M 200 m 26.8. Vind: +1.3 Finale A Finale | 26.8. | Vind: +1.3 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Noah Lyles Noah Lyles ('97) | 97 | USA | 19.56 | |||||||||||
2 | Michael Norman Michael Norman ('97) | 97 | USA | 19.76 | SB | ||||||||||
3 | Jereem Richards Jereem Richards ('94) | 94 | TTO | 19.95 | |||||||||||
4 | Alexander Ogando Alexander Ogando | 00 | DOM | 20.09 | |||||||||||
5 | Andrew Hudson Andrew Hudson ('96) | 96 | JAM | 20.09 | |||||||||||
6 | Erriyon Knighton Erriyon Knighton ('04) | 04 | USA | 20.13 | |||||||||||
7 | Joe Fahnbulleh Joe Fahnbulleh ('01) | 01 | LBR | 20.33 | |||||||||||
8 | Charlie Dobson Charlie Dobson ('99) | 99 | GBR | 20.34 | |||||||||||
M 800 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | George Mills George Mills ('99) | 99 | GBR | 1:46.74 | SB | ||||||||||
2 | Tom Elmer Tom Elmer ('97) | 97 | SUI | 1:47.44 | PB | ||||||||||
3 | Robin Oester Robin Oester ('99) | 99 | SUI | 1:48.06 | |||||||||||
4 | Ivan Pelizza Ivan Pelizza | 00 | SUI | 1:49.06 | PB | ||||||||||
5 | Ramon Wipfli Ramon Wipfli ('04) | 04 | SUI | 1:49.33 | |||||||||||
6 | Louis Low-Beer Louis Low-Beer ('04) | 04 | SUI | 1:50.04 | |||||||||||
7 | Vincent Notz Vincent Notz ('97) | 97 | SUI | 1:50.53 | |||||||||||
8 | Victor Amiot Victor Amiot ('97) | 97 | FRA | 1:51.76 | PB | ||||||||||
9 | Diego Klopfenstein Diego Klopfenstein ('97) | 97 | SUI | 1:54.50 | |||||||||||
Khalid Benmahdi Khalid Benmahdi ('88) | 88 | ALG | DNF | ||||||||||||
M 1500 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 3:29.05 | SB | ||||||||||
2 | Abel Kipsang Abel Kipsang ('96) | 96 | KEN | 3:29.93 | SB | ||||||||||
3 | Stewart McSweyn Stewart McSweyn ('95) | 95 | AUS | 3:30.18 | SB | ||||||||||
4 | Josh Kerr Josh Kerr ('97) | 97 | GBR | 3:32.28 | |||||||||||
5 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 3:32.43 | PB | ||||||||||
6 | Mario García Mario García ('99) | 99 | ESP | 3:32.71 | |||||||||||
7 | Timothy Cheruiyot Timothy Cheruiyot ('95) | 95 | KEN | 3:32.91 | |||||||||||
8 | Samuel Tanner Samuel Tanner | 00 | NZL | 3:33.67 | |||||||||||
9 | Jake Heyward Jake Heyward ('99) | 99 | GBR | 3:34.99 | |||||||||||
10 | Matthew Stonier Matthew Stonier ('01) | 01 | GBR | 3:35.57 | |||||||||||
11 | Abdelatif Sadiki Abdelatif Sadiki ('99) | 99 | MAR | 3:37.41 | |||||||||||
12 | Olli Hoare Olli Hoare ('97) | 97 | AUS | 3:37.81 | |||||||||||
13 | Gonzalo García Gonzalo García ('95) | 95 | ESP | 3:38.64 | |||||||||||
14 | Neil Gourley Neil Gourley ('95) | 95 | GBR | 3:53.67 | |||||||||||
Mounir Akbache Mounir Akbache ('86) | 86 | FRA | DNF | ||||||||||||
M 3000 m forh. 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Soufiane El Bakkali Soufiane El Bakkali ('96) | 96 | MAR | 8:02.45 | |||||||||||
2 | Hailemariyam Amare Hailemariyam Amare ('97) | 97 | ETH | 8:12.07 | |||||||||||
3 | Leonard Bett Leonard Bett | 00 | KEN | 8:12.08 | SB | ||||||||||
4 | Ryuji Miura Ryuji Miura ('02) | 02 | JPN | 8:13.06 | SB | ||||||||||
5 | Amos Serem Amos Serem ('02) | 02 | KEN | 8:13.93 | |||||||||||
6 | Abraham Kibiwot Abraham Kibiwot ('96) | 96 | KEN | 8:15.69 | |||||||||||
7 | Getnet Wale Getnet Wale | 00 | ETH | 8:16.41 | |||||||||||
8 | Evan Jager Evan Jager ('89) | 89 | USA | 8:16.99 | SB | ||||||||||
9 | Abraham Seme Abraham Seme ('01) | 01 | ETH | 8:25.06 | |||||||||||
