Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tampere FIN: World Masters Athletics Championships 29.6‐10.7.2022

M35 100 m    
30.6. Vind: +2.1

Finale A

Finale
30.6.Vind: +2.1
1
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA10.49 w
  
 
2
Rondrick Parker
Rondrick Parker ('83)
USA10.50 w
  
 
3
Stefan Tärnhuvud
Stefan Tärnhuvud ('85)
SWE10.84 w
  
 
4
Chevon Simpson
Chevon Simpson 
TTO10.84 w
  
 
4
Chris Hargrett
Chris Hargrett ('84)
USA10.84 w
  
 
6
Anthony Rugama Brown
Anthony Rugama Brown ('83)
CRC10.92 w
  
 
7
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER11.08 w
  
 
8
Masoud Bahrami
Masoud Bahrami ('83)
IRI11.09 w
  
 
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: +1.4
29.6.Vind: +1.4
1
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA10.55
  
 SB
2
Chevon Simpson
Chevon Simpson 
TTO11.04
  
 PB
3
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER11.24
  
 PB
Indledende 2
29.6. Vind: +1.0
29.6.Vind: +1.0
1
Anthony Rugama Brown
Anthony Rugama Brown ('83)
CRC11.09
  
 SB
Indledende 3
29.6. Vind: +0.2
29.6.Vind: +0.2
1
Stefan Tärnhuvud
Stefan Tärnhuvud ('85)
SWE10.93
  
 SB
2
Chris Hargrett
Chris Hargrett ('84)
USA10.94
  
 
Indledende 4
29.6. Vind: +1.8
29.6.Vind: +1.8
3
Mehdi Alipour
Mehdi Alipour ('83)
SWE11.43
  
 PB
M35 200 m    
3.7. Vind: -1.2

Finale A

Finale
3.7.Vind: -1.2
1
Sampo Kiviharju
Sampo Kiviharju ('84)
FIN21.88
  
 
2
Rondrick Parker
Rondrick Parker ('83)
USA21.95
  
 SB
6
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER23.00
  
 
Semifinale3.7.
Semi 1
3.7. Vind: -2.3
3.7.Vind: -2.3
1
Rondrick Parker
Rondrick Parker ('83)
USA22.33
  
 
4
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER22.87
  
 
Semi 2
3.7. Vind: -1.4
3.7.Vind: -1.4
1
Sampo Kiviharju
Sampo Kiviharju ('84)
FIN22.20
  
 
Indledende heats2.7.
Indledende 2
2.7. Vind: -0.7
2.7.Vind: -0.7
1
Ruben Salinas
Ruben Salinas ('87)
ESP22.17
  
 
2
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER22.61
  
 PB
4
Ruaidhri Kedney
Ruaidhri Kedney ('83)
IRL23.65
  
 PB
Indledende 5
2.7. Vind: -0.9
2.7.Vind: -0.9
3
Martin Gaim
Martin Gaim ('87)
GER24.62
  
 PB
4
Mikk Talpsepp
Mikk Talpsepp ('84)
EST24.65
  
 SB
M35 400 m    
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
6
Mikk Talpsepp
Mikk Talpsepp ('84)
EST52.34
  
 
Semi 2
6.7.
6.7.
1
Gabriel Faye
Gabriel Faye ('84)
SEN49.78
  
 
8
Martin Gaim
Martin Gaim ('87)
GER54.85
  
 
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
3
Mikk Talpsepp
Mikk Talpsepp ('84)
EST52.27
  
 SB
Indledende 2
5.7.
5.7.
5
Ruaidhri Kedney
Ruaidhri Kedney ('83)
IRL54.04
  
 SB
Indledende 4
5.7.
5.7.
4
Martin Gaim
Martin Gaim ('87)
GER53.63
  
 PB
M35 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
1
Diego Menzi
Diego Menzi ('85)
SUI1:53.09
  
 
2
Joe Warne
Joe Warne ('87)
IRL1:54.45
  
 SB
3
Renaud Segard
Renaud Segard ('87)
FRA1:54.62
  
 
4
Mark Husted
Mark Husted ('87)
USA1:54.86
  
 SB
5
Ricardo Paixão
Ricardo Paixão ('86)
POR1:55.95
  
 SB
6
Tobias Schulz
Tobias Schulz ('86)
GER1:56.72
  
 PB
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6.
30.6.
1
Joe Warne
Joe Warne ('87)
IRL1:58.55
  
 
4
Tobias Schulz
Tobias Schulz ('86)
GER1:58.91
  
 PB
M35 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
David Proctor
David Proctor ('85)
GBR3:52.31
  
 
2
Mark Husted
Mark Husted ('87)
USA3:52.55
  
 SB
3
Michael Wilsmore
Michael Wilsmore ('85)
GBR3:53.31
  
 
4
Ricardo Paixão
Ricardo Paixão ('86)
POR3:58.64
  
 SB
12
Simon Gustafsson
Simon Gustafsson ('86)
SWE4:27.62
  
 PB
M35 5000 m    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
1
Mark Husted
Mark Husted ('87)
USA14:43.27
  
 
2
Guillaume Dupire
Guillaume Dupire ('86)
FRA14:45.24
  
 SB
4
Mathias Stjernlöf
Mathias Stjernlöf ('86)
SWE15:35.24
  
 SB
M35 Halvmaraton    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Jarkko Järvenpää
Jarkko Järvenpää ('86)
FIN1:07:29
  
 
2
Niklas Wihlman
Niklas Wihlman ('85)
FIN1:07:53
  
 SB
3
François Clais
François Clais ('85)
BEL1:08:24
  
 SB
4
Justin Mahieu
Justin Mahieu ('85)
BEL1:09:12
  
 SB
M35 3000 m forh.    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Kari Poutiainen
Kari Poutiainen ('84)
FIN9:17.77
  
 SB
M35 110 m hæk 99.1 cm    
9.7. Vind: -0.1

Finale A

Finale
9.7.Vind: -0.1
2
Jeroen van Veen
Jeroen van Veen ('86)
NED14.78
  
 PB
Indledende heats8.7.
Indledende 2
8.7. Vind: -1.7
8.7.Vind: -1.7
1
Jeroen van Veen
Jeroen van Veen ('86)
NED15.19
  
 PB
M35 400 m hæk    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Jody Shepard
Jody Shepard ('85)
USA54.47
  
 
2
Roman Marenin
Roman Marenin ('83)
USA54.72
  
 SB
Indledende heats1.7.
Indledende 1
1.7.
1.7.
1
Julien Magniez
Julien Magniez ('85)
FRA53.95
  
 
2
Jody Shepard
Jody Shepard ('85)
USA54.82
  
 
M35 Højdespring    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Karl Lumi
Karl Lumi ('85)
EST2.10
  
 =SB
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.05
  O
2.10
 XO
2.14
XXX
  
4
Matthias Beutin
Matthias Beutin ('85)
GER1.80
  
 PB
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.80
 XO
1.85
XXX
   
M35 Længdespring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA7.33
+0.5
  
 SB
 
7.27
 1.2
7.33 SB
 0.5
  X7.10
 0.4
  X  X  
2
Malek Abbas H Al Salem
Malek Abbas H Al Salem ('85)
KSA6.90
+1.3
  
 PB
 
6.73 PB
 0.7
6.79 PB
 0.9
6.90 PB
 1.3
6.78
 0.9
  X  –  
4
Daniel Siegel
Daniel Siegel ('86)
GER6.71
+0.6
  
 SB
 
6.71 SB
 0.6
6.67
 0.6
  X6.63
 0.7
6.65
 1.1
  X  
9
Florian Spieler
Florian Spieler ('84)
GER6.14
+1.0
  
 PB
 
5.89 PB
 0.4
6.14 PB
 1.0
6.04
 0.7
     
10
Hans Jürgen Lay
Hans Jürgen Lay ('85)
GER5.96
+1.1
  
 SB
 
  X5.96 SB
 1.1
  X     
M35 Trespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Majed Ghazi Marzouk
Majed Ghazi Marzouk ('83)
KSA15.08
+1.7
  
 
 
15.01
 1.2
  X  X14.40
 0.6
14.72
 1.3
15.08
 1.7
  
2
Antti Inkinen
Antti Inkinen ('87)
FIN14.93 w
+2.1
  
 
 
14.93
 2.1
14.78
 2.9
  X  X14.78
 2.2
  X  
3
Malek Abbas H Al Salem
Malek Abbas H Al Salem ('85)
KSA14.76
+0.8
  
 PB
 
14.18 PB
 2.0
14.61 PB
 0.8
14.76 PB
 0.8
14.69
 1.5
13.70
 2.3
14.18
 3.6
  
4
Orest Bulak
Orest Bulak ('84)
UKR14.48
+1.0
  
 PB
 
13.81 SB
 0.4
14.41 PB
 1.2
14.48
 3.4
14.48 PB
 1.0
  X  X  
5
Dāvis Kalniņš
Dāvis Kalniņš ('86)
LAT13.87 w
+2.2
  
 
 
13.48
 0.9
  X13.60
 0.8
13.87
 2.2
13.56
 1.1
  X  
M35 Kuglestød 7.26 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Jussi Tukeva
Jussi Tukeva ('87)
FIN15.55
  
 SB
 
14.9815.20 SB15.1615.55 SB15.3415.43  
2
Christoph Bischlager
Christoph Bischlager ('83)
GER14.58
  
 
 
13.7914.1714.5614.1514.5813.86  
5
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL13.05
  
 
 
12.6312.4112.8313.0512.8912.27  
7
Sven Pipar
Sven Pipar ('82)
EST12.32
  
 SB
 
11.1511.7212.32 SB  X12.0011.99  
8
Thomas Kastner
Thomas Kastner ('87)
GER11.63
  
 PB
 
  X11.45 PB  X  X  X11.63 PB  
M35 Diskoskast 2.0 kg    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Stephan Dekker
Stephan Dekker ('87)
NED51.74
  
 
 
  X46.1651.2251.74  X50.86  
2
Neemo Kull
Neemo Kull ('85)
EST46.81
  
 SB
 
44.0646.81 SB  X  X44.93  X  
7
Christoph Bischlager
Christoph Bischlager ('83)
GER41.62
  
 
 
40.6241.46  X  X40.6641.62  
11
Priit Päkko
Priit Päkko ('84)
EST39.68
  
 
 
39.26  X39.68     
12
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL37.45
  
 
 
37.0137.4537.07     
16
Sven Pipar
Sven Pipar ('82)
EST35.18
  
 
 
35.1035.18  X     
M35 Vægtkast 15.89 kg    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
1
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL16.26
  
 PB
 
14.9015.8115.61  X15.7616.26 PB  
2
Neemo Kull
Neemo Kull ('85)
EST16.25
  
 PB
 
15.67 PB15.89 PB15.77  X16.25 PB16.08  
7
Sven Pipar
Sven Pipar ('82)
EST13.60
  
 PB
 
13.11 PB13.50 PB  X  X13.60 PB13.33  
M35 Hammerkast 7.26 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL53.63
  
 PB
 
52.1053.63 PB52.5352.3851.7150.39  
3
Neemo Kull
Neemo Kull ('85)
EST51.01
  
 
 
49.0050.6451.0150.2249.8249.77  
7
Sven Pipar
Sven Pipar ('82)
EST43.38
  
 
 
42.1943.38  X  X40.3642.83  
M35 Spydkast 800 gram    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Jonas Baseda
Jonas Baseda ('84)
GER60.15
  
 SB
 
56.7057.89  X60.15 SB58.0558.87  
6
Sven Pipar
Sven Pipar ('82)
EST45.34
  
 SB
 
39.0945.34 SB  X  X43.1144.61  
9
Airos Lain
Airos Lain ('83)
EST43.17
  
 
 
42.78  X43.17     
12
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL36.79
  
 
 
  X35.8136.79     
M35 5000 m kapgang    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Dominic King
Dominic King ('83)
GBR22:10.77
  
 =SB
M35 10 km kapgang    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Dominic King
Dominic King ('83)
GBR45:45
  
 SB
M35 20 km kapgang    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Dominic King
Dominic King ('83)
GBR1:35:57
  
 =SB
M35 Kaste 5-kamp M35    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Neemo Kull
Neemo Kull ('85)
EST3294
  
 PB
 
49,5612,3943,4838,3215,29
5
Sven Pipar
Sven Pipar ('82)
EST2942
  
 PB
 
42,8611,3434,7645,2713,66
M35 Tikamp M35    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
6
Airos Lain
Airos Lain ('83)
EST4327
  
 PB
 
12,69/+1,15,86/+1,110,901,5159,6721,05/-2,033,332,2039,976.08,87
K35 100 m    
30.6. Vind: +1.0

Finale A

Finale
30.6.Vind: +1.0
1
Sara Wiss
Sara Wiss ('87)
SWE11.95
  
 
2
Sandy Delemarle
Sandy Delemarle ('86)
FRA12.14
  
 
3
Easter Grant
Easter Grant ('83)
USA12.21
  
 
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6. Vind: -0.3
30.6.Vind: -0.3
1
Sara Wiss
Sara Wiss ('87)
SWE12.04
  
 
Indledende 2
30.6. Vind: +2.0
30.6.Vind: +2.0
1
Sandy Delemarle
Sandy Delemarle ('86)
FRA12.06
  
 PB
2
Easter Grant
Easter Grant ('83)
USA12.17
  
 
4
Elin Bjerre
Elin Bjerre ('86)
SWE12.98
  
 PB
K35 200 m    
Semifinale3.7.
Semi 2
3.7. Vind: -0.2
3.7.Vind: -0.2
1
Sandy Delemarle
Sandy Delemarle ('86)
FRA24.81
  
 PB
7
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER27.20
  
 PB
K35 400 m    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Stacey Downie
Stacey Downie ('87)
GBR55.82
  
 SB
2
Laura Kolehmainen
Laura Kolehmainen ('83)
FIN56.73
  
 
3
Erika Utriainen
Erika Utriainen ('86)
FIN57.11
  
 SB
4
Weronika Ilczuk
Weronika Ilczuk ('86)
POL58.08
  
 PB
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
1
Laura Kolehmainen
Laura Kolehmainen ('83)
FIN56.98
  
 
Semi 2
6.7.
6.7.
1
Stacey Downie
Stacey Downie ('87)
GBR58.25
  
 
K35 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
1
Charlotte Taylor-Green
Charlotte Taylor-Green ('85)
GBR2:12.76
  
 SB
2
Erika Utriainen
Erika Utriainen ('86)
FIN2:13.11
  
 
3
Marta Alexandra Chylinski
Marta Alexandra Chylinski ('86)
BEL2:14.32
  
 
5
Jessika Eichler
Jessika Eichler ('86)
GER2:24.11
  
 PB
K35 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Charlotte Taylor-Green
Charlotte Taylor-Green ('85)
GBR4:36.35
  
 
2
Kobie Griffiths
Kobie Griffiths ('85)
RSA4:38.94
  
 
K35 5000 m    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
2
Sara Trané
Sara Trané ('85)
SWE18:08.90
  
 SB
K35 Halvmarathon    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
April Lund
April Lund ('82)
USA1:19:51
  
 SB
K35 400 m hæk    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
6
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER1:09.86
  
 PB
K35 Højdespring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Beatriz Ferrando
Beatriz Ferrando ('86)
ESP1.72
  
 SB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.63
  O
1.66
  O
1.69
  O
1.72
XXO
1.74
XXX
K35 Stangspring    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Mariette Terrisse Hilborne
Mariette Terrisse Hilborne ('84)
FRA3.68
  
 SB
 
2.80
  O
2.90
  -
3.00
  O
3.10
  -
3.20
  O
3.30
  O
3.40
  O
3.50
  O
3.60
 XO
3.68
 XO
      
2
Miina Ruokolainen
Miina Ruokolainen ('86)
FIN3.50
  
 SB
 
3.00
  O
3.10
  -
3.20
  O
3.30
  O
3.40
  O
3.50
 XO
3.60
XXX
 
3
Jenny Östlund
Jenny Östlund ('84)
SWE2.90
  
 SB
 
2.50
  O
2.60
  -
2.70
  O
2.80
  -
2.90
  O
3.00
XXX
  
K35 Længdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Helena Dinnissen
Helena Dinnissen ('84)
NZL5.68 w
+2.4
  
 
 
5.15
 -0.1
5.30
 2.6
5.15
 -0.6
5.34
 1.3
5.53
 1.0
5.68
 2.4
  
2
Ciara Kearns
Ciara Kearns ('84)
IRL5.58 w
+2.7
  
 
 
5.41 SB
 1.9
5.34
 0.8
  X5.55
 2.2
  X5.58
 2.7
  
3
Anouk Forafo
Anouk Forafo ('85)
FRA5.52
+0.1
  
 
 
5.52
 0.1
5.45
 2.9
5.44
 2.2
5.48
 1.3
5.37
 -0.6
5.41
 0.6
  
4
Aurica Zucht
Aurica Zucht ('82)
GER5.23 w
+2.9
  
 
 
5.10 =PB
 2.0
5.23
 2.9
5.17
 2.2
5.10 =PB
 0.4
5.07
 2.0
4.84
 1.1
  
K35 Trespring     
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Elina Torro
Elina Torro ('86)
FIN12.55
+0.9
  
 SB
 
12.31 SB
 -1.3
12.40 SB
 -0.2
  –12.55 SB
 0.9
  X
 0.2
  X
 -0.2
  
3
Aurica Zucht
Aurica Zucht ('82)
GER11.17
+1.4
  
 PB
 
  X
 0.2
10.64 PB
 0.1
  X
 1.1
11.07 PB
 -0.8
11.03
 0.8
11.17 PB
 1.4
  
K35 Kuglestød 4.0 kg    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN14.51
  
 
 
13.2514.19  X14.5114.3214.47  
2
Suvi Helin
Suvi Helin ('85)
FIN13.79
  
 SB
 
  X13.6213.3113.3113.5913.79 SB  
3
Martina Efraimsson
Martina Efraimsson ('85)
SWE10.98
  
 
 
10.049.1310.8110.82  X10.98  
K35 Diskoskast 1.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Lotta-Kaisa Eliander
Lotta-Kaisa Eliander ('85)
FIN48.81
  
 
 
  X45.3047.3844.9148.8147.35  
2Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN46.09
  
