Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

München GER: 25th European Athletics Championships 15‐21.8.2022
Olympiastadion

M 100 m    
16.8. Vind: +0.1

Finale A

Finale
16.8.Vind: +0.1
1
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA9.95
  0.153
 SB
2
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR9.99
  0.135
 
3
Jeremiah Azu
Jeremiah Azu ('01)
GBR10.13
  0.140
 PB
4
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK10.16
  0.163
 
5
Mouhamadou Fall
Mouhamadou Fall ('92)
FRA10.17
  0.157
 
6
Israel Olatunde
Israel Olatunde ('02)
IRL10.17
  0.152
NR NU23R PB
7
Reece Prescod
Reece Prescod ('96)
GBR10.18
  0.156
 
8
Chituru Ali
Chituru Ali ('99)
ITA10.28
  0.141
 
Semifinale16.8.
Semi 1
16.8. Vind: 0.0
16.8.Vind: 0.0
1
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR10.03
Q
  0.146
 
2
Jeremiah Azu
Jeremiah Azu ('01)
GBR10.17
Q
  0.163
 
3
Jimmy Vicaut
Jimmy Vicaut ('92)
FRA10.18
  0.179
 
4
Lucas Ansah-Peprah
Lucas Ansah-Peprah 
GER10.19
  0.165
 
5
Pascal Mancini
Pascal Mancini ('89)
SUI10.23
  0.149
 
6
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE10.28
  0.133
 
7
Kayhan Özer
Kayhan Özer ('98)
TUR10.34
  0.142
 
8
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT10.42
  0.144
 
Semi 2
16.8. Vind: +0.3
16.8.Vind: +0.3
1
Reece Prescod
Reece Prescod ('96)
GBR10.10
Q
  0.126
 
2
Chituru Ali
Chituru Ali ('99)
ITA10.12
Q
  0.135
 PB
3
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK10.13
q
  0.158
=NR =PB
4
Mouhamadou Fall
Mouhamadou Fall ('92)
FRA10.16
q
  0.137
 
5
Owen Ansah
Owen Ansah 
GER10.20
  0.148
 
6
Dominik Kopeć
Dominik Kopeć ('95)
POL10.23
  0.161
 
7
Carlos Nascimento
Carlos Nascimento ('94)
POR10.40
  0.148
 
Jak Ali Harvey
Jak Ali Harvey ('89)
TUR DQ
  0.033
 
Semi 3
16.8. Vind: +0.2
16.8.Vind: +0.2
1
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA10.00
Q
  0.140
 SB
2
Israel Olatunde
Israel Olatunde ('02)
IRL10.20
Q
  0.145
 
3
Mickael-Méba Zeze
Mickael-Méba Zeze ('94)
FRA10.21
  0.141
 
4
Julian Wagner
Julian Wagner ('98)
GER10.21
  0.174
 
5
Przemysław Słowikowski
Przemysław Słowikowski ('93)
POL10.24
  0.144
 SB
6
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR10.25
  0.143
 
7
Kobe Vleminckx
Kobe Vleminckx ('98)
BEL10.34
  0.155
 
8
Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes ('88)
TUR10.41
  0.156
 
Indledende heats15.8.
Indledende 1
15.8. Vind: +0.7
15.8.Vind: +0.7
1
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK10.22
Q
  0.157
 SB
2
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE10.31
Q
  0.140
 
3
Przemysław Słowikowski
Przemysław Słowikowski ('93)
POL10.35
Q
  0.152
 
4
Karl Erik Nazarov
Karl Erik Nazarov ('99)
EST10.39
  0.152
 
5
Joris van Gool
Joris van Gool ('98)
NED10.45
  0.139
 
Kojo MusahKojo Musah ('96)DEN DNF
  
 
Indledende 2
15.8. Vind: 0.0
15.8.Vind: 0.0
1
Pascal Mancini
Pascal Mancini ('89)
SUI10.24
Q
  0.139
 
2
Kayhan Özer
Kayhan Özer ('98)
TUR10.31
Q
  0.143
 
3
Kobe Vleminckx
Kobe Vleminckx ('98)
BEL10.34
Q
  0.152
 
4
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN10.39
  0.132
 
5
Adrian Brzeziński
Adrian Brzeziński ('98)
POL10.46
  0.184
 
6
Francesco Sansovini
Francesco Sansovini 
SMR10.82
  0.165
 
Indledende 3
15.8. Vind: +0.1
15.8.Vind: +0.1
1
Israel Olatunde
Israel Olatunde ('02)
IRL10.19
Q
  0.145
 NU23RPB
2
Dominik Kopeć
Dominik Kopeć ('95)
POL10.30
Q
  0.156
 
3
Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes ('88)
TUR10.33
Q
  0.151
 
4
Carlos Nascimento
Carlos Nascimento ('94)
POR10.33
q
  0.137
 
5Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN10.34
  0.113
 
6
Zdeněk Stromšík
Zdeněk Stromšík ('94)
CZE10.60
  0.162
 
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP DQ
  0.067
 
M 200 m    
19.8. Vind: -0.3

Finale A

Finale
19.8.Vind: -0.3
1
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR20.07
  0.146
 SB
2
Nethaneel Mitchell-Blake
Nethaneel Mitchell-Blake ('94)
GBR20.17
  0.160
 
3
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA20.27
  0.178
 
4
Charlie Dobson
Charlie Dobson ('99)
GBR20.34
  0.139
 
5
Joshua Hartmann
Joshua Hartmann ('99)
GER20.50
  0.135
 
6
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP20.63
  0.174
 
7
Blessing Afrifa
Blessing Afrifa ('03)
ISR20.69
  0.141
 
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR DNF
  0.183
 
Semifinale18.8.
Semi 1
18.8. Vind: 0.0
18.8.Vind: 0.0
1
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR20.19
Q
  0.135
 
2
Joshua Hartmann
Joshua Hartmann ('99)
GER20.33
Q
  0.153
 PB
3
Blessing Afrifa
Blessing Afrifa ('03)
ISR20.34
q
  0.183
 
4
Eseosa Desalu
Eseosa Desalu ('94)
ITA20.48
  0.227
 
5
Jan Jirka
Jan Jirka ('93)
CZE20.80
  0.159
 
6
Mouhamadou Fall
Mouhamadou Fall ('92)
FRA20.83
  0.169
 
7
Łukasz Żok
Łukasz Żok ('01)
POL20.93
  0.189
 
Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN DNS
  
 
Semi 2
18.8. Vind: +0.4
18.8.Vind: +0.4
1
Charlie Dobson
Charlie Dobson ('99)
GBR20.21
Q
  0.153
 
2
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.44
Q
  0.176
 
3
Mickael-Méba Zeze
Mickael-Méba Zeze ('94)
FRA20.47
  0.137
 
4
Owen Ansah
Owen Ansah 
GER20.48
  0.166
 
5
Daniel Rodríguez
Daniel Rodríguez ('95)
ESP20.75
  0.139
 
5
Diego Aldo Pettorossi
Diego Aldo Pettorossi ('97)
ITA20.75
  0.187
 
7
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN20.83
  0.161
 
8
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU21.05
  0.159
 
Semi 3
18.8. Vind: -0.1
18.8.Vind: -0.1
1
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA20.29
Q
  0.192
 
2
Nethaneel Mitchell-Blake
Nethaneel Mitchell-Blake ('94)
GBR20.34
Q
  0.159
 
3
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP20.38
q
  0.177
 
4
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK20.39
  0.173
 SB
5
Taymir Burnet
Taymir Burnet ('92)
NED20.44
  0.136
 SB
6
Ryan Zeze
Ryan Zeze ('98)
FRA20.58
  0.140
 
7
William Reais
William Reais ('99)
SUI20.82
  0.187
 
8
Patryk Wykrota
Patryk Wykrota 
POL22.84
  0.155
 
Indledende heats18.8.
Indledende 1
18.8. Vind: -1.0
18.8.Vind: -1.0
1
Taymir Burnet
Taymir Burnet ('92)
NED20.48
Q
  0.150
 
2
Łukasz Żok
Łukasz Żok ('01)
POL20.78
Q
  0.187
 PB
3
Jan Jirka
Jan Jirka ('93)
CZE20.84
Q
  0.166
 
4
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR20.89
  0.134
 
5
Robin Vanderbemden
Robin Vanderbemden ('94)
BEL20.90
  0.140
 
6
Panayiótis Trivizás
Panayiótis Trivizás ('87)
GRE21.00
  0.178
 
7
Marcus Lawler
Marcus Lawler ('95)
IRL21.10
  0.152
 
8
Robin Erewa
Robin Erewa ('91)
GER21.12
  0.121
 
Indledende 2
18.8. Vind: -0.6
18.8.Vind: -0.6
1
Eseosa Desalu
Eseosa Desalu ('94)
ITA20.46
Q
  0.212
 SB
2
William Reais
William Reais ('99)
SUI20.66
Q
  0.241
 SB
3
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU20.67
Q
  0.144
 
4
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN20.77
q
  0.162
 
5Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN20.88
  0.164
 
6
Tamás Máté
Tamás Máté ('98)
HUN20.94
  0.188
 
7
Eduard Kubelík
Eduard Kubelík ('02)
CZE21.25
  0.167
 
8
Jerai Torres
Jerai Torres ('94)
GIB22.70
  0.174
 
Indledende 3
18.8. Vind: +0.3
18.8.Vind: +0.3
1
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK20.48
Q
  0.169
 SB
2
Diego Aldo Pettorossi
Diego Aldo Pettorossi ('97)
ITA20.65
Q
  0.150
 
3
Daniel Rodríguez
Daniel Rodríguez ('95)
ESP20.80
Q
  0.132
 
4
Patryk Wykrota
Patryk Wykrota 
POL20.81
q
  0.152
 
5Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN20.81
q
  0.118
 
6
Felix Svensson
Felix Svensson ('97)
SUI20.90
  0.151
 
7
Jiří Polák
Jiří Polák ('98)
CZE20.94
  0.180
 
M 400 m    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Matthew Hudson-Smith
Matthew Hudson-Smith ('94)
GBR44.53
  0.213
 
2
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI45.03
  0.197
 SB
3
Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson ('99)
GBR45.17
  0.192
 
4
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED45.17
  0.177
 SB
5
Dylan Borlée
Dylan Borlée ('92)
BEL45.39
  0.157
 
6
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
POL45.62
  0.178
 
7
Lionel Spitz
Lionel Spitz ('01)
SUI45.66
  0.175
 
8
Thomas Jordier
Thomas Jordier ('94)
FRA45.67
  0.171
 
Semifinale16.8.
Semi 1
16.8.
16.8.
1
Matthew Hudson-Smith
Matthew Hudson-Smith ('94)
GBR44.98
Q
  0.169
 
2
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI45.55
Q
  0.227
 
3
João Ricardo Coelho
João Ricardo Coelho ('99)
POR45.64
  0.206
 
4
Patrik Šorm
Patrik Šorm ('93)
CZE45.66
  0.227
 =SB
5
Christopher O’Donnell
Christopher O’Donnell ('98)
IRL45.73
  0.180
 
6
Alexander Doom
Alexander Doom ('97)
BEL45.77
  0.180
 
7
Boško Kijanović
Boško Kijanović 
SRB45.88
  0.162
 
8Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)DEN46.30
  0.190
 
Semi 2
16.8.
16.8.
1
Thomas Jordier
Thomas Jordier ('94)
FRA45.37
Q
  0.174
 PB
2
Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson ('99)
GBR45.45
Q
  0.176
 
3
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
POL45.52
q
  0.209
 
4
Lionel Spitz
Lionel Spitz ('01)
SUI45.56
q
  0.170
 
5
Matěj Krsek
Matěj Krsek 
CZE45.92
  0.171
 
6
Iñaki Cañal
Iñaki Cañal ('97)
ESP46.10
  0.159
 
7
Edoardo Scotti
Edoardo Scotti 
ITA46.49
  0.216
 
Kevin Borlée
Kevin Borlée ('88)
BEL DNF
  0.166
 
Semi 3
16.8.
16.8.
1
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED45.40
Q
  0.179
 
2
Dylan Borlée
Dylan Borlée ('92)
BEL45.67
Q
  0.157
 
3
Gilles Biron
Gilles Biron ('95)
FRA45.75
  0.165
 
4
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER45.92
  0.180
 
5
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA46.02
  0.228
 
6
Pavel Maslák
Pavel Maslák ('91)
CZE46.36
  0.197
 
7
Mihai Sorin Dringo
Mihai Sorin Dringo ('01)
ROU47.06
  0.188
 
Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN DNS
  
 
Indledende heats15.8.
Indledende 1
15.8.
15.8.
1
Lionel Spitz
Lionel Spitz ('01)
SUI45.46
Q
  0.193
 PB
2
Patrik Šorm
Patrik Šorm ('93)
CZE45.66
Q
  0.197
 SB
3
Iñaki Cañal
Iñaki Cañal ('97)
ESP45.83
Q
  0.151
 PB
4
Manuel Sanders
Manuel Sanders ('98)
GER46.21
  0.185
 
5
Lorenzo Benati
Lorenzo Benati ('02)
ITA46.26
  0.229
 
6
Danylo Danylenko
Danylo Danylenko ('94)
UKR46.39
  0.258
 SB
Indledende 2
15.8.
15.8.
1
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA45.26
Q
  0.231
 SB
2
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI45.26
Q
  0.198
 SB
3
Boško Kijanović
Boško Kijanović 
SRB45.75
Q
  
 
4
João Ricardo Coelho
João Ricardo Coelho ('99)
POR45.78
q
  0.291
 
5
Joe Brier
Joe Brier ('99)
GBR46.06
  0.213
 
6
Marvin Schlegel
Marvin Schlegel ('98)
GER46.19
  0.257
 
7
Jochem Dobber
Jochem Dobber ('97)
NED46.36
  0.281
 SB
Indledende 3
15.8.
15.8.
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN45.50
Q
  0.185
=DR PB
2
Gilles Biron
Gilles Biron ('95)
FRA45.82
Q
  0.157
 
3
Matěj Krsek
Matěj Krsek 
CZE46.12
Q
  0.173
 
4
Håvard Bentdal Ingvaldsen
Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02)
NOR46.18
  0.218
 SB
5
Óscar Husillos
Óscar Husillos ('93)
ESP46.42
  0.212
 
6
Šimon Bujna
Šimon Bujna ('95)
SVK46.79
  0.177
 
Indledende 4
15.8.
15.8.
1
Thomas Jordier
Thomas Jordier ('94)
FRA45.39
Q
  0.190
 PB
2
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER45.58
Q
  0.141
 
3
Edoardo Scotti
Edoardo Scotti 
ITA45.87
Q
  0.251
 
4
Pavel Maslák
Pavel Maslák ('91)
CZE45.92
q
  0.230
 SB
5Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)DEN46.05
q
  0.165
 SB
6
Manuel Guijarro
Manuel Guijarro ('98)
ESP46.18
  0.248
 
M 800 m    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Mariano Garcia
Mariano Garcia ('97)
ESP1:44.85
  
 PB
2
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR1:44.91
  
 SB
3
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:45.19
  
 
4
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:45.38
  
 
5
Benjamin Robert
Benjamin Robert ('98)
FRA1:45.42
  
 
6
Ben Pattison
Ben Pattison ('01)
GBR1:45.63
  
 
7
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:45.66
  
 PB
8
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:45.68
  
 SB
Semifinale19.8.
Semi 1
19.8.
19.8.
1
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:48.37
Q
  
 
2
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:48.51
Q
  
 
3
Benjamin Robert
Benjamin Robert ('98)
FRA1:48.51
Q
  
 
4
Patryk Dobek
Patryk Dobek ('94)
POL1:48.63
  
 
5
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:48.80
  
 
6
Tibo De Smet
Tibo De Smet ('99)
BEL1:49.10
  
 
7
Adrian Ben
Adrian Ben ('98)
ESP1:49.26
  
 
8
Abedin Mujezinovic
Abedin Mujezinovic ('93)
BIH1:50.20
  
 
Semi 2
19.8.
19.8.
1
Mariano Garcia
Mariano Garcia ('97)
ESP1:46.52
Q
  
 
2
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR1:46.61
Q
  
 
3
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:46.66
Q
  
 
4
Ben Pattison
Ben Pattison ('01)
GBR1:46.95
q
  
 
5
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:47.13
q
  
 
6
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED1:47.64
  
 
7
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:47.70
  
 
8
Dániel Huller
Dániel Huller ('01)
HUN1:48.03
  
 
Indledende heats18.8.
Indledende 1
18.8.
18.8.
1
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR1:45.94
Q
  
 SB
2
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:45.98
Q
  
 
3
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:46.08
Q
  
 
4
Tibo De Smet
Tibo De Smet ('99)
BEL1:46.48
q
  
 
5
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:46.50
q
  
 
6
Dániel Huller
Dániel Huller ('01)
HUN1:47.19
q
  
 
7
Abedin Mujezinovic
Abedin Mujezinovic ('93)
BIH1:47.29
q
  
 
8
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER1:47.72
  
 
Indledende 2
18.8.
18.8.
1
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:47.54
Q
  
 
2
Benjamin Robert
Benjamin Robert ('98)
FRA1:47.66
Q
  
 
3
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:47.67
Q
  
 
4
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:47.73
  
 
5
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:47.94
  
 
6
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:48.33
  
 
7
Kacper Lewalski
Kacper Lewalski ('03)
POL1:48.43
  
 
8
Jan Vukovič
Jan Vukovič 
SLO1:48.88
  
 
Indledende 3
18.8.
18.8.
1
Patryk Dobek
Patryk Dobek ('94)
POL1:47.49
Q
  
 
2
Ben Pattison
Ben Pattison ('01)
GBR1:47.64
Q
  
 
3
Mariano Garcia
Mariano Garcia ('97)
ESP1:47.66
Q
  
 
4
Djoao Lobles
Djoao Lobles ('01)
NED1:48.00
  
 
5
Joonas Rinne
Joonas Rinne ('95)
FIN1:48.03
  
 
6
Filip Šnejdr
Filip Šnejdr ('95)
CZE1:48.16
  
 
7
John Fitzsimons
John Fitzsimons ('98)
IRL1:48.22
  
 
8
Aurele Vandeputte
Aurele Vandeputte ('95)
BEL1:48.46
  
 
Indledende 4
18.8.
18.8.
1
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:47.41
Q
  
 
2
Adrian Ben
Adrian Ben ('98)
ESP1:47.64
Q
  
 
3
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED1:47.67
Q
  
 
4
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:47.74
  
 
5
Yanis Meziane
Yanis Meziane ('02)
FRA1:47.82
  
 
6
Catalin Tecuceanu
Catalin Tecuceanu ('99)
ITA1:47.94
  
 
7
Tobias Grønstad
Tobias Grønstad ('02)
NOR1:48.28
  
 
M 1500 m    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:32.76
  
 
2
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR3:34.44
  
 
3
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:34.88
  
 
4
Pietro Arese
Pietro Arese ('99)
ITA3:35.00
  
 PB
5
Matthew Stonier
Matthew Stonier ('01)
GBR3:35.97
  
 
6
Gonzalo García
Gonzalo García ('95)
ESP3:37.40
  
 
7
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL3:37.63
  
 
8
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:38.40
  
 
9
Andrew Coscoran
Andrew Coscoran ('96)
IRL3:39.91
  
 
10
Azeddine Habz
Azeddine Habz ('93)
FRA3:40.92
  
 
11
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP3:42.30
  
 
12
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:43.28
  
 
Indledende heats15.8.
Indledende 1
15.8.
15.8.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:38.48
Q
  
