Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Braga POR: European Masters Indoor Championships 20‐27.2.2022 Inde
Altice Forum

M35 60 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA6.86
  
 PB
2
Vasile Boboş
Vasile Boboş ('85)
ROU7.04
  
 
3
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER7.17
  
 PB
4
Giovanni Tomasicchio
Giovanni Tomasicchio ('82)
ITA7.24
  
 
5
Eloy Dalí Verdugo
Eloy Dalí Verdugo 
ESP7.27
  
 
6
Gonzalo Llorens
Gonzalo Llorens ('86)
ESP7.30
  
 
7
Danaka Pierre Willie
Danaka Pierre Willie ('85)
FRA7.31
  
 PB
8
Michael Louise
Michael Louise ('83)
GBR7.34
  
 
Indledende heats23.2.
Indledende 1
23.2.
23.2.
1
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA6.88
Q
  
 PB
2
Eloy Dalí Verdugo
Eloy Dalí Verdugo 
ESP7.20
Q
  
 PB
3
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER7.21
q
  
 PB
4
Gonzalo Llorens
Gonzalo Llorens ('86)
ESP7.25
q
  
 PB
5
Owen Wells
Owen Wells ('83)
GBR7.55
  
 PB
6
Oki Vuonoranta
Oki Vuonoranta ('83)
FIN7.57
  
 
7
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL8.11
  
 PB
Indledende 2
23.2.
23.2.
1
Vasile Boboş
Vasile Boboş ('85)
ROU6.98
Q
  
 
1
Giovanni Tomasicchio
Giovanni Tomasicchio ('82)
ITA7.09
Q
  
 SB
2
Michael Louise
Michael Louise ('83)
GBR7.26
Q
  
 PB
3
Pierre-Adrien Lagrange
Pierre-Adrien Lagrange ('85)
SUI7.54
  
 PB
4
Johan Celeste
Johan Celeste 
FRA7.57
  
 PB
5
Miguel Headley
Miguel Headley 
BAR7.69
  
 PB
6
Sebastian Madzia
Sebastian Madzia 
AUT7.78
  
 PB
Indledende 3
23.2.
23.2.
2
Danaka Pierre Willie
Danaka Pierre Willie ('85)
FRA7.38
Q
  
 PB
3
Iain McEwan
Iain McEwan ('85)
GBR7.45
  
 PB
4
Víctor Pérez
Víctor Pérez 
ESP7.78
  
 PB
M35 200 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Danaka Pierre Willie
Danaka Pierre Willie ('85)
FRA22.64
  
 PB
2
Ruben Salinas
Ruben Salinas ('87)
ESP22.82
  
 PB
3
Craig Cox
Craig Cox ('86)
GBR22.87
  
 PB
4
Julien Magniez
Julien Magniez ('85)
FRA23.44
  
 
5
Rafael Olmos
Rafael Olmos 
ESP23.60
  
 
Edoardo Calderaro
Edoardo Calderaro ('83)
ITA DNF
  
 
Indledende heats25.2.
Indledende 1
25.2.
25.2.
1
Danaka Pierre Willie
Danaka Pierre Willie ('85)
FRA22.83
Q
  
 PB
2
Ruben Salinas
Ruben Salinas ('87)
ESP22.88
q
  
 PB
3
Edoardo Calderaro
Edoardo Calderaro ('83)
ITA23.00
q
  
 PB
4
Pierre-Adrien Lagrange
Pierre-Adrien Lagrange ('85)
SUI24.62
  
 PB
5
Jonathan Elderfield
Jonathan Elderfield ('86)
GBR24.81
  
 PB
Indledende 2
25.2.
25.2.
1
Craig Cox
Craig Cox ('86)
GBR23.12
Q
  
 PB
2
Julien Magniez
Julien Magniez ('85)
FRA23.22
q
  
 PB
3
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER23.45
  
 PB
4
Jevgenij Kirilenko
Jevgenij Kirilenko ('86)
LTU23.48
  
 PB
5
Cristóbal Rodríguez
Cristóbal Rodríguez 
ESP26.39
  
 PB
Indledende 3
25.2.
25.2.
1
Rafael Olmos
Rafael Olmos 
ESP23.31
Q
  
 PB
2
Seb Tucknott
Seb Tucknott ('86)
GBR23.66
  
 PB
3
Piotr Kucharski
Piotr Kucharski 
POL24.68
  
 PB
4
David O'Kelly
David O'Kelly ('83)
GER25.19
  
 PB
5
Jose Gutierrez
Jose Gutierrez 
ESP26.07
  
 PB
M35 400 m    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
Szymon Ogonowski
Szymon Ogonowski ('85)
POL50.28
  
 SB
2
Craig Cox
Craig Cox ('86)
GBR50.79
  
 PB
3
Julien Magniez
Julien Magniez ('85)
FRA50.96
  
 PB
4
Adrian Suarez
Adrian Suarez ('86)
ESP51.31
  
 PB
5
Dave Awde
Dave Awde 
GBR51.35
  
 PB
6
Jevgenij Kirilenko
Jevgenij Kirilenko ('86)
LTU52.02
  
 PB
Indledende heats21.2.
Indledende 1
21.2.
21.2.
1
Craig Cox
Craig Cox ('86)
GBR52.53
Q
  
 PB
2
Jonathan Elderfield
Jonathan Elderfield ('86)
GBR53.07
q
  
 SB
3
Gianmattia Guglielmini
Gianmattia Guglielmini 
ITA53.72
  
 PB
4
Cédric Bouele
Cédric Bouele ('85)
SUI57.45
  
 PB
5
Pedro Silva
Pedro Silva 
POR58.62
  
 PB
Indledende 2
21.2.
21.2.
1
Szymon Ogonowski
Szymon Ogonowski ('85)
POL51.28
Q
  
 SB
2
Dave Awde
Dave Awde 
GBR51.78
q
  
 PB
3
Adrian Suarez
Adrian Suarez ('86)
ESP52.57
q
  
 PB
4
David O'Kelly
David O'Kelly ('83)
GER56.03
  
 PB
5
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL59.37
  
 PB
Indledende 3
21.2.
21.2.
1
Julien Magniez
Julien Magniez ('85)
FRA52.03
Q
  
 PB
2
Jevgenij Kirilenko
Jevgenij Kirilenko ('86)
LTU52.53
q
  
 PB
3
Cláudio Resende
Cláudio Resende 
POR55.82
  
 PB
4
Jose Gutierrez
Jose Gutierrez 
ESP56.01
  
 PB
M35 800 m    
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Diego Menzi
Diego Menzi ('85)
SUI1:57.24
  
 
2
Javier Bazo
Javier Bazo ('83)
ESP1:59.53
  
 SB
3
Luis Miguel García
Luis Miguel García ('86)
ESP1:59.68
  
 PB
4
Pedro Braz Correia
Pedro Braz Correia 
POR2:00.71
  
 PB
5
Tobias Schulz
Tobias Schulz ('86)
GER2:00.86
  
 PB
6
Pawel Rozmianiec
Pawel Rozmianiec 
POL2:01.30
  
 PB
7
Celso Pinto
Celso Pinto ('84)
POR2:01.58
  
 SB
8
Chris Lamb
Chris Lamb ('84)
GBR2:02.70
  
 PB
9
Pietro Scialpi
Pietro Scialpi 
ITA2:03.38
  
 PB
Indledende heats22.2.
Indledende 1
22.2.
22.2.
1
Diego Menzi
Diego Menzi ('85)
SUI2:01.47
Q
  
 
2
Tobias Schulz
Tobias Schulz ('86)
GER2:01.58
Q
  
 PB
3
Pedro Braz Correia
Pedro Braz Correia 
POR2:02.39
q
  
 PB
4
Pawel Rozmianiec
Pawel Rozmianiec 
POL2:02.62
q
  
 PB
5
Pedro Cerdeirinha
Pedro Cerdeirinha 
POR2:04.24
  
 PB
6
Christian Torres
Christian Torres ('85)
ESP2:04.42
  
 PB
7
Aitor Casal
Aitor Casal ('86)
ESP2:05.17
  
 PB
8
Jose Gutierrez
Jose Gutierrez 
ESP2:08.72
  
 PB
9
Greg Kenny
Greg Kenny ('83)
IRL2:12.13
  
 
Indledende 2
22.2.
22.2.
1
Javier Bazo
Javier Bazo ('83)
ESP2:01.47
Q
  
 SB
2
Luis Miguel García
Luis Miguel García ('86)
ESP2:01.88
Q
  
 PB
3
Celso Pinto
Celso Pinto ('84)
POR2:02.46
q
  
 SB
4
Pietro Scialpi
Pietro Scialpi 
ITA2:03.57
q
  
 PB
5
Chris Lamb
Chris Lamb ('84)
GBR2:04.03
q
  
 PB
6
Juan Merino
Juan Merino ('82)
ESP2:04.89
  
 PB
7
Marcos Luna
Marcos Luna ('85)
ESP2:05.58
  
 PB
8
Fernando Almeida
Fernando Almeida 
POR2:06.16
  
 PB
M35 1500 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Pedro Javier Vega
Pedro Javier Vega ('82)
ESP3:58.42
  
