56.03
  
 
  Nikítas-Rafaíl Boúras, Haríton Tássis, Antónios Tziabíris, Vladímiros Andreádis
2
 
  
ITA1:56.25
  
 
  Francesco Ettore Inzoli, Filippo Padovan, Sofian Safraoui, Luca Marsicovetere
3
 
  
NOR1:56.73
  
 
  Jonathan Hertwig-Ødegaard, Sebastian Berntsen, Even Elias Grannes Pedersen, Sindre Strønstad-Løseth
4
 
  
FIN1:56.82
  
 
  Aarne Autio, Kristian Hautakoski, Kasperi Vehmaa, Konsta Uuttera
5
 
  
SUI1:56.86
  
 
  Marc Hofer, Joël Csontos, Calvin Luis Schmidt, Calvin Kuhn
6
 
  
TUR1:57.31
  
 
  Taha Özal, Yusuf Sanğu, Doğuhan Altintaş, Mustafa Çinpolat
7
 
  
SRB1:59.50
  
 
  Miloš Nisić, Bojan Novaković, Mihajlo Kiš, Balša Milić
 
  
HUNDNF
  
 
  Rómeó Faragó, Zalán Deák, Dániel Alexovics, Marcell Szilveszter
Indledende 2
6.7.
6.7.
1Danmark Danmark  1:54.19
  
 
  Valentin Jensen, Hector Wandt, Jónas Gunnleivsson Isaksen, Mathias Højen
2
 
  
GBR1:55.66
  
 
  Teddy Wilson, Callum Webb, Jac Patterson, Tom Gaunce
3
 
  
EST1:58.68
  
 
  Andreas Kase, Raiko Kahr, Romet Kivi, Robert Kompus
4
 
  
ESP2:02.72
  
 
  Alejandro Rueda, Eneko Soberanas, Jorge Hernández, Marcos Crespo
 
  
SLODQ
  
 
  Črt Pfeifer, Bor Tekstor, Žan Rozoničnik, Gašper Kušar Stojakovič
 
  
POLDQ
  
 
  Tomasz Bajraszewski, Michał Gorzkowicz, Radosław Lach, Jakub Pestka
Indledende 3
6.7.
6.7.
1
 
  
ISR1:56.92
  
 
  Elad Abargel, Peretz Ido, Eyal Uziel, Ivan Leizerov
P17 100 m    
5.7. Vind: +1.8

Finale A

Finale
5.7.Vind: +1.8
1
Nia Wedderburn-Goodison
Nia Wedderburn-Goodison ('05)
GBR11.39
  0.157
 PB
2
Chelsea Kadiri
Chelsea Kadiri ('05)
GER11.50
  0.192
 PB
3
Renee Regis
Renee Regis ('05)
GBR11.58
  0.164
 =PB
4
Ainhoa Reparaz
Ainhoa Reparaz ('05)
ESP11.61
  0.170
 
5
Alice Pagliarini
Alice Pagliarini ('06)
ITA11.64
  0.140
 PB
6
Ludovica Galuppi
Ludovica Galuppi ('05)
ITA11.69
  0.180
 
7
Annika Just
Annika Just ('05)
GER11.72
  0.176
 
8
Vanessa Lokuli
Vanessa Lokuli ('06)
FRA11.81
  0.174
 
Semifinale5.7.
Semi 1
5.7. Vind: +1.6
5.7.Vind: +1.6
1
Chelsea Kadiri
Chelsea Kadiri ('05)
GER11.52
Q
  0.170
 =PB
2
Renee Regis
Renee Regis ('05)
GBR11.62
Q
  0.149
 
3
Lia Thalmann
Lia Thalmann ('05)
SUI11.76
  0.180
 PB
4
Jana Blumenthal
Jana Blumenthal ('06)
SUI11.94
  0.177
 
5
Ema Rupšytė
Ema Rupšytė ('05)
LTU11.98
  0.149
 
6
Tatiana Kaplanová
Tatiana Kaplanová ('05)
CZE12.08
  0.189
 
7
Elizabete Kociņa
Elizabete Kociņa ('06)
LAT12.09
  0.260
 
8
Elmiina Siikala
Elmiina Siikala ('06)
FIN12.30
  0.157
 
Semi 2
5.7. Vind: +2.8
5.7.Vind: +2.8
1
Nia Wedderburn-Goodison
Nia Wedderburn-Goodison ('05)
GBR11.30 w
Q
  0.165
 
2
Alice Pagliarini
Alice Pagliarini ('06)
ITA11.59 w
Q
  0.182
 
3
Vanessa Lokuli
Vanessa Lokuli ('06)
FRA11.67 w
q
  0.161
 
4
Annika Just
Annika Just ('05)
GER11.70 w
q
  0.152
 
5
Ester Parohová
Ester Parohová ('06)
CZE11.71 w
  0.143
 
6
Vita Penezić
Vita Penezić ('06)
CRO11.90 w
  0.172
 
7
Elizabeth Ndudi
Elizabeth Ndudi ('05)
IRL11.94 w
  0.174
 
8Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)DEN12.07 w
  0.206
 
Semi 3
5.7. Vind: +3.1
5.7.Vind: +3.1
1
Ainhoa Reparaz
Ainhoa Reparaz ('05)
ESP11.58 w
Q
  0.164
 
2
Ludovica Galuppi
Ludovica Galuppi ('05)
ITA11.60 w
Q
  0.153
 
3
Lara Jurcic
Lara Jurcic ('06)
CRO11.71 w
  0.150
 
4
Shana Lambourde
Shana Lambourde ('05)
FRA11.84 w
  0.153
 
5
Oliwia Zimoląg
Oliwia Zimoląg ('05)
POL11.95 w
  0.186
 
6
Nika Šinkec
Nika Šinkec ('05)
SLO11.97 w
  0.255
 
7
Christiane Krifka
Christiane Krifka ('06)
AUT12.07 w
  0.184
 
8
Tereza Beňová
Tereza Beňová ('06)
SVK12.13 w
  0.164
 
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7. Vind: +1.7
4.7.Vind: +1.7
1
Renee Regis
Renee Regis ('05)
GBR11.66
Q
  0.169
 
2
Lara Jurcic
Lara Jurcic ('06)
CRO11.79
Q
  0.175
NU20R NU18R PB
3
Ester Parohová
Ester Parohová ('06)
CZE11.87
Q
  0.158
 
4
Jana Blumenthal
Jana Blumenthal ('06)
SUI11.87
Q
  0.189
 PB
5
Meeri Riiali
Meeri Riiali ('05)
FIN12.20
  0.162
 PB
6
Zeynep Kaya
Zeynep Kaya ('06)
TUR12.20
  0.171
 
7
Tamara Radojičić
Tamara Radojičić ('06)
SRB12.26
  0.197
 SB
Indledende 2
4.7. Vind: +1.8
4.7.Vind: +1.8
1
Ludovica Galuppi
Ludovica Galuppi ('05)
ITA11.71
Q
  0.223
 
2
Lia Thalmann
Lia Thalmann ('05)
SUI11.81
Q
  0.173
 PB
3
Shana Lambourde
Shana Lambourde ('05)
FRA11.85
Q
  0.167
 
4
Elizabeth Ndudi
Elizabeth Ndudi ('05)
IRL12.00
Q
  0.171
 
5Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)DEN12.16
q
  0.248
 PB
6
Daša Kernel
Daša Kernel ('06)
SLO12.36
  0.311
 
7
Emma Bottin
Emma Bottin ('06)
MON13.54
  0.199
 PB
Indledende 3
4.7. Vind: +3.1
4.7.Vind: +3.1
1
Nia Wedderburn-Goodison
Nia Wedderburn-Goodison ('05)
GBR11.48 w
Q
  0.164
 
2
Alice Pagliarini
Alice Pagliarini ('06)
ITA11.68 w
Q
  0.152
 
3
Nika Šinkec
Nika Šinkec ('05)
SLO11.97 w
Q
  0.158
 
4
Vita Penezić
Vita Penezić ('06)
CRO11.99 w
Q
  0.160
 
5
Ema Rupšytė
Ema Rupšytė ('05)
LTU12.01 w
q
  0.158
 
6
Veatríki-Kalipsó Doúggou
Veatríki-Kalipsó Doúggou ('06)
GRE12.21 w
  0.195
 
7
Alina Malakhov
Alina Malakhov ('06)
ISR12.62 w
  0.289
 
Indledende 4
4.7. Vind: +2.7
4.7.Vind: +2.7
1
Chelsea Kadiri
Chelsea Kadiri ('05)
GER11.62 w
Q
  0.174
 
2
Tatiana Kaplanová
Tatiana Kaplanová ('05)
CZE12.00 w
Q
  0.181
 
3
Elizabete Kociņa
Elizabete Kociņa ('06)
LAT12.03 w
Q
  0.270
 
4
Christiane Krifka
Christiane Krifka ('06)
AUT12.08 w
Q
  0.183
 
5
Tereza Beňová
Tereza Beňová ('06)
SVK12.15 w
q
  0.183
 
6
Stefania Balint
Stefania Balint ('06)
ROU12.36 w
  0.242
 
7
Mi̇ra Akan
Mi̇ra Akan ('05)
TUR12.44 w
  0.144
 
Indledende 5
4.7. Vind: +1.1
4.7.Vind: +1.1
1
Ainhoa Reparaz
Ainhoa Reparaz ('05)
ESP11.53
Q
  0.324
 PB
2
Annika Just
Annika Just ('05)
GER11.78
Q
  0.159
 
3
Vanessa Lokuli
Vanessa Lokuli ('06)
FRA11.92
Q
  0.216
 
4
Oliwia Zimoląg
Oliwia Zimoląg ('05)
POL11.93
Q
  0.190
 
5
Elmiina Siikala
Elmiina Siikala ('06)
FIN12.15
q
  0.139
 PB
6
Michaela Ufnárová
Michaela Ufnárová ('05)
SVK12.24
  0.167
 
P17 200 m    
6.7. Vind: +2.5

Finale A

Finale
6.7.Vind: +2.5
1
Faith Akinbileje
Faith Akinbileje ('05)
GBR23.36 w
  0.196
 
