Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Eugene OR USA: 18th World Athletics Championships 15‐24.7.2022
Hayward Field

M 100 m    
16.7. Vind: -0.1

Finale A

Finale
16.7.Vind: -0.1
1
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA9.86
  0.119
 
2
Marvin Bracy
Marvin Bracy ('93)
USA9.88
  0.118
 
3
Trayvon Bromell
Trayvon Bromell ('95)
USA9.88
  0.110
 
4
Oblique Seville
Oblique Seville ('01)
JAM9.97
  0.154
 
5
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA10.01
  0.129
 
6
Christian Coleman
Christian Coleman ('96)
USA10.01
  0.104
 
7
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN10.06
  0.147
 
8
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN10.07
  0.155
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7. Vind: +0.3
16.7.Vind: +0.3
1
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA9.97
Q
  0.108
 SB
2
Trayvon Bromell
Trayvon Bromell ('95)
USA9.97
Q
  0.121
 
3
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN10.05
q
  0.124
 
4
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM10.12
  0.141
 
5
Emmanuel Matadi
Emmanuel Matadi ('91)
LBR10.12
  0.135
 
6
Arthur Gue Cissé
Arthur Gue Cissé ('96)
CIV10.16
  0.129
 
7
Rodrigo do Nascimento
Rodrigo do Nascimento ('94)
BRA10.19
  0.122
 
8
Raymond Ekevwo
Raymond Ekevwo ('99)
NGR10.20
  0.128
 
Semi 2
16.7. Vind: +0.1
16.7.Vind: +0.1
1
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA10.02
Q
  0.129
 
2
Christian Coleman
Christian Coleman ('96)
USA10.05
Q
  0.118
 
3
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR10.13
  0.121
 
4
Ackeem Blake
Ackeem Blake ('02)
JAM10.19
  0.138
 
5
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN10.21
  0.146
 
6
Ryuichiro Sakai
Ryuichiro Sakai ('98)
JPN10.23
  0.130
 
7
Edward Osei-Nketia
Edward Osei-Nketia ('01)
NZL10.29
  0.142
 
8
Su Bingtian 
Su Bingtian  ('89)
CHN10.30
  0.133
 
Semi 3
16.7. Vind: -0.1
16.7.Vind: -0.1
1
Oblique Seville
Oblique Seville ('01)
JAM9.90
Q
  0.128
 
2
Marvin Bracy
Marvin Bracy ('93)
USA9.93
Q
  0.123
 
3
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN10.06
q
  0.138
 =SB
4
Favour Ashe
Favour Ashe ('02)
NGR10.12
  0.135
 
5
Ferdinand Omanyala
Ferdinand Omanyala ('96)
KEN10.14
  0.138
 
6
Erik Felipe Cardoso
Erik Felipe Cardoso 
BRA10.15
  0.141
 
7
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT10.17
  0.146
 
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA DNS
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7. Vind: -0.1
15.7.Vind: -0.1
1
Marvin Bracy
Marvin Bracy ('93)
USA10.05
Q
  0.115
 
2
Ackeem Blake
Ackeem Blake ('02)
JAM10.15
Q
  0.139
 
3
Raymond Ekevwo
Raymond Ekevwo ('99)
NGR10.17
Q
  0.116
 
4
Cejhae Greene
Cejhae Greene ('95)
ANT10.17
  0.135
 
5
Rohan Browning
Rohan Browning ('97)
AUS10.22
  0.109
 
6
Chituru Ali
Chituru Ali ('99)
ITA10.40
  0.118
 
7
Lalu Muhammad Zohri
Lalu Muhammad Zohri 
INA10.42
  0.116
 SB
8
Francesco Sansovini
Francesco Sansovini 
SMR10.71
  0.166
 
Indledende 2
15.7. Vind: +0.1
15.7.Vind: +0.1
1
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA9.79
Q
  0.107
 
2
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR9.97
Q
  0.134
 SB
3
Emmanuel Matadi
Emmanuel Matadi ('91)
LBR9.99
Q
  0.143
 
4
Favour Ashe
Favour Ashe ('02)
NGR10.00
q
  0.125
 
5
Su Bingtian 
Su Bingtian  ('89)
CHN10.15
q
  0.134
 SB
6
Jerod Elcock
Jerod Elcock ('98)
TTO10.22
  0.104
 
7
Emanuel Archibald
Emanuel Archibald ('94)
GUY10.24
  0.123
 
8
Hassan Saaid
Hassan Saaid ('92)
MDV10.83
  0.177
 
Indledende 3
15.7. Vind: +0.6
15.7.Vind: +0.6
1
Trayvon Bromell
Trayvon Bromell ('95)
USA9.89
Q
  0.136
 
2
Arthur Gue Cissé
Arthur Gue Cissé ('96)
CIV10.02
Q
  0.141
 SB
3
Rodrigo do Nascimento
Rodrigo do Nascimento ('94)
BRA10.11
Q
  0.124
 
4
Jerome Blake
Jerome Blake ('95)
CAN10.16
  0.159
 
5
Yupun Abeykoon
Yupun Abeykoon ('94)
SRI10.19
  0.170
 
6
Ebrahima Camara
Ebrahima Camara ('96)
GAM10.48
  0.140
 
7
Femi Ogunode
Femi Ogunode ('91)
QAT10.52
  0.167
 SB
8
Shaun Gill
Shaun Gill ('93)
BIZ10.77
  0.127
 
Indledende 4
15.7. Vind: +0.2
15.7.Vind: +0.2
1
Oblique Seville
Oblique Seville ('01)
JAM9.93
Q
  0.137
 
2
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA10.04
Q
  0.110
 =SB
3
Ryuichiro Sakai
Ryuichiro Sakai ('98)
JPN10.12
Q
  0.128
 
4
Reece Prescod
Reece Prescod ('96)
GBR10.15
  0.118
 
5
Julian Wagner
Julian Wagner ('98)
GER10.21
  0.131
 
6
Shainer Reginfo
Shainer Reginfo ('02)
CUB10.21
  0.115
 
7
Dorian Rostan Keletela
Dorian Rostan Keletela ('99)
CGO10.52
  0.129
 
Imran Rahman
Imran Rahman ('93)
BAN DNS
  
 
Indledende 5
15.7. Vind: +1.1
15.7.Vind: +1.1
1
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT9.94
Q
  0.143
 NR WU20RPB
2
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM10.04
Q
  0.113
 
3
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN10.06
Q
  0.141
 SB
4
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA10.07
q
  0.128
 
5
Samson Colebrooke
Samson Colebrooke ('97)
BAH10.23
  0.125
 SB
6
Jake Doran
Jake Doran 
AUS10.29
  0.122
 
7
Cesar Almiron
Cesar Almiron ('01)
PAR10.51
  0.129
 
8
Melique Garcia
Melique Garcia ('92)
HON10.88
  0.177
 
Indledende 6
15.7. Vind: +0.5
15.7.Vind: +0.5
1
Christian Coleman
Christian Coleman ('96)
USA10.08
Q
  0.122
 
2
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN10.12
Q
  0.128
 
3
Erik Felipe Cardoso
Erik Felipe Cardoso 
BRA10.18
Q
  0.129
 
4
Benjamin Azamati
Benjamin Azamati ('98)
GHA10.18
  0.191
 
5
Gift Leotlela
Gift Leotlela ('98)
RSA10.19
  0.124
 
6
Udodi Onwuzurike
Udodi Onwuzurike ('03)
NGR10.26
  0.104
 
7
Hussein Ali Al-Khafaji
Hussein Ali Al-Khafaji ('97)
IRQ10.55
  0.137
 
8
Ildar Akhmadiyev
Ildar Akhmadiyev 
TJK10.85
  0.114
 
Indledende 7
15.7. Vind: -0.3
15.7.Vind: -0.3
1
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN9.98
Q
  0.112
 SB
2
Edward Osei-Nketia
Edward Osei-Nketia ('01)
NZL10.08
Q
  0.127
NR PB
3
Ferdinand Omanyala
Ferdinand Omanyala ('96)
KEN10.10
Q
  0.132
 
4
Ismael Kone
Ismael Kone 
CIV10.17
  0.125
 
5
Felipe Bardi
Felipe Bardi ('98)
BRA10.22
  0.111
 
6
Joseph Amoah
Joseph Amoah ('97)
GHA10.22
  0.141
 
7
Clarence Munyai
Clarence Munyai ('98)
RSA10.47
  0.115
 
8
Lionnel Muteba
Lionnel Muteba ('90)
COD10.60
  0.166
 
9
Noureddine Hadid
Noureddine Hadid ('93)
LBN10.72
  0.122
 
Prelim 1
15.7. Vind: +0.5
15.7.Vind: +0.5
1
Cesar Almiron
Cesar Almiron ('01)
PAR10.49
Q
  0.134
 
2
Ildar Akhmadiyev
Ildar Akhmadiyev 
TJK10.66
Q
  0.122
 
3
Noureddine Hadid
Noureddine Hadid ('93)
LBN10.68
q
  0.128
 SB
4
Shaun Gill
Shaun Gill ('93)
BIZ10.76
q
  0.118
 
5
Hassan Saaid
Hassan Saaid ('92)
MDV10.77
q
  0.139
 SB
6
James Fiti Scott
James Fiti Scott ('95)
FSM11.61
  0.153
 SB
7
Mipham Yoezer Gurung
Mipham Yoezer Gurung ('99)
BHU11.86
  0.138
 PB
Prelim 2
15.7. Vind: -0.1
15.7.Vind: -0.1
1
Ebrahima Camara
Ebrahima Camara ('96)
GAM10.37
Q
  0.125
 
2
Lalu Muhammad Zohri
Lalu Muhammad Zohri 
INA10.46
Q
  0.133
 SB
3
Imran Rahman
Imran Rahman ('93)
BAN10.47
q
  0.148
 
4
Karalo Hepoiteloto Maibuca
Karalo Hepoiteloto Maibuca ('99)
TUV11.46
  0.128
 SB
5
Ignacio Blaluk
Ignacio Blaluk ('03)
PLW11.66
  0.130
 PB
6
Nehumi Tuihalamaka
Nehumi Tuihalamaka ('03)
TGA12.22
  0.142
 PB
Prelim 3
15.7. Vind: 0.0
15.7.Vind: 0.0
1
Lionnel Muteba
Lionnel Muteba ('90)
COD10.64
Q
  0.139
 
2
Hussein Ali Al-Khafaji
Hussein Ali Al-Khafaji ('97)
IRQ10.65
Q
  0.126
 
3
Francesco Sansovini
Francesco Sansovini 
SMR10.67
q
  0.134
 
4
Craig Gill
Craig Gill ('02)
GIB11.24
  0.167
 SB
5
Lataisi Mwea
Lataisi Mwea 
KIR11.43
  0.152
 
6
Nathan Crumpton
Nathan Crumpton ('85)
ASA11.71
  0.145
 SB
Prelim 4
15.7. Vind: +1.1
15.7.Vind: +1.1
1
Emanuel Archibald
Emanuel Archibald ('94)
GUY10.31
Q
  0.127
 
2
Dorian Rostan Keletela
Dorian Rostan Keletela ('99)
CGO10.48
Q
  0.153
 
3
Melique Garcia
Melique Garcia ('92)
HON10.70
q
  0.142
 SB
4
Omar Aburouss
Omar Aburouss ('02)
JOR11.24
  0.128
 SB
5
Said Gilani
Said Gilani ('96)
AFG11.43
  0.118
 SB
6
Tikove Piira
Tikove Piira 
COK11.56
  0.152
 PB
Ratu Banuve Tabakaucoro
Ratu Banuve Tabakaucoro ('92)
FIJ DQ
  
 
M 200 m    
21.7. Vind: +0.4

Finale A

Finale
21.7.Vind: +0.4
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA19.31
  0.141
NR PB
2
Kenny Bednarek
Kenny Bednarek ('98)
USA19.77
  0.143
 SB
3
Erriyon Knighton
Erriyon Knighton ('04)
USA19.80
  0.153
 
4
Joe Fahnbulleh
Joe Fahnbulleh ('01)
LBR19.84
  0.151
 
5
Alexander Ogando
Alexander Ogando 
DOM19.93
  0.127
 
6
Jereem Richards
Jereem Richards ('94)
TTO20.08
  0.124
 
7
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN20.18
  0.143
 
8
Luxolo Adams
Luxolo Adams ('96)
RSA20.47
  0.118
 
Semifinale19.7.
Semi 1
19.7. Vind: -0.1
19.7.Vind: -0.1
1
Alexander Ogando
Alexander Ogando 
DOM19.91
Q
  0.128
NR PB
2
Joe Fahnbulleh
Joe Fahnbulleh ('01)
LBR19.92
Q
  0.144
 
3
Jerome Blake
Jerome Blake ('95)
CAN20.29
  0.139
 
4
Nethaneel Mitchell-Blake
Nethaneel Mitchell-Blake ('94)
GBR20.30
  0.135
 
5
Sinesipho Dambile
Sinesipho Dambile ('02)
RSA20.47
  0.146
 
6
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA20.68
  0.123
 
7
Shota Iizuka
Shota Iizuka ('91)
JPN20.77
  0.129
 
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM DNS
  
 
Semi 2
19.7. Vind: +1.1
19.7.Vind: +1.1
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA19.62
Q
  0.135
 
2
Kenny Bednarek
Kenny Bednarek ('98)
USA19.84
Q
  0.156
 SB
3
Jereem Richards
Jereem Richards ('94)
TTO19.86
q
  0.122
 
4
Luxolo Adams
Luxolo Adams ('96)
RSA20.09
q
  0.124
 
5
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA20.35
  0.181
 
6
Udodi Onwuzurike
Udodi Onwuzurike ('03)
NGR20.39
  0.122
 
7
Joe Ferguson
Joe Ferguson 
GBR20.52
  0.146
 
8
Guy Maganga Gorra
Guy Maganga Gorra ('93)
GAB20.65
  0.165
 
Semi 3
19.7. Vind: +0.3
19.7.Vind: +0.3
1
Erriyon Knighton
Erriyon Knighton ('04)
USA19.77
Q
  0.147
 
2
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN20.10
Q
  0.152
 
3
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA20.10
  0.146
 PB
4
Yancarlos Martinez
Yancarlos Martinez ('92)
DOM20.21
  0.116
 SB
5
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN20.41
  0.148
 
6
Koki Ueyama
Koki Ueyama ('99)
JPN20.48
  0.129
 
7
Calab Law
Calab Law ('03)
AUS20.72
  0.127
 
8
Rasheed Dwyer
Rasheed Dwyer ('89)
JAM20.87
  0.131
 
Indledende heats18.7.
Indledende 1
18.7. Vind: +1.0
18.7.Vind: +1.0
1
Joe Fahnbulleh
Joe Fahnbulleh ('01)
LBR20.12
Q
  0.123
 
2
Koki Ueyama
Koki Ueyama ('99)
JPN20.26
Q
  0.127
 PB
3
Jerome Blake
Jerome Blake ('95)
CAN20.30
Q
  0.126
 
4
Joe Ferguson
Joe Ferguson 
GBR20.33
q
  0.151
 
5
Joseph Amoah
Joseph Amoah ('97)
GHA20.40
  0.145
 SB
6
Lucas da Silva
Lucas da Silva ('01)
BRA20.90
  0.128
 
Terrence Talio
Terrence Talio ('94)
PNG DQ
  
 
Indledende 2
18.7. Vind: 0.0
18.7.Vind: 0.0
1
Jereem Richards
Jereem Richards ('94)
TTO20.35
Q
  0.136
 
2
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN20.60
Q
  0.138
 
3
Shota Iizuka
Shota Iizuka ('91)
JPN20.72
Q
  0.130
 
4
Shaun Maswanganyi
Shaun Maswanganyi ('01)
RSA20.79
  0.151
 
5Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN20.80
  0.128
 
5
Shainer Reginfo
Shainer Reginfo ('02)
CUB20.80
  0.117
 
7
Joseph Green
Joseph Green ('01)
GUM22.04
  0.164
 PB
Indledende 3
18.7. Vind: +2.1
18.7.Vind: +2.1
1
Erriyon Knighton
Erriyon Knighton ('04)
USA20.01 w
Q
  0.174
 
2
Luxolo Adams
Luxolo Adams ('96)
RSA20.10 w
Q
  0.127
 
3
Nethaneel Mitchell-Blake
Nethaneel Mitchell-Blake ('94)
GBR20.11 w
Q
  0.129
 
4
Yancarlos Martinez
Yancarlos Martinez ('92)
DOM20.13 w
q
  0.146
 
5
Akeem Bloomfield
Akeem Bloomfield ('97)
JAM20.56 w
  0.166
 
6
Sibusiso Matsenjwa
Sibusiso Matsenjwa ('88)
SWZ20.60 w
  0.161
 
7
Tinotenda Matiyenga
Tinotenda Matiyenga ('99)
ZIM20.72 w
  0.146
 
Indledende 4
18.7. Vind: +0.5
18.7.Vind: +0.5
1
Alexander Ogando
Alexander Ogando 
DOM20.01
Q
  0.141
NR PB
2
Kenny Bednarek
Kenny Bednarek ('98)
USA20.35
Q
  0.139
 
3
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA20.44
Q
  0.158
 
4
Eseosa Desalu
Eseosa Desalu ('94)
ITA20.63
  0.123
 
5
Mouhamadou Fall
Mouhamadou Fall ('92)
FRA20.83
  0.133
 
6
Hachim Maaroufou
Hachim Maaroufou ('97)
COM20.91
  0.157
 
Marcos Santos
Marcos Santos ('04)
ANG DQ
  
 
Indledende 5
18.7. Vind: +0.4
18.7.Vind: +0.4
1
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA20.17
Q
  0.137
 
2
Sinesipho Dambile
Sinesipho Dambile ('02)
RSA20.29
Q
  0.134
 PB
3
Udodi Onwuzurike
Udodi Onwuzurike ('03)
NGR20.34
Q
  0.134
 
4
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM20.35
q
  0.124
 
5
William Reais
William Reais ('99)
SUI20.71
  0.156
 SB
6
Aidan Murphy
Aidan Murphy ('03)
AUS20.75
  0.144
 
Indledende 6
18.7. Vind: +1.0
18.7.Vind: +1.0
1
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA20.18
Q
  0.148
 
2
Guy Maganga Gorra
Guy Maganga Gorra ('93)
GAB20.44
Q
  0.150
NR PB
3
Calab Law
Calab Law ('03)
AUS20.50
Q
  0.133
 PB
4
Adam Gemili
Adam Gemili ('93)
GBR20.60
  0.133
 
5
Alonso Edward
Alonso Edward ('89)
PAN22.08
  0.129
 
Indledende 7
18.7. Vind: -0.3
18.7.Vind: -0.3
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA19.98
Q
  0.189
 
2
Rasheed Dwyer
Rasheed Dwyer ('89)
JAM20.29
Q
  0.140
 SB
3
Xie Zhenye 
Xie Zhenye  ('93)
CHN20.30
Q
  0.159
 
4
Owen Ansah
Owen Ansah 
GER20.52
  0.136
 
5
Eric Harrison
Eric Harrison ('99)
TTO20.54
  0.110
 
6
Lucas Vilar
Lucas Vilar ('01)
BRA20.65
  0.161
 SB
7
Jan Jirka
Jan Jirka ('93)
CZE20.73
  0.132
 
M 400 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Michael Norman
Michael Norman ('97)
USA44.29
  0.140
 
2
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN44.48
  0.140
 
3
Matthew Hudson-Smith
Matthew Hudson-Smith ('94)
GBR44.66
  0.169
 
4
Champion Allison
Champion Allison ('98)
USA44.77
  0.148
 
5
Wayde van Niekerk
Wayde van Niekerk ('92)
RSA44.97
  0.248
 
6
Bayapo Ndori
Bayapo Ndori ('99)
BOT45.29
  0.137
 
7
Christopher Taylor
Christopher Taylor ('99)
JAM45.30
  0.169
 
8
Jonathan Jones
Jonathan Jones ('99)
BAR46.13
  0.155
 
Semifinale20.7.
Semi 1
20.7.
20.7.
1
Michael Norman
Michael Norman ('97)
USA44.30
Q
  0.127
 