 PB
2
Ricardo Paixão
Ricardo Paixão ('86)
POR3:59.16
  
 SB
3
Florian Arnould
Florian Arnould ('86)
FRA4:10.96
  
 SB
4
Pawel Rozmianiec
Pawel Rozmianiec 
POL4:12.03
  
 PB
5
Pedro Braz Correia
Pedro Braz Correia 
POR4:12.92
  
 PB
6
Fernando Almeida
Fernando Almeida 
POR4:17.00
  
 PB
7
Marco Francisco
Marco Francisco 
POR4:19.57
  
 PB
8
Juan Merino
Juan Merino ('82)
ESP4:27.13
  
 PB
Finale B
26.2.
26.2.
1
Pedro Cerdeirinha
Pedro Cerdeirinha 
POR4:14.53
  
 PB
2
Luis Pinedo
Luis Pinedo 
ESP4:16.48
  
 PB
3
Pablo Camino
Pablo Camino 
ESP4:17.15
  
 PB
4
Julien Dolhen
Julien Dolhen ('86)
FRA4:30.84
  
 PB
5
Nicolás Fernando Bas
Nicolás Fernando Bas 
ESP4:34.27
  
 PB
6
Yann Salaun
Yann Salaun 
FRA4:40.55
  
 PB
7
Ignacio Lanchares
Ignacio Lanchares 
ESP4:58.38
  
 PB
8
Licinio Matos
Licinio Matos ('82)
POR5:01.73
  
 PB
M35 3000 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Eoin Everard
Eoin Everard ('86)
IRL8:35.33
  
 
2
Pedro Javier Vega
Pedro Javier Vega ('82)
ESP8:37.20
  
 SB
3
Borja Ignacio Perez
Borja Ignacio Perez ('84)
ESP8:39.53
  
 
4
Ricardo Paixão
Ricardo Paixão ('86)
POR8:43.30
  
 PB
5
David Proctor
David Proctor ('85)
GBR8:49.99
  
 SB
6
Antonio Teijido
Antonio Teijido ('86)
ESP8:55.19
  
 PB
7
Mathias Stjernlöf
Mathias Stjernlöf ('86)
SWE8:55.21
  
 PB
8
João Cruz
João Cruz 
POR9:02.96
  
 PB
9
Pedro Cerdeirinha
Pedro Cerdeirinha 
POR9:12.09
  
 PB
10
Marco Francisco
Marco Francisco 
POR9:28.53
  
 PB
11
Fernando Almeida
Fernando Almeida 
POR9:31.43
  
 PB
12
Valter Pereira
Valter Pereira 
POR9:42.60
  
 PB
Finale B
24.2.
24.2.
1
Aitor Casal
Aitor Casal ('86)
ESP9:21.00
  
 PB
2
Ionu-Iulian Parju
Ionu-Iulian Parju 
ROU9:21.53
  
 PB
3
Marco Pinto
Marco Pinto ('86)
POR9:24.39
  
 SB
4
Nuno Fernandes
Nuno Fernandes 
POR9:30.86
  
 PB
5
André Pinto
André Pinto 
POR9:32.31
  
 PB
6
Javier Laloma
Javier Laloma 
ESP9:34.66
  
 PB
7
Nélson Costa
Nélson Costa 
POR9:50.88
  
 PB
8
Nicolás Fernando Bas
Nicolás Fernando Bas 
ESP9:58.81
  
 PB
9
Cédric Bouele
Cédric Bouele ('85)
SUI10:35.54
  
 PB
10
Licinio Matos
Licinio Matos ('82)
POR11:26.18
  
 PB
M35 60 m hæk 99.1 cm    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Daniel Siegel
Daniel Siegel ('86)
GER8.35
  
 PB
2
David Ferrucci
David Ferrucci ('85)
ITA8.35
  
 PB
3
Luís Fernandes
Luís Fernandes ('82)
POR8.56
  
 PB
4
Michael Louise
Michael Louise ('83)
GBR8.66
  
 PB
5
Alejandro Otón
Alejandro Otón ('84)
ESP8.68
  
 PB
6
Oki Vuonoranta
Oki Vuonoranta ('83)
FIN9.05
  
 SB
7
Sergi Soler
Sergi Soler 
ESP9.31
  
 
Indledende heats25.2.
Indledende 1
25.2.
25.2.
1
Luís Fernandes
Luís Fernandes ('82)
POR8.76
Q
  
 PB
2
Alejandro Otón
Alejandro Otón ('84)
ESP8.76
Q
  
 PB
3
Oki Vuonoranta
Oki Vuonoranta ('83)
FIN9.27
Q
  
 SB
4
Jairo Lorenzo
Jairo Lorenzo 
ESP9.82
q
  
 PB
5
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL11.10
  
 PB
Indledende 2
25.2.
25.2.
1
David Ferrucci
David Ferrucci ('85)
ITA8.41
Q
  
 PB
2
Daniel Siegel
Daniel Siegel ('86)
GER8.42
Q
  
 PB
3
Sergi Soler
Sergi Soler 
ESP9.25
Q
  
 PB
4
Michael Louise
Michael Louise ('83)
GBR10.69
q
  
 PB
5
Cristóbal Rodríguez
Cristóbal Rodríguez 
ESP10.86
  
 PB
M35 Højdespring    
Inde 21.2.

Finale A

Finale
Inde 21.2.
1
Juan Jesús Pérez
Juan Jesús Pérez ('82)
ESP1.75
  
 PB
 
1.65 PB
  O
1.70 PB
  O
1.75 PB
 XO
1.80
XXX
    
1
Thomas Wagner
Thomas Wagner ('84)
GER1.75
  
 PB
 
1.65 PB
  O
1.70 PB
  O
1.75 PB
 XO
1.80
XXX
    
3
Orest Bulak
Orest Bulak ('84)
UKR1.75
  
 PB
 
1.65 PB
  O
1.70 PB
  O
1.75 PB
XXO
1.80
XXX
    
M35 Stangspring    
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Frederic Ghibaudo
Frederic Ghibaudo ('85)
FRA3.90
  
 PB
 
3.40 PB
  O
3.60 PB
 XO
3.80 PB
 XO
3.90 PB
  O
4.00
XXX
   
2
Julián Mateo Ferrer
Julián Mateo Ferrer 
ESP3.60
  
 PB
 
3.00 PB
 XO
3.20 PB
  O
3.40 PB
  O
3.60 PB
XXO
3.80
XXX
   
3
Orest Bulak
Orest Bulak ('84)
UKR3.40
  
 PB
 
2.80 PB
  O
3.00 PB
  O
3.20 PB
  O
3.40 PB
  O
3.60
XXX
   
4
Pablo Fortes
Pablo Fortes 
ESP3.20
  
 PB
 
3.00 PB
 XO
3.20 PB
  O
3.40
  X
3.60
  XX
    
M35 Trespring    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Orest Bulak
Orest Bulak ('84)
UKR13.96
  
 
 
13.6713.7913.8613.5113.6213.96  
3
Lenine Cunha
Lenine Cunha ('82)
POR13.00
  
 SB
 
12.71 SB12.79 SB  X13.00 SB  –  –  
4
Samuel Ursula
Samuel Ursula ('82)
ESP13.00
  
 PB
 
13.00 PB12.75  X  –  –  –  
5
David Vadillo
David Vadillo ('85)
ESP12.83
  
 PB
 
12.64 PB  X12.6112.73 PB12.6012.83 PB  
6
Baptiste Massin
Baptiste Massin ('84)
FRA12.38
  
 PB
 
12.16 PB12.32 PB11.1712.1611.9512.38 PB  
7
Jack Poxon
Jack Poxon 
GBR11.54
  
 PB
 
11.51 PB11.5011.4411.3011.3911.54 PB  
8
Pierre-Adrien Lagrange
Pierre-Adrien Lagrange ('85)
SUI11.11
  
 PB
 
10.51 PB10.68 PB11.11 PB11.089.65  –  
M35 Kuglestød 7.26 kg    
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Víctor Gallego
Víctor Gallego ('86)
ESP15.18
  
 
 
14.1415.18  X14.78  X  X  
2
Christoph Bischlager
Christoph Bischlager ('83)
GER14.81
  
 PB
 
14.30 SB14.0614.1514.38 SB13.7014.81 PB  
3
Indrek Teras
Indrek Teras ('85)
EST13.69
  
 PB
 
12.6612.9012.7712.4513.26 PB13.69 PB  
4
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL13.50
  
 PB
 
13.05 SB12.6212.8213.50 PB13.2513.30  
5
Pierre-Adrien Lagrange
Pierre-Adrien Lagrange ('85)
SUI11.24
  
 PB
 
10.90 PB10.2711.24 PB11.0510.4510.80  
6
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN11.20
  
 
 
10.5310.3610.7510.7710.6011.20  
7
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL8.80
  
 PB
 
8.22 PB8.23 PB  X8.27 PB8.51 PB8.80 PB  
M35 Diskoskast 2.0 kg    
24.2.

Finale A

Finale
24.2.
1
Christoph Bischlager
Christoph Bischlager ('83)
GER41.80
  
 SB
 
41.26 SB40.5937.2438.0341.80 SB40.47  
2
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL41.08
  
 PB
 
39.23 SB39.73 SB34.1241.08 PB  X39.54  
3
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN36.77
  
 PB
 
35.52 PB36.77 PB  X34.0935.1136.00  
4
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL20.23
  
 SB
 
16.68 SB18.31 SB  X18.45 SB  X20.23 SB  
M35 Vægtkast 15.89 kg    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL16.11
  