 
2
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:38.96
Q
  
 
3
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP3:39.00
Q
  
 
4
Gonzalo García
Gonzalo García ('95)
ESP3:39.20
Q
  
 
5
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR3:39.30
q
  
 
6
Baptiste Mischler
Baptiste Mischler ('97)
FRA3:39.58
  
 
7
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX3:40.33
  
 
8
Samuel Pihlström
Samuel Pihlström ('01)
SWE3:40.70
  
 
9
Luke McCann
Luke McCann ('98)
IRL3:40.98
  
 
10
Jan Friš
Jan Friš ('95)
CZE3:40.99
  
 
11
Tarik Moukrime
Tarik Moukrime ('92)
BEL3:41.46
  
 
12
Isaac Nader
Isaac Nader ('99)
POR3:44.59
  
 
13
Mohamed Mohumed
Mohamed Mohumed ('99)
GER3:45.53
  
 
Ossama Meslek
Ossama Meslek ('97)
ITA DQ
  
 
Indledende 2
15.8.
15.8.
1
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL3:37.36
Q
  
 
2
Pietro Arese
Pietro Arese ('99)
ITA3:37.95
Q
  
 
3
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:38.04
Q
  
 
4
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:38.07
Q
  
 
5
Matthew Stonier
Matthew Stonier ('01)
GBR3:38.37
q
  
 
6
Azeddine Habz
Azeddine Habz ('93)
FRA3:38.47
q
  
 
7
Andrew Coscoran
Andrew Coscoran ('96)
IRL3:38.74
q
  
 
8
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER3:39.32
  
 
9
Simas Bertašius
Simas Bertašius ('93)
LTU3:40.19
  
 
10
Ferdinand Kvan Edman
Ferdinand Kvan Edman ('93)
NOR3:41.30
  
 
11
Yervand Mkrtchyan
Yervand Mkrtchyan ('96)
ARM3:43.42
  
 
12
István Szögi
István Szögi ('95)
HUN3:44.20
  
 
13
Ruben Verheyden
Ruben Verheyden 
BEL3:44.76
  
 
Filip Sasínek
Filip Sasínek ('96)
CZE DNF
  
 
M 5000 m    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR13:21.13
  
 
2
Mohamed Katir
Mohamed Katir ('98)
ESP13:22.98
  
 SB
3
Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa ('96)
ITA13:24.83
  
 
4
Andreas Almgren
Andreas Almgren ('95)
SWE13:26.48
  
 PB
5
Mike Foppen
Mike Foppen ('96)
NED13:27.93
  
 
6
Sam Parsons
Sam Parsons ('94)
GER13:30.38
  
 
7
Andrew Butchart
Andrew Butchart ('91)
GBR13:31.47
  
 
8
Brian Fay
Brian Fay ('98)
IRL13:31.87
  
 
9
Sam Atkin
Sam Atkin ('93)
GBR13:32.35
  
 
10
Jonas Glans
Jonas Glans ('91)
SWE13:32.71
  
 
11
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL13:33.39
  
 
12
Abdessamad Oukhelfen
Abdessamad Oukhelfen ('98)
ESP13:33.63
  
 
13
Pietro Riva
Pietro Riva ('97)
ITA13:34.09
  
 
14
Adel Mechaal
Adel Mechaal ('90)
ESP13:35.92
  
 
15
Jonas Raess
Jonas Raess ('94)
SUI13:36.18
  
 
16
Darragh McElhinney
Darragh McElhinney 
IRL13:39.11
  
 
17
Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås ('98)
NOR13:39.12
  
 
18
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB13:39.60
  
 
19
Hugo Hay
Hugo Hay ('97)
FRA13:45.63
  
 
20
Davor Aaron Bienenfeld
Davor Aaron Bienenfeld ('97)
GER13:45.70
  
 
21
Patrick Dever
Patrick Dever ('96)
GBR13:45.89
  
 
22Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)DEN13:50.24
  
 
23
Michael Somers
Michael Somers ('95)
BEL13:57.82
  
 
24
Félix Bour
Félix Bour ('94)
FRA14:05.84
  
 
M 10000 m    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa ('96)
ITA27:46.13
  
 
2
Zerei Mezngi
Zerei Mezngi ('86)
NOR27:46.94
  
 PB
3
Yann Schrub
Yann Schrub ('96)
FRA27:47.13
  
 PB
4
Jimmy Gressier
Jimmy Gressier ('97)
FRA27:49.84
  
 
5
Pietro Riva
Pietro Riva ('97)
ITA27:50.51
  
 PB
6
Efrem Gidey
Efrem Gidey 
IRL27:59.22
  
 PB
7
Magnus Tuv Myhre
Magnus Tuv Myhre 
NOR28:02.18
  
 PB
8
Nils Voigt
Nils Voigt ('97)
GER28:02.19
  
 
9
Samuel Fitwi Sibhatu
Samuel Fitwi Sibhatu ('96)
GER28:03.92
  
 PB
10
Emile Cairess
Emile Cairess ('97)
GBR28:07.37
  
 
11
Marc Scott
Marc Scott ('93)
GBR28:07.72
  
 SB
12
Simon Debognies
Simon Debognies ('96)
BEL28:08.60
  
 
13
Roberto Alaiz
Roberto Alaiz ('90)
ESP28:14.86
  
 
14
Yoann Kowal
Yoann Kowal ('87)
FRA28:17.39
  
 
15
Aras Kaya
Aras Kaya ('94)
TUR28:23.77
  
 
16
Juan Pérez
Juan Pérez ('88)
ESP28:38.21
  
 
17
Tonosa Hiko
Tonosa Hiko ('95)
IRL28:38.82
  
 
18
Filmon Abraham
Filmon Abraham ('92)
GER28:53.54
  
 
19
Bjørnar Sandnes Lillefosse
Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92)
NOR28:59.67
  
 
20
Michael Somers
Michael Somers ('95)
BEL29:10.13
  
 
21
Andreas Vojta
Andreas Vojta ('89)
AUT29:56.71
  
 
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed
Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed ('93)
SUD DNF
  
 
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL DNF
  
 
Sam Atkin
Sam Atkin ('93)
GBR DNF
  
 
Samuel Barata
Samuel Barata ('93)
POR DNF
  
 
Tadesse Getahon
Tadesse Getahon ('97)
ISR28:04.37 DQ ADR 2.2
  
 
M Maraton    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1
Richard Ringer
Richard Ringer ('89)
GER2:10:21
  
 SB
2
Maru Teferi
Maru Teferi ('92)
ISR2:10:23
  
 
3
Gashau Ayale
Gashau Ayale ('96)
ISR2:10:29
  
 SB
4
Amanal Petros
Amanal Petros ('95)
GER2:10:39
  
 SB
5
Nicolas Navarro
Nicolas Navarro ('91)
FRA2:10:41
  
 
6
Ayad Lamdassem
Ayad Lamdassem ('81)
ESP2:10:52
  
 
7
Yimer Getahun
Yimer Getahun ('92)
ISR2:10:56
  
 SB
8
Koen Naert
Koen Naert ('89)
BEL2:11:28
  
 SB
9
Girmaw Amare
Girmaw Amare ('87)
ISR2:11:32
  
 
10
Michael Gras
Michael Gras ('91)
FRA2:12:39
  
 
11
Tiidrek Nurme
Tiidrek Nurme ('85)
EST2:12:46
  
 
12
Jorge Blanco
Jorge Blanco ('93)
ESP2:13:18
  
 
13
Daniele Meucci
Daniele Meucci ('85)
ITA2:14:22
  
 
14
Daniel Mateo
Daniel Mateo ('89)
ESP2:14:34
  
 
15
Yago Rojo
Yago Rojo ('95)
ESP2:14:41
  
 SB
16
Johannes Motschmann
Johannes Motschmann ('94)
GER2:14:52
  
 SB
17
Phil Sesemann
Phil Sesemann ('92)
GBR2:15:17
  
 SB
18
Adam Nowicki
Adam Nowicki ('90)
POL2:15:21
  
 SB
19
Iliass Aouani
Iliass Aouani ('95)
ITA2:15:34
  
 
20
Rui Pinto
Rui Pinto ('92)
POR2:15:43
  
 
21
Benjamin Choquert
Benjamin Choquert ('86)
FRA2:15:48
  
 
22
René Cuneaz
René Cuneaz ('88)
ITA2:15:55
  
 
23
Adrian Lehmann
Adrian Lehmann ('89)
SUI2:15:57
  
 SB
24
Hendrik Pfeiffer
Hendrik Pfeiffer ('93)
GER2:16:04
  
 
25
Konstantin Wedel
Konstantin Wedel ('93)
GER2:16:09
  
 
26
Omer Ramon
Omer Ramon ('97)
ISR2:16:35
  
 
27Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)DEN2:16:41
  
 
28
Jonas Leandersson
Jonas Leandersson ('90)
SWE2:16:54
  
 
29
Linus Rosdahl
Linus Rosdahl ('92)
SWE2:17:09
  
 SB
30
Mohamud Aadan
Mohamud Aadan ('90)
GBR2:17:34
  
 
31
Archibald Casteel
Archibald Casteel ('96)
SWE2:17:44
  
 
32
Kaur Kivistik
Kaur Kivistik ('91)
EST2:17:51
  
 
33
Stefano La Rosa
Stefano La Rosa ('85)
ITA2:17:57
  
 
34
Fábio Oliveira
Fábio Oliveira ('90)
POR2:18:02
  
 
35
Andrew Davies
Andrew Davies ('79)
GBR2:18:23
  
 
36
Gáspár Csere
Gáspár Csere ('91)
HUN2:18:35
  
 SB
37
Patrik Wägeli
Patrik Wägeli ('91)
SUI2:18:46
  
 SB
38
Ilie Alexandru Corneschi
Ilie Alexandru Corneschi ('91)
ROU2:18:59
  
 
39
Weldu Negash Gebretsadik
Weldu Negash Gebretsadik ('86)
NOR2:18:59
  
 
40
Tom Hendrikse
Tom Hendrikse ('98)
NED2:19:21
  
 SB
41
Roman Fosti
Roman Fosti ('83)
EST2:19:34
  
 SB
42
Ronald Schröer
Ronald Schröer ('84)
NED2:19:40
  
 
43
Abdelaziz Merzougui
Abdelaziz Merzougui ('91)
ESP2:19:47
  
 SB
44
Andrew Heyes
Andrew Heyes ('90)
GBR2:19:47
  
 
45
Mustafa Mohamed
Mustafa Mohamed ('79)
SWE2:19:52
  
 SB
46Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)DEN2:20:34
  
 
47
Maxim Răileanu
Maxim Răileanu ('94)
MDA2:21:01
  
 
48
Luís Saraiva
Luís Saraiva ('93)
POR2:21:23
  
 
49
Arkadiusz Gardzielewski
Arkadiusz Gardzielewski ('86)
POL2:21:34
  
 
50
Simon Boch
Simon Boch ('94)
GER2:21:39
  
 SB
51
Kamil Karbowiak
Kamil Karbowiak ('95)
POL2:21:48
  
 SB
52
Florian Carvalho
Florian Carvalho ('89)
FRA2:21:51
  
 
53
Vitaliy Shafar
Vitaliy Shafar ('82)
UKR2:22:24
  
 
54
Ebba Tulu Chala
Ebba Tulu Chala ('96)
SWE2:23:04
  
 
55
Hermano Ferreira
Hermano Ferreira ('82)
POR2:24:21
  
 
56
Ivan Siuris
Ivan Siuris ('91)
MDA2:25:17
  
 
57
Ignas Brasevicius
Ignas Brasevicius ('84)
LTU2:25:25
  
 
58
Hugh Armstrong
Hugh Armstrong ('94)
IRL2:25:27
  
 
59
Ihor Heletiy
Ihor Heletiy ('82)
UKR2:26:33
  
 SB
60Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)DEN2:28:04
  
 
61
Primož Kobe
Primož Kobe ('81)
SLO2:29:23
  
 
62Rune BækgaardRune Bækgaard ('88)DEN2:31:37
  
 
Samuel Tsegay
Samuel Tsegay ('88)
SWE DNF
  
 
Yohan Durand
Yohan Durand ('85)
FRA DNF
  
 
Kamil Jastrzębski
Kamil Jastrzębski ('92)
POL DNF
  
 
Nicolai Sake
Nicolai Sake ('96)
BEL DNF
  
 
Remigijus Kančys
Remigijus Kančys ('87)
LTU DNF
  
 
Dario Ivanovski
Dario Ivanovski ('97)
MKD DNF
  
 
Arttu Vattulainen
Arttu Vattulainen ('91)
FIN DNF
  
 
Tachlowini Gabriyesos
Tachlowini Gabriyesos ('98)
ERI DNF
  
 
Daniele D'Onofrio
Daniele D'Onofrio ('93)
ITA DNF
  
 
Luke Caldwell
Luke Caldwell ('91)
GBR DNF
  
 
Bukayaw Malede
Bukayaw Malede ('97)
ISR DNF
  
 
Jiří Homoláč
Jiří Homoláč ('90)
CZE DNF
  
 
Soufiane Bouchikhi
Soufiane Bouchikhi ('90)
BEL DNF
  
 
Ömer Alkanoglu
Ömer Alkanoglu ('91)
TUR DNF
  
 
Julien Lyon
Julien Lyon ('89)
SUI DNF
  
 
Polat Kemboi Arıkan
Polat Kemboi Arıkan ('90)
TUR DNF
  
 
Emmanuel Roudolff
Emmanuel Roudolff ('95)
FRA DNF
  
 
M 3000 m forh.    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN8:21.80
  
 
2
Ahmed Abdelwahed
Ahmed Abdelwahed ('96)
ITA8:22.35
  
 
3
Osama Zoghlami
Osama Zoghlami ('94)
ITA8:23.44
  
 
4
Daniel Arce
Daniel Arce ('92)
ESP8:25.00
  
 
5
Karl Bebendorf
Karl Bebendorf ('96)
GER8:26.49
  
 
6
Sebastián Martos
Sebastián Martos ('89)
ESP8:26.68
  
 
7
Ala Zoghlami
Ala Zoghlami ('94)
ITA8:27.82
  
 
8
Djilali Bedrani
Djilali Bedrani ('93)
FRA8:28.52
  
 
9
Phil Norman
Phil Norman ('89)
GBR8:33.05
  
 
10
Emil Blomberg
Emil Blomberg ('92)
SWE8:33.09
  
 
11
Jacob Boutera
Jacob Boutera ('96)
NOR8:33.38
  
 
12
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR8:33.57
  
 
13
Víctor Ruiz
Víctor Ruiz ('93)
ESP8:37.24
  
 
14
Niklas Buchholz
Niklas Buchholz ('98)
GER8:37.51
  
 
15
Louis Gilavert
Louis Gilavert ('98)
FRA8:39.62
  
 
Indledende heats16.8.
Indledende 1
16.8.
16.8.
1
Osama Zoghlami
Osama Zoghlami ('94)
ITA8:30.67
Q
  
 
2
Karl Bebendorf
Karl Bebendorf ('96)
GER8:31.67
Q
  
 
3
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR8:32.22
Q
  
 
4
Louis Gilavert
Louis Gilavert ('98)
FRA8:32.26
Q
  
 
5
Víctor Ruiz
Víctor Ruiz ('93)
ESP8:32.48
Q
  
 
6
Ala Zoghlami
Ala Zoghlami ('94)
ITA8:32.82
q
  
 
7
Sebastián Martos
Sebastián Martos ('89)
ESP8:34.19
q
  
 
8
Emil Blomberg
Emil Blomberg ('92)
SWE8:35.22
q
  
 
9
Vidar Johansson
Vidar Johansson ('96)
SWE8:38.42
  
 
10
Jamaine Coleman
Jamaine Coleman ('95)
GBR8:39.22
  
 
11
István Palkovits
István Palkovits 
HUN8:40.47
  
 
12
Damián Vích
Damián Vích ('98)
CZE8:41.43
  
 
13
Hilal Yego
Hilal Yego ('92)
TUR8:43.76
  
 
14
Michael Curti
Michael Curti ('94)
SUI8:56.46
  
 
15
Simão Bastos
Simão Bastos ('99)
POR8:57.27
  
 
16
Nahuel Carabaña
Nahuel Carabaña ('99)
AND9:37.74
  
 
Axel Vang ChristensenAxel Vang Christensen ('04)DEN DNF
  
 
Indledende 2
16.8.
16.8.
1
Ahmed Abdelwahed
Ahmed Abdelwahed ('96)
ITA8:30.92
Q
  
 
2
Jacob Boutera
Jacob Boutera ('96)
NOR8:31.03
Q
  
 
3
Phil Norman
Phil Norman ('89)
GBR8:32.00
Q
  
 
4
Daniel Arce
Daniel Arce ('92)
ESP8:32.27
Q
  
 
5
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN8:33.51
Q
  
 
6
Niklas Buchholz
Niklas Buchholz ('98)
GER8:33.89
q
  
 
7
Djilali Bedrani
Djilali Bedrani ('93)
FRA8:35.57
q
  
 
8
Etson Barros
Etson Barros ('01)
POR8:38.04
  
 
9
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL8:38.23
  
 
10
Mehdi Belhadj
Mehdi Belhadj ('95)
FRA8:42.38
  
 
11
Zak Seddon
Zak Seddon ('94)
GBR8:46.74
  
 
12
Simon Sundström
Simon Sundström ('98)
SWE8:50.30
  
 
13
Frederik Ruppert
Frederik Ruppert ('97)
GER9:01.93
  
 
14Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)DEN9:05.26
  
 
15
Fredrik Sandvik
Fredrik Sandvik ('98)
NOR9:05.47
  
 
16
Rémi Schyns
Rémi Schyns ('99)
BEL9:21.85
  
 
Luís Miguel Borges
Luís Miguel Borges ('94)
POR DNF
  
 
M 110 m hæk    
17.8. Vind: -0.2

Finale A

Finale
17.8.Vind: -0.2
1
Asier Martínez
Asier Martínez 
ESP13.14
  0.149
NU23R PB
2
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA13.14
  0.167
 SB
3
Just Kwaou-Mathey
Just Kwaou-Mathey ('99)
FRA13.33
  0.178
 
4
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.35
  0.169
 
5
Finley Gaio
Finley Gaio ('99)
SUI13.50
  0.172
 
6
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR13.66
  0.166
 
7
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP14.81
  0.145
 
8
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA16.51
  0.153
 
Semifinale17.8.
Semi 1
17.8. Vind: -0.2
17.8.Vind: -0.2
1
Asier Martínez
Asier Martínez 
ESP13.25
Q
  0.147
 
2
Just Kwaou-Mathey
Just Kwaou-Mathey ('99)
FRA13.30
Q
  0.162
 
3
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR13.48
q
  0.161
 
4
Finley Gaio
Finley Gaio ('99)
SUI13.50
q
  0.148
 
5
Hassane Fofana
Hassane Fofana ('92)
ITA13.56
  0.150
 
6
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR13.64
  0.141
 
7
Jakub Szymański
Jakub Szymański ('02)
POL13.66
  0.173
 
8
João Vitor de Oliveira
João Vitor de Oliveira ('92)
POR13.92
  0.153
 
Semi 2
17.8. Vind: -0.1
17.8.Vind: -0.1
1
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA13.35
Q
  0.182
 