 SB
 
  X42.30  X  X44.8246.09 SB  
13
Jennifer Vogt
Jennifer Vogt ('85)
GER25.25
  
 PB
 
  X  X25.25 PB     
K35 Vægtkast 9.08 kg    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN15.09
  
 SB
 
14.87 SB  X15.09 SB14.41  X  X  
K35 Hammerkast 4.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN49.62
  
 SB
 
43.4849.31 SB49.51 SB49.62 SB47.2749.61  
2
Rebecka Kvist
Rebecka Kvist ('83)
SWE48.09
  
 SB
 
46.03 SB46.59 SB48.09 SB47.73  –  –  
K35 Spydkast 600 gram    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Jennifer Vogt
Jennifer Vogt ('85)
GER43.11
  
 SB
 
41.1139.4643.11 SB  X  X38.95  
3
Martina Efraimsson
Martina Efraimsson ('85)
SWE36.52
  
 SB
 
35.52 SB34.3332.6232.1033.1936.52 SB  
K35 Kaste 5-kamp K35    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN3700
  
 
 
47,7012,0844,7025,7913,98
M40 100 m    
30.6. Vind: +2.9

Finale A

Finale
30.6.Vind: +2.9
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE10.65 w
  
 
2
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
ISR10.72 w
  
 
3
Durran Dunn
Durran Dunn ('82)
USA10.86 w
  
 
Semifinale30.6.
Semi 1
30.6. Vind: +0.4
30.6.Vind: +0.4
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE10.88
  
 =SB
Semi 2
30.6. Vind: +1.4
30.6.Vind: +1.4
1
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
ISR10.96
  
 SB
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: +1.9
29.6.Vind: +1.9
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE11.20
  
 
M40 200 m    
3.7. Vind: -2.4

Finale A

Finale
3.7.Vind: -2.4
1
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
ISR22.38
  
 
Indledende heats2.7.
Indledende 2
2.7. Vind: -0.3
2.7.Vind: -0.3
3
Andrei Serõhh
Andrei Serõhh ('79)
EST24.90
  
 PB
Indledende 3
2.7. Vind: +0.4
2.7.Vind: +0.4
6
Martin Skeppstedt
Martin Skeppstedt ('82)
SWE25.73
  
 SB
M40 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Jakub Adamczyk
Jakub Adamczyk ('79)
POL48.54
  
 SB
2
Jeffery Fisher
Jeffery Fisher ('82)
USA49.29
  
 SB
3
Gavin Stephens
Gavin Stephens ('77)
GBR49.67
  
 PB
Semifinale6.7.
Semi 2
6.7.
6.7.
5
Roy Doss
Roy Doss ('81)
SWE53.79
  
 
Indledende heats5.7.
Indledende 4
5.7.
5.7.
3
Roy Doss
Roy Doss ('81)
SWE53.70
  
 SB
6
Andrei Serõhh
Andrei Serõhh ('79)
EST56.41
  
 PB
Indledende 5
5.7.
5.7.
6
Martin Herzberg
Martin Herzberg ('81)
GER56.86
  
 
M40 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
8
Daniel Norberg
Daniel Norberg ('78)
SWE2:00.96
  
 SB
10
Karl Dannestam
Karl Dannestam ('80)
SWE2:05.11
  
 SB
Indledende heats30.6.
Indledende 2
30.6.
30.6.
9
Heiki Pruul
Heiki Pruul ('79)
EST2:28.60
  
 SB
Indledende 3
30.6.
30.6.
3
Daniel Norberg
Daniel Norberg ('78)
SWE2:03.87
  
 SB
4
Karl Dannestam
Karl Dannestam ('80)
SWE2:05.63
  
 SB
M40 1500 m    
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
10
Jens Wulff
Jens Wulff ('81)
GER5:10.33
  
 PB
M40 5000 m    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
4
Michael Lang
Michael Lang ('81)
GER15:25.71
  
 PB
8
Christofer Salmén
Christofer Salmén ('81)
SWE16:09.87
  
 SB
10
Yves Löbel
Yves Löbel ('77)
GER16:38.78
  
 PB
17
Madis Annus
Madis Annus ('80)
EST19:08.93
  
 PB
18
Enrico Ebert
Enrico Ebert ('81)
GER19:22.53
  
 PB
19
Jens Wulff
Jens Wulff ('81)
GER19:44.64
  
 PB
M40 10 km    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
12
Yves Löbel
Yves Löbel ('77)
GER39:42
  
 PB
13
Michael Lang
Michael Lang ('81)
GER39:42
  
 
14
Enrico Ebert
Enrico Ebert ('81)
GER43:59
  
 PB
M40 Halvmaraton    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Miguel Ferrer
Miguel Ferrer ('78)
ESP1:09:31
  
 
2
Michael Lang
Michael Lang ('81)
GER1:12:30
  
 PB
7
Yves Löbel
Yves Löbel ('77)
GER1:17:49
  
 PB
19
Enrico Ebert
Enrico Ebert ('81)
GER1:26:29
  
 PB
M40 3000 m forh.    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
David Kiefer
David Kiefer ('79)
GER9:39.35
  
 SB
4
Sebastian Brandt
Sebastian Brandt ('82)
GER10:26.75
  
 PB
8
Ronan Kearns
Ronan Kearns ('78)
IRL12:31.14
  
 PB
M40 110 m hæk 99.1 cm    
9.7. Vind: +0.3

Finale A

Finale
9.7.Vind: +0.3
2
Ger Cremin
Ger Cremin ('78)
IRL16.40
  
 PB
3
Jens Beintken
Jens Beintken ('81)
GER16.98
  
 PB
5
Tim Reitz
Tim Reitz ('82)
GER17.81
  
 PB
6
Marko Jevtić
Marko Jevtić ('80)
SRB18.19
  
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7. Vind: -1.2
8.7.Vind: -1.2
2
Jens Beintken
Jens Beintken ('81)
GER17.49
  
 PB
4
Marko Jevtić
Marko Jevtić ('80)
SRB18.01
  
 PB
Indledende 2
8.7. Vind: -0.4
8.7.Vind: -0.4
1
Ger Cremin
Ger Cremin ('78)
IRL17.38
  
 PB
2
Tim Reitz
Tim Reitz ('82)
GER17.98
  
 
M40 Højdespring    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
4
Francois Kulik
Francois Kulik ('81)
IRL1.80
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
  O
1.85
XXX
    
M40 Stangspring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Mikael Westö
Mikael Westö ('82)
FIN4.80
  
 
 
4.40
  O
4.80
XXO
5.05
XXX
     
2
Ingo Mühlhöfer
Ingo Mühlhöfer ('80)
GER3.90
  
 PB
 
3.60
  O
3.70
  -
3.80
  O
3.90
  O
4.00
XXX
   
M40 Længdespring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Ahmed Fayez Bin Marzouk
Ahmed Fayez Bin Marzouk ('79)
KSA7.02
-0.5
  
 PB
 
6.86 PB
 0.1
6.98 PB
 0.3
6.88
 -0.2
  –7.00 PB
 0.2
7.02 PB
 -0.5
  
M40 Trespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Jason Kidza-Sewenyana
Jason Kidza-Sewenyana ('82)
RSA14.58 w
+2.2
  
 
 
13.86
 2.5
13.75
 2.0
14.04
 2.2
14.58
 2.2
13.98
 1.3
12.92
 0.5
  
2
Adrian Olszewski
Adrian Olszewski ('78)
POL14.15
+1.7
  
 =PB
 
13.34
 0.9
13.72
 2.1
14.01
 0.6
14.15 =PB
 1.7
13.98
 1.6
13.64
 0.1
  
M40 Kuglestød 7.26 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Zdeněk Cejnar
Zdeněk Cejnar ('82)
CZE15.34
  
 SB
 
15.1114.83  X15.34 SB  X14.79  
2
Genro Paas
Genro Paas ('79)
EST15.29
  
 SB
 
14.63 SB14.87 SB14.87 =SB15.29 SB14.99  X  
13
Maik Arendt
Maik Arendt ('79)
GER10.48
  
 PB
 
  X10.48 PB  X     
M40 Diskoskast 2.0 kg    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Matt Brown
Matt Brown ('80)
GBR47.72
  
 SB
 
44.7344.9946.58  X  X47.72 SB  
6
Alexander Sommer
Alexander Sommer ('77)
GER39.59
  
 
 
38.8237.5239.5937.58  X38.65  
7
Tobias Bühner
Tobias Bühner ('82)
GER36.95
  
 PB
 
34.84 PB36.11 PB  X35.4136.14 PB36.95 PB  
12
Jüri Balõtšev
Jüri Balõtšev ('78)
EST29.18
  
 SB
 
  X29.18 SB  X     
13
Maik Arendt
Maik Arendt ('79)
GER28.32
  
 
 
28.32  X27.87     
M40 Vægtkast 15.89 kg    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
1
Genro Paas
Genro Paas ('79)
EST17.25
  
 SB
 
17.05 SB16.70  X16.7817.25 SB  X  
5
Tobias Bühner
Tobias Bühner ('82)
GER12.32
  
 PB
 
12.32 PB11.92  X  X12.16  X  
M40 Hammerkast 7.26 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Petri Rautio
Petri Rautio ('82)
FIN57.79
  
 SB
 
53.2755.8855.42  X57.79 SB57.23  
3
Genro Paas
Genro Paas ('79)
EST53.93
  
 
 
53.93  X51.8353.62  X  X  
4
Olle-Marek Kaljuvee
Olle-Marek Kaljuvee ('78)
EST49.26
  
 
 
49.26  X46.04  X  X47.53  
7
Maik Arendt
Maik Arendt ('79)
GER36.33
  
 PB
 
34.0635.4936.33  X  X  X  
M40 Spydkast 800 gram    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Mika Aalto
Mika Aalto ('82)
FIN65.06
  
 SB
 
65.06 SB  X  –  X  –  –  
2
Pasi Kuusinen
Pasi Kuusinen ('81)
FIN63.62
  
 
 
63.62  X  X  X61.14  X  
14
Juhan Nöps
Juhan Nöps ('78)
SWE30.44
  
 
 
30.4427.77  X     
M40 5000 m kapgang    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Juan Manuel Morales
Juan Manuel Morales ('79)
ESP21:57.31
  
 
M40 10 km kapgang    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Juan Manuel Morales
Juan Manuel Morales ('79)
ESP46:23
  
 SB
M40 20 km kapgang    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
José Ignacio Aledo
José Ignacio Aledo ('79)
ESP1:31:47
  
 SB
M40 Kaste 5-kamp M40    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Genro Paas
Genro Paas ('79)
EST3804
  
 
 
56,6214,0336,5941,3916,18
2
Petros Mitsides
Petros Mitsides ('77)
CYP3463
  
 
 
42,9414,1945,4434,7913,12
8
Tobias Bühner
Tobias Bühner ('82)
GER2756
  
 
 
36,3811,5833,6235,6010,64
9
Maik Arendt
Maik Arendt ('79)
GER2692
  
 
 
34,1810,6929,3146,829,88
Riho Prass
Riho Prass ('80)
ESTDNF
  
 
 
NM10,9832,1035,83
M40 Cross 8 km    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
3
Michael Lang
Michael Lang ('81)
GER23:30
  
 
5
Yves Löbel
Yves Löbel ('77)
GER25:22
  
 
13
Enrico Ebert
Enrico Ebert ('81)
GER29:18
  
 
M40 Tikamp M40    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
2
Kevin Cranmer
Kevin Cranmer ('79)
MLT6056
  
 PB
5
Tim Reitz
Tim Reitz ('82)
GER5513
  
 PB
 
12,88/+0,55,56/+1,28,991,5357,5517,85/+1,125,353,0038,784.34,69
6
Carsten Nitschke
Carsten Nitschke ('79)
GER5056
  
 PB
 
12,93/+1,15,56w/+3,48,721,5358,1520,37w/+2,129,363,0038,555.19,00
8
Martin Herzberg
Martin Herzberg ('81)
GER4648
  
 PB
 
12,46/+1,15,46w/+2,26,991,4756,5219,30w/+2,118,252,5025,265.00,65
9
Maik Arendt
Maik Arendt ('79)
GER4200
  
 PB
 
14,42/+0,54,67w/+2,610,931,441.07,2222,30/+1,129,392,4046,685.24,05
K40 100 m    
30.6. Vind: +0.6

Finale A

Finale
30.6.Vind: +0.6
1
Amélie Huyghes
Amélie Huyghes ('82)
FRA12.08
  
 
2
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER12.45
  
 
3
Avril Dillon
Avril Dillon ('79)
IRL12.47
  
 
8
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE12.82
  
 
Semifinale30.6.
Semi 1
30.6. Vind: +0.6
30.6.Vind: +0.6
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER12.30
  
 PB
2
Avril Dillon
Avril Dillon ('79)
IRL12.34
  
 PB
Semi 2
30.6. Vind: +2.5
30.6.Vind: +2.5
1
Amélie Huyghes
Amélie Huyghes ('82)
FRA12.11 w
  
 
4
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE12.56 w
  
 
8
Daniela Kliche
Daniela Kliche ('78)
GER13.32 w
  
 
Indledende heats29.6.
Indledende 2
29.6. Vind: +2.8
29.6.Vind: +2.8
2
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE12.57 w
  
 
Indledende 4
29.6. Vind: +2.7
29.6.Vind: +2.7
1
Avril Dillon
Avril Dillon ('79)
IRL12.27 w
  
 
2
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER12.41 w
  
 
5
Daniela Kliche
Daniela Kliche ('78)
GER13.07 w
  
 
K40 200 m    
3.7. Vind: -2.1

Finale A

Finale
3.7.Vind: -2.1
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER25.85
  
 SB
4
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE26.20
  
 
8
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE26.86
  
 
Semifinale3.7.
Semi 1
3.7. Vind: -2.2
3.7.Vind: -2.2
1
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE26.23
  
 
8
Daniela Kliche
Daniela Kliche ('78)
GER27.56
  
 
Semi 2
3.7. Vind: -1.8
3.7.Vind: -1.8
2
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER25.89
  
 SB
3
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE26.25
  
 PB
Indledende heats2.7.
Indledende 1
2.7. Vind: +0.6
2.7.Vind: +0.6
2
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE25.76
  
NR40 SB
4
Daniela Kliche
Daniela Kliche ('78)
GER26.61
  
 PB
Indledende 3
2.7. Vind: +0.2
2.7.Vind: +0.2
2
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE26.51
  
 PB
4
Snezana Bechtina
Snezana Bechtina ('81)
LTU26.99
  
 SB
5Kathrine Dahl LarsenKathrine Dahl Larsen ('79)DEN29.91
  
 
Indledende 4
2.7. Vind: -2.0
2.7.Vind: -2.0
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER26.25
  
 SB
K40 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL57.42
  
 SB
2
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE57.86
  
NR40 SB
3
Olga Koppen
Olga Koppen ('78)
GER58.08
  
 PB
6
Snezana Bechtina
Snezana Bechtina ('81)
LTU1:00.40
  
 SB
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
1
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE59.70
  
 SB
Semi 2
6.7.
6.7.
1
Olga Koppen
Olga Koppen ('78)
GER59.56
  
 PB
Semi 3
6.7.
6.7.
5
Daniela Kliche
Daniela Kliche ('78)
GER1:01.88
  
 PB
6
Sabine Bauer
Sabine Bauer ('78)
GER1:18.16
  
 PB
Indledende heats6.7.
Indledende 3
6.7.
6.7.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL59.23
  
 
3
Snezana Bechtina
Snezana Bechtina ('81)
LTU1:00.95
  
 
K40 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
1
Denise Toner
Denise Toner ('78)
IRL2:09.51
  
 SB
2
Olga Koppen
Olga Koppen ('78)
GER2:09.63
  
 PB
3
Aimee Jessop
Aimee Jessop ('79)
CAN2:10.34
  
 SB
4
Sara Liljegren
Sara Liljegren ('81)
SWE2:10.49
  
NR40 PB
K40 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Denise Toner
Denise Toner ('78)
IRL4:36.11
  
 
2
Olga Koppen
Olga Koppen ('78)
GER4:38.62
  
 PB
2
Olga Köppen
Olga Köppen ('78)
GER4:38.62
  
 PB
K40 5000 m    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Melissa Dock
Melissa Dock ('82)
USA16:55.91
  
 
2
Ulla Virtanen
Ulla Virtanen ('82)
FIN17:14.65
  
 SB
10
Sonja Deiß
Sonja Deiß ('78)
GER21:13.17
  
 PB
K40 Halvmarathon    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Ulla Virtanen
Ulla Virtanen ('82)
FIN1:17:41
  
 PB
2
Melissa Dock
Melissa Dock ('82)
USA1:19:54
  
 SB
8
Sonja Deiß
Sonja Deiß ('78)
GER1:37:00
  
 PB
K40 2000 m forh.    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Concepción Hidalgo
Concepción Hidalgo ('82)
ESP7:03.95
  
 SB
2
Kirstie Booth
Kirstie Booth ('78)
GBR7:13.39
  
 
K40 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
9.7. Vind: +1.2

Finale A

Finale
9.7.Vind: +1.2
2
Avril Dillon
Avril Dillon ('79)
IRL11.62
  
 PB
6Marie-Louise Levy PaezMarie-Louise Levy Paez ('79)SWE14.08
  
 SB
K40 Stangspring    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
4
Malin Forséll
Malin Forséll ('80)
SWE2.60
  
 SB
 
2.60
  O
2.70
  -
2.80
  -
2.90
  -
3.00
  -
3.10
  X-
  
K40 Længdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Heidi Häggblom
Heidi Häggblom ('82)
FIN5.93
+1.1
  
 SB
 
5.93 SB
 1.8
5.88
 1.1
5.57
 1.1
5.93 =SB
 1.1
5.83
 1.4
  X
 2.3
  
2
Melissa Foster
Melissa Foster ('78)
AUS5.73
+1.3
  
 SB
 
5.64
 1.5
  X
 1.9
5.73 SB
 1.3
  X
 1.9
5.43
 1.4
  X
 0.7
  
3
Sandra Kramer
Sandra Kramer ('77)
GER5.59
+0.4
  
 SB
 
5.39
 0.8
  X
 1.6
  X
 1.3
2.46
 2.3
  X
 1.7
5.59 SB
 0.4
  
11
Sabine Bauer
Sabine Bauer ('78)
GER3.70
+1.1
  
 PB
 
3.50 PB
 -0.2
3.70 PB
 1.1
3.43
 1.1
     
K40 Trespring     
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Sandra Kramer
Sandra Kramer ('77)
GER12.19
-0.2
  