10 | Osama Zoghlami Osama Zoghlami ('94) | 94 | ITA | 8:25.63 | |||||||||||
11 | Daniel Arce Daniel Arce ('92) | 92 | ESP | 8:26.98 | |||||||||||
Wilberforce Kones Wilberforce Kones ('93) | 93 | KEN | DNF | ||||||||||||
Lawrence Kemboi Lawrence Kemboi ('93) | 93 | KEN | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk 26.8. Vind: 0.0 Finale A Finale | 26.8. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Rasheed Broadbell Rasheed Broadbell | 00 | JAM | 12.99 | PB | ||||||||||
2 | Trey Cunningham Trey Cunningham ('98) | 98 | USA | 13.10 | |||||||||||
3 | Grant Holloway Grant Holloway ('97) | 97 | USA | 13.11 | |||||||||||
4 | Hansle Parchment Hansle Parchment ('90) | 90 | JAM | 13.13 | |||||||||||
5 | Rafael Henrique Pereira Rafael Henrique Pereira ('97) | 97 | BRA | 13.49 | |||||||||||
6 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.58 | |||||||||||
7 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 13.58 | |||||||||||
8 | Jason Joseph Jason Joseph ('98) | 98 | SUI | 13.66 | |||||||||||
M 400 m hæk 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Khallifah Rosser Khallifah Rosser ('95) | 95 | USA | 47.68 | |||||||||||
2 | Wilfried Happio Wilfried Happio ('98) | 98 | FRA | 48.66 | |||||||||||
3 | Ludvy Vaillant Ludvy Vaillant ('95) | 95 | FRA | 48.94 | |||||||||||
4 | Julien Bonvin Julien Bonvin ('99) | 99 | SUI | 49.65 | |||||||||||
5 | Victor Coroller Victor Coroller ('97) | 97 | FRA | 49.91 | |||||||||||
6 | Dany Brand Dany Brand ('96) | 96 | SUI | 50.87 | |||||||||||
7 | Mattia Tajana Mattia Tajana ('96) | 96 | SUI | 51.17 | |||||||||||
8 | Alain-Hervé Mfomkpa Alain-Hervé Mfomkpa ('96) | 96 | SUI | 52.04 | |||||||||||
M Højdespring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Andrii Protsenko Andrii Protsenko ('88) | 88 | UKR | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mutaz Essa Barshim Mutaz Essa Barshim ('91) | 91 | QAT | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | JuVaughn Harrison JuVaughn Harrison ('99) | 99 | USA | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hamish Kerr Hamish Kerr ('96) | 96 | NZL | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Django Lovett Django Lovett ('92) | 92 | CAN | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Mateusz Przybylko Mateusz Przybylko ('92) | 92 | GER | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Shelby McEwen Shelby McEwen ('96) | 96 | USA | 2.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Woo Sang-Hyeok Woo Sang-Hyeok ('96) | 96 | KOR | 2.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring 25.8. Finale A Finale | 25.8. | ||||||||||||||
1 | Armand Duplantis Armand Duplantis ('99) | 99 | SWE | 6.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Chris Nilsen Chris Nilsen ('98) | 98 | USA | 5.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ernest John Obiena Ernest John Obiena ('95) | 95 | PHI | 5.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sondre Guttormsen Sondre Guttormsen ('99) | 99 | NOR | 5.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ben Broeders Ben Broeders ('95) | 95 | BEL | 5.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Thibaut Collet Thibaut Collet ('99) | 99 | FRA | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Anthony Ammirati Anthony Ammirati ('03) | 03 | FRA | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 5.