2
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.45
Q
  0.166
 
3
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.54
  0.144
 
4
Miguel Perera
Miguel Perera ('96)
GBR13.58
  0.157
 PB
5
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE13.67
  0.145
 
6
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN13.81
  0.151
 
7
Koen Smet
Koen Smet ('92)
NED14.06
  0.147
 
Mikdat Sevler
Mikdat Sevler ('98)
TUR DNS
  
 
Semi 3
17.8. Vind: -0.3
17.8.Vind: -0.3
1
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP13.30
Q
  0.140
 PB
2
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA13.46
Q
  0.187
 
3
Aurel Manga
Aurel Manga ('92)
FRA13.70
  0.157
 
4
Gregor Traber
Gregor Traber ('92)
GER13.72
  0.194
 
5
David King
David King ('94)
GBR13.73
  0.206
 
6
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs ('95)
HUN13.78
  0.144
 
7
Abdel-Kader Larrinaga
Abdel-Kader Larrinaga ('94)
POR13.85
  0.159
 
8
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL13.99
  0.196
 
Indledende heats16.8.
Indledende 1
16.8. Vind: -0.5
16.8.Vind: -0.5
1
Abdel-Kader Larrinaga
Abdel-Kader Larrinaga ('94)
POR13.76
Q
  0.151
 
2
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE13.84
Q
  0.136
 
3
Jakub Szymański
Jakub Szymański ('02)
POL13.87
Q
  0.176
 
4
Koen Smet
Koen Smet ('92)
NED13.88
Q
  0.153
 
5
Mathieu Jaquet
Mathieu Jaquet ('98)
SUI13.91
  0.129
 
6
Ilari Manninen
Ilari Manninen ('97)
FIN14.08
  0.164
 
7
Alin Ionut Anton
Alin Ionut Anton 
ROU14.18
  0.158
 
8
Dániel Eszes
Dániel Eszes ('99)
HUN14.25
  0.135
 
Indledende 2
16.8. Vind: +0.6
16.8.Vind: +0.6
1
Finley Gaio
Finley Gaio ('99)
SUI13.46
Q
  0.146
 PB
2
David King
David King ('94)
GBR13.63
Q
  0.157
 
3
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN13.89
Q
  0.133
 
4
João Vitor de Oliveira
João Vitor de Oliveira ('92)
POR13.90
Q
  0.146
 
5
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.90
  0.129
 
6
Lorenzo Ndele Simonelli
Lorenzo Ndele Simonelli ('02)
ITA13.95
  0.172
 
7
Bálint Szeles
Bálint Szeles ('98)
HUN13.97
  0.160
 
8
Luka Trgovčević
Luka Trgovčević ('92)
SRB14.01
  0.145
 
Indledende 3
16.8. Vind: -0.2
16.8.Vind: -0.2
1
Gregor Traber
Gregor Traber ('92)
GER13.69
Q
  0.174
 
2
Hassane Fofana
Hassane Fofana ('92)
ITA13.72
Q
  0.138
 
3
Miguel Perera
Miguel Perera ('96)
GBR13.72
Q
  0.133
 
4
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs ('95)
HUN13.73
Q
  0.153
 
5
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR13.75
q
  0.128
 
6
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN13.78
  0.137
 
7
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.80
  0.183
 
8
Keiso Pedriks
Keiso Pedriks ('94)
EST13.83
  0.155
 SB
M 400 m hæk    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR47.12
  0.215
 SB
2
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA48.56
  0.185
 
3
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR48.78
  0.240
 
4
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA48.79
  0.193
 
5
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER48.79
  0.168
 PB
6
Julien Watrin
Julien Watrin ('92)
BEL48.98
  0.173
 
7
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI50.24
  0.216
 
8
Victor Coroller
Victor Coroller ('97)
FRA50.46
  0.201
 
Semifinale18.8.
Semi 1
18.8.
18.8.
1
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA48.89
Q
  0.197
 
2
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER49.05
Q
  0.188
 
3
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL49.30
  0.208
 
4
Seamus Derbyshire
Seamus Derbyshire 
GBR49.63
  0.155
 
5
Ismail Nezir
Ismail Nezir ('03)
TUR49.75
  0.229
 
6
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED50.29
  0.177
 
7
Matej Baluch
Matej Baluch 
SVK50.93
  0.268
 
8
Dries Van Nieuwenhove
Dries Van Nieuwenhove ('98)
BEL51.14
  0.191
 
Semi 2
18.8.
18.8.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR48.38
Q
  0.225
 
2
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA48.52
Q
  0.191
 SB
3
Julien Watrin
Julien Watrin ('92)
BEL48.81
q
  0.222
NR PB
4
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI49.10
q
  0.198
 PB
5
Jacob Paul
Jacob Paul ('95)
GBR49.48
  0.185
 
6
Mario Lambrughi
Mario Lambrughi ('92)
ITA49.50
  0.151
 
7
Martin Tuček
Martin Tuček ('95)
CZE50.32
  0.204
 
8
Jesus David Delgado
Jesus David Delgado ('99)
ESP50.32
  0.270
 
Semi 3
18.8.
18.8.
1
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR49.34
Q
  0.249
 
2
Victor Coroller
Victor Coroller ('97)
FRA49.46
Q
  0.184
 
3
José Reynaldo Bencosme
José Reynaldo Bencosme ('92)
ITA49.50
  0.216
 
4
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE49.52
  0.172
 
5
Constantin Preis
Constantin Preis ('98)
GER49.55
  0.234
 SB
6
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE49.78
  0.177
 
7
Matic Ian Guček
Matic Ian Guček ('03)
SLO49.93
  0.188
 
8
Ramsey Angela
Ramsey Angela ('99)
NED49.99
  0.203
 
Indledende heats17.8.
Indledende 1
17.8.
17.8.
1
Victor Coroller
Victor Coroller ('97)
FRA49.35
Q
  0.174
 
2
Jacob Paul
Jacob Paul ('95)
GBR49.40
Q
  0.189
 PB
3
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI49.41
Q
  0.198
 
4
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE49.86
q
  0.196
 
5
Martin Kučera
Martin Kučera ('90)
SVK50.82
  0.233
 
6
Giacomo Bertoncelli
Giacomo Bertoncelli ('99)
ITA51.86
  0.193
 
Indledende 2
17.8.
17.8.
1
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL49.49
Q
  0.214
 
2
Ramsey Angela
Ramsey Angela ('99)
NED49.51
Q
  0.237
 
3
Matej Baluch
Matej Baluch 
SVK50.49
Q
  0.274
 
4
Sebastian Urbaniak
Sebastian Urbaniak ('01)
POL50.69
  0.202
 
5
Aleix Porras
Aleix Porras ('99)
ESP50.77
  0.196
 
6
Nahom Yirga
Nahom Yirga ('01)
SUI51.55
  0.149
 
Indledende 3
17.8.
17.8.
1
Mario Lambrughi
Mario Lambrughi ('92)
ITA50.27
Q
  0.144
 
2
Jesus David Delgado
Jesus David Delgado ('99)
ESP50.61
Q
  0.224
 
3
Dries Van Nieuwenhove
Dries Van Nieuwenhove ('98)
BEL50.85
Q
  0.226
 
4
Niklas Strohmayer-Dangl
Niklas Strohmayer-Dangl ('02)
AUT51.21
  0.211
 
5
Joshua Faulds
Joshua Faulds 
GBR51.21
  0.213
 
6
Jakub Olejniczak
Jakub Olejniczak ('97)
POL51.77
  0.256
 
7
Tuomas Lehtonen
Tuomas Lehtonen ('98)
FIN52.75
  0.198
 
Indledende 4
17.8.
17.8.
1
Constantin Preis
Constantin Preis ('98)
GER49.63
Q
  0.238
 SB
2
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED50.06
Q
  0.223
 
3
Seamus Derbyshire
Seamus Derbyshire 
GBR50.08
Q
  0.184
 
4
Martin Tuček
Martin Tuček ('95)
CZE50.09
q
  0.263
 
5
Krzysztof Hołub
Krzysztof Hołub 
POL50.12
  0.168
 =PB
6
Dany Brand
Dany Brand ('96)
SUI50.30
  0.186
 
7
Andrea Ercolani Volta
Andrea Ercolani Volta ('95)
SMR52.59
  0.216
 
M Højdespring    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.30
  
 
 
2.18
  O
2.23
  O
2.27
  O
2.30
 XO
2.32
  XP
2.33
  XX
  
2
Tobias Potye
Tobias Potye ('95)
GER2.27
  
 
 
2.18
  O
2.23
  O
2.27
  O
2.30
XXX
    
3
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.27
  
 
 
2.18
  O
2.23
XXO
2.27
  O
2.30
XXP
2.32
  X
   
4
Oleh Doroshchuk
Oleh Doroshchuk ('01)
UKR2.23
  
 
 
2.18
  O
2.23
  O
2.27
XXP
2.30
  X
    
5
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.23
  
 
 
2.18
  O
2.23
 XO
2.27
XXX
     
6
Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko ('92)
GER2.23
  
 
 
2.18
  O
2.23
XXO
2.27
XXX
     
7
Jan Štefela
Jan Štefela ('01)
CZE2.18
  
 
 
2.18
  O
2.23
XXX
      
8
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.18
  
 
 
2.18
XXO
2.23
XXX
      
Douwe Amels
Douwe Amels ('91)
NED NH
  
 
 
2.18
XXX
       
Marco Fassinotti
Marco Fassinotti ('89)
ITA NH
  
 
 
2.18
XXX
       
Jonas Wagner
Jonas Wagner ('97)
GER NH
  
 
 
2.18
XXX
       
Sebastien Micheau
Sebastien Micheau ('98)
FRA NH
  
 
 
2.18
XXX
       
Joel Clarke-Khan
Joel Clarke-Khan ('99)
GBR NH
  
 
 
2.18
XXX
       
Kvalifikation16.8.
Kval
16.8.
16.8.
1
Marco Fassinotti
Marco Fassinotti ('89)
ITA2.21
q
  B 1
 
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
  O
     
1
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.21
q
  B 1
 
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
  O
     
1
Tobias Potye
Tobias Potye ('95)
GER2.21
q
  A 1
 
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
  O
     
1
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.21
q
  B 1
 =SB
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
  O
     
5
Douwe Amels
Douwe Amels ('91)
NED2.21
q
  A 2
 
 
2.12
  O
2.17
 XO
2.21
  O
     
5
Jonas Wagner
Jonas Wagner ('97)
GER2.21
q
  B 4
 
 
2.12
  O
2.17
 XO
2.21
  O
     
7
Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko ('92)
GER2.21
q
  A 3
 
 
2.12
  O
2.17
XXO
2.21
  O
     
8
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.21
q
  B 5
 
 
2.17
  O
2.21
 XO
      
8
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.21
q
  A 4
 
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
 XO
     
10
Sebastien Micheau
Sebastien Micheau ('98)
FRA2.21
q
  A 5
 
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
XXO
     
10
Oleh Doroshchuk
Oleh Doroshchuk ('01)
UKR2.21
q
  A 5
 
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
XXO
     
10
Jan Štefela
Jan Štefela ('01)
CZE2.21
q
  B 6
 =PB
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
XXO
     
13
Joel Clarke-Khan
Joel Clarke-Khan ('99)
GBR2.21
q
  B 7
 
 
2.12
  O
2.17
 XO
2.21
XXO
     
14
Adónios Mérlos
Adónios Mérlos ('99)
GRE2.17
  B 8
 
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
XXX
     
14
Yonathan Kapitolnik
Yonathan Kapitolnik ('02)
ISR2.17
  B 8
 
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
XXX
     
14
Bogdan Bondarenko
Bogdan Bondarenko ('89)
UKR2.17
  B 8
 
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
XXX
     
14
Juozas Baikštys
Juozas Baikštys ('98)
LTU2.17
  A 7
 
 
2.12
  O
2.17
  O
2.21
XXX
     
18
David Smith
David Smith ('91)
GBR2.17
  A 8
 
 
2.12
XXO
2.17
 XO
2.21
XXX
     
19
Gerson Baldé
Gerson Baldé 
POR2.12
  A 9
 
 
2.12
  O
2.17
XXX
      
19
Péter Bakosi
Péter Bakosi ('93)
HUN2.12
  A 9
 
 
2.12
  O
2.17
XXX
      
21
Christian Falocchi
Christian Falocchi ('97)
ITA2.12
  A 11
 
 
2.12
 XO
2.17
XXX
      
21
Josef Adámek
Josef Adámek ('97)
CZE2.12
  A 11
 
 
2.12
 XO
2.17
XXX
      
23
Enes Talha Şenses
Enes Talha Şenses ('98)
TUR2.12
  B 11
 
 
2.12
XXO
2.17
XXX
      
Nathan Ismar
Nathan Ismar ('99)
FRA NH
  B
 
 
2.12
XXX
       
M Stangspring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE6.06
  
 
 
5.65
  O
5.85
  O
5.90
  O
5.95
  O
6.06
  O
   
2
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.85
  
 
 
5.50
  O
5.65
 XO
5.75
 XO
5.85
 XO
5.90
  XP
5.95
  XX
  
3
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.75
  
 
 
5.50
  O
5.65
  O
5.75
  O
5.85
XXX
    
4
Rutger Koppelaar
Rutger Koppelaar ('93)
NED5.75
  
 SB
 
5.50
  O
5.65
  O
5.75
 XO
5.85
XXX
    
5
Thibaut Collet
Thibaut Collet ('99)
FRA5.75
  
 
 
5.50
  O
5.65
 XO
5.75
 XO
5.85
XXX
    
6
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.75
  
 
 
5.50
 XO
5.65
 XO
5.75
 XO
5.85
XXX
    
7
Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie ('86)
FRA5.65
  
 
 
5.65
  O
5.85
XXX
      
8
Torben Blech
Torben Blech ('95)
GER5.50
  
 
 
5.50
  O
5.65
XXX
      
9
Oleg Zernikel
Oleg Zernikel ('95)
GER5.50
  
 
 
5.50
 XO
5.65
XXX
      
9
Urho Kujanpää
Urho Kujanpää ('97)
FIN5.50
  
 
 
5.50
 XO
5.65
XXX
      
Menno Vloon
Menno Vloon ('94)
NED NH
  
 
 
5.50
XXX
       
Dominik Alberto
Dominik Alberto ('92)
SUI NH
  
 
 
5.50
XXX
       
Kvalifikation18.8.
Kval
18.8.
18.8.
1
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.65
q
  B 1
 
 
5.50
  O
5.65
  O
      
1
Rutger Koppelaar
Rutger Koppelaar ('93)
NED5.65
q
  A 1
 
 
5.50
  O
5.65
  O
      
1
Oleg Zernikel
Oleg Zernikel ('95)
GER5.65
q
  B 1
 
 
5.50
  O
5.65
  O
      
1
Thibaut Collet
Thibaut Collet ('99)
FRA5.65
q
  A 1
 
 
5.50
  O
5.65
  O
      
5
Torben Blech
Torben Blech ('95)
GER5.65
q
  B 3
 
 
5.30
  O
5.50
 XO
5.65
  O
     
6
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.65
q
  B 4
 
 
5.50
  O
5.65
 XO
      
6
Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie ('86)
FRA5.65
q
  A 3
 
 
5.50
  O
5.65
 XO
      
6
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE5.65
q
  A 3
 
 
5.65
 XO
       
9
Menno Vloon
Menno Vloon ('94)
NED5.65
q
  B 5
 
 
5.30
 XO
5.50
  O
5.65
 XO
     
9
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.65
q
  A 5
 
 
5.50
 XO
5.65
 XO
      
11
Dominik Alberto
Dominik Alberto ('92)
SUI5.65
q
  B 6
 SB
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
XXO
     
12
Urho Kujanpää
Urho Kujanpää ('97)
FIN5.65
q
  B 7
 =PB
 
5.30
  O
5.50
 XO
5.65
XXO
     
13
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE5.50
  B 8
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
XXX
     
13
Simen Guttormsen
Simen Guttormsen ('01)
NOR5.50
  A 6
 
 
5.30
  O
5.50
  O
5.65
XXX
     
15
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.50
  A 7
 
 
5.30
  O
5.50
 XO
5.65
XXX
     
15
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.50
  A 7
 
 
5.50
 XO
5.65
XXX
      
15
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL5.50
  B 9
 
 
5.30
  O
5.50
 XO
5.65
XXX
     
15
Tommi Holttinen
Tommi Holttinen ('97)
FIN5.50
  B 9
 =SB
 
5.30
  O
5.50
 XO
5.65
XXX
     
19
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.50
  A 9
 
 
5.30
  O
5.50
XXO
5.65
XXX
     
20
Robert Renner
Robert Renner ('94)
SLO5.30
  A 10
 
 
5.30
  O
5.50
XXX
      
21
Riccardo Klotz
Riccardo Klotz ('99)
AUT5.30
  B 11
 
 
5.30
XXO
5.50
XXX
      
21
Juho Alasaari
Juho Alasaari ('03)
FIN5.30
  A 11
 
 
5.30
XXO
5.50
XXX
      
Valentin Lavillenie
Valentin Lavillenie ('91)
FRA NH
  B
 
 
5.50
XXX
       
Max Mandusic
Max Mandusic ('98)
ITA NH
  A
 
 
5.30
XXX
       
Harry Coppell
Harry Coppell ('96)
GBR NH
  A
 
 
5.30
XXr
       
M Længdespring    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE8.52
+0.3
  
 SB
 
  X
 0.5
8.23
 0.2
8.35
 -1.3
8.52 WL SB
 0.3
  –  –  
2
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE8.06
-0.5
  
 
 
7.95
 0.0
7.88
 0.1
7.93
 -0.2
  X
 -0.6
  X
 0.2
8.06
 -0.5
  
3
Jules Pommery
Jules Pommery ('01)
FRA8.06
-0.4
  
 
 
7.56
 0.9
7.85
 0.0
  X
 -0.4
8.06
 -0.4
7.71
 0.2
5.67
 -0.2
  
4
Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres ('91)
ESP7.98
+0.2
  
 
 
7.87
 0.5
7.86
 -0.4
  X
 -0.4
7.56
 -0.2
7.98
 0.2
  X
 0.2
  
5
Jacob Fincham-Dukes
Jacob Fincham-Dukes ('97)
GBR7.97
-0.3
  
 SB
 
  X
 -0.3
7.63
 -0.4
7.97 SB
 -0.3
7.15
 0.1
  X
 0.1
7.72
 -0.3
  
6
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR7.83
-0.2
  
 
 
7.47
 0.5
7.50
 -0.3
7.83
 -0.2
  X
 0.3
  X
 -0.2
  X
 0.1
  
7
Héctor Santos
Héctor Santos ('98)
ESP7.82
+0.3
  
 
 
7.65
 0.5
  X
 -0.1
7.81
 -0.8
  X
 0.1
7.82
 0.3
7.64
 0.0
  
8
Marko Čeko
Marko Čeko 
CRO7.77
-0.8
  
 
 
7.57
 0.3
  X
 -0.3
7.77
 -0.8
7.38
 -0.3
7.66
 0.3
7.59
 0.5
  
9
Radek Juška
Radek Juška ('93)
CZE7.66
-0.3
  
 
 