2
Holly Okuku
Holly Okuku ('05)
GER24.03 w
  0.181
 
3
Lara Jurcic
Lara Jurcic ('06)
CRO24.22 w
  0.194
 
4
Maria Jarosińska
Maria Jarosińska ('06)
POL24.22 w
  0.216
 
5
Adriana López
Adriana López ('05)
ESP24.29 w
  0.214
 
6
Terezie Táborská
Terezie Táborská ('06)
CZE24.40 w
  0.198
 
7
Agnese Musica
Agnese Musica ('05)
ITA24.65 w
  0.280
 
8
Lina Hribar
Lina Hribar ('05)
SLO24.67 w
  0.167
 
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7. Vind: +2.6
5.7.Vind: +2.6
1
Holly Okuku
Holly Okuku ('05)
GER23.66 w
Q
  0.157
 
2
Adriana López
Adriana López ('05)
ESP23.99 w
Q
  0.468
 
3
Lina Hribar
Lina Hribar ('05)
SLO24.35 w
q
  0.165
 
4
Terezie Táborská
Terezie Táborská ('06)
CZE24.37 w
q
  0.168
 
5
Ioana Adnana Vrinceanu
Ioana Adnana Vrinceanu ('05)
ROU24.65 w
  0.274
 
6
Jovana Milošević
Jovana Milošević ('05)
SRB24.80 w
  0.138
 
7
Júlia Fekete
Júlia Fekete ('05)
HUN24.98 w
  0.159
 
8
Elmiina Siikala
Elmiina Siikala ('06)
FIN25.06 w
  0.142
 
Indledende 2
5.7. Vind: +1.6
5.7.Vind: +1.6
1
Faith Akinbileje
Faith Akinbileje ('05)
GBR23.44
Q
  0.165
 PB
2
Lara Jurcic
Lara Jurcic ('06)
CRO24.29
Q
  0.215
 PB
3
Inga Kanicka
Inga Kanicka ('05)
POL24.70
  0.164
 
4
Vivian Tran
Vivian Tran ('05)
FIN24.74
  0.163
 PB
5
Tereza Beňová
Tereza Beňová ('06)
SVK25.03
  
 
6
Ívi-Faní Senkalá
Ívi-Faní Senkalá ('06)
GRE25.26
  0.183
 
7
Stefania Balint
Stefania Balint ('06)
ROU25.28
  0.175
 
Indledende 3
5.7. Vind: +1.3
5.7.Vind: +1.3
1
Agnese Musica
Agnese Musica ('05)
ITA24.33
Q
  0.247
 =SB
2
Maria Jarosińska
Maria Jarosińska ('06)
POL24.44
Q
  0.196
 PB
3
Alexa Sulyán
Alexa Sulyán ('05)
HUN24.45
  0.151
 
4
Nanda Frei
Nanda Frei ('05)
SUI25.05
  0.181
 SB
5
Pika Bikar Kern
Pika Bikar Kern ('06)
SLO25.09
  0.187
 
6Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)DEN25.48
  0.194
 
7
Muriel Wohlrab
Muriel Wohlrab ('05)
AUT25.63
  0.193
 
P17 400 m    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Charlotte Henrich
Charlotte Henrich ('06)
GBR53.54
  0.197
 PB
2
Lurdes Gloria Manuel
Lurdes Gloria Manuel ('05)
CZE53.61
  0.194
 
3
Edanur Tulum
Edanur Tulum ('06)
TUR53.96
  0.310
 PB
4
Etty Sisson
Etty Sisson ('05)
GBR54.06
  0.235
 PB
5
Line Al-Saiddi
Line Al-Saiddi ('06)
NOR54.53
  0.186
 
6
Michelle Liem
Michelle Liem ('05)
SUI54.84
  0.188
 
7
Johanna Martin
Johanna Martin ('06)
GER54.90
  0.213
 
8
Niamh Murray
Niamh Murray ('05)
IRL55.06
  0.213
 
Semifinale5.7.
Semi 1
5.7.
5.7.
1
Lurdes Gloria Manuel
Lurdes Gloria Manuel ('05)
CZE53.56
Q
  0.227
 
2
Charlotte Henrich
Charlotte Henrich ('06)
GBR53.81
Q
  0.224
 PB
3
Edanur Tulum
Edanur Tulum ('06)
TUR54.19
Q
  0.194
 PB
4
Johanna Martin
Johanna Martin ('06)
GER54.80
q
  0.221
 PB
5
Niamh Murray
Niamh Murray ('05)
IRL54.88
q
  0.242
 PB
6
Ngalula Gloria Kabangu
Ngalula Gloria Kabangu ('05)
ITA55.28
  0.224
 
7
Karolina Zbičajnik
Karolina Zbičajnik ('05)
SLO56.30
  0.189
 
Shani ZAKAY
Shani ZAKAY ('06)
ISR DQ
  
 
Semi 2
5.7.
5.7.
1
Michelle Liem
Michelle Liem ('05)
SUI54.48
Q
  0.206
 
2
Line Al-Saiddi
Line Al-Saiddi ('06)
NOR54.54
Q
  0.219
 
3
Etty Sisson
Etty Sisson ('05)
GBR54.57
Q
  0.205
 
4
Ana Prieto
Ana Prieto ('05)
ESP54.99
  0.229
 
5
Elisa Marcello
Elisa Marcello ('06)
ITA55.12
  0.274
 PB
6
Teresa Perttilä
Teresa Perttilä ('05)
FIN55.77
  0.219
 
7
Elna Wester
Elna Wester ('05)
SWE56.35
  0.256
 
8
Elisabeth Golger
Elisabeth Golger ('06)
AUT57.15
  0.253
 
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7.
4.7.
1
Johanna Martin
Johanna Martin ('06)
GER55.23
Q
  0.211
 
2
Lurdes Gloria Manuel
Lurdes Gloria Manuel ('05)
CZE55.45
Q
  0.203
 
3
Karolina Zbičajnik
Karolina Zbičajnik ('05)
SLO56.13
Q
  0.208
 
4
Elisabeth Golger
Elisabeth Golger ('06)
AUT56.14
q
  0.227
 PB
5
Maria Denisa Capota
Maria Denisa Capota ('06)
ROU56.32
  0.199
 
6
Monika Lina Eglinskas
Monika Lina Eglinskas ('05)
LTU57.58
  0.224
 
7
Irina Antener
Irina Antener ('05)
SUI57.82
  0.201
 
Indledende 2
4.7.
4.7.
1
Charlotte Henrich
Charlotte Henrich ('06)
GBR54.19
Q
  0.203
 PB
2
Ana Prieto
Ana Prieto ('05)
ESP55.40
Q
  0.197
 
3
Teresa Perttilä
Teresa Perttilä ('05)
FIN55.67
Q
  0.204
 SB
4
Stefania Zediu
Stefania Zediu ('05)
ROU56.57
  0.214
 
5
Anette Pets
Anette Pets ('05)
EST56.96
  0.217
 PB
6
Aysel Önder
Aysel Önder ('05)
TUR57.76
  0.224
 
7
Gaja Korošec
Gaja Korošec ('05)
SLO57.89
  0.209
 
Indledende 3
4.7.
4.7.
1
Etty Sisson
Etty Sisson ('05)
GBR54.44
Q
  0.212
 
2
Edanur Tulum
Edanur Tulum ('06)
TUR54.61
Q
  0.224
 
3
Ngalula Gloria Kabangu
Ngalula Gloria Kabangu ('05)
ITA55.47
Q
  0.192
 
4
Elna Wester
Elna Wester ('05)
SWE56.06
q
  0.226
 
5
Shani ZAKAY
Shani ZAKAY ('06)
ISR56.28
q
  0.227
 PB
6
Ekateríni Natsiopoúlou
Ekateríni Natsiopoúlou ('05)
GRE58.34
  0.218
 
7
Marija Mrkela
Marija Mrkela ('05)
SRB59.33
  0.227
 
Indledende 4
4.7.
4.7.
1
Line Al-Saiddi
Line Al-Saiddi ('06)
NOR54.86
Q
  0.226
 
2
Michelle Liem
Michelle Liem ('05)
SUI55.30
Q
  0.224
 
3
Elisa Marcello
Elisa Marcello ('06)
ITA55.64
Q
  0.212
 
4
Niamh Murray
Niamh Murray ('05)
IRL55.79
q
  0.209
 
5
Anna-Maria Ivits
Anna-Maria Ivits ('05)
GRE57.43
  0.218
 
6
Emmi Savenius
Emmi Savenius ('06)
FIN57.76
  0.227
 
7
Lena Maletić
Lena Maletić ('06)
SRB58.44
  0.192
 
8
Alesia Dauti
Alesia Dauti ('06)
ALB59.37
  0.227
 
P17 800 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Malin Hoelsveen
Malin Hoelsveen ('05)
NOR2:09.29
  
 
2
Jana Becker
Jana Becker ('06)
GER2:09.52
  
 
3
Iris Downes
Iris Downes ('05)
GBR2:09.56
  
 
4
Ella Greenway
Ella Greenway ('05)
GBR2:10.30
  
 
5
Dilek Koçak
Dilek Koçak ('05)
TUR2:10.37
  
 
6
Nina Van Pelt
Nina Van Pelt ('05)
BEL2:10.48
  
 
7
Marta Mitjans
Marta Mitjans ('06)
ESP2:12.06
  
 
8
Oliwia Bełczew
Oliwia Bełczew ('06)
POL2:12.13
  
 
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7.
4.7.
1
Dilek Koçak
Dilek Koçak ('05)
TUR2:08.02
Q
  