2
Matthew Hudson-Smith
Matthew Hudson-Smith ('94)
GBR44.38
Q
  0.160
 
3
Christopher Taylor
Christopher Taylor ('99)
JAM44.97
q
  0.173
 SB
4
Zakithi Nene
Zakithi Nene ('98)
RSA45.24
  0.121
 
5
Dylan Borlée
Dylan Borlée ('92)
BEL45.41
  0.163
 
6
Julian Walsh
Julian Walsh ('96)
JPN45.75
  0.134
 
7
Lidio Feliz
Lidio Feliz ('97)
DOM46.19
  0.192
 
8
Alex Beck
Alex Beck ('92)
AUS46.21
  0.140
 
Semi 2
20.7.
20.7.
1
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN44.74
Q
  0.148
 
2
Bayapo Ndori
Bayapo Ndori ('99)
BOT44.94
Q
  0.141
 
3
Muzala Samukonga
Muzala Samukonga ('02)
ZAM45.02
  0.196
 PB
4
Michael Cherry
Michael Cherry ('95)
USA45.28
  0.143
 
5
Fuga Sato
Fuga Sato ('96)
JPN45.71
  0.175
 
6
Alexander Doom
Alexander Doom ('97)
BEL45.80
  0.170
 
7
Christopher O'Donnell
Christopher O'Donnell ('98)
IRL46.01
  0.162
 
Nathon Allen
Nathon Allen ('95)
JAM DNF
  
 
Semi 3
20.7.
20.7.
1
Champion Allison
Champion Allison ('98)
USA44.71
Q
  0.155
 
2
Wayde van Niekerk
Wayde van Niekerk ('92)
RSA44.75
Q
  0.168
 
3
Jonathan Jones
Jonathan Jones ('99)
BAR44.78
q
  0.149
 
4
Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson ('99)
GBR45.08
  0.141
 PB
5
Kevin Borlée
Kevin Borlée ('88)
BEL45.26
  0.139
 
6
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED45.50
  0.159
 
7
Mikhail Litvin
Mikhail Litvin ('96)
KAZ45.63
  0.189
 SB
8
Isaac Makwala
Isaac Makwala ('85)
BOT46.04
  0.158
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7.
17.7.
1
Wayde van Niekerk
Wayde van Niekerk ('92)
RSA45.18
Q
  0.200
 
2
Jonathan Jones
Jonathan Jones ('99)
BAR45.46
Q
  0.169
 
3
Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson ('99)
GBR45.62
Q
  0.156
 SB
4
Julian Walsh
Julian Walsh ('96)
JPN45.90
q
  0.126
 
5
Patrik Šorm
Patrik Šorm ('93)
CZE46.07
  0.174
 
6
Steven Solomon
Steven Solomon ('93)
AUS46.87
  0.152
 
Indledende 2
17.7.
17.7.
1
Michael Norman
Michael Norman ('97)
USA45.37
Q
  0.140
 
2
Christopher Taylor
Christopher Taylor ('99)
JAM45.68
Q
  0.167
 
3
Zakithi Nene
Zakithi Nene ('98)
RSA45.69
Q
  0.123
 
4
Kevin Borlée
Kevin Borlée ('88)
BEL45.72
q
  0.132
 
5Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN46.27
  0.134
 
6
Luis Avilés
Luis Avilés ('02)
MEX46.47
  0.140
 
7
Kajetan Duszyński
Kajetan Duszyński ('95)
POL46.57
  0.132
 
Indledende 3
17.7.
17.7.
1
Michael Cherry
Michael Cherry ('95)
USA45.81
Q
  0.137
 
2
Muzala Samukonga
Muzala Samukonga ('02)
ZAM45.82
Q
  0.180
 
3
Alexander Doom
Alexander Doom ('97)
BEL46.18
Q
  0.153
 
4
Jevaughn Powell
Jevaughn Powell 
JAM46.42
  0.142
 
5
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI46.60
  0.165
 
6
Antony Pesela
Antony Pesela ('02)
BOT47.36
  0.135
 
7
Obediah Timbaci
Obediah Timbaci ('03)
VAN53.32
  0.209
 
Indledende 4
17.7.
17.7.
1
Champion Allison
Champion Allison ('98)
USA45.56
Q
  0.146
 
2
Dylan Borlée
Dylan Borlée ('92)
BEL45.70
Q
  0.148
 
3
Isaac Makwala
Isaac Makwala ('85)
BOT45.93
Q
  0.193
 
4
Mikhail Litvin
Mikhail Litvin ('96)
KAZ46.00
q
  0.206
 SB
5
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA46.49
  0.148
 
6
Dwight St. Hillaire
Dwight St. Hillaire ('97)
TTO46.60
  0.166
 
7
Boško Kijanović
Boško Kijanović 
SRB46.85
  0.131
 
Indledende 5
17.7.
17.7.
1
Bayapo Ndori
Bayapo Ndori ('99)
BOT44.87
Q
  0.140
 PB
2
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN45.29
Q
  0.152
 
3
Nathon Allen
Nathon Allen ('95)
JAM45.61
Q
  0.142
 
4
Fuga Sato
Fuga Sato ('96)
JPN45.88
q
  0.178
 
5
Alex Beck
Alex Beck ('92)
AUS45.99
q
  0.170
 
6
Edoardo Scotti
Edoardo Scotti 
ITA46.46
  0.170
 
7
Dexter Mayorga
Dexter Mayorga ('98)
NCA48.40
  0.232
 
Indledende 6
17.7.
17.7.
1
Matthew Hudson-Smith
Matthew Hudson-Smith ('94)
GBR45.49
Q
  0.160
 
2
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED45.82
Q
  0.158
 
3
Lidio Feliz
Lidio Feliz ('97)
DOM45.87
Q
  0.257
 
4
Christopher O'Donnell
Christopher O'Donnell ('98)
IRL46.01
q
  0.133
 
5
Kaito Kawabata
Kaito Kawabata ('98)
JPN46.34
  0.128
 
6
Lucas Carvalho
Lucas Carvalho ('93)
BRA47.53
  0.162
 
7
Aiden Hazzard
Aiden Hazzard ('98)
AIA51.44
  0.128
 SB
M 800 m    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN1:43.71
  
 SB
2
Djamel Sejati
Djamel Sejati ('99)
ALG1:44.14
  
 
3
Marco Arop
Marco Arop ('98)
CAN1:44.28
  
 
4
Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi ('04)
KEN1:44.54
  
 
5
Slimane Moula
Slimane Moula ('99)
ALG1:44.85
  
 
6
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:45.49
  
 
7
Peter Bol
Peter Bol ('94)
AUS1:45.51
  
 
8
Wycliffe Kinyamal
Wycliffe Kinyamal ('97)
KEN1:47.07
  
 
Semifinale21.7.
Semi 1
21.7.
21.7.
1
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN1:45.38
Q
  
 SB
2
Wycliffe Kinyamal
Wycliffe Kinyamal ('97)
KEN1:45.49
Q
  
 
3
Peter Bol
Peter Bol ('94)
AUS1:45.58
q
  
 
4
Kyle Langford
Kyle Langford ('96)
GBR1:45.91
  
 
5
Jesús López
Jesús López ('97)
MEX1:46.17
  
 
6
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED1:46.70
  
 
7
El Hassane Moujahid
El Hassane Moujahid 
MAR1:47.18
  
 
8
Tolesa Bodena
Tolesa Bodena 
ETH1:50.55
  
 
Semi 2
21.7.
21.7.
1
Djamel Sejati
Djamel Sejati ('99)
ALG1:45.44
Q
  
 
2
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:45.53
Q
  
 
3
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:46.27
  
 
4
Catalin Tecuceanu
Catalin Tecuceanu ('99)
ITA1:46.31
  
 
5
Mouad Zahafi
Mouad Zahafi ('98)
MAR1:46.35
  
 
6
Mariano Garcia
Mariano Garcia ('97)
ESP1:46.70
  
 
7
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:46.71
  
 
8
Noah Kibet
Noah Kibet ('04)
KEN1:47.15
  
 
Semi 3
21.7.
21.7.
1
Slimane Moula
Slimane Moula ('99)
ALG1:44.89
Q
  
 
2
Marco Arop
Marco Arop ('98)
CAN1:45.12
Q
  
 
3
Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi ('04)
KEN1:45.42
q
  
 
4
Benjamin Robert
Benjamin Robert ('98)
FRA1:45.67
  
 
5
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:45.78
  
 
6
Abdessalem Ayouni
Abdessalem Ayouni ('94)
TUN1:46.08
  
 
7
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:46.30
  
 
8
Abdellatif El Guesse
Abdellatif El Guesse ('93)
MAR1:46.46
  
 
Indledende heats20.7.
Indledende 1
20.7.
20.7.
1
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN1:49.05
Q
  
 
2
El Hassane Moujahid
El Hassane Moujahid 
MAR1:49.27
Q
  
 
3
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:49.30
Q
  
 
4
Ermiyas Girma
Ermiyas Girma ('05)
ETH1:49.36
  
 
5
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:50.75
  
 
6
Manuel Belo Amaral Ataide
Manuel Belo Amaral Ataide ('01)
TLS1:58.91
  
 SB
Indledende 2
20.7.
20.7.
1
Peter Bol
Peter Bol ('94)
AUS1:45.50
Q
  
 
2
Kyle Langford
Kyle Langford ('96)
GBR1:45.68
Q
  
 
3
Mariano Garcia
Mariano Garcia ('97)
ESP1:45.74
Q
  
 SB
4
Benjamin Robert
Benjamin Robert ('98)
FRA1:45.94
q
  
 
5
Abedin Mujezinovic
Abedin Mujezinovic ('93)
BIH1:46.26
  
 SB
6
Donavan Brazier
Donavan Brazier ('97)
USA1:46.72
  
 
7
Patryk Sieradzki
Patryk Sieradzki ('98)
POL1:48.78
  
 
Alex Amankwah
Alex Amankwah ('92)
GHA DQ
  
 
Indledende 3
20.7.
20.7.
1
Mouad Zahafi
Mouad Zahafi ('98)
MAR1:46.15
Q
  
 
2
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:46.34
Q
  
 
3
Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi ('04)
KEN1:46.45
Q
  
 
4
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:46.61
  
 SB
5
Bryce Hoppel
Bryce Hoppel ('97)
USA1:46.98
  
 
6
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:47.61
  
 
7
Navasky Anderson
Navasky Anderson 
JAM1:48.37
  
 
8
Brandon McBride
Brandon McBride ('94)
CAN1:57.43
  
 
Indledende 4
20.7.
20.7.
1
Djamel Sejati
Djamel Sejati ('99)
ALG1:46.39
Q
  
 
2
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED1:46.59
Q
  
 
3
Abdessalem Ayouni
Abdessalem Ayouni ('94)
TUN1:46.59
Q
  
 
4
Adrian Ben
Adrian Ben ('98)
ESP1:46.71
  
 
5
Brandon Miller
Brandon Miller ('02)
USA1:47.29
  
 
6
Tshepo Tshite
Tshepo Tshite ('97)
RSA1:47.61
  
 
7
Brad Mathas
Brad Mathas ('93)
NZL1:47.70
  
 
Indledende 5
20.7.
20.7.
1
Marco Arop
Marco Arop ('98)
CAN1:44.56
Q
  
 
2
Jesús López
Jesús López ('97)
MEX1:44.67
Q
  
 SB
3
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:44.76
Q
  
 SB
4
Catalin Tecuceanu
Catalin Tecuceanu ('99)
ITA1:44.83
q
  
 PB
5
Noah Kibet
Noah Kibet ('04)
KEN1:45.41
q
  
 
6
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:45.77
q
  
 
7
Yassine Hathat
Yassine Hathat ('91)
ALG1:46.05
  
 
Jonah Koech
Jonah Koech ('96)
USA DQ
  
 
Indledende 6
20.7.
20.7.
1
Slimane Moula
Slimane Moula ('99)
ALG1:44.90
Q
  
 
2
Wycliffe Kinyamal
Wycliffe Kinyamal ('97)
KEN1:45.08
Q
  
 
3
Abdellatif El Guesse
Abdellatif El Guesse ('93)
MAR1:45.25
Q
  
 =SB
4
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:45.53
q
  
 SB
5
Tolesa Bodena
Tolesa Bodena 
ETH1:45.81
q
  
 
6
Patryk Dobek
Patryk Dobek ('94)
POL1:46.80
  
 
7
Žan Rudolf
Žan Rudolf ('93)
SLO1:49.87
  
 
M 1500 m    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR3:29.23
  
 PB
2
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:29.47
  
 SB
3
Mohamed Katir
Mohamed Katir ('98)
ESP3:29.90
  
 SB
4
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:30.20
  
 PB
5
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:30.60
  
 SB
6
Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot ('95)
KEN3:30.69
  
 SB
7
Abel Kipsang
Abel Kipsang ('96)
KEN3:31.21
  
 
8
Teddese Lemi
Teddese Lemi ('99)
ETH3:32.98
  
 SB
9
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS3:33.24
  
 SB
10
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL3:34.58
  
 SB
11
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP3:34.71
  
 SB
12
Josh Thompson
Josh Thompson ('93)
USA3:35.57
  
 
Semifinale17.7.
Semi 1
17.7.
17.7.
1
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:36.92
Q
  
 
2
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:37.01
Q
  
 
3
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:37.02
Q
  
 
4
Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot ('95)
KEN3:37.04
Q
  
 
5
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP3:37.21
Q
  
 
6
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:37.22
  
 
7
Charles Philibert-Thiboutot
Charles Philibert-Thiboutot ('90)
CAN3:37.29
  
 
8
Johnny Gregorek
Johnny Gregorek ('91)
USA3:37.35
  
 
9
Samuel Tefera
Samuel Tefera ('99)
ETH3:37.71
  
 
10
Olli Hoare
Olli Hoare ('97)
AUS3:38.36
  
 
11
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX3:40.41
  
 
12
Andrew Coscoran
Andrew Coscoran ('96)
IRL3:44.66
  
 
Semi 2
17.7.
17.7.
1
Abel Kipsang
Abel Kipsang ('96)
KEN3:33.68
Q
  
 
2
Mohamed Katir
Mohamed Katir ('98)
ESP3:34.45
Q
  
 SB
3
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR3:34.48
Q
  
 
4
Teddese Lemi
Teddese Lemi ('99)
ETH3:35.04
Q
  
 SB
5
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS3:35.07
Q
  
 
6
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL3:35.27
q
  
 SB
7
Josh Thompson
Josh Thompson ('93)
USA3:35.55
q
  
 SB
8
Samuel Tanner
Samuel Tanner 
NZL3:36.32
  
 
9
Cameron Proceviat
Cameron Proceviat ('93)
CAN3:38.83
  
 
10
Santiago Catrofe
Santiago Catrofe ('99)
URU3:40.16
  
 
11
William Paulson
William Paulson ('94)
CAN3:40.41
  
 
12
Kumari Taki
Kumari Taki ('99)
KEN3:50.15
  
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7.
16.7.
1
Olli Hoare
Olli Hoare ('97)
AUS3:36.17
Q
  
 
2
Samuel Tefera
Samuel Tefera ('99)
ETH3:36.35
Q
  
 SB
3
Andrew Coscoran
Andrew Coscoran ('96)
IRL3:36.36
Q
  
 SB
4
Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot ('95)
KEN3:36.41
Q
  
 
5
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX3:36.51
Q
  
 
6
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:36.54
Q
  
 
7
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP3:36.69
q
  
 
8
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL3:36.76
q
  
 
9
Cameron Proceviat
Cameron Proceviat ('93)
CAN3:37.43
q
  
 
10
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER3:37.57
  
 
11
Abdelatif Sadiki
Abdelatif Sadiki ('99)
MAR3:37.76
  
 
12
Ryan Mphahlele
Ryan Mphahlele ('98)
RSA3:39.17
  
 
13
Cooper Teare
Cooper Teare ('99)
USA3:41.15
  
 
14
Abraham Guem
Abraham Guem ('99)
SSD3:43.47
  
 
Indledende 2
16.7.
16.7.
1
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS3:34.91
Q
  
 SB
2
Charles Philibert-Thiboutot
Charles Philibert-Thiboutot ('90)
CAN3:35.02
Q
  
 SB
3
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:35.12
Q
  
 
4
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR3:35.31
Q
  
 
5
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:35.43
Q
  
 PB
6
Johnny Gregorek
Johnny Gregorek ('91)
USA3:35.65
Q
  
 
7
Santiago Catrofe
Santiago Catrofe ('99)
URU3:35.86
q
  
 SB
8
Teddese Lemi
Teddese Lemi ('99)
ETH3:36.24
q
  
 SB
9
Kumari Taki
Kumari Taki ('99)
KEN3:36.47
q
  
 
10
Charles Simotwo
Charles Simotwo ('95)
KEN3:37.66
  
 
11
Anas Essayi
Anas Essayi ('01)
MAR3:38.60
  
 SB
12
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:39.96
  
 
13
Isaac Nader
Isaac Nader ('99)
POR3:42.81
  
 
Indledende 3
16.7.
16.7.
1
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:38.94
Q
  
 
2
Josh Thompson
Josh Thompson ('93)
USA3:39.10
Q
  
 
3
Abel Kipsang
Abel Kipsang ('96)
KEN3:39.21
Q
  
 
4
William Paulson
William Paulson ('94)
CAN3:39.21
Q
  
 
5
Samuel Tanner
Samuel Tanner 
NZL3:39.33
Q
  
 
6
Mohamed Katir
Mohamed Katir ('98)
ESP3:39.45
Q
  
 
7
Ruben Verheyden
Ruben Verheyden 
BEL3:39.46
  
 
8
Filip Sasínek
Filip Sasínek ('96)
CZE3:39.47
  
 
9
Matthew Ramsden
Matthew Ramsden ('97)
AUS3:39.83
  
 
10
Ferdinand Kvan Edman
Ferdinand Kvan Edman ('93)
NOR3:39.92
  
 
11
El Hassane Moujahid
El Hassane Moujahid 
MAR3:39.98
  
 
12
Samuel Zeleke
Samuel Zeleke ('99)
ETH3:40.77
  
 
13
Ronald Musagala
Ronald Musagala ('92)
UGA3:40.87
  
 
14
Yervand Mkrtchyan
Yervand Mkrtchyan ('96)
ARM3:42.37
  
 
M 5000 m    
24.7.