 SB
 
  X
 -0.4
11.99 SB
 0.2
12.19 SB
 -0.2
  X
 -0.7
  X
 0.4
  X
 0.9
  
2
Melissa Foster
Melissa Foster ('78)
AUS12.04
-0.4
  
 PB
 
11.75
 0.4
12.04 PB
 -0.4
  X
 -0.3
11.33
 0.3
  X
 2.2
  X
 1.3
  
Kathryn McDevitt
Kathryn McDevitt ('80)
IRL NM
+0.5
  
 
 
  X
 0.5
  –  –     
K40 Kuglestød 4.0 kg    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
1
Tanja Komulainen
Tanja Komulainen ('80)
FIN12.75
  
 SB
 
11.25 SB12.75 SB11.26  X  X12.05  
2
Niina Kelo
Niina Kelo ('80)
FIN12.35
  
 
 
12.05  X  X12.35  X  X  
10
Elin Suits
Elin Suits ('79)
EST8.72
  
 PB
 
8.72 PB7.808.02     
K40 Diskoskast 1.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Pauliina Aalto
Pauliina Aalto ('80)
FIN48.48
  
 
 
46.7248.4844.71  X47.2047.50  
2
Tanja Komulainen
Tanja Komulainen ('80)
FIN45.37
  
 
 
45.3743.27  –  –  –44.85  
3
Niina Kelo
Niina Kelo ('80)
FIN43.13
  
 SB
 
39.2742.25 SB43.13 SB  X41.6340.47  
6
Angelica Kela
Angelica Kela ('80)
SWE28.64
  
 
 
  X27.67  X27.8428.64  X  
K40 Hammerkast 4.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Lucy Marshall
Lucy Marshall ('81)
GBR55.37
  
 
 
  X55.3747.3354.9854.1855.26  
2
Severine Madic
Severine Madic ('78)
FRA48.26
  
 PB
 
46.6848.26 PB45.6846.38  X  X  
K40 Spydkast 600 gram    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Niina Kelo
Niina Kelo ('80)
FIN43.03
  
 SB
 
37.7639.97 SB39.5539.7443.03 SB40.48  
2
Salla Rinne
Salla Rinne ('80)
FIN40.92
  
 SB
 
34.44 SB39.55 SB  X40.92 SB  X39.56  
5
Malin Fröier
Malin Fröier ('81)
SWE33.33
  
 
 
33.3332.3931.6432.5630.6932.81  
11
Elin Suits
Elin Suits ('79)
EST25.18
  
 SB
 
  X25.18 SB22.05     
K40 5000 m kapgang    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
María Isabel Pérez
María Isabel Pérez ('79)
ESP26:58.41
  
 
4
Constanze Golle
Constanze Golle ('81)
GER31:27.33
  
 PB
K40 10 km kapgang    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
María Isabel Pérez
María Isabel Pérez ('79)
ESP55:49
  
 SB
4
Constanze Golle
Constanze Golle ('81)
GER1:05:23
  
 PB
K40 Kaste 5-kamp K40    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
2
Janne Ojala
Janne Ojala ('81)
EST3244
  
 PB
 
39,379,7129,0730,7011,70
7
Angelica Kela
Angelica Kela ('80)
SWE2357
  
 
 
31,808,4323,4514,389,94
9
Piret Aidak
Piret Aidak ('81)
EST2191
  
 
 
24,407,9921,8922,158,86
K40 Cross 8 km    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
6
Sonja Deiß
Sonja Deiß ('78)
GER33:40
  
 
10
Katja Rodrigues
Katja Rodrigues ('71)
GER36:42
  
 
11
Dagmar Kleinemeyer
Dagmar Kleinemeyer ('56)
GER39:23
  
 
M45 100 m    
30.6. Vind: +1.5

Finale A

Finale
30.6.Vind: +1.5
1
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
GBR10.84
  
 SB
2
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER10.90
  
 
3
Nengi Ossai
Nengi Ossai ('75)
GBR11.10
  
 SB
7
Rachid Chouhal
Rachid Chouhal ('75)
MLT12.04
  
 
Semifinale30.6.
Semi 1
30.6. Vind: +1.2
30.6.Vind: +1.2
1
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER10.89
  
 =SB
1
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER10.89
  
 SB
2
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
GBR10.90
  
 =SB
2
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
GBR10.90
  
 SB
5
Rachid Chouhal
Rachid Chouhal ('75)
MLT11.49
  
 =SB
5
Rachid Chouhal
Rachid Chouhal ('75)
MLT11.49
  
 SB
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: -0.1
29.6.Vind: -0.1
1
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER11.43
  
 
Indledende 2
29.6. Vind: 0.0
29.6.Vind: 0.0
5
Taavi Rim
Taavi Rim ('73)
EST12.43
  
 SB
Indledende 3
29.6. Vind: +0.7
29.6.Vind: +0.7
2
Rachid Chouhal
Rachid Chouhal ('75)
MLT11.59
  
 SB
M45 200 m    
3.7. Vind: -1.9

Finale A

Finale
3.7.Vind: -1.9
1
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER22.62
  
 PB
Semifinale3.7.
Semi 2
3.7. Vind: -2.4
3.7.Vind: -2.4
2
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER22.97
  
 PB
Indledende heats2.7.
Indledende 3
2.7. Vind: -1.5
2.7.Vind: -1.5
2
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER23.71
  
 PB
6
Taavi Rim
Taavi Rim ('73)
EST25.36
  
 SB
M45 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
4
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE51.53
  
 
5
Kevin Lynch
Kevin Lynch ('74)
IRL52.06
  
 PB
6
Hjalmar Didrikson
Hjalmar Didrikson ('74)
SWE53.45
  
 SB
7
Danel Taur
Danel Taur ('76)
EST53.55
  
 
8
Carlton Haddock
Carlton Haddock ('73)
IRL1:30.55
  
 
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
1
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE51.83
  
 
3
Kevin Lynch
Kevin Lynch ('74)
IRL52.38
  
 
5
Hjalmar Didrikson
Hjalmar Didrikson ('74)
SWE54.04
  
 
Semi 2
6.7.
6.7.
2
Carlton Haddock
Carlton Haddock ('73)
IRL52.29
  
 
3
Danel Taur
Danel Taur ('76)
EST53.63
  
 
Indledende heats5.7.
Indledende 2
5.7.
5.7.
2
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE53.76
  
 
3
Danel Taur
Danel Taur ('76)
EST54.19
  
 
Indledende 3
5.7.
5.7.
1
Carlton Haddock
Carlton Haddock ('73)
IRL52.73
  
 
3
Hjalmar Didrikson
Hjalmar Didrikson ('74)
SWE54.32
  
 SB
Indledende 4
5.7.
5.7.
1
Kevin Lynch
Kevin Lynch ('74)
IRL54.16
  
 
M45 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
5
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED2:00.89
  
 SB
6
Stefan Lingmerth
Stefan Lingmerth ('77)
SWE2:01.10
  
 SB
11
Danel Taur
Danel Taur ('76)
EST2:04.40
  
 
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6.
30.6.
2
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED2:03.50
  
 SB
3
Stefan Lingmerth
Stefan Lingmerth ('77)
SWE2:03.89
  
 SB
Indledende 2
30.6.
30.6.
1
Danel Taur
Danel Taur ('76)
EST2:03.52
  
 
M45 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Indrek Tobreluts
Indrek Tobreluts ('76)
EST4:05.14
  
 SB
Stefan Lingmerth
Stefan Lingmerth ('77)
SWE DNF
  
 
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
1
Indrek Tobreluts
Indrek Tobreluts ('76)
EST4:13.96
  
 
Indledende 2
5.7.
5.7.
3
Stefan Lingmerth
Stefan Lingmerth ('77)
SWE4:19.33
  
 SB
Indledende 3
5.7.
5.7.
7
Simon Doyle
Simon Doyle ('76)
IRL4:30.36
  
 PB
M45 5000 m    
Finale 2
2.7.
2.7.
12
Erik Diding
Erik Diding ('75)
SWE16:56.10
  
 SB
M45 10 km    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
2
Thomas Kotissek
Thomas Kotissek ('76)
GER32:08
  
 SB
M45 Halvmaraton    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Thomas Kotissek
Thomas Kotissek ('76)
GER1:11:41
  
 SB
18
Luca Bongiovanni
Luca Bongiovanni ('76)
GER1:23:48
  
 PB
M45 3000 m forh.    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
5
Nils Milde
Nils Milde ('75)
GER10:32.11
  
 PB
M45 110 m hæk 99.1 cm    
9.7. Vind: +0.4

Finale A

Finale
9.7.Vind: +0.4
6
Markus Paquée
Markus Paquée ('75)
GER16.23
  
 PB
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7. Vind: -1.3
8.7.Vind: -1.3
2
Markus Paquée
Markus Paquée ('75)
GER16.46
  
 PB
Indledende 2
8.7. Vind: -1.0
8.7.Vind: -1.0
Björn Maier
Björn Maier ('73)
GER DNF
  
 
M45 400 m hæk    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
4
Mats Holmberg
Mats Holmberg ('73)
SWE59.93
  
 SB
Indledende heats1.7.
Indledende 2
1.7.
1.7.
3
Mats Holmberg
Mats Holmberg ('73)
SWE1:02.48
  
 SB
M45 Højdespring    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
4
Michael Stephan
Michael Stephan ('76)
GER1.75
  
 PB
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
XXX
     
10
Valeri Kuragin
Valeri Kuragin ('73)
EST1.65
  
 SB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.70
XXX
   
11
Lars Hauk
Lars Hauk ('73)
GER1.60
  
 PB
 
1.45
  O
1.50
  O
1.55
 XO
1.60 PB
  O
1.65
XXX
   
M45 Stangspring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Jonas Asplund
Jonas Asplund ('73)
SWE4.60
  
 SB
 
4.00
  O
4.10
  -
4.20
  O
4.30
  -
4.40
 XO
4.50
  -
4.60
 XO
5.00
XXX
2
Fredrik Dymén
Fredrik Dymén ('76)
SWE4.20
  
 
 
4.00
  O
4.10
  -
4.20
 XO
4.30
  -
4.40
XXX
   
3
Eike Johannes Heumann
Eike Johannes Heumann 
GER4.00
  
 PB
 
4.00 PB
 XO
4.10
  -
4.20
XXX
     
3
Eike Johannes Heumann
Eike Johannes Heumann ('76)
GER4.00
  
 SB
 
4.00 SB
 XO
4.10
  -
4.20
XXX
     
5
Michael Bartl
Michael Bartl ('75)
GER3.65
  
 PB
 
3.35
  O
3.50
  O
3.65
  O
3.80
XXX
    
6
Timm Funke
Timm Funke ('75)
GER3.65
  
 PB
 
3.35
  O
3.50
 XO
3.65
  O
3.80
XXX
    
M45 Længdespring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
2
Rachid Chouhal
Rachid Chouhal ('75)
MLT6.57
+0.8
  
 SB
 
6.27
 0.6
6.45 SB
 0.7
  X5.94
 -0.1
6.38
 0.8
6.57 SB
 0.8
  
6
Daniel Berr
Daniel Berr ('75)
SWE6.06
+0.6
  
 SB
 
6.06 SB
 0.6
5.89
 0.8
5.86
 0.6
5.96
 1.0
  X5.94
 0.8
  
13
Kuldar Tamm
Kuldar Tamm ('74)
EST5.59
+0.9
  
 SB
 
5.37 SB
 0.2
5.59 SB
 0.9
5.45
 1.0
     
M45 Trespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Samuel Okantey
Samuel Okantey ('74)
GHA14.28 w
+3.3
  
 
 
14.28
 3.3
13.83
 2.2
11.79
 1.2
  –  –14.12 =SB
 1.1
  
11
Dmitri Tee
Dmitri Tee ('72)
EST10.92
+0.4
  
 PB
 
10.48 PB
 1.9
10.53 PB
 -0.3
10.92 PB
 0.4
     
M45 Kuglestød 7.26 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Andy Dittmar
Andy Dittmar ('74)
GER16.99
  
 
 
16.7416.99  X  X  –  –  
2
Fred Vali
Fred Vali ('76)
EST15.46
  
 
 
14.9315.2114.8715.46  X15.09  
3
Conny Karlsson
Conny Karlsson ('75)
FIN15.05
  
 
 
14.6914.9614.7814.8315.05  X  
4
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
GER14.26
  
 PB
 
14.26 PB13.65  X  X  X13.26  
5Niels UthNiels Uth ('74)DEN12.83
  
 SB
 
12.49 SB12.3512.71 SB12.6512.4712.83 SB  
10
Marc Vokk
Marc Vokk ('77)
EST11.42
  
 SB
 
11.42 SB11.42 =SB11.29     
M45 Diskoskast 2.0 kg    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Frantz Kruger
Frantz Kruger ('75)
FIN55.54
  
 
 
  X54.9954.3055.54  X53.77  
2
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
GER48.36
  
 
 
47.80  X48.09  X48.36  X  
4
Fred Vali
Fred Vali ('76)
EST43.71
  
 
 
41.6943.7143.41  X  X  X  
5
Christer Hagberg
Christer Hagberg ('74)
SWE41.17
  
 
 
39.38  X41.1740.66  X  X  
10Niels UthNiels Uth ('74)DEN35.40
  
 
 
34.4433.6435.40     
M45 Vægtkast 15.89 kg    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
2
Christer Hagberg
Christer Hagberg ('74)
SWE16.53
  
NR45 PB
 
15.31  X16.32 PB16.44 PB16.53 PB16.35  
3
Fred Vali
Fred Vali ('76)
EST15.78
  
 PB
 
14.46 PB15.10 PB15.78 PB  X  X  X  
6
Martti Merila
Martti Merila ('76)
EST14.77
  
 PB
 
13.88 PB14.77 PB  X  X  X14.46  
M45 Hammerkast 7.26 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Dorian Çollaku
Dorian Çollaku ('77)
ALB60.90
  
 SB
 
59.1359.0560.6360.6160.67 =SB60.90 SB  
3
Martti Merila
Martti Merila ('76)
EST51.71
  
 
 
50.4249.7751.14  X51.7149.44  
M45 Spydkast 800 gram    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Ahti Põder
Ahti Põder ('76)
EST62.18
  
 
 
60.82  X  –59.6856.8962.18  
2
Hubert Gòller
Hubert Gòller ('77)
ITA60.22
  
 
 
59.03  X  X55.2359.2560.22  
6
Markus Paquée
Markus Paquée ('75)
GER51.74
  
 PB
 
49.7350.6051.74 PB49.7350.27  X  
9
Petrus Sundevall
Petrus Sundevall ('74)
SWE48.91
  
 SB
 
48.91 SB45.06  X     
M45 5000 m kapgang    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Dmitry Babenko
Dmitry Babenko ('73)
CAN22:51.28
  
 PB
M45 20 km kapgang    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Martin Nedvídek
Martin Nedvídek ('75)
CZE1:37:57
  
 
M45 Kaste 5-kamp M45    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Fred Vali
Fred Vali ('76)
EST4198
  
 PB
 
44,9515,8342,8143,7814,94
5
Petrus Sundevall
Petrus Sundevall ('74)
SWE3433
  
 
 
36,0911,2236,6749,1912,21
7
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
GER3291
  
 PB
 
NM13,5744,4946,2614,15
8
Tony Karlsson
Tony Karlsson ('76)
SWE3201
  
 
 
34,8011,0036,4940,2611,76
9
Daniel Hedström
Daniel Hedström ('73)
SWE3137
  
 PB
 
35,7711,6533,1742,6510,41
M45 Tikamp M45    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
4
Jonas Asplund
Jonas Asplund ('73)
SWE6078
  
 PB
 
12,09w/+2,55,60/+1,18,381,6058,0417,26/+1,825,254,0032,516.08,97
6
Michael Bartl
Michael Bartl ('75)
GER5377
  
 PB
 
12,84w/+3,65,04/+0,28,931,571.02,7020,22/+1,826,893,5041,186.09,74
8
Mattias Sandström
Mattias Sandström ('73)
SWE4586
  
 PB
 
12,96w/+3,64,60/-0,59,191,451.04,0019,69/+1,221,122,7029,606.08,97
K45 100 m    
30.6. Vind: +2.0

Finale A

Finale
30.6.Vind: +2.0
8
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER14.06
  
 
Semifinale29.6.
Semi 1
29.6. Vind: +0.3
29.6.Vind: +0.3
2
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER13.20
  
 PB
5
Hanna Palmestål
Hanna Palmestål ('77)
SWE13.85
  
 PB
7
Charlotte Cederberg
Charlotte Cederberg ('76)
SWE14.78
  
 PB
Semi 2
29.6. Vind: +0.9
29.6.Vind: +0.9
7
Denise Cruz
Denise Cruz ('73)
SWE15.99
  
 
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: +0.3
29.6.Vind: +0.3
4
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL13.70
  
 PB
K45 200 m    
Semifinale3.7.
Semi 1
3.7. Vind: -2.8
3.7.Vind: -2.8
6
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST28.25
  
 
8
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL29.47
  
 
Indledende heats2.7.
Indledende 2
2.7. Vind: -0.9
2.7.Vind: -0.9
6
Denise Cruz
Denise Cruz ('73)
SWE32.91
  
 
Indledende 3
2.7. Vind: +2.4
2.7.Vind: +2.4
2
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST27.43 w
  
 
Indledende 4
2.7. Vind: +0.6
2.7.Vind: +0.6
4
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL28.76
  
 PB
K45 400 m    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Susie McLoughlin
Susie McLoughlin ('77)
GBR57.49
  
 SB
2
Liz Amos
Liz Amos ('77)
GBR57.84
  
 PB
3
Alice Fortune
Alice Fortune ('75)
GUY58.72
  
 SB
5
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST1:00.63
  
 PB
Indledende heats5.7.
Indledende 3
5.7.
5.7.
3
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST1:01.71
  