 
2
Ella Greenway
Ella Greenway ('05)
GBR2:09.05
Q
  
 
3
Nina Van Pelt
Nina Van Pelt ('05)
BEL2:09.20
q
  
 
4
Petra Sára Kiss
Petra Sára Kiss ('06)
HUN2:10.32
  
 
5
Lorenza De Noni
Lorenza De Noni ('06)
ITA2:12.15
  
 
6
Elle Ceder
Elle Ceder ('06)
FIN2:13.49
  
 
7
Elena Liaño
Elena Liaño ('05)
ESP2:13.66
  
 
Indledende 2
4.7.
4.7.
1
Malin Hoelsveen
Malin Hoelsveen ('05)
NOR2:09.13
Q
  
 
2
Marta Mitjans
Marta Mitjans ('06)
ESP2:09.87
Q
  
 
3
Oliwia Bełczew
Oliwia Bełczew ('06)
POL2:09.95
q
  
 
4
Dunja Sikima
Dunja Sikima ('05)
SRB2:10.14
  
 
5
Jasmin Kuehnast
Jasmin Kuehnast ('05)
GER2:13.96
  
 
6
Yavaşca Behiye
Yavaşca Behiye ('06)
TUR2:14.30
  
 
7
Minea Lindén
Minea Lindén ('05)
FIN2:14.92
  
 
8
Anna Babinyecz
Anna Babinyecz ('05)
HUN2:17.87
  
 SB
Indledende 3
4.7.
4.7.
1
Jana Becker
Jana Becker ('06)
GER2:06.99
Q
  
 
2
Iris Downes
Iris Downes ('05)
GBR2:07.23
Q
  
 
3
Natalia Issler
Natalia Issler ('06)
SUI2:10.70
  
 
4
Virginia Bancolini
Virginia Bancolini ('05)
ITA2:11.28
  
 
5
Cristina Andreea Neagu
Cristina Andreea Neagu ('05)
ROU2:11.39
  
 
6
María Stavrianoú
María Stavrianoú ('06)
GRE2:14.92
  
 
7
Sanja Marić
Sanja Marić ('06)
SRB2:16.54
  
 
8
Michela Caruana
Michela Caruana ('05)
MLT2:25.17
  
 
P17 1500 m    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Annie Mann
Annie Mann ('06)
GBR4:23.41
  
 PB
2
Ayça Fidanoğlu
Ayça Fidanoğlu ('06)
TUR4:23.98
  
 
3
Shirin Kerber
Shirin Kerber ('06)
SUI4:24.46
  
 
4
Zuzanna Wiernicka
Zuzanna Wiernicka ('06)
POL4:27.10
  
 
5
Emie Lotta Berger
Emie Lotta Berger ('06)
GER4:28.06
  
 
6
Tia Tanja Živko
Tia Tanja Živko ('06)
SLO4:28.08
  
 PB
7
Jade Le Corre
Jade Le Corre ('05)
FRA4:29.07
  
 
8
Austra Ošiņa
Austra Ošiņa ('06)
LAT4:29.83
  
 
9
Marte Hovland
Marte Hovland ('05)
NOR4:30.32
  
 
10
Sabella Tesfaye
Sabella Tesfaye ('05)
SUI4:35.31
  
 
11
Claudia-Ionela Costiuc
Claudia-Ionela Costiuc ('05)
ROU4:43.87
  
 
12
Alice Bates
Alice Bates ('05)
GBR4:44.41
  
 
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7.
4.7.
1
Zuzanna Wiernicka
Zuzanna Wiernicka ('06)
POL4:33.83
Q
  
 
2
Annie Mann
Annie Mann ('06)
GBR4:33.93
Q
  
 
3
Jade Le Corre
Jade Le Corre ('05)
FRA4:34.14
Q
  
 
4
Emie Lotta Berger
Emie Lotta Berger ('06)
GER4:34.64
Q
  
 
5
Sabella Tesfaye
Sabella Tesfaye ('05)
SUI4:34.91
q
  
 
6
Laila Yahyaoui
Laila Yahyaoui ('06)
NED4:36.45
  
 
7
Saima Murić
Saima Murić ('06)
SRB4:37.73
  
 
8
Amanda Valtasa
Amanda Valtasa ('05)
LAT4:43.47
  
 
9
Zoja Ikič
Zoja Ikič ('06)
SLO4:45.69
  
 
10
Beatriz Azevedo
Beatriz Azevedo ('05)
POR4:47.53
  
 
11
Ayala Harris
Ayala Harris ('06)
ISR4:49.21
  
 
12
Álkistis-Déspina Givizíni
Álkistis-Déspina Givizíni ('05)
GRE5:09.43
  
 
Shala EJONA
Shala EJONA ('05)
KOS DNF
  
 
Indledende 2
4.7.
4.7.
1
Ayça Fidanoğlu
Ayça Fidanoğlu ('06)
TUR4:30.73
Q
  
 
2
Alice Bates
Alice Bates ('05)
GBR4:31.34
Q
  
 
3
Tia Tanja Živko
Tia Tanja Živko ('06)
SLO4:31.37
Q
  
 PB
4
Shirin Kerber
Shirin Kerber ('06)
SUI4:31.37
Q
  
 
5
Marte Hovland
Marte Hovland ('05)
NOR4:32.61
q
  
 
6
Austra Ošiņa
Austra Ošiņa ('06)
LAT4:32.74
q
  
 
7
Claudia-Ionela Costiuc
Claudia-Ionela Costiuc ('05)
ROU4:34.57
q
  
 
8
Kirsti Foster
Kirsti Foster ('05)
IRL4:35.12
  
 
9
Loes Kempe
Loes Kempe ('05)
NED4:35.35
  
 
10
Iliána Hatzipanayióti
Iliána Hatzipanayióti ('05)
GRE4:36.92
  
 
11Siv BertelsenSiv Bertelsen ('06)DEN4:40.87
  
 
12
Marie Glaser
Marie Glaser ('05)
AUT4:41.62
  
 
13
Natalija Grujic
Natalija Grujic ('06)
SRB4:43.20
  
 
P17 3000 m    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)DEN9:20.56
  
 
2
Jess Bailey
Jess Bailey ('06)
GBR9:32.74
  
 
3
Edibe Yağiz
Edibe Yağiz ('06)
TUR9:34.53
  
 PB
4
Franziska Drexler
Franziska Drexler ('06)
GER9:39.99
  
 
5
Alexandra Maria Hudea
Alexandra Maria Hudea ('06)
ROU9:41.71
  
 PB
6
Fleur Templier
Fleur Templier ('05)
FRA9:45.14
  
 
7
Sofia Wallén
Sofia Wallén ('05)
SWE9:56.01
  
 
8
Charlotte Pennemann
Charlotte Pennemann ('05)
BEL9:59.65
  
 
9
Elena Abellonio
Elena Abellonio ('05)
ITA10:04.67
  
 
10
Merem Gabriel
Merem Gabriel ('05)
ESP10:06.18
  
 
11
Rut Cristina Vasile
Rut Cristina Vasile ('05)
ROU10:09.94
  
 
12
Malin Søtorp Solberg
Malin Søtorp Solberg ('06)
NOR10:13.77
  
 
13
Vanessa Mikitenko
Vanessa Mikitenko ('05)
GER10:18.15
  
 
14
Alise Petrova
Alise Petrova ('05)
LAT10:21.34
  
 
15
Hatice Kiliç
Hatice Kiliç ('05)
TUR10:40.32
  
 
16
Malin Rahm
Malin Rahm ('05)
SUI11:34.07
  
 
P17 2000 m forh.    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Jolanda Kallabis
Jolanda Kallabis ('05)
GER6:20.22
  
NU20R PB
2
Adia Budde
Adia Budde ('05)
GER6:28.09
  
 PB
3Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)DEN6:29.68
  
DUR-17 SB
4
María Viciosa
María Viciosa ('06)
ESP6:40.97
  
 PB
5
Andrea Nygård Vie
Andrea Nygård Vie ('06)
NOR6:47.23
  
 
6
Ebba Cronholm
Ebba Cronholm ('05)
SWE6:47.97
  
 
7
Agnes Thundal
Agnes Thundal ('05)
SWE6:49.45
  
 PB
8
Karolína Jarošová
Karolína Jarošová ('06)
CZE6:53.83
  
 
9
Xela Martinez
Xela Martinez ('06)
ESP6:57.65
  
 
10
Maily Bauguil
Maily Bauguil ('05)
FRA6:57.91
  
 
11
Rhune Vanroose
Rhune Vanroose ('05)
BEL7:00.46
  
 
12
Margot Dajoux
Margot Dajoux ('05)
FRA7:01.29
  
 
13
Lemoniá-María Kioúlou
Lemoniá-María Kioúlou ('06)
GRE7:06.77
  
 
14
Maud De Coninck
Maud De Coninck ('05)
BEL7:08.15
  
 
15
Sofia Cafasso
Sofia Cafasso ('05)
ITA7:12.42
  
 
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7.
4.7.
1Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)DEN6:45.31
Q
  