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Valentin Lavillenie Valentin Lavillenie ('91) | 91 | FRA | 5.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Dominik Alberto Dominik Alberto ('92) | 92 | SUI | 5.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Andy Díaz Hernández Andy Díaz Hernández ('95) | 95 | CUB | 17.67 | -0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lázaro Martínez Lázaro Martínez ('97) | 97 | CUB | 17.50 | -0.3 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jordan Alejandro Díaz Jordan Alejandro Díaz ('01) | 01 | ESP | 17.44 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hugues Fabrice Zango Hugues Fabrice Zango ('93) | 93 | BUR | 17.07 | -0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Almir dos Santos Almir dos Santos ('93) | 93 | BRA | 16.84 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Donald Scott Donald Scott ('92) | 92 | USA | 16.81 | -0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 16.45 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jean-Marc Pontvianne Jean-Marc Pontvianne ('94) | 94 | FRA | 16.11 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Joe Kovacs Joe Kovacs ('89) | 89 | USA | 22.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ryan Crouser Ryan Crouser ('92) | 92 | USA | 22.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jacko Gill Jacko Gill ('94) | 94 | NZL | 21.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Armin Sinančević Armin Sinančević ('96) | 96 | SRB | 21.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 21.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Josh Awotunde Josh Awotunde ('95) | 95 | USA | 21.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nick Ponzio Nick Ponzio ('95) | 95 | ITA | 20.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Filip Mihaljević Filip Mihaljević ('94) | 94 | CRO | 20.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Neeraj Chopra Neeraj Chopra ('97) | 97 | IND | 89.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 85.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Curtis Thompson Curtis Thompson ('96) | 96 | USA | 83.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Keshorn Walcott Keshorn Walcott ('93) | 93 | TTO | 83.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lassi Etelätalo Lassi Etelätalo ('88) | 88 | FIN | 80.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Patriks Gailums Patriks Gailums ('98) | 98 | LAT | 79.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Toni Keränen Toni Keränen ('98) | 98 | FIN | 77.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Gatis Čakšs Gatis Čakšs ('95) | 95 | LAT | 74.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m 26.8. Vind: 0.0 Finale A Finale | 26.8. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Aleia Hobbs Aleia Hobbs ('96) | 96 | USA | 10.87 | |||||||||||
2 | Shericka Jackson Shericka Jackson ('94) | 94 | JAM | 10.88 | |||||||||||
3 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 10.89 | |||||||||||
4 | Tamari Davis Tamari Davis ('03) | 03 | USA | 10.94 | |||||||||||
5 | TeeTee Terry TeeTee Terry ('99) | 99 | USA | 11.13 | |||||||||||
6 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 11.15 | |||||||||||
7 | N'ketia Seedo N'ketia Seedo ('03) | 03 | NED | 11.41 | |||||||||||
Elaine Thompson-Herah Elaine Thompson-Herah ('92) | 92 | JAM | DQ | ||||||||||||