 
K45 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
7
Florentina Stojakovic
Florentina Stojakovic ('74)
SWE2:28.66
  
 SB
K45 5000 m    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Laura Manninen
Laura Manninen ('73)
FIN17:10.14
  
 SB
6
Maria Nagle
Maria Nagle ('76)
SWE20:21.09
  
 SB
7
Sandra Meyer-Lindloff
Sandra Meyer-Lindloff ('75)
GER21:13.84
  
 PB
K45 Halvmarathon    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Laura Manninen
Laura Manninen ('73)
FIN1:17:58
  
 SB
2
Catherine O'Connor
Catherine O'Connor 
IRL1:23:09
  
 PB
K45 400 m hæk    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
2
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER1:07.93
  
 PB
K45 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
9.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
9.7.Vind: 0.0
1
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER11.95
  
 
K45 Højdespring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
2
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER1.50
  
 PB
 
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50
XXO
1.53
XXX
   
K45 Stangspring    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Malin Weiland
Malin Weiland ('74)
SWE2.60
  
 
 
2.60
  O
2.70
  -
2.80
XXX
     
6
Melanie Opp
Melanie Opp ('75)
GER2.20
  
 PB
 
2.00
  O
2.10
 XO
2.20 PB
 XO
2.30
XXX
    
K45 Længdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
6
Nancy Jungmann
Nancy Jungmann ('72)
GER4.72
-0.8
  
 PB
 
4.72 PB
 -0.8
4.48
 -2.1
  X
 -1.0
4.55
 0.3
4.43
 -0.9
  X
 -1.5
  
10
Christine Müller
Christine Müller ('76)
GER4.14
-1.6
  
 PB
 
  X
 -0.8
4.14 PB
 -1.6
  X
 0.2
     
13
Agneta Larsson
Agneta Larsson ('76)
SWE3.91
-0.7
  
 PB
 
3.02
 0.3
3.91 PB
 -0.7
3.61
 -1.5
     
14
Melanie Opp
Melanie Opp ('75)
GER3.90
-0.4
  
 PB
 
3.79 PB
 -1.5
3.78
 -0.4
3.90 PB
 -0.4
     
K45 Kuglestød 4.0 kg    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
1
Nadine Kant
Nadine Kant ('77)
GER13.00
  
 SB
 
12.70 SB  X12.05  X13.00 SB  X  
2
Minna Henttonen
Minna Henttonen ('75)
FIN12.15
  
 SB
 
11.66 SB  X11.66 =SB12.03 SB12.15 SB12.09  
3
Jeannette Denz
Jeannette Denz ('74)
GER11.01
  
 PB
 
  X10.10 PB10.80 PB10.6210.1711.01 PB  
K45 Diskoskast 1.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
2
Lena Björk
Lena Björk ('76)
SWE38.78
  
 
 
  X34.7235.7034.3338.7833.90  
6
Jeannette Denz
Jeannette Denz ('74)
GER31.47
  
 
 
30.5931.4728.2229.1229.8031.27  
7
Anna Ek
Anna Ek ('73)
SWE31.25
  
 
 
22.8328.2131.2530.9330.40  X  
K45 Vægtkast 9.08 kg    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
3
Antonella Chouhal
Antonella Chouhal ('76)
MLT13.83
  
 PB
 
12.49  X13.83 PB13.83 =PB13.24  X  
6
Camilla Mattson
Camilla Mattson ('73)
SWE13.02
  
 SB
 
12.95 SB  X12.19  X13.00 SB13.02 SB  
9
Anna Ek
Anna Ek ('73)
SWE11.88
  
 
 
11.88  X  X     
K45 Hammerkast 4.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
6
Camilla Mattson
Camilla Mattson ('73)
SWE40.58
  
 
 
  X39.67  X  X  X40.58  
7
Antonella Chouhal
Antonella Chouhal ('76)
MLT39.50
  
 
 
39.29  X39.5037.5338.66  X  
9
Anna Ek
Anna Ek ('73)
SWE37.44
  
 
 
35.93  X37.44     
K45 Spydkast 600 gram    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Indrė Jakubaitytė
Indrė Jakubaitytė ('76)
LTU53.76
  
 
 
48.8253.76  X  X  X  X  
2
Merja Pitkänen
Merja Pitkänen ('76)
FIN40.58
  
 
 
38.9940.5836.24  X40.0340.42  
11
Cecilia Nesser
Cecilia Nesser ('76)
SWE26.26
  
 
 
  X26.26  X     
K45 5000 m kapgang    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Valéria Molnár
Valéria Molnár ('77)
HUN25:07.00
  
 PB
2
Brit Schröter
Brit Schröter ('74)
GER25:23.53
  
 SB
3
Bianca Schenker
Bianca Schenker ('74)
GER26:05.86
  
 SB
4
Gwladys Brusseau
Gwladys Brusseau ('74)
FRA26:08.93
  
 PB
K45 10 km kapgang    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Valéria Molnár
Valéria Molnár ('77)
HUN52:25
  
 PB
2
Brit Schröter
Brit Schröter ('74)
GER52:37
  
 =SB
3
Bianca Schenker
Bianca Schenker ('74)
GER53:11
  
 
4
Gwladys Brusseau
Gwladys Brusseau ('74)
FRA56:27
  
 PB
K45 20 km kapgang    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Valéria Molnár
Valéria Molnár ('77)
HUN1:52:12
  
 
2
Bianca Schenker
Bianca Schenker ('74)
GER1:53:17
  
 SB
K45 Throwspentathlon W45    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
3
Anna Ek
Anna Ek ('73)
SWE3592
  
 
 
38,3410,3432,5824,1112,62
8
Antonella Chouhal
Antonella Chouhal ('76)
MLT3264
  
 PB
 
37,938,8731,6615,9412,76
10
Aave Hommik
Aave Hommik ('75)
EST2652
  
 PB
 
30,647,9625,6620,958,86
11
Melanie Opp
Melanie Opp ('75)
GER1525
  
 PB
 
16,557,4417,4616,113,67
K45 Heptathlon W45    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GERDNF
  
 
 
11,86/+0,6
M50 100 m    
30.6. Vind: +0.4

Finale A

Finale
30.6.Vind: +0.4
2
John Corr
John Corr ('70)
IRL11.65
  
 =PB
Semifinale30.6.
Semi 2
30.6. Vind: +1.0
30.6.Vind: +1.0
1
John Corr
John Corr ('70)
IRL11.79
  
 
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: +0.3
29.6.Vind: +0.3
5
Fredrik Lindgren
Fredrik Lindgren ('70)
SWE13.07
  
 PB
Indledende 3
29.6. Vind: +1.3
29.6.Vind: +1.3
1
John Corr
John Corr ('70)
IRL11.67
  
 =SB
Indledende 4
29.6. Vind: +1.8
29.6.Vind: +1.8
2
Andrus Mutli
Andrus Mutli ('69)
EST12.17
  
 SB
Indledende 5
29.6. Vind: +2.0
29.6.Vind: +2.0
7
Julian Benitez
Julian Benitez ('69)
SWE15.29
  
 SB
M50 200 m    
3.7. Vind: -1.4

Finale A

Finale
3.7.Vind: -1.4
2
John Corr
John Corr ('70)
IRL23.98
  
 
7
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE24.87
  
 
Semifinale3.7.
Semi 1
3.7. Vind: -1.5
3.7.Vind: -1.5
8
Henrik Tegnér
Henrik Tegnér ('70)
SWE25.80
  
 
Semi 2
3.7. Vind: -1.3
3.7.Vind: -1.3
1
John Corr
John Corr ('70)
IRL24.13
  
 
4
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE24.67
  
 
Indledende heats2.7.
Indledende 1
2.7. Vind: 0.0
2.7.Vind: 0.0
1
John Corr
John Corr ('70)
IRL24.28
  
 
2
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE24.41
  
NR55 PB
6
Christian Francke
Christian Francke ('67)
GER27.08
  
 PB
Indledende 2
2.7. Vind: +1.8
2.7.Vind: +1.8
3
Henrik Tegnér
Henrik Tegnér ('70)
SWE25.45
  
 PB
Indledende 5
2.7. Vind: -0.3
2.7.Vind: -0.3
Werner Andrea
Werner Andrea ('71)
NED DNF
  
 
M50 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
6
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE55.93
  
 
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
4
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE55.73
  
NR55 PB
Indledende heats5.7.
Indledende 2
5.7.
5.7.
2
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE56.87
  
NR55 PB
Indledende 4
5.7.
5.7.
7
Ronan Gately
Ronan Gately ('68)
IRL1:01.74
  
 
M50 800 m    
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6.
30.6.
Fredrik Eckerström
Fredrik Eckerström ('70)
SWE DNF
  
 
M50 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
10Henrik LauHenrik Lau ('71)DEN4:33.82
  
 
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
4Henrik LauHenrik Lau ('71)DEN4:31.36
  
 SB
M50 5000 m    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
11
Tarmo Reitsnik
Tarmo Reitsnik ('72)
EST17:32.78
  
 SB
19
Raul Köster
Raul Köster ('71)
EST19:43.14
  
 PB
20
Martin Larsson
Martin Larsson ('71)
SWE24:57.23
  
 
M50 10 km    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
2
Göran Jonsson
Göran Jonsson ('69)
SWE33:08
  
 
5Henrik LauHenrik Lau ('71)DEN34:32
  
 
M50 Halvmaraton    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
3
Göran Jonsson
Göran Jonsson ('69)
SWE1:12:47
  
 PB
4Guillermo Salinas OrtegaGuillermo Salinas Ortega ('69)DEN1:13:24
  
 SB
16
Kamal Davidsun
Kamal Davidsun ('71)
SWE1:23:30
  
 PB
23
Johan Lindblom
Johan Lindblom ('71)
SWE1:25:22
  
 
31
Janek Oblikas
Janek Oblikas ('72)
EST1:33:55
  
 PB
36
Carl Carling
Carl Carling ('72)
SWE1:52:06
  
 PB
M50 3000 m forh.    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Fredrik Sohlberg
Fredrik Sohlberg ('72)
SWE10:46.88
  
 SB
M50 100 m hæk 91.4 cm    
Indledende heats6.7.
Indledende 2
6.7. Vind: -0.6
6.7.Vind: -0.6
5
Kevin Byrne
Kevin Byrne ('71)
IRL17.31
  
 PB
M50 400 m hæk 84.0 cm    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE57.97
  
 SB
Indledende heats1.7.
Indledende 2
1.7.
1.7.
2
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE59.01
  
 SB
M50 Højdespring    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
3
Einar Kristjansson
Einar Kristjansson ('69)
ISL1.65
  
 SB
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65 SB
  O
1.70
XXX
    
5
Marc Gogol
Marc Gogol ('69)
GER1.65
  
 PB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.65
XXO
1.70
XXX
   
7
Henrik Marcusson
Henrik Marcusson ('72)
SWE1.60
  
 SB
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
XXX
     
9
Marko Ulla
Marko Ulla ('68)
EST1.60
  
 SB
 
1.55
  O
1.60
 XO
1.65
XXX
     
M50 Stangspring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
4
Hunter S Mabon
Hunter S Mabon ('69)
SWE3.40
  
 
 
3.25
 XO
3.40
  O
3.55
XXX
3.80
  XX
    
5
Kevin Byrne
Kevin Byrne ('71)
IRL3.25
  
 
 
2.95
  O
3.10
XXO
3.25
 XO
3.40
XXX
    
M50 Kuglestød 6.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
4
Arvi Lepp
Arvi Lepp ('69)
EST14.26
  
 PB
 
14.26 PB14.0414.13     
8
Andreas Deuschle
Andreas Deuschle ('68)
GER13.32
  
 SB
 
13.26 SB13.0813.0013.0413.32 SB13.19  
11
Jaanus Saar
Jaanus Saar ('69)
EST11.74
  
 PB
 
11.67 PB11.74 PB11.36     
14
Johan Jergander
Johan Jergander ('70)
SWE11.16
  
 PB
 
10.5311.16 PB10.89     
M50 Diskoskast 1.5 kg    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Mattias Borrman
Mattias Borrman ('72)
SWE55.79
  
NR50 PB
 
53.25 PB54.96 PB55.79 PB54.0252.64  X  
2
Helmut Maryniak
Helmut Maryniak ('68)
GER51.41
  
 
 
46.3550.2550.9951.41  X49.88  
6
Andreas Hoffmann
Andreas Hoffmann ('71)
GER44.26
  
 PB
 
44.26 PB  X43.08  X42.02  X  
11
Axel Bernhult
Axel Bernhult ('71)
SWE39.05
  
 
 
38.9939.05  X     
18
Christian Leist
Christian Leist ('70)
GER21.68
  
 PB
 
21.68 PB21.1421.27     
Kai Loewel
Kai Loewel ('70)
GER NM
  
 
 
  X  X  X     
M50 Vægtkast 11.34 kg    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
3
Mattias Borrman
Mattias Borrman ('72)
SWE20.54
  
NR50 PB
 
20.04 PB  X19.47  X20.20 PB20.54 PB  
9
Veiko Vill
Veiko Vill ('70)
EST16.31
  
 PB
 
  X  X16.31 PB     
Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67)DEN NM
  
 
 
  X  X  X     
M50 Hammerkast 6.0 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
4
Mattias Borrman
Mattias Borrman ('72)
SWE58.81
  
 
 
56.80  X  X58.4456.4558.81  
15
Johan Jergander
Johan Jergander ('70)
SWE32.70
  
 SB
 
30.84 SB30.84 =SB32.70 SB     
16Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67)DEN31.43
  
 
 
30.6731.43  X     
M50 Spydkast 700 gram    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
8
Indrek Kesküla
Indrek Kesküla ('71)
EST44.31
  
 PB
 
44.31 PB  X  X  X  X  X  
10
Lars Köhler
Lars Köhler ('69)
GER42.19
  
 
 
29.9440.1942.19     
13
Christian Leist
Christian Leist ('70)
GER31.91
  
 PB
 
26.56 PB31.91 PB  X     
M50 5000 m kapgang    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
2
Christer Svensson
Christer Svensson ('69)
SWE25:31.35
  
 SB
M50 10 km kapgang    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
3
Christer Svensson
Christer Svensson ('69)
SWE53:43
  
 SB
M50 20 km kapgang    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
2
Christer Svensson
Christer Svensson ('69)
SWE1:44:46
  
 SB
M50 Kaste 5-kamp M50    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Mattias Borrman
Mattias Borrman ('72)
SWE4673
  
 
 
59,4813,6655,1052,1818,68
8
Veiko Vill
Veiko Vill ('70)
EST3432
  
 PB
 
43,7411,6839,9235,6216,01
15
Johan Jergander
Johan Jergander ('70)
SWE2526
  
 SB
 
33,7610,6628,6826,4511,91
16
Christian Leist
Christian Leist ('70)
GER1756
  
 PB
 
17,357,6122,2633,427,86
M50 Cross 8 km    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
14
Norbert Schneider
Norbert Schneider ('68)
GER28:40
  
 
18
Heiko Wilmes
Heiko Wilmes ('69)
GER29:05
  
 
19
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER32:36
  
 
20
Martin Larsson
Martin Larsson ('71)
SWE38:34
  
 
22
Villu Veel
Villu Veel ('71)
EST50:39
  
 
M50 Tikamp M50    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
3
Hunter S Mabon
Hunter S Mabon ('69)
SWE6357
  
 PB
 
12,69/+0,65,23/-0,412,801,581.01,3216,26/-0,536,123,5030,086.32,73
6
Christian Josefsson
Christian Josefsson ('68)
SWE6049
  
 PB
 
13,24/+0,35,16/+0,99,991,401.00,2516,55/+0,528,932,9047,335.43,95
8
Kevin Byrne
Kevin Byrne ('71)
IRL5631
  
 PB
9
Marko Nicklas
Marko Nicklas ('72)
GER5617
  
 PB
 
12,54/+0,64,97/+0,610,831,641.03,8216,94/-0,528,333,30NM5.53,59
12
Marc Gogol
Marc Gogol ('69)
GER4972
  
 PB
 
13,86/+1,34,98/-1,07,071,611.04,5017,96/-0,522,182,5028,255.49,13
Andrus Mutli
Andrus Mutli ('69)
ESTDNF
  
 
 
12,27/+0,3NMNMNHDNFDNFNMNHNMDNF
K50 100 m    
Semifinale29.6.
Semi 1
29.6. Vind: +1.4
29.6.Vind: +1.4
6
Beatrix Nowaczyk
Beatrix Nowaczyk ('71)
GER15.08
  
 PB
Semi 2
29.6. Vind: +2.0
29.6.Vind: +2.0
6
Charlotta Häggström
Charlotta Häggström ('68)
SWE14.44
  
 SB
Semi 3
29.6. Vind: +1.7
29.6.Vind: +1.7
3
Katharina Kamml
Katharina Kamml ('70)
GER13.84
  
 PB
K50 200 m    
3.7. Vind: -0.4

Finale A

Finale
3.7.Vind: -0.4
6
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER27.82
  
 
Semifinale3.7.
Semi 1
3.7. Vind: -1.8
3.7.Vind: -1.8
3
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER27.76
  
 
Indledende heats2.7.
Indledende 1
2.7. Vind: +0.7
2.7.Vind: +0.7
2
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER27.24
  
 PB
5
Katharina Kamml
Katharina Kamml ('70)
GER27.91
  
 PB
Indledende 3
2.7. Vind: 0.0
2.7.Vind: 0.0
5
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST29.91
  
 PB
6
Charlotta Häggström
Charlotta Häggström ('68)
SWE30.03
  
 SB
K50 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Janelle Delaney
Janelle Delaney ('69)
AUS58.41
  
 PB
7
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST1:07.18
  
 SB
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
3
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST1:07.57
  
 SB
Indledende heats6.7.
Indledende 1
6.7.
6.7.
5
Katherine Markey
Katherine Markey ('68)
IRL1:12.70
  
 PB
Indledende 3
6.7.
6.7.
5
Dara Carr
Dara Carr ('68)
IRL1:14.06
  
 PB
K50 800 m    
Indledende heats30.6.
Indledende 2
30.6.
30.6.
6Trine B AndersenTrine B Andersen ('68)DEN3:22.37
  