 SB
2
Jolanda Kallabis
Jolanda Kallabis ('05)
GER6:48.67
Q
  
 
3
María Viciosa
María Viciosa ('06)
ESP6:49.28
Q
  
 
4
Ebba Cronholm
Ebba Cronholm ('05)
SWE6:49.67
Q
  
 
5
Karolína Jarošová
Karolína Jarošová ('06)
CZE6:50.88
Q
  
 
6
Margot Dajoux
Margot Dajoux ('05)
FRA6:52.62
q
  
 
7
Maud De Coninck
Maud De Coninck ('05)
BEL6:56.39
q
  
 
8
Lemoniá-María Kioúlou
Lemoniá-María Kioúlou ('06)
GRE7:05.24
q
  
 
9
Gabrielle Phelan
Gabrielle Phelan ('06)
GBR7:07.14
  
 
10
Selen Canli
Selen Canli ('05)
TUR7:09.47
  
 
11
Natália Iker
Natália Iker ('05)
HUN7:11.72
  
 
12
Elisa Maglione
Elisa Maglione ('05)
ITA7:11.81
  
 
13
Ea Vuori
Ea Vuori ('05)
FIN7:27.34
  
 
Indledende 2
4.7.
4.7.
1
Adia Budde
Adia Budde ('05)
GER6:48.71
Q
  
 
2
Xela Martinez
Xela Martinez ('06)
ESP6:54.36
Q
  
 
3
Agnes Thundal
Agnes Thundal ('05)
SWE6:56.95
Q
  
 
4
Andrea Nygård Vie
Andrea Nygård Vie ('06)
NOR6:57.56
Q
  
 
5
Rhune Vanroose
Rhune Vanroose ('05)
BEL6:58.57
Q
  
 
6
Maily Bauguil
Maily Bauguil ('05)
FRA7:01.76
q
  
 
7
Sofia Cafasso
Sofia Cafasso ('05)
ITA7:05.15
q
  
 
8
Ceren Kiliç
Ceren Kiliç ('06)
TUR7:08.11
  
 
9
Rachel Clutterbuck
Rachel Clutterbuck ('06)
GBR7:10.88
  
 
10
Miina Kilpeläinen
Miina Kilpeläinen ('05)
FIN7:13.35
  
 
11
Kata Szemán
Kata Szemán ('06)
HUN7:19.53
  
 
12
Roksana Piechowska
Roksana Piechowska ('05)
POL7:19.72
  
 
13Lærke F. ThygesenLærke F. Thygesen ('05)DEN7:28.97
  
 
14
Mejra Mehmedović
Mejra Mehmedović ('06)
SRB7:56.27
  
 
P17 100 m hæk 76.2 cm    
5.7. Vind: +1.8

Finale A

Finale
5.7.Vind: +1.8
1
Mia McIntosh
Mia McIntosh ('05)
GBR13.05
  0.195
 PB
2
Essi Niskala
Essi Niskala ('05)
FIN13.29
  0.176
 =PB
3
Sofia Pizzato
Sofia Pizzato ('06)
ITA13.33
  0.187
 PB
4
Celeste Polzonetti
Celeste Polzonetti ('05)
ITA13.37
  0.195
 PB
5
Nahia Miqueléiz
Nahia Miqueléiz ('05)
ESP13.44
  0.186
 =PB
6
Rebecca Slezáková
Rebecca Slezáková ('05)
SVK13.44
  0.238
 PB
7
Iman Roka
Iman Roka ('05)
AUT13.50
  0.170
 
8
Ebba Eklund
Ebba Eklund ('05)
SWE13.55
  0.162
 PB
Semifinale5.7.
Semi 1
5.7. Vind: +1.5
5.7.Vind: +1.5
1
Nahia Miqueléiz
Nahia Miqueléiz ('05)
ESP13.44
Q
  0.163
 PB
2
Rebecca Slezáková
Rebecca Slezáková ('05)
SVK13.49
q
  0.221
 PB
2
Celeste Polzonetti
Celeste Polzonetti ('05)
ITA13.49
Q
  0.192
 PB
4
Noor Koekelkoren
Noor Koekelkoren ('05)
BEL13.55
  0.162
 PB
5
Mia Wild
Mia Wild ('06)
CRO13.67
  0.185
 PB
6
Viktorie Jánská
Viktorie Jánská ('06)
CZE13.79
  0.148
 
7
Eléni-María Vidoúri
Eléni-María Vidoúri ('05)
GRE13.92
  0.162
 PB
8
Vasilena Antonova
Vasilena Antonova ('05)
BUL14.22
  0.168
 
Semi 2
5.7. Vind: +1.8
5.7.Vind: +1.8
1
Essi Niskala
Essi Niskala ('05)
FIN13.29
Q
  0.164
 PB
2
Iman Roka
Iman Roka ('05)
AUT13.54
Q
  0.175
 
3
Amelia Kielar
Amelia Kielar ('06)
POL13.67
  0.206
 
4
Klára Zbožínková
Klára Zbožínková ('06)
CZE13.87
  0.270
 
5
Selma Ims
Selma Ims ('05)
NOR13.93
  0.171
 PB
6
Defne Tuna
Defne Tuna ('06)
TUR14.22
  0.155
 
7
Camille Sonneville
Camille Sonneville ('06)
BEL14.38
  0.162
 
Laura Osipenko
Laura Osipenko ('05)
LAT DNS
  
 
Semi 3
5.7. Vind: +2.1
5.7.Vind: +2.1
1
Mia McIntosh
Mia McIntosh ('05)
GBR13.09 w
Q
  0.206
 
2
Sofia Pizzato
Sofia Pizzato ('06)
ITA13.25 w
Q
  0.170
 
3
Ebba Eklund
Ebba Eklund ('05)
SWE13.52 w
q
  0.130
 
4
Jenna Vakkilainen
Jenna Vakkilainen ('05)
FIN13.55 w
  0.144
 
5
Plamena Chakarova
Plamena Chakarova ('05)
BUL13.70 w
  0.185
 
6
Zuzanna Zając
Zuzanna Zając ('06)
POL13.74 w
  0.187
 
7
Alina Kyshkina
Alina Kyshkina ('05)
UKR14.00 w
  0.149
 
8
Tinkara Omerzu
Tinkara Omerzu ('06)
SLO14.33 w
  0.167
 
Indledende heats4.7.
Indledende 1
4.7. Vind: +2.1
4.7.Vind: +2.1
1
Celeste Polzonetti
Celeste Polzonetti ('05)
ITA13.31 w
Q
  0.187
 
2
Ebba Eklund
Ebba Eklund ('05)
SWE13.50 w
Q
  0.148
 
3
Jenna Vakkilainen
Jenna Vakkilainen ('05)
FIN13.57 w
Q
  0.161
 
4
Mia Wild
Mia Wild ('06)
CRO13.74 w
Q
  0.195
 
5
Gerda Kirkytė
Gerda Kirkytė ('05)
LTU14.16 w
  0.151
 
6
Lana Andolšek
Lana Andolšek ('05)
SLO14.19 w
  0.171
 
7Klara T. BjerregaardKlara T. Bjerregaard ('06)DEN14.66 w
  0.219
 
Indledende 2
4.7. Vind: +2.6
4.7.Vind: +2.6
1
Rebecca Slezáková
Rebecca Slezáková ('05)
SVK13.48 w
Q
  0.244
 
2
Noor Koekelkoren
Noor Koekelkoren ('05)
BEL13.56 w
Q
  0.162
 
3
Zuzanna Zając
Zuzanna Zając ('06)
POL13.57 w
Q
  0.194
 
4
Plamena Chakarova
Plamena Chakarova ('05)
BUL13.89 w
Q
  0.157
 
5
Eléni-María Vidoúri
Eléni-María Vidoúri ('05)
GRE14.14 w
q
  0.267
 
6
Stavriana Adamou
Stavriana Adamou ('05)
CYP14.25 w
  0.174
 
7
Júlía Kristín Jóhannesdóttir
Júlía Kristín Jóhannesdóttir ('05)
ISL14.65 w
  0.155
 
Indledende 3
4.7. Vind: +2.7
4.7.Vind: +2.7
1
Essi Niskala
Essi Niskala ('05)
FIN13.43 w
Q
  0.227
 
2
Camille Sonneville
Camille Sonneville ('06)
BEL13.71 w
Q
  0.152
 
3
Selma Ims
Selma Ims ('05)
NOR13.93 w
Q
  0.217
 
4
Vasilena Antonova
Vasilena Antonova ('05)
BUL14.41 w
Q
  0.546
 
5
Letizia Casadei Valentini
Letizia Casadei Valentini ('06)
SMR16.17 w
  0.309
 
Eve Attenhofer
Eve Attenhofer ('05)
SUI DNFw
  0.183
 
María-Nikoléta Antoniádou
María-Nikoléta Antoniádou ('05)
GRE DNFw
  0.177
 
Indledende 4
4.7. Vind: +3.7
4.7.Vind: +3.7
1
Iman Roka
Iman Roka ('05)
AUT13.37 w
Q
  0.169
 
2
Sofia Pizzato
Sofia Pizzato ('06)
ITA13.37 w
Q
  0.159
 
3
Nahia Miqueléiz
Nahia Miqueléiz ('05)
ESP13.50 w
Q
  0.174
 
4
Klára Zbožínková
Klára Zbožínková ('06)
CZE13.74 w
Q
  0.232
 
5
Laura Osipenko
Laura Osipenko ('05)
LAT14.04 w
q
  0.203
 
6
Defne Tuna
Defne Tuna ('06)
TUR14.05 w
q
  0.143
 
7
Tinkara Omerzu
Tinkara Omerzu ('06)
SLO14.16 w
q
  0.533
 
Indledende 5
4.7. Vind: +1.4
4.7.Vind: +1.4
1
Mia McIntosh
Mia McIntosh ('05)
GBR13.22
Q
  0.247
 PB
2
Amelia Kielar
Amelia Kielar ('06)
POL13.72
Q
  0.150
 
3
Viktorie Jánská
Viktorie Jánská ('06)
CZE13.80
Q
  0.192
 
4
Alina Kyshkina
Alina Kyshkina ('05)
UKR13.93
Q
  0.192
 
5
Lena Milinković
Lena Milinković ('06)
SRB14.22
  0.186
 PB
6
Elif Ilgaz
Elif Ilgaz ('05)
TUR14.30
  0.164
 
Dafina Zuka
Dafina Zuka ('05)
SUI DNS
  
 
P17 400 m hæk    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Ophelia Pye
Ophelia Pye ('05)
GBR58.09
  0.198
 PB
2
Zoë Laureys
Zoë Laureys ('05)
BEL58.22
  0.179
 
3
Stephanie Okoro
Stephanie Okoro ('06)
GBR58.44
  0.206
 PB
4
Mila Heikkonen
Mila Heikkonen ('06)
FIN58.65
  0.215
 =PB
5
Rebecca Slezáková
Rebecca Slezáková ('05)
SVK59.81
  0.269
 
6
Ashley Boldewijn
Ashley Boldewijn ('05)
NED1:00.19
  0.281
 
7
Meta Tumba
Meta Tumba ('06)
FRA1:00.87
  0.196
 
Shantell Kwofie
Shantell Kwofie ('05)
NED DNF
  0.293
 
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
1
Ophelia Pye
Ophelia Pye ('05)
GBR58.53
Q
  0.284
 PB
2
Zoë Laureys
Zoë Laureys ('05)
BEL59.19
Q
  0.183
 
3
Rebecca Slezáková
Rebecca Slezáková ('05)
SVK59.29
Q
  0.219
 PB
4
Meta Tumba
Meta Tumba ('06)
FRA59.35
q
  0.180
 PB
5
Shantell Kwofie
Shantell Kwofie ('05)
NED59.54
q
  0.264
 PB
6
Angéla Ecseri
Angéla Ecseri ('06)
HUN1:01.12
  0.220
 