Finale A

Finale
24.7.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR13:09.24
  
 
2
Jacob Krop
Jacob Krop ('01)
KEN13:09.98
  
 
3
Oscar Chelimo
Oscar Chelimo ('01)
UGA13:10.20
  
 SB
4
Luis Grijalva
Luis Grijalva ('99)
GUA13:10.44
  
 SB
5
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN13:10.46
  
 
6
Grant Fisher
Grant Fisher ('97)
USA13:11.65
  
 
7
Nicholas Kipkorir
Nicholas Kipkorir ('98)
KEN13:11.97
  
 
8
Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha ('97)
ETH13:12.09
  
 
9
Joshua Cheptegei
Joshua Cheptegei ('96)
UGA13:13.12
  
 
10
Daniel Simiyu
Daniel Simiyu ('95)
KEN13:16.64
  
 
11
Abdihamid Nur
Abdihamid Nur ('98)
USA13:18.05
  
 
12
Selemon Barega
Selemon Barega 
ETH13:19.62
  
 
13
Muktar Edris
Muktar Edris ('94)
ETH13:24.67
  
 
14
Marc Scott
Marc Scott ('93)
GBR13:41.04
  
 
15
Sam Parsons
Sam Parsons ('94)
GER13:45.89
  
 
Indledende heats21.7.
Indledende 1
21.7.
21.7.
1
Oscar Chelimo
Oscar Chelimo ('01)
UGA13:24.24
Q
  
 
2
Grant Fisher
Grant Fisher ('97)
USA13:24.44
Q
  
 
3
Selemon Barega
Selemon Barega 
ETH13:24.44
Q
  
 
4
Joshua Cheptegei
Joshua Cheptegei ('96)
UGA13:24.47
Q
  
 
5
Abdihamid Nur
Abdihamid Nur ('98)
USA13:24.48
Q
  
 
6
Nicholas Kipkorir
Nicholas Kipkorir ('98)
KEN13:24.56
q
  
 
7
Telahun Haile
Telahun Haile ('99)
ETH13:24.77
  
 
8
Ky Robinson
Ky Robinson ('02)
AUS13:27.03
  
 
9
Andrew Butchart
Andrew Butchart ('91)
GBR13:31.26
  
 SB
10
Sam Atkin
Sam Atkin ('93)
GBR13:34.36
  
 
11
Adel Mechaal
Adel Mechaal ('90)
ESP13:36.48
  
 
12
George Beamish
George Beamish ('96)
NZL13:36.86
  
 
13
Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås ('98)
NOR13:37.14
  
 
14
Soufiyan Bouqantar
Soufiyan Bouqantar ('93)
MAR13:37.69
  
 
15
Charles Philibert-Thiboutot
Charles Philibert-Thiboutot ('90)
CAN13:38.80
  
 
16
Maximilian Thorwirth
Maximilian Thorwirth ('95)
GER13:43.02
  
 
17
Altobelli da Silva
Altobelli da Silva ('90)
BRA13:43.80
  
 SB
18
Adrian Wildschutt
Adrian Wildschutt ('98)
RSA13:44.32
  
 
19
Mohamed Mohumed
Mohamed Mohumed ('99)
GER13:52.00
  
 
20
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed ('93)
SUD14:02.79
  
 SB
21
Nursultan Keneshbekov
Nursultan Keneshbekov 
KGZ14:15.59
  
 
Indledende 2
21.7.
21.7.
1
Jacob Krop
Jacob Krop ('01)
KEN13:13.30
Q
  
 
2
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR13:13.92
Q
  
 
3
Luis Grijalva
Luis Grijalva ('99)
GUA13:14.04
Q
  
 SB
4
Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha ('97)
ETH13:14.87
Q
  
 
5
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN13:15.17
Q
  
 
6
Daniel Simiyu
Daniel Simiyu ('95)
KEN13:15.17
q
  
 
7
Muktar Edris
Muktar Edris ('94)
ETH13:21.19
q
  
 
8
Marc Scott
Marc Scott ('93)
GBR13:22.54
q
  
 
9
Sam Parsons
Sam Parsons ('94)
GER13:24.50
q
  
 
10
Merhawi Mebrahtu
Merhawi Mebrahtu ('03)
ERI13:24.89
  
 
11
Woody Kincaid
Woody Kincaid ('92)
USA13:25.02
  
 
12
Hamish Carson
Hamish Carson ('88)
NZL13:37.62
  
 
13
Hyuga Endo
Hyuga Endo ('98)
JPN13:47.07
  
 
14
Peter Maru
Peter Maru ('03)
UGA13:47.65
  
 
15
Precious Mashele
Precious Mashele ('90)
RSA13:52.37
  
 
16
Matthew Ramsden
Matthew Ramsden ('97)
AUS13:52.90
  
 
17
Hicham Akankam
Hicham Akankam ('98)
MAR14:05.11
  
 
18
Yaseen Abdalla
Yaseen Abdalla ('01)
USA14:15.59
  
 
19
Kieran Tuntivate
Kieran Tuntivate ('97)
THA14:19.28
  
 SB
20
Jethro Saint-Fleur
Jethro Saint-Fleur ('95)
ARU16:04.46
  
 PB
M 10000 m    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Joshua Cheptegei
Joshua Cheptegei ('96)
UGA27:27.43
  
 SB
2
Stanley Waithaka
Stanley Waithaka 
KEN27:27.90
  
 SB
3
Jacob Kiplimo
Jacob Kiplimo 
UGA27:27.97
  
 SB
4
Grant Fisher
Grant Fisher ('97)
USA27:28.14
  
 
5
Selemon Barega
Selemon Barega 
ETH27:28.39
  
 
6
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN27:30.27
  
 
7
Berihu Aregawi
Berihu Aregawi ('01)
ETH27:31.00
  
 
8
Daniel Mateiko
Daniel Mateiko ('98)
KEN27:33.57
  
 SB
9
Joe Klecker
Joe Klecker ('96)
USA27:38.73
  
 SB
10
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL27:43.50
  
 SB
11
Jimmy Gressier
Jimmy Gressier ('97)
FRA27:44.55
  
 
12
Sean McGorty
Sean McGorty ('95)
USA27:46.30
  
 
13
Carlos Mayo
Carlos Mayo ('95)
ESP27:50.61
  
 
14
Tadese Worku
Tadese Worku ('02)
ETH27:51.25
  
 
15
Rodgers Kwemoi
Rodgers Kwemoi ('98)
KEN27:52.26
  
 
16
Rodrigue Kwizéra
Rodrigue Kwizéra ('99)
BDI28:01.49
  
 
17
Samuel Habtom
Samuel Habtom ('03)
ERI28:01.81
  
 
18
Egide Ntakarutimana
Egide Ntakarutimana ('97)
BDI28:24.07
  
 
19
Jack Rayner
Jack Rayner ('95)
AUS28:24.12
  
 
20
Ren Tazawa
Ren Tazawa 
JPN28:24.25
  
 
21
Zouhair Talbi
Zouhair Talbi ('95)
MAR28:28.69
  
 
22
Tatsuhiko Ito
Tatsuhiko Ito ('98)
JPN28:57.85
  
 
23
Patrick Dever
Patrick Dever ('96)
GBR29:13.88
  
 
24
Stephen Kissa
Stephen Kissa ('95)
UGA29:21.10
  
 SB
M Maraton    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Tamirat Tola
Tamirat Tola ('91)
ETH2:05:36
  
 
2
Mosinet Geremew
Mosinet Geremew ('92)
ETH2:06:44
  
 
3
Bashir Abdi
Bashir Abdi ('89)
BEL2:06:48
  
 
4
Cam Levins
Cam Levins ('89)
CAN2:07:09
  
NR PB
5
Geoffrey Kamworor
Geoffrey Kamworor ('92)
KEN2:07:14
  
 SB
6
Seifu Tura
Seifu Tura ('97)
ETH2:07:17
  
 
7
Gabriel Gerald Geay
Gabriel Gerald Geay ('96)
TAN2:07:31
  
 SB
8
Daniel do Nascimento
Daniel do Nascimento ('98)
BRA2:07:35
  
 
9
Shumi Dechasa
Shumi Dechasa ('89)
BRN2:07:52
  
 SB
10
Isaac Mpofu
Isaac Mpofu ('88)
ZIM2:07:56
  
NR PB
11
Maru Teferi
Maru Teferi ('92)
ISR2:07:59
  
 
12
Othmane El Goumri
Othmane El Goumri ('92)
MAR2:08:14
  
 
13
Yusuke Nishiyama
Yusuke Nishiyama ('94)
JPN2:08:35
  
 
14
Hamza Sahili
Hamza Sahili ('93)
MAR2:08:45
  
 
15
Barnabas Kiptum
Barnabas Kiptum ('86)
KEN2:08:59
  
 
16
Oqbe Kibrom
Oqbe Kibrom ('98)
ERI2:09:02
  
 
17
Hassan Chahdi
Hassan Chahdi ('89)
FRA2:09:20
  
 
18
Melikhaya Frans
Melikhaya Frans ('90)
RSA2:09:24
  
 PB
19
Galen Rupp
Galen Rupp ('86)
USA2:09:36
  
 SB
20
Rory Linkletter
Rory Linkletter ('96)
CAN2:10:24
  
 PB
21
Mohamed Reda El Aaraby
Mohamed Reda El Aaraby ('89)
MAR2:10:33
  
 
22
Goitom Kifle
Goitom Kifle ('93)
ERI2:11:10
  
 SB
23
Dong Guojian 
Dong Guojian  ('87)
CHN2:11:14
  
 SB
24
Elkanah Kibet
Elkanah Kibet ('83)
USA2:11:20
  
 SB
25
Tasama Moogas
Tasama Moogas ('88)
ISR2:11:36
  
 
26
Ser-Od Bat-Ochir
Ser-Od Bat-Ochir ('81)
MGL2:11:39
  
 SB
27
José Márcio da Silva
José Márcio da Silva ('90)
BRA2:11:43
  
 
28
Ben Preisner
Ben Preisner ('96)
CAN2:11:47
  
 SB
29
Patricio Castillo
Patricio Castillo ('92)
MEX2:11:51
  
 SB
30
Thomas De Bock
Thomas De Bock ('91)
BEL2:11:54
  
 SB
31
Yang Shaohui 
Yang Shaohui  ('92)
CHN2:11:56
  
 
32
Olivier Irabaruta
Olivier Irabaruta ('90)
BDI2:12:00
  
 
33
Jackson Kiprop
Jackson Kiprop ('86)
UGA2:12:14
  
 
34
Felix Chemonges
Felix Chemonges ('93)
UGA2:12:16
  
 
35
Tebello Ramakongoana
Tebello Ramakongoana ('96)
LES2:12:35
  
 SB
36
Héctor Garibay
Héctor Garibay ('88)
BOL2:12:44
  
 
37
Paulo Roberto Paula
Paulo Roberto Paula ('79)
BRA2:13:39
  
 
38
Gaku Hoshi
Gaku Hoshi ('98)
JPN2:13:44
  
 
39
Nicolás Cuestas
Nicolás Cuestas ('86)
URU2:13:52
  
 
40
Fred Musobo
Fred Musobo ('96)
UGA2:13:58
  
 
41
Eulalio Munoz
Eulalio Munoz ('95)
ARG2:14:29
  
 SB
42
Byambajav Tseveenravdan
Byambajav Tseveenravdan ('90)
MGL2:14:44
  
 
43
Tom Gröschel
Tom Gröschel ('91)
GER2:14:56
  
 SB
44
Hizkel Tewelde
Hizkel Tewelde ('86)
ERI2:15:01
  
 SB
45
Peng Jianhua 
Peng Jianhua  ('96)
CHN2:16:12
  
 SB
46
Colin Mickow
Colin Mickow ('90)
USA2:16:36
  
 SB
47Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN2:16:55
  
 SB
48
Haimro Alame
Haimro Alame ('90)
ISR2:17:05
  
 
49
Josh Griffiths
Josh Griffiths ('93)
GBR2:17:37
  
 
50
Ernesto Zamora
Ernesto Zamora ('83)
URU2:17:54
  
 
51
Dario Castro
Dario Castro ('89)
MEX2:18:32
  
 
52
Tumelo Motlagale
Tumelo Motlagale ('86)
RSA2:20:21
  
 
53
Eddie Garcia
Eddie Garcia ('92)
ISV2:23:16
  
 SB
54
Krishna Bahadur Basnet
Krishna Bahadur Basnet ('83)
NEP2:24:19
  
 SB
David Nilsson
David Nilsson ('87)
SWE DNF
  
 
Lahsene Bouchikhi
Lahsene Bouchikhi ('93)
BEL DNF
  
 
Emmanuel Giniki
Emmanuel Giniki ('88)
TAN DNF
  
 
Oh Joo-Han 
Oh Joo-Han  ('88)
KOR DNF
  
 
Lelisa Desisa
Lelisa Desisa ('90)
ETH DNF
  
 
Gantulga Dambadarjaa
Gantulga Dambadarjaa ('89)
MGL DNF
  
 
Ibrahim Hassan Bouh
Ibrahim Hassan Bouh ('97)
DJI DNF
  
 
Kengo Suzuki
Kengo Suzuki ('95)
JPN DNS
  
 
Abdi Nageeye
Abdi Nageeye ('89)
NED DNF
  
 
M 3000 m forh.    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Soufiane El Bakkali
Soufiane El Bakkali ('96)
MAR8:25.13
  
 
2
Lamecha Girma
Lamecha Girma 
ETH8:26.01
  
 
3
Conseslus Kipruto
Conseslus Kipruto ('94)
KEN8:27.92
  
 
4
Getnet Wale
Getnet Wale 
ETH8:28.68
  
 
5
Abraham Kibiwot
Abraham Kibiwot ('96)
KEN8:28.95
  
 
6
Evan Jager
Evan Jager ('89)
USA8:29.08
  
 
7
Yemane Hailesilassie
Yemane Hailesilassie ('98)
ERI8:29.40
  
 
8
Hillary Bor
Hillary Bor ('89)
USA8:29.77
  
 
9
Daniel Arce
Daniel Arce ('92)
ESP8:30.05
  
 
10
Hailemariyam Amare
Hailemariyam Amare ('97)
ETH8:31.54
  
 
11
Avinash Sable
Avinash Sable ('94)
IND8:31.75
  
 
12
Ahmed Abdelwahed
Ahmed Abdelwahed ('96)
ITA8:33.43
  
 
13
Mehdi Belhadj
Mehdi Belhadj ('95)
FRA8:34.49
  
 
14
Sebastián Martos
Sebastián Martos ('89)
ESP8:36.66
  
 
15
Leonard Bett
Leonard Bett 
KEN8:36.74
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Soufiane El Bakkali
Soufiane El Bakkali ('96)
MAR8:16.65
Q
  
 
2
Leonard Bett
Leonard Bett 
KEN8:16.94
Q
  
 
3
Abraham Kibiwot
Abraham Kibiwot ('96)
KEN8:17.04
Q
  
 
4
Getnet Wale
Getnet Wale 
ETH8:17.49
q
  
 
5
Sebastián Martos
Sebastián Martos ('89)
ESP8:18.94
q
  
 
6
Ahmed Abdelwahed
Ahmed Abdelwahed ('96)
ITA8:21.04
q
  
 
7
Benard Keter
Benard Keter ('92)
USA8:21.94
  
 
8
John Gay
John Gay ('96)
CAN8:27.02
  
 
9
Ben Buckingham
Ben Buckingham ('91)
AUS8:29.15
  
 
10
Kosei Yamaguchi
Kosei Yamaguchi ('91)
JPN8:30.92
  
 
11
Bilal Tabti
Bilal Tabti ('93)
ALG8:38.45
  
 
12
Frederik Ruppert
Frederik Ruppert ('97)
GER8:45.55
  
 
13
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL9:03.11
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Lamecha Girma
Lamecha Girma 
ETH8:19.64
Q
  
 
2
Conseslus Kipruto
Conseslus Kipruto ('94)
KEN8:20.12
Q
  
 
3
Hillary Bor
Hillary Bor ('89)
USA8:20.18
Q
  
 
4
Mehdi Belhadj
Mehdi Belhadj ('95)
FRA8:20.47
q
  
 
5
Ryuji Miura
Ryuji Miura ('02)
JPN8:21.80
  
 
6
Edward Trippas
Edward Trippas ('98)
AUS8:23.83
  
 
7
Mohamed Ismail Ibrahim
Mohamed Ismail Ibrahim ('97)
DJI8:25.85
  
 
8
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR8:26.12
  
 PB
9
Hichem Bouchicha
Hichem Bouchicha ('89)
ALG8:27.39
  
 
10
Ahmed Jaziri
Ahmed Jaziri ('97)
TUN8:28.28
  
 
11
Víctor Ruiz
Víctor Ruiz ('93)
ESP8:33.42
  
 
12
Ryan Smeeton
Ryan Smeeton ('98)
CAN8:33.51
  
 
13
Salaheddine Ben Yazide
Salaheddine Ben Yazide ('03)
MAR8:38.46
  
 
14
Carlos Andrés San Martín
Carlos Andrés San Martín ('93)
COL8:48.66
  
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Hailemariyam Amare
Hailemariyam Amare ('97)
ETH8:18.34
Q
  
 
2
Evan Jager
Evan Jager ('89)
USA8:18.44
Q
  
 
3
Avinash Sable
Avinash Sable ('94)
IND8:18.75
Q
  
 
4
Yemane Hailesilassie
Yemane Hailesilassie ('98)
ERI8:18.75
q
  
 SB
5
Daniel Arce
Daniel Arce ('92)
ESP8:21.06
q
  
 
6
Mohamed Amine Jihnaoui
Mohamed Amine Jihnaoui ('97)
TUN8:22.00
  
 
7
Benjamin Kigen
Benjamin Kigen ('93)
KEN8:22.52
  
 
8
Karl Bebendorf
Karl Bebendorf ('96)
GER8:25.73
  
 SB
9
Jacob Boutera
Jacob Boutera ('96)
NOR8:31.47
  
 
10
Vidar Johansson
Vidar Johansson ('96)
SWE8:33.51
  
 
11
Ryuma Aoki
Ryuma Aoki ('97)
JPN8:33.89
  
 
12
Jean-Simon Desgagnés
Jean-Simon Desgagnés ('98)
CAN8:40.90
  
 
13
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN8:43.01
  
 
Mohammed Tindoufti
Mohammed Tindoufti ('93)
MAR DNF
  
 
M 110 m hæk    
17.7. Vind: +1.2

Finale A

Finale
17.7.Vind: +1.2
1
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA13.03
  0.124
 
2
Trey Cunningham
Trey Cunningham ('98)
USA13.08
  0.109
 
3
Asier Martínez
Asier Martínez 
ESP13.17
  0.126
NU23R PB
4
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL13.32
  0.140
 
5
Joshua Zeller
Joshua Zeller 
GBR13.33
  0.145
 
Hansle Parchment
Hansle Parchment ('90)
JAM DNS
  
 
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR DQ
  
 
Devon Allen
Devon Allen ('94)
USA DQ
  
 
Semifinale17.7.
Semi 1
17.7. Vind: -0.6
17.7.Vind: -0.6
1
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA13.01
Q
  0.128
 SB
2
Joshua Zeller
Joshua Zeller 
GBR13.31
Q
  0.124
 
3
Amine Bouanani
Amine Bouanani ('97)
ALG13.37
  0.130
NR PB
4
Rafael Henrique Pereira
Rafael Henrique Pereira ('97)
BRA13.46
  0.125
 
5
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA13.47
  0.154
 
6
Orlando Bennett
Orlando Bennett ('99)
JAM13.67
  0.139
 
7
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.67
  0.149
 
8
Shuhei Ishikawa
Shuhei Ishikawa ('95)
JPN13.68
  0.144
 
Semi 2
17.7. Vind: +0.3
17.7.Vind: +0.3
1
Trey Cunningham
Trey Cunningham ('98)
USA13.07
Q
  0.120
 
2
Asier Martínez
Asier Martínez 
ESP13.26
Q
  0.141
 SB
3
Rasheed Broadbell
Rasheed Broadbell 
JAM13.27
  0.129
 
4
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA13.40
  0.129
 SB
5
Shunsuke Izumiya
Shunsuke Izumiya 
JPN13.42
  0.112
 
6
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.49
  0.142
 
7
David King
David King ('94)
GBR13.51
  0.120
 
8
Eduardo Rodrigues
Eduardo Rodrigues ('95)
BRA13.62
  0.130
 
Semi 3
17.7. Vind: +2.5
17.7.Vind: +2.5
1
Hansle Parchment
Hansle Parchment ('90)
JAM13.02 w
Q
  0.128
 
2
Devon Allen
Devon Allen ('94)
USA13.09 w
Q
  0.101
 
3
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR13.21 w
q
  0.115
 
4
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL13.22 w
q
  0.135
 
5
Just Kwaou-Mathey
Just Kwaou-Mathey ('99)
FRA13.25 w
  0.148
 
6
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR13.35 w
  0.141
 
7
Nicholas Hough
Nicholas Hough ('93)
AUS13.42 w
  0.131
 
8
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP13.44 w
  0.113
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7. Vind: -0.5
16.7.Vind: -0.5
1
Trey Cunningham
Trey Cunningham ('98)
USA13.28
Q
  0.115
 