 SB
K50 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
4
Ashling Smith
Ashling Smith ('72)
IRL5:11.38
  
 SB
7
Claudia Seel
Claudia Seel ('72)
GER5:38.75
  
 PB
K50 10 km    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
7
Claudia Seel
Claudia Seel ('72)
GER43:38
  
 PB
14
Aiki Schneider
Aiki Schneider ('70)
EST1:13:25
  
 PB
K50 Halvmarathon    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Sandra Mochner
Sandra Mochner ('71)
GER1:18:32
  
 SB
6
Katja Funk
Katja Funk ('69)
GER1:35:50
  
 PB
K50 300 m hæk    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
4
Katharina Kamml
Katharina Kamml ('70)
GER49.83
  
 
Indledende heats1.7.
Indledende 1
1.7.
1.7.
2
Katharina Kamml
Katharina Kamml ('70)
GER49.55
  
 PB
K50 80 m hæk 76.2 cm, 7 m    
Indledende heats8.7.
6
Grit Kirchner-Fengkohl
Grit Kirchner-Fengkohl ('69)
GER14.44
  
 PB
Indledende 2
8.7. Vind: -0.4
8.7.Vind: -0.4
8
Linda Nally
Linda Nally ('70)
IRL15.90
  
 PB
K50 Højdespring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
4
Grit Kirchner-Fengkohl
Grit Kirchner-Fengkohl ('69)
GER1.40
  
 PB
 
1.28
  O
1.32
  O
1.36
  O
1.40 PB
  O
1.43
XXX
   
K50 Længdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
2
Kerstin Gericke
Kerstin Gericke ('70)
GER4.94
-0.2
  
 PB
 
4.94 PB
 -0.2
4.75
 -0.4
4.71
 -0.9
  X  X4.91  
4
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER4.91
-1.2
  
 =PB
 
4.19
 -1.5
4.91 PB
 -0.8
4.89
 -1.8
4.91 =PB
 -1.2
  X  X  
6
Annica Sandström
Annica Sandström ('68)
SWE4.60
-1.4
  
 SB
 
4.60 SB
 -1.4
4.36
 -0.8
4.48
 -0.5
4.58
 -1.1
4.35
 -0.7
4.59
 -0.8
  
8
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE4.54
-0.9
  
 SB
 
4.22 SB
 -1.6
4.32 SB
 -0.6
4.43 SB
 -1.8
4.21
 -1.8
4.25
 -1.0
4.54 SB
 -0.9
  
10
Daniela Kaske-Mehlich
Daniela Kaske-Mehlich ('69)
GER4.32
-0.8
  
 PB
 
4.15 PB
 -0.6
4.25 PB
 -0.3
4.32 PB
 -0.8
     
K50 Trespring     
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
2
Annica Sandström
Annica Sandström ('68)
SWE10.56
-0.4
  
NR50 SB
 
9.83 SB
 -0.3
10.15 SB
 -0.6
  X10.14
 0.1
10.53 SB
 0.4
10.56 SB
 -0.4
  
4
Kerstin Gericke
Kerstin Gericke ('70)
GER10.02
-0.6
  
 PB
 
9.98 PB
 0.1
  X9.779.85
 0.3
9.7310.02 PB
 -0.6
  
5
Grit Kirchner-Fengkohl
Grit Kirchner-Fengkohl ('69)
GER9.98
-0.1
  
 PB
 
9.89 PB
 -0.2
9.89 =PB
 -0.6
9.96 PB
 -0.5
9.82
 0.6
9.98 PB
 -0.1
9.79
 0.1
  
K50 Kuglestød 3.0 kg    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
1
Carmen Hildebrandt
Carmen Hildebrandt ('67)
GER11.95
  
 
 
11.7511.9511.7011.44  X11.72  
2
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER11.93
  
 
 
11.9311.3311.2010.6211.2711.61  
5
Mari Piir
Mari Piir ('69)
EST11.07
  
 
 
10.5610.9410.5810.6311.0710.98  
10
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE10.28
  
 
 
10.289.599.63     
K50 Diskoskast 1.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Joanna Wiśniewska
Joanna Wiśniewska ('72)
POL42.76
  
 SB
 
  X39.28 SB  X41.53 SB  X42.76 SB  
2
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER42.07
  
 SB
 
39.1538.3739.1239.2838.1042.07 SB  
7
Silke Stolt
Silke Stolt ('67)
GER30.24
  
 
 
28.8228.4730.24  X29.58  X  
K50 Vægtkast 7.26 kg    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
1
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER15.62
  
 
 
13.1114.7515.5715.5415.6215.59  
6
Heidi Siimumäe
Heidi Siimumäe ('70)
EST13.92
  
 
 
  X13.0013.65  X13.0513.92  
11
Annelie Schöldström
Annelie Schöldström ('67)
SWE11.31
  
 
 
  X  X11.31     
K50 Hammerkast 3.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
8
Heidi Siimumäe
Heidi Siimumäe ('70)
EST42.17
  
 PB
 
41.53 PB41.82 PB42.17 PB  X41.8840.17  
13
Annelie Schöldström
Annelie Schöldström ('67)
SWE38.45
  
 SB
 
38.45 SB  X36.89     
K50 Hammerkast 4.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
7
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER43.95
  
 PB
 
42.49 PB43.95 PB43.34  X40.9842.15  
K50 Spydkast 500 gram    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Dagmar Suhling
Dagmar Suhling ('69)
GER41.79
  
 PB
 
40.03 PB  X40.42 PB41.73 PB41.79 PB40.79  
3
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE32.18
  
 SB
 
27.88  X  X32.18 SB31.3431.92  
K50 5000 m kapgang    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Anna Savarese
Anna Savarese ('71)
ITA26:57.23
  
 
6
Katrin Ullrich
Katrin Ullrich ('70)
GER30:49.43
  
 PB
K50 10 km kapgang    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Katalin Bodorkos-Horvath
Katalin Bodorkos-Horvath ('67)
HUN56:08
  
 
8
Katrin Ullrich
Katrin Ullrich ('70)
GER1:03:07
  
 PB
K50 20 km kapgang    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Katalin Bodorkos-Horvath
Katalin Bodorkos-Horvath ('67)
HUN1:54:54
  
 PB
K50 Kaste 5-kamp K50    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER4096
  
 PB
 
44,2710,5338,5323,3814,20
2
Dagmar Suhling
Dagmar Suhling ('69)
GER3897
  
 PB
 
36,2211,4330,1937,2611,79
5
Heidi Siimumäe
Heidi Siimumäe ('70)
EST3420
  
 PB
 
40,9210,0024,4419,3213,19
K50 Heptathlon W50    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER6245
  
 PB
 
13,12/+0,91,5311,9527,32/+0,64,86/+1,432,202.45,58
4
Mari Piir
Mari Piir ('69)
EST4382
  
 PB
 
14,00/+0,91,2611,6829,94/+0,63,95/+0,616,423.22,95
M55 100 m    
30.6. Vind: +0.7

Finale A

Finale
30.6.Vind: +0.7
3
David Hayde
David Hayde ('66)
IRL11.91
  
 SB
Semifinale30.6.
Semi 2
30.6. Vind: +1.4
30.6.Vind: +1.4
2
David Hayde
David Hayde ('66)
IRL11.89
  
 SB
Indledende heats29.6.
Indledende 2
29.6. Vind: +1.3
29.6.Vind: +1.3
7
Martin Baranzke
Martin Baranzke ('63)
GER15.37
  
 PB
Indledende 3
29.6. Vind: +1.1
29.6.Vind: +1.1
7
Frank Teschner
Frank Teschner ('64)
GER13.68
  
 PB
8
Bernd Teuber
Bernd Teuber ('65)
GER14.39
  
 PB
Indledende 5
29.6. Vind: +1.4
29.6.Vind: +1.4
1
David Hayde
David Hayde ('66)
IRL12.03
  
 SB
M55 200 m    
3.7. Vind: -1.0

Finale A

Finale
3.7.Vind: -1.0
7
Jörgen Åberg
Jörgen Åberg ('62)
SWE25.24
  
 
Semifinale3.7.
Semi 1
3.7. Vind: -1.2
3.7.Vind: -1.2
4
Jörgen Åberg
Jörgen Åberg ('62)
SWE25.18
  
 
Indledende heats2.7.
Indledende 3
2.7. Vind: +1.1
2.7.Vind: +1.1
3
David Hayde
David Hayde ('66)
IRL25.00
  
 SB
Indledende 4
2.7. Vind: +0.9
2.7.Vind: +0.9
2
Jörgen Åberg
Jörgen Åberg ('62)
SWE24.93
  
NR60 SB
4
Ted Spitzer
Ted Spitzer ('63)
GER26.16
  
 PB
Indledende 5
2.7. Vind: +1.6
2.7.Vind: +1.6
8
Martin Danerud
Martin Danerud ('63)
SWE29.87
  
 PB
Indledende 6
2.7. Vind: +1.6
2.7.Vind: +1.6
8
Frank Teschner
Frank Teschner ('64)
GER28.44
  
 PB
M55 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
5Robin RichRobin Rich ('67)DEN54.72
  
DR55 SB
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
4Robin RichRobin Rich ('67)DEN55.56
  
 SB
6
Ted Spitzer
Ted Spitzer ('63)
GER56.51
  
 PB
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
2Robin RichRobin Rich ('67)DEN56.39
  
 
Indledende 2
5.7.
5.7.
3
Ted Spitzer
Ted Spitzer ('63)
GER57.04
  
 PB
Jörg Czekalla
Jörg Czekalla ('64)
GER DNF
  
 
Indledende 3
5.7.
5.7.
5
Martin Danerud
Martin Danerud ('63)
SWE1:11.62
  
 
M55 800 m    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
3
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
EST2:08.03
  
 SB
7
Sören Persson
Sören Persson ('65)
SWE2:10.43
  
NR55 SB
9
Mats Olsson
Mats Olsson ('65)
SWE2:11.14
  
 PB
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6.
29.6.
3
Mats Olsson
Mats Olsson ('65)
SWE2:13.22
  
 
Indledende 2
29.6.
29.6.
1
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
EST2:12.29
  
 
Indledende 3
29.6.
29.6.
3
Sören Persson
Sören Persson ('65)
SWE2:12.48
  
 
5
Martin Wams
Martin Wams ('65)
GER2:14.33
  
 PB
7
Ola Bäckström
Ola Bäckström ('63)
SWE2:46.80
  
 PB
Indledende 4
29.6.
29.6.
6Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)DEN2:18.66
  
 SB
M55 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
3
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
EST4:23.65
  
 SB
10
Mats Olsson
Mats Olsson ('65)
SWE4:30.52
  
 PB
16
Patrick Malone
Patrick Malone ('64)
IRL4:36.61
  
 SB
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
4
Patrick Malone
Patrick Malone ('64)
IRL4:37.75
  
 SB
5
Mats Olsson
Mats Olsson ('65)
SWE4:40.32
  
 PB
Indledende 2
5.7.
5.7.
7
Martin Wams
Martin Wams ('65)
GER4:44.51
  
 PB
Indledende 3
5.7.
5.7.
1
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
EST4:36.16
  
 
11
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER5:51.52
  
 PB
M55 5000 m    
Finale 1
2.7.
2.7.
7
Winfried Schumann
Winfried Schumann ('66)
GER19:33.45
  
 PB
8
Johan Skäringer
Johan Skäringer ('64)
SWE19:56.63
  
 PB
9
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER21:31.27
  
 PB
11Heino WohlertHeino Wohlert ('66)DEN22:08.14
  
 
Finale 2
2.7.
2.7.
11
Sören Persson
Sören Persson ('65)
SWE17:30.06
  
 SB
15
Markus Riefer
Markus Riefer ('66)
GER18:51.16
  
 PB
M55 10 km    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
4Teddy HansenTeddy Hansen ('66)DEN35:37
  
 
13
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER45:09
  
 
M55 Halvmaraton    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
17
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER1:39:45
  
 PB
M55 Højdespring    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
2
Rüdiger Weber
Rüdiger Weber ('63)
GER1.78
  
 PB
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.78
  O
1.81
  X-
1.84
  XX
  
4
Anders Silén
Anders Silén ('65)
SWE1.60
  
 SB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.65
XXX
    
9
Mikael Runsten
Mikael Runsten ('63)
SWE1.50
  
 
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXX
    
M55 Stangspring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
6
Anders Silén
Anders Silén ('65)
SWE3.40
  
 SB
 
3.10
 XO
3.25
 XO
3.40
  O
3.55
XXX
    
7
Panagiotis Avramidis
Panagiotis Avramidis ('65)
SWE3.25
  
 SB
 
3.10
  O
3.25
  O
3.40
XXX
     
M55 Længdespring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
10
Anders Silén
Anders Silén ('65)
SWE5.04
+1.0
  
 SB
 
5.04 SB
 1.0
4.90
 -1.3
4.98
 1.0
  –  –  –  
13
Jörg Czekalla
Jörg Czekalla ('64)
GER4.99
+1.4
  
 PB
 
4.99 PB
 1.4
4.93
 -0.9
4.94
 1.3
  –  –  –  
26
Martin Baranzke
Martin Baranzke ('63)
GER3.89
+0.8
  
 PB
 
3.89 PB
 0.8
3.86
 0.2
3.86
 0.9
  –  –  –  
M55 Trespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
6
Jörg Czekalla
Jörg Czekalla ('64)
GER10.28
-0.1
  
 PB
 
10.15 PB
 1.0
9.86
 -0.8
  X9.95
 -0.2
10.28 PB
 -0.1
  X  
8
Martin Baranzke
Martin Baranzke ('63)
GER9.67
-0.1
  
 PB
 
9.67 PB
 -0.1
9.16
 0.1
  X  –  –  –  
M55 Kuglestød 6.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
3
Anders Larsson
Anders Larsson ('66)
SWE14.61
  
 PB
 
12.81 SB13.92 PB  X14.09 PB  X14.61 PB  
5
Leif Timmermann
Leif Timmermann ('66)
GER14.00
  
 PB
 
13.92 PB13.98 PB13.95  X  X14.00 PB  
14Leif HansenLeif Hansen ('65)DEN8.56
  
 
 
8.568.518.29     
M55 Diskoskast 1.5 kg    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1Jan CordiusJan Cordius ('66)DEN49.52
  
 SB
 
  X44.3344.0445.4546.8149.52 SB  
2
Anders Larsson
Anders Larsson ('66)
SWE46.32
  
 SB
 
43.97 SB46.32 SB  X44.47  X  X  
7
Panagiotis Avramidis
Panagiotis Avramidis ('65)
SWE37.71
  
 SB
 
37.71 SB34.87  X  X37.18  X  
17
Per-Jonas Trollsås
Per-Jonas Trollsås ('65)
SWE26.99
  
 
 
20.35  X26.99     
M55 Vægtkast 11.34 kg    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
4
Sven Suhling
Sven Suhling ('66)
GER16.21
  
 PB
 
15.26 PB  X14.9415.48 PB15.59 PB16.21 PB  
5
Franz Pauly
Franz Pauly ('64)
GER16.13
  
 PB
 
15.23 PB15.42 PB16.13 PB15.2716.0315.88  
13
Martin Baranzke
Martin Baranzke ('63)
GER12.09
  
 
 
10.8912.0910.97     
16
Per-Jonas Trollsås
Per-Jonas Trollsås ('65)
SWE9.65
  
 SB
 
9.65 SB9.64  X     
M55 Hammerkast 6.0 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
4
Rüdiger Möhring
Rüdiger Möhring ('64)
GER49.09
  
 
 
46.48  X46.93  X44.3349.09  
8
Franz Pauly
Franz Pauly ('64)
GER47.21
  
 PB
 
42.3045.52 PB44.8846.54 PB47.21 PB46.25  
15
Martin Baranzke
Martin Baranzke ('63)
GER31.96
  
 PB
 
  X30.6631.96 PB     
M55 Spydkast 700 gram    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
4
Stefan Petersson
Stefan Petersson ('67)
SWE52.48
  
 PB
 
48.18 PB50.16 PB52.48 PB48.4747.7147.49  
7Bjørn MalskærBjørn Malskær ('65)DEN46.94
  
 
 
45.5346.9445.13  X  X44.46  
11
Artur Saar
Artur Saar ('64)
EST40.78
  
 
 
  X38.7340.78     
M55 5000 m kapgang    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
5
Steffen Meyer
Steffen Meyer ('66)
GER26:14.99
  
 PB
Stefan Werner
Stefan Werner ('64)
GER DQ
  
 
M55 10 km kapgang    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
5
Steffen Meyer
Steffen Meyer ('66)
GER53:36
  
 PB
10
Patrick Seck
Patrick Seck ('66)
GER1:00:27
  
 PB
12
Stefan Werner
Stefan Werner ('64)
GER1:04:46
  
 PB
13
Aleksei Tereštšenkov
Aleksei Tereštšenkov ('63)
EST1:05:45
  
 
M55 20 km kapgang    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
6
Aleksei Tereštšenkov
Aleksei Tereštšenkov ('63)
EST1:55:24
  
 PB
8
Patrick Seck
Patrick Seck ('66)
GER2:04:02
  
 PB
9
Steffen Meyer
Steffen Meyer ('66)
GER2:06:14
  
 
11
Stefan Werner
Stefan Werner ('64)
GER2:19:44
  
 PB
M55 Kaste 5-kamp M55    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Jan CordiusJan Cordius ('66)DEN4583
  
 
 
52,9713,4647,1045,0217,48
2
Sven Suhling
Sven Suhling ('66)
GER3767
  
 PB
 
45,5711,4638,8436,6615,31
6
Artur Saar
Artur Saar ('64)
EST3358
  
 PB
 
34,0610,6533,8946,1012,65
13
Per-Jonas Trollsås
Per-Jonas Trollsås ('65)
SWE2538
  
 
 
24,738,7931,0425,049,94
M55 Cross 8 km    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
13
Markus Riefer
Markus Riefer ('66)
GER28:33
  
 
22
Ola Bäckström
Ola Bäckström ('63)
SWE33:33
  
 
M55 Tikamp M55    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
Thomas Stewens
Thomas Stewens ('66)
GERDNF
  
 
 