7
Gülşah Cebeci̇
Gülşah Cebeci̇ ('05)
TUR1:01.46
  0.328
 
8
Gerda Kirkytė
Gerda Kirkytė ('05)
LTU1:02.15
  0.307
 
Semi 2
6.7.
6.7.
1
Stephanie Okoro
Stephanie Okoro ('06)
GBR58.96
Q
  0.250
 
2
Mila Heikkonen
Mila Heikkonen ('06)
FIN59.57
Q
  0.183
 
3
Ashley Boldewijn
Ashley Boldewijn ('05)
NED1:00.19
Q
  0.276
 
4
Aleksandra Suchenek
Aleksandra Suchenek ('05)
POL1:01.11
  0.254
 
5
Petra Lalik
Petra Lalik ('06)
HUN1:02.04
  0.318
 
6
Rebeka Žibritová
Rebeka Žibritová ('05)
SVK1:02.39
  0.257
 
7
Lathifa Afrah
Lathifa Afrah ('05)
SWE1:02.68
  0.259
 
Victoria Amiadamen
Victoria Amiadamen ('05)
IRL DQ
  0.085
 
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
1
Ashley Boldewijn
Ashley Boldewijn ('05)
NED59.36
Q
  0.251
 PB
2
Zoë Laureys
Zoë Laureys ('05)
BEL1:00.45
Q
  0.203
 
3
Gülşah Cebeci̇
Gülşah Cebeci̇ ('05)
TUR1:02.13
Q
  0.256
 
4
Martina Zunino
Martina Zunino ('06)
ESP1:02.62
  0.245
 
5
Julia Szczepanik
Julia Szczepanik ('05)
POL1:03.92
  0.194
 
6
Uršula Černelč
Uršula Černelč ('05)
SLO1:04.25
  0.231
 
7
Alina Valentina Barbu
Alina Valentina Barbu ('05)
ROU1:04.62
  0.287
 
Indledende 2
5.7.
5.7.
1
Stephanie Okoro
Stephanie Okoro ('06)
GBR59.83
Q
  0.221
 
2
Shantell Kwofie
Shantell Kwofie ('05)
NED1:00.75
Q
  0.336
 
3
Rebeka Žibritová
Rebeka Žibritová ('05)
SVK1:01.24
Q
  0.205
 
4
Gerda Kirkytė
Gerda Kirkytė ('05)
LTU1:01.41
q
  0.199
 
5
Olha Mashanienkova
Olha Mashanienkova ('06)
UKR1:02.17
  0.280
 
6
Elif Ilgaz
Elif Ilgaz ('05)
TUR1:04.62
  0.200
 
7
Cristina Alexandra Coman
Cristina Alexandra Coman ('05)
ROU1:06.69
  0.173
 
Indledende 3
5.7.
5.7.
1
Mila Heikkonen
Mila Heikkonen ('06)
FIN1:00.60
Q
  0.195
 
2
Rebecca Slezáková
Rebecca Slezáková ('05)
SVK1:00.83
Q
  0.283
 
3
Angéla Ecseri
Angéla Ecseri ('06)
HUN1:00.98
Q
  0.226
 
4
Meta Tumba
Meta Tumba ('06)
FRA1:01.47
q
  0.199
 
5
Andrea Prvanović
Andrea Prvanović ('06)
SRB1:03.24
  0.214
 
6
Masa Garic
Masa Garic ('05)
BIH1:03.28
  0.199
 
7
Hege-Lee Pielberg
Hege-Lee Pielberg ('05)
EST1:04.74
  0.242
 
Duna Viñals
Duna Viñals ('06)
AND DNF
  0.236
 
Indledende 4
5.7.
5.7.
1
Ophelia Pye
Ophelia Pye ('05)
GBR58.91
Q
  0.203
 PB
2
Lathifa Afrah
Lathifa Afrah ('05)
SWE1:00.58
Q
  0.239
 PB
3
Aleksandra Suchenek
Aleksandra Suchenek ('05)
POL1:01.01
Q
  0.291
 
4
Victoria Amiadamen
Victoria Amiadamen ('05)
IRL1:01.46
q
  0.209
 
5
Petra Lalik
Petra Lalik ('06)
HUN1:02.17
q
  0.326
 
6
Ane Algarra
Ane Algarra ('05)
ESP1:02.28
  0.205
 
7
Karlīna Vīduša
Karlīna Vīduša ('05)
LAT1:04.67
  0.276
 
8
María Varelá
María Varelá ('06)
GRE1:04.69
  0.353
 
P17 Højdespring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Angelina Topić
Angelina Topić ('05)
SRB1.92
  
 
 
1.70
  O
1.79
  O
1.83
 XO
1.86
  O
1.88
 XO
1.90
  O
1.92
  O
1.94
  XP
1.97
  XX
       
2
Johanna Göring
Johanna Göring ('05)
GER1.88
  
 SB
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.83
  O
1.86
  O
1.88
  O
1.90
  XP
1.92
  XP
1.94
  X
       
3
Merel Maes
Merel Maes ('05)
BEL1.86
  
 SB
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.83
XXO
1.86
 XO
1.88
XXX
  
4
Ava Rochford
Ava Rochford ('05)
IRL1.79
  
 PB
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.75
  O
1.79
  O
1.83
XXX
   
5
Aurora Vicini
Aurora Vicini ('05)
ITA1.75
  
 SB
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXX
    
6
Camilla De Paoli
Camilla De Paoli ('05)
ITA1.75
  
 
 
1.65
  O
1.70
XXO
1.75
  O
1.79
XXX
    
7
Joana Herrmann
Joana Herrmann ('05)
GER1.75
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
 XO
1.79
XXX
    
7
Karmen Bruus
Karmen Bruus ('05)
EST1.75
  
 
 
1.75
 XO
1.79
XXX
      
9
Iren Saraboyukova
Iren Saraboyukova ('06)
BUL1.75
  
 
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.75
 XO
1.79
XXX
    
10
Viltė Stašaitytė
Viltė Stašaitytė ('05)
LTU1.75
  
 
 
1.65
 XO
1.70
  O
1.75
XXO
1.79
XXX
    
11
Thais Beranger
Thais Beranger ('05)
FRA1.70
  
 
 
1.65
 XO
1.70
  O
1.75
XXX
     
11
Nikoléta Mihailídou
Nikoléta Mihailídou ('06)
GRE1.70
  
 
 
1.65
 XO
1.70
  O
1.75
XXX
     
Kvalifikation4.7.
Kval
4.7.
4.7.
1
Iren Saraboyukova
Iren Saraboyukova ('06)
BUL1.77
q
  A 1
 =PB
 
1.68
  O
1.71
  O
1.74
  O
1.77
  O
    
1
Merel Maes
Merel Maes ('05)
BEL1.77
q
  A 1
 
 
1.68
  O
1.71
  O
1.74
  O
1.77
  O
    
1
Angelina Topić
Angelina Topić ('05)
SRB1.77
q
  A 1
 
 
1.71
  O
1.74
  O
1.77
  O
     
1
Johanna Göring
Johanna Göring ('05)
GER1.77
q
  A 1
 
 
1.71
  O
1.74
  O
1.77
  O
     
1
Ava Rochford
Ava Rochford ('05)
IRL1.77
q
  B 1
 =PB
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
  O
1.74
  O
1.77
  O
   
6
Joana Herrmann
Joana Herrmann ('05)
GER1.77
q
  B 2
 
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
  O
1.74
  O
1.77
 XO
   
7
Karmen Bruus
Karmen Bruus ('05)
EST1.77
q
  B 3
 
 
1.71
XXO
1.74
  O
1.77
 XO
     
8
Thais Beranger
Thais Beranger ('05)
FRA1.77
q
  A 5
 
 
1.68
  O
1.71
  O
1.74
 XO
1.77
XXO
    
9
Viltė Stašaitytė
Viltė Stašaitytė ('05)
LTU1.77
q
  A 6
 PB
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
  O
1.74
XXO
1.77
XXO
   
10
Aurora Vicini
Aurora Vicini ('05)
ITA1.74
q
  B 4
 =SB
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
  O
1.74
  O
1.77
XXX
   
10
Camilla De Paoli
Camilla De Paoli ('05)
ITA1.74
q
  A 7
 
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
  O
1.74
  O
1.77
XXX
   
12
Nikoléta Mihailídou
Nikoléta Mihailídou ('06)
GRE1.74
q
  A 8
 
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
XXO
1.74
  O
1.77
XXX
   
13
Maja Słodzińska
Maja Słodzińska ('06)
POL1.74
  B 5
 
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
  O
1.74
 XO
1.77
XXX
   
14
Gabriela Sanz
Gabriela Sanz ('05)
ESP1.74
  B 6
 
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
XXO
1.74
 XO
1.77
XXX
   
15
Céline Weber
Céline Weber ('06)
SUI1.74
  A 9
 
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
  O
1.74
XXO
1.77
XXX
   
15
Maša Radovan
Maša Radovan ('05)
SLO1.74
  A 9
 PB
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
  O
1.74
XXO
1.77
XXX
   
17
Nikolina Pejatović
Nikolina Pejatović ('06)
SRB1.74
  B 7
 
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
 XO
1.74
XXO
1.77
XXX
   
18
Lina Bjerkestam
Lina Bjerkestam ('05)
SWE1.74
  B 8
 
 
1.63
  O
1.68
XXO
1.71
 XO
1.74
XXO
1.77
XXX
   
19
Christiane Krifka
Christiane Krifka ('06)
AUT1.71
  B 9
 
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
 XO
1.74
XXX
    
19
Vilma Knutar
Vilma Knutar ('06)
FIN1.71
  B 9
 PB
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
 XO
1.74
XXX
    
21
Júlia Pénzes
Júlia Pénzes ('06)
HUN1.71
  B 11
 
 
1.63
 XO
1.68
  O
1.71
 XO
1.74
XXX
    
22
Maryna Kovtunova
Maryna Kovtunova ('06)
UKR1.71
  A 11
 
 
1.71
XXO
1.74
XXX
      
23
Agate Lace
Agate Lace ('05)
LAT1.68
  A 12
 
 
1.63
  O
1.68
  O
1.71
XXX
     
24
Fanni Luterán
Fanni Luterán ('05)
HUN1.68
  A 13
 
 
1.63
  O
1.68
 XO
1.71
XXX
     
25
Adriana Kruzmane
Adriana Kruzmane ('06)
LAT1.68
  B 12
 
 
1.63
  O
1.68
XXO
1.71
XXX
     
26
Hanna Grabowska
Hanna Grabowska ('05)
POL1.63
  A 14
 
 
1.63
  O
1.68
XXX
      
27
Stella Kapp
Stella Kapp ('05)
SUI1.63
  B 13
 
 
1.63
XXO
1.68
XXX
      
P17 Stangspring    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Iliana Triantafillou
Iliana Triantafillou ('05)
GRE4.05
  