  X
 0.6
7.36
 -0.6
7.66
 -0.3
     
10
Reynold Banigo
Reynold Banigo ('98)
GBR7.66
+0.3
  
 
 
7.66
 0.3
  X
 -0.1
7.04
 -0.6
     
11
Lazar Anić
Lazar Anić ('91)
SRB7.37
+0.2
  
 
 
  X
 0.5
  X
 -0.5
7.37
 0.2
     
Ingar Bratseth-Kiplesund
Ingar Bratseth-Kiplesund ('96)
NOR NM
  
 
 
  X
 0.5
  X
 -0.3
  X
 -0.5
     
Kvalifikation15.8.
Kval
15.8.
15.8.
1
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE8.06
-1.4
Q
  B 1
 
 
8.06
 -1.4
       
2
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE7.94
+0.4
q
  A 1
 
 
7.66
 0.3
7.80
 0.6
7.94
 0.4
     
3
Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres ('91)
ESP7.93
+0.1
q
  A 2
 
 
7.93
 0.1
  –  –     
4
Lazar Anić
Lazar Anić ('91)
SRB7.86
-0.3
q
  B 2
 SB
 
7.82
 -1.2
7.86 SB
 -0.3
  X
 -0.6
     
5
Jacob Fincham-Dukes
Jacob Fincham-Dukes ('97)
GBR7.86
+1.5
q
  A 3
 
 
7.46
 -1.5
7.86
 1.5
  –     
6
Jules Pommery
Jules Pommery ('01)
FRA7.83
-1.0
q
  B 3
 
 
7.76
 -0.9
7.83
 -1.0
  X
 0.3
     
7
Radek Juška
Radek Juška ('93)
CZE7.80
-0.9
q
  A 4
 
 
7.03
 -0.1
  X
 1.6
7.80
 -0.9
     
8
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR7.79
+1.1
q
  B 4
 
 
7.68
 -0.9
  X
 -2.6
7.79
 1.1
     
9
Reynold Banigo
Reynold Banigo ('98)
GBR7.75
-0.6
q
  B 5
 
 
7.52
 -0.3
7.75
 -0.6
  X
 1.1
     
10
Héctor Santos
Héctor Santos ('98)
ESP7.75
+0.6
q
  B 6
 
 
  X
 -0.2
7.51
 -0.6
7.75
 0.6
     
11
Marko Čeko
Marko Čeko 
CRO7.74
-0.8
q
  A 5
 
 
7.64
 -1.3
7.52
 -0.9
7.74
 -0.8
     
12
Ingar Bratseth-Kiplesund
Ingar Bratseth-Kiplesund ('96)
NOR7.74
+1.2
q
  A 6
 
 
  X
 -0.4
  X
 2.3
7.74
 1.2
     
13
Augustin Bey
Augustin Bey ('95)
FRA7.73
-0.2
  B 7
 
 
  X
 -0.6
7.44
 -0.7
7.73
 -0.2
     
14
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN7.70
+0.6
  A 7
 
 
  X
 -1.0
7.61
 -2.6
7.70
 0.6
     
15
Fabian Heinle
Fabian Heinle ('94)
GER7.64
0.0
  A 8
 
 
7.07
 -0.6
7.60
 -1.1
7.64
 0.0
     
16
Gabriel Bitan
Gabriel Bitan ('98)
ROU7.64
-1.2
  A 9
 
 
7.64
 -1.2
  X
 -0.6
7.51
 0.5
     
17
Benjamin Gföhler
Benjamin Gföhler ('94)
SUI7.49
+0.2
  A 10
 
 
  X
 -1.0
  X
 -0.3
7.49
 0.2
     
18
Jack Roach
Jack Roach ('95)
GBR7.35
-3.1
  B 8
 
 
  X
 -0.2
7.35
 -3.1
  X
 1.1
     
19
Strahinja Jovančević
Strahinja Jovančević ('93)
SRB7.34
+0.3
  A 11
 
 
7.34
 0.3
  X
 -0.4
  X
 1.7
     
20
Filip Pravdica
Filip Pravdica ('95)
CRO6.95
+1.0
  B 9
 
 
  X
 -1.5
  X
 -1.2
6.95
 1.0
     
21
Maximilian Entholzner
Maximilian Entholzner ('94)
GER5.63
-0.5
  B 10
 
 
  X
 0.4
  X
 0.2
5.63
 -0.5
     
Tom Campagne
Tom Campagne 
FRA NM
  A
 
 
  X
 0.3
  X
 -2.1
  X
 0.7
     
Hans-Christian Hausenberg
Hans-Christian Hausenberg ('98)
EST NM
  A
 
 
  X
 -1.0
  X
 -0.7
  X
 -0.7
     
Piotr Tarkowski
Piotr Tarkowski ('99)
POL NM
  B
 
 
  X
 0.3
  –      
Valentin Toboc
Valentin Toboc ('92)
ROU NM
  B
 
 
  X
 0.1
  X
 1.3
  X
 0.2
     
M Trespring    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Pedro Pablo Pichardo
Pedro Pablo Pichardo ('93)
POR17.50
-1.1
  
 
 
17.05
 -0.2
17.50
 -1.1
  X
 -0.6
  –  –  X
 -0.7
  
2
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA17.04
+0.4
  
 
 
  X
 -0.1
  X
 0.5
16.81
 -0.7
  X
 1.3
17.04
 0.4
  X
 -0.6
  
3
Jean-Marc Pontvianne
Jean-Marc Pontvianne ('94)
FRA16.94
-0.5
  
 
 
  X
 -0.6
  X
 -0.7
16.94
 -0.5
  X
 0.8
  X
 -0.6
  X
 -0.5
  
4
Tobia Bocchi
Tobia Bocchi ('97)
ITA16.79
+0.8
  
 
 
16.34
 0.8
16.70
 -0.2
  X
 -0.4
  X
 -0.3
16.79
 0.8
16.37
 -0.6
  
5
Marcos Ruiz
Marcos Ruiz ('95)
ESP16.78
+0.7
  
 
 
  X
 -0.1
16.78
 0.7
16.48
 -0.6
  X
 0.4
  X
 0.5
16.77
 -0.1
  
6
Ben Williams
Ben Williams ('92)
GBR16.66
-0.4
  
 
 
16.66
 -0.4
  X
 0.4
  X
 -0.4
16.47
 -0.3
  X
 1.0
16.53
 -0.1
  
7
Enzo Hodebar
Enzo Hodebar ('99)
FRA16.62
+0.1
  
 
 
16.62
 0.1
16.61
 -0.2
  X
 -0.2
  X
 -0.1
15.24
 0.7
  X
 -0.9
  
8
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('93)
POR16.60
-0.6
  
 
 
  X
 -1.2
16.56
 0.4
16.59
 -0.4
16.60
 -0.6
  X
 1.0
  X
 -0.7
  
9
Emmanuel Ihemeje
Emmanuel Ihemeje ('98)
ITA16.55
-0.8
  
 
 
  X
 -0.3
16.55
 -0.8
16.30
 -0.8
     
10
Jesper Hellström
Jesper Hellström ('95)
SWE16.23
-0.5
  
 SB
 
16.02
 -0.4
14.90
 -0.6
16.23 SB
 -0.5
     
Pablo Torrijos
Pablo Torrijos ('92)
ESP NM
  
 
 
  X
 -0.4
  X
 -0.6
  X
 -0.6
     
Razvan Cristian Grecu
Razvan Cristian Grecu ('99)
ROU NM
  
 
 
  X
 -0.3
  –      
Kvalifikation15.8.
Kval
15.8.
15.8.
1
Pedro Pablo Pichardo
Pedro Pablo Pichardo ('93)
POR17.36
+1.2
Q
  A 1
 
 
16.89
 -0.5
17.36
 1.2
      
2
Emmanuel Ihemeje
Emmanuel Ihemeje ('98)
ITA17.20
+0.9
Q
  B 1
 PB
 
17.20 PB
 0.9
       
3
Jean-Marc Pontvianne
Jean-Marc Pontvianne ('94)
FRA16.96
-2.5
Q
  A 2
 SB
 
  X
 -1.0
16.96 SB
 -2.5
      
4
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA16.83
-1.3
q
  B 2
 
 
16.83
 -1.3
  –  –     
5
Marcos Ruiz
Marcos Ruiz ('95)
ESP16.76
-1.3
q
  B 3
 
 
15.91
 -2.0
  X
 0.6
16.76
 -1.3
     
6
Enzo Hodebar
Enzo Hodebar ('99)
FRA16.70
+0.9
q
  B 4
 
 
16.70
 0.9
  X
 1.6
  –     
7
Tobia Bocchi
Tobia Bocchi ('97)
ITA16.55
-2.6
q
  A 3
 
 
15.99
 -1.0
16.55
 -2.6
  –     
8
Ben Williams
Ben Williams ('92)
GBR16.47
-1.5
q
  A 4
 
 
15.56
 -2.0
16.47
 -1.5
  X
 -0.1
     
9
Razvan Cristian Grecu
Razvan Cristian Grecu ('99)
ROU16.44
-2.0
q
  A 5
 
 
  X
 -2.3
  X
 0.6
16.44
 -2.0
     
10
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('93)
POR16.36
+0.2
q
  B 5
 
 
  X
 -1.8
16.36
 0.2
  X
 0.6
     
11
Pablo Torrijos
Pablo Torrijos ('92)
ESP16.12 w
+2.5
q
  A 6
 
 
16.09
 0.7
16.12
 2.5
  –     
12
Jesper Hellström
Jesper Hellström ('95)
SWE16.07
+0.6
q
  B 6
 
 
15.66
 -3.1
16.07
 0.6
16.06
 -0.8
     
13
Georgi Nachev
Georgi Nachev ('99)
BUL16.04 w
+2.1
  B 7
 
 
  X
 3.2
15.84
 -0.2
16.04
 2.1
     
14
Levon Aghasyan
Levon Aghasyan ('95)
ARM16.03
+1.7
  A 7
 
 
  X
 1.6
16.03
 1.7
15.65
 0.4
     
15
Dimítrios Tsiámis
Dimítrios Tsiámis ('82)
GRE15.99
+0.9
  B 8
 
 
15.42
 1.1
15.97
 1.4
15.99
 0.9
     
16
Adrian Świderski
Adrian Świderski ('86)
POL15.97
+0.6
  B 9
 
 
  X
 0.4
15.72
 -1.2
15.97
 0.6
     
17
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN15.93
+0.6
  A 8
 
 
15.79
 0.4
  X
 2.6
15.93
 0.6
     
18
Andréas Pantazís
Andréas Pantazís 
GRE15.86
-1.0
  B 10
 
 
15.72
 -1.0
15.86
 -1.0
15.86
 3.0
     
19
Nikólaos Andrikópoulos
Nikólaos Andrikópoulos ('97)
GRE15.39
-3.6
  A 9
 
 
  X
 2.5
15.19
 2.8
15.39
 -3.6
     
20
Benjamin Compaoré
Benjamin Compaoré ('87)
FRA15.17
+0.7
  A 10
 
 
  X
 0.8
  X
 3.9
15.17
 0.7
     
Alexis Copello
Alexis Copello ('85)
AZE NM
  B
 
 
  X
 -3.1
  X
 1.5
  X
 1.8
     
Necati Er
Necati Er ('97)
TUR NM
  B
 
 
  X
 -0.5
  –  –     
Tibor Galambos
Tibor Galambos ('91)
HUN NM
  A
 
 
  X
 -0.5
  X
 0.4
  X
 2.3
     
Nazim Babayev
Nazim Babayev ('97)
AZE NM
  A
 
 
  X
 2.1
  –      
M Kuglestød 7.26 kg    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO21.88
  
 SB
 
20.3721.0521.2721.5321.0421.88 SB  
2
Armin Sinančević
Armin Sinančević ('96)
SRB21.39
  
 
 
21.07  X21.2420.9721.3921.32  
3
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk ('91)
CZE21.26
  
 
 
20.4821.0521.26  X20.6220.59  
4
Nick Ponzio
Nick Ponzio ('95)
ITA20.98
  
 
 
20.5520.9620.7820.5520.9820.66  
5
Michał Haratyk
Michał Haratyk ('92)
POL20.90
  
 
 
20.39  X  X20.85  X20.90  
6
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL20.74
  
 
 
20.5619.3019.9920.0220.7420.47  
7
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA20.72
  
 SB
 
  X20.0119.91  X20.4320.72 SB  
8
Asmir Kolašinac
Asmir Kolašinac ('84)
SRB20.15
  
 
 
19.6419.6519.9320.0920.1420.15  
9Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR19.91
  
 
 
19.3619.91  X     
10
Scott Lincoln
Scott Lincoln ('93)
GBR19.90
  
 
 
19.8119.90  X     
11
Simon Bayer
Simon Bayer ('95)
GER19.83
  
 
 
19.5819.83  X     
12
Andrei Toader
Andrei Toader ('97)
ROU19.15
  
 
 
  X19.15  X     
Kvalifikation15.8.
Kval
15.8.
15.8.
1
Armin Sinančević
Armin Sinančević ('96)
SRB21.82
Q
  A 1
 SB
 
  X  X21.82 SB     
2
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk ('91)
CZE21.39
Q
  A 2
 
 
21.39       
3
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL20.96
q
  B 1
 
 
18.97  X20.96     
4
Michał Haratyk
Michał Haratyk ('92)
POL20.85
q
  B 2
 
 
19.9020.2620.85     
5
Scott Lincoln
Scott Lincoln ('93)
GBR20.64
q
  A 3
 
 
20.2820.6420.36     
6
Andrei Toader
Andrei Toader ('97)
ROU20.50
q
  A 4
 
 
20.1220.2320.50     
7
Nick Ponzio
Nick Ponzio ('95)
ITA20.44
q
  A 5
 
 
20.0420.4420.38     
8Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR20.32
q
  A 6
 
 
20.2220.3220.25     
9
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO20.30
q
  B 3
 
 
19.1220.0020.30     
10
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA20.27
q
  B 4
 
 
19.1620.27  –     
11
Asmir Kolašinac
Asmir Kolašinac ('84)
SRB19.99
q
  B 5
 
 
19.99  X19.74     
12
Simon Bayer
Simon Bayer ('95)
GER19.91
q
  B 6
 
 
17.6019.8219.91     
13
Roman Kokoshko
Roman Kokoshko ('96)
UKR19.86
  B 7
 
 
  X19.8619.83     
14
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('93)
LUX19.77
  B 8
 
 
19.10  X19.77     
15
Eric Favors
Eric Favors ('96)
IRL19.71
  A 7
 
 
19.3419.3819.71     
16
Carlos Tobalina
Carlos Tobalina ('85)
ESP19.58
  A 8
 
 
19.12  X19.58     
17
Giorgi Mujaridze
Giorgi Mujaridze ('98)
GEO19.43
  A 9
 
 
  X19.3619.43     
18
Tsanko Arnaudov
Tsanko Arnaudov ('92)
POR19.42
  B 9
 
 
19.42  X  X     
19
Sebastiano Bianchetti
Sebastiano Bianchetti ('96)
ITA19.37
  A 10
 
 
  X19.37  X     
20
Alperen Karahan
Alperen Karahan 
TUR19.25
  B 10
 
 
19.25  X  X     
21
Jakub Szyszkowski
Jakub Szyszkowski ('91)
POL19.19
  A 11
 
 
19.19  X19.15     
22
Muhamet Ramadani
Muhamet Ramadani ('02)
KOS18.26
  B 11
 
 
  X18.2617.77     
M Diskoskast 2.0 kg    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Mykolas Alekna
Mykolas Alekna ('02)
LTU69.78
  
 
 
66.6767.2666.82  X69.7866.18  
2
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO68.28
  
 
 
  X67.6267.8167.6468.28  X  
3
Lawrence Okoye
Lawrence Okoye ('91)
GBR67.14
  
 SB
 
67.14 SB65.8464.11  X60.5164.71  
4
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE67.12
  
 
 
67.12  X  X  X63.82  X  
5
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE66.39
  
 
 
66.3965.8064.7663.4265.9466.00  
6
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU65.40
  
 
 
  X65.17  X  X63.3165.40  
7
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU64.35
  
 
 
64.35  X64.3262.6963.0162.83  
8
Apostolos Parellis
Apostolos Parellis ('85)
CYP63.32
  
 
 
63.3262.2362.1362.3960.7059.36  
9
Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger ('92)
AUT63.02
  
 
 
  X  X63.02     
10
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER61.11
  
 
 
  X58.2161.11     
11
Gudni Valur Guðnason
Gudni Valur Guðnason ('95)
ISL61.00
  
 
 
  X  X61.00     
12
Oskar Stachnik
Oskar Stachnik ('98)
POL60.36
  
 
 
  X  X60.36     
Kvalifikation17.8.
Kval
17.8.
17.8.
1
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO69.06
Q
  A 1
 
 
69.06       
2
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU66.70
Q
  B 1
 
 
66.70       
3
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE66.39
Q
  B 2
 
 
66.39       
4
Mykolas Alekna
Mykolas Alekna ('02)
LTU65.48
q
  A 2
 
 
63.9161.8265.48     
5
Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger ('92)
AUT65.48
q
  B 3
 
 
62.2765.48  –     
6
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU64.17
q
  B 4
 
 
64.17  X60.35     
7
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER62.60
q
  B 5
 
 
58.5662.60  X     
8
Lawrence Okoye
Lawrence Okoye ('91)
GBR62.56
q
  B 6
 
 
60.2262.56  X     
9
Oskar Stachnik
Oskar Stachnik ('98)
POL62.52
q
  B 7
 
 
62.5260.62  X     
10
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE62.39
q
  A 3
 
 
  X62.39  X     
11
Apostolos Parellis
Apostolos Parellis ('85)
CYP61.95
q
  B 8
 
 
60.3461.9560.56     
12
Gudni Valur Guðnason
Gudni Valur Guðnason ('95)
ISL61.80
q
  B 9
 
 
61.1061.8061.12     
13
Róbert Szikszai
Róbert Szikszai ('94)
HUN61.32
  A 4
 
 
61.2961.32  X     
14
Nicholas Percy
Nicholas Percy ('94)
GBR61.26
  A 5
 
 
60.9760.2661.26     
15
Philip Milanov
Philip Milanov ('91)
BEL61.04
  A 6
 
 
  X60.4361.04     
16
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR60.55
  A 7
 
 
  X  X60.55     
17
Robert Urbanek
Robert Urbanek ('87)
POL60.47
  A 8
 
 
  X60.1760.47     
18
Martin Marković
Martin Marković ('96)
CRO60.30
  A 9
 
 
60.3057.4659.04     
19
Ruben Rolvink
Ruben Rolvink ('02)
NED60.12
  B 10
 
 
56.33  X60.12     
20
János Huszák
János Huszák ('92)
HUN59.99
  B 11
 
 
59.1859.99  X     
21
Danijel Furtula
Danijel Furtula ('92)
MNE59.10
  A 10
 
 
  X  X59.10     
22
Marek Bárta
Marek Bárta ('92)
CZE58.37
  B 12
 
 
53.7758.3758.10     
23
Mykyta Nesterenko
Mykyta Nesterenko ('91)
UKR57.59
  A 11
 