 PB
 
15.60 PB15.1015.3315.68 PB  X16.11 PB  
2
Indrek Teras
Indrek Teras ('85)
EST15.56
  
 PB
 
  X14.88 PB15.18 PB15.56 PB15.2215.41  
3
Nuno Rocha
Nuno Rocha ('84)
POR14.16
  
 PB
 
14.16 PB  X  X13.13  X13.93  
4
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN10.65
  
 PB
 
  X  X10.65 PB  X  X9.02  
5
Wilfried Sorgue
Wilfried Sorgue 
FRA9.31
  
 PB
 
7.40 PB8.84 PB8.53  X9.22 PB9.31 PB  
6
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL5.02
  
 SB
 
5.02 SB3.83  X  X  X  X  
M35 Hammerkast 7.26 kg    
21.2.

Finale A

Finale
21.2.
1
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL51.78
  
 SB
 
47.7050.9549.82  X51.78 SB49.19  
2
Indrek Teras
Indrek Teras ('85)
EST50.79
  
 SB
 
46.7548.70 SB50.79 SB48.1948.9748.78  
3
Nuno Rocha
Nuno Rocha ('84)
POR45.26
  
 SB
 
44.87 SB45.26 SB  X  X  X  X  
4
Wilfried Sorgue
Wilfried Sorgue 
FRA30.98
  
 PB
 
27.31 PB30.98 PB30.4128.5730.3429.82  
5
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN30.43
  
 PB
 
28.35 PB  X  X30.22 PB30.43 PB  X  
6
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL16.06
  
 PB
 
  X  X16.06 PB  X14.12  X  
M35 Spydkast 800 gram    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
Jonas Baseda
Jonas Baseda ('84)
GER58.95
  
 SB
 
58.95 SB58.3156.6758.8155.8557.80  
2
Carmelo Impala'
Carmelo Impala' ('84)
ITA50.10
  
 PB
 
49.13 PB47.4850.10 PB47.9747.1347.92  
3
Jorge Martin
Jorge Martin 
ESP49.20
  
 PB
 
47.17 PB49.03 PB44.4944.3248.2149.20 PB  
4
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL37.89
  
 PB
 
37.30 PB35.95  X35.3537.89 PB  X  
5
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL35.94
  
 PB
 
34.38 PB35.94 PB33.1329.4529.0425.72  
6
Francisco Manuel Sibaja
Francisco Manuel Sibaja 
ESP34.89
  
 PB
 
30.60 PB33.07 PB  X33.14 PB34.89 PB34.52  
M35 5 km kapgang    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
Nadir Herida
Nadir Herida ('82)
FRA25:32
  
 PB
2
David Sánchez
David Sánchez 
ESP25:58
  
 PB
3
Laurent Augustin
Laurent Augustin 
FRA26:30
  
 PB
4
Cédric Bouele
Cédric Bouele ('85)
SUI29:33
  
 PB
5
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL31:42
  
 PB
M35 4 x 200 m stafet    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1
 
  
FRA1:32.04
  
 
2
 
  
GBR1:35.80
  
 
3
 
  
ESP1:40.49
  
 
Finale B
27.2.
27.2.
1
 
  
POL1:38.19
  
 
2
 
  
POR1:38.36
  
 
3
 
  
SUI1:44.64
  
 
4
 
  
FIN1:51.53
  
 
M35 Femkamp M35    
Inde 25.2.

Finale A

Finale
Inde 25.2.
1
Pavel Baar
Pavel Baar ('84)
CZE3764
  
 PB
 
8,336,5612,901,843.01,00
2
Lenine Cunha
Lenine Cunha ('82)
POR2856
  
 PB
 
9,706,418,321,663.14,45
3
Xavier Berenguel
Xavier Berenguel 
ESP2591
  
 PB
 
10,665,1311,431,693.17,02
4
Cláudio Resende
Cláudio Resende 
POR2469
  
 PB
 
11,095,607,811,572.58,49
5
Cédric Bouele
Cédric Bouele ('85)
SUI2446
  
 PB
 
9,874,757,421,482.55,15
6
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL2313
  
 PB
 
11,145,249,411,393.01,92
7
Carlos Santos
Carlos Santos ('86)
POR2213
  
 PB
 
10,914,4410,461,483.13,73
8
Ryan Hill
Ryan Hill ('83)
GBR1885
  
 PB
 
12,014,468,571,483.20,03
9
Ronan Chardonneau
Ronan Chardonneau 
FRA1790
  
 PB
 
12,104,456,401,303.00,08
Pablo Fortes
Pablo Fortes 
ESPDNF
  
 
 
9,79
M35 Cross 8 km    
20.2.

Finale A

Finale
20.2.
1
Rui Teixeira
Rui Teixeira ('82)
POR24:59
  
 
2
Bruno Paixão
Bruno Paixão ('84)
POR25:40
  
 
3
Pedro Javier Vega
Pedro Javier Vega ('82)
ESP25:47
  
 
4
Cristian Benítez
Cristian Benítez ('87)
ESP25:58
  
 
5
Antonio Teijido
Antonio Teijido ('86)
ESP26:08
  
 
6
Mathias Stjernlöf
Mathias Stjernlöf ('86)
SWE26:59
  
 
7
Hélder Pires
Hélder Pires ('86)
POR27:51
  
 
8
Ionu-Iulian Parju
Ionu-Iulian Parju 
ROU28:06
  
 
9
Nuno Fernandes
Nuno Fernandes 
POR28:20
  
 
10
André Adriano
André Adriano 
POR28:22
  
 
11
Marco Pinto
Marco Pinto ('82)
POR28:52
  
 
12
Hugo Alves
Hugo Alves 
POR29:35
  
 
13
Bruno Pires
Bruno Pires 
POR30:14
  
 
14
Ruben Gonzalez
Ruben Gonzalez 
ESP30:24
  
 
15
Sérgio Lima
Sérgio Lima 
POR30:47
  
 
16
Jose Serra
Jose Serra 
ESP31:13
  
 
17
Luis Dantas
Luis Dantas 
POR31:22
  
 
18
Mário Ribeiro
Mário Ribeiro 
POR31:33
  
 
19
João Monteiro
João Monteiro 
POR32:09
  
 
20
José Veiga
José Veiga 
POR34:03
  
 
21
António Pinto
António Pinto ('66)
POR36:12
  
 
K35 60 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Amélie Huyghes
Amélie Huyghes ('82)
FRA7.73
  
 
2
Sandy Delemarle
Sandy Delemarle ('86)
FRA7.98
  
 
3
Estibaliz Aguilar
Estibaliz Aguilar 
ESP8.20
  
 PB
4
Alina Bobos Dragusin
Alina Bobos Dragusin 
ROU8.22
  
 PB
5
Gemma Thompson
Gemma Thompson ('86)
IRL8.26
  
 PB
6
Lyudmyla Shcherbyna
Lyudmyla Shcherbyna ('82)
UKR8.43
  
 
7
Veronika Kuerová
Veronika Kuerová 
CZE8.46
  
 
8
Isabel Hernández
Isabel Hernández ('84)
ESP8.55
  
 
Indledende heats23.2.
Indledende 1
23.2.
23.2.
1
Sandy Delemarle
Sandy Delemarle ('86)
FRA7.95
Q
  
 
2
Gemma Thompson
Gemma Thompson ('86)
IRL8.33
Q
  
 PB
3
Veronika Kuerová
Veronika Kuerová 
CZE8.41
Q
  
 PB
4
Lyudmyla Shcherbyna
Lyudmyla Shcherbyna ('82)
UKR8.42
q
  
 SB
5
Isabel Hernández
Isabel Hernández ('84)
ESP8.52
q
  
 PB
Indledende 2
23.2.
23.2.
1
Amélie Huyghes
Amélie Huyghes ('82)
FRA7.70
Q
  
 SB
2
Estibaliz Aguilar
Estibaliz Aguilar 
ESP8.25
Q
  
 PB
3
Alina Bobos Dragusin
Alina Bobos Dragusin 
ROU8.27
Q
  
 PB
4
Rosario María Gil
Rosario María Gil 
ESP8.57
  
 PB
5
Filipa Cancela
Filipa Cancela 
POR9.02
  
 PB
6
Amélie Lukas
Amélie Lukas 
FRA9.59
  
 PB
K35 200 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Sandy Delemarle
Sandy Delemarle ('86)
FRA25.99
  
 
2
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER27.41
  
 PB
3
Estibaliz Aguilar
Estibaliz Aguilar 
ESP27.49
  
 PB
4
Veronika Kuerová
Veronika Kuerová 
CZE27.63
  
 
5
Rosario María Gil
Rosario María Gil 
ESP27.88
  
 PB
6
Jodie Albrow
Jodie Albrow ('82)
GBR28.82
  
 
Indledende heats25.2.
Indledende 1
25.2.
25.2.
1
Veronika Kuerová
Veronika Kuerová 
CZE27.53
Q
  
 PB
2
Estibaliz Aguilar
Estibaliz Aguilar 
ESP28.02
q
  
 PB
3
Jodie Albrow
Jodie Albrow ('82)
GBR28.21
q
  
 PB
4
Filipa Cancela
Filipa Cancela 
POR29.04
  
 PB
5
Amélie Lukas
Amélie Lukas 
FRA32.04
  
 PB
Indledende 2
25.2.
25.2.
1
Sandy Delemarle
Sandy Delemarle ('86)
FRA26.14
Q
  
 
2
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER27.50
q
  
 PB
3
Rosario María Gil
Rosario María Gil 
ESP28.08
q
  
 PB
4
Isabel Hernández
Isabel Hernández ('84)
ESP29.02
  
 PB
K35 400 m    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER1:01.48
  
 PB
2
Elisa Masci
Elisa Masci ('84)
ITA1:01.76
  
 PB
3
Veronika Kuerová
Veronika Kuerová 
CZE1:03.05
  
 PB
4
Tamara De Los Ángeles Vela
Tamara De Los Ángeles Vela ('82)
ESP1:04.00
  
 PB
5
Jodie Albrow
Jodie Albrow ('82)
GBR1:04.68
  
 PB
6
Filipa Cancela
Filipa Cancela 
POR1:05.61
  
 
Indledende heats21.2.
Indledende 1
21.2.
21.2.
1
Elisa Masci
Elisa Masci ('84)
ITA1:02.46
Q
  