2
Rasheed Broadbell
Rasheed Broadbell 
JAM13.36
Q
  0.139
 
3
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR13.45
Q
  0.120
 
4
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.49
Q
  0.140
 
5
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA13.49
q
  0.134
 
6
Mikdat Sevler
Mikdat Sevler ('98)
TUR13.61
  0.114
 
7
Petr Svoboda
Petr Svoboda ('84)
CZE13.65
  0.121
 
8
Jeremie Lararaudeuse
Jeremie Lararaudeuse ('01)
MRI14.19
  0.149
 
Indledende 2
16.7. Vind: +0.4
16.7.Vind: +0.4
1
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA13.14
Q
  0.147
 
2
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL13.37
Q
  0.146
 
3
Joshua Zeller
Joshua Zeller 
GBR13.41
Q
  0.126
 
4
Eduardo Rodrigues
Eduardo Rodrigues ('95)
BRA13.46
Q
  0.134
 
5
Nicholas Hough
Nicholas Hough ('93)
AUS13.51
q
  0.153
 
6
Xie Wenjun 
Xie Wenjun  ('90)
CHN13.58
  0.116
 
7
Louis François Mendy
Louis François Mendy ('99)
SEN13.70
  0.179
 
8
Chen Kuei-Ju 
Chen Kuei-Ju  ('93)
TPE13.82
  0.134
 
Indledende 3
16.7. Vind: -0.3
16.7.Vind: -0.3
1
Asier Martínez
Asier Martínez 
ESP13.37
Q
  0.137
 
2
Amine Bouanani
Amine Bouanani ('97)
ALG13.44
Q
  0.134
 
3
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA13.48
Q
  0.132
 
4
Shuhei Ishikawa
Shuhei Ishikawa ('95)
JPN13.53
Q
  0.144
 
5
Orlando Bennett
Orlando Bennett ('99)
JAM13.55
q
  0.159
 
6
Rasheem Brown
Rasheem Brown 
CAY13.78
  0.140
 
7
Gregor Traber
Gregor Traber ('92)
GER13.81
  0.145
 
Daniel Roberts
Daniel Roberts ('98)
USA DQ
  
 
Indledende 4
16.7. Vind: +0.2
16.7.Vind: +0.2
1
Hansle Parchment
Hansle Parchment ('90)
JAM13.17
Q
  0.153
 
2
Rafael Henrique Pereira
Rafael Henrique Pereira ('97)
BRA13.23
Q
  0.140
 
3
Just Kwaou-Mathey
Just Kwaou-Mathey ('99)
FRA13.32
Q
  0.150
 
4
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR13.47
Q
  0.134
 
5
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP13.58
q
  0.137
 
6
Rachid Muratake
Rachid Muratake ('02)
JPN13.73
  0.182
 
7
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN13.91
  0.143
 
8
Chris Douglas
Chris Douglas ('97)
AUS13.95
  0.198
 
Indledende 5
16.7. Vind: +0.4
16.7.Vind: +0.4
1
Devon Allen
Devon Allen ('94)
USA13.47
Q
  0.123
 
2
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.52
Q
  0.133
 
3
Shunsuke Izumiya
Shunsuke Izumiya 
JPN13.56
Q
  0.128
 
4
David King
David King ('94)
GBR13.57
Q
  0.117
 
5
Antonio Alkana
Antonio Alkana ('90)
RSA13.64
  0.116
 
6
Wellington Zaza
Wellington Zaza ('95)
LBR13.81
  0.120
 
7
Richard Diawara
Richard Diawara ('95)
MLI14.35
  0.136
 
Gabriel Constantino
Gabriel Constantino ('95)
BRA DQ
  
 
M 400 m hæk    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA46.29
  0.141
NR PB
2
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA46.89
  0.157
 SB
3
Trevor Bassitt
Trevor Bassitt ('98)
USA47.39
  0.147
 PB
4
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA47.41
  0.134
 PB
5
Khallifah Rosser
Khallifah Rosser ('95)
USA47.88
  0.176
 
6
Jaheel Hyde
Jaheel Hyde ('97)
JAM48.03
  0.149
 PB
7
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR48.42
  0.140
 
8
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST48.92
  0.140
 
Semifinale17.7.
Semi 1
17.7.
17.7.
1
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA48.44
Q
  0.181
 
2
Jaheel Hyde
Jaheel Hyde ('97)
JAM49.09
Q
  0.149
 
3
Julien Watrin
Julien Watrin ('92)
BEL49.52
  0.186
 
4
Ramsey Angela
Ramsey Angela ('99)
NED49.77
  0.155
 
5
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL50.08
  0.157
 
6
Alastair Chalmers
Alastair Chalmers 
GBR50.54
  0.157
 
7
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR51.49
  0.166
 
Kyron McMaster
Kyron McMaster ('97)
IVB DNS
  
 
Semi 2
17.7.
17.7.
1
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA47.85
Q
  0.166
 
2
Trevor Bassitt
Trevor Bassitt ('98)
USA48.17
Q
  0.144
 
3
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST48.40
q
  0.137
 
4
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE48.75
  0.161
 
5
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG48.90
  0.157
 
6
Moitalel Mpoke
Moitalel Mpoke ('01)
KEN49.34
  0.149
 
7
Gerald Drummond
Gerald Drummond ('94)
CRC49.37
  0.188
 
8
Shawn Rowe
Shawn Rowe ('92)
JAM49.80
  0.158
 
Semi 3
17.7.
17.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR48.00
Q
  0.169
 SB
2
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA48.14
Q
  0.136
 PB
3
Khallifah Rosser
Khallifah Rosser ('95)
USA48.34
q
  0.141
 
4
Kemar Mowatt
Kemar Mowatt ('95)
JAM48.59
  0.143
 
5
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED49.56
  0.145
 
6
Kazuki Kurokawa
Kazuki Kurokawa ('01)
JPN49.69
  0.136
 
7
Sokwakhana Zazini
Sokwakhana Zazini 
RSA50.22
  0.153
 
8
Ezekiel Nathaniel
Ezekiel Nathaniel ('03)
NGR54.18
  0.176
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7.
16.7.
1
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA49.06
Q
  0.156
 
2
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG49.58
Q
  0.171
 
3
Ezekiel Nathaniel
Ezekiel Nathaniel ('03)
NGR49.64
Q
  0.135
 
4
Kazuki Kurokawa
Kazuki Kurokawa ('01)
JPN50.02
Q
  0.142
 
5
Chen Chieh 
Chen Chieh  ('92)
TPE50.28
  0.158
 
6
Chris McAlister
Chris McAlister ('95)
GBR51.55
  0.158
 
Jordin Andrade
Jordin Andrade ('92)
CPV DNF
  
 
Indledende 2
16.7.
16.7.
1
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA49.41
Q
  0.157
 
2
Kemar Mowatt
Kemar Mowatt ('95)
JAM49.44
Q
  0.146
 
3
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA49.60
Q
  0.308
 
4
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED49.80
Q
  0.180
 
5
Sokwakhana Zazini
Sokwakhana Zazini 
RSA50.09
q
  0.148
 
6
Takayuki Kishimoto
Takayuki Kishimoto ('90)
JPN50.66
  0.117
 
7
M.P. Jabir
M.P. Jabir ('96)
IND50.76
  0.188
 
Indledende 3
16.7.
16.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR49.34
Q
  0.164
 SB
2
Julien Watrin
Julien Watrin ('92)
BEL49.83
Q
  0.199
 
3
Jaheel Hyde
Jaheel Hyde ('97)
JAM50.03
Q
  0.187
 
4
Moitalel Mpoke
Moitalel Mpoke ('01)
KEN50.19
Q
  0.177
 
5
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI50.40
  0.158
 
6
Ned Justeen Dino Azemia
Ned Justeen Dino Azemia ('97)
SEY53.07
  0.186
 
7
Juander Santos
Juander Santos ('95)
DOM58.80
  0.185
 
Indledende 4
16.7.
16.7.
1
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST48.78
Q
  0.169
 
2
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL49.15
Q
  0.160
 SB
3
Gerald Drummond
Gerald Drummond ('94)
CRC49.16
Q
  0.195
NR 
4
Trevor Bassitt
Trevor Bassitt ('98)
USA49.17
Q
  0.146
 
5
Alastair Chalmers
Alastair Chalmers 
GBR49.37
q
  0.134
 
6
Shawn Rowe
Shawn Rowe ('92)
JAM49.51
q
  0.156
 
7
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR49.83
q
  0.183
 
8
Mahau Suguimati
Mahau Suguimati ('84)
BRA52.43
  0.125
 
Indledende 5
16.7.
16.7.
1
Khallifah Rosser
Khallifah Rosser ('95)
USA48.62
Q
  0.168
 
2
Ramsey Angela
Ramsey Angela ('99)
NED49.62
Q
  0.182
 
3
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE49.64
Q
  0.169
 
4
Kyron McMaster
Kyron McMaster ('97)
IVB49.98
Q
  0.157
 
5
Mario Lambrughi
Mario Lambrughi ('92)
ITA50.18
  0.144
 
5
Pablo Andrés Ibáñez
Pablo Andrés Ibáñez ('98)
ESA50.18
  0.146
 
7
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE50.71
  0.173
 
M Højdespring    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim ('91)
QAT2.37
  
 SB
 
2.24
  O
2.27
  O
2.30 =SB
  O
2.33 SB
  O
2.35 WL SB
  O
2.37 WL SB
  O
2.42
  X
 
2
Woo Sang-Hyeok 
Woo Sang-Hyeok  ('96)
KOR2.35
  
=NR =PB
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
  O
2.33 =SB
XXO
2.35 =PB
 XO
2.37
  Xs
2.39
  XX
3
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.33
  
 SB
 
2.19
 XO
2.24
  O
2.27
XXO
2.30 SB
  O
2.33 SB
  O
2.35
XXs
2.37
  X
 
4
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.33
  
 SB
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30 =SB
XXO
2.33 SB
 XO
2.35
XXX
  
5
Shelby McEwen
Shelby McEwen ('96)
USA2.30
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
  O
2.33
XXs
2.35
  X
  
6
Luis Zayas
Luis Zayas ('97)
CUB2.27
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
XXX
    
6
Django Lovett
Django Lovett ('92)
CAN2.27
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
  O
2.30
XXX
    
8
Tomohiro Shinno
Tomohiro Shinno ('96)
JPN2.27
  
 
 
2.19
 XO
2.24
 XO
2.27
  O
2.30
XXX
    
9
JuVaughn Harrison
JuVaughn Harrison ('99)
USA2.27
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
 XO
2.30
XXX
    
10
Joel Baden
Joel Baden ('96)
AUS2.27
  
 
 
2.19
  O
2.24
 XO
2.27
 XO
2.30
XXX
    
11
Yonathan Kapitolnik
Yonathan Kapitolnik ('02)
ISR2.24
  
 
 
2.19
  O
2.24
  O
2.27
XXX
     
12
Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko ('92)
GER2.24
  
 
 
2.19
  O
2.24
XXO
2.27
XXX
     
13
Edgar Rivera
Edgar Rivera ('91)
MEX2.19
  
 
 
2.19
 XO
2.24
XXX
      
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Woo Sang-Hyeok 
Woo Sang-Hyeok  ('96)
KOR2.28
q
  A 1
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
  O
    
1
Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim ('91)
QAT2.28
q
  A 1
 
 
2.17
  O
2.25
  O
2.28
  O
     
1
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.28
q
  A 1
 SB
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28 SB
  O
    
1
Django Lovett
Django Lovett ('92)
CAN2.28
q
  A 1
 =SB
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28 =SB
  O
    
5
Luis Zayas
Luis Zayas ('97)
CUB2.28
q
  B 1
 SB
 
2.17
  O
2.21
 XO
2.25 =SB
  O
2.28 SB
  O
    
6
Tomohiro Shinno
Tomohiro Shinno ('96)
JPN2.28
q
  A 5
 
 
2.17
  O
2.21
 XO
2.25
 XO
2.28
  O
    
7
JuVaughn Harrison
JuVaughn Harrison ('99)
USA2.28
q
  B 2
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
 XO
    
8
Yonathan Kapitolnik
Yonathan Kapitolnik ('02)
ISR2.28
q
  B 3
 
 
2.17
  O
2.21
 XO
2.25
  O
2.28
 XO
    
9
Shelby McEwen
Shelby McEwen ('96)
USA2.28
q
  A 6
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
XXO
    
9
Joel Baden
Joel Baden ('96)
AUS2.28
q
  B 4
 SB
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28 SB
XXO
    
11
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.28
q
  B 5
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
XXO
2.28
XXO
    
12
Edgar Rivera
Edgar Rivera ('91)
MEX2.25
q
  B 6
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
XXX
    
12
Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko ('92)
GER2.25
q
  B 6
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
XXX
    
14
Hamish Kerr
Hamish Kerr ('96)
NZL2.25
  B 8
 
 
2.17
  O
2.21
 XO
2.25
  O
2.28
XXX
    
15
Oleh Doroshchuk
Oleh Doroshchuk ('01)
UKR2.25
  B 9
 PB
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25 PB
 XO
2.28
XXX
    
16
Marco Fassinotti
Marco Fassinotti ('89)
ITA2.25
  A 7
 
 
2.17
 XO
2.21
 XO
2.25
 XO
2.28
XXX
    
17
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.25
  A 8
 SB
 
2.17
  O
2.21
 XO
2.25 SB
XXO
2.28
XXX
    
18
Thiago Julio Moura
Thiago Julio Moura ('95)
BRA2.25
  B 10
 
 
2.17
  O
2.21
XXO
2.25
XXO
2.28
XXX
    
19
Ryoichi Akamatsu
Ryoichi Akamatsu ('95)
JPN2.21
  B 11
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
XXX
     
19
Tobias Potye
Tobias Potye ('95)
GER2.21
  A 9
 
 
2.17
  O
2.21
  O
2.25
XXX
     
21
Carlos Layoy
Carlos Layoy ('91)
ARG2.21
  A 10
 =SB
 
2.17
  O
2.21 =SB
 XO
2.25
XXX
     
22
Loïc Gasch
Loïc Gasch ('94)
SUI2.21
  A 11
 
 
2.17
 XO
2.21
 XO
2.25
XXX
     
23
Joel Clarke-Khan
Joel Clarke-Khan ('99)
GBR2.21
  B 12
 
 
2.17
  O
2.21
XXO
2.25
XXX
     
23
Donald Thomas
Donald Thomas ('84)
BAH2.21
  B 12
 
 
2.17
  O
2.21
XXO
2.25
XXX
     
25
Darius Carbin
Darius Carbin ('98)
USA2.17
  B 14
 
 
2.17
  O
2.21
XXX
      
26
Yual Reath
Yual Reath 
AUS2.17
  A 12
 
 
2.17
XXO
2.21
XXX
      
Nauraj Singh Randhawa
Nauraj Singh Randhawa ('92)
MAS NH
  A
 
 
2.17
XXX
       
Norbert Kobielski
Norbert Kobielski ('97)
POL NH
  A
 
 
2.17
  Xr
       
M Stangspring    
24.7.

Finale A

Finale
24.7.
1
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE6.21
  
WR PB
 
5.70
  O
5.87
 XO
5.94
  O
6.00
  O
6.06
  O
6.21 NR WL PB
 XO
  
2
Chris Nilsen
Chris Nilsen ('98)
USA5.94
  
 
 
5.55
  O
5.70
  O
5.80
  O
5.87
 XO
5.94
  O
6.00
XXX
  
3
Ernest John Obiena
Ernest John Obiena ('95)
PHI5.94
  
NR PB
 
5.55
  O
5.70
 XO
5.80
  O
5.87
  O
5.94 PB
 XO
6.00
XXX
  
4
Thiago Braz
Thiago Braz ('93)
BRA5.87
  
 
 
5.55
  O
5.70
  O
5.80
 XO
5.87
  O
5.94
XXs
6.00
  X
  
5
Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie ('86)
FRA5.87
  
 SB
 
5.70
  O
5.87 SB
 XO
5.94
XXX
     
5
Oleg Zernikel
Oleg Zernikel ('95)
GER5.87
  
 PB
 
5.55
  O
5.70
  O
5.80 =PB
  O
5.87 PB
 XO
5.94
XXX
   
7
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.87
  
 
 
5.55
 XO
5.70
 XO
5.80
XXO
5.87
XXO
5.94
XXX
   
8
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.80
  
=NR =PB
 
5.55
 XO
5.70
 XO
5.80 =PB
  O
5.87
XXX
    
9
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.80
  
 
 
5.55
  O
5.80
 XO
5.87
XXX
     
10
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.70
  
 
 
5.55
  O
5.70
  O
5.80
XXX
     
11
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.70
  
 
 
5.55
XXO
5.70
  O
5.80
XXX
     
Menno Vloon
Menno Vloon ('94)
NED NH
  
 
 
5.55
XXX
       
Kvalifikation22.7.
Kval
22.7.
22.7.
1
Chris Nilsen
Chris Nilsen ('98)
USA5.75
q
  A 1
 
 
5.50
  O
5.65
  O
5.75
  O
     
1
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE5.75
q
  A 1
 
 
5.65
  O
5.75
  O
      
1
Oleg Zernikel
Oleg Zernikel ('95)
GER5.75
q
  B 1
 SB
 
5.50
  O
5.65
  O
5.75 SB
  O
     
2
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.75
q
  B 2
 
 
5.50
  O
5.65
  O
5.75
 XO
     
3
Ernest John Obiena
Ernest John Obiena ('95)
PHI5.75
q
  B 3
 
 
5.50
 XO
5.65
  O
5.75
 XO
     
3
Thiago Braz
Thiago Braz ('93)
BRA5.75
q
  A 3
 
 
5.50
  O
5.65
XXO
5.75
  O
     
3
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.75
q
  B 3
 =SB
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
 XO
5.75 =SB
 XO
    
4
Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie ('86)
FRA5.75
q
  A 4
 
 
5.65
XXO
5.75
 XO
      
5
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.75
q
  A 5
 
 
5.50
  O
5.65
 XO
5.75
XXO
     
5
Menno Vloon
Menno Vloon ('94)
NED5.75
q
  B 5
 
 
5.30
  O
5.50
 XO
5.65
  O
5.75
XXO
    
5
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.75
q
  B 5
 
 
5.65
 XO
5.75
XXO
      
5
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.75
q
  A 5
 
 
5.50
  O
5.65
 XO
5.75
XXO
     
7
Seito Yamamoto
Seito Yamamoto ('92)
JPN5.65
  B 7
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
 XO
5.75
XXX
    
7
Simen Guttormsen
Simen Guttormsen ('01)
NOR5.65
  B 7
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
 XO
5.75
XXX
    
7
Rutger Koppelaar
Rutger Koppelaar ('93)
NED5.65
  A 7
 
 
5.50
  O
5.65
  O
5.75
XXX
     
8
Hussain Asim Al-Hizam
Hussain Asim Al-Hizam ('98)
KSA5.65
  A 8
 SB
 
5.30
 XO
5.50
  O
5.65 SB
  O
5.75
XXX
    
9
Thibaut Collet
Thibaut Collet ('99)
FRA5.65
  A 9
 
 
5.50
  O
5.65
XXO
5.75
XXX
     
9
Luke Winder
Luke Winder ('95)
USA5.65
  B 9
 
 
5.30
 XO
5.50
  O
5.65
 XO
5.75
XXX
    
10
Harry Coppell
Harry Coppell ('96)
GBR5.50
  A 10
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
XXX
     
10
Mikko Paavola
Mikko Paavola ('98)
FIN5.50
  B 10
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
XXX
     
10
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.50
  A 10
 
 
5.50
  O
5.65
XXX
      
11
Huang Bokai 
Huang Bokai  ('96)
CHN5.50
  B 11
 
 
5.50
XXO
5.65
XXX
      
11
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL5.50
  B 11
 
 
5.50
XXO
5.65
XXX
      
12
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE5.50
  A 12
 
 
5.50
 XO
5.65
XXX
      
12
Tommi Holttinen
Tommi Holttinen ('97)
FIN5.50
  A 12
 =SB
 
5.30
  O
5.50 =SB
 XO
5.65
XXX
     
14
Kurtis Marschall
Kurtis Marschall ('97)
AUS5.50
  A 14
 
 
5.50
XXO
5.65
XXX
      
15
Robert Renner
Robert Renner ('94)
SLO5.50
  A 15
 
 
5.30
 XO
5.50
XXO
5.65
XXX
     
16
Germán Chiaraviglio
Germán Chiaraviglio ('87)
ARG5.30
  A 16
 
 
5.30
 XO
5.50
XXX
      
Valentin Lavillenie
Valentin Lavillenie ('91)
FRA NH
  B
 
 
5.50
XXX
       
Torben Blech
Torben Blech ('95)
GER NH
  A
 
 
5.30
XXX
       
Augusto Dutra
Augusto Dutra ('90)
BRA NH
  B
 
 
5.50
XXX
       
Andrew Irwin
Andrew Irwin ('93)
USA NH
  B
 
 
5.30
XXX
       
M Længdespring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Wang Jianan 
Wang Jianan  ('96)
CHN8.36
+0.5
  