12,83/-0,35,20/0,012,551,6057,51DQ/+1,335,983,6044,874.57,97
Dirk Maximowitz
Dirk Maximowitz ('66)
GERDNF
  
 
 
15,04/-0,34,18/-0,310,281,39DNF19,68/+1,932,022,4036,737.22,21
K55 100 m    
30.6. Vind: +0.1

Finale A

Finale
30.6.Vind: +0.1
3
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER13.27
  
 
Semifinale29.6.
Semi 2
29.6. Vind: -0.1
29.6.Vind: -0.1
2
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER13.19
  
 PB
5
Moira Groome
Moira Groome ('64)
IRL14.32
  
 PB
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: +1.3
29.6.Vind: +1.3
1
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER13.25
  
 PB
4
Annette Koegst
Annette Koegst ('66)
GER14.84
  
 PB
Indledende 3
29.6. Vind: +1.5
29.6.Vind: +1.5
3
Moira Groome
Moira Groome ('64)
IRL14.39
  
 PB
K55 200 m    
3.7. Vind: -2.7

Finale A

Finale
3.7.Vind: -2.7
3
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER27.36
  
 
Indledende heats2.7.
Indledende 1
2.7. Vind: +0.1
2.7.Vind: +0.1
2
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER27.31
  
 PB
Indledende 2
2.7. Vind: +1.7
2.7.Vind: +1.7
4
Görel Manners
Görel Manners ('63)
SWE29.10
  
NR55 SB
Indledende 3
2.7. Vind: +1.5
2.7.Vind: +1.5
4
Annette Koegst
Annette Koegst ('66)
GER31.13
  
 PB
K55 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
3
Barbara Gähling
Barbara Gähling ('65)
GER1:02.84
  
 PB
5
Görel Manners
Görel Manners ('63)
SWE1:05.35
  
NR55 SB
6
Marion Stedefeld
Marion Stedefeld ('66)
GER1:06.11
  
 PB
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL DQ
  
 
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
2
Barbara Gähling
Barbara Gähling ('65)
GER1:03.92
  
 PB
Semi 2
6.7.
6.7.
2
Marion Stedefeld
Marion Stedefeld ('66)
GER1:06.53
  
 PB
3
Görel Manners
Görel Manners ('63)
SWE1:06.73
  
 SB
5
Katja Knospe
Katja Knospe ('66)
GER1:14.48
  
 PB
Indledende heats6.7.
Indledende 1
6.7.
6.7.
3
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL1:04.31
  
 PB
K55 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
1
Anne Gilshinan
Anne Gilshinan ('64)
IRL2:21.16
  
 SB
K55 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
1
Anne Gilshinan
Anne Gilshinan ('64)
IRL4:44.50
  
 SB
12
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER6:02.30
  
 PB
K55 5000 m    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
6
Katja Knospe
Katja Knospe ('66)
GER21:08.40
  
 PB
10
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER21:56.59
  
 PB
12
Christiane Buxton
Christiane Buxton ('67)
GER23:24.88
  
 PB
K55 10 km    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Josefa Matheis
Josefa Matheis ('66)
GER40:58
  
 PB
6
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER44:08
  
 PB
11
Christiane Buxton
Christiane Buxton ('67)
GER48:39
  
 PB
K55 Halvmarathon    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
7
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER1:41:00
  
 PB
10
Christiane Buxton
Christiane Buxton ('67)
GER1:46:56
  
 PB
K55 2000 m forh.    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
2
Katja Knospe
Katja Knospe ('66)
GER8:35.15
  
 PB
K55 300 m hæk    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
5
Kersti Lepik
Kersti Lepik ('64)
EST1:10.11
  
 PB
K55 Højdespring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Barbara Gähling
Barbara Gähling ('65)
GER1.43
  
 
 
1.36
  O
1.40
  O
1.43
 XO
1.46
XXX
    
10
Eva-Lena Bergkvist
Eva-Lena Bergkvist ('64)
SWE1.20
  
 SB
 
1.20
 XO
1.24
XXX
      
K55 Stangspring    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
4
Carin Thornander
Carin Thornander ('63)
SWE2.20
  
 SB
 
1.80
  O
1.90
  O
2.00
  O
2.10
  O
2.20
  O
2.30
XXX
  
K55 Længdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
2
Katja Hasselberg
Katja Hasselberg ('66)
GER4.92
+1.4
  
 PB
 
  X4.71 PB4.88 PB
 1.8
4.69
 0.4
4.63
 0.7
4.92 PB
 1.4
  
7
Epp Lorents
Epp Lorents ('66)
EST4.33
+0.3
  
 SB
 
  X4.25 SB
 0.5
4.31 SB
 0.4
  X4.19
 1.6
4.33 SB
 0.3
  
K55 Trespring     
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
5
Kersti Lepik
Kersti Lepik ('64)
EST8.41
+0.9
  
 PB
 
8.03
 2.4
8.26 PB
 2.0
8.41 PB
 0.9
8.04
 0.6
7.96
 1.8
8.17
 0.7
  
K55 Kuglestød 3.0 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
4
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER11.28
  
 PB
 
10.48 PB10.3010.4511.04 PB10.9911.28 PB  
7Vivian KraftVivian Kraft ('66)DEN10.61
  
 SB
 
9.6810.61 SB  X  X10.0110.26  
11
Carin Thornander
Carin Thornander ('63)
SWE8.84
  
 PB
 
8.05 SB8.84 PB8.46     
K55 Diskoskast 1.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Christine Ecker
Christine Ecker ('64)
GER36.03
  
 SB
 
32.9031.8132.6133.5836.03 SB34.00  
3Vivian KraftVivian Kraft ('66)DEN34.19
  
 
 
34.1933.70  X  X33.69  X  
7
Barbara Gähling
Barbara Gähling ('65)
GER30.96
  
 PB
 
  X30.96 PB30.38  X  X  X  
8
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER29.42
  
 PB
 
26.95 PB25.2628.54 PB29.02 PB27.4729.42 PB  
14
Inge Lukk
Inge Lukk 
EST20.45
  
 PB
 
20.45 PB18.6919.79     
K55 Vægtkast 7.26 kg    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
1
Margret Klein-Raber
Margret Klein-Raber ('64)
GER15.53
  
 
 
14.3214.7615.4315.2115.53  X  
5
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER11.91
  
 
 
10.3911.1011.9111.7411.7011.60  
8
Carin Thornander
Carin Thornander ('63)
SWE10.40
  
 
 
10.40  X  X  X10.198.61  
10
Inge Lukk
Inge Lukk 
EST9.16
  
 
 
  X9.16  X     
12
Ann-Christin Olsson
Ann-Christin Olsson ('64)
SWE6.73
  
 
 
  X6.73  X     
K55 Hammerkast 3.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
3
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER37.26
  
 PB
 
  X31.30 PB34.24 PB31.4135.13 PB37.26 PB  
4
Carin Thornander
Carin Thornander ('63)
SWE34.91
  
 PB
 
29.75  X  X26.08  X34.91 PB  
6
Ann-Christin Olsson
Ann-Christin Olsson ('64)
SWE23.44
  
 
 
  X  X20.06  X  X23.44  
K55 Spydkast 500 gram    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
1
Barbara Gähling
Barbara Gähling ('65)
GER32.22
  
 PB
 
31.04 PB  X32.22 PB     
4
Maria Sundqvist
Maria Sundqvist ('66)
SWE28.03
  
NR55 PB
 
27.58 PB28.03 PB  X  X  X  X  
8
Eva-Lena Bergkvist
Eva-Lena Bergkvist ('64)
SWE24.42
  
 SB
 
22.36 SB24.42 SB  X  X20.7623.61  
Epp Lorents
Epp Lorents ('66)
EST NM
  
 
 
  X  X  X     
K55 5000 m kapgang    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
6
Diana Forsgren Ottosson
Diana Forsgren Ottosson ('65)
SWE33:13.57
  
 PB
K55 Kaste 5-kamp K55    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Margret Klein-Raber
Margret Klein-Raber ('64)
GER4270
  
 PB
 
39,6510,7029,3525,5514,92
3
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER3745
  
 PB
 
33,0510,7427,9424,6711,74
8
Maria Sundqvist
Maria Sundqvist ('66)
SWE2991
  
 
 
29,928,4021,1721,919,46
Vivian KraftVivian Kraft ('66)DENDNF
  
 
 
26,239,78
K55 Cross 8 km    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
4
Katja Knospe
Katja Knospe ('66)
GER32:56
  
 
6
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER33:16
  
 
12
Christiane Buxton
Christiane Buxton ('67)
GER35:51
  
 
K55 Heptathlon W55    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
1
Barbara Gähling
Barbara Gähling ('65)
GER6748
  
 PB
 
1,5012,3128,81/+1,54,21/-0,52.34,42
M60 100 m    
30.6. Vind: +1.5

Finale A

Finale
30.6.Vind: +1.5
6
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST12.61
  
 
Semifinale30.6.
Semi 2
30.6. Vind: +1.8
30.6.Vind: +1.8
3
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST12.57
  
 =PB
3
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST12.57
  
 PB
6
Shane Sheridan
Shane Sheridan ('58)
IRL12.80
  
 PB
Indledende heats29.6.
Indledende 2
29.6. Vind: -0.4
29.6.Vind: -0.4
1
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST12.71
  
 PB
5
Lauri Lipp
Lauri Lipp ('60)
EST14.22
  
 PB
Indledende 5
29.6. Vind: -0.2
29.6.Vind: -0.2
2
Shane Sheridan
Shane Sheridan ('58)
IRL13.02
  
 PB
7
Matthias Konopka
Matthias Konopka ('58)
GER14.47
  
 PB
M60 200 m    
3.7. Vind: -0.3

Finale A

Finale
3.7.Vind: -0.3
6
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST25.69
  
 
Semifinale3.7.
Semi 1
3.7. Vind: -1.5
3.7.Vind: -1.5
4
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST25.89
  
 
7
Shane Sheridan
Shane Sheridan ('58)
IRL26.98
  
 
Indledende heats2.7.
Indledende 3
2.7. Vind: +1.4
2.7.Vind: +1.4
2
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST25.67
  
 PB
3
Shane Sheridan
Shane Sheridan ('58)
IRL26.82
  
 PB
Indledende 4
2.7. Vind: +1.3
2.7.Vind: +1.3
5
Joachim Weber
Joachim Weber ('58)
GER30.34
  
 PB
M60 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
4
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST58.79
  
 PB
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
5
Thorsten Poschwatta
Thorsten Poschwatta ('61)
GER1:00.89
  
 PB
8Christian MøllerChristian Møller ('61)DEN1:04.83
  
 
Semi 2
6.7.
6.7.
3
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST59.24
  
 PB
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
3
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST1:00.34
  
 PB
4
Anders Toll
Anders Toll ('61)
SWE1:04.37
  
 PB
Indledende 3
5.7.
5.7.
4
Michael Cornyn
Michael Cornyn ('61)
IRL1:05.57
  
 PB
Indledende 5
5.7.
5.7.
2Christian MøllerChristian Møller ('61)DEN1:00.73
  
 SB
3
Thorsten Poschwatta
Thorsten Poschwatta ('61)
GER1:01.46
  
 PB
6
Joachim Weber
Joachim Weber ('58)
GER1:06.48
  
 PB
M60 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
2
David Clarke
David Clarke ('59)
IRL2:14.46
  
 PB
3René Lehmann PedersenRené Lehmann Pedersen ('61)DEN2:15.52
  
DR60 SB
7
Anders Toll
Anders Toll ('61)
SWE2:24.11
  
 SB
8
Roger Reinhold
Roger Reinhold ('61)
SWE2:25.20
  
 
Michael Cornyn
Michael Cornyn ('61)
IRL DNF
  
 
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6.
30.6.
1
David Clarke
David Clarke ('59)
IRL2:21.75
  
 PB
Indledende 2
30.6.
30.6.
1René Lehmann PedersenRené Lehmann Pedersen ('61)DEN2:24.61
  
 
2
Anders Toll
Anders Toll ('61)
SWE2:26.11
  
 SB
Indledende 3
30.6.
30.6.
2
Roger Reinhold
Roger Reinhold ('61)
SWE2:24.93
  
 PB
3
Michael Cornyn
Michael Cornyn ('61)
IRL2:27.49
  
 PB
M60 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
2
David Clarke
David Clarke ('59)
IRL4:32.64
  
 PB
8
Rudolf Bötticher
Rudolf Bötticher ('62)
GER4:51.08
  
 
10
Roger Reinhold
Roger Reinhold ('61)
SWE4:54.15
  
 
13René Lehmann PedersenRené Lehmann Pedersen ('61)DEN5:02.55
  
 
14
Jonas Hellström
Jonas Hellström ('61)
SWE5:04.63
  
 
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
3
Rudolf Bötticher
Rudolf Bötticher ('62)
GER4:50.82
  
 PB
4René Lehmann PedersenRené Lehmann Pedersen ('61)DEN4:55.40
  
 SB
6
Jonas Hellström
Jonas Hellström ('61)
SWE4:58.44
  
 PB
Indledende 3
5.7.
5.7.
1
David Clarke
David Clarke ('59)
IRL4:50.79
  
 PB
4
Roger Reinhold
Roger Reinhold ('61)
SWE4:52.47
  
 PB
M60 5000 m    
Finale 1
2.7.
2.7.
12
Göran Lindqvist
Göran Lindqvist ('57)
SWE22:59.1h
  
 SB
Finale 2
2.7.
2.7.
3
David Clarke
David Clarke ('59)
IRL17:15.04
  
 PB
9
Jonas Hellström
Jonas Hellström ('61)
SWE18:47.03
  
 SB
M60 10 km    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
7
Jonas Hellström
Jonas Hellström ('61)
SWE38:52
  
 
11
Valeri Kääpa
Valeri Kääpa ('58)
EST41:11
  
 PB
M60 Halvmaraton    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
14
Valeri Kääpa
Valeri Kääpa ('58)
EST1:32:26
  
 PB
22
Hans-Jürgen Fründt
Hans-Jürgen Fründt ('57)
GER1:46:08
  
 PB
M60 2000 m forh. 76.2 cm    
Finale 1
8.7.
8.7.
2
Roger Reinhold
Roger Reinhold ('61)
SWE7:58.13
  
 PB
Finale 2
8.7.
8.7.
5
Anders Toll
Anders Toll ('61)
SWE7:34.07
  
 PB
8
Rudolf Bötticher
Rudolf Bötticher ('62)
GER7:41.57
  
 PB
11
Gernot Wildschütte
Gernot Wildschütte ('61)
GER8:35.62
  
 PB
M60 100 m hæk 84.0 cm, 8 m    
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7. Vind: -1.6
8.7.Vind: -1.6
5
Klaus-Dieter Hutter
Klaus-Dieter Hutter ('61)
GER17.14
  
 PB
Indledende 2
8.7. Vind: -0.2
8.7.Vind: -0.2
7
Niall Kelly
Niall Kelly ('61)
IRL19.49
  
 PB
M60 300 m hæk 76.2 cm    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
7
Anders Toll
Anders Toll ('61)
SWE48.65
  
 
8
Klaus-Dieter Hutter
Klaus-Dieter Hutter ('61)
GER48.77
  
 PB
Indledende heats1.7.
Indledende 1
1.7.
1.7.
2
Anders Toll
Anders Toll ('61)
SWE47.61
  
 PB
Joachim Weber
Joachim Weber ('58)
GER DNF
  
 
Indledende 2
1.7.
1.7.
2
Klaus-Dieter Hutter
Klaus-Dieter Hutter ('61)
GER49.64
  
 PB
Indledende 3
1.7.
1.7.
5
Lauri Lipp
Lauri Lipp ('60)
EST58.31
  
 PB
M60 Højdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
9
Mats Nagle
Mats Nagle ('60)
SWE1.45
  
 SB
 
1.40
  O
1.45
 XO
1.50
XXX
     
10
Helmut Rahlmann
Helmut Rahlmann ('60)
GER1.45
  
 PB
 
1.35
  O
1.40
 XO
1.45 PB
XXO
1.50
XXX
    
13Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)DEN1.35
  
 
 
1.30
  O
1.35
XXO
1.40
XXX
     
M60 Stangspring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
11
Sven Hinrichsen
Sven Hinrichsen ('61)
GER2.60
  
 PB
 
2.45
  X-
2.60 PB
 XO
2.75
XXX
     
Norman Krämer
Norman Krämer ('60)
GER NH
  
 
 
3.05
XXX
       
M60 Længdespring    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
9
Norman Krämer
Norman Krämer ('60)
GER4.86
-0.5
  
 PB
 
4.34 PB
 -1.2
4.52 PB
 -0.3
4.86 PB
 -0.5
     
11
Klaus-Dieter Hutter
Klaus-Dieter Hutter ('61)
GER4.72
0.0
  
 PB
 
4.59 PB
 -1.4
4.72 PB4.55
 -2.1
     
M60 Trespring    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
6
Norman Krämer
Norman Krämer ('60)
GER10.39
-0.1
  
 PB
 
10.02 PB
 -0.4
10.03 PB
 0.3
10.16 PB
 0.2
10.39 PB
 -0.1
9.79
 0.1
10.24
 0.4
  
8
Matthias Mies
Matthias Mies ('61)
GER10.12
-0.1
  
 PB
 
  X
 0.5
  X9.73 PB
 0.7
10.12 PB
 -0.1
  X  X  
11
Anders Toll
Anders Toll ('61)
SWE9.20
+0.2
  
 PB
 
9.20 PB
 0.2
8.89
 0.6
9.17
 -0.4
     
Valeri Fedjušin
Valeri Fedjušin ('60)
EST NM
  
 
 
  X  –  –     
M60 Kuglestød 5.0 kg    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
6
Rolf Österholm
Rolf Österholm ('62)
SWE12.76
  
 PB
 
12.05 PB12.42 PB12.1412.76 PB12.44  X  
8
Enn Sapp
Enn Sapp ('60)
EST12.52
  
 PB
 
12.38 PB11.5812.52 PB11.96  X11.85  
M60 Diskoskast 1.0 kg    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
4Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)DEN48.46
  
 
 