 PB
2
Jodie Albrow
Jodie Albrow ('82)
GBR1:05.31
q
  
 PB
3
Emilie Bernachot Compain
Emilie Bernachot Compain 
FRA1:05.53
  
 PB
4
Jennifer Temple
Jennifer Temple 
GBR1:12.70
  
 PB
5
Amélie Lukas
Amélie Lukas 
FRA1:14.80
  
 PB
Indledende 2
21.2.
21.2.
1
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER1:02.70
Q
  
 PB
2
Tamara De Los Ángeles Vela
Tamara De Los Ángeles Vela ('82)
ESP1:04.07
q
  
 PB
3
Veronika Kuerová
Veronika Kuerová 
CZE1:04.28
q
  
 PB
4
Filipa Cancela
Filipa Cancela 
POR1:04.88
q
  
 PB
K35 800 m    
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Mary Horgan
Mary Horgan ('85)
IRL2:14.19
  
 
2
Raquel Suárez
Raquel Suárez ('82)
ESP2:25.03
  
 PB
3
Krisztina Eszter Hazay
Krisztina Eszter Hazay ('86)
HUN2:25.76
  
 PB
4
Evelyn Ortiz
Evelyn Ortiz ('83)
CHI2:28.89
  
 PB
5
Emilie Bernachot Compain
Emilie Bernachot Compain 
FRA2:40.26
  
 PB
6
Carla Cantante
Carla Cantante 
POR2:42.37
  
 PB
7
Jennifer Temple
Jennifer Temple 
GBR2:42.70
  
 PB
K35 1500 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Alexis Dodd
Alexis Dodd ('84)
GBR4:56.03
  
 PB
2
Itxaso Escondrillas
Itxaso Escondrillas ('85)
ESP4:56.07
  
 PB
3
Raquel Suárez
Raquel Suárez ('82)
ESP4:56.36
  
 PB
4
Marie Martinez
Marie Martinez ('83)
FRA4:58.44
  
 PB
5
Ana Lourenço
Ana Lourenço ('83)
POR5:12.39
  
 PB
6
Laura Mathews
Laura Mathews 
USA5:15.29
  
 PB
7
Evelyn Ortiz
Evelyn Ortiz ('83)
CHI5:18.36
  
 PB
8
Carla Cantante
Carla Cantante 
POR5:34.06
  
 PB
9
Adelaida Benítez
Adelaida Benítez 
ESP6:15.57
  
 PB
K35 3000 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Andreia Santos
Andreia Santos ('85)
POR10:04.13
  
 SB
2
Raquel Trabuco
Raquel Trabuco ('86)
POR10:16.00
  
 PB
3
Raquel Suárez
Raquel Suárez ('82)
ESP10:16.48
  
 PB
4
Marie Martinez
Marie Martinez ('83)
FRA10:19.63
  
 
5
Begoña Dominguez
Begoña Dominguez ('84)
ESP10:22.10
  
 PB
6
Irene Gorban
Irene Gorban ('84)
FRA10:52.18
  
 PB
7
Tánia Fernandes
Tánia Fernandes ('85)
POR10:54.91
  
 PB
8
Victorina Losada
Victorina Losada 
ESP11:12.83
  
 PB
9
Sandra Maciel
Sandra Maciel 
POR12:16.82
  
 PB
K35 60 m hæk 84.0 cm    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Catriona Pennet
Catriona Pennet ('83)
GBR9.32
  
 
2
Sandra Borges
Sandra Borges ('83)
POR9.85
  
 PB
3
Laura Cantalejo
Laura Cantalejo 
ESP12.34
  
 PB
Lyudmyla Shcherbyna
Lyudmyla Shcherbyna ('82)
UKR DNF
  
 
K35 Højdespring    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
Beatriz Ferrando
Beatriz Ferrando ('86)
ESP1.68
  
 SB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.58
  O
1.61
  O
1.65
  O
1.68
XXO
1.70
XXX
 
2
Christina Stevenson
Christina Stevenson ('82)
SWE1.58
  
NR40 PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXO
1.58
  O
1.61
XXX
  
4
Magdolna Kresz
Magdolna Kresz ('83)
HUN1.50
  
 PB
 
1.40 PB
  O
1.45 PB
  O
1.50 PB
  O
1.55
XXX
    
6
Giovanna Pia Antonini
Giovanna Pia Antonini 
ITA1.40
  
 PB
 
1.35 PB
 XO
1.40 PB
XXO
1.45
XXX
     
K35 Stangspring    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Giorgia Vian
Giorgia Vian ('84)
ITA3.80
  
 SB
 
3.40
  O
3.60
  O
3.80
  O
3.90
XXX
    
2
Patricia Hidalgo
Patricia Hidalgo 
ESP3.10
  
 PB
 
2.80 PB
  O
3.00 PB
  O
3.10 PB
 XO
3.20
XXX
    
3
Marta Gonzalez
Marta Gonzalez 
ESP2.80
  
 PB
 
2.60 PB
  O
2.70 PB
  O
2.80 PB
  O
2.90
XXX
    
K35 Længdespring    
Inde 21.2.

Finale A

Finale
Inde 21.2.
1
Ciara Kearns
Ciara Kearns ('84)
IRL5.39
  
 
 
5.395.225.245.31  X  X  
2
Magdolna Kresz
Magdolna Kresz ('83)
HUN5.18
  
 PB
 
5.08 PB  X5.12 PB5.105.18 PB5.00  
3
Aurica Zucht
Aurica Zucht ('82)
GER5.17
  
 PB
 
5.17 PB5.17 =PB5.145.004.924.97  
4
Christina Stevenson
Christina Stevenson ('82)
SWE4.93
  
 PB
 
  X4.93 PB  X4.704.724.69  
K35 Trespring     
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Sandra Borges
Sandra Borges ('83)
POR10.64
  
 PB
 
10.64 PB  X  X  X10.44  X  
K35 Kuglestød 4.0 kg    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN13.93
  
 
 
13.5413.9313.84  X13.38  X  
2
Maria Da Purificação Maciel Fernandes
Maria Da Purificação Maciel Fernandes 
POR10.75
  
 PB
 
10.53 PB10.69 PB10.2610.72 PB10.75 PB  X  
3
Marta Carballo
Marta Carballo 
ESP9.98
  
 PB
 
9.06 PB9.77 PB9.98 PB9.869.859.97  
4
Saida Busqueta
Saida Busqueta 
ESP9.71
  
 PB
 
9.18 PB  X9.28 PB9.41 PB  X9.71 PB  
5
Emma Conway
Emma Conway ('84)
IRL8.60
  
 PB
 
7.88 PB8.60 PB8.118.138.127.48  
6
Ágnes Stefanovits
Ágnes Stefanovits ('05)
HUN8.19
  
 PB
 
8.19 PB7.587.237.887.397.87  
K35 Diskoskast 1.0 kg    
23.2.

Finale A

Finale
23.2.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN43.75
  
 SB
 
43.75 SB42.7840.9141.6542.6143.55  
2
Saida Busqueta
Saida Busqueta 
ESP34.55
  
 PB
 
  X31.21 PB34.55 PB  X33.7333.77  
3
Ágnes Stefanovits
Ágnes Stefanovits ('05)
HUN30.78
  
 PB
 
29.14 PB  X29.14 =PB  X24.8730.78 PB  
4
Miriam Cruz Cardenas
Miriam Cruz Cardenas 
ESP25.28
  
 PB
 
  X17.03 PB17.87 PB22.58 PB25.28 PB21.28  
K35 Spydkast 600 gram    
27.2.

Finale A

Finale
27.2.
1
Ágnes Stefanovits
Ágnes Stefanovits ('05)
HUN24.22
  
 PB
 
16.80 PB24.22 PB21.7719.78  X21.89  
2
Carina Lindblom
Carina Lindblom ('83)
SWE19.25
  
 PB
 
  X18.98 PB17.00  X  X19.25 PB  
3
Lidia Ferreira
Lidia Ferreira 
POR11.34
  
 PB
 
8.36 PB9.94 PB9.44  X11.34 PB11.33  
K35 3000 m kapgang    
Inde 21.2.

Finale A

Finale
Inde 21.2.
1
Rosina Ramos
Rosina Ramos 
POR24:55.60
  
 PB
K35 5 km kapgang    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
Rosina Ramos
Rosina Ramos 
POR38:16
  
 PB
K35 Femkamp K35    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1
Sandra Borges
Sandra Borges ('83)
POR3073
  
 PB
 
9,585,168,071,412.45,76
2
Natálie Berreur
Natálie Berreur 
CZE2560
  
 PB
 
10,414,598,941,262.53,39
3
Laura Cantalejo
Laura Cantalejo 
ESP1889
  
 PB
 
12,663,896,761,353.02,59
K35 Cross 8 km    
20.2.