 SB
 
7.94
 0.8
  X
 0.3
8.03 SB
 0.6
  X
 1.6
8.03 =SB
 0.1
8.36 SB
 0.5
  
2
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE8.32
+0.5
  
 
 
  X
 1.3
8.30
 1.4
8.29
 0.1
8.24
 0.7
8.32
 0.5
8.20
 0.5
  
3
Simon Ehammer
Simon Ehammer 
SUI8.16
+0.5
  
 
 
6.42
 0.5
8.16
 0.5
7.78
 1.8
  X
 0.8
  X
 0.4
7.94
 2.3
  
4
Maykel D. Massó
Maykel D. Massó ('99)
CUB8.15
+0.5
  
 SB
 
  X
 1.1
8.15 SB
 0.5
  X
 1.6
7.79
 0.5
8.02
 0.8
7.88
 1.9
  
5
Steffin McCarter
Steffin McCarter ('97)
USA8.04
+0.3
  
 
 
7.87
 0.5
8.04
 0.3
  X
 0.1
7.88
 1.1
7.87
 0.0
  X
 0.6
  
6
Marquis Dendy
Marquis Dendy ('92)
USA8.02
0.0
  
 
 
  X
 0.2
8.02
 0.0
7.98
 0.1
  X
 1.8
  X
 0.5
  X
 1.7
  
7
Murali Sreeshankar
Murali Sreeshankar ('99)
IND7.96
+0.4
  
 
 
7.96
 0.4
  X
 0.6
  X
 0.3
7.89
 2.0
  X
 0.8
7.83
 1.8
  
8
Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres ('91)
ESP7.93
+0.3
  
 
 
7.91
 0.3
  X
 -0.5
7.93
 0.3
  X
 0.1
  X
 0.5
  X
 0.3
  
9
Wayne Pinnock
Wayne Pinnock 
JAM7.88
+0.5
  
 
 
7.33
 -0.1
7.88
 0.5
7.84
 0.2
     
10
Yuki Hashioka
Yuki Hashioka ('99)
JPN7.86
+0.4
  
 
 
  X
 1.0
  X
 0.6
7.86
 0.4
     
11
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE7.81
-0.7
  
 
 
6.12
 0.2
7.74
 0.1
7.81
 -0.7
     
12
Henry Frayne
Henry Frayne ('90)
AUS7.80
+0.2
  
 
 
  X
 0.8
7.80
 0.2
  X
 0.6
     
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Yuki Hashioka
Yuki Hashioka ('99)
JPN8.18
+0.4
Q
  A 1
 
 
  X
 0.4
8.18
 0.4
      
2
Marquis Dendy
Marquis Dendy ('92)
USA8.16
+0.2
Q
  A 2
 SB
 
7.80
 -0.2
8.02
 0.0
8.16 SB
 0.2
     
3
Simon Ehammer
Simon Ehammer 
SUI8.09
-0.6
q
  A 3
 
 
  X
 -0.6
7.90
 0.0
8.09
 -0.6
     
4
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE8.09
-0.7
q
  A 4
 
 
  X
 -0.4
7.83
 0.6
8.09
 -0.7
     
5
Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres ('91)
ESP8.03
+0.1
q
  A 5
 
 
  X
 0.7
  X
 0.2
8.03
 0.1
     
5
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE8.03
+0.9
q
  B 1
 
 
8.03
 0.9
  X
 0.3
  X
 0.6
     
7
Murali Sreeshankar
Murali Sreeshankar ('99)
IND8.00
+0.6
q
  B 2
 
 
7.86
 0.0
8.00
 0.6
  X
 -0.4
     
8
Henry Frayne
Henry Frayne ('90)
AUS7.99
0.0
q
  A 6
 
 
7.99
 0.0
  X
 0.4
  –     
9
Wang Jianan 
Wang Jianan  ('96)
CHN7.98
+1.5
q
  B 3
 SB
 
7.98 SB
 1.5
  –7.69
 0.4
     
10
Wayne Pinnock
Wayne Pinnock 
JAM7.97
+0.7
q
  A 7
 
 
7.74
 0.5
7.97
 0.7
  –     
11
Steffin McCarter
Steffin McCarter ('97)
USA7.94
+1.4
q
  B 4
 
 
7.94
 1.4
  X
 0.0
7.93
 0.4
     
12
Maykel D. Massó
Maykel D. Massó ('99)
CUB7.93
+0.8
q
  B 5
 
 
  X
 1.3
7.93
 0.8
7.60
 -0.8
     
13
Emiliano Lasa
Emiliano Lasa ('90)
URU7.89
+1.4
  B 6
 
 
7.89
 1.4
7.82
 0.8
  X
 0.0
     
14
Radek Juška
Radek Juška ('93)
CZE7.87
+0.9
  B 7
 
 
  X
 0.5
  X
 1.0
7.87
 0.9
     
15
Ruswahl Samaai
Ruswahl Samaai ('91)
RSA7.86
-0.2
  A 8
 SB
 
6.34
 -0.2
7.86 SB
 -0.2
  X
 0.4
     
16
Chris Mitrevski
Chris Mitrevski ('96)
AUS7.83
+1.4
  B 8
 
 
7.79
 0.0
7.57
 1.4
7.83
 1.4
     
17
Will Williams
Will Williams ('95)
USA7.83
+0.7
  B 9
 
 
7.83
 0.7
7.53
 0.4
7.74
 1.3
     
18
LaQuan Nairn
LaQuan Nairn ('96)
BAH7.80
+0.2
  B 10
 
 
7.80
 0.2
  X
 0.4
7.80
 0.4
     
19
Jovan van Vuuren
Jovan van Vuuren ('96)
RSA7.80
-0.1
  B 11
 
 
7.80
 -0.1
  X
 0.3
7.50
 0.4
     
20
J. Jeswin Aldrin
J. Jeswin Aldrin ('01)
IND7.79
+0.3
  A 9
 
 
  X
 0.3
  X
 -0.1
7.78
 0.3
     
21
Natsuki Yamakawa
Natsuki Yamakawa ('95)
JPN7.75
+0.5
  B 12
 
 
7.50
 1.8
7.72
 0.9
7.75
 0.5
     
22
Huang Changzhou 
Huang Changzhou  ('94)
CHN7.75
+0.3
  A 10
 
 
7.59
 0.0
7.75
 0.3
7.68
 0.6
     
23
Muhammed Anees Yahya
Muhammed Anees Yahya ('95)
IND7.73
+0.7
  A 11
 
 
7.19
 0.3
7.72
 0.7
7.58
 0.3
     
24
Tristan James
Tristan James ('97)
DMA7.72
+0.8
  B 13
 
 
  X
 -1.9
7.72
 0.8
7.59
 0.8
     
25
José Luís Mandros
José Luís Mandros ('98)
PER7.71
0.0
  A 12
 
 
  X
 0.1
7.70
 0.0
  X
 0.3
     
26
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN7.56
+0.5
  A 13
 
 
7.55
 -0.4
7.56
 0.5
7.31
 -0.2
     
27
Samory Fraga
Samory Fraga ('96)
BRA7.51
+0.6
  A 14
 
 
  X
 0.5
7.51
 0.6
6.77
 0.0
     
28
Salem Saleh El-Jerbi
Salem Saleh El-Jerbi ('94)
OMA7.43
+0.2
  A 15
 
 
  X
 -0.4
7.43
 0.2
7.29
 0.4
     
29
Benjamin Gföhler
Benjamin Gföhler ('94)
SUI7.41
+0.8
  B 14
 
 
7.41
 0.8
7.39
 1.1
7.40
 -0.1
     
Tajay Gayle
Tajay Gayle ('96)
JAM NM
  B
 
 
  X
 0.4
  X
 0.2
  X
 0.9
     
Héctor Santos
Héctor Santos ('98)
ESP NM
  B
 
 
  X
 -1.0
  X
 0.2
  X
 0.2
     
Cheswill Johnson
Cheswill Johnson ('97)
RSA NM
  A
 
 
  X
 0.2
  X
 0.3
  X
 0.0
     
M Trespring    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Pedro Pablo Pichardo
Pedro Pablo Pichardo ('93)
POR17.95
+0.3
  
 SB
 
17.95 WL SB
 0.3
17.92
 0.1
17.57
 0.9
  –  X
 0.9
17.51
 -0.3
  
2
Hugues Fabrice Zango
Hugues Fabrice Zango ('93)
BUR17.55
+1.4
  
 SB
 
17.55 SB
 1.4
16.95
 2.5
17.38
 1.8
17.14
 2.0
  X
 0.2
17.49
 1.7
  
3
Zhu Yaming 
Zhu Yaming  ('94)
CHN17.31
-0.8
  
 SB
 
17.00
 -0.7
17.31 SB
 -0.8
  X
 0.6
16.98
 -0.9
  X
 1.0
16.85
 1.1
  
4
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA17.25
-0.2
  
 
 
17.25
 -0.2
17.16
 1.1
  –17.12
 1.4
  X
 1.4
  X
 1.6
  
5
Emmanuel Ihemeje
Emmanuel Ihemeje ('98)
ITA17.17 w
+2.6
  
 
 
  X
 2.0
17.03
 0.5
16.69
 1.2
16.81
 0.9
16.71
 0.5
17.17
 2.6
  
6
Donald Scott
Donald Scott ('92)
USA17.14
+0.9
  
 SB
 
17.14 SB
 0.9
  X
 0.5
16.79
 -0.1
16.98
 1.8
17.04
 3.1
16.94
 1.5
  
7
Almir dos Santos
Almir dos Santos ('93)
BRA16.87
+0.1
  
 
 
  X
 0.1
16.69
 0.8
16.87
 0.1
  X
 0.8
16.38
 1.8
13.26
 2.2
  
8
Jean-Marc Pontvianne
Jean-Marc Pontvianne ('94)
FRA16.86
-0.7
  
 
 
  X
 0.5
  X
 0.5
16.86
 -0.7
  X
 -0.3
  X
 0.1
  X
 1.4
  
9
Eldhose Paul
Eldhose Paul ('96)
IND16.79
+1.1
  
 
 
16.37
 -0.9
16.79
 1.1
13.86
 0.2
     
10
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('93)
POR16.69
+1.8
  
 
 
  X
 3.4
16.69
 1.8
16.59
 -1.4
     
11
Will Claye
Will Claye ('91)
USA16.54
-0.2
  
 
 
  X
 1.5
  X
 0.4
16.54
 -0.2
     
Lázaro Martínez
Lázaro Martínez ('97)
CUB NM
  
 
 
  X
 -0.5
  X
 1.5
  X
 1.2
     
Kvalifikation21.7.
Kval
21.7.
21.7.
1
Pedro Pablo Pichardo
Pedro Pablo Pichardo ('93)
POR17.16
+1.5
Q
  A 1
 
 
17.16
 1.5
       
2
Hugues Fabrice Zango
Hugues Fabrice Zango ('93)
BUR17.15
-0.1
Q
  B 1
 
 
16.72
 1.2
17.15
 -0.1
      
3
Emmanuel Ihemeje
Emmanuel Ihemeje ('98)
ITA17.13
+1.1
Q
  B 2
 SB
 
17.03 =SB
 0.4
  –17.13 SB
 1.1
     
4
Zhu Yaming 
Zhu Yaming  ('94)
CHN17.08
+0.3
Q
  A 2
 
 
17.08
 0.3
       
5
Lázaro Martínez
Lázaro Martínez ('97)
CUB17.06
+0.5
Q
  B 3
 
 
16.97
 0.2
17.06
 0.5
      
6
Jean-Marc Pontvianne
Jean-Marc Pontvianne ('94)
FRA16.95
+0.2
q
  B 4
 SB
 
  X
 0.6
16.95 SB
 0.2
  X
 0.7
     
7
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA16.86
+0.7
q
  A 3
 
 
16.86
 0.7
16.75
 0.0
  –     
8
Donald Scott
Donald Scott ('92)
USA16.84
-0.2
q
  A 4
 
 
  X
 1.9
16.74
 0.9
16.84
 -0.2
     
9
Almir dos Santos
Almir dos Santos ('93)
BRA16.71
0.0
q
  A 5
 
 
16.32
 0.3
16.52
 0.4
16.71
 0.0
     
10
Will Claye
Will Claye ('91)
USA16.70
+1.1
q
  B 5
 
 
15.98
 0.7
16.25
 0.6
16.70
 1.1
     
11
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('93)
POR16.69
+0.1
q
  B 6
 
 
  X
 1.6
16.69
 0.1
16.56
 1.1
     
12
Eldhose Paul
Eldhose Paul ('96)
IND16.68
+0.3
q
  A 6
 
 
16.12
 1.1
16.68
 0.3
16.34
 0.6
     
13
Max Heß
Max Heß ('96)
GER16.64
+0.2
  A 7
 
 
16.64
 0.2
15.69
 0.0
16.56
 -1.0
     
14
Enzo Hodebar
Enzo Hodebar ('99)
FRA16.64
+0.9
  B 7
 
 
16.64
 0.9
  X
 0.1
  X
 0.2
     
15
Tobia Bocchi
Tobia Bocchi ('97)
ITA16.58
+0.2
  B 8
 
 
16.58
 0.2
  X
 -0.3
16.20
 0.4
     
16
Chris Benard
Chris Benard ('90)
USA16.53
+0.9
  B 9
 
 
  X
 0.5
  X
 2.2
16.53
 0.9
     
17
Praveen Chithravel
Praveen Chithravel ('01)
IND16.49
+1.2
  A 8
 
 
  X
 0.4
16.30
 0.4
16.49
 1.2
     
18
Christian Taylor
Christian Taylor ('90)
USA16.48
+0.3
  A 9
 
 
16.17
 -0.2
16.48
 0.3
16.44
 -0.9
     
19
Abdulla Aboobacker
Abdulla Aboobacker ('96)
IND16.45
0.0
  B 10
 
 
15.92
 0.7
16.45
 0.0
16.44
 0.3
     
20
Jordan Scott
Jordan Scott ('97)
JAM16.42
-0.3
  A 10
 
 
  X
 1.4
  X
 0.7
16.42
 -0.3
     
21
Andy Hechavarría
Andy Hechavarría 
CUB16.39
+1.2
  A 11
 
 
  X
 0.5
16.02
 -0.2
16.39
 1.2
     
22
Jah-Nhai Perinchief
Jah-Nhai Perinchief ('97)
BER16.38
+0.8
  A 12
 
 
16.38
 0.8
  X
 -0.3
16.26     
23
Pablo Torrijos
Pablo Torrijos ('92)
ESP16.32
+0.4
  A 13
 
 
  X
 -0.7
16.32
 0.4
  X
 1.1
     
24
Mateus de Sá
Mateus de Sá ('95)
BRA16.04
-0.8
  B 11
 
 
16.04
 -0.8
16.03
 0.7
  X
 1.2
     
25
Benjamin Compaoré
Benjamin Compaoré ('87)
FRA16.03
+0.5
  A 14
 
 
  X
 0.4
16.03
 0.5
  X
 0.8
     
26
Ben Williams
Ben Williams ('92)
GBR15.98
+1.0
  A 15
 
 
  X
 0.3
  X
 1.3
15.98
 1.0
     
27
Chengetayi David Mapaya
Chengetayi David Mapaya ('98)
ZIM15.75
+1.3
  B 12
 
 
  X
 0.8
15.75
 1.3
  X
 0.6
     
Alexsandro Melo
Alexsandro Melo ('95)
BRA NM
  B
 
 
  X
 -0.2
  X
 -0.3
  X
 0.1
     
M Kuglestød 7.26 kg    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Ryan Crouser
Ryan Crouser ('92)
USA22.94
  
 
 
22.2122.7122.5822.1622.94  X  
2
Joe Kovacs
Joe Kovacs ('89)
USA22.89
  
 SB
 
22.63  X22.1721.0522.89 SB22.42  
3
Josh Awotunde
Josh Awotunde ('95)
USA22.29
  
 PB
 
22.24 PB21.7021.14  X22.29 PB22.22  
4
Tom Walsh
Tom Walsh ('92)
NZL22.08
  
 
 
21.4020.6721.49  X22.0821.27  
5
Darlan Romani
Darlan Romani ('91)
BRA21.92
  
 SB
 
21.6921.90 SB  X21.92 SB21.34  X  
6
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO21.82
  
 SB
 
21.05  X  X21.35 SB21.82 SB21.58  
7
Jacko Gill
Jacko Gill ('94)
NZL21.40
  
 
 
19.1920.7520.8221.03  X21.40  
8
Adrian Piperi
Adrian Piperi ('99)
USA20.93
  
 
 
20.8820.93  X20.79  X  X  
9
Nick Ponzio
Nick Ponzio ('95)
ITA20.81
  
 
 
20.2820.8120.76     
10Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR20.66
  
 
 
20.6420.6619.98     
11
Chuk Enekwechi
Chuk Enekwechi ('93)
NGR20.65
  
 
 
20.15  X20.65     
12
Uziel Muñoz
Uziel Muñoz ('95)
MEX20.01
  
 
 
20.0119.7119.79     
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Ryan Crouser
Ryan Crouser ('92)
USA22.28
Q
  A 1
 
 
22.28       
2
Joe Kovacs
Joe Kovacs ('89)
USA21.50
Q
  B 1
 
 
21.50       
3
Tom Walsh
Tom Walsh ('92)
NZL21.44
Q
  A 2
 
 
20.8121.1121.44     
4
Nick Ponzio
Nick Ponzio ('95)
ITA21.35
Q
  B 2
 
 
21.0021.35      
5
Jacko Gill
Jacko Gill ('94)
NZL21.24
Q
  B 3
 
 
20.1621.24      
6
Josh Awotunde
Josh Awotunde ('95)
USA21.18
q
  A 3
 
 
21.18  X21.13     
7
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO21.17
q
  B 4
 
 
20.5621.17  X     
8
Adrian Piperi
Adrian Piperi ('99)
USA21.03
q
  B 5
 
 
21.03  X  X     
9
Darlan Romani
Darlan Romani ('91)
BRA20.98
q
  B 6
 
 
20.9420.9820.54     
10
Chuk Enekwechi
Chuk Enekwechi ('93)
NGR20.87
q
  A 4
 
 
20.5120.8720.85     
11Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR20.27
q
  A 5
 
 
19.9020.2719.83     
12
Uziel Muñoz
Uziel Muñoz ('95)
MEX20.24
q
  B 7
 
 
20.0620.2420.16     
13
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL20.24
  A 6
 
 
19.43  X20.24     
14
Michał Haratyk
Michał Haratyk ('92)
POL20.13
  B 8
 
 
19.8920.0820.13     
15
Roman Kokoshko
Roman Kokoshko ('96)
UKR20.02
  A 7
 
 
19.3520.0219.74     
16
Scott Lincoln
Scott Lincoln ('93)
GBR19.97
  A 8
 
 
19.41  X19.97     
17
Tsanko Arnaudov
Tsanko Arnaudov ('92)
POR19.93
  B 9
 
 
18.0619.6819.93     
18
Andrei Toader
Andrei Toader ('97)
ROU19.83
  A 9
 
 
19.8319.7819.60     
19
Wellington Morais
Wellington Morais ('96)
BRA19.80
  A 10
 