 
 
3.60
  O
3.75
  O
3.85
  O
3.95
  O
4.05
 XO
4.10
XXX
  
2
Viktorie Ondrová
Viktorie Ondrová ('05)
CZE3.95
  
 =SB
 
3.60
 XO
3.75
 XO
3.85
  O
3.95
  O
4.05
  XP
4.10
  XX
  
3
Ella Uddenäs
Ella Uddenäs ('05)
SWE3.85
  
 SB
 
3.60
  O
3.75
  O
3.85
  O
3.95
XXX
    
4
Lilly Nichols
Lilly Nichols ('06)
POL3.85
  
 
 
3.60
  O
3.75
  O
3.85
 XO
3.95
XXX
    
5
Lilly Samanski
Lilly Samanski ('05)
GER3.75
  
 
 
3.75
  O
3.85
XXX
      
5
Valentina Iulia Necoara
Valentina Iulia Necoara ('05)
ROU3.75
  
 
 
3.60
  O
3.75
  O
3.85
XXX
     
5
Lola Lepère
Lola Lepère ('05)
BEL3.75
  
 
 
3.60
  O
3.75
  O
3.85
XXX
     
8
Miia Tillmann
Miia Tillmann ('05)
EST3.75
  
 
 
3.60
 XO
3.75
  O
3.85
XXX
     
9
Evyenía-María Panayiótou
Evyenía-María Panayiótou ('06)
GRE3.75
  
 
 
3.60
  O
3.75
 XO
3.85
XXX
     
9
Jade El Haouzy
Jade El Haouzy ('05)
FRA3.75
  
 
 
3.75
 XO
3.85
XXX
      
11
Noga Piepenbroek
Noga Piepenbroek ('05)
NED3.60
  
 
 
3.60
  O
3.75
XXX
      
12
Jessica Auf Der Maur
Jessica Auf Der Maur ('05)
SUI3.60
  
 
 
3.60
 XO
3.75
XXX
      
Kvalifikation5.7.
Kval
5.7.
5.7.
1
Iliana Triantafillou
Iliana Triantafillou ('05)
GRE3.80
q
  B 1
 
 
3.60
  O
3.70
  O
3.80
  O
     
1
Lola Lepère
Lola Lepère ('05)
BEL3.80
q
  B 1
 
 
3.40
  O
3.60
  O
3.70
  O
3.80
  O
    
3
Noga Piepenbroek
Noga Piepenbroek ('05)
NED3.80
q
  B 3
 
 
3.60
  O
3.70
 XO
3.80
  O
     
3
Jade El Haouzy
Jade El Haouzy ('05)
FRA3.80
q
  B 3
 
 
3.60
 XO
3.70
  O
3.80
  O
     
5
Lilly Nichols
Lilly Nichols ('06)
POL3.80
q
  A 1
 
 
3.40
 XO
3.60
  O
3.70
XXO
3.80
  O
    
6
Miia Tillmann
Miia Tillmann ('05)
EST3.80
q
  A 2
 
 
3.60
  O
3.70
  O
3.80
 XO
     
6
Lilly Samanski
Lilly Samanski ('05)
GER3.80
q
  A 2
 
 
3.70
  O
3.80
 XO
      
6
Valentina Iulia Necoara
Valentina Iulia Necoara ('05)
ROU3.80
q
  B 5
=NU20R =PB
 
3.40
  O
3.60
  O
3.70
  O
3.80
 XO
    
9
Evyenía-María Panayiótou
Evyenía-María Panayiótou ('06)
GRE3.80
q
  B 6
 
 
3.60
 XO
3.70
  O
3.80
 XO
     
9
Viktorie Ondrová
Viktorie Ondrová ('05)
CZE3.80
q
  B 6
 
 
3.40
  O
3.60
  O
3.70
 XO
3.80
 XO
    
11
Ella Uddenäs
Ella Uddenäs ('05)
SWE3.80
q
  A 4
 SB
 
3.40
  O
3.60
XXO
3.70
  O
3.80
 XO
    
11
Jessica Auf Der Maur
Jessica Auf Der Maur ('05)
SUI3.80
q
  B 8
 PB
 
3.40
  O
3.60
 XO
3.70
 XO
3.80
 XO
    
13
Janna-Juulia Mäenpää
Janna-Juulia Mäenpää ('06)
FIN3.70
  A 5
 =PB
 
3.40
  O
3.60
  O
3.70
  O
3.80
XXX
    
14
Rugilė Miklyčiūtė
Rugilė Miklyčiūtė ('05)
LTU3.70
  B 9
 
 
3.60
 XO
3.70
  O
3.80
XXX
     
14
Magdalena Rauter
Magdalena Rauter ('06)
AUT3.70
  A 6
 =SB
 
3.40
  O
3.60
 XO
3.70
  O
3.80
XXX
    
14
Eszter Erős
Eszter Erős ('05)
HUN3.70
  A 6
 =SB
 
3.40
 XO
3.60
  O
3.70
  O
3.80
XXX
    
17
Alvah Lind
Alvah Lind ('05)
SWE3.70
  A 8
 
 
3.40
 XO
3.60
  O
3.70
 XO
3.80
XXX
    
18
Anna Šimková
Anna Šimková ('06)
SVK3.70
  A 9
 
 
3.40
  O
3.60
  O
3.70
XXO
3.80
XXX
    
18
Marijn Kieft
Marijn Kieft ('06)
NED3.70
  B 10
 
 
3.40
  O
3.60
  O
3.70
XXO
3.80
XXX
    
20
Cemile Güner
Cemile Güner ('06)
TUR3.60
  B 11
 
 
3.40
  O
3.60
  O
3.70
XXX
     
20
Sivan Fromer
Sivan Fromer ('06)
ISR3.60
  B 11
 
 
3.60
  O
3.70
XXX
      
20
Sima Askinezere
Sima Askinezere ('06)
LAT3.60
  A 10
 
 
3.40
  O
3.60
  O
3.70
XXX
     
23
Anastasiia Kostyrko
Anastasiia Kostyrko ('06)
UKR3.60
  B 13
 =PB
 
3.40
  O
3.60
XXO
3.70
XXX
     
24
Natalia Biskupska
Natalia Biskupska ('05)
POL3.40
  B 14
 
 
3.40
XXO
3.60
XXX
      
Tamineh Steinmeyer
Tamineh Steinmeyer ('05)
GER NH
  A
 
 
3.40
  r
       
Netah Koren
Netah Koren ('06)
ISR NH
  A
 
 
3.40
XXX
       
P17 Længdespring    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Ayla Hallberg Hossain
Ayla Hallberg Hossain ('06)
SWE6.39
+1.0
  
 PB
 
6.24
 0.2
6.39 PB
 1.0
6.15
 1.1
  X
 1.3
5.90
 0.7
6.24
 0.8
  
2
Brina Likar
Brina Likar ('05)
SLO6.30
+2.0
  
 
 
  X
 1.2
6.07
 0.5
5.79
 -1.5
  X
 1.8
6.30
 2.0
6.20
 2.0
  
3
Plamena Chakarova
Plamena Chakarova ('05)
BUL6.24
-0.7
  
 PB
 
6.24 PB
 -0.7
  X
 1.2
  X
 0.9
  X
 2.4
6.08
 1.8
6.07
 2.0
  
3
Laura Martinez
Laura Martinez ('06)
ESP6.24
+0.1
  
 PB
 
2.80
 1.4
6.24 PB
 0.1
6.02
 1.6
  X
 1.1
  X
 1.2
  X
 -0.3
  
5
Teodora Boberić
Teodora Boberić ('05)
SRB6.19
+1.5
  
 
 
6.14
 1.5
6.19
 1.5
5.90
 0.4
5.81
 2.7
  X
 -0.2
5.80
 1.9
  
6
Julia Adamczyk
Julia Adamczyk ('05)
POL6.18
+1.0
  
 SB
 
  X
 -0.5
6.18 SB
 1.0
5.95
 0.5
6.00
 0.1
6.09
 2.4
6.08
 0.7
  
7
Elizabeth Ndudi
Elizabeth Ndudi ('05)
IRL6.10
-0.7
  
 
 
5.91
 1.1
  X
 -0.1
6.10
 -0.7
5.56
 0.1
5.96
 -0.3
6.03
 1.2
  
8
Jovana Mićić
Jovana Mićić ('05)
SRB6.08
+1.2
  
 PB
 
5.76
 -0.6
6.08 PB
 1.2
5.64
 1.6
6.08 =PB
 1.4
5.95
 1.7
5.50
 -0.1
  
9
Ana Ćurković
Ana Ćurković ('06)
CRO6.06
+0.9
  
 =PB
 
6.06 =PB
 0.9
5.78
 1.3
5.97
 -0.2
     
10
Carmen Schaub
Carmen Schaub ('05)
SUI5.94
-0.1
  
 PB
 
  X
 1.4
5.94 PB
 -0.1
5.81
 1.5
     
11
Josie Krone
Josie Krone ('05)
GER5.90
+0.7
  
 
 
5.82
 0.3
5.90
 0.7
  X
 -0.3
     
12
Anna Panenko
Anna Panenko ('05)
EST5.84
-0.2
  
 
 
5.84
 -0.2
5.65
 -1.5
  X
 1.1
     
Kvalifikation6.7.
Kval
6.7.
6.7.
1
Ayla Hallberg Hossain
Ayla Hallberg Hossain ('06)
SWE6.35
+0.6
Q
  B 1
 PB
 