Finale A

Finale
20.2.
1
Andreia Santos
Andreia Santos ('85)
POR30:11
  
 
2
Begoña Dominguez
Begoña Dominguez ('84)
ESP32:10
  
 
3
Irene Gorban
Irene Gorban ('84)
FRA32:15
  
 
4
Tánia Fernandes
Tánia Fernandes ('85)
POR32:30
  
 
5
Victorina Losada
Victorina Losada 
ESP33:54
  
 
6
María López
María López 
ESP35:59
  
 
7
Sandra Maciel
Sandra Maciel 
POR37:00
  
 
8
Marina Cardona
Marina Cardona 
POR40:38
  
 
M40 60 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
ISR7.05
  
 SB
2
Boubacar Tall
Boubacar Tall ('81)
FRA7.20
  
 SB
3
Alberto Fernández
Alberto Fernández ('78)
ESP7.28
  
 SB
4
Marcin Marcinkowski
Marcin Marcinkowski ('81)
POL7.34
  
 =PB
5
Michele Zucca
Michele Zucca 
ITA7.36
  
 
6
Imad Rahoui
Imad Rahoui ('80)
MAR7.36
  
 PB
7
Glen Scullion
Glen Scullion ('78)
IRL7.50
  
 
Francis Obikwelu
Francis Obikwelu ('78)
POR DQ
  
 
Indledende heats23.2.
Indledende 1
23.2.
23.2.
1
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
ISR7.08
Q
  
 SB
2
Glen Scullion
Glen Scullion ('78)
IRL7.48
Q
  
 SB
3
Angel Abril
Angel Abril 
ESP7.89
  
 PB
4
Xavier-Thierry Corot
Xavier-Thierry Corot 
FRA7.94
  
 PB
5
Alexey Sokolov
Alexey Sokolov 
RUS8.26
  
 PB
6
Robert Dömös
Robert Dömös ('77)
AUT8.48
  
 PB
Indledende 2
23.2.
23.2.
1
Marcin Marcinkowski
Marcin Marcinkowski ('81)
POL7.34
Q
  
 PB
2
Alberto Fernández
Alberto Fernández ('78)
ESP7.35
Q
  
 SB
3
Imad Rahoui
Imad Rahoui ('80)
MAR7.38
q
  
 PB
4
Mariusz Gebski
Mariusz Gebski 
POL7.72
  
 PB
5
Francesco Nicotra
Francesco Nicotra ('78)
ITA7.88
  
 PB
6
Ivan Janko
Ivan Janko ('77)
SVK7.93
  
 
7
Aaron Bollu
Aaron Bollu ('78)
GBR8.06
  
 PB
Indledende 3
23.2.
23.2.
1
Francis Obikwelu
Francis Obikwelu ('78)
POR7.10
Q
  
 
2
Michele Zucca
Michele Zucca 
ITA7.28
Q
  
 PB
3
Boubacar Tall
Boubacar Tall ('81)
FRA7.29
q
  
 SB
4
Jesús Zarzuelo
Jesús Zarzuelo ('79)
ESP7.71
  
 SB
5
Justin Hubbard
Justin Hubbard 
GBR7.72
  
 PB
6
Laczko Balazs
Laczko Balazs 
HUN8.36
  
 PB
M40 200 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Ricardo Menendez
Ricardo Menendez ('78)
ESP22.85
  
 
2
Marco Veloso
Marco Veloso 
POR23.01
  
 
3
Miguel Gómez
Miguel Gómez ('82)
ESP23.17
  
 
4
Gavin Stephens
Gavin Stephens ('77)
GBR23.22
  
 
5
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
ISR23.55
  
 
6
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN23.61
  
 
Semifinale25.2.
Semi 1
25.2.
25.2.
1
Ricardo Menendez
Ricardo Menendez ('78)
ESP22.91
Q
  
 
2
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN23.18
q
  
 
3
Marcin Marcinkowski
Marcin Marcinkowski ('81)
POL23.35
  
 
4
Lucian Ghitoc
Lucian Ghitoc ('79)
ROU23.86
  
 
5
Sacha Ballesteros
Sacha Ballesteros ('80)
ESP24.90
  
 
6
Darren Towart
Darren Towart ('77)
GBR25.91
  
 
Semi 2
25.2.
25.2.
1
Gavin Stephens
Gavin Stephens ('77)
GBR23.14
Q
  
 
2
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
ISR23.26
q
  
 
3
Imad Rahoui
Imad Rahoui ('80)
MAR23.63
  
 
4
Oscar Iranzo
Oscar Iranzo ('77)
ESP24.61
  
 PB
5
Ivan Janko
Ivan Janko ('77)
SVK26.05
  
 
Semi 3
25.2.
25.2.
1
Marco Veloso
Marco Veloso 
POR22.85
Q
  
 PB
2
Miguel Gómez
Miguel Gómez ('82)
ESP23.17
q
  
 
3
Boubacar Tall
Boubacar Tall ('81)
FRA23.47
  
 
4
Justin Hubbard
Justin Hubbard 
GBR24.70
  
 
5
Mariusz Gebski
Mariusz Gebski 
POL25.46
  
 
6
Angel Abril
Angel Abril 
ESP25.67
  
 
Indledende heats25.2.
Indledende 1
25.2.
25.2.
1
Boubacar Tall
Boubacar Tall ('81)
FRA23.46
Q
  
 PB
2
Justin Hubbard
Justin Hubbard 
GBR24.62
Q
  
 PB
3
Angel Abril
Angel Abril 
ESP25.37
q
  
 PB
Alexey Sokolov
Alexey Sokolov 
RUS DNF
  
 
Indledende 2
25.2.
25.2.
1
Miguel Gómez
Miguel Gómez ('82)
ESP22.91
Q
  
 PB
2
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
ISR23.07
Q
  
 PB
3
Lucian Ghitoc
Lucian Ghitoc ('79)
ROU23.81
q
  
 PB
4
Mariusz Gebski
Mariusz Gebski 
POL25.19
q
  
 PB
5
Ivan Janko
Ivan Janko ('77)
SVK25.39
q
  
 PB
Indledende 3
25.2.
25.2.
1
Marcin Marcinkowski
Marcin Marcinkowski ('81)
POL23.27
Q
  
 PB
2
Imad Rahoui
Imad Rahoui ('80)
MAR23.45
Q
  
 SB
3
Sacha Ballesteros
Sacha Ballesteros ('80)
ESP24.38
q
  
 PB
4
Oscar Iranzo
Oscar Iranzo ('77)
ESP24.66
q
  
 PB
5
Robert Dömös
Robert Dömös ('77)
AUT29.33
  
 PB
Indledende 4
25.2.
25.2.
1
Ricardo Menendez
Ricardo Menendez ('78)
ESP22.77
Q
  
 PB
2
Gavin Stephens
Gavin Stephens ('77)
GBR22.89
Q
  
 PB
3
Michele Zucca
Michele Zucca 
ITA23.38
q
  
 PB
4
Manuel Gómez
Manuel Gómez ('77)
ESP25.80
  
 PB
5
Ricardo Santos
Ricardo Santos 
POR27.19
  
 PB
Indledende 5
25.2.
25.2.
1
Marco Veloso
Marco Veloso 
POR22.92
Q
  
 PB
2
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN23.09
Q
  
 PB
3
Darren Towart
Darren Towart ('77)
GBR25.66
q
  
 PB
4
Daniel Martos
Daniel Martos ('78)
ESP25.97
  
 PB
M40 400 m    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
Ricardo Menendez
Ricardo Menendez ('78)
ESP48.83
  
 PB
2
Jakub Adamczyk
Jakub Adamczyk ('79)
POL50.34
  
 PB
3
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN51.26
  
 
4
Ramón Borente
Ramón Borente ('78)
ESP51.55
  
 PB
5
Lucian Ghitoc
Lucian Ghitoc ('79)
ROU53.34
  
 
6
Javier Esgueva
Javier Esgueva ('81)
ESP54.64
  
 
Indledende heats21.2.
Indledende 1
21.2.
21.2.
1
Jakub Adamczyk
Jakub Adamczyk ('79)
POL53.18
Q
  
 SB
2
Javier Esgueva
Javier Esgueva ('81)
ESP53.52
q
  
 PB
3
Darren Towart
Darren Towart ('77)
GBR56.10
  
 PB
4
Daniel Belmonte
Daniel Belmonte ('81)
ESP58.05
  
 PB
5
Daniel Martos
Daniel Martos ('78)
ESP58.49
  
 PB
Indledende 2
21.2.
21.2.
1
Ricardo Menendez
Ricardo Menendez ('78)
ESP50.52
Q
  
 
2
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN51.05
q
  
 SB
3
Lucian Ghitoc
Lucian Ghitoc ('79)
ROU53.26
q
  
 PB
4
Oscar Iranzo
Oscar Iranzo ('77)
ESP55.46
  
 PB
5
Filipe Cunha
Filipe Cunha 
POR57.89
  
 PB
Indledende 3
21.2.
21.2.
1
Ramón Borente
Ramón Borente ('78)
ESP53.68
Q
  
 PB
2
Abdeslam Louah
Abdeslam Louah ('81)
ESP53.80
  
 PB
3
Alfonso Manuel Romero
Alfonso Manuel Romero ('80)
ESP56.50
  
 PB
M40 800 m    
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Abdeslam Louah
Abdeslam Louah ('81)
ESP1:55.72
  
 SB
2
Ramón Borente
Ramón Borente ('78)
ESP1:57.71
  
 PB
3
Amador Pena
Amador Pena ('81)
ESP1:59.58
  
 PB
4
Tony Calvo
Tony Calvo 
POR2:00.28
  
 PB
5
Florin Badea
Florin Badea 
ESP2:00.42
  
 PB
6
Keith Hutchinson
Keith Hutchinson ('80)
GBR2:00.75
  
 PB
7
Javier Esgueva
Javier Esgueva ('81)
ESP2:01.58
  
 PB
8
Peter Watkeys
Peter Watkeys ('81)
GBR2:08.65
  
 
Daniel Norberg
Daniel Norberg ('78)
SWE DNF
  
 
Indledende heats22.2.
Indledende 1
22.2.
22.2.
1
Abdeslam Louah
Abdeslam Louah ('81)
ESP2:03.72
Q
  