 
18.9819.80  X     
20
Eric Favors
Eric Favors ('96)
IRL19.76
  A 11
 
 
19.4419.5019.76     
21
Willian Dourado
Willian Dourado ('94)
BRA19.73
  B 10
 
 
19.6519.4119.73     
22
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA19.73
  A 12
 
 
19.49  X19.73     
23
Simon Bayer
Simon Bayer ('95)
GER19.71
  B 11
 
 
19.1319.1619.71     
24
Carlos Tobalina
Carlos Tobalina ('85)
ESP19.70
  B 12
 
 
19.4519.4719.70     
25
Nikólaos Skarvélis
Nikólaos Skarvélis ('93)
GRE19.55
  A 13
 
 
19.5519.01  X     
26
Frántsi-Anastásios Latifllári
Frántsi-Anastásios Latifllári ('96)
GRE18.98
  B 13
 
 
18.90  X18.98     
27
Ignacio Carballo
Ignacio Carballo ('94)
ARG18.74
  A 14
 
 
18.7418.06  X     
28
Dotun Ogundeji
Dotun Ogundeji ('96)
NGR18.35
  B 14
 
 
18.35  X  X     
29
John Kelly
John Kelly ('96)
IRL17.92
  B 15
 
 
  X  X17.92     
Tajinderpal Singh
Tajinderpal Singh ('94)
IND NM
  A
 
 
  –       
M Diskoskast 2.0 kg    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO71.13
  
 
 
65.2769.0271.1368.9570.5167.57  
2
Mykolas Alekna
Mykolas Alekna ('02)
LTU69.27
  
 
 
66.6467.8767.2869.27  X  X  
3
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU67.55
  
 
 
67.3166.06  X67.55  X  X  
4
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE67.10
  
 
 
66.5965.99  X65.3967.1066.86  
5
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE67.00
  
 
 
  X67.00  X  X  X  X  
6
Matt Denny
Matt Denny ('96)
AUS66.47
  
 
 
61.5565.5066.2965.5665.4966.47  
7
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU65.57
  
 SB
 
65.1063.8062.58  X  X65.57 SB  
8
Alex Rose
Alex Rose ('91)
SAM65.57
  
 
 
65.5764.1763.4162.78  X61.16  
9
Fedrick Dacres
Fedrick Dacres ('94)
JAM64.85
  
 
 
64.8563.2564.79     
10
Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger ('92)
AUT63.98
  
 
 
61.7263.9862.45     
11
Sam Mattis
Sam Mattis ('94)
USA63.19
  
 
 
60.8963.1962.82     
12
Traves Smikle
Traves Smikle ('92)
JAM62.23
  
 
 
  X62.23  X     
Kvalifikation17.7.
Kval
17.7.
17.7.
1
Mykolas Alekna
Mykolas Alekna ('02)
LTU68.91
Q
  A 1
 
 
65.7868.91      
2
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO68.23
Q
  A 2
 
 
68.23       
3
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE68.11
Q
  A 3
 SB
 
63.7168.11 SB      
4
Matt Denny
Matt Denny ('96)
AUS66.98
Q
  A 4
 
 
64.8966.98      
5
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU66.60
Q
  B 1
 
 
64.2166.60      
6
Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger ('92)
AUT66.51
Q
  B 2
 
 
66.51       
7
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE65.95
q
  B 3
 
 
  X65.95  X     
8
Sam Mattis
Sam Mattis ('94)
USA65.59
q
  A 5
 
 
61.8765.5962.30     
9
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU65.54
q
  A 6
 SB
 
59.4864.1465.54 SB     
10
Fedrick Dacres
Fedrick Dacres ('94)
JAM64.49
q
  B 4
 
 
58.8763.3664.49     
11
Traves Smikle
Traves Smikle ('92)
JAM64.21
q
  A 7
 
 
64.2163.16  X     
12
Alex Rose
Alex Rose ('91)
SAM64.14
q
  A 8
 
 
63.1164.1463.97     
13
Lawrence Okoye
Lawrence Okoye ('91)
GBR63.57
  A 9
 
 
63.57  X59.89     
14
Nicholas Percy
Nicholas Percy ('94)
GBR63.20
  B 5
 
 
58.3062.9063.20     
15
Marek Bárta
Marek Bárta ('92)
CZE62.90
  A 10
 
 
62.9061.5856.68     
16
Apostolos Parellis
Apostolos Parellis ('85)
CYP62.46
  A 11
 
 
62.4661.3261.27     
17
Martin Wierig
Martin Wierig ('87)
GER62.28
  B 6
 
 
60.5260.8662.28     
18
Andrew Evans
Andrew Evans ('91)
USA62.20
  B 7
 
 
59.3162.2062.18     
19
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER61.85
  B 8
 
 
61.8560.3060.36     
20
Claudio Romero
Claudio Romero 
CHI61.69
  B 9
 
 
61.69  X  X     
21
Philip Milanov
Philip Milanov ('91)
BEL61.47
  B 10
 
 
  X61.2261.47     
22
Mario A. Díaz
Mario A. Díaz ('99)
CUB60.83
  B 11
 
 
57.7258.3560.83     
23
Martin Marković
Martin Marković ('96)
CRO60.59
  B 12
 
 
  X57.7460.59     
24
Victor Hogan
Victor Hogan ('89)
RSA60.51
  B 13
 
 
60.51  X59.83     
25
Chad Wright
Chad Wright ('91)
JAM60.31
  A 12
 
 
59.14  X60.31     
26
Mauricio Ortega
Mauricio Ortega ('94)
COL59.91
  B 14
 
 
59.47  X59.91     
27
Werner Visser
Werner Visser ('98)
RSA58.44
  A 13
 
 
58.44  X  X     
28
Brian Williams
Brian Williams ('94)
USA58.25
  B 15
 
 
  X56.4058.25     
29
Torben Brandt
Torben Brandt ('95)
GER54.11
  A 14
 
 
54.1153.4253.52     
Lucas Nervi
Lucas Nervi ('01)
CHI NM
  A
 
 
  X  X  X     
M Hammerkast 7.26 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL81.98
  
 SB
 
74.7180.58 SB81.98 WL SB79.13  X  X  
2
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL81.03
  
 
 
77.4080.0781.03  X79.4579.53  
3
Eivind Henriksen
Eivind Henriksen ('90)
NOR80.87
  
 SB
 
78.8980.87 SB  X75.5577.7478.19  
4
Quentin Bigot
Quentin Bigot ('92)
FRA80.24
  
 
 
79.5278.8680.2479.9479.8579.38  
5
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN80.15
  
 PB
 
79.1279.4680.15 PB  X78.7779.07  
6
Rudy Winkler
Rudy Winkler ('94)
USA78.99
  
 
 
78.9177.49  X78.5178.9978.89  
7
Myhaylo Kokhan
Myhaylo Kokhan ('01)
UKR78.83
  
 SB
 
78.0778.83 SB  X77.9478.1677.97  
8
Daniel Haugh
Daniel Haugh ('95)
USA78.10
  
 
 
76.8078.10  X76.5277.71  X  
9
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE77.04
  
 
 
77.0474.3476.85     
10
Humberto Mansilla
Humberto Mansilla ('96)
CHI73.91
  
 
 
73.9171.7173.05     
11
Nick Miller
Nick Miller ('93)
GBR73.74
  
 
 
  X  X73.74     
12
Alex Young
Alex Young ('94)
USA73.60
  
 
 
73.6073.53  X     
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL80.09
Q
  B 1
 
 
74.6380.09      
2
Daniel Haugh
Daniel Haugh ('95)
USA79.34
Q
  A 1
 
 
74.5677.1379.34     
3
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL79.22
Q
  A 2
 
 
79.22       
4
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN79.13
Q
  B 2
 
 
79.13       
5
Rudy Winkler
Rudy Winkler ('94)
USA78.61
Q
  B 3
 
 
76.9778.61      
6
Eivind Henriksen
Eivind Henriksen ('90)
NOR78.12
Q
  A 3
 
 
78.12       
7
Quentin Bigot
Quentin Bigot ('92)
FRA77.95
Q
  B 4
 
 
75.6277.95      
8
Myhaylo Kokhan
Myhaylo Kokhan ('01)
UKR77.58
Q
  B 5
 
 
76.6274.9577.58     
9
Nick Miller
Nick Miller ('93)
GBR77.13
q
  A 4
 SB
 
77.13 SB  X  X     
10
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE76.03
q
  A 5
 
 
76.0374.4775.79     
11
Humberto Mansilla
Humberto Mansilla ('96)
CHI75.33
q
  B 6
 
 
72.8574.3975.33     
12
Alex Young
Alex Young ('94)
USA74.67
q
  B 7
 
 
74.67  X72.97     
13
Adam Keenan
Adam Keenan ('93)
CAN74.44
  A 6
 
 
74.3874.4472.24     
14
Javier Cienfuegos
Javier Cienfuegos ('90)
ESP74.25
  B 8
 
 
73.1672.4374.25     
15
Serghei Marghiev
Serghei Marghiev ('92)
MDA74.17
  B 9
 
 
70.1373.4674.17     
16
Diego Del Real
Diego Del Real ('94)
MEX74.12
  A 7
 
 
73.9674.1273.23     
17
Rowan Hamilton
Rowan Hamilton 
CAN74.02
  B 10
 
 
73.5874.0272.26     
18
Yann Chaussinand
Yann Chaussinand ('98)
FRA73.95
  A 8
 
 
72.6273.95  X     
19
Marcin Wrotyński
Marcin Wrotyński ('96)
POL73.55
  A 9
 
 
73.0073.5573.26     
20
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE73.45
  B 11
 
 
  X72.2673.45     
21
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR72.90
  B 12
 
 
70.31  X72.90     
22
Tristan Schwandke
Tristan Schwandke ('92)
GER72.87
  A 10
 
 
71.9472.8771.02     
23
Tuomas Seppänen
Tuomas Seppänen ('86)
FIN72.81
  A 11
 
 
72.6372.2972.81     
24
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL72.72
  A 12
 
 
72.3672.72  X     
25
Mihaíl Anastasákis
Mihaíl Anastasákis ('94)
GRE72.40
  B 13
 
 
70.3570.0372.40     
26
Allan Wolski
Allan Wolski ('90)
BRA71.27
  B 14
 
 
  X69.5671.27     
27
Aaron Kangas
Aaron Kangas ('97)
FIN69.69
  B 15
 
 
69.6969.6468.35     
28
Joaquín Gómez
Joaquín Gómez ('96)
ARG69.03
  A 13
 
 
69.0368.41  X     
Denzel Comenentia
Denzel Comenentia ('95)
NED NM
  A
 
 
  X  X  X     
M Spydkast 800 gram    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Anderson Peters
Anderson Peters ('97)
GRN90.54
  
 
 
90.2190.4687.2188.1185.8390.54  
2
Neeraj Chopra
Neeraj Chopra ('97)
IND88.13
  
 
 
  X82.3986.3788.13  X  X  
3
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE88.09
  
 
 
85.5287.2388.0983.4881.3182.88  
4
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER86.86
  
 
 
86.8671.8873.00  X81.7683.53  
5
Arshad Nadeem
Arshad Nadeem ('97)
PAK86.16
  
 SB
 
  X75.1382.05 SB86.16 SB83.63  X  
6
Lassi Etelätalo
Lassi Etelätalo ('88)
FIN82.70
  
 SB
 
78.2782.70 SB  X  –80.7180.99  
7
Andrian Mardare
Andrian Mardare ('95)
MDA82.26
  
 
 
79.55  X82.2679.4281.07  X  
8
Oliver Helander
Oliver Helander ('97)
FIN82.24
  
 
 
  X  X82.24  X  X  X  
9
Genki Dean
Genki Dean ('91)
JPN80.69
  
 
 
77.81  X80.69     
10
Rohit Yadav
Rohit Yadav ('01)
IND78.72
  
 
 
77.9678.0578.72     
11
Curtis Thompson
Curtis Thompson ('96)
USA78.39
  
 
 
78.39  X  X     
12
Ihab Abdelrahman
Ihab Abdelrahman ('89)
EGY75.99
  
 
 
  X72.7675.99     
Kvalifikation21.7.
Kval
21.7.
21.7.
1
Anderson Peters
Anderson Peters ('97)
GRN89.91
Q
  B 1
 
 
89.91       
2
Neeraj Chopra
Neeraj Chopra ('97)
IND88.39
Q
  A 1
 
 
88.39       
3
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER87.28
Q
  B 2
 
 
87.28       
4
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE85.23
Q
  A 2
 
 
85.23       
5
Ihab Abdelrahman
Ihab Abdelrahman ('89)
EGY83.41
q
  A 3
 
 
77.3483.41  X     
6
Oliver Helander
Oliver Helander ('97)
FIN82.41
q
  B 3
 
 
82.41  –  –     
7
Genki Dean
Genki Dean ('91)
JPN82.34
q
  A 4
 SB
 
79.2679.3382.34 SB     
8
Curtis Thompson
Curtis Thompson ('96)
USA81.73
q
  A 5
 
 
81.7381.50  X     
9
Arshad Nadeem
Arshad Nadeem ('97)
PAK81.71
q
  B 4
 SB
 
76.15 SB74.3881.71 SB     
10
Andrian Mardare
Andrian Mardare ('95)
MDA80.83
q
  B 5
 
 
80.8379.41  X     
11
Rohit Yadav
Rohit Yadav ('01)
IND80.42
q
  B 6
 
 
80.42  X77.32     
12
Lassi Etelätalo
Lassi Etelätalo ('88)
FIN80.03
q
  A 6
 
 
75.4179.4080.03     
13
Patriks Gailums
Patriks Gailums ('98)
LAT79.66
  B 7
 
 
75.4975.6379.66     
14
Julius Yego
Julius Yego ('89)
KEN79.60
  B 8
 
 
79.6075.3376.41     
15
Rolands Štrobinders
Rolands Štrobinders ('92)
LAT79.39
  A 7
 
 
77.8376.5079.39     
16
Keshorn Walcott
Keshorn Walcott ('93)
TTO78.87
  A 8
 
 
  X78.8776.63     
17
Manu Quijera
Manu Quijera ('98)
ESP78.61
  B 9
 
 
76.5378.6178.29     
18
Toni Keränen
Toni Keränen ('98)
FIN78.52
  A 9
 
 
76.1378.52  X     
19
Kenji Ogura
Kenji Ogura ('95)
JPN78.48
  B 10
 
 
78.4875.2277.20     
20
David Carreon
David Carreon ('94)
MEX77.61
  A 10
 
 
77.6176.7976.80     
21
Cameron McEntyre
Cameron McEntyre ('99)
AUS77.50
  B 11
 
 
65.72  X77.50     
22
Leandro Ramos
Leandro Ramos 
POR77.34
  B 12
 
 
77.3476.2772.48     
23
Johannes Grobler
Johannes Grobler ('97)
RSA76.30
  A 11
 
 
76.3073.74  X     
24
Tim Glover
Tim Glover ('90)
USA75.68
  B 13
 
 
  X75.6873.10     
25
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU75.20
  A 12
 
 
75.1274.3475.20     
26
Cruz Hogan
Cruz Hogan ('94)
AUS73.03
  A 13
 
 
69.7473.03  X     
27
Ethan Dabbs
Ethan Dabbs ('99)
USA72.81
  B 14
 
 
  X72.8172.35     
Andreas Hofmann
Andreas Hofmann ('91)
GER NM
  A
 
 
  X  X  X     
M Tikamp    
24.7.

Finale A

Finale
24.7.
1
Kevin Mayer
Kevin Mayer ('92)
FRA8816
  
 SB
 
10,62/+0,87,54/+1,114,982,0549,4013,92/+1,149,445,4070,314.41,44
2
Pierce LePage
Pierce LePage ('96)
CAN8701
  
 PB
 
10,39/+0,87,54/+0,814,831,9946,8413,78/+1,153,265,0057,524.42,77
3
Zach Ziemek
Zach Ziemek ('93)
USA8676
  
 PB
 
10,57/+0,87,70/+1,615,372,0849,5614,47/+1,548,405,4062,184.44,97
4
Ayden Owens-Delerme
Ayden Owens-Delerme 
PUR8532
  
NR PB
 
10,52/+0,87,64/+0,914,972,0245,0713,88/+1,142,364,5050,984.13,02
5
Lindon Victor
Lindon Victor ('93)
GRN8474
  
 SB
 
10,78/+0,87,26/+0,116,292,0249,2714,76/+1,553,924,8066,204.47,22
6
Niklas Kaul
Niklas Kaul ('98)
GER8434
  
 SB
 
11,22/-0,27,09/+1,214,522,0548,3914,27/+0,444,624,8069,744.13,81
7
Maicel Uibo
Maicel Uibo ('92)
EST8425
  
 SB
 
11,14/-0,27,32/+0,915,172,1150,3814,49/+1,546,525,3063,544.37,58
8
Cedric Dubler
Cedric Dubler ('95)
AUS8246
  
 
 
10,93/+1,17,56/+0,612,872,0847,7114,28/+1,142,885,1054,764.37,26
9
Johannes Erm
Johannes Erm ('98)
EST8227
  
 
 
10,94/+1,17,37/+1,815,011,9347,0214,38/+1,544,184,7056,874.25,08
10
Leo Neugebauer
Leo Neugebauer 
GER8182
  
 
 
11,07/+1,17,46/-0,615,831,9948,3414,86/+1,551,884,8052,804.48,41
11
Kyle Garland
Kyle Garland 
USA8133
  
 
 
10,69/+0,87,41/+0,915,242,1449,6414,18/+1,145,444,6053,234.58,94
12
Kai Kazmirek
Kai Kazmirek ('91)
GER8113
  
 
 
11,19/+1,17,49w/+2,614,292,0249,3314,43/+0,440,965,0062,524.43,51
13
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZE8107
  
 SB
 
11,11/+1,17,14/+1,214,891,9349,2914,14/+0,454,394,6061,494.55,90
14
Dan Golubovic
Dan Golubovic ('93)
AUS8071
  
 SB
 
10,99/-0,26,96/+1,115,001,9649,4413,92/+1,146,374,6056,754.29,67
15
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR8062
  
 
 
10,88/-0,27,55/+1,413,692,1749,8015,05/+1,542,894,7055,474.40,84
16
Steven Bastien
Steven Bastien ('94)
USA7939
  
 
 
10,93/+1,17,41w/+2,113,362,0247,9514,75/+0,440,664,7055,804.40,92
17
Ken Mullings
Ken Mullings ('97)
BAH7866
  
NR PB
 
10,83/+1,16,96/-0,913,832,0549,2514,02/+0,442,704,5056,924.52,85
18
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GER7008
  
 
 
11,43/-0,27,13W/+4,914,442,0550,9414,91/+1,542,13NH56,524.26,87
Andy Preciado
Andy Preciado ('97)
ECUDNF
  
 
 
DNFDNF
Ashley Moloney
Ashley Moloney 
AUSDNF
  
 
 
10,49/+0,87,46/+0,114,281,9646,8814,46/+0,442,45
Marcus Nilsson
Marcus Nilsson ('91)
SWEDNF
  
 
 
11,46/-0,25,90/+0,7DNF
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
ESTDNF
  
 
 
11,12/+1,17,26/+1,414,832,0549,1614,69/+0,430,49
Damian Warner
Damian Warner ('89)
CANDNF
  
 
 
10,27/+0,87,87/+0,514,992,05DNF
M 20 km kapgang    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Toshikazu Yamanishi
Toshikazu Yamanishi ('96)
JPN1:19:07
  