 
57.59  X  X     
24
Torben Brandt
Torben Brandt ('95)
GER56.33
  A 12
 
 
56.33  X  X     
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR NM
  B
 
 
  X  X  X     
Martin Wierig
Martin Wierig ('87)
GER DNS
  A
 
M Hammerkast 7.26 kg    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL82.00
  
 SB
 
78.9580.9080.9180.6682.00 WL SB  X  
2
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN80.92
  
 PB
 
78.2078.2680.92 PB  X78.46  X  
3
Eivind Prestegård Henriksen
Eivind Prestegård Henriksen ('90)
NOR79.45
  
 
 
  X77.60  X79.4578.1877.88  
4
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL79.15
  
 
 
  X  X78.4378.4979.0379.15  
5
Mykhaylo Kokhan
Mykhaylo Kokhan ('01)
UKR78.48
  
 
 
78.48  X77.09  X  X  X  
6
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE78.20
  
NU23R PB
 
71.7675.7976.9274.84  X78.20 NU23R PB  
7
Quentin Bigot
Quentin Bigot ('92)
FRA77.48
  
 
 
75.23  X  X75.4876.6777.48  
8
Nick Miller
Nick Miller ('93)
GBR77.29
  
 SB
 
75.9275.89  X  X75.3577.29 SB  
9
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE74.00
  
 
 
  X69.5174.00     
10
Serghei Marghiev
Serghei Marghiev ('92)
MDA73.89
  
 
 
73.8972.8873.75     
11
Javier Cienfuegos
Javier Cienfuegos ('90)
ESP73.06
  
 
 
71.9672.1873.06     
12
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL70.03
  
 
 
  X70.03  X     
Kvalifikation17.8.
Kval
17.8.
17.8.
1
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL79.76
Q
  B 1
 
 
75.7879.76      
2
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL78.78
Q
  A 1
 
 
78.78       
3
Mykhaylo Kokhan
Mykhaylo Kokhan ('01)
UKR77.85
Q
  B 2
 
 
75.0875.4877.85     
4
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN77.72
Q
  B 3
 
 
77.72       
5
Eivind Prestegård Henriksen
Eivind Prestegård Henriksen ('90)
NOR77.27
q
  B 4
 
 
77.27  X  –     
6
Quentin Bigot
Quentin Bigot ('92)
FRA77.22
q
  A 2
 
 
77.2277.11  –     
7
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL76.33
q
  A 3
 SB
 
  X72.8776.33 SB     
8
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE76.33
q
  B 5
 
 
76.33  X  –     
9
Nick Miller
Nick Miller ('93)
GBR76.09
q
  B 6
 
 
72.6776.09  –     
10
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE74.65
q
  A 4
 
 
74.65  X73.72     
11
Serghei Marghiev
Serghei Marghiev ('92)
MDA74.26
q
  B 7
 
 
74.2673.9273.46     
12
Javier Cienfuegos
Javier Cienfuegos ('90)
ESP73.26
q
  A 5
 
 
  X73.2671.91     
13
Marcin Wrotyński
Marcin Wrotyński ('96)
POL71.86
  B 8
 
 
71.86  X68.03     
14
Dániel Rába
Dániel Rába ('98)
HUN71.59
  A 6
 
 
70.3271.5971.14     
15
Henri Liipola
Henri Liipola ('94)
FIN71.55
  B 9
 
 
  X71.5571.32     
16
Tuomas Seppänen
Tuomas Seppänen ('86)
FIN71.24
  B 10
 
 
71.2470.7068.90     
17
Mykhailo Havryliuk
Mykhailo Havryliuk ('99)
UKR71.14
  A 7
 
 
70.5071.14  X     
18
Aaron Kangas
Aaron Kangas ('97)
FIN71.08
  A 8
 
 
71.08  X67.60     
19
Mihaíl Anastasákis
Mihaíl Anastasákis ('94)
GRE70.84
  A 9
 
 
70.4970.84  X     
20
Jean-Baptiste Bruxelle
Jean-Baptiste Bruxelle ('02)
FRA70.79
  B 11
 
 
  X70.7969.81     
21
Alexandros Poursanidis
Alexandros Poursanidis ('93)
CYP70.56
  B 12
 
 
  X66.7070.56     
22
Özkan Baltacı
Özkan Baltacı ('94)
TUR70.34
  A 10
 
 
67.8470.34  X     
23
Denzel Comenentia
Denzel Comenentia ('95)
NED68.89
  B 13
 
 
  X68.89  X     
24
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR68.56
  A 11
 
 
  X68.5568.56     
Krisztián Pars
Krisztián Pars ('82)
HUN NM
  A
 
 
  X  X  X     
Yann Chaussinand
Yann Chaussinand ('98)
FRA NM
  A
 
 
  X  X  X     
M Spydkast 800 gram    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER87.66
  
 
 
83.05  X77.0187.6683.33  –  
2
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE87.28
  
 
 
  X87.2884.03  X  X  X  
3
Lassi Etelätalo
Lassi Etelätalo ('88)
FIN86.44
  
 PB
 
81.8482.93  X  X86.44 PB  X  
4
Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý ('83)
CZE84.36
  
 
 
  X76.76  X80.2184.3680.53  
5
Toni Kuusela
Toni Kuusela ('94)
FIN80.20
  
 
 
78.89  X79.66  X80.20  –  
6
Patriks Gailums
Patriks Gailums ('98)
LAT78.82
  
 
 
70.41  X78.82  X77.00  X  
7
Andrian Mardare
Andrian Mardare ('95)
MDA77.49
  
 
 
76.6377.4976.22  X  X  X  
8
Rolands Štrobinders
Rolands Štrobinders ('92)
LAT77.10
  
 
 
74.29  X76.1677.10  X  X  
9
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU75.78
  
 
 
75.78  X73.84     
10
Timothy Herman
Timothy Herman ('90)
BEL74.84
  
 
 
74.8472.9072.76     
11
Andreas Hofmann
Andreas Hofmann ('91)
GER74.75
  
 
 
74.7574.42  X     
12
Martin Konečný
Martin Konečný ('97)
CZE73.48
  
 
 
  X73.48  X     
Kvalifikation19.8.
Kval
19.8.
19.8.
1
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE81.81
q
  B 1
 
 
  X81.81  –     
2
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER80.99
q
  B 2
 
 
80.9973.27  X     
3
Lassi Etelätalo
Lassi Etelätalo ('88)
FIN79.29
q
  B 3
 
 
79.29  –  –     
4
Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý ('83)
CZE79.27
q
  A 1
 
 
79.27  X  –     
5
Toni Kuusela
Toni Kuusela ('94)
FIN79.26
q
  A 2
 
 
78.8079.26  X     
6
Andrian Mardare
Andrian Mardare ('95)
MDA78.78
q
  B 4
 
 
75.13  X78.78     
7
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU77.68
q
  B 5
 
 
77.68  X75.13     
8
Patriks Gailums
Patriks Gailums ('98)
LAT77.55
q
  A 3
 
 
77.55  X77.02     
9
Martin Konečný
Martin Konečný ('97)
CZE77.49
q
  A 4
 
 
72.0177.49  X     
10
Rolands Štrobinders
Rolands Štrobinders ('92)
LAT77.33
q
  A 5
 
 
77.33  X75.54     
11
Andreas Hofmann
Andreas Hofmann ('91)
GER77.29
q
  B 6
 
 
  X77.29  X     
12
Timothy Herman
Timothy Herman ('90)
BEL77.20
q
  B 7
 
 
77.20  X  –     
13
Toni Keränen
Toni Keränen ('98)
FIN77.01
  B 8
 
 
77.0176.7374.62     
14
Manu Quijera
Manu Quijera ('98)
ESP76.67
  A 6
 
 
76.6774.2376.51     
15
Artur Felfner
Artur Felfner ('03)
UKR76.06
  A 7
 
 
  X76.06  X     
16
Felise Vahai Sosaia
Felise Vahai Sosaia ('99)
FRA74.70
  B 9
 
 
74.7072.3570.22     
17
Gatis Čakšs
Gatis Čakšs ('95)
LAT74.63
  B 10
 
 
  X74.63  X     
18
Denis Adrian Both
Denis Adrian Both ('97)
ROU74.62
  A 8
 
 
74.6273.1473.48     
19
Roberto Orlando
Roberto Orlando ('95)
ITA73.59
  A 9
 
 
71.8273.5969.94     
20
Leandro Ramos
Leandro Ramos 
POR72.90
  A 10
 
 
69.3972.4672.90     
21Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)DEN72.82
  A 11
 
 
  X71.5172.82     
22
Thomas Röhler
Thomas Röhler ('91)
GER71.31
  A 12
 
 
70.6671.31  X     
23
Jakob Samuelsson
Jakob Samuelsson ('98)
SWE70.39
  B 11
 
 
  X  X70.39     
24
Emin Öncel
Emin Öncel ('97)
TUR68.97
  B 12
 
 
68.97  X67.15     
M Tikamp    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1
Niklas Kaul
Niklas Kaul ('98)
GER8545
  
 SB
 
11,16/-0,27,10/-0,514,902,0247,8714,45/0,041,804,9076,054.10,04
2
Simon Ehammer
Simon Ehammer 
SUI8468
  
NR NU23R PB
 
10,56/+0,78,31/-1,014,242,0847,4013,75/0,034,925,2053,464.48,72
3
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
EST8346
  
 
 
11,01/-0,87,27/-0,414,822,0248,8014,39/0,041,975,1070,944.42,78
4
Marcus Nilsson
Marcus Nilsson ('91)
SWE8327
  
 PB
 
11,39/-0,27,00/+2,015,691,9949,7714,88/0,046,065,2066,694.18,51
5
Maicel Uibo
Maicel Uibo ('92)
EST8234
  
 
 
11,30/-0,87,23/-1,514,552,0850,2114,79/0,046,595,3062,744.42,18
6
Dario Dester
Dario Dester 
ITA8218
  
NR NU23R PB
 
10,81/+0,77,46/+0,314,562,0247,9014,44/0,043,044,9057,244.41,63
7
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR8211
  
 
 
10,98/+0,77,56/+0,813,652,1148,2715,64/0,044,135,0056,484.26,38
8
Kai Kazmirek
Kai Kazmirek ('91)
GER8151
  
 
 
11,15/-0,87,25/+0,514,092,0248,2414,42/0,045,185,0061,234.46,82
9
Baptiste Thiery
Baptiste Thiery ('01)
FRA8057
  
 PB
 
10,87/+0,76,94/-1,412,951,9047,6615,10/-0,141,935,4055,074.18,13
10
Sven Roosen
Sven Roosen ('01)
NED8021
  
 SB
 
10,83/+0,77,14/-0,214,131,8747,6914,45/0,038,404,8059,744.18,43
11
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet ('91)
CZE8000
  
 SB
 
11,13/-0,27,28/+0,215,301,9950,1614,36/-0,143,444,6063,444.47,48
12
Niels Pittomvils
Niels Pittomvils ('92)
BEL7862
  
 SB
 
11,32/-0,27,10/-1,015,252,0251,0914,81/0,046,774,7056,304.42,62
13
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE7757
  
 
 
11,17/-0,86,91/+1,414,181,9650,7014,83/-0,141,384,8063,534.44,94
14
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR7754
  
 SB
 
10,94/-0,27,21/-0,114,771,8750,8316,19/-0,147,464,6063,264.41,72
15
Arthur Abele
Arthur Abele ('86)
GER7662
  
 SB
 
11,24/-0,87,01/-0,115,061,8750,3714,50/+1,742,384,5060,984.40,94
Kevin Mayer
Kevin Mayer ('92)
FRADNF
  
 
 
11,67/+0,7
Karel Tilga
Karel Tilga ('98)
ESTDNF
  
 
 
11,27/-0,27,28/+0,615,211,9950,6615,16/-0,149,91
Paweł Wiesiołek
Paweł Wiesiołek ('91)
POLDNF
  
 
 
11,07/-0,87,45/-0,215,112,0249,8815,32/-0,142,844,80
Rik Taam
Rik Taam ('97)
NEDDNF
  
 
 
10,76/+0,77,29/-0,113,971,9347,61
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GERDNF
  
 
 
11,51/-0,26,97/+1,114,272,08
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZEDNF
  
 
 
11,09/-0,86,92/+1,5
M 20 km kapgang    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Álvaro Martín
Álvaro Martín ('94)
ESP1:19:11
  
 PB
2
Perseus Karlström
Perseus Karlström ('90)
SWE1:19:23
  
 
3
Diego García
Diego García ('96)
ESP1:19:45
  
 SB
4
Luís Alberto Amezcua
Luís Alberto Amezcua ('92)
ESP1:20:00
  
 
5
Francesco Fortunato
Francesco Fortunato ('94)
ITA1:20:06
  
 SB
6
Kevin Campion
Kevin Campion ('88)
FRA1:20:47
  
 SB
7
Salih Korkmaz
Salih Korkmaz ('97)
TUR1:20:50
  
 SB
8
Massimo Stano
Massimo Stano ('92)
ITA1:21:18
  
 SB
9
Leo Köpp
Leo Köpp ('98)
GER1:21:36
  
 SB
10
Andrea Cosi
Andrea Cosi ('01)
ITA1:22:18
  
 
11
Iván López
Iván López ('97)
ESP1:22:55
  
 
12
Marius Žiūkas
Marius Žiūkas ('85)
LTU1:24:58
  
 SB
13
Joni Hava
Joni Hava ('99)
FIN1:25:32
  
 
14
Dominik Černý
Dominik Černý ('97)
SVK1:25:38
  
 
15
Viktor Shumik
Viktor Shumik ('98)
UKR1:25:51
  
 SB
16
Artur Mastianica
Artur Mastianica ('92)
LTU1:25:54
  
 SB
17
Jerry Jokinen
Jerry Jokinen ('02)
FIN1:26:11
  
 PB
18
Ivan Losev
Ivan Losev ('86)
UKR1:27:10
  
 SB
19
Gabriel Bordier
Gabriel Bordier ('97)
FRA1:28:11
  
 
20
Karl Junghannß
Karl Junghannß ('96)
GER1:28:21
  
 
21
Hélder Dos Santos
Hélder Dos Santos ('96)
POR1:28:43
  
 
22
Serhiy Svitlychnyy
Serhiy Svitlychnyy ('94)
UKR1:28:51
  
 SB
23
Raivo Saulgriezis
Raivo Saulgriezis ('94)
LAT1:29:24
  
 
24
Jaakko Määttänen
Jaakko Määttänen ('99)
FIN1:29:38
  
 
25
Paulo Martins
Paulo Martins ('99)
POR1:31:09
  
 
João Vieira
João Vieira ('76)
POR DNS
  
 
Callum Wilkinson
Callum Wilkinson ('97)
GBR DQ
  
 
Sahin Senoduncu
Sahin Senoduncu ('94)
TUR DQ
  
 
Abdulselam Imük
Abdulselam Imük ('99)
TUR DNF
  
 
Nils Brembach
Nils Brembach ('93)
GER DQ
  
 
M 35 km kapgang    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1
Miguel Ángel López
Miguel Ángel López ('88)
ESP2:26:49
  
 
2
Christopher Linke
Christopher Linke ('88)
GER2:29:30
  
 PB
3
Matteo Giupponi
Matteo Giupponi ('88)
ITA2:30:34
  
 PB
4
Manuel Bermúdez
Manuel Bermúdez ('97)
ESP2:32:31
  
 
5
Jonathan Hilbert
Jonathan Hilbert ('95)
GER2:32:44
  
 PB
6
Miroslav Úradník
Miroslav Úradník ('96)
SVK2:35:44
  
 
7
Michal Morvay
Michal Morvay ('96)
SVK2:36:04
  
 
8
Carl Dohmann
Carl Dohmann ('90)
GER2:36:52
  
 
9
Vít Hlaváč
Vít Hlaváč ('97)
CZE2:37:32
  
 
10
Brendan Boyce
Brendan Boyce ('86)
IRL2:38:03
  
 
11
Maryan Zakalnytskyy
Maryan Zakalnytskyy ('94)
UKR2:39:06
  
 SB
12
Aleksi Ojala
Aleksi Ojala ('92)
FIN2:39:06
  
 
13
Ivan Banzeruk
Ivan Banzeruk ('90)
UKR2:39:34
  
 SB
14
Bence Venyercsán
Bence Venyercsán ('96)
HUN2:41:07
  
 SB
15
Anton Radko
Anton Radko ('95)
UKR2:43:10
  
 SB
16
Narcis Mihaila
Narcis Mihaila ('87)
ROU2:45:03
  
 
17
Artur Mastianica
Artur Mastianica ('92)
LTU2:46:09
  
 
Teodorico Caporaso
Teodorico Caporaso ('87)
ITA DNS
  
 
Aurelien Quinion
Aurelien Quinion ('93)
FRA DQ
  
 
Marc Tur
Marc Tur ('94)
ESP DQ
  
 
Máté Helebrandt
Máté Helebrandt ('89)
HUN DQ
  
 
Aléxandros Papamihaíl
Aléxandros Papamihaíl ('88)
GRE DNF
  
 
Marius Cocioran
Marius Cocioran ('83)
ROU DNF
  
 
Perseus Karlström
Perseus Karlström ('90)
SWE DNF
  
 
Artur Brzozowski
Artur Brzozowski ('85)
POL DNF
  
 
Michele Antonelli
Michele Antonelli ('94)
ITA DQ
  
 
Lukáš Gdula
Lukáš Gdula ('91)
CZE DQ
  
 
M 4 x 100 m stafet    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
 
  
GBR37.67
  
 
  Jeremiah Azu, Zharnel Hughes, Jona Efoloko, Nethaneel Mitchell-Blake
2
 
  
FRA37.94
  
 
  Mickael-Méba Zeze, Pablo Mateo, Ryan Zeze, Jimmy Vicaut
3
 
  
POL38.15
  
NR 
  Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota, Dominik Kopeć
4
 
  
NED38.25
  
 
  Elvis Afrifa, Taymir Burnet, Joris van Gool, Raphael Bouju
5
 
  
SUI38.36
  
NR 
  Pascal Mancini, Bradley Lestrade, Felix Svensson, William Reais
6
 
  
BEL39.01
  
 
  Robin Vanderbemden, Ward Merckx, Jordan Paquot, Kobe Vleminckx
7
 
  
TUR39.20
  
 
  Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey, Kayhan Özer, Ertan Özkan
 
  
GERDNF
  
 
  Kevin Kranz, Joshua Hartmann, Owen Ansah, Lucas Ansah-Peprah
Indledende heats19.8.
Indledende 1
19.8.
19.8.
1
 
  
GBR38.41
  
 
  Jeremiah Azu, Harry Aikines-Aryeetey, Jona Efoloko, Tommy Ramdhan
2
 
  
NED38.83
  
 
  Elvis Afrifa, Taymir Burnet, Joris van Gool, Raphael Bouju
3
 
  
SUI39.03
  
 
  Pascal Mancini, Bradley Lestrade, Felix Svensson, Daniel Löhrer
4
 
  
GRE39.11
  
 
  Konstadínos Zíkos, Theódoros Vrontinós, Panayiótis Trivizás, Ioánnis Nifadópoulos
5
 