 
2
Ramón Borente
Ramón Borente ('78)
ESP2:04.96
Q
  
 PB
3
Daniel Arvidsson
Daniel Arvidsson ('77)
SWE2:05.66
  
 SB
4
Yevhen Kovaliukh
Yevhen Kovaliukh 
UKR2:08.49
  
 PB
5
Alberto Pueblas
Alberto Pueblas 
ESP2:09.76
  
 PB
6
Darren Towart
Darren Towart ('77)
GBR2:10.84
  
 
7
Francisco Javier Casanueva
Francisco Javier Casanueva 
ESP2:16.43
  
 PB
Indledende 2
22.2.
22.2.
1
Javier Esgueva
Javier Esgueva ('81)
ESP2:02.87
Q
  
 PB
2
Amador Pena
Amador Pena ('81)
ESP2:02.92
Q
  
 PB
3
Daniel Norberg
Daniel Norberg ('78)
SWE2:03.03
q
  
 SB
4
Peter Watkeys
Peter Watkeys ('81)
GBR2:03.84
q
  
 PB
5
César Rodríguez
César Rodríguez ('76)
ESP2:07.68
  
 PB
6
Bruno Carvalho
Bruno Carvalho 
POR2:22.52
  
 PB
Juan Antonio Gil
Juan Antonio Gil ('79)
ESP DNF
  
 
Indledende 3
22.2.
22.2.
1
Keith Hutchinson
Keith Hutchinson ('80)
GBR2:01.78
Q
  
 PB
2
Florin Badea
Florin Badea 
ESP2:02.32
Q
  
 PB
3
Tony Calvo
Tony Calvo 
POR2:02.61
q
  
 PB
4
Luigi Grassia
Luigi Grassia ('77)
ITA2:04.56
  
 PB
5
Alejandro Vera
Alejandro Vera 
ESP2:05.18
  
 PB
6
Ioulios Armaos
Ioulios Armaos 
GRE2:05.57
  
 PB
7
Daniel Belmonte
Daniel Belmonte ('81)
ESP2:14.79
  
 PB
8
Gustavo Emanuel Neves Couto
Gustavo Emanuel Neves Couto 
POR2:18.91
  
 PB
M40 1500 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Pablo Muñoz
Pablo Muñoz ('81)
ESP4:05.39
  
 
2
Abdeslam Louah
Abdeslam Louah ('81)
ESP4:06.11
  
 
3
Jonathan Stewart
Jonathan Stewart 
GBR4:07.35
  
 PB
4
Tony Calvo
Tony Calvo 
POR4:08.56
  
 PB
5
Martin Cunningham
Martin Cunningham ('78)
IRL4:09.49
  
 PB
6
Xabier Fernandez
Xabier Fernandez ('80)
ESP4:12.34
  
 PB
7
João Paulo Pereiro
João Paulo Pereiro 
POR4:18.09
  
 PB
8
César Rodríguez
César Rodríguez ('76)
ESP4:26.79
  
 PB
9
Yevhen Kovaliukh
Yevhen Kovaliukh 
UKR4:31.12
  
 PB
10
Tiago Marques
Tiago Marques ('77)
POR4:32.70
  
 PB
M40 3000 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Antonino Liuzzo
Antonino Liuzzo ('79)
ITA8:45.35
  
 PB
1
Nuno Costa
Nuno Costa ('86)
POR9:04.23
  
 SB
2
Ruben Diz
Ruben Diz ('79)
ESP8:47.82
  
 
2
João Paulo Pereiro
João Paulo Pereiro 
POR9:05.61
  
 PB
3
Bruno Lima
Bruno Lima ('81)
POR8:48.83
  
 SB
3
John Fitzgibbon
John Fitzgibbon ('80)
IRL9:05.74
  
 PB
4
Manuel Rodrigues
Manuel Rodrigues 
POR8:49.67
  
 PB
4
Ricardo Ferreira
Ricardo Ferreira 
POR9:35.65
  
 PB
5
David Kiefer
David Kiefer ('79)
GER8:53.61
  
 PB
5
Tiago Marques
Tiago Marques ('83)
POR9:44.01
  
 SB
6
Christofer Salmén
Christofer Salmén ('81)
SWE9:18.52
  
 SB
6
David Gamarra
David Gamarra 
ESP9:49.53
  
 PB
7
Hugo Sargento
Hugo Sargento 
POR9:53.90
  
 PB
7
Ronan Kearns
Ronan Kearns ('78)
IRL10:11.07
  
 PB
8
Nuno Pereira
Nuno Pereira ('78)
POR10:00.50
  
 PB
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom ('77)
SWE DNF
  
 
Daniel Arvidsson
Daniel Arvidsson ('77)
SWE DNF
  
 
M40 60 m hæk 99.1 cm    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Javier Rodríguez
Javier Rodríguez ('77)
ESP8.41
  
 PB
2
Samuel Fernandez
Samuel Fernandez 
ESP9.02
  
 PB
3
Darren Towart
Darren Towart ('77)
GBR10.12
  
 PB
4
Marko Jevti
Marko Jevti 
SRB10.55
  
 PB
5
Raul Garcia
Raul Garcia 
ESP10.57
  
 PB
M40 Højdespring    
Inde 21.2.

Finale A

Finale
Inde 21.2.
1
Roman Guliy
Roman Guliy 
POR1.86
  
 PB
 
1.70 PB
  O
1.75 PB
  O
1.80 PB
  O
1.83 PB
  O
1.86 PB
  O
1.91
XXX
  
2
Napoleon Papp
Napoleon Papp ('81)
HUN1.83
  
 PB
 
1.60 PB
  O
1.70 PB
  O
1.75 PB
  O
1.80 PB
  O
1.83 PB
  O
1.86
XXX
  
3
Jorge Alonso
Jorge Alonso ('80)
ESP1.75
  
 SB
 
1.65 SB
  O
1.70 SB
 XO
1.75 SB
  O
1.80
XXX
    
4
Tommy Bourscheid
Tommy Bourscheid ('77)
LUX1.75
  
 PB
 
1.60 PB
  O
1.65 PB
  O
1.70 PB
  O
1.75 PB
 XO
1.80
XXX
   
5
Daniel Giménez
Daniel Giménez ('78)
ESP1.70
  
 PB
 
1.55 PB
  O
1.60 PB
  O
1.65 PB
 XO
1.70 PB
 XO
1.75
XXX
   
6
José Maria Fernández
José Maria Fernández ('78)
ESP1.70
  
 PB
 
1.55 PB
  O
1.60 PB
  O
1.65 PB
  O
1.70 PB
XXO
1.75
XXX
   
7
Clint Nicholls
Clint Nicholls ('79)
GBR1.65
  
 PB
 
1.65 PB
  O
1.70
XXX
      
M40 Stangspring    
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
2
Gaspar Mateu
Gaspar Mateu ('77)
ESP4.40
  
 SB
 
3.60 SB
  O
4.00 SB
 XO
4.20 SB
  O
4.30
  X
4.40 SB
  O
4.50
  X
4.60
  XX
 
3
Jose Cobian
Jose Cobian 
ESP3.60
  
 PB
 
3.40 PB
  O
3.60 PB
  O
3.70
XXX
     
4
Jorge Sánchez
Jorge Sánchez 
ESP3.60
  
 PB
 
3.20 PB
  O
3.40 PB
XXO
3.60 PB
XXO
3.70
XXX
    
5
Enrique Torres
Enrique Torres 
ESP3.40
  
 PB
 
3.20 PB
  O
3.40 PB
 XO
3.60
XXX
     
M40 Trespring    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Ovidiu Ciurila
Ovidiu Ciurila ('78)
ROU13.73
  
 PB
 
13.47 PB  X  X13.73 PB  X13.73 =PB  
2
Janne Harju
Janne Harju ('79)
FIN13.44
  
 SB
 
13.24 SB13.44 SB  X11.58  X  X  
3
Jose Antonio Abia
Jose Antonio Abia 
ESP12.78
  
 PB
 
12.45 PB12.50 PB  X12.3612.78 PB12.66  
4
Antonio Andújar
Antonio Andújar 
ESP12.69
  
 PB
 
12.63 PB  X12.51  X12.69 PB12.51  
5
Stefan Rochelmeyer
Stefan Rochelmeyer ('82)
GER12.29
  
 PB
 
11.76 PB11.93 PB  X12.26 PB  X12.29 PB  
6
Sergio Herrería
Sergio Herrería 
ESP11.85
  
 PB
 
10.97 PB11.77 PB11.7111.3011.7611.85 PB  
7
Shachar Reichman
Shachar Reichman ('77)
ISR11.51
  
 PB
 
  X11.24 PB11.47 PB11.1411.3311.51 PB  
8
Aaron Bollu
Aaron Bollu ('78)
GBR10.67
  
 PB
 
10.67 PB10.55  X  X  –  –  
M40 Kuglestød 7.26 kg    
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Genro Paas
Genro Paas ('79)
EST15.62
  
 SB
 
15.1915.24  X  X  X15.62 SB  
2
Pavel Kuděj
Pavel Kuděj 
CZE14.49
  
 PB
 
14.01 PB14.19 PB  X14.49 PB13.56  X  
3
Coldea Sebastian
Coldea Sebastian ('81)
ROU14.33
  
 PB
 
13.88 PB14.20 PB14.33 PB13.7213.72  X  
4
Dominik Lewin
Dominik Lewin ('80)
GER14.06
  
 SB
 
14.06 SB14.0013.81  X13.93  X  
5
Pedro Jose Pernías
Pedro Jose Pernías ('80)
ESP13.40
  
 PB
 
12.61 PB13.33 PB13.1913.2013.1613.40 PB  
6
Sylvain Weiler
Sylvain Weiler 
FRA13.13
  
 PB
 
12.95 PB  X12.9113.13 PB12.8712.96  
7
Bruno Martins
Bruno Martins ('82)
POR12.99
  
 PB
 
12.58 PB12.3212.93 PB12.99 PB  X12.96  
8
Pedro Veloso
Pedro Veloso ('77)
POR12.57
  
 PB
 
12.57 PB12.4511.9712.4412.4811.82  
9
Luis Gavina
Luis Gavina 
POR12.39
  
 PB
 
11.44 PB12.39 PB  X     
10
Alexander Sommer
Alexander Sommer ('77)
GER12.20
  
 PB
 
11.78 PB  X12.20 PB     
M40 Diskoskast 2.0 kg    
24.2.

Finale A

Finale
24.2.
1
Sylvain Weiler
Sylvain Weiler 
FRA40.97
  
 PB
 
37.41 PB  X40.97 PB  X  X39.43  
2
Pavel Kuděj
Pavel Kuděj 
CZE40.89
  
 PB
 
37.48 PB39.61 PB38.0040.89 PB  X38.87  
3
Alexander Sommer
Alexander Sommer ('77)
GER39.86
  
 PB
 
37.08 PB38.87 PB39.86 PB39.1237.61  X  
4
Dominik Lewin
Dominik Lewin ('80)
GER39.68
  
 PB
 
35.17 PB37.82 PB37.84 PB39.68 PB37.75  X  
5
Luis Gavina
Luis Gavina 
POR37.17
  
 PB
 
37.17 PB35.04  X36.47  X36.98  
6
Kirian Perez
Kirian Perez 
ESP35.02
  
 PB
 
34.53 PB  X34.88 PB  X  X35.02 PB  
7
Ronny Boultgen
Ronny Boultgen ('80)
LUX33.95
  
 SB
 
33.90 SB33.95 SB33.41  X  X  X  
8
Andrzej Sulinski
Andrzej Sulinski ('77)
POL33.17
  
 PB
 
30.26 PB  X  X  X31.53 PB33.17 PB  
9
Bruno Martins
Bruno Martins ('82)
POR29.03
  
 PB
 
  X24.16 PB29.03 PB     
M40 Vægtkast 15.89 kg    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
Ignacio Fernandez
Ignacio Fernandez ('79)
ESP17.54
  
 PB
 
17.30 PB  X17.54 PB17.2417.4417.38  
2
Bruno Martins
Bruno Martins ('82)
POR13.76
  
 PB
 
13.40 PB  X12.78  X  X13.76 PB  
3
Andrzej Sulinski
Andrzej Sulinski ('77)
POL13.16
  
 PB
 
12.95 PB  X12.36  X  X13.16 PB  
4
Sylvain Weiler
Sylvain Weiler 
FRA12.83
  
 PB
 
12.60 PB12.2912.83 PB  –  –  –  
5
Carlos Solís
Carlos Solís 
ESP12.72
  
 PB
 
  X12.15 PB12.72 PB  X  X  X  
6
Luís Assunção
Luís Assunção 
POR11.79
  
 PB
 
  X11.79 PB  X  X  X  X  
M40 Hammerkast 7.26 kg    
21.2.

Finale A

Finale
21.2.
1
Ignacio Fernandez
Ignacio Fernandez ('79)
ESP57.65
  
 
 
57.6557.11  X  X57.3557.11  
2
Genro Paas
Genro Paas ('79)
EST51.48
  
 
 
51.48  X  X  X  X47.93  
3
Bruno Martins
Bruno Martins ('82)
POR47.63
  
 PB
 
  X46.74 PB46.6347.63 PB46.3245.57  
4
Sylvain Weiler
Sylvain Weiler 
FRA47.27
  
 PB
 
  X47.02 PB44.9546.8445.8747.27 PB  
5
Agostinho Silva
Agostinho Silva 
POR45.13
  
 PB
 
45.13 PB  X  X  X  X39.25  
6
Luís Assunção
Luís Assunção 
POR40.46
  
 PB
 
  X40.46 PB  X  X  X  X  
7
Vitor Rodrigues
Vitor Rodrigues 
POR39.90
  
 PB
 
37.95 PB39.14 PB  X  X39.90 PB37.23  
8
Pavel Kuděj
Pavel Kuděj 
CZE36.91
  
 PB
 
34.99 PB36.91 PB  X36.51  X  X  
M40 Spydkast 800 gram    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
Dominik Lewin
Dominik Lewin ('80)
GER50.22
  
 PB
 
45.58 PB48.81 PB50.22 PB47.1448.77  –  
2
Sylvain Weiler
Sylvain Weiler 
FRA45.57
  
 PB
 
45.00 PB43.4742.0544.0442.5645.57 PB  
3
Álvaro Carrillo
Álvaro Carrillo ('81)
ESP38.23
  
 PB
 
35.13 PB35.34 PB34.7938.23 PB37.2735.83  
4
Mariusz Gebski
Mariusz Gebski 
POL36.91
  
 PB
 
33.27 PB35.40 PB34.4536.82 PB31.0036.91 PB  
5
Darren Towart
Darren Towart ('77)
GBR35.80
  
 PB
 
35.12 PB33.4434.3635.80 PB  –  –  
M40 3000 m kapgang    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
Juan Manuel Morales
Juan Manuel Morales ('79)
ESP12:30.75
  
 PB
1
José Silva
José Silva 
POR15:11.43
  
 PB
2
Roland Landron
Roland Landron ('78)
FRA14:06.55
  
 PB
2
David Sánchez
David Sánchez 
ESP15:29.48
  
 PB
3
Giancarlo Bartocci
Giancarlo Bartocci 
ITA14:32.20
  
 PB
3
Laurent Augustin
Laurent Augustin 
FRA15:53.66
  
 PB
4
Marínos Lítras
Marínos Lítras ('80)
GRE15:07.04
  
 PB
4
Cédric Bouele
Cédric Bouele ('85)
SUI17:48.99
  
 PB
5
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL18:48.45
  
 PB
Pedro Luis Santos
Pedro Luis Santos 
ESP DQ
  
 
M40 5 km kapgang    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
Juan Manuel Morales
Juan Manuel Morales ('79)
ESP21:06
  
 PB
2
Jose Ignacio
Jose Ignacio 
ESP21:13
  
 PB
3
Roland Landron
Roland Landron ('78)
FRA23:41
  
 PB
4
Marínos Lítras
Marínos Lítras ('80)
GRE24:53
  
 PB
5
Giancarlo Bartocci
Giancarlo Bartocci 
ITA25:08
  
 PB
6
Gennaro De Lello
Gennaro De Lello ('79)
ITA27:43
  
 PB
7
David Cervello
David Cervello ('77)
ESP27:51
  
 PB
8
Nelson Fonseca
Nelson Fonseca 
POR31:17
  
 PB
Francesco Scafuro
Francesco Scafuro ('77)
ITA DQ
  
 
M40 Femkamp M40    
Inde 25.2.

Finale A

Finale
Inde 25.2.
1
Jorge Sánchez
Jorge Sánchez 
ESP3534
  
 PB
 
9,046,0411,201,723.03,60
2
Pieter Quartier
Pieter Quartier ('81)
BEL3406
  
 PB
 
8,965,909,431,662.57,28
3
Kirian Perez
Kirian Perez 
ESP3401
  
 PB
 
9,526,0811,081,693.03,96
4
Clint Nicholls
Clint Nicholls ('79)
GBR3377
  
 PB
 
9,125,919,151,783.05,93
5
Valerio Terreni
Valerio Terreni ('78)
ITA2985
  
 PB
 
9,155,4910,081,603.27,14
6
André Assunção
André Assunção 
POR2966
  
 PB
 
10,336,228,371,633.12,33
7
Víctor Méndez
Víctor Méndez 
ESP2609
  
 PB
 
10,254,519,601,573.13,12
8
Matthew Dalton
Matthew Dalton 
GBR2435
  
 PB
 
9,855,217,291,573.43,96
9
José Maria Fernández
José Maria Fernández ('78)
ESP2348
  
 PB
 
10,865,436,791,513.26,87
10
Federico Giotti
Federico Giotti 
ITA2185
  
 PB
 
10,695,4910,041,60DNF
11
Slawomir Gluszek
Slawomir Gluszek ('81)
POL1931
  
 PB
 
12,374,558,421,453.34,13
Rubén Berenguel
Rubén Berenguel 
ESPDNF
  
 
 
15,01
M40 Cross 8 km    
20.2.

Finale A

Finale
20.2.
1
Ruben Diz
Ruben Diz ('79)
ESP26:02
  
 
2
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom ('77)
SWE26:25
  
 
3
Nuno Costa
Nuno Costa ('95)
POR27:16
  
 
4
Bruno Lima
Bruno Lima ('81)
POR28:00
  
 
5
John Fitzgibbon
John Fitzgibbon ('80)
IRL28:04
  
 
6
Christofer Salmén
Christofer Salmén ('81)
SWE28:26
  
 
7
Tiago Marques
Tiago Marques ('77)
POR29:05
  
 
8
Juan Emilio Miras
Juan Emilio Miras 
ESP29:11
  
 
9
Michele Checcacci
Michele Checcacci 
ITA29:24
  
 
10
Jose Miguel Garcia
Jose Miguel Garcia 
ESP29:34
  
 
11
Diamantino Martins
Diamantino Martins 
POR29:50
  
 
12
Juan Francisco Carrillo
Juan Francisco Carrillo ('78)
ESP29:55
  
 
13
Stephen Hunter
Stephen Hunter ('80)
IRL29:58
  
 
14
Marco Daniel Alves
Marco Daniel Alves 
POR30:35
  
 
15
Ronan Kearns
Ronan Kearns ('78)
IRL30:53
  
 
16
Aurelian Zagrean
Aurelian Zagrean ('76)
ROU31:04
  
 
17
Raul Griñan
Raul Griñan ('79)
ESP31:07
  
 
18
Ihor Hubenko
Ihor Hubenko 
UKR31:11
  
 
19
Juan Fernández
Juan Fernández 
ESP31:27
  
 
20
Nelson Fonseca
Nelson Fonseca 
POR31:30
  
 
21
Jose Enrique Frutos
Jose Enrique Frutos 
ESP31:40
  
 
22
Eduardo Pacheco
Eduardo Pacheco 
POR32:05
  
 
23
André Silva
André Silva ('02)
POR32:43
  
 
24
Ivan Trujillo
Ivan Trujillo 
ESP36:08
  
 
25
Sabin Lungoci
Sabin Lungoci 
ROU36:27
  
 
26
João Caldeira
João Caldeira 
POR36:37
  
 
27
Bruno Santos
Bruno Santos 
POR36:59
  
 
28
Marco Leal
Marco Leal 
POR37:08
  
 
29
Csaba Bognar
Csaba Bognar 
HUN37:33
  
 
Ricardo Ribas
Ricardo Ribas ('77)
POR DNF
  
 
Nuno Pereira
Nuno Pereira ('78)
POR DNF
  
 
K40 60 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER7.86
  
 
2
Mareike Metz
Mareike Metz ('81)
GER7.87
  
 PB
3
Avril Dillon
Avril Dillon ('79)
IRL7.88
  
 
4
Kseniia Yatsenko
Kseniia Yatsenko ('79)
UKR8.13
  
 =PB
5
Serena Caravelli
Serena Caravelli ('79)
ITA8.14
  
 =PB
6
Kathryn McDevitt
Kathryn McDevitt ('80)
IRL8.21
  
 PB
7
Sinead O'Regan
Sinead O'Regan ('79)
IRL8.21
  
 
8
Ernesta Karaškienė
Ernesta Karaškienė ('79)
LTU8.26
  
 
Indledende heats23.2.
Indledende 1
23.2.
23.2.
1
Avril Dillon
Avril Dillon ('79)
IRL7.87
Q
  
 PB
2
Mareike Metz
Mareike Metz ('81)
GER7.96
Q
  
 PB
3
Ernesta Karaškienė
Ernesta Karaškienė ('79)
LTU8.21
q
  
 SB
4
Isabel Gama
Isabel Gama 
POR8.72
  
 PB
5
Sonia Bocanegra
Sonia Bocanegra 
ESP8.76
  
 PB
Indledende 2
23.2.
23.2.
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER7.94
Q
  
 
2
Kseniia Yatsenko
Kseniia Yatsenko ('79)
UKR8.13
Q
  
 PB
3
Kathryn McDevitt
Kathryn McDevitt ('80)
IRL8.35
q
  
 PB
4
Maria Isabel Martin
Maria Isabel Martin 
ESP8.67
  
 PB
5
Lynsey Brown
Lynsey Brown ('81)
IRL8.82
  
 
6
Aude Riboni
Aude Riboni 
SUI10.18
  
 PB
Indledende 3
23.2.
23.2.
1
Serena Caravelli
Serena Caravelli ('79)
ITA8.14
Q
  
 PB
2
Sinead O'Regan
Sinead O'Regan ('79)
IRL8.15
Q
  
 =PB
3
Beret Fabienne
Beret Fabienne 
FRA8.55
  
 PB
4
Magda Mello
Magda Mello 
POR8.65
  
 PB
5
Ashling Matthews
Ashling Matthews ('80)
IRL8.74
  
 
6
María Mesías
María Mesías 
ESP8.82
  
 PB
7
Lea Preissl
Lea Preissl 
AUT8.89
  
 PB
8
Claudia Perez
Claudia Perez 
ESP8.98
  
 PB
K40 200 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE26.06
  
 
2
Carolina García
Carolina García ('79)
ESP26.07
  
 
3
Teresa Torres
Teresa Torres ('82)
ESP26.15
  
 SB
4
Marta Prado Ungo
Marta Prado Ungo 
ESP26.77
  
 
5
Susie McLoughlin
Susie McLoughlin ('77)
GBR27.01
  
 
6
Sinead O'Regan
Sinead O'Regan ('79)
IRL27.27
  
 
Semifinale25.2.
Semi 1
25.2.
25.2.
1
Carolina García
Carolina García ('79)
ESP25.85
Q
  
 SB
1
Teresa Torres
Teresa Torres ('82)
ESP26.23
Q
  
 SB
2
Susie McLoughlin
Susie McLoughlin ('77)
GBR26.65
q
  
 SB
3
Sinead O'Regan
Sinead O'Regan ('79)
IRL26.66
q
  
 
4
Elisabet Ruz
Elisabet Ruz ('77)
ESP28.14
  
 
5
Magda Mello
Magda Mello 
POR28.32
  
 
6
Goretti Diaz
Goretti Diaz 
ESP29.09
  
 
Semi 2
25.2.
25.2.
2
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE26.22
q
  
 
3
Laura Rodas
Laura Rodas ('79)
ESP26.93
  
 
4
Karen Burles
Karen Burles ('77)
GBR27.85
  
 
5
Cristina Isabel Costa
Cristina Isabel Costa 
POR28.45
  
 
6
Elena Vidal
Elena Vidal 
ESP28.62
  
 
Semi 3
25.2.
25.2.
1
Marta Prado Ungo
Marta Prado Ungo 
ESP26.48
Q
  
 =PB
2
Kathryn McDevitt
Kathryn McDevitt ('80)
IRL26.91
  
 
3
Carol Holt
Carol Holt ('77)
GBR27.59
  
 
4
María Mesías
María Mesías 
ESP28.23
  
 
5
Concha Novais
Concha Novais 
ESP28.37
  
 PB
Indledende heats25.2.
Indledende 1
25.2.
25.2.
1
Carolina García
Carolina García ('79)
ESP25.93
Q
  
 SB
2
Kseniia Yatsenko
Kseniia Yatsenko ('79)
UKR26.29
Q
  
 PB
3
Karen Burles
Karen Burles ('77)
GBR27.49
q
  
 PB
4
Maria Isabel Martin
Maria Isabel Martin 
ESP29.65
  
 PB
5
María Luisa Baena
María Luisa Baena 
ESP29.94
  
 PB
6
Manuela Borges
Manuela Borges 
POR30.87
  
 PB
Indledende 2
25.2.
25.2.
1
Susie McLoughlin
Susie McLoughlin ('77)
GBR26.70
Q
  
 SB
2
Kathryn McDevitt
Kathryn McDevitt ('80)
IRL26.84
Q
  
 
3
Elisabet Ruz
Elisabet Ruz ('77)
ESP27.80
q
  
 PB
4
María Mesías
María Mesías 
ESP28.19
q
  
 PB
5
Cristina Isabel Costa
Cristina Isabel Costa 
POR28.40
q
  
 PB
6
Claudia Perez
Claudia Perez 
ESP29.46
  
 PB
Indledende 3
25.2.
25.2.
1
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE25.85
Q
  
NR40 SB
2
Marta Prado Ungo
Marta Prado Ungo 
ESP26.48
Q
  
 PB
3
Magda Mello
Magda Mello 
POR27.82
q
  
 PB
4
Elena Vidal
Elena Vidal 
ESP27.94
q
  
 PB
5
Elena Zabrodina
Elena Zabrodina 
RUS31.40
  
 PB
Indledende 4
25.2.
25.2.
1
Teresa Torres
Teresa Torres ('82)
ESP26.52
Q
  
 SB
2
Sinead O'Regan
Sinead O'Regan ('79)
IRL26.69
Q
  
 
3
Goretti Diaz
Goretti Diaz 
ESP28.70
q
  
 PB
4
Maaike Janssen
Maaike Janssen 
NED29.48
  
 PB
5
Grace Tong 
Grace Tong  ('77)
HKG31.38
  
 PB
Indledende 5
25.2.
25.2.
1
Laura Rodas
Laura Rodas ('79)
ESP26.73
Q
  
 SB
2
Carol Holt
Carol Holt ('77)
GBR27.41
Q
  
 PB
3
Concha Novais
Concha Novais 
ESP28.45
q
  
 PB
4
Ashling Matthews
Ashling Matthews ('80)
IRL30.07
  
 SB
5
Aude Riboni
Aude Riboni 
SUI36.01
  
 PB
K40 400 m    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL58.39
  
 PB
2
Liz Amos
Liz Amos ('77)
GBR59.14
  
 PB
3
Amanda Vazquez
Amanda Vazquez ('78)
ESP1:00.18
  
 PB
4
Elisabet Ruz
Elisabet Ruz ('77)
ESP1:00.84
  
 PB
5
Carolina Gamez
Carolina Gamez ('82)
ESP1:03.61
  
 PB
6
Emily Waldron O'Connor
Emily Waldron O'Connor ('79)
IRL1:05.02
  
 PB
Indledende heats21