 SB
2
Koki Ikeda
Koki Ikeda ('98)
JPN1:19:14
  
 
3
Perseus Karlström
Perseus Karlström ('90)
SWE1:19:18
  
 SB
4
Samuel Gathimba
Samuel Gathimba ('87)
KEN1:19:25
  
 SB
5
Brian Pintado
Brian Pintado ('95)
ECU1:19:34
  
 PB
6
Caio Bonfim
Caio Bonfim ('91)
BRA1:19:51
  
 
7
Álvaro Martín
Álvaro Martín ('94)
ESP1:20:19
  
 
8
Hiroto Jusho
Hiroto Jusho 
JPN1:20:39
  
 
9
Luís Alberto Amezcua
Luís Alberto Amezcua ('92)
ESP1:20:44
  
 
10
César Rodríguez
César Rodríguez ('97)
PER1:20:59
  
 
11
David Hurtado
David Hurtado ('99)
ECU1:21:11
  
 
12
Wayne Snyman
Wayne Snyman ('85)
RSA1:21:23
  
 
13
Wang Kaihua 
Wang Kaihua  ('94)
CHN1:21:41
  
 SB
14
Cui Lihong 
Cui Lihong  ('99)
CHN1:22:17
  
 
15
Francesco Fortunato
Francesco Fortunato ('94)
ITA1:22:50
  
 
16
Diego García
Diego García ('96)
ESP1:23:21
  
 
17
Declan Tingay
Declan Tingay ('99)
AUS1:23:28
  
 
18
Andrés Olivas
Andrés Olivas ('98)
MEX1:23:36
  
 
19
Rhydian Cowley
Rhydian Cowley ('91)
AUS1:23:37
  
 
20
Aleksi Ojala
Aleksi Ojala ('92)
FIN1:23:40
  
 
21
José Ortíz
José Ortíz 
GUA1:23:48
  
 
22
Eider Arévalo
Eider Arévalo ('93)
COL1:24:32
  
 
23
Jordy Jiménez
Jordy Jiménez ('94)
ECU1:24:35
  
 
23
Zhang Jun 
Zhang Jun  ('98)
CHN1:24:35
  
 
25
Julio César Salazar
Julio César Salazar ('93)
MEX1:25:16
  
 
26
Miroslav Úradník
Miroslav Úradník ('96)
SVK1:25:40
  
 
27
José Oswaldo Calel
José Oswaldo Calel ('98)
GUA1:26:24
  
 
28
Georgiy Sheiko
Georgiy Sheiko ('89)
KAZ1:26:40
  
 SB
29
Eiki Takahashi
Eiki Takahashi ('92)
JPN1:26:46
  
 
30
Matheus Gabriel Correa
Matheus Gabriel Correa ('99)
BRA1:27:31
  
 
31
Nick Christie
Nick Christie ('91)
USA1:28:28
  
 
32
Gianluca Picchiottino
Gianluca Picchiottino ('96)
ITA1:28:33
  
 
33
Kyle Swan
Kyle Swan ('99)
AUS1:28:43
  
 
34
Choe Byeong-Kwang 
Choe Byeong-Kwang  ('91)
KOR1:28:56
  
 
35
Quentin Rew
Quentin Rew ('84)
NZL1:29:19
  
 
36
Luca Mazzo
Luca Mazzo ('94)
BRA1:29:32
  
 
37
Dominik Černý
Dominik Černý ('97)
SVK1:29:41
  
 
38
Juan Manuel Cano
Juan Manuel Cano ('87)
ARG1:29:47
  
 
39
David Kenny
David Kenny ('99)
IRL1:31:23
  
 
40
Sandeep Kumar Sangwan
Sandeep Kumar Sangwan ('86)
IND1:31:58
  
 
41
Luis Campos
Luis Campos ('95)
PER1:34:02
  
 
42
Jesus Calderon
Jesus Calderon ('97)
MEX1:35:43
  
 
43
Dan Nehnevaj
Dan Nehnevaj ('97)
USA1:43:07
  
 
José Alejandro Barrondo
José Alejandro Barrondo ('96)
GUA DQ
  
 
Christopher Linke
Christopher Linke ('88)
GER DNF
  
 
M 35 km kapgang    
24.7.

Finale A

Finale
24.7.
1
Massimo Stano
Massimo Stano ('92)
ITA2:23:14
  
AR PB
2
Masatora Kawano
Masatora Kawano ('98)
JPN2:23:15
  
AR PB
3
Perseus Karlström
Perseus Karlström ('90)
SWE2:23:44
  
NR PB
4
Brian Pintado
Brian Pintado ('95)
ECU2:24:37
  
AR PB
5
He Xianghong 
He Xianghong  ('98)
CHN2:24:45
  
NR PB
6
Evan Dunfee
Evan Dunfee ('90)
CAN2:25:02
  
AR PB
7
Caio Bonfim
Caio Bonfim ('91)
BRA2:25:14
  
NR PB
8
Eider Arévalo
Eider Arévalo ('93)
COL2:25:21
  
NR PB
9
Tomohiro Noda
Tomohiro Noda ('96)
JPN2:25:29
  
 PB
10
Miguel Ángel López
Miguel Ángel López ('88)
ESP2:25:58
  
NR PB
11
Ricardo Ortiz
Ricardo Ortiz ('95)
MEX2:27:11
  
NR PB
12
Ever Palma
Ever Palma ('92)
MEX2:27:55
  
 PB
13
Aleksi Ojala
Aleksi Ojala ('92)
FIN2:28:22
  
NR PB
14
Aurelien Quinion
Aurelien Quinion ('93)
FRA2:28:46
  
NR PB
15
Zhaxi Yangben 
Zhaxi Yangben  ('96)
CHN2:28:56
  
 PB
16
César Rodríguez
César Rodríguez ('97)
PER2:29:24
  
NR PB
17
Xu Hao 
Xu Hao  ('99)
CHN2:29:55
  
 PB
18
Rhydian Cowley
Rhydian Cowley ('91)
AUS2:30:34
  
NR PB
19
Dawid Tomala
Dawid Tomala ('89)
POL2:30:47
  
 PB
20
Wayne Snyman
Wayne Snyman ('85)
RSA2:31:15
  
AR PB
21
Miroslav Úradník
Miroslav Úradník ('96)
SVK2:31:16
  
 PB
22
José Luis Doctor
José Luis Doctor ('96)
MEX2:32:43
  
 
23
Vít Hlaváč
Vít Hlaváč ('97)
CZE2:32:50
  
NR PB
24
Andrés Chocho
Andrés Chocho ('83)
ECU2:33:28
  
 
25
Brendan Boyce
Brendan Boyce ('86)
IRL2:33:31
  
 SB
26
Daisuke Matsunaga
Daisuke Matsunaga ('95)
JPN2:33:56
  
 
27
Marius Žiūkas
Marius Žiūkas ('85)
LTU2:34:16
  
NR PB
28
Diego Pinzón
Diego Pinzón ('85)
COL2:34:26
  
 PB
29
Aléxandros Papamihaíl
Aléxandros Papamihaíl ('88)
GRE2:34:48
  
NR PB
30
Erick Barrondo
Erick Barrondo ('91)
GUA2:35:01
  
 
31
Dominik Černý
Dominik Černý ('97)
SVK2:35:39
  
 PB
32
Álvaro López
Álvaro López ('99)
ESP2:36:20
  
 
33
Artur Mastianica
Artur Mastianica ('92)
LTU2:36:25
  
 PB
34
Karl Junghannß
Karl Junghannß ('96)
GER2:38:50
  
 
35
Georgiy Sheiko
Georgiy Sheiko ('89)
KAZ2:39:47
  
 
36
Nick Christie
Nick Christie ('91)
USA2:41:08
  
 SB
37
Arnis Rumbenieks
Arnis Rumbenieks ('88)
LAT2:42:47
  
 
38
Marius Cocioran
Marius Cocioran ('83)
ROU2:43:27
  
 
39
Rui Coelho
Rui Coelho ('94)
POR2:44:55
  
 SB
40
Carl Dohmann
Carl Dohmann ('90)
GER2:45:44
  
 
Carl Gibbons
Carl Gibbons ('96)
AUS DNF
  
 
José Montaña
José Montaña ('92)
COL DNF
  
 
Jonathan Javier Amores Carua
Jonathan Javier Amores Carua ('98)
ECU DNF
  
 
João Vieira
João Vieira ('76)
POR DNF
  
 
Artur Brzozowski
Artur Brzozowski ('85)
POL DQ
  
 
Luis Angel Sánchez
Luis Angel Sánchez ('93)
GUA DQ
  
 
Veli-Matti Partanen
Veli-Matti Partanen ('91)
FIN DQ
  
 
Andrea Agrusti
Andrea Agrusti ('95)
ITA DQ
  
 
Marc Tur
Marc Tur ('94)
ESP DQ
  
 
Luis Campos
Luis Campos ('95)
PER DNF
  
 
M 4 x 100 m stafet    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
 
  
CAN37.48
  0.147
NR 
  Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney, Andre De Grasse
2
 
  
USA37.55
  0.112
 
  Christian Coleman, Noah Lyles, Elijah Hall-Thompson, Marvin Bracy
3
 
  
GBR37.83
  0.170
 
  Jona Efoloko, Zharnel Hughes, Nethaneel Mitchell-Blake, Reece Prescod
4
 
  
JAM38.06
  0.141
 
  Ackeem Blake, Yohan Blake, Oblique Seville, Jelani Walker
5
 
  
GHA38.07
  0.127
NR 
  Sean Safo-Antwi, Benjamin Azamati, Joseph Manu, Joseph Amoah
6
 
  
RSA38.10
  0.179
 
  Emile Erasmus, Gift Leotlela, Clarence Munyai, Akani Simbine
7
 
  
BRA38.25
  0.122
 
  Rodrigo do Nascimento, Felipe Bardi, Derick Silva, Erik Felipe Cardoso
 
  
FRADQ
  0.120
 
  Mickael-Méba Zeze, Pablo Mateo, Ryan Zeze, Jimmy Vicaut
Indledende heats22.7.
Indledende 1
22.7.
22.7.
1
 
  
USA37.87
Q
  0.135
 
  Christian Coleman, Noah Lyles, Elijah Hall-Thompson, Marvin Bracy
2
 
  
GBR38.49
Q
  0.162
 
  Adam Gemili, Zharnel Hughes, Nethaneel Mitchell-Blake, Reece Prescod
3
 
  
GHA38.58
Q
  0.134
 
  Sean Safo-Antwi, Benjamin Azamati, Joseph Manu, Joseph Amoah
4
 
  
GER38.83
  0.147
 
  Kevin Kranz, Joshua Hartmann, Owen Ansah, Lucas Ansah-Peprah
5
 
  
CHN38.83
  0.138
 
  Tang Xingqiang, Xie Zhenye, Su Bingtian, Chen Guanfeng
6
 
  
NED39.07
  0.260
 
  Hensley Paulina, Taymir Burnet, Joris van Gool, Raphael Bouju
 
  
JPNDQ
  
 
  Ryuichiro Sakai, Ryota Suzuki, Koki Ueyama, Hiroki Yanagita
 
  
NGRDQ
  
 
  Raymond Ekevwo, Brume Okeoghene, Udodi Onwuzurike, Favour Ashe
Indledende 2
22.7.
22.7.
1
 
  
FRA38.09
Q
  0.128
 
  Mickael-Méba Zeze, Pablo Mateo, Ryan Zeze, Jimmy Vicaut
2
 
  
CAN38.10
Q
  0.148
 
  Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney, Andre De Grasse
3
 
  
RSA38.31
Q
  0.135
 
  Henricho Bruintjies, Emile Erasmus, Clarence Munyai, Akani Simbine
4
 
  
JAM38.33
q
  0.135
 
  Ackeem Blake, Kemar Bailey-Cole, Conroy Jones, Jelani Walker
5
 
  
BRA38.41
q
  0.110
 
  Rodrigo do Nascimento, Felipe Bardi, Derick Silva, Erik Felipe Cardoso
6
 
  
ESP38.70
  0.122
 
  Bernat Canet, Pol Retamal, Jesus Gomez, Sergio López
7
 
  
ITA38.74
  0.134
 
  Lorenzo Patta, Filippo Tortu, Eseosa Desalu, Chituru Ali
Danmark Danmark  DNF
  
 
  Simon Hansen, Frederik Schou-Nielsen, Tobias Gorgone Larsen, Kojo Musah
M 4 x 400 m stafet    
24.7.

Finale A

Finale
24.7.
1
 
  
USA2:56.17
  0.179
 
  Elija Godwin, Michael Norman, Bryce Deadmon, Champion Allison
2
 
  
JAM2:58.58
  0.190
 
  Akeem Bloomfield, Nathon Allen, Jevaughn Powell, Christopher Taylor
3
 
  
BEL2:58.72
  0.145
 
  Dylan Borlée, Julien Watrin, Alexander Doom, Kevin Borlée
4
 
  
JPN2:59.51
  0.165
NR 
  Fuga Sato, Kaito Kawabata, Julian Walsh, Yuki Joseph Nakajima
5
 
  
TTO3:00.03
  0.165
 
  Dwight St. Hillaire, Jereem Richards, Shakeem McKay, Asa Guevara
6
 
  
BOT3:00.14
  0.165
 
  Zibani Ngozi, Leungo Scotch, Isaac Makwala, Bayapo Ndori
7
 
  
FRA3:01.35
  0.136
 
  Thomas Jordier, Loïc Prévôt, Simon Boypa, Teo Andant
8
 
  
CZE3:01.63
  0.124
NR 
  Matěj Krsek, Pavel Maslák, Michal Desenský, Patrik Šorm
9
 
  
POL3:02.51
  0.162
 
  Maksymilian Klepacki, Karol Zalewski, Mateusz Rzeźniczak, Kajetan Duszyński
Indledende heats23.7.
Indledende 1
23.7.
23.7.
1
 
  
USA2:58.96
Q
  0.164
 
  Elija Godwin, Vernon Norwood, Bryce Deadmon, Trevor Bassitt
2
 
  
JPN3:01.53
Q
  0.172
 
  Fuga Sato, Kaito Kawabata, Julian Walsh, Yuki Joseph Nakajima
3
 
  
JAM3:01.59
Q
  0.222
 
  Akeem Bloomfield, Jevaughn Powell, Karayme Bartley, Anthony Cox
4
 
  
TTO3:02.75
q
  0.141
 
  Dwight St. Hillaire, Jereem Richards, Asa Guevara, Kashief King
5
 
  
NED3:03.14
  0.138
 
  Isayah Boers, Terrence Agard, Nick Smidt, Ramsey Angela
6
 
  
IND3:07.29
  0.153
 
  Y. Muhammed Anas, V. Muhammad Ajmal, Pandi Naganathan, Rajesh Ramesh
Indledende 2
23.7.
23.7.
1
 
  
BEL3:01.96
Q
  0.192
 
  Julien Watrin, Dylan Borlée, Jonathan Sacoor, Kevin Borlée
2
 
  
CZE3:02.42
Q
  0.120
=NR 
  Matěj Krsek, Pavel Maslák, Michal Desenský, Patrik Šorm
3
 
  
POL3:02.51
Q
  0.176
 
  Maksymilian Klepacki, Karol Zalewski, Mateusz Rzeźniczak, Kajetan Duszyński
4
 
  
FRA3:03.13
q
  0.163
 
  Thomas Jordier, Loïc Prévôt, Teo Andant, Ludovic Ouceni
5
 
  
ITA3:03.43
  0.155
 
  Lorenzo Benati, Vladimir Aceti, Brayan Lopez, Edoardo Scotti
6
 
  
GER3:04.21
  0.161
 
  Marvin Schlegel, Manuel Sanders, Marc Koch, Patrick Schneider
7
 
  
BOT3:07.32
  0.176
 
  Isaac Makwala, Zibani Ngozi, Keitumetse Maitseo, Leungo Scotch
M 4 x 400 m stafet mix    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
 
  
DOM3:09.82
  0.216
NR 
  Lidio Feliz, Marileidy Paulino, Alexander Ogando, Fiordaliza Cofil
2
 
  
NED3:09.90
  0.166
NR 
  Liemarvin Bonevacia, Lieke Klaver, Tony van Diepen, Femke Bol
3
 
  
USA3:10.16
  0.195
 
  Elija Godwin, Allyson Felix, Vernon Norwood, Kennedy Simon
4
 
  
POL3:12.31
  0.151
 
  Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek
5
 
  
JAM3:12.71
  0.156
 
  Demish Gaye, Tiffany James, Karayme Bartley, Stacey-Ann Williams
6
 
  
NGR3:16.21
  0.171
 
  Samson Oghenewegba Nathaniel, Imeobong Nse Uko, Dubem Amene, Patience George
7
 
  
ITA3:16.45
  0.187
 
  Lorenzo Benati, Ayomide Folorunso, Brayan Lopez, Alice Mangione
8
 
  
IRL3:16.86
  0.183
 
  Christopher O'Donnell, Sophie Becker, Jack Raftery, Sharlene Mawdsley
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
 
  
USA3:11.75
Q
  0.189
 
  Elija Godwin, Kennedy Simon, Vernon Norwood, Wadeline Jonathas
2
 
  
NED3:12.63
Q
  0.190
 
  Liemarvin Bonevacia, Lieke Klaver, Tony van Diepen, Eveline Saalberg
3
 
  
POL3:13.70
Q
  0.148
 
  Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic
4
 
  
ITA3:13.89
q
  0.187
 
  Lorenzo Benati, Ayomide Folorunso, Brayan Lopez, Alice Mangione
5
 
  
NGR3:14.59
q
  0.227
 
  Samson Oghenewegba Nathaniel, Patience George, Dubem Amene, Imeobong Nse Uko
6
 
  
GBR3:14.75
  0.162
 
  Joe Brier, Zoey Clark, Alex Haydock-Wilson, Laviai Nielsen
7
 
  
BEL3:16.01
  0.211
 
  Alexander Doom, Camille Laus, Christian Iguacel, Helena Ponette
8
 
  
JPN3:17.31
  0.269
 
  Yuki Joseph Nakajima, Nanako Matsumoto, Tatsuki Iwasaki, Mayu Kobayashi
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
 
  
DOM3:13.22
Q
  0.213
 
  Lidio Feliz, Fiordaliza Cofil, Alexander Ogando, Marileidy Paulino
2
 
  
IRL3:13.88
Q
  0.151
 
  Christopher O'Donnell, Sophie Becker, Jack Raftery, Rhasidat Adeleke
3
 
  
JAM3:13.95
Q
  0.154
 
  Demish Gaye, Roneisha McGregor, Karayme Bartley, Tiffany James
4
 
  
ESP3:16.14
  0.128
 
  Iñaki Cañal, Sara Gallego, Óscar Husillos, Eva Santidrian
5
 
  
GER3:16.80
  0.132
 
  Patrick Schneider, Corinna Schwab, Marvin Schlegel, Alica Schmidt
6
 
  
BRA3:18.19
  0.180
 
  Douglas Hernandes, Tiffani Marinho, Vitor dos Santos, Tabata de Carvalho
7
 
  
BAH3:19.73
  0.161
 
  Bradley Dormeus, Megan Moss, Alonzo Russell, Doneisha Anderson
K 100 m    
17.7. Vind: +0.8

Finale A

Finale
17.7.Vind: +0.8
1
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM10.67
  0.137
 =SB
2
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM10.73
  0.134
 PB
3
Elaine Thompson-Herah
Elaine Thompson-Herah ('92)
JAM10.81
  0.149
 
4
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR10.83
  0.116
=NR =PB
5
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI10.91
  0.122
 
6
Aleia Hobbs
Aleia Hobbs ('96)
USA10.92
  0.145
 
7
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV10.93
  0.150
 
8
Melissa Jefferson
Melissa Jefferson ('01)
USA11.03
  0.136
 
Semifinale17.7.
Semi 1
17.7. Vind: -0.2
17.7.Vind: -0.2
1
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM10.84
Q
  0.128
 