6.35 PB
 0.6
       
2
Brina Likar
Brina Likar ('05)
SLO6.21
+1.8
Q
  A 1
 
 
5.74
 1.1
6.21
 1.8
      
3
Elizabeth Ndudi
Elizabeth Ndudi ('05)
IRL6.21
+1.5
Q
  B 2
 
 
6.21
 1.5
       
4
Plamena Chakarova
Plamena Chakarova ('05)
BUL6.19
+1.6
Q
  B 3
 PB
 
6.19 PB
 1.6
       
5
Ana Ćurković
Ana Ćurković ('06)
CRO6.07 w
+2.1
q
  A 2
 
 
5.99
 1.6
6.07
 2.1
5.97
 1.6
     
6
Julia Adamczyk
Julia Adamczyk ('05)
POL6.04
+1.1
q
  B 4
 
 
5.31
 2.3
6.04
 1.1
5.89
 1.9
     
7
Teodora Boberić
Teodora Boberić ('05)
SRB5.96
-0.1
q
  A 3
 
 
  X
 0.5
  X
 0.5
5.96
 -0.1
     
8
Jovana Mićić
Jovana Mićić ('05)
SRB5.94 w
+2.6
q
  B 5
 
 
5.91
 1.3
  X
 0.8
5.94
 2.6
     
9
Laura Martinez
Laura Martinez ('06)
ESP5.91
+1.9
q
  A 4
 
 
5.86
 2.1
5.91
 1.9
5.30
 1.4
     
10
Carmen Schaub
Carmen Schaub ('05)
SUI5.90
+0.3
q
  A 5
 =PB
 
5.53
 1.4
5.90 =PB
 0.3
5.89
 2.8
     
11
Josie Krone
Josie Krone ('05)
GER5.89
+0.6
q
  A 6
 
 
  X
 0.9
5.78
 1.9
5.89
 0.6
     
12
Anna Panenko
Anna Panenko ('05)
EST5.84
+1.9
q
  A 7
 
 
  X
 2.7
  X
 -0.1
5.84
 1.9
     
13
Selma Ims
Selma Ims ('05)
NOR5.81 w
+2.4
  B 6
 
 
5.63
 1.1
5.67
 -0.3
5.81
 2.4
     
14
Elsa Puu
Elsa Puu ('05)
EST5.78
+0.9
  B 7
 
 
5.46
 0.4
  X
 1.1
5.78
 0.9
     
15
Michaela Ufnárová
Michaela Ufnárová ('05)
SVK5.73
+0.7
  A 8
 PB
 
5.62 PB
 1.1
5.62
 2.2
5.73 PB
 0.7
     
16
Iman Roka
Iman Roka ('05)
AUT5.71
+0.3
  A 9
 
 
5.52
 0.5
5.65
 2.0
5.71
 0.3
     
17
Mikaela Lyri
Mikaela Lyri ('06)
GRE5.50
+0.7
  A 10
 
 
5.45
 1.2
5.50
 0.7
  X
 0.9
     
18
Monica Raduca
Monica Raduca ('06)
ROU5.31
+1.9
  B 8
 
 
  X
 2.4
  X
 0.9
5.31
 1.9
     
19
Izabela Arakelyan
Izabela Arakelyan ('05)
ARM5.27
+0.7
  A 11
 
 
4.97
 0.7
5.16
 1.7
5.27
 0.7
     
Ánna Móza
Ánna Móza ('05)
GRE NM
  B
 
 
  X
 1.5
  X
 0.9
  X
 2.2
     
Vanessa Lokuli
Vanessa Lokuli ('06)
FRA DNS
  B
 
P17 Trespring     
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Clemence Rougier
Clemence Rougier ('05)
FRA13.72
+0.7
  
 PB
 
13.02
 1.7
13.72 PB
 0.7
13.20
 0.8
  X
 1.4
13.52
 1.4
13.12
 0.8
  
2
Teodora Boberić
Teodora Boberić ('05)
SRB13.36
+0.3
  
NU23R NU18R PB
 
12.99
 1.7
  X
 2.9
13.36 NU23R PB
 0.3
13.28
 2.0
12.78
 2.1
  –  
3
Natalija Dragojević
Natalija Dragojević ('05)
SRB13.04
+1.1
  
 PB
 
12.81
 2.1
12.74
 1.1
12.56
 3.6
13.04 PB
 1.1
12.78
 1.7
  X
 2.2
  
4
Alyona Chass
Alyona Chass ('05)
UKR12.98
+1.5
  
 SB
 
12.32
 1.6
12.98 SB
 1.5
12.86
 0.3
  X
 1.7
  X
 3.4
12.73
 1.9
  
5
Olga Szlachta
Olga Szlachta ('06)
POL12.76
+1.0
  
 
 
12.50
 1.7
12.44
 1.5
12.76
 1.0
  X
 1.8
  X
 1.0
  X
 2.3
  
6
Jeanne Le Goff
Jeanne Le Goff ('06)
FRA12.68
+1.4
  
 
 
12.34
 2.6
  X
 1.9
12.68
 1.4
12.47
 2.9
  X
 2.0
12.18
 1.0
  
7
Aureja Beniušyte
Aureja Beniušyte ('06)
LTU12.67 w
+2.2
  
 
 
12.17
 1.6
12.65 =PB
 0.5
12.30
 1.7
12.12
 2.0
12.44
 1.1
12.67
 2.2
  
8
Erika Giorgia Saraceni
Erika Giorgia Saraceni ('06)
ITA12.67
+1.5
  
 
 
12.24
 2.0
12.67
 1.5
12.41
 2.2
12.35
 2.3
11.84
 1.8
  X
 -0.3
  
9
Anna Panenko
Anna Panenko ('05)
EST12.65
+1.3
  
 
 
  X
 2.1
11.62
 0.5
12.65
 1.3
     
10
Elda Romeva
Elda Romeva ('06)
ESP12.38
+1.6
  
 
 
12.07
 2.1
12.28
 0.3
12.38
 1.6
     
11
Libby White
Libby White ('05)
GBR12.33
+1.3
  
 
 
  X
 0.8
12.33
 1.3
  X
 4.1
     
12
Monia Alexandra Toma
Monia Alexandra Toma ('06)
ROU12.11 w
+2.6
  
 
 
11.95
 0.9
12.11
 2.6
11.69
 0.8
     
Kvalifikation4.7.
Kval
4.7.
4.7.
1
Clemence Rougier
Clemence Rougier ('05)
FRA13.21
+1.2
Q
  B 1
 PB
 
13.21 PB
 1.2
       
2
Jeanne Le Goff
Jeanne Le Goff ('06)
FRA12.81
+0.7
Q
  A 1
 
 
12.51
 1.1
12.59
 1.4
12.81
 0.7
     
3
Olga Szlachta
Olga Szlachta ('06)
POL12.80
+0.5
Q
  A 2
 
 
12.25
 0.7
12.80
 0.5
      
4
Natalija Dragojević
Natalija Dragojević ('05)
SRB12.79
+0.6
Q
  B 2
 PB
 
12.67 PB
 1.6
12.79 PB
 0.6
      
5
Erika Giorgia Saraceni
Erika Giorgia Saraceni ('06)
ITA12.71
+1.8
Q
  A 3
 
 
  X
 1.6
12.34
 0.3
12.71
 1.8
     
6
Teodora Boberić
Teodora Boberić ('05)
SRB12.71
+0.5
Q
  A 4
 
 
  X
 0.6
12.71
 0.5
      
7
Anna Panenko
Anna Panenko ('05)
EST12.60
+0.3
q
  A 5
 
 
12.44
 0.6
12.60
 0.3
12.26
 0.5
     
8
Alyona Chass
Alyona Chass ('05)
UKR12.48
+0.7
q
  B 3
 SB
 
12.08
 2.7
12.36 SB
 0.4
12.48 SB
 0.7
     
9
Aureja Beniušyte
Aureja Beniušyte ('06)
LTU12.43
+0.4
q
  B 4
 
 
11.92
 0.8
12.43
 0.4
12.31
 0.8
     
10
Libby White
Libby White ('05)
GBR12.43
+0.5
q
  B 5
 PB
 
  X
 2.1
12.21
 1.6
12.43 PB
 0.5
     
11
Elda Romeva
Elda Romeva ('06)
ESP12.36
+1.0
q
  B 6
 
 
  X
 0.5
12.30
 1.3
12.36
 1.0
     
12
Monia Alexandra Toma
Monia Alexandra Toma ('06)
ROU12.31
+1.0
q
  B 7
 PB
 
11.87
 0.9
12.16
 0.7
12.31 PB
 1.0
     
13
Andrea Cifuentes
Andrea Cifuentes ('05)
ESP12.30
+0.9
  A 6
 
 
  X
 0.1
12.13
 0.7
12.30
 0.9
     
14
Nikoletta Chrysanthou
Nikoletta Chrysanthou ('05)
CYP12.19
+0.7
  B 8
 
 
  X
 0.5
11.75
 0.1
12.19
 0.7
     
15
Ana Dorotea Markic
Ana Dorotea Markic ('05)
BIH12.14
+1.3
  B 9
 
 
11.77
 1.1
12.14
 1.3
11.97
 1.0
     
16
Marina Iusumbeli
Marina Iusumbeli ('05)
MDA12.14
+1.2
  B 10
 
 
12.14
 1.2
11.61
 1.2
11.76
 1.3
     
17
Melina Lidberg
Melina Lidberg ('05)
SWE12.09
+1.1
  A 7
 
 
12.09
 1.1
12.08
 0.6
11.97
 1.6
     
18
Elena Argirova
Elena Argirova ('06)
BUL12.04
+0.4
  B 11
 
 
  X
 1.0
12.04
 0.4
12.01
 0.3
     
19
Ioana Adnana Vrinceanu
Ioana Adnana Vrinceanu ('05)
ROU12.04
+0.8
  A 8
 
 
11.79
 1.1
12.04
 0.8
11.81
 0.4
     
20
Petya Bozukova
Petya Bozukova ('06)
BUL12.03
+1.0
  A 9
 
 
12.03
 1.0
12.02
 0.2
12.01
 1.2
     
21
Antria Pourikkou
Antria Pourikkou ('06)
CYP12.00
+0.8
  A 10
 
 
11.44
 0.7
12.00
 0.8
11.65
 0.4
     
22
Nafsiká Theoharídou
Nafsiká Theoharídou ('05)
GRE11.92 w
+2.4
  A 11
 
 
11.92
 2.4
  X
 0.4
11.61
 2.3
     
23
Evaggelía Ganára
Evaggelía Ganára ('06)
GRE11.67
+1.6
  B 12
 
 
11.67
 1.6
  X
 1.2
11.51
 0.3
     
24
Gabija Mockutė
Gabija Mockutė ('06)
LTU11.53
+0.7
  A 12
 
 
11.40
 0.1
11.53
 0.7
  X
 1.0
     
P17 Kuglestød 3.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Cleo Agyepong
Cleo Agyepong ('05)
GBR17.39
  