K 400 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Marileidy Paulino Marileidy Paulino ('96) | 96 | DOM | 49.87 | |||||||||||
2 | Sada Williams Sada Williams ('97) | 97 | BAR | 49.94 | |||||||||||
3 | Fiordaliza Cofil Fiordaliza Cofil | 00 | DOM | 50.13 | PB | ||||||||||
4 | Candice McLeod Candice McLeod ('96) | 96 | JAM | 50.80 | |||||||||||
5 | Natalia Kaczmarek Natalia Kaczmarek ('98) | 98 | POL | 51.03 | |||||||||||
6 | Lieke Klaver Lieke Klaver ('98) | 98 | NED | 51.15 | |||||||||||
7 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 51.63 | |||||||||||
8 | Jodie Williams Jodie Williams ('93) | 93 | GBR | 52.31 | |||||||||||
K 800 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 1:57.84 | PB | ||||||||||
2 | Allie Wilson Allie Wilson ('96) | 96 | USA | 1:58.09 | PB | ||||||||||
3 | Jemma Reekie Jemma Reekie ('98) | 98 | GBR | 1:59.00 | |||||||||||
4 | Halimah Nakaayi Halimah Nakaayi ('94) | 94 | UGA | 1:59.73 | |||||||||||
5 | Audrey Werro Audrey Werro ('04) | 04 | SUI | 1:59.87 | |||||||||||
6 | Sinclaire Johnson Sinclaire Johnson ('98) | 98 | USA | 1:59.90 | PB | ||||||||||
7 | Anna Wielgosz Anna Wielgosz ('93) | 93 | POL | 2:00.07 | |||||||||||
8 | Lore Hoffmann Lore Hoffmann ('96) | 96 | SUI | 2:00.08 | |||||||||||
9 | Gabriela Gajanová Gabriela Gajanová ('99) | 99 | SVK | 2:00.82 | SB | ||||||||||
10 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 2:02.20 | |||||||||||
11 | Valentina Rosamilia Valentina Rosamilia ('03) | 03 | SUI | 2:04.46 | SB | ||||||||||
Jackie Baumann Jackie Baumann ('95) | 95 | GER | DNF | ||||||||||||
K 3000 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Francine Niyonsaba Francine Niyonsaba ('93) | 93 | BDI | 8:26.80 | |||||||||||
2 | Alicia Monson Alicia Monson ('98) | 98 | USA | 8:26.81 | PB | ||||||||||
3 | Beatrice Chebet Beatrice Chebet | 00 | KEN | 8:27.14 | PB | ||||||||||
4 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 8:28.28 | SB | ||||||||||
5 | Margaret Kipkemboi Margaret Kipkemboi ('93) | 93 | KEN | 8:29.05 | SB | ||||||||||
6 | Elise Cranny Elise Cranny ('96) | 96 | USA | 8:29.95 | PB | ||||||||||
7 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 8:30.53 | PB | ||||||||||
8 | Caroline Kipkirui Caroline Kipkirui ('94) | 94 | KAZ | 8:34.65 | NR | SB | |||||||||
9 | Fantu Worku Fantu Worku ('99) | 99 | ETH | 8:35.55 | SB | ||||||||||
10 | Hawi Feysa Hawi Feysa ('99) | 99 | ETH | 8:38.48 | PB | ||||||||||
11 | Jessica Hull Jessica Hull ('96) | 96 | AUS | 8:41.52 | |||||||||||
12 | Konstanze Klosterhalfen Konstanze Klosterhalfen ('97) | 97 | GER | 8:45.36 | |||||||||||
13 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 8:45.54 | SB | ||||||||||
14 | Elly Henes Elly Henes ('98) | 98 | USA | 8:46.42 | |||||||||||
15 | Josette Norris Josette Norris ('95) | 95 | USA | 8:50.49 | PB | ||||||||||
Aneta Lemiesz Aneta Lemiesz ('81) | 81 | POL | DNF | ||||||||||||
Georgia Griffith Georgia Griffith ('96) | 96 | AUS | DNF | ||||||||||||
Dawit Seyaum Dawit Seyaum ('96) | 96 | ETH | DNS | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 26.8. Vind: -0.9 Finale A Finale | 26.8. | Vind: -0.9 | |||||||||||||
1 | Jasmine Camacho-Quinn Jasmine Camacho-Quinn ('96) | 96 | PUR | 12.34 | |||||||||||
2 | Tobi Amusan Tobi Amusan ('97) | 97 | NGR | 12.45 | |||||||||||
3 | Tia Jones Tia Jones | 00 | USA | 12.47 | PB | ||||||||||