45.7548.4645.64  X47.96  X  
9
Lembit Zahkna
Lembit Zahkna ('57)
EST41.13
  
 PB
 
38.26 PB41.13 PB  X     
10
Per Östlund
Per Östlund ('61)
SWE40.65
  
 
 
40.65  X  X     
18
Priit Jõgi
Priit Jõgi ('57)
EST30.22
  
 
 
26.1729.1730.22     
M60 Vægtkast 9.08 kg    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
7
Hans Wewering
Hans Wewering ('62)
GER16.93
  
 
 
12.3815.1516.93  X14.6816.08  
9Per SabroePer Sabroe ('59)DEN15.50
  
 
 
15.29  X15.50     
M60 Hammerkast 5.0 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
7
Hans Wewering
Hans Wewering ('62)
GER43.33
  
 PB
 
41.37 PB  X  X39.33  X43.33 PB  
11Per SabroePer Sabroe ('59)DEN40.29
  
 SB
 
40.29 SB  X  X     
M60 Spydkast 600 gram    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
12
Udo Laub
Udo Laub ('59)
GER40.26
  
 PB
 
39.27 PB40.26 PB  X     
16
Priit Jõgi
Priit Jõgi ('57)
EST32.33
  
 
 
32.3331.55  X     
M60 10 km kapgang    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
1
Uwe Schröter
Uwe Schröter ('59)
GER54:20
  
 PB
M60 20 km kapgang    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Uwe Schröter
Uwe Schröter ('59)
GER1:50:41
  
 PB
7
Reinhard Kruger
Reinhard Kruger ('60)
GER2:17:59
  
 PB
8
Günter Evertz
Günter Evertz ('57)
GER2:18:08
  
 PB
M60 Kaste 5-kamp M60    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)DEN4308
  
 
 
50,9312,8747,0040,2017,81
8
Per Östlund
Per Östlund ('61)
SWE3081
  
 SB
 
33,1911,9836,5231,7511,67
11
Rüdiger Hülsmann
Rüdiger Hülsmann ('58)
GER2864
  
 PB
 
37,4410,2629,8226,3912,96
12
Lembit Zahkna
Lembit Zahkna ('57)
EST2849
  
 PB
 
36,578,9840,8319,5012,98
16
Priit Jõgi
Priit Jõgi ('57)
EST2390
  
 PB
 
25,559,3429,2029,849,42
17
Tarmo Tass
Tarmo Tass 
EST2029
  
 PB
 
23,197,9826,3622,769,31
M60 Cross 8 km    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
10
Valeri Kääpa
Valeri Kääpa ('58)
EST29:40
  
 
M60 Tikamp M60    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
6Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)DEN5962
  
 PB
 
14,20/+0,74,49/+0,910,231,481.09,8718,81/+1,634,962,3037,356.45,33
9
Lars Frison
Lars Frison ('62)
SWE5174
  
 PB
 
15,24/+0,74,41w/+2,310,311,451.16,2020,27/+1,023,922,6032,676.56,17
10Per Egge RasmussenPer Egge Rasmussen ('59)DEN5101
  
 PB
 
15,00/+0,73,99w/+3,88,551,361.11,5119,90/+1,632,362,5024,346.26,24
14
Niall Kelly
Niall Kelly ('61)
IRL4523
  
 PB
15
Thomas Reinbeck
Thomas Reinbeck ('57)
GER4417
  
 PB
 
14,85/+0,74,00/+1,27,331,211.10,4820,22/+1,621,762,4019,446.52,41
18
Oliver Briemle
Oliver Briemle ('61)
GER4231
  
 PB
 
14,96w/+3,53,87/+1,17,831,061.16,2320,61/+1,026,731,6032,046.34,93
19
Priit Jõgi
Priit Jõgi ('57)
EST4088
  
 PB
 
16,16w/+3,53,81w/+2,19,451,331.29,8523,25/+1,033,742,2033,447.45,41
20
Harry Simon
Harry Simon ('62)
GER3943
  
 PB
 
15,83/+0,73,60/+1,69,581,331.28,0022,64/+1,032,242,5024,098.18,24
K60 100 m    
30.6. Vind: 0.0

Finale A

Finale
30.6.Vind: 0.0
4
Frauke Viebahn
Frauke Viebahn ('59)
GER14.47
  
 PB
5
Edel Maguire
Edel Maguire ('59)
IRL14.47
  
 PB
Semifinale30.6.
Semi 1
30.6. Vind: +1.4
30.6.Vind: +1.4
5
Yvonne Wiberg
Yvonne Wiberg ('62)
SWE16.04
  
 SB
Semi 2
30.6. Vind: +1.4
30.6.Vind: +1.4
4
Dorit Stehr
Dorit Stehr ('58)
GER16.40
  
 PB
Semi 3
30.6. Vind: +1.1
30.6.Vind: +1.1
1
Frauke Viebahn
Frauke Viebahn ('59)
GER14.48
  
 
Indledende heats30.6.
Indledende 3
30.6. Vind: +1.1
30.6.Vind: +1.1
2
Edel Maguire
Edel Maguire ('59)
IRL14.59
  
 
K60 200 m    
3.7. Vind: -2.1

Finale A

Finale
3.7.Vind: -2.1
4
Edel Maguire
Edel Maguire ('59)
IRL30.15
  
 PB
6
Frauke Viebahn
Frauke Viebahn ('59)
GER30.65
  
 PB
Semifinale3.7.
Semi 1
3.7. Vind: -0.7
3.7.Vind: -0.7
4
Yvonne Wiberg
Yvonne Wiberg ('62)
SWE33.98
  
 SB
Semi 2
3.7. Vind: -0.6
3.7.Vind: -0.6
2
Frauke Viebahn
Frauke Viebahn ('59)
GER30.70
  
 
5
Dorit Stehr
Dorit Stehr ('58)
GER34.58
  
 PB
Indledende heats3.7.
Indledende 1
3.7. Vind: -0.7
3.7.Vind: -0.7
2
Edel Maguire
Edel Maguire ('59)
IRL30.51
  
 
K60 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
4
Edel Maguire
Edel Maguire ('59)
IRL1:06.96
  
 
Indledende heats6.7.
Indledende 1
6.7.
6.7.
5
Dorit Stehr
Dorit Stehr ('58)
GER1:17.83
  
 PB
Indledende 2
6.7.
6.7.
2
Edel Maguire
Edel Maguire ('59)
IRL1:06.62
  
 PB
K60 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
2
Monika Gippert
Monika Gippert ('61)
GER2:36.89
  
 PB
8
Angela Müller
Angela Müller ('62)
GER3:17.54
  
 PB
K60 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
2
Monika Gippert
Monika Gippert ('61)
GER5:23.05
  
 PB
9
Dorit Stehr
Dorit Stehr ('58)
GER6:49.69
  
 PB
K60 5000 m    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
5
Karin Schön
Karin Schön ('62)
SWE20:14.92
  
NR60 SB
13
Ann-Britt Nilseng
Ann-Britt Nilseng ('59)
SWE24:50.27
  
 PB
K60 10 km    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
6
Viivi Kääpa
Viivi Kääpa ('62)
EST50:07
  
 PB
K60 Halvmarathon    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
10
Viivi Kääpa
Viivi Kääpa ('62)
EST1:51:48
  
 PB
11
Charlotta Thomasson
Charlotta Thomasson ('61)
SWE1:57:53
  
 PB
15
Elisabeth Henn
Elisabeth Henn ('57)
GER2:18:22
  
 PB
K60 2000 m forh.    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
3
Elisabeth Henn
Elisabeth Henn ('57)
GER10:22.42
  
 PB
K60 80 m hæk 68.6 cm    
9.7. Vind: +2.4

Finale A

Finale
9.7.Vind: +2.4
1
Olga Becker
Olga Becker ('61)
GER12.82 w
  
 
5
Frauke Viebahn
Frauke Viebahn ('59)
GER14.64 w
  
 
K60 Højdespring    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Frauke Viebahn
Frauke Viebahn ('59)
GER1.44
  
 PB
 
1.33
  O
1.36
  O
1.38
  O
1.40
 XO
1.42
  O
1.44
  O
  
2
Edel Maguire
Edel Maguire ('59)
IRL1.36
  
 PB
 
1.27
 XO
1.30
  O
1.33
  O
1.36
XXO
1.38
XXX
   
K60 Længdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
1
Olga Becker
Olga Becker ('61)
GER4.61
+1.3
  
 PB
 
4.61 PB
 1.3
3.32
 0.3
4.36
 0.9
4.18
 0.1
4.52
 0.7
4.31
 1.2
  
3
Frauke Viebahn
Frauke Viebahn ('59)
GER4.30 w
+2.5
  
 
 
4.27 =PB
 2.0
4.18
 0.8
4.30
 2.5
4.27 =PB
 1.9
4.23
 0.7
4.09
 0.7
  
5
Edel Maguire
Edel Maguire ('59)
IRL4.19
+1.8
  
 PB
 
4.07 PB
 0.5
4.19 PB
 1.8
3.96
 0.8
3.93
 -0.2
  X4.15
 1.0
  
K60 Kuglestød 3.0 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
2
Lea Vahter
Lea Vahter ('61)
EST11.56
  
 PB
 
10.05 PB  X10.77 PB11.07 PB11.56 PB11.14  
10
Liivi Abel
Liivi Abel ('60)
EST7.80
  
 PB
 
7.56 PB7.80 PB  X     
12Anne-Marie MarthedalAnne-Marie Marthedal ('62)DEN6.35
  
 PB
 
5.626.136.35 PB     
K60 Diskoskast 1.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
2
Lea Vahter
Lea Vahter ('61)
EST33.07
  
 
 
31.91  X33.07  X  X31.39  
9
Agnes Düll
Agnes Düll ('60)
GER23.07
  
 PB
 
  X22.50 PB23.07 PB     
11
Ricarda Wied-Bernshausen
Ricarda Wied-Bernshausen ('60)
GER21.35
  
 PB
 
19.31 PB21.35 PB19.29     
K60 Vægtkast 5.44 kg    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
2
Erika Fändrich
Erika Fändrich ('61)
GER16.19
  
 
 
15.9915.5115.4215.6716.19  X  
6
Agnes Düll
Agnes Düll ('60)
GER13.40
  
 
 
13.4013.09  X12.20  X  X  
11
Liivi Abel
Liivi Abel ('60)
EST11.73
  
 
 
11.73  X  X     
12
Ricarda Wied-Bernshausen
Ricarda Wied-Bernshausen ('60)
GER11.31
  
 
 
11.3110.6810.26     
K60 Hammerkast 3.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
2
Erika Fändrich
Erika Fändrich ('61)
GER39.51
  
 PB
 
35.02 PB  X  X39.51 PB  X  X  
7
Agnes Düll
Agnes Düll ('60)
GER32.38
  
 PB
 
31.31 PB30.49  X31.55 PB32.38 PB  X  
9
Urte Zinke
Urte Zinke ('62)
GER30.02
  
 PB
 
30.02 PB  X  X     
K60 Spydkast 400 gram    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
2
Angela Müller
Angela Müller ('62)
GER33.80
  
 PB
 
31.85 PB29.0233.80 PB33.7133.3732.15  
8
Ricarda Wied-Bernshausen
Ricarda Wied-Bernshausen ('60)
GER20.40
  
 PB
 
19.09 PB19.94 PB20.40 PB20.1618.51  X  
9
Kristina Trollsås
Kristina Trollsås ('61)
SWE19.77
  
 PB
 
19.77 PB18.9818.30     
K60 Spydkast 500 gram    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
2
Angela Müller
Angela Müller ('62)
GER33.80
  
 PB
 
31.8529.0233.80 PB33.7133.3732.15  
8
Ricarda Wied-Bernshausen
Ricarda Wied-Bernshausen ('60)
GER20.40
  
 PB
 
19.09 PB19.94 PB20.40 PB20.1618.51  X  
9
Kristina Trollsås
Kristina Trollsås ('61)
SWE19.77
  
 
 
19.7718.9818.30     
K60 5000 m kapgang    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
5
Antje Köhler
Antje Köhler ('61)
GER33:47.03
  
 PB
K60 20 km kapgang    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
Antje Köhler
Antje Köhler ('61)
GER DQ
  
 
K60 Kaste 5-kamp K60    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
2
Lea Vahter
Lea Vahter ('61)
EST4396
  
 PB
 
28,7111,0633,4525,9515,09
3
Erika Fändrich
Erika Fändrich ('61)
GER4342
  
 PB
 
35,549,5425,5027,0816,16
9
Agnes Düll
Agnes Düll ('60)
GER3479
  
 PB
 
31,458,1422,9418,9512,81
14
Ricarda Wied-Bernshausen
Ricarda Wied-Bernshausen ('60)
GER2973
  
 PB
 
26,048,0119,3617,4210,81
K60 Cross 8 km    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
5
Viivi Kääpa
Viivi Kääpa ('62)
EST37:17
  
 
6
Elisabeth Henn
Elisabeth Henn ('57)
GER38:08
  
 
7
Dorit Stehr
Dorit Stehr ('58)
GER40:40
  
 
K60 Heptathlon W60    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
1
Angela Müller
Angela Müller ('62)
GER6163
  
 PB
 
14,42/+0,41,3310,4932,36/-1,94,27/-0,133,71
M65 100 m    
30.6. Vind: +0.5

Finale A

Finale
30.6.Vind: +0.5
5
Rudolf König
Rudolf König ('53)
GER13.00
  
 PB
Semifinale30.6.
Semi 1
30.6. Vind: +0.1
30.6.Vind: +0.1
3
Rudolf König
Rudolf König ('53)
GER13.08
  
 
3
Rudolf König
Rudolf König ('53)
GER13.08
  
 PB
Indledende heats29.6.
Indledende 3
29.6. Vind: -0.7
29.6.Vind: -0.7
2
Rudolf König
Rudolf König ('53)
GER13.24
  
 PB
Indledende 4
29.6. Vind: +1.5
29.6.Vind: +1.5
6
Andreas Vieweg
Andreas Vieweg ('57)
GER14.38
  
 PB
7
Helmut Dusch
Helmut Dusch ('55)
GER15.76
  
 PB
M65 200 m    
3.7. Vind: -1.5

Finale A

Finale
3.7.Vind: -1.5
4
Rudolf König
Rudolf König ('53)
GER26.93
  
 PB
Semifinale3.7.
Semi 2
3.7. Vind: -1.2
3.7.Vind: -1.2
2
Rudolf König
Rudolf König ('53)
GER26.89
  
 PB
Indledende heats2.7.
Indledende 3
2.7. Vind: +1.6
2.7.Vind: +1.6
1
Rudolf König
Rudolf König ('53)
GER27.81
  
 PB
4
Gunter Langenbach
Gunter Langenbach ('57)
GER29.40
  
 PB
6
Helmut Dusch
Helmut Dusch ('55)
GER33.22
  
 PB
Indledende 4
2.7. Vind: +0.5
2.7.Vind: +0.5
4
Andreas Vieweg
Andreas Vieweg ('57)
GER30.27
  
 PB
M65 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
5Steven ToySteven Toy ('56)DEN1:01.46
  
DR65 SB
Rudolf König
Rudolf König ('53)
GER DNF
  
 
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
4
Rudolf König
Rudolf König ('53)
GER1:04.68
  
 PB
5
Laszlo Müller
Laszlo Müller ('56)
GER1:08.10
  
 PB
Semi 2
6.7.
6.7.
4Steven ToySteven Toy ('56)DEN1:02.22
  
 SB
Indledende heats5.7.
Indledende 2
5.7.
5.7.
4
Laszlo Müller
Laszlo Müller ('56)
GER1:08.70
  
 PB
6
Andreas Vieweg
Andreas Vieweg ('57)
GER1:15.89
  
 PB
Indledende 4
5.7.
5.7.
1
Rudolf König
Rudolf König ('53)
GER1:05.23
  
 PB
2Steven ToySteven Toy ('56)DEN1:05.37
  
 
M65 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
6Steven ToySteven Toy ('56)DEN2:28.99
  
 SB
7
Hans Tove
Hans Tove ('57)
SWE2:30.51
  
 
11
Per Jacobsson
Per Jacobsson ('57)
SWE2:37.45
  
 PB
12
Martin Kelly
Martin Kelly ('54)
IRL2:37.73
  
 
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6.
30.6.
2Steven ToySteven Toy ('56)DEN2:33.40
  
 
4
Hans Tove
Hans Tove ('57)
SWE2:34.66
  
 
Laszlo Müller
Laszlo Müller ('56)
GER DNF
  
 
Indledende 3
30.6.
30.6.
4
Martin Kelly
Martin Kelly ('54)
IRL2:37.09
  
 PB
5
Per Jacobsson
Per Jacobsson ('57)
SWE2:38.76
  
 PB
M65 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
9
Martin Kelly
Martin Kelly ('54)
IRL5:18.73
  
 PB
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
7
Martin Kelly
Martin Kelly ('54)
IRL5:24.82
  
 PB
8
Björn Lindqvist
Björn Lindqvist ('56)
SWE5:30.01
  
 PB
10
Birger Forsberg
Birger Forsberg ('52)
SWE5:58.21
  
 SB
Indledende 2
5.7.
5.7.
10
Nils-Göran Hasselkvist
Nils-Göran Hasselkvist ('55)
SWE6:19.82
  
 PB
11
Nils Nestor
Nils Nestor ('52)
SWE6:25.44
  
 PB
M65 5000 m    
Finale 1
2.7.
2.7.
2
Björn Lindqvist
Björn Lindqvist ('56)
SWE20:21.62
  
 PB
6
Mikael Karlsson
Mikael Karlsson ('56)
SWE22:57.55
  
 PB
M65 10 km    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
24
Henrik Westerlind
Henrik Westerlind ('52)
SWE1:02:55
  
 PB
M65 Halvmaraton    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
16
Stefan Olejniczak
Stefan Olejniczak ('54)
GER1:47:43
  
 PB
M65 300 m hæk 76.2 cm    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
3
Gunter Langenbach
Gunter Langenbach ('57)
GER49.89
  
 PB
Indledende heats1.7.
Indledende 1
1.7.
1.7.
3
Gunter Langenbach
Gunter Langenbach ('57)
GER52.08
  