  
ESP39.14
  
 
  Alberto Calero, Pablo Montalvo, Jesus Gomez, Sergio López
6
 
  
CZE39.41
  
 
  Zdeněk Stromšík, Jiří Polák, Jan Jirka, David Kolář
7
 
  
UKR39.62
  
 
  Serhiy Smelyk, Stanislav Kovalenko, Kyrylo Prykhodko, Andrii Vasyliev
 
  
IRLDNF
  
 
  Israel Olatunde, Mark Smyth, Colin Doyle, Joseph Ojewumi
Indledende 2
19.8.
19.8.
1
 
  
GER37.97
  
NR 
  Kevin Kranz, Joshua Hartmann, Owen Ansah, Lucas Ansah-Peprah
2
 
  
FRA38.17
  
 
  Mickael-Méba Zeze, Pablo Mateo, Ryan Zeze, Jimmy Vicaut
3
 
  
POL38.60
  
 
  Dominik Kopeć, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota, Mateusz Siuda
4
 
  
BEL38.73
  
NR 
  Robin Vanderbemden, Ward Merckx, Simon Verherstraeten, Kobe Vleminckx
5
 
  
ITA39.02
  
 
  Lorenzo Patta, Hillary Wanderson Polanco Rijo, Matteo Melluzzo, Chituru Ali
6
 
  
FIN39.37
  
 
  Santeri Örn, Samuli Samuelsson, Oskari Lehtonen, Samuel Purola
7
 
  
TUR39.50
  
 
  Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey, Kayhan Özer, Ertan Özkan
Danmark Danmark  DNF
  
 
  Rasmus Thornbjerg Klausen, Frederik Schou-Nielsen, Tobias Gorgone Larsen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Indledende 3
19.8.
19.8.
1
 
  
TUR38.98
  
 
  Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey, Kayhan Özer, Ertan Özkan
M 4 x 400 m stafet    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
 
  
GBR2:59.35
  
 
  Matthew Hudson-Smith, Charlie Dobson, Lewis Davey, Alex Haydock-Wilson
2
 
  
BEL2:59.49
  
 
  Alexander Doom, Julien Watrin, Kevin Borlée, Dylan Borlée
3
 
  
FRA2:59.64
  
 
  Gilles Biron, Loïc Prévôt, Teo Andant, Thomas Jordier
4
 
  
ESP3:00.54
  
NR 
  Iñaki Cañal, Lucas Bua, Óscar Husillos, Samuel García
5
 
  
NED3:01.34
  
 
  Isayah Boers, Liemarvin Bonevacia, Jochem Dobber, Ramsey Angela
6
 
  
CZE3:01.82
  
 
  Matěj Krsek, Pavel Maslák, Michal Desenský, Patrik Šorm
7
 
  
GER3:02.51
  
 
  Marvin Schlegel, Patrick Schneider, Marc Koch, Manuel Sanders
8
 
  
ITA3:03.04
  
 
  Davide Re, Vladimir Aceti, Brayan Lopez, Edoardo Scotti
Indledende heats19.8.
Indledende 1
19.8.
19.8.
1
 
  
ESP3:01.27
  
 
  Samuel García, Lucas Bua, Óscar Husillos, Manuel Guijarro
2
 
  
NED3:01.57
  
 
  Isayah Boers, Liemarvin Bonevacia, Jochem Dobber, Ramsey Angela
3
 
  
GER3:01.80
  
 
  Marvin Schlegel, Patrick Schneider, Marc Koch, Manuel Sanders
4
 
  
BEL3:01.80
  
 
  Alexander Doom, Jonathan Borlée, Jonathan Sacoor, Dylan Borlée
5
 
  
POL3:02.95
  
 
  Szymon Dziuba, Tymoteusz Zimny, Mateusz Rzeźniczak, Karol Zalewski
6
 
  
POR3:03.59
  
NR 
  João Ricardo Coelho, Mauro Pereira, Ericsson Tavares, Ricardo Dos Santos
7
 
  
SLO3:03.68
  
 
  Jure Grkman, Lovro Mesec Košir, Matic Ian Guček, Rok Ferlan
 
  
SUIDNF
  
 
  Lionel Spitz, Charles Devantay, Filippo Moggi, Ricky Petrucciani
Indledende 2
19.8.
19.8.
1
 
  
CZE3:02.07
  
 
  Matěj Krsek, Pavel Maslák, Michal Desenský, Patrik Šorm
2
 
  
FRA3:02.09
  
 
  Gilles Biron, Loïc Prévôt, Simon Boypa, Teo Andant
3
 
  
GBR3:02.36
  
 
  Joe Brier, Rio Mitcham, Lewis Davey, Alex Haydock-Wilson
4
 
  
ITA3:02.60
  
 
  Lorenzo Benati, Vladimir Aceti, Brayan Lopez, Pietro Pivotto
5
 
  
UKR3:04.15
  
 
  Oleksiy Pozdnyakov, Danylo Danylenko, Mykyta Barabanov, Oleksandr Pohorilko
6
 
  
HUN3:04.71
  
 
  Dániel Ajide, Tamás Máté, Zoltán Wahl, Attila Molnár
7
 
  
TUR3:06.68
  
 
  Oğuzhan Kaya, Kubilay Ençü, Batuhan Altıntaş, Ismail Nezir
8
 
  
SVK3:06.98
  
 
  Miroslav Marcek, Patrik Dömötör, Martin Kučera, Šimon Bujna
K 100 m    
16.8. Vind: +0.1

Finale A

Finale
16.8.Vind: +0.1
1
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER10.99
  0.187
 =SB
2
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI10.99
  0.147
 
3
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR11.00
  0.153
 
4
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.18
  0.145
 
5
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.21
  0.160
 
6
Maria Isabel Pérez
Maria Isabel Pérez ('93)
ESP11.28
  0.158
 
7
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.37
  0.171
 
8
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR16.03
  0.147
 
Semifinale16.8.
Semi 1
16.8. Vind: +0.1
16.8.Vind: +0.1
1
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR10.95
Q
  0.169
 
2
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER11.11
Q
  0.184
 
3
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.23
q
  0.170
 
4
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.28
q
  0.151
 
5
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI11.38
  0.131
 
6
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR11.42
  0.149
 
7
Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 
POL11.43
  0.143
 
Milana Tirnanić
Milana Tirnanić ('94)
SRB DQ
  0.041
 
Semi 2
16.8. Vind: -0.1
16.8.Vind: -0.1
1
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR11.15
Q
  0.165
 
2
Maria Isabel Pérez
Maria Isabel Pérez ('93)
ESP11.35
Q
  0.181
 
3
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN11.49
  0.144
 
4
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.51
  0.138
 
5
Rebekka Haase
Rebekka Haase ('93)
GER11.52
  0.201
 
6
Rani Rosius
Rani Rosius 
BEL11.53
  0.205
 
7
Natacha Kouni
Natacha Kouni ('01)
SUI11.54
  0.151
 
Mallory Leconte
Mallory Leconte 
FRA DQ
  0.025
 
Semi 3
16.8. Vind: -0.6
16.8.Vind: -0.6
1
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.05
Q
  0.138
 
2
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.22
Q
  0.147
 
3
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR11.36
  0.140
 
4
Delphine Nkansa
Delphine Nkansa ('01)
BEL11.39
  0.192
 
5
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP11.40
  0.189
 
6
Ashleigh Nelson
Ashleigh Nelson ('91)
GBR11.47
  0.156
 
7
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER11.55
  0.159
 
8
Irene Siragusa
Irene Siragusa ('93)
ITA11.56
  0.131
 
Indledende heats15.8.
Indledende 1
15.8. Vind: +0.2
15.8.Vind: +0.2
1
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.38
Q
  0.164
 
2
Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 
POL11.44
Q
  0.139
 
3
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI11.45
Q
  0.147
 
4
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.46
Q
  0.135
 
5
Rani Rosius
Rani Rosius 
BEL11.47
q
  0.230
 
6
Milana Tirnanić
Milana Tirnanić ('94)
SRB11.57
q
  0.156
 
7
Magdalena Lindner
Magdalena Lindner 
AUT11.58
  0.160
 
8
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK11.72
  0.189
 
Indledende 2
15.8. Vind: -0.7
15.8.Vind: -0.7
1
Delphine Nkansa
Delphine Nkansa ('01)
BEL11.33
Q
  0.181
 
2
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP11.39
Q
  0.176
 
3
Ashleigh Nelson
Ashleigh Nelson ('91)
GBR11.41
Q
  0.162
 
4
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER11.43
Q
  0.125
 
5
Irene Siragusa
Irene Siragusa ('93)
ITA11.57
q
  0.138
 
6Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN11.58
  0.157
 
7
Eva Kubícková
Eva Kubícková ('03)
CZE11.61
  0.186
 
8
Olivia Fotopoulou
Olivia Fotopoulou ('96)
CYP11.62
  0.154
 
Indledende 3
15.8. Vind: +0.2
15.8.Vind: +0.2
1
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN11.44
Q
  0.153
 
2
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR11.48
Q
  0.162
 
3
Mallory Leconte
Mallory Leconte 
FRA11.49
Q
  0.160
 
4
Rebekka Haase
Rebekka Haase ('93)
GER11.50
Q
  0.210
 
5
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94)
GRE11.62
  0.154
 
6
Sonia Molina
Sonia Molina ('93)
ESP11.64
  0.173
 
7
Gloria Hooper
Gloria Hooper ('92)
ITA11.64
  0.167
 
K 200 m    
19.8. Vind: +0.4

Finale A

Finale
19.8.Vind: +0.4
1
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI22.32
  0.164
 
2
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR22.43
  0.147
 
3Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)DEN22.72
  0.255
 
4
Jodie Williams
Jodie Williams ('93)
GBR22.85
  0.170
 SB
5
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED22.88
  0.164
 
6
Shana Grebo
Shana Grebo 
FRA23.06
  0.176
 
7
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA23.19
  0.165
 
8
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER23.24
  0.141
 
Semifinale18.8.
Semi 1
18.8. Vind: -0.3
18.8.Vind: -0.3
1Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)DEN22.73
Q
  0.202
 
2
Jodie Williams
Jodie Williams ('93)
GBR23.03
Q
  0.148
 
3
Jamile Samuel
Jamile Samuel ('92)
NED23.13
  0.135
 
4
Olivia Fotopoulou
Olivia Fotopoulou ('96)
CYP23.33
  0.178
 
5
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER23.44
  0.207
 
6
Imke Vervaet
Imke Vervaet ('93)
BEL23.48
  0.188
 
7
Léonie Pointet
Léonie Pointet ('01)
SUI23.77
  0.157
 
8
Lisa Lilja
Lisa Lilja ('96)
SWE23.96
  0.195
 
Semi 2
18.8. Vind: 0.0
18.8.Vind: 0.0
1
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR22.53
Q
  0.143
 
2
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED22.92
Q
  0.190
 
3
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER23.05
q
  0.164
 
4
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA23.06
q
  0.155
 
5
Gemima Joseph
Gemima Joseph ('01)
FRA23.36
  0.213
 
6
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR23.43
  0.154
 
7
Ártemis-Melína Anastasíou
Ártemis-Melína Anastasíou 
GRE23.60
  0.221
 
8
Nikola Horowska
Nikola Horowska ('01)
POL23.62
  0.190
 
Semi 3
18.8. Vind: +0.3
18.8.Vind: +0.3
1
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI22.76
Q
  0.153
 
2
Shana Grebo
Shana Grebo 
FRA23.13
Q
  0.181
 
3
Paula Sevilla
Paula Sevilla ('97)
ESP23.19
  0.157
 
4
Delphine Nkansa
Delphine Nkansa ('01)
BEL23.28
  0.186
 
5
Irene Siragusa
Irene Siragusa ('93)
ITA23.46
  0.148
 
6
Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly ('96)
GER23.47
  0.209
 
7
Susanne Walli
Susanne Walli ('96)
AUT23.73
  0.244
 
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR DNS
  
 
Indledende heats18.8.
Indledende 1
18.8. Vind: +0.3
18.8.Vind: +0.3
1
Jodie Williams
Jodie Williams ('93)
GBR22.92
Q
  0.163
 SB
2
Delphine Nkansa
Delphine Nkansa ('01)
BEL23.08
Q
  0.175
 
3
Gemima Joseph
Gemima Joseph ('01)
FRA23.21
Q
  0.210
 
4
Ártemis-Melína Anastasíou
Ártemis-Melína Anastasíou 
GRE23.38
Q
  0.202
 
5
Susanne Walli
Susanne Walli ('96)
AUT23.45
q
  0.231
 
6
Marika Popowicz-Drapala
Marika Popowicz-Drapala ('88)
POL23.47
  0.165
 
7
Vittoria Fontana
Vittoria Fontana 
ITA23.63
  0.176
 
8
Martina Hofmanová
Martina Hofmanová ('95)
CZE23.73
  0.167
 
Indledende 2
18.8. Vind: +0.9
18.8.Vind: +0.9
1
Jamile Samuel
Jamile Samuel ('92)
NED23.00
Q
  0.149
 
2
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR23.12
Q
  0.157
 
3
Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly ('96)
GER23.14
Q
  0.216
 SB
4
Olivia Fotopoulou
Olivia Fotopoulou ('96)
CYP23.40
Q
  0.159
 
5
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN23.60
  0.153
 
6
Julia Henriksson
Julia Henriksson 
SWE23.62
  0.208
 
7
Lucía Carrillo
Lucía Carrillo ('02)
ESP23.64
  0.203
 
Beth Dobbin
Beth Dobbin ('94)
GBR DQ
  
 
Indledende 3
18.8. Vind: +0.5
18.8.Vind: +0.5
1
Shana Grebo
Shana Grebo 
FRA23.00
Q
  0.177
 
2
Imke Vervaet
Imke Vervaet ('93)
BEL23.05
Q
  0.156
 =PB
3
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER23.16
Q
  0.140
 
4
Lisa Lilja
Lisa Lilja ('96)
SWE23.20
Q
  0.207
 
5
Nikola Horowska
Nikola Horowska ('01)
POL23.32
q
  0.164
 
6
Irene Siragusa
Irene Siragusa ('93)
ITA23.36
q
  0.148
 
7
Léonie Pointet
Léonie Pointet ('01)
SUI23.39
q
  0.158
 
8
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR23.67
  0.187
 
K 400 m    
17.8.

Finale A

Finale
17.8.
1
Femke Bol
Femke Bol 
NED49.44
  0.252
NR NU23R PB
2
Natalia Kaczmarek
Natalia Kaczmarek ('98)
POL49.94
  0.178
 
3
Anna Kiełbasińska
Anna Kiełbasińska ('90)
POL50.29
  0.225
 
4
Victoria Ohuruogu
Victoria Ohuruogu ('93)
GBR50.51
  0.269
 
5
Rhasidat Adeleke
Rhasidat Adeleke ('02)
IRL50.53
  0.199
NR NU23R PB
6
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED50.56
  0.195
 
7
Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo ('93)
BEL50.94
  0.227
 
8
Iga Baumgart-Witan
Iga Baumgart-Witan ('89)
POL51.28
  0.228
 
Semifinale16.8.
Semi 1
16.8.
16.8.
1
Anna Kiełbasińska
Anna Kiełbasińska ('90)
POL50.45
Q
  0.203
 
2
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED50.59
Q
  0.198
 
3
Iga Baumgart-Witan
Iga Baumgart-Witan ('89)
POL51.17
q
  0.209
 
4
Gunta Vaičule
Gunta Vaičule ('95)
LAT51.25
  0.179
 PB
5
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR51.42
  0.229
 
6
Laviai Nielsen
Laviai Nielsen ('96)
GBR51.53
  0.162
 SB
7
Tereza Petržilková
Tereza Petržilková ('93)
CZE52.38
  0.222
 
8
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER52.70
  0.281
 
Semi 2
16.8.
16.8.
1
Natalia Kaczmarek
Natalia Kaczmarek ('98)
POL50.40
Q
  0.200
 
2
Victoria Ohuruogu
Victoria Ohuruogu ('93)
GBR50.50
Q
  0.243
 PB
3
Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė ('95)
LTU51.70
  0.179
 
4
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE51.83
  0.258
 
5
Alice Mangione
Alice Mangione ('97)
ITA52.02
  0.179
 
6
Eveline Saalberg
Eveline Saalberg ('98)
NED52.45
  0.279
 
7
Silke Lemmens
Silke Lemmens ('99)
SUI53.08
  0.225
 
8
Camille Laus
Camille Laus ('93)
BEL54.28
  0.265
 
Semi 3
16.8.
16.8.
1
Femke Bol
Femke Bol 
NED50.60
Q
  0.243
 
2
Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo ('93)
BEL50.83
Q
  0.217
 SB
3
Rhasidat Adeleke
Rhasidat Adeleke ('02)
IRL51.08
q
  0.254
 
4
Amandine Brossier
Amandine Brossier ('95)
FRA51.21
  0.158
 PB
5
Nicole Yeargin
Nicole Yeargin ('97)
GBR52.09
  0.238
 
6
Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic ('92)
POL52.17
  0.284
 
7
Susanne Walli
Susanne Walli ('96)
AUT52.58
  0.279
 
8
Alica Schmidt
Alica Schmidt ('98)
GER53.12
  0.208
 
Indledende heats15.8.
Indledende 1
15.8.
15.8.
1
Laviai Nielsen
Laviai Nielsen ('96)
GBR51.60
Q
  0.175
 SB
2
Eveline Saalberg
Eveline Saalberg ('98)
NED51.81
Q
  0.267
 
3
Silke Lemmens
Silke Lemmens ('99)
SUI52.27
Q
  0.231
 
4
Virginia Troiani
Virginia Troiani ('96)
ITA52.83
  0.247
 
5
Mette Baas
Mette Baas 
FIN53.02
  0.164
 
6
Phil Healy
Phil Healy ('94)
IRL53.10
  0.274
 
7
Linn Oppegaard
Linn Oppegaard ('98)
NOR53.29
  0.260
 
Indledende 2
15.8.
15.8.
1
Iga Baumgart-Witan
Iga Baumgart-Witan ('89)
POL51.09
Q
  0.229
 SB
2
Amandine Brossier
Amandine Brossier ('95)
FRA51.26
Q
  0.203
 SB
3
Susanne Walli
Susanne Walli ('96)
AUT51.73
Q
  0.250
 SB
4
Camille Laus
Camille Laus ('93)
BEL51.91
q
  0.248
 
5
Alice Mangione
Alice Mangione ('97)
ITA51.92
q
  0.181
 
6
Tereza Petržilková
Tereza Petržilková ('93)
CZE52.35
q
  0.205
 
7
Janet Richard
Janet Richard ('98)
MLT53.49
  0.206
NR PB
8
Milja Thureson
Milja Thureson ('94)
FIN53.63
  0.178
 
Indledende 3
15.8.
15.8.
1
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR51.63
Q
  0.284
 
2
Gunta Vaičule
Gunta Vaičule ('95)
LAT52.26
Q
  0.249
 
3
Alica Schmidt
Alica Schmidt ('98)
GER52.52
Q
  0.203
 
4
Anna Polinari
Anna Polinari ('99)
ITA52.60
  0.188
 
5
Sokhna Lacoste
Sokhna Lacoste 
FRA52.62
  0.316
 
6
Sharlene Mawdsley
Sharlene Mawdsley ('98)
IRL52.63
  0.192
 
7
Naomi Van Den Broeck
Naomi Van Den Broeck ('96)
BEL52.80
  0.157
 
8
Norcady Reyes
Norcady Reyes ('03)
GIB59.59
  0.250
 
K 800 m    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Keely Hodgkinson
Keely Hodgkinson ('02)
GBR1:59.04
  