2
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR10.89
Q
  0.143
 
3
TeeTee Terry
TeeTee Terry ('99)
USA11.04
  0.150
 
4
Grace Nwokocha
Grace Nwokocha ('01)
NGR11.16
  0.139
 
5
Aminatou Seyni
Aminatou Seyni ('96)
NIG11.21
  0.194
 
6
Kemba Nelson
Kemba Nelson 
JAM11.25
  0.159
 
7
Murielle Ahouré-Demps
Murielle Ahouré-Demps ('87)
CIV11.25
  0.123
 
Julien Alfred
Julien Alfred ('01)
LCA DQ
  
 
Semi 2
17.7. Vind: -0.2
17.7.Vind: -0.2
1
Elaine Thompson-Herah
Elaine Thompson-Herah ('92)
JAM10.82
Q
  0.128
 
2
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV10.87
Q
  0.159
 SB
3
Melissa Jefferson
Melissa Jefferson ('01)
USA10.92
q
  0.140
 
4
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI10.96
q
  0.131
 
5
Anthonique Strachan
Anthonique Strachan ('93)
BAH10.98
  0.119
 PB
6
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.08
  0.126
 
7
Ge Manqi 
Ge Manqi  ('97)
CHN11.13
  0.132
 
8
Ofonime Odiong
Ofonime Odiong ('97)
BRN11.56
  0.158
 
Semi 3
17.7. Vind: +0.4
17.7.Vind: +0.4
1
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM10.93
Q
  0.153
 
2
Aleia Hobbs
Aleia Hobbs ('96)
USA10.95
Q
  0.160
 
3
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR10.97
  0.157
 
4
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER11.08
  0.182
 
5
Zoe Hobbs
Zoe Hobbs ('97)
NZL11.13
  0.151
 
6
Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye ('92)
TTO11.24
  0.120
 
7
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.28
  0.163
 
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH DQ
  
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7. Vind: +0.7
16.7.Vind: +0.7
1
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM11.02
Q
  0.137
 
2
Zoe Hobbs
Zoe Hobbs ('97)
NZL11.08
Q
  0.151
NR PB
3
Anthonique Strachan
Anthonique Strachan ('93)
BAH11.08
Q
  0.147
 
4
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.24
  0.135
 
5
Liang Xiaojing 
Liang Xiaojing  ('97)
CHN11.25
  0.132
 
6
Olga Safronova
Olga Safronova ('91)
KAZ11.65
  0.125
 
7
Mudhawi Al-Shammari
Mudhawi Al-Shammari ('98)
KUW11.91
  0.148
 
Indledende 2
16.7. Vind: -0.2
16.7.Vind: -0.2
1
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM10.87
Q
  0.146
 
2
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR10.95
Q
  0.153
 SB
3
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER11.09
Q
  0.195
 
4
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH11.16
q
  0.119
 
5
Ge Manqi 
Ge Manqi  ('97)
CHN11.17
q
  0.123
 
6
Fatmata Awolo
Fatmata Awolo 
SLE11.77
  0.134
 
7
Amya Clarke
Amya Clarke ('99)
SKN11.98
  0.149
 
Indledende 3
16.7. Vind: +0.2
16.7.Vind: +0.2
1
Elaine Thompson-Herah
Elaine Thompson-Herah ('92)
JAM11.15
Q
  0.143
 
2
Grace Nwokocha
Grace Nwokocha ('01)
NGR11.16
Q
  0.163
 
3
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.26
Q
  0.146
 
4
Joella Lloyd
Joella Lloyd ('02)
ANT11.27
  0.159
 
5
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR11.29
  0.148
 
6
Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel ('91)
CAN11.48
  0.122
 
7
Yasmine Amr Al-Dabbagh
Yasmine Amr Al-Dabbagh ('97)
KSA13.21
  0.143
 
Indledende 4
16.7. Vind: +0.8
16.7.Vind: +0.8
1
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV10.92
Q
  0.152
 SB
2
TeeTee Terry
TeeTee Terry ('99)
USA10.95
Q
  0.137
 
3
Kemba Nelson
Kemba Nelson 
JAM11.10
Q
  0.133
 
4
Carina Horn
Carina Horn ('89)
RSA11.29
  0.126
 
5
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI11.30
  0.125
 
6
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.34
  0.138
 
7
KaAlieena Bien
KaAlieena Bien ('04)
MHL14.71
  0.142
 PB
Indledende 5
16.7. Vind: +1.2
16.7.Vind: +1.2
1
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR10.84
Q
  0.132
 SB
2
Julien Alfred
Julien Alfred ('01)
LCA11.05
Q
  0.147
 
3
Aminatou Seyni
Aminatou Seyni ('96)
NIG11.09
Q
  0.187
 
4
Murielle Ahouré-Demps
Murielle Ahouré-Demps ('87)
CIV11.16
q
  0.122
 
5
Vitoria Cristina Rosa
Vitoria Cristina Rosa ('96)
BRA11.20
  0.154
 
6
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER11.29
  0.128
 SB
7
Hereiti Bernardino
Hereiti Bernardino ('93)
PYF12.90
  0.168
 SB
Indledende 6
16.7. Vind: +0.1
16.7.Vind: +0.1
1
Aleia Hobbs
Aleia Hobbs ('96)
USA11.04
Q
  0.124
 
2
Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye ('92)
TTO11.18
Q
  0.118
 
3
Ofonime Odiong
Ofonime Odiong ('97)
BRN11.28
Q
  0.175
 
4
Khamica Bingham
Khamica Bingham ('94)
CAN11.30
  0.130
 
5
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI11.41
  0.110
 
6
Jasmine Abrams
Jasmine Abrams ('94)
GUY11.55
  0.135
 
7
Zarinae Sapong
Zarinae Sapong ('98)
NMI12.98
  0.229
 PB
Indledende 7
16.7. Vind: -0.1
16.7.Vind: -0.1
1
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI10.97
Q
  0.124
 
2
Melissa Jefferson
Melissa Jefferson ('01)
USA11.03
Q
  0.127
 
3
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.07
Q
  0.119
 
4
Bree Masters
Bree Masters ('95)
AUS11.29
  0.117
 PB
5
Maria Isabel Pérez
Maria Isabel Pérez ('93)
ESP11.30
  0.159
 
6
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR11.44
  0.127
 
7
Jovita Arunia
Jovita Arunia ('02)
SOL13.15
  0.125
 PB
K 200 m    
21.7. Vind: +0.6

Finale A

Finale
21.7.Vind: +0.6
1
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM21.45
  0.144
NR PB
2
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM21.81
  0.145
 SB
3
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR22.02
  0.125
 
4
Aminatou Seyni
Aminatou Seyni ('96)
NIG22.12
  0.195
 
5
Abby Steiner
Abby Steiner ('99)
USA22.26
  0.200
 
6
Tamara Clark
Tamara Clark ('99)
USA22.32
  0.197
 
7
Elaine Thompson-Herah
Elaine Thompson-Herah ('92)
JAM22.39
  0.139
 
8
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI22.55
  0.113
 
Semifinale19.7.
Semi 1
19.7. Vind: +2.0
19.7.Vind: +2.0
1
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM21.67
Q
  0.132
 
2
Aminatou Seyni
Aminatou Seyni ('96)
NIG22.04
Q
  0.176
 
3
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI22.05
q
  0.125
NR PB
4
Jenna Prandini
Jenna Prandini ('92)
USA22.08
  0.161
 
5
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH22.41
  0.152
 PB
6
Gina Bass
Gina Bass ('95)
GAM22.71
  0.141
 SB
7
Rosemary Chukwuma
Rosemary Chukwuma ('01)
NGR22.72
  0.204
 
8
Jacinta Beecher
Jacinta Beecher ('98)
AUS23.14
  0.132
 
Semi 2
19.7. Vind: +1.4
19.7.Vind: +1.4
1
Tamara Clark
Tamara Clark ('99)
USA21.95
Q
  0.175
 
2
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR21.96
Q
  0.131
 SB
3
Elaine Thompson-Herah
Elaine Thompson-Herah ('92)
JAM21.97
q
  0.157
 SB
4
Vitoria Cristina Rosa
Vitoria Cristina Rosa ('96)
BRA22.47
  0.155
NR PB
5
Grace Nwokocha
Grace Nwokocha ('01)
NGR22.49
  0.170
 
6
Jessika Gbai
Jessika Gbai ('98)
CIV22.84
  0.152
 
7
Ofonime Odiong
Ofonime Odiong ('97)
BRN23.31
  0.160
 
8
Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi ('03)
NAM24.78
  0.158
 
Semi 3
19.7. Vind: -0.1
19.7.Vind: -0.1
1
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM21.82
Q
  0.146
 SB
2
Abby Steiner
Abby Steiner ('99)
USA22.15
Q
  0.130
 
3
Favour Ofili
Favour Ofili ('02)
NGR22.30
  0.161
 
4
Gabriela Anahí Suárez
Gabriela Anahí Suárez ('01)
ECU22.74
  0.142
NR PB
5Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)DEN22.84
  0.165
 
6
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA22.86
  0.125
 
7
Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly ('96)
GER23.33
  0.175
 
8
Joella Lloyd
Joella Lloyd ('02)
ANT23.38
  0.190
 
Indledende heats18.7.
Indledende 1
18.7. Vind: +2.5
18.7.Vind: +2.5
1
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM22.33 w
Q
  0.164
 
2
Gabriela Anahí Suárez
Gabriela Anahí Suárez ('01)
ECU22.56 w
Q
  0.129
 
3
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA22.75 w
Q
  0.143
 
4
Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly ('96)
GER22.87 w
q
  0.159
 
5
Rosemary Chukwuma
Rosemary Chukwuma ('01)
NGR22.93 w
q
  0.189
 
6
Ofonime Odiong
Ofonime Odiong ('97)
BRN22.98 w
q
  0.157
 
7
Olga Safronova
Olga Safronova ('91)
KAZ23.50 w
  0.108
 
Indledende 2
18.7. Vind: -0.2
18.7.Vind: -0.2
1
Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi ('03)
NAM22.27
Q
  0.150
 SB
2
Elaine Thompson-Herah
Elaine Thompson-Herah ('92)
JAM22.41
Q
  0.153
 
3Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)DEN22.85
Q
  0.152
 
4
Joella Lloyd
Joella Lloyd ('02)
ANT22.99
q
  0.196
 
5
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER23.27
  0.138
 SB
6
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR23.41
  0.159
 
7
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN23.51
  0.140
 
8
Lorraine Martins
Lorraine Martins 
BRA23.60
  0.119
 
Indledende 3
18.7. Vind: +1.1
18.7.Vind: +1.1
1
Aminatou Seyni
Aminatou Seyni ('96)
NIG21.98
Q
  0.174
NR PB
2
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM22.26
Q
  0.135
 
3
Vitoria Cristina Rosa
Vitoria Cristina Rosa ('96)
BRA22.84
Q
  0.118
 
4
Beth Dobbin
Beth Dobbin ('94)
GBR23.04
  0.117
 
5
Imke Vervaet
Imke Vervaet ('93)
BEL23.28
  0.136
 
6
Shanti Veronica Pereira
Shanti Veronica Pereira ('96)
SGP23.53
  0.192
 
7
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR23.55
  0.158
 
Indledende 4
18.7. Vind: +0.4
18.7.Vind: +0.4
1
Tamara Clark
Tamara Clark ('99)
USA22.27
Q
  0.154
 
2
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR22.56
Q
  0.129
 
3
Tynia Gaither
Tynia Gaither ('93)
BAH22.61
Q
  0.209
 
4
Gina Bass
Gina Bass ('95)
GAM22.78
q
  0.151
 SB
5
Jessika Gbai
Jessika Gbai ('98)
CIV22.89
q
  0.159
 
6
Ana Carolina Azevedo
Ana Carolina Azevedo ('98)
BRA23.45
  0.176
 
7
Shirley Nekhubui
Shirley Nekhubui 
RSA23.46
  0.186
 
Indledende 5
18.7. Vind: +0.9
18.7.Vind: +0.9
1
Abby Steiner
Abby Steiner ('99)
USA22.26
Q
  0.143
 
2
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI22.34
Q
  0.119
 
3
Grace Nwokocha
Grace Nwokocha ('01)
NGR22.61
Q
  0.182
 
4
Lauren Gale
Lauren Gale 
CAN23.08
  0.138
 
5
Ella Connolly
Ella Connolly 
AUS23.27
  0.136
 
6
Maboundou Koné
Maboundou Koné ('97)
CIV23.32
  0.176
 
7
Beyonce De Freitas
Beyonce De Freitas ('01)
IVB23.81
  0.191
 
Indledende 6
18.7. Vind: +1.9
18.7.Vind: +1.9
1
Favour Ofili
Favour Ofili ('02)
NGR22.24
Q
  0.148
 
2
Jenna Prandini
Jenna Prandini ('92)
USA22.38
Q
  0.145
 
3
Jacinta Beecher
Jacinta Beecher ('98)
AUS23.22
Q
  0.133
 
4
Olivia Fotopoulou
Olivia Fotopoulou ('96)
CYP23.25
  0.128
 
5
Catherine Léger
Catherine Léger 
CAN23.35
  0.133
 
6
Georgia Hulls
Georgia Hulls ('99)
NZL23.46
  0.136
 
7
Hanna Barakat
Hanna Barakat ('99)
PLE26.33
  0.184
 SB
8
Anthonique Strachan
Anthonique Strachan ('93)
BAH1:50.06
  0.114
 
K 400 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Shaunae Miller-Uibo
Shaunae Miller-Uibo ('94)
BAH49.11
  0.123
 SB
2
Marileidy Paulino
Marileidy Paulino ('96)
DOM49.60
  0.189
 
3
Sada Williams
Sada Williams ('97)
BAR49.75
  0.181
NR PB
4
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED50.33
  0.107
 
5
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson ('88)
JAM50.36
  0.131
 
6
Fiordaliza Cofil
Fiordaliza Cofil 
DOM50.57
  0.173
 
7
Candice McLeod
Candice McLeod ('96)
JAM50.78
  0.159
 
8
Anna Kiełbasińska
Anna Kiełbasińska ('90)
POL50.81
  0.147
 
Semifinale20.7.
Semi 1
20.7.
20.7.
1
Shaunae Miller-Uibo
Shaunae Miller-Uibo ('94)
BAH49.55
Q
  0.129
 SB
2
Candice McLeod
Candice McLeod ('96)
JAM50.05
Q
  0.149
 SB
3
Anna Kiełbasińska
Anna Kiełbasińska ('90)
POL50.65
q
  0.158
 
4
Rhasidat Adeleke
Rhasidat Adeleke ('02)
IRL50.81
  0.178
 
5
Victoria Ohuruogu
Victoria Ohuruogu ('93)
GBR50.99
  0.178
 PB
6
Lynna Irby
Lynna Irby ('98)
USA51.00
  0.184
 
7
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR51.79
  0.169
 
8
Tabata de Carvalho
Tabata de Carvalho ('96)
BRA52.42
  0.203
 
Semi 2
20.7.
20.7.
1
Fiordaliza Cofil
Fiordaliza Cofil 
DOM50.14
Q
  0.158
 PB
2
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED50.18
Q
  0.140
NR PB
3
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson ('88)
JAM50.56
q
  0.133
 
4
Nicole Yeargin
Nicole Yeargin ('97)
GBR51.22
  0.156
 
5
Natalia Kaczmarek
Natalia Kaczmarek ('98)
POL51.34
  0.141
 
6
Aliyah Abrams
Aliyah Abrams ('97)
GUY51.79
  0.157
 
7
Gabby Scott
Gabby Scott ('97)
PUR51.97
  0.215
 
8
Susanne Walli
Susanne Walli ('96)
AUT52.37
  0.157
 
Semi 3
20.7.
20.7.
1
Marileidy Paulino
Marileidy Paulino ('96)
DOM49.98
Q
  0.171
 
2
Sada Williams
Sada Williams ('97)
BAR50.12
Q
  0.168
 SB
3
Talitha Diggs
Talitha Diggs ('02)
USA50.84
  0.147
 
4
Roxana Gómez
Roxana Gómez ('99)
CUB51.12
  0.192
 
5
Charokee Young
Charokee Young 
JAM51.41
  0.175
 
6
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE51.47
  0.199
 
7
Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė ('95)
LTU52.19
  0.176
 
8
Ama Pipi
Ama Pipi ('95)
GBR52.28
  0.174
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7.
17.7.
1
Shaunae Miller-Uibo
Shaunae Miller-Uibo ('94)
BAH51.10
Q
  0.123
 
2
Aliyah Abrams
Aliyah Abrams ('97)
GUY51.98
Q
  0.148
 
3
Gabby Scott
Gabby Scott ('97)
PUR52.05
Q
  0.182
 
4
Susanne Walli
Susanne Walli ('96)
AUT52.18
q
  0.170
 
5
Paola Morán
Paola Morán ('97)
MEX52.28
  0.190
 
6
Kendall Ellis
Kendall Ellis ('96)
USA52.55
  0.187
 
7
Miranda Coetzee
Miranda Coetzee ('97)
RSA53.30
  0.137
 
Indledende 2
17.7.
17.7.
1
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson ('88)
JAM50.15
Q
  0.123
 SB
2
Natalia Kaczmarek
Natalia Kaczmarek ('98)
POL50.21
Q
  0.152
 
3
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED50.24
Q
  0.161
NR PB
4
Nicole Yeargin
Nicole Yeargin ('97)
GBR51.17
q
  0.150
 SB
5
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR51.55
q
  0.181
 
6
Tabata de Carvalho
Tabata de Carvalho ('96)
BRA52.17
q
  0.158
 
7
Niddy Mingilishi
Niddy Mingilishi ('01)
ZAM52.84
  0.163
 
Indledende 3
17.7.
17.7.
1
Sada Williams
Sada Williams ('97)
BAR51.05
Q
  0.169
 
2
Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė ('95)
LTU51.27
Q
  0.136
 
3
Ama Pipi
Ama Pipi ('95)
GBR51.32
Q
  0.171
 
4
Charokee Young
Charokee Young 
JAM51.84
q
  0.199
 
5
Sophie Becker
Sophie Becker ('97)
IRL52.24
  0.151
 
6
Camille Laus
Camille Laus ('93)
BEL52.56
  0.185
 
7
Eveline Saalberg
Eveline Saalberg ('98)
NED52.59
  0.190
 
Indledende 4
17.7.
17.7.
1
Marileidy Paulino
Marileidy Paulino ('96)
DOM50.76
Q
  0.173
 
2
Rhasidat Adeleke
Rhasidat Adeleke ('02)
IRL51.59
Q
  0.151
 
3
Lynna Irby
Lynna Irby ('98)
USA51.78
Q
  0.178
 
4
Gunta Vaičule
Gunta Vaičule ('95)
LAT52.21
  0.176
 
5
Lauren Gale
Lauren Gale 
CAN52.46
  0.157
 
6
Anita Horvat
Anita Horvat ('96)
SLO52.67
  0.192
 
7
Imeobong Nse Uko
Imeobong Nse Uko ('04)
NGR52.80
  0.203
 
Indledende 5
17.7.
17.7.
1
Fiordaliza Cofil
Fiordaliza Cofil 
DOM51.19
Q
  0.214
 
2
Talitha Diggs
Talitha Diggs ('02)
USA51.54
Q
  0.133
 
3
Roxana Gómez
Roxana Gómez ('99)
CUB51.85
Q
  0.190
 
4
Alice Mangione
Alice Mangione ('97)
ITA52.72
  0.205
 
5
Silke Lemmens
Silke Lemmens ('99)
SUI52.86
  0.160
 
6
Aiyanna Stiverne
Aiyanna Stiverne ('95)
CAN53.07
  0.115
 
7
Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck ('96)
BEL53.16
  0.111
 
Indledende 6
17.7.
17.7.
1
Anna Kiełbasińska
Anna Kiełbasińska ('90)
POL50.63
Q
  0.151
 
2
Candice McLeod
Candice McLeod ('96)
JAM50.76
Q
  0.160
 
3
Victoria Ohuruogu
Victoria Ohuruogu ('93)
GBR51.07
Q
  0.190
 
4
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE51.55
q
  0.199
 
5
Natassha McDonald
Natassha McDonald ('97)
CAN52.41
  0.169
 
6
Tiffani Marinho
Tiffani Marinho ('99)
BRA52.80