4 | Nia Ali Nia Ali ('88) | 88 | USA | 12.59 | |||||||||||
5 | Britany Anderson Britany Anderson ('01) | 01 | JAM | 12.59 | |||||||||||
6 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 12.59 | |||||||||||
7 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 12.81 | |||||||||||
8 | Ditaji Kambundji Ditaji Kambundji ('02) | 02 | SUI | 12.83 | |||||||||||
K 400 m hæk 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Femke Bol Femke Bol | 00 | NED | 52.95 | |||||||||||
2 | Janieve Russell Janieve Russell ('93) | 93 | JAM | 53.92 | |||||||||||
3 | Andrenette Knight Andrenette Knight ('96) | 96 | JAM | 54.33 | |||||||||||
4 | Anna Ryzhykova Anna Ryzhykova ('89) | 89 | UKR | 54.59 | |||||||||||
5 | Gianna Woodruff Gianna Woodruff ('93) | 93 | PAN | 54.97 | |||||||||||
6 | Viktoriya Tkachuk Viktoriya Tkachuk ('94) | 94 | UKR | 55.29 | |||||||||||
7 | Dalilah Muhammad Dalilah Muhammad ('90) | 90 | USA | 56.03 | |||||||||||
Rushell Clayton Rushell Clayton ('92) | 92 | JAM | DNF | ||||||||||||
K Stangspring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Tina Šutej Tina Šutej ('88) | 88 | SLO | 4.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nina Kennedy Nina Kennedy ('97) | 97 | AUS | 4.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Wilma Murto Wilma Murto ('98) | 98 | FIN | 4.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Roberta Bruni Roberta Bruni ('94) | 94 | ITA | 4.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90) | 90 | DEN | 4.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lene Onsrud Retzius Lene Onsrud Retzius ('96) | 96 | NOR | 4.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Margot Chevrier Margot Chevrier ('99) | 99 | FRA | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Yulimar Rojas Yulimar Rojas ('95) | 95 | VEN | 15.31 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Shanieka Ricketts Shanieka Ricketts ('92) | 92 | JAM | 14.64 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Maryna Bekh-Romanchuk Maryna Bekh-Romanchuk ('95) | 95 | UKR | 14.31 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Patrícia Mamona Patrícia Mamona ('88) | 88 | POR | 14.22 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tori Franklin Tori Franklin ('92) | 92 | USA | 14.21 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kimberly Williams Kimberly Williams ('88) | 88 | JAM | 14.12 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kristiina Mäkelä Kristiina Mäkelä ('92) | 92 | FIN | 13.99 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Hanna Minenko Hanna Minenko ('89) | 89 | ISR | 13.98 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Thea LaFond Thea LaFond ('94) | 94 | DMA | 13.85 | -0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | SUI | 42.91 | 0.163 | ||||||||||||
Géraldine Frey, Mujinga Kambundji, Salomé Kora, Ajla Del Ponte | |||||||||||||||
3 | ESP | 43.75 | 0.189 | ||||||||||||
Sonia Molina, Jael Bestue, Lucía Carrillo, Carmen Marco | |||||||||||||||
4 | AUT | 44.66 | 0.135 | ||||||||||||
Johanna Plank, Susanne Gogl-Walli, Magdalena Lindner, Viktoria Willhuber | |||||||||||||||
5 | SUI | 45.09 | 0.131 | ||||||||||||
Soraya Becerra, Emma Van Camp, Selina Furler, Iris Caligiuri | |||||||||||||||
FRA | DNF | 0.153 | |||||||||||||
Floriane Gnafoua, Wided Atatou, Helene Parisot, Mallory Leconte | |||||||||||||||