 PB
 
16.1217.12 PB17.39 PB  X16.4816.76  
2
Chantal Rimke
Chantal Rimke ('05)
GER16.86
  
 
 
15.8116.8616.05  X15.29  X  
3
Paige Stevens
Paige Stevens ('05)
GBR16.69
  
 PB
 
15.1516.45  X14.9614.6816.69 PB  
4
Martina Mazurová
Martina Mazurová ('05)
CZE16.57
  
 
 
15.0016.57  X  X  X  X  
5
Jolina Lange
Jolina Lange ('05)
GER16.35
  
 
 
15.1616.35  X16.04  X15.81  
6
Ella Mäntylä
Ella Mäntylä ('06)
FIN15.48
  
 
 
12.6315.1315.4014.7614.4715.48  
7
Vesna Kljajević
Vesna Kljajević ('05)
MNE15.48
  
 
 
14.83  X15.4813.6215.0914.82  
8
Milica Stojkov
Milica Stojkov ('05)
SRB15.31
  
 
 
15.3114.49  X14.0614.6114.79  
9
Julia Michałowska
Julia Michałowska ('06)
POL15.23
  
 
 
  X15.23  X     
10
Kajsa Cabanas Andersson
Kajsa Cabanas Andersson ('06)
SWE15.09
  
 
 
14.3815.0913.80     
11
Ines Safont
Ines Safont ('05)
ESP15.05
  
 
 
14.9014.9815.05     
12
Mia Feer
Mia Feer ('05)
SUI14.79
  
 
 
14.4214.7914.54     
Kvalifikation4.7.
Kval
4.7.
4.7.
1
Martina Mazurová
Martina Mazurová ('05)
CZE16.66
Q
  B 1
 
 
  X16.66      
2
Paige Stevens
Paige Stevens ('05)
GBR16.46
Q
  B 2
 PB
 
15.5616.46 PB      
3
Jolina Lange
Jolina Lange ('05)
GER16.43
Q
  A 1
 
 
14.5916.43      
4
Cleo Agyepong
Cleo Agyepong ('05)
GBR15.82
q
  A 2
 
 
15.5615.6115.82     
5
Chantal Rimke
Chantal Rimke ('05)
GER15.76
q
  B 3
 
 
15.6015.7615.48     
6
Julia Michałowska
Julia Michałowska ('06)
POL15.32
q
  A 3
 
 
15.32  X15.29     
7
Kajsa Cabanas Andersson
Kajsa Cabanas Andersson ('06)
SWE15.30
q
  B 4
 
 
14.2314.5715.30     
8
Milica Stojkov
Milica Stojkov ('05)
SRB15.25
q
  B 5
 
 
14.7415.0815.25     
9
Ines Safont
Ines Safont ('05)
ESP15.21
q
  B 6
 
 
14.7214.8715.21     
10
Vesna Kljajević
Vesna Kljajević ('05)
MNE15.18
q
  A 4
 
 
  X15.1813.45     
11
Mia Feer
Mia Feer ('05)
SUI15.14
q
  A 5
 PB
 
15.14 PB14.2413.87     
12
Ella Mäntylä
Ella Mäntylä ('06)
FIN15.05
q
  A 6
 
 
15.0514.19  X     
13
Anna Kicińska
Anna Kicińska ('05)
POL15.02
  B 7
 
 
14.7815.02  X     
14
Minttu Laurila
Minttu Laurila ('05)
FIN14.59
  B 8
 
 
13.9414.59  X     
15
Anđela Obradović
Anđela Obradović ('05)
SRB14.54
  A 7
 
 
13.5014.5414.14     
16
Greete-Liis Krapp
Greete-Liis Krapp ('05)
EST14.36
  A 8
 
 
14.36  X13.88     
17
Giada Cabai
Giada Cabai ('05)
ITA14.33
  B 9
 
 
13.8414.3314.24     
18
Hristiyana Vasileva
Hristiyana Vasileva ('06)
BUL14.21
  B 10
 
 
13.48  X14.21     
19
Sina Lehmann
Sina Lehmann ('05)
SUI14.18
  B 11
 
 
14.1813.5212.64     
20
Nuša Lužnik
Nuša Lužnik ('06)
SLO14.02
  A 9
 
 
14.02  X13.44     
21
Bianca Elena Ciobanu
Bianca Elena Ciobanu ('05)
ROU14.00
  B 12
 
 
14.0013.9013.67     
22
Daniela Fernández
Daniela Fernández ('05)
ESP13.69
  A 10
 
 
13.6913.5613.13     
23
Ieva Nikiforovaitė
Ieva Nikiforovaitė ('05)
LTU13.68
  B 13
 
 
13.68  X  X     
24
Laura Vinkešević
Laura Vinkešević ('05)
CRO13.43
  A 11
 
 
13.43  X  X     
25
Petra Baukó
Petra Baukó ('05)
HUN13.29
  A 12
 
 
11.6912.6513.29     
26
Mariia Strielets
Mariia Strielets ('06)
UKR13.05
  A 13
 
 
12.4813.0512.82     
P17 Diskoskast 1.0 kg    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Curly Brown
Curly Brown ('06)
GER50.64
  
 PB
 
50.64 PB49.9248.9449.0749.8349.31  
2
Princesse Hyman
Princesse Hyman ('05)
FRA50.27
  
 PB
 
50.27 PB44.70  X47.96  X  X  
3
Anna Kicińska
Anna Kicińska ('05)
POL46.60
  
 PB
 
45.71 PB45.91 PB46.36 PB44.4546.60 PB45.23  
4
Edvina Norberg
Edvina Norberg ('05)
SWE46.06
  
 
 
41.7043.7446.0645.6243.3241.90  
5
Iiris Veijola
Iiris Veijola ('05)
FIN44.47
  
 
 
38.9843.4843.1344.4739.9342.88  
6
Daniela Fernández
Daniela Fernández ('05)
ESP43.80
  
 
 
42.6443.8039.90  X  X  X  
7
Giada Borin
Giada Borin ('05)
SUI41.35
  
 
 
40.4741.3538.8340.5941.2339.59  
8
Laura Vinkešević
Laura Vinkešević ('05)
CRO41.32
  
 
 
38.54  X41.32  X  X  X  
9
Sudenaz Çetin
Sudenaz Çetin ('05)
TUR40.87
  
 
 
  X40.6140.87     
10
Helene Ramslien
Helene Ramslien ('06)
NOR40.74
  
 
 
38.0939.5740.74     
11
Nuša Lužnik
Nuša Lužnik ('06)
SLO39.97
  
 
 
39.97  X37.34     
12
Lea Zomenio
Lea Zomenio ('05)
FRA39.81
  
 
 
  X  X39.81     
Kvalifikation6.7.
Kval
6.7.
6.7.
1
Curly Brown
Curly Brown ('06)
GER49.99
Q
  B 1
 PB
 
49.99 PB       
2
Princesse Hyman
Princesse Hyman ('05)
FRA48.33
Q
  B 2
 
 
41.6545.9148.33     
3
Iiris Veijola
Iiris Veijola ('05)
FIN44.68
q
  A 1
 
 
33.2036.2244.68     
4
Anna Kicińska
Anna Kicińska ('05)
POL44.65
q
  B 3
 
 
41.3936.4544.65     
5
Daniela Fernández
Daniela Fernández ('05)
ESP44.64
q
  A 2
 
 
43.01  X44.64     
6
Edvina Norberg
Edvina Norberg ('05)
SWE42.32
q
  B 4
 
 
40.0040.6642.32     
7
Sudenaz Çetin
Sudenaz Çetin ('05)
TUR42.21
q
  B 5
 
 
40.8238.7742.21     
8
Helene Ramslien
Helene Ramslien ('06)
NOR41.99
q
  B 6
 
 
  X41.9941.99     
9
Lea Zomenio
Lea Zomenio ('05)
FRA41.57
q
  A 3
 
 
30.6041.5739.92     
10
Nuša Lužnik
Nuša Lužnik ('06)
SLO41.54
q
  A 4
 
 
39.18  X41.54     
11
Laura Vinkešević
Laura Vinkešević ('05)
CRO41.21
q
  A 5
 
 
41.21  X  X     
12
Giada Borin
Giada Borin ('05)
SUI40.64
q
  B 7
 
 
40.64  X40.09     
13
Nikola Innus
Nikola Innus ('06)
LAT40.64
  A 6
 
 
40.6433.73  X     
14Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)DEN40.26
  A 7
 
 
  X40.2632.88     
15
Petra Baukó
Petra Baukó ('05)
HUN40.17
  B 8
 
 
  X36.5840.17     
16
Sanni-Maria Mäkelä
Sanni-Maria Mäkelä ('05)
FIN39.64
  B 9
 
 
39.64  X  X     
17
Beatrice Pettersson
Beatrice Pettersson ('05)
SWE38.67
  A 8
 
 
  X38.67  X     
18
Milina Wepiwe
Milina Wepiwe ('05)
GER37.73
  A 9
 
 
  X37.73  X     
19
Milica Stojkov
Milica Stojkov ('05)
SRB36.98
  A 10
 
 
  X36.98  X     
20Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)DEN35.64
  B 10
 
 
  X  X35.64     
Şeyma Yildirar
Şeyma Yildirar ('05)
TUR NM
  A
 
 
  X  X  X     
Hera Christensen
Hera Christensen ('05)
ISL NM
  B
 
 
  X  X  X     
P17 Hammerkast 3.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Valentina Savva
Valentina Savva ('05)
CYP70.28
  
 
 
69.59  X64.8070.28  X66.18  
2
Villö Viszkeleti
Villö Viszkeleti ('05)
HUN69.11