 
2
Renelle Lamote
Renelle Lamote ('93)
FRA1:59.49
  
 
3
Anna Wielgosz
Anna Wielgosz ('93)
POL1:59.87
  
 
4
Lore Hoffmann
Lore Hoffmann ('96)
SUI1:59.92
  
 
5
Jemma Reekie
Jemma Reekie ('98)
GBR2:00.31
  
 
6
Alexandra Bell
Alexandra Bell ('92)
GBR2:00.68
  
 
7
Christina Hering
Christina Hering ('94)
GER2:00.82
  
 
8
Louise Shanahan
Louise Shanahan ('97)
IRL2:01.64
  
 
Semifinale19.8.
Semi 1
19.8.
19.8.
1
Keely Hodgkinson
Keely Hodgkinson ('02)
GBR2:00.67
Q
  
 
2
Anna Wielgosz
Anna Wielgosz ('93)
POL2:01.05
Q
  
 
3
Louise Shanahan
Louise Shanahan ('97)
IRL2:01.15
Q
  
 
4
Majtie Kolberg
Majtie Kolberg ('99)
GER2:01.20
  
 SB
5
Ekaterina Guliyev
Ekaterina Guliyev ('91)
TUR2:01.32
  
 
6
Elena Bellò
Elena Bellò ('97)
ITA2:01.67
  
 
7
Nataliia Krol (Pryshchepa)
Nataliia Krol (Pryshchepa) ('94)
UKR2:01.84
  
 
8
Adrianna Czapla
Adrianna Czapla ('99)
POL2:04.15
  
 
Semi 2
19.8.
19.8.
1
Renelle Lamote
Renelle Lamote ('93)
FRA2:00.23
Q
  
 
2
Jemma Reekie
Jemma Reekie ('98)
GBR2:00.30
Q
  
 
3
Alexandra Bell
Alexandra Bell ('92)
GBR2:00.53
Q
  
 
4
Christina Hering
Christina Hering ('94)
GER2:00.86
q
  
 
5
Lore Hoffmann
Lore Hoffmann ('96)
SUI2:01.12
q
  
 
6
Sara Kuivisto
Sara Kuivisto ('91)
FIN2:01.59
  
 SB
7
Angelika Sarna
Angelika Sarna ('97)
POL2:02.15
  
 
8
Lucia Pinacchio
Lucia Pinacchio ('02)
ESP2:06.82
  
 
Indledende heats18.8.
Indledende 1
18.8.
18.8.
1
Nataliia Krol (Pryshchepa)
Nataliia Krol (Pryshchepa) ('94)
UKR2:00.89
Q
  
 SB
2
Lore Hoffmann
Lore Hoffmann ('96)
SUI2:01.16
Q
  
 
3
Ekaterina Guliyev
Ekaterina Guliyev ('91)
TUR2:01.59
Q
  
 
4
Lucia Pinacchio
Lucia Pinacchio ('02)
ESP2:01.63
q
  
 PB
5
Elena Bellò
Elena Bellò ('97)
ITA2:01.80
q
  
 
6
Adrianna Czapla
Adrianna Czapla ('99)
POL2:01.89
q
  
 
7
Majtie Kolberg
Majtie Kolberg ('99)
GER2:02.52
q
  
 
8
Anita Horvat
Anita Horvat ('96)
SLO2:23.76
  
 
Indledende 2
18.8.
18.8.
1
Keely Hodgkinson
Keely Hodgkinson ('02)
GBR2:03.72
Q
  
 
2
Angelika Sarna
Angelika Sarna ('97)
POL2:04.12
Q
  
 
3
Sara Kuivisto
Sara Kuivisto ('91)
FIN2:04.32
Q
  
 
4
Eloisa Coiro
Eloisa Coiro 
ITA2:04.36
  
 
5
Tanja Spill
Tanja Spill ('95)
GER2:04.60
  
 
6
Audrey Werro
Audrey Werro ('04)
SUI2:06.34
  
 
7
Agnes Raharolahy
Agnes Raharolahy ('92)
FRA2:07.02
  
 
Indledende 3
18.8.
18.8.
1
Renelle Lamote
Renelle Lamote ('93)
FRA2:02.22
Q
  
 
2
Alexandra Bell
Alexandra Bell ('92)
GBR2:02.43
Q
  
 
3
Louise Shanahan
Louise Shanahan ('97)
IRL2:02.80
Q
  
 
4
Olha Lyakhova
Olha Lyakhova ('92)
UKR2:02.91
  
 
5
Bianka Bartha-Kéri
Bianka Bartha-Kéri ('94)
HUN2:02.99
  
 
6
Marina Martínez
Marina Martínez ('02)
ESP2:03.45
  
 
7
Veronika Sadek
Veronika Sadek ('03)
SLO2:04.57
  
 
Vanessa Scaunet
Vanessa Scaunet ('96)
BEL DNF
  
 
Indledende 4
18.8.
18.8.
1
Jemma Reekie
Jemma Reekie ('98)
GBR2:02.36
Q
  
 
2
Anna Wielgosz
Anna Wielgosz ('93)
POL2:02.77
Q
  
 
3
Christina Hering
Christina Hering ('94)
GER2:03.00
Q
  
 
4
Jerneja Smonkar
Jerneja Smonkar ('92)
SLO2:03.24
  
 
5
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE2:03.48
  
 
6
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR2:03.64
  
 
7
Eveliina Määttänen
Eveliina Määttänen ('95)
FIN2:03.66
  
 
8
Gabija Galvydytė
Gabija Galvydytė 
LTU2:03.92
  
 
K 1500 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Laura Muir
Laura Muir ('93)
GBR4:01.08
  
 
2
Ciara Mageean
Ciara Mageean ('92)
IRL4:02.56
  
 SB
3
Sofia Ennaoui
Sofia Ennaoui ('95)
POL4:03.59
  
 
4
Katie Snowden
Katie Snowden ('94)
GBR4:04.97
  
 
5
Hanna Klein
Hanna Klein ('93)
GER4:05.49
  
 
6
Kristiina Mäki
Kristiina Mäki ('91)
CZE4:05.73
  
 
7
Hanna Hermansson
Hanna Hermansson ('89)
SWE4:05.76
  
 PB
8
Ellie Baker
Ellie Baker ('98)
GBR4:05.83
  
 
9
Gaia Sabbatini
Gaia Sabbatini ('99)
ITA4:06.04
  
 
10
Katharina Trost
Katharina Trost ('95)
GER4:06.95
  
 
11
Claudia Bobocea
Claudia Bobocea ('92)
ROU4:07.74
  
 
12
Ludovica Cavalli
Ludovica Cavalli 
ITA4:10.93
  
 
Indledende heats16.8.
Indledende 1
16.8.
16.8.
1
Laura Muir
Laura Muir ('93)
GBR4:06.40
Q
  
 
2
Ludovica Cavalli
Ludovica Cavalli 
ITA4:06.59
Q
  
 
3
Hanna Hermansson
Hanna Hermansson ('89)
SWE4:07.08
Q
  
 
4
Katharina Trost
Katharina Trost ('95)
GER4:07.20
Q
  
 
5
Marta Pérez
Marta Pérez ('93)
ESP4:07.27
  
 
6
Diana Mezuliáníková
Diana Mezuliáníková ('92)
CZE4:07.37
  
 
7
Elise Vanderelst
Elise Vanderelst ('98)
BEL4:07.62
  
 
8
Marta Pen Freitas
Marta Pen Freitas ('93)
POR4:07.82
  
 
9
Federica Del Buono
Federica Del Buono ('94)
ITA4:08.14
  
 
10
Melissa Courtney-Bryant
Melissa Courtney-Bryant ('93)
GBR4:09.11
  
 
11
Sarah Healy
Sarah Healy ('01)
IRL4:10.75
  
 
12
Aurore Fleury
Aurore Fleury ('93)
FRA4:12.48
  
 
13
Amalie M. Sæten
Amalie M. Sæten ('97)
NOR4:15.09
  
 
Indledende 2
16.8.
16.8.
1
Sofia Ennaoui
Sofia Ennaoui ('95)
POL4:02.73
Q
  
 
2
Ciara Mageean
Ciara Mageean ('92)
IRL4:03.03
Q
  
 SB
3
Hanna Klein
Hanna Klein ('93)
GER4:03.46
Q
  
 SB
4
Claudia Bobocea
Claudia Bobocea ('92)
ROU4:03.63
Q
  
 
5
Katie Snowden
Katie Snowden ('94)
GBR4:03.76
q
  
 SB
6
Gaia Sabbatini
Gaia Sabbatini ('99)
ITA4:04.19
q
  
 
7
Kristiina Mäki
Kristiina Mäki ('91)
CZE4:04.40
q
  
 
8
Ellie Baker
Ellie Baker ('98)
GBR4:04.90
q
  
 PB
9
Yolanda Ngarambe
Yolanda Ngarambe ('91)
SWE4:05.68
  
 SB
10
Eliza Megger
Eliza Megger ('99)
POL4:07.56
  
 
11
Agueda Muńoz
Agueda Muńoz ('99)
ESP4:07.78
  
 
12
Nathalie Blomqvist
Nathalie Blomqvist ('01)
FIN4:14.90
  
 
13
Ingeborg Østgård
Ingeborg Østgård ('03)
NOR4:19.36
  
 
14
Greza Bakraqi
Greza Bakraqi ('95)
KOS4:38.10
  
 
K 5000 m    
18.8.

Finale A

Finale
18.8.
1
Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen ('97)
GER14:50.47
  
 
2
Yasemin Can
Yasemin Can ('96)
TUR14:56.91
  
 
3
Eilish McColgan
Eilish McColgan ('90)
GBR14:59.34
  
 
4
Maureen Koster
Maureen Koster ('92)
NED15:03.29
  
 
5
Amy-Eloise Markovc
Amy-Eloise Markovc ('95)
GBR15:08.75
  
 
6
Calli Thackery
Calli Thackery ('93)
GBR15:08.79
  
 
7
Nadia Battocletti
Nadia Battocletti 
ITA15:10.90
  
 SB
8
Selamawit Teferi
Selamawit Teferi ('94)
ISR15:14.36
  
 SB
9
Viktória Wagner-Gyürkes
Viktória Wagner-Gyürkes ('92)
HUN15:16.11
  
 PB
10
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN15:16.71
  
 PB
11
Sara Benfarès
Sara Benfarès ('01)
GER15:20.94
  
 PB
12
Marta García
Marta García ('98)
ESP15:23.36
  
 PB
13
Diane van Es
Diane van Es ('99)
NED15:26.44
  
 
14
Roisin Flanagan
Roisin Flanagan ('97)
IRL15:33.72
  
 
15
Lisa Rooms
Lisa Rooms ('96)
BEL15:50.59
  
 PB
16
Carla Gallardo
Carla Gallardo ('99)
ESP15:52.64
  
 
17
Cristina Ruiz
Cristina Ruiz ('99)
ESP16:07.70
  
 
18
Ilona Mononen
Ilona Mononen ('03)
FIN16:10.97
  
 
19
Manon Trapp
Manon Trapp 
FRA16:15.44
  
 
Alina Reh
Alina Reh ('97)
GER DNF
  
 
Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90)
NOR DNF
  
 
K 10000 m    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1
Yasemin Can
Yasemin Can ('96)
TUR30:32.57
  
 SB
2
Eilish McColgan
Eilish McColgan ('90)
GBR30:41.05
  
 
3
Lonah Chemtai Salpeter
Lonah Chemtai Salpeter ('88)
ISR30:46.37
  
NR PB
4
Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen ('97)
GER31:05.21
  
 SB
5
Selamawit Teferi
Selamawit Teferi ('94)
ISR31:24.03
  
 SB
6
Samantha Harrison
Samantha Harrison ('95)
GBR31:46.87
  
 
7
Valeriya Zinenko
Valeriya Zinenko ('95)
UKR31:55.60
  
 PB
8
Alina Reh
Alina Reh ('97)
GER32:14.02
  
 
9
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN32:19.27
  
 PB
10
Jessica Judd
Jessica Judd ('95)
GBR32:23.98
  
 
11
Silke Jonkman
Silke Jonkman ('97)
NED32:30.92
  
 
12
Alessia Zarbo
Alessia Zarbo ('01)
FRA32:36.28
  
 
13
Mekdes Woldu
Mekdes Woldu ('92)
FRA32:39.54
  
 
14
Sarah Lahti
Sarah Lahti ('95)
SWE32:42.27
  
 SB
15
Beatriz Álvarez
Beatriz Álvarez ('94)
ESP33:04.18
  
 
16
Jasmijn Lau
Jasmijn Lau ('99)
NED33:14.00
  
 SB
17
Maitane Melero
Maitane Melero ('83)
ESP33:46.71
  
 
18
Julia Mayer
Julia Mayer ('93)
AUT33:57.29
  
 
K Marathon    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1
Aleksandra Lisowska
Aleksandra Lisowska ('90)
POL2:28:36
  
 SB
2
Matea Parlov Koštro
Matea Parlov Koštro ('92)
CRO2:28:42
  
 
3
Nienke Brinkman
Nienke Brinkman ('93)
NED2:28:52
  
 
4
Miriam Dattke
Miriam Dattke ('98)
GER2:28:52
  
 
5
Giovanna Epis
Giovanna Epis ('88)
ITA2:29:06
  
 SB
6
Domenika Mayer
Domenika Mayer ('90)
GER2:29:21
  
 
7
Fionnuala McCormack
Fionnuala McCormack ('84)
IRL2:29:25
  
 SB
8
Hanne Verbruggen
Hanne Verbruggen ('93)
BEL2:29:44
  
 SB
9
Fabienne Schlumpf
Fabienne Schlumpf ('90)
SUI2:30:17
  
 SB
10
Deborah Schöneborn
Deborah Schöneborn ('94)
GER2:30:35
  
 
11
Marta Galimany
Marta Galimany ('85)
ESP2:31:14
  
 
12
Rabea Schöneborn
Rabea Schöneborn ('94)
GER2:31:36
  
 
13
Mieke Gorissen
Mieke Gorissen ('82)
BEL2:31:48
  
 
14
Melody Julien
Melody Julien ('99)
FRA2:32:19
  
 
15
Katharina Steinruck
Katharina Steinruck ('89)
GER2:32:41
  
 SB
16
Irene Pelayo
Irene Pelayo ('80)
ESP2:33:15
  
 SB
17
Nora Szabó
Nora Szabó ('88)
HUN2:34:49
  
 SB
18
Elena Loyo
Elena Loyo ('83)
ESP2:34:56
  
 SB
19
Angelika Mach
Angelika Mach ('91)
POL2:35:03
  
 SB
20
Kristina Hendel
Kristina Hendel ('96)
GER2:35:14
  
 
21
Jill Holterman
Jill Holterman ('91)
NED2:35:25
  
 SB
22
Alice Wright
Alice Wright ('94)
GBR2:35:33
  
 
23
Tereza Hrochová
Tereza Hrochová ('96)
CZE2:36:00
  
 
24
Marcela Joglová
Marcela Joglová ('87)
CZE2:36:26
  
 SB
25
Naomi Mitchell
Naomi Mitchell ('92)
GBR2:36:44
  
 
26
Monika Jackiewicz
Monika Jackiewicz ('92)
POL2:37:15
  
 
27
Tetyana Gamera
Tetyana Gamera ('83)
UKR2:37:28
  
 SB
28
Maor Tiyouri
Maor Tiyouri ('90)
ISR2:38:04
  
 
29
AnnMarie McGlynn
AnnMarie McGlynn ('80)
IRL2:38:26
  
 SB
30
Hanna Lindholm
Hanna Lindholm ('79)
SWE2:38:44
  
 
31
Becky Briggs
Becky Briggs 
GBR2:39:02
  
 
32
Laura Mendez
Laura Mendez ('88)
ESP2:39:15
  
 SB
33
Astrid Verhoeven
Astrid Verhoeven ('95)
BEL2:40:03
  
 
34
Aoife Cooke
Aoife Cooke ('86)
IRL2:40:37
  
 SB
35
Rosie Edwards
Rosie Edwards ('88)
GBR2:40:47
  
 SB
36
Maria Sagnes Wågan
Maria Sagnes Wågan ('92)
NOR2:40:58
  
 SB
37
Runa Skrove Falch
Runa Skrove Falch ('90)
NOR2:41:08
  
 
38
Loreta Kančytė
Loreta Kančytė ('94)
LTU2:41:15
  
 SB
39
Nina Chydenius
Nina Chydenius ('90)
FIN2:43:00
  
 
40
Moira Stewartová
Moira Stewartová ('95)
CZE2:43:03
  
 SB
41
Sanna Mustonen
Sanna Mustonen ('91)
SWE2:43:23
  
 SB
42
Anna Incerti
Anna Incerti ('80)
ITA2:44:11
  
 
43Karen EhrenreichKaren Ehrenreich ('84)DEN2:44:28
  
 
44
Camilla Elofsson
Camilla Elofsson ('83)
SWE2:45:34
  
 
45
Marinela Nineva
Marinela Nineva ('93)
BUL2:45:40
  
 
46
Suvi Miettinen
Suvi Miettinen ('88)
FIN2:47:15
  
 SB
47
Lilia Fisikovici
Lilia Fisikovici ('89)
MDA2:47:44
  
 
48
Zsófia Erdélyi
Zsófia Erdélyi ('87)
HUN2:48:03
  
 
49
Annemari Kiekara
Annemari Kiekara ('77)
FIN2:48:30
  
 
50
Susana Cunha
Susana Cunha ('88)
POR2:51:14
  
 
51
Maryna Nemchenko
Maryna Nemchenko ('96)
UKR2:53:13
  
 SB
52
Bo Ummels
Bo Ummels ('93)
NED3:00:56
  
 SB
Katarzyna Jankowska
Katarzyna Jankowska ('94)
POL DNF
  
 
Pernilla Epland
Pernilla Epland ('90)
NOR DNF
  
 
Solange Jesus
Solange Jesus ('87)
POR DNF
  
 
Ruth van der Meijden
Ruth van der Meijden ('84)
NED DNF
  
 
Sara Moreira
Sara Moreira ('85)
POR DNF
  
 
Viktoriya Kalyuzhna
Viktoriya Kalyuzhna ('94)
UKR DNF
  
 
Izabela Paszkiewicz
Izabela Paszkiewicz ('88)
POL DNF
  
 
Alisa Vainio
Alisa Vainio ('97)
FIN DNF
  
 
Yevheniya Prokofyeva
Yevheniya Prokofyeva ('95)
UKR DNF
  
 
Militsa Mircheva
Militsa Mircheva ('94)
BUL DNF
  
 
Ana Štefulj
Ana Štefulj ('87)
CRO DNF
  
 
K 3000 m forh.    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Luiza Gega
Luiza Gega ('88)
ALB9:11.31
  