 PB
Indledende 2
1.7.
1.7.
6
Ivar Raig
Ivar Raig ('53)
EST1:00.09
  
 PB
M65 Højdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
8
Volkmar Herrmann
Volkmar Herrmann ('55)
GER1.30
  
 PB
 
1.30
  O
1.35
XXX
      
10Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)DEN1.30
  
 =SB
 
1.15
  O
1.20
  O
1.25
  O
1.30
 XO
1.35
XXX
   
15
Henrik Westerlind
Henrik Westerlind ('52)
SWE1.20
  
 PB
 
1.15
  O
1.20
 XO
1.25
XXX
     
M65 Længdespring    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
4
Bengt Aikdahl
Bengt Aikdahl ('56)
SWE4.83 w
+2.8
  
 
 
4.28
 1.1
4.78 =SB
 0.2
4.71
 2.1
4.43
 -1.0
4.83
 2.8
  X
 -0.9
  
16
Andreas Vieweg
Andreas Vieweg ('57)
GER4.22
-1.0
  
 PB
 
4.14 PB
 0.4
4.22 PB
 -1.0
4.05
 -0.2
     
19Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)DEN3.75
-2.6
  
 
 
3.75
 -2.6
3.66
 3.3
3.63
 -0.3
     
Sture Åhs
Sture Åhs ('56)
SWE NM
+0.6
  
 
 
  X
 -1.8
  X
 -0.3
  X
 0.6
     
M65 Trespring    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
8
Wolfram Walther
Wolfram Walther ('55)
GER9.61
+0.2
  
 SB
 
  X
 0.1
9.61 SB
 0.2
  X
 0.5
  –  –  –  
M65 Kuglestød 5.0 kg    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
14
Ulrich Geuther
Ulrich Geuther ('53)
GER10.26
  
 PB
 
9.98 PB  X10.26 PB     
M65 Diskoskast 1.0 kg    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
4
Åke Ruus
Åke Ruus ('53)
SWE43.78
  
 
 
41.42  X  X41.07  X43.78  
M65 Vægtkast 9.08 kg    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
11
Günter Evertz
Günter Evertz ('57)
GER13.61
  
 
 
12.5613.3213.61     
M65 Hammerkast 5.0 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
11
Evert Kvist
Evert Kvist ('56)
SWE35.33
  
 
 
34.9335.2735.33     
12
Günter Evertz
Günter Evertz ('57)
GER34.67
  
 PB
 
32.50 PB34.67 PB  X     
15
Väino Tara
Väino Tara ('57)
EST30.60
  
 PB
 
30.60 PB  X  X     
M65 Spydkast 600 gram    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Reinhold Paul
Reinhold Paul ('57)
GER47.80
  
 PB
 
41.26 PB43.36 PB46.30 PB47.80 PB  X44.89  
3
Josef Schaffarzik
Josef Schaffarzik ('55)
GER45.26
  
 PB
 
37.92 PB38.30 PB41.66 PB40.4645.26 PB42.46  
M65 10 km kapgang    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
5
Günter Evertz
Günter Evertz ('57)
GER1:08:29
  
 
Alfons Schwarz
Alfons Schwarz ('54)
GER DQ
  
 
M65 20 km kapgang    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
Alfons Schwarz
Alfons Schwarz ('54)
GER DQ
  
 
M65 Kaste 5-kamp M65    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
5
Åke Ruus
Åke Ruus ('53)
SWE3746
  
 
 
38,1411,0442,3129,9814,24
11
Klaus Lutter
Klaus Lutter ('56)
GER3299
  
 PB
 
31,2011,7633,2631,4611,77
13
Günter Evertz
Günter Evertz ('57)
GER2988
  
 PB
 
35,189,0332,5423,8111,96
14
Väino Tara
Väino Tara ('57)
EST2976
  
 PB
 
33,569,7333,1324,5411,00
M65 Cross 8 km    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
9
Björn Lindqvist
Björn Lindqvist ('56)
SWE31:02
  
 
15
Stefan Olejniczak
Stefan Olejniczak ('54)
GER34:31
  
 
24
Håkan Steen
Håkan Steen ('55)
SWE41:16
  
 
Rolf Hesselmann
Rolf Hesselmann ('57)
GER DNF
  
 
M65 Tikamp M65    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
6
Ivar Raig
Ivar Raig ('53)
EST5385
  
 PB
 
14,90/+0,93,91/+1,69,171,331.11,7122,51w/+3,029,062,0021,946.17,57
7
Guntram Kristian Rett
Guntram Kristian Rett ('57)
GER5376
  
 PB
 
15,61w/+3,14,11w/+2,28,971,451.18,5721,50w/+3,025,902,6025,917.16,34
10
Bernd Kügler
Bernd Kügler ('55)
GER4568
  
 PB
 
15,50/+0,93,42/+1,77,391,271.15,2623,29/-0,323,662,1017,796.22,21
K65 100 m    
30.6. Vind: +0.9

Finale A

Finale
30.6.Vind: +0.9
7
Ulla Karnebäck
Ulla Karnebäck ('53)
SWE15.90
  
 
Semifinale30.6.
Semi 1
30.6. Vind: +1.8
30.6.Vind: +1.8
4
Ulla Karnebäck
Ulla Karnebäck ('53)
SWE15.81
  
 SB
7
Anette Rother
Anette Rother ('56)
GER20.98
  
 PB
Semi 2
30.6. Vind: +1.3
30.6.Vind: +1.3
6
Karin Grummert
Karin Grummert ('56)
GER17.18
  
 PB
K65 200 m    
3.7. Vind: -2.5

Finale A

Finale
3.7.Vind: -2.5
4
Ulla Karnebäck
Ulla Karnebäck ('53)
SWE33.19
  
 SB
7
Kerstin Sjöqvist
Kerstin Sjöqvist ('56)
SWE38.21
  
 SB
Semifinale3.7.
Semi 1
3.7. Vind: -0.4
3.7.Vind: -0.4
3
Ulla Karnebäck
Ulla Karnebäck ('53)
SWE33.14
  
 SB
4
Kerstin Sjöqvist
Kerstin Sjöqvist ('56)
SWE37.59
  
 SB
Semi 2
3.7. Vind: -1.6
3.7.Vind: -1.6
5
Ewa Wahlberg
Ewa Wahlberg ('55)
SWE47.83
  
 SB
K65 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
3
Ulla Karnebäck
Ulla Karnebäck ('53)
SWE1:14.05
  
 SB
7
Rita Schubert
Rita Schubert ('54)
GER1:29.10
  
 
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
2
Ulla Karnebäck
Ulla Karnebäck ('53)
SWE1:16.47
  
 SB
4
Rita Schubert
Rita Schubert ('54)
GER1:23.34
  
 PB
Semi 2
6.7.
6.7.
3
Lilly Wizén
Lilly Wizén ('55)
SWE1:19.49
  
 SB
K65 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
2
Ulla Karnebäck
Ulla Karnebäck ('53)
SWE2:58.97
  
 SB
4
Kerstin Sjöqvist
Kerstin Sjöqvist ('56)
SWE3:18.54
  
 SB
7
Ewa Wahlberg
Ewa Wahlberg ('55)
SWE4:16.33
  
 PB
Lilly Wizén
Lilly Wizén ('55)
SWE DNF
  
 
K65 1500 m    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
2
Rita Schubert
Rita Schubert ('54)
GER6:24.81
  
 PB
7
Dagmar Kleinemeyer
Dagmar Kleinemeyer ('56)
GER7:00.13
  
 PB
K65 5000 m    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
4
Gabriele Celette
Gabriele Celette ('56)
GER23:52.86
  
 PB
5
Rita Schubert
Rita Schubert ('54)
GER24:11.53
  
 PB
8
Dagmar Kleinemeyer
Dagmar Kleinemeyer ('56)
GER25:29.12
  
 PB
K65 10 km    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
5
Tiiu Müürsepp
Tiiu Müürsepp ('55)
EST54:26
  
 SB
6
Dagmar Kleinemeyer
Dagmar Kleinemeyer ('56)
GER54:32
  
 PB
K65 Halvmarathon    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
3
Gabriele Celette
Gabriele Celette ('56)
GER1:51:35
  
 PB
8
Edith Hult
Edith Hult ('56)
SWE2:01:59
  
 PB
14
Bergith Franke
Bergith Franke ('55)
GER2:12:06
  
 PB
15
Christina Forslund
Christina Forslund ('55)
SWE2:36:46
  
 
K65 2000 m forh.    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Rita Schubert
Rita Schubert ('54)
GER10:10.07
  
 PB
K65 80 m hæk 68.6 cm    
9.7. Vind: +0.4

Finale A

Finale
9.7.Vind: +0.4
4
Karin Grummert
Karin Grummert ('56)
GER17.76
  
 PB
K65 300 m hæk 68.6 cm    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
3
Ulla Karnebäck
Ulla Karnebäck ('53)
SWE1:01.68
  
 SB
K65 Højdespring    
7.7.

Finale A

Finale
7.7.
7
Karin Grummert
Karin Grummert ('56)
GER1.03
  
 PB
 
1.00
  O
1.03 PB
  O
1.06
XXX
     
K65 Længdespring    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
3
Ulla Karnebäck
Ulla Karnebäck ('53)
SWE3.61
-2.5
  
 SB
 
3.34 SB
 -0.7
3.44 SB
 -3.2
3.21
 -0.3
3.61 SB
 -2.5
  X
 -2.1
3.47
 -1.2
  
K65 Trespring     
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
6
Sirje Zahkna
Sirje Zahkna ('56)
EST7.19 w
+2.7
  
 
 
  X
 1.7
7.19
 2.7
  –  –  –  –  
9
Karin Grummert
Karin Grummert ('56)
GER6.49 w
+2.1
  
 
 
6.43 =PB
 1.6
6.37
 1.1
6.49
 2.1
     
K65 Kuglestød 3.0 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Mare Külv
Mare Külv ('57)
EST10.37
  
 PB
 
10.23 PB10.23 =PB10.0510.37 PB10.15  X  
6
Barbara Schlosser
Barbara Schlosser ('56)
GER9.11
  
 PB
 
9.11 PB  X8.69  X8.94  X  
K65 Diskoskast 1.0 kg    
5.7.

Finale A

Finale
5.7.
2
Mare Külv
Mare Külv ('57)
EST30.52
  
 
 
30.14  X29.6330.52  X29.46  
7
Barbara Schlosser
Barbara Schlosser ('56)
GER22.98
  
 PB
 
21.5121.7622.2021.8022.98 PB22.49  
K65 Vægtkast 5.44 kg    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
3
Mare Külv
Mare Külv ('57)
EST13.62
  
 
 
13.6213.5112.8312.8712.9513.37  
10
Karin Grummert
Karin Grummert ('56)
GER10.21
  
 
 
10.219.629.86     
K65 Hammerkast 3.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
6
Barbara Schlosser
Barbara Schlosser ('56)
GER26.01
  
 
 
25.0924.8822.5326.0124.3525.42  
K65 5000 m kapgang    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
5
Marita Echle
Marita Echle ('57)
GER34:02.26
  
 PB
K65 10 km kapgang    
3.7.

Finale A

Finale
3.7.
6
Marita Echle
Marita Echle ('57)
GER1:08:59
  
 PB
K65 20 km kapgang    
6.7.

Finale A

Finale
6.7.
1
Marita Echle
Marita Echle ('57)
GER2:18:55
  
 PB
K65 Throwspentathlon W65    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
3
Mare Külv
Mare Külv ('57)
EST4603
  
 PB
 
32,969,8929,0520,3814,60
9
Barbara Schlosser
Barbara Schlosser ('56)
GER3357
  
 PB
 
26,348,6922,2513,499,99
14
Brigitte Lemence
Brigitte Lemence ('53)
GER1768
  
 PB
 
13,705,2712,6110,905,91
K65 Cross 8 km    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
6
Rita Schubert
Rita Schubert ('54)
GER38:20
  
 
K65 Heptathlon W65    
2.7.

Finale A

Finale
2.7.
5
Karin Björin
Karin Björin ('53)
SWE3414
  
 PB
 
19,79/-0,41,056,7140,13/+1,12,59/+0,111,843.41,24
M70 100 m    
30.6. Vind: +2.4

Finale A

Finale
30.6.Vind: +2.4
3
Karl Dorschner
Karl Dorschner ('51)
GER13.36 w
  
 
Semifinale30.6.
Semi 1
30.6. Vind: +1.8
30.6.Vind: +1.8
6
Zygmunt Bogdan
Zygmunt Bogdan ('50)
GER14.63
  
 =PB
6
Zygmunt Bogdan
Zygmunt Bogdan ('50)
GER14.63
  
 PB
Semi 2
30.6. Vind: -0.2
30.6.Vind: -0.2
2
Karl Dorschner
Karl Dorschner ('51)
GER13.44
  
 =PB
2
Karl Dorschner
Karl Dorschner ('51)
GER13.44
  
 PB
6
Gert Brenner
Gert Brenner ('52)
GER14.30
  
 =PB
6
Gert Brenner
Gert Brenner ('52)
GER14.30
  
 PB
7
Winfried Heckner
Winfried Heckner ('50)
GER14.76
  
 =PB
7
Winfried Heckner
Winfried Heckner ('50)
GER14.76
  
 PB
8
Wolfgang Jung
Wolfgang Jung ('49)
GER15.13
  
 
8
Wolfgang Jung
Wolfgang Jung ('49)
GER15.13
  
 
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: +1.1
29.6.Vind: +1.1
4
Wolfgang Jung
Wolfgang Jung ('49)
GER14.88
  
 PB
Indledende 2
29.6. Vind: +1.3
29.6.Vind: +1.3
3
Gert Brenner
Gert Brenner ('52)
GER14.47
  
 PB
Gottfried Behrens
Gottfried Behrens ('51)
GERNT
  
 PB
Indledende 3
29.6. Vind: +0.1
29.6.Vind: +0.1
4
Winfried Heckner
Winfried Heckner ('50)
GER14.93
  
 PB
Indledende 4
29.6. Vind: +0.4
29.6.Vind: +0.4
1
Karl Dorschner
Karl Dorschner ('51)
GER13.67
  
 PB
2
Zygmunt Bogdan
Zygmunt Bogdan ('50)
GER14.68
  
 PB
5
Torsten Hedbom
Torsten Hedbom ('51)
SWE15.89
  
 SB
M70 200 m    
3.7. Vind: -3.0

Finale A

Finale
3.7.Vind: -3.0
2
Karl Dorschner
Karl Dorschner ('51)
GER28.08
  
 
8
Gert Brenner
Gert Brenner ('52)
GER30.03
  
 PB
Semifinale3.7.
Semi 1
3.7. Vind: -1.4
3.7.Vind: -1.4
2
Karl Dorschner
Karl Dorschner ('51)
GER28.31
  
 
4
Gert Brenner
Gert Brenner ('52)
GER29.54
  
 PB
Semi 2
3.7. Vind: -1.9
3.7.Vind: -1.9
6
Heinrich Latz
Heinrich Latz ('52)
GER30.25
  
 
7
Zygmunt Bogdan
Zygmunt Bogdan ('50)
GER30.44
  
 
Indledende heats2.7.
Indledende 1
2.7. Vind: +1.1
2.7.Vind: +1.1
3
Zygmunt Bogdan
Zygmunt Bogdan ('50)
GER30.09
  
 PB
6
Ernst Slany
Ernst Slany ('48)
GER34.29
  
 PB
Indledende 2
2.7. Vind: +0.7
2.7.Vind: +0.7
3
Heinrich Latz
Heinrich Latz ('52)
GER29.74
  
 PB
Indledende 3
2.7. Vind: +1.1
2.7.Vind: +1.1
4
Wolfgang Jung
Wolfgang Jung ('49)
GER31.10
  
 PB
Indledende 4
2.7. Vind: +2.2
2.7.Vind: +2.2
2
Gert Brenner
Gert Brenner ('52)
GER29.55 w
  
 
4
Winfried Heckner
Winfried Heckner ('50)
GER31.24 w
  
 
Indledende 5
2.7. Vind: +1.1
2.7.Vind: +1.1
1
Karl Dorschner
Karl Dorschner ('51)
GER28.01
  
 PB
4
Gottfried Behrens
Gottfried Behrens ('51)
GER32.98
  
 PB
M70 400 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Karl Dorschner
Karl Dorschner ('51)
GER1:01.21
  
 PB
6
Zygmunt Bogdan
Zygmunt Bogdan ('50)
GER1:06.66
  
 PB
Semifinale6.7.
Semi 1
6.7.
6.7.
1
Karl Dorschner
Karl Dorschner ('51)
GER1:04.90
  
 PB
6
Gert Brenner
Gert Brenner ('52)
GER1:11.42
  
 
Semi 2
6.7.
6.7.
3
Zygmunt Bogdan
Zygmunt Bogdan ('50)
GER1:07.84
  
 
5
Heinrich Latz
Heinrich Latz ('52)
GER1:09.20
  
 PB
Indledende heats5.7.
Indledende 1
5.7.
5.7.
2
Jürgen Hacker
Jürgen Hacker ('48)
GER1:17.07
  
 PB
Indledende 2
5.7.
5.7.
2
Zygmunt Bogdan
Zygmunt Bogdan ('50)
GER1:07.38
  
 PB
5
Gert Brenner
Gert Brenner ('52)
GER1:10.51
  
 PB
6
Wolfgang Jung
Wolfgang Jung ('49)
GER1:16.98
  
 PB
Indledende 3
5.7.
5.7.
1
Karl Dorschner
Karl Dorschner ('51)
GER1:05.82
  
 PB
5
Ernst Slany
Ernst Slany ('48)
GER1:28.08
  
 PB
Indledende 4
5.7.
5.7.
3
Heinrich Latz
Heinrich Latz ('52)
GER1:11.04
  
 PB
M70 800 m    
1.7.

Finale A

Finale
1.7.
8
Lars Söderberg
Lars Söderberg ('48)
SWE3:00.89
  
 
10
Torvald Pääjärvi
Torvald Pääjärvi ('48)
SWE3:01.73
  
 PB
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6.
30.6.
5
Guntram Röhlinger
Guntram Röhlinger ('51)
GER3:01.09
  
 PB
Indledende 2
30.6.
30.6.
4
Lars Söderberg
Lars Söderberg ('48)
SWE3:02.50
  
 
5