D19 1500 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Jonathan Hofer Jonathan Hofer ('03) | 03 | SUI | 4:00.77 | SB | ||||||||||
P19 1500 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Tabea Blatter Tabea Blatter ('03) | 03 | SUI | 4:32.54 | |||||||||||
2 | Aarti Miescher Aarti Miescher ('03) | 03 | SUI | 4:32.98 | |||||||||||
3 | Malin Rahm Malin Rahm ('05) | 05 | SUI | 4:34.84 | |||||||||||
4 | Giulia Salvadè Giulia Salvadè ('04) | 04 | SUI | 4:38.93 | |||||||||||
K 100 m 26.8. Vind: -0.3 Finale A Finale | 26.8. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
1 | N'ketia Seedo N'ketia Seedo ('03) | 03 | NED | 11.28 | |||||||||||
2 | Zoë Sedney Zoë Sedney ('01) | 01 | NED | 11.43 | |||||||||||
3 | Salomé Kora Salomé Kora ('94) | 94 | SUI | 11.46 | |||||||||||
4 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 11.50 | |||||||||||
5 | Mallory Leconte Mallory Leconte | 00 | FRA | 11.58 | |||||||||||
6 | Natacha Kouni Natacha Kouni ('01) | 01 | SUI | 11.81 | |||||||||||
Finale B 26.8. Vind: -2.7 | 26.8. | Vind: -2.7 | |||||||||||||
1 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 11.56 | |||||||||||
2 | Floriane Gnafoua Floriane Gnafoua ('96) | 96 | FRA | 11.67 | |||||||||||
3 | Magdalena Lindner Magdalena Lindner | 00 | AUT | 11.75 | |||||||||||
4 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.82 | |||||||||||
5 | Mélissa Gutschmidt Mélissa Gutschmidt ('02) | 02 | SUI | 11.82 | |||||||||||
6 | Gemima Joseph Gemima Joseph ('01) | 01 | FRA | 11.87 | |||||||||||
Finale C 26.8. Vind: +0.8 | 26.8. | Vind: +0.8 | |||||||||||||
1 | Helene Parisot Helene Parisot ('92) | 92 | FRA | 11.54 | |||||||||||
2 | Minke Bisschops Minke Bisschops ('02) | 02 | NED | 11.66 | |||||||||||
3 | Lena Weiss Lena Weiss ('94) | 94 | SUI | 11.74 | |||||||||||
4 | Soraya Becerra Soraya Becerra ('04) | 04 | SUI | 11.78 | |||||||||||
5 | Emma Van Camp Emma Van Camp ('04) | 04 | SUI | 11.80 | |||||||||||
6 | Wided Atatou Wided Atatou ('99) | 99 | FRA | 12.04 | |||||||||||
7 | Manon Berclaz Manon Berclaz ('03) | 03 | SUI | 12.39 | |||||||||||
K 200 m 26.8. Vind: -0.9 Finale A Finale | 26.8. | Vind: -0.9 | |||||||||||||
1 | Léonie Pointet Léonie Pointet ('01) | 01 | SUI | 23.30 | |||||||||||
2 | Julia Niederberger Julia Niederberger | 00 | SUI | 23.49 | |||||||||||
3 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 23.77 | |||||||||||
4 | Céline Bürgi Céline Bürgi ('99) | 99 | SUI | 23.91 | |||||||||||
5 | Selina Furler Selina Furler ('03) | 03 | SUI | 24.18 | |||||||||||
6 | Cornelia Halbheer Cornelia Halbheer ('92) | 92 | SUI | 24.22 | |||||||||||
7 | Coralie Ambrosini Coralie Ambrosini ('97) | 97 | SUI | 24.27 | |||||||||||
8 | Iris Caligiuri Iris Caligiuri ('03) | 03 | SUI | 24.39 | =PB | ||||||||||
K 400 m 26.8. Finale A Finale | 26.8. | ||||||||||||||
1 | Yasmin Giger Yasmin Giger ('99) | 99 | SUI | 52.42 | PB | ||||||||||
2 | Annina Fahr Annina Fahr ('93) | 93 | SUI | 52.91 | PB | ||||||||||
3 | Silke Lemmens Silke Lemmens ('99) | 99 | SUI | 53.14 | |||||||||||
4 | Rachel Pellaud Rachel Pellaud ('95) | 95 | SUI | 53.47 | |||||||||||
5 | Sarah King Sarah King ('96) | 96 | SUI | 54.00 | |||||||||||
6 | Michelle Gröbli Michelle Gröbli ('01) | 01 | SUI | 54.09 | |||||||||||
7 | Noémie Salamin Noémie Salamin ('99) | 99 | SUI | 55.35 | |||||||||||
8 | Alizée Rusca Alizée Rusca ('99) | 99 | SUI | 55.88 | PB |