 
2
Lea Meyer
Lea Meyer ('97)
GER9:15.35
  
 PB
3
Elizabeth Bird
Elizabeth Bird ('94)
GBR9:23.18
  
 
4
Alicja Konieczek
Alicja Konieczek ('94)
POL9:25.15
  
 PB
5
Tuğba Güvenç
Tuğba Güvenç ('94)
TUR9:25.58
  
 PB
6
Claudia Prisecaru
Claudia Prisecaru ('97)
ROU9:35.17
  
 
7
Aimee Pratt
Aimee Pratt ('97)
GBR9:35.31
  
 
8
Adva Cohen
Adva Cohen ('96)
ISR9:36.84
  
 
9
Nataliya Strebkova
Nataliya Strebkova ('95)
UKR9:37.52
  
 
10
Irene Sánchez-Escribano
Irene Sánchez-Escribano ('92)
ESP9:37.84
  
 
11
Carolina Robles
Carolina Robles ('91)
ESP9:38.96
  
 
12
Elena Burkard
Elena Burkard ('92)
GER9:39.63
  
 SB
13
Chiara Scherrer
Chiara Scherrer ('96)
SUI9:43.95
  
 
14
Michelle Finn
Michelle Finn ('89)
IRL9:47.57
  
 
15
Maruša Mišmaš-Zrimsek
Maruša Mišmaš-Zrimsek ('94)
SLO9:53.81
  
 
Indledende heats18.8.
Indledende 1
18.8.
18.8.
1
Luiza Gega
Luiza Gega ('88)
ALB9:30.93
Q
  
 
2
Tuğba Güvenç
Tuğba Güvenç ('94)
TUR9:31.86
Q
  
 SB
3
Alicja Konieczek
Alicja Konieczek ('94)
POL9:33.54
Q
  
 SB
4
Aimee Pratt
Aimee Pratt ('97)
GBR9:39.22
Q
  
 
5
Claudia Prisecaru
Claudia Prisecaru ('97)
ROU9:43.51
Q
  
 
6
Nataliya Strebkova
Nataliya Strebkova ('95)
UKR9:47.35
q
  
 
7
Michelle Finn
Michelle Finn ('89)
IRL9:49.85
q
  
 
8
Olivia Gürth
Olivia Gürth ('02)
GER9:50.95
  
 
9
Greta Karinauskaitė
Greta Karinauskaitė ('01)
LTU9:55.11
  
 
10
Linn Söderholm
Linn Söderholm ('96)
SWE9:57.53
  
 
11
Alexa Lemitre
Alexa Lemitre ('98)
FRA9:58.49
  
 
12
Blanca Fernández
Blanca Fernández ('92)
ESP10:00.26
  
 
13
Lili Anna Tóth
Lili Anna Tóth ('98)
HUN10:08.18
  
 SB
14
Elise Thorner
Elise Thorner ('01)
GBR10:08.46
  
 
15
Martina Merlo
Martina Merlo ('93)
ITA10:12.13
  
 
16
Eline Dalemans
Eline Dalemans ('91)
BEL10:15.73
  
 
Indledende 2
18.8.
18.8.
1
Lea Meyer
Lea Meyer ('97)
GER9:39.55
Q
  
 
2
Adva Cohen
Adva Cohen ('96)
ISR9:39.99
Q
  
 
3
Elizabeth Bird
Elizabeth Bird ('94)
GBR9:40.05
Q
  
 
4
Irene Sánchez-Escribano
Irene Sánchez-Escribano ('92)
ESP9:41.12
Q
  
 
5
Chiara Scherrer
Chiara Scherrer ('96)
SUI9:41.85
Q
  
 
6
Elena Burkard
Elena Burkard ('92)
GER9:43.97
q
  
 
7
Carolina Robles
Carolina Robles ('91)
ESP9:45.70
q
  
 
8
Maruša Mišmaš-Zrimsek
Maruša Mišmaš-Zrimsek ('94)
SLO9:46.06
q
  
 
9
Flavie Renouard
Flavie Renouard 
FRA9:51.49
  
 
10
Lena Millonig
Lena Millonig ('98)
AUT9:57.50
  
 
11
Patrycja Kapała
Patrycja Kapała ('97)
POL9:59.46
  
 
12
Eilish Flanagan
Eilish Flanagan ('97)
IRL10:00.72
  
 
13
Emilia Lillemo
Emilia Lillemo 
SWE10:09.18
  
 
14
Laura Dalla Montà
Laura Dalla Montà ('93)
ITA10:28.20
  
 
15
Ruken Tek
Ruken Tek ('01)
TUR10:31.84
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
21.8. Vind: -0.1

Finale A

Finale
21.8.Vind: -0.1
1
Pia Skrzyszowska
Pia Skrzyszowska ('01)
POL12.53
  0.134
 
2
Luca Kozák
Luca Kozák ('96)
HUN12.69
  0.155
=NR =PB
3
Ditaji Kambundji
Ditaji Kambundji ('02)
SUI12.74
  0.169
 
4
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED12.75
  0.156
 
5
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL12.86
  0.171
 
6Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN12.99
  0.154
 
7
Cyrena Samba-Mayela
Cyrena Samba-Mayela 
FRA13.05
  0.152
 
8
Cindy Sember
Cindy Sember ('94)
GBR13.16
  0.175
 
Semifinale21.8.
Semi 1
21.8. Vind: 0.0
21.8.Vind: 0.0
1
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED12.74
Q
  0.160
 
2
Ditaji Kambundji
Ditaji Kambundji ('02)
SUI12.78
Q
  0.154
 
3Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN12.87
q
  0.148
 
4
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
POL13.00
  0.186
 
5
Elisa Maria Di Lazzaro
Elisa Maria Di Lazzaro ('98)
ITA13.11
  0.152
 
6
Elisávet Pesirídou
Elisávet Pesirídou ('92)
GRE13.19
  0.168
 
7
Laura Valette
Laura Valette ('97)
FRA13.20
  0.157
 
8
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK13.50
  0.170
 
Semi 2
21.8. Vind: +0.3
21.8.Vind: +0.3
1
Pia Skrzyszowska
Pia Skrzyszowska ('01)
POL12.66
Q
  0.129
 
2
Luca Kozák
Luca Kozák ('96)
HUN12.69
Q
  0.147
NR PB
3
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL12.79
q
  0.139
 PB
4
Noemi Zbären
Noemi Zbären ('94)
SUI13.15
  0.177
 
5
Laeticia Bapte
Laeticia Bapte ('99)
FRA13.16
  0.172
 
6
Maayke Tjin A-Lim
Maayke Tjin A-Lim ('98)
NED13.21
  0.183
 
7
Victoria Rausch
Victoria Rausch ('96)
LUX13.33
  0.170
 
8
Jessica Hunter
Jessica Hunter ('96)
GBR13.43
  0.177
 
Semi 3
21.8. Vind: +0.1
21.8.Vind: +0.1
1
Cindy Sember
Cindy Sember ('94)
GBR12.62
Q
  0.171
 
2
Cyrena Samba-Mayela
Cyrena Samba-Mayela 
FRA12.82
Q
  0.146
 
3
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN12.95
  0.147
 
4
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
POL13.03
  0.144
 SB
5
Anne Zagré
Anne Zagré ('90)
BEL13.12
  0.152
 
6
Xenia Benach
Xenia Benach 
ESP13.18
  0.169
 
7
Zoë Sedney
Zoë Sedney ('01)
NED13.42
  0.164
 
8
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR13.57
  0.118
 
Indledende heats20.8.
Indledende 1
20.8. Vind: -0.5
20.8.Vind: -0.5
1
Jessica Hunter
Jessica Hunter ('96)
GBR13.27
Q
  
 
2
Laura Valette
Laura Valette ('97)
FRA13.30
Q
  
 
3
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
POL13.40
Q
  
 
4
Helena Jiranová
Helena Jiranová ('95)
CZE13.50
  
 
5
Natalia Christofi
Natalia Christofi ('97)
CYP13.53
  
 
6
Anna Plotitsyna
Anna Plotitsyna ('87)
UKR13.66
  
 
7
Joni Tomičić Prezelj
Joni Tomičić Prezelj ('93)
SLO13.68
  
 
Indledende 2
20.8. Vind: -0.7
20.8.Vind: -0.7
1
Anne Zagré
Anne Zagré ('90)
BEL13.12
Q
  
 
2
Maayke Tjin A-Lim
Maayke Tjin A-Lim ('98)
NED13.26
Q
  
 
3
Elisávet Pesirídou
Elisávet Pesirídou ('92)
GRE13.33
Q
  
 
4
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER13.39
  
 
5Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN13.41
  
 
6
Nicla Mosetti
Nicla Mosetti ('97)
ITA13.49
  
 
7
Anja Lukić
Anja Lukić ('99)
SRB13.63
  
 
Indledende 3
20.8. Vind: -0.5
20.8.Vind: -0.5
1
Elisa Maria Di Lazzaro
Elisa Maria Di Lazzaro ('98)
ITA13.11
Q
  
 
2
Viktória Forster
Viktória Forster ('02)
SVK13.19
Q
  
 
3
Xenia Benach
Xenia Benach 
ESP13.26
Q
  
 
4
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR13.29
q
  
 
5
Noemi Zbären
Noemi Zbären ('94)
SUI13.34
q
  
 
6
Victoria Rausch
Victoria Rausch ('96)
LUX13.37
q
  
 
7
Ivana Lončarek
Ivana Lončarek ('91)
CRO13.50
  
 
Andrea Rooth
Andrea Rooth ('02)
NOR DQ
  
 
K 400 m hæk    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Femke Bol
Femke Bol 
NED52.67
  0.279
 
2
Viktoriya Tkachuk
Viktoriya Tkachuk ('94)
UKR54.30
  0.195
 
3
Anna Ryzhykova
Anna Ryzhykova ('89)
UKR54.86
  0.250
 
4
Sara Gallego
Sara Gallego 
ESP54.97
  0.143
 
5
Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel ('94)
NOR55.32
  0.186
 
6
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN55.58
  0.291
 
7
Ayomide Folorunso
Ayomide Folorunso ('96)
ITA55.91
  0.197
 
8
Carolina Krafzik
Carolina Krafzik ('95)
GER56.02
  0.215
 
Semifinale18.8.
Semi 1
18.8.
18.8.
1
Sara Gallego
Sara Gallego 
ESP55.16
Q
  0.165
 
2
Carolina Krafzik
Carolina Krafzik ('95)
GER55.29
Q
  0.184
 
3
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR55.63
  0.153
 
4
Dímitra Gnafáki
Dímitra Gnafáki ('97)
GRE56.14
  0.206
 PB
5
Lina Nielsen
Lina Nielsen ('96)
GBR57.19
  0.214
 
6
Rebecca Sartori
Rebecca Sartori ('97)
ITA57.29
  0.194
 
7
Nina Hespel
Nina Hespel ('01)
BEL59.15
  0.282
 
Camille Seri
Camille Seri ('99)
FRA DNF
  0.201
 
Semi 2
18.8.
18.8.
1
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN54.50
Q
  0.204
NR PB
2
Viktoriya Tkachuk
Viktoriya Tkachuk ('94)
UKR54.65
Q
  0.239
 
3
Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel ('94)
NOR54.68
q
  0.226
 PB
4
Jessie Knight
Jessie Knight ('94)
GBR55.39
  0.226
 
5
Nikoleta Jíchová
Nikoleta Jíchová 
CZE55.48
  0.248
 PB
6
Paulien Couckuyt
Paulien Couckuyt ('97)
BEL56.14
  0.232
 
7
Annina Fahr
Annina Fahr ('93)
SUI57.07
  0.188
 
8
Daniela Ledecká
Daniela Ledecká ('96)
SVK57.08
  0.249
 
Semi 3
18.8.
18.8.
1
Femke Bol
Femke Bol 
NED53.73
Q
  0.259
 
2
Anna Ryzhykova
Anna Ryzhykova ('89)
UKR54.25
Q
  0.257
 SB
3
Ayomide Folorunso
Ayomide Folorunso ('96)
ITA54.98
q
  0.188
 
4
Hanne Claes
Hanne Claes ('91)
BEL55.31
  0.192
 
5
Hayley McLean
Hayley McLean ('94)
GBR56.20
  0.183
 
6
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR56.61
  0.198
 
7
Kristiina Halonen
Kristiina Halonen ('97)
FIN56.82
  0.194
 
8
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI57.13
  0.197
 
Indledende heats17.8.
Indledende 1
17.8.
17.8.
1
Annina Fahr
Annina Fahr ('93)
SUI56.16
Q
  0.178
 PB
2
Camille Seri
Camille Seri ('99)
FRA56.18
Q
  0.181
 
3
Rebecca Sartori
Rebecca Sartori ('97)
ITA56.44
Q
  0.223
 
4
Kristiina Halonen
Kristiina Halonen ('97)
FIN56.70
q
  0.171
 
5
Nina Hespel
Nina Hespel ('01)
BEL56.72
q
  0.193
 
6
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR56.72
q
  0.215
 
7
Eileen Demes
Eileen Demes ('97)
GER57.11
  0.251
 
8
Drita Islami
Drita Islami ('96)
MKD1:01.56
  0.222
 
Indledende 2
17.8.
17.8.
1
Carolina Krafzik
Carolina Krafzik ('95)
GER54.32
Q
  0.249
 PB
2
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI56.69
Q
  0.225
 
3
Daniela Ledecká
Daniela Ledecká ('96)
SVK56.98
Q
  0.247
 
4
Carla Garcia
Carla Garcia ('01)
ESP57.03
  0.135
 
5
Linda Olivieri
Linda Olivieri ('98)
ITA57.03
  0.222
 
6
Lena Pressler
Lena Pressler ('01)
AUT57.33
  0.249
 
7
Agata Zupin
Agata Zupin ('98)
SLO57.42
  0.183
 
8Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN57.71
  0.181
 
Indledende 3
17.8.
17.8.
1
Nikoleta Jíchová
Nikoleta Jíchová 
CZE55.93
Q
  0.320
 
2
Dímitra Gnafáki
Dímitra Gnafáki ('97)
GRE56.45
Q
  0.178
 PB
3
Hayley McLean
Hayley McLean ('94)
GBR56.64
Q
  0.204
 
4
Gisèle Wender
Gisèle Wender ('01)
GER57.09
  0.229
 
5
Vera Barbosa
Vera Barbosa ('89)
POR57.10
  0.310
 
6
Janka Molnár
Janka Molnár ('01)
HUN57.38
  0.287
 
7
Marielle Kleemeier
Marielle Kleemeier ('96)
EST57.46
  0.199
 
8
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK58.65
  0.398
 SB
K Højdespring    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Yaroslava Mahuchikh
Yaroslava Mahuchikh ('01)
UKR1.95
  
 
 
1.86
  O
1.90
  O
1.95
  O
1.97
XXX
    
2
Marija Vuković
Marija Vuković ('92)
MNE1.95
  
 =SB
 
1.86
  O
1.90
  O
1.93
  O
1.95
XXO
1.97
XXX
   
3
Angelina Topić
Angelina Topić ('05)
SRB1.93
  
 
 
1.82
  O
1.86
  O
1.90
  O
1.93
  O
1.95
XXX
   
4
Britt Weerman
Britt Weerman ('03)
NED1.93
  
 
 
1.82
  O
1.86
 XO
1.90
 XO
1.93
  O
1.95
XXX
   
5
Iryna Herashchenko
Iryna Herashchenko ('95)
UKR1.93
  
 
 
1.82
  O
1.86
 XO
1.90
  O
1.93
XXO
1.95
XXX
   
6
Marie-Laurence Jungfleisch
Marie-Laurence Jungfleisch ('90)
GER1.90
  
 SB
 
1.82
  O
1.86
  O
1.90
 XO
1.93
XXX
    
7
Lia Apostolovski
Lia Apostolovski 
SLO1.90
  
 
 
1.82
  O
1.86
  O
1.90
XXO
1.93
XXX
    
7
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR1.90
  
 
 
1.82
  O
1.86
  O
1.90
XXO
1.93
XXX
    
9
Tatiána Goúsin
Tatiána Goúsin ('94)
GRE1.86
  
 
 
1.82
  O
1.86
  O
1.90
XXX
     
9
Mirela Demireva
Mirela Demireva ('89)
BUL1.86
  
 
 
1.82
  O
1.86
  O
1.90
XXX
     
9
Elena Vallortigara
Elena Vallortigara ('91)
ITA1.86
  
 
 
1.82
  O
1.86
  O
1.90
XXX
     
9
Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko ('97)
UKR1.86
  
 
 
1.82
  O
1.86
  O
1.90
XXX
     
13
Solene Gicquel
Solene Gicquel ('94)
FRA1.86
  
 
 
1.82
  O
1.86
 XO
1.90
XXX
     
Kvalifikation19.8.
Kval
19.8.
19.8.
1
Marie-Laurence Jungfleisch
Marie-Laurence Jungfleisch ('90)
GER1.87
q
  B 1
 =SB
 
1.78
  O
1.83
  O
1.87
  O
     
1
Lia Apostolovski
Lia Apostolovski 
SLO1.87
q
  B 1
 
 
1.78
  O
1.83
  O
1.87
  O
     
1
Angelina Topić
Angelina Topić ('05)
SRB1.87
q
  A 1
 
 
1.78
  O
1.83
  O
1.87
  O
     
1
Marija Vuković
Marija Vuković ('92)
MNE1.87
q
  A 1
 
 
1.83
  O
1.87
  O
      
5
Elena Vallortigara
Elena Vallortigara ('91)
ITA1.87
q
  B 3
 
 
1.78
 XO
1.83
  O
1.87
  O
     
5
Tatiána Goúsin
Tatiána Goúsin ('94)
GRE1.87
q
  B 3
 
 
1.78
 XO
1.83
  O
1.87
  O
     
5
Iryna Herashchenko
Iryna Herashchenko ('95)
UKR1.87
q
  B 3
 
 
1.78
  O
1.83
 XO
1.87
  O
     
5
Britt Weerman
Britt Weerman ('03)
NED1.87
q
  A 3
 
 
1.78
 XO
1.83
  O
1.87
  O
     
9
Yaroslava Mahuchikh
Yaroslava Mahuchikh ('01)
UKR1.87
q
  A 4
 
 
1.87
 XO
       
9
Mirela Demireva
Mirela Demireva ('89)
BUL1.87
q
  A 4
 
 
1.78
  O
1.83
  O
1.87
 XO
     
9
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR1.87
q
  B 6
 
 
1.78
  O
1.83
  O
1.87
 XO
     
12
Solene Gicquel
Solene Gicquel ('94)
FRA1.87
q
  B 7
 
 
1.78
 XO
1.83
 XO
1.87
 XO
     
13
Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko ('97)
UKR1.87
q
  B 8
 
 
1.78
  O
1.83
XXO
1.87
XXO
     
14
Daniela Stanciu
Daniela Stanciu ('87)
ROU1.83
  B 9
 
 
1.78
  O
1.83
  O
1.87
XXX
     
15
Heta Tuuri
Heta Tuuri ('95)
FIN1.83
  A 6
 
 
1.78
  O
1.83
 XO
1.87
XXX
     
15
Maja Nilsson
Maja Nilsson ('99)
SWE1.83
  A 6
 
 
1.78
  O
1.83
 XO
1.87
XXX
     
15
Karmen Bruus
Karmen Bruus ('05)
EST1.83
  B 10
 
 
1.78
  O
1.83
 XO
1.87
XXX
     
18
Bianca Stichling
Bianca Stichling 
GER1.83
  A 8
 
 
1.78
  O
1.83
XXO
1.87
XXX
     
19
Erika Furlani
Erika Furlani ('96)
ITA1.78
  A 9
 
 
1.78
  O
1.83
XXX
      
19
Ella Junnila
Ella Junnila ('98)
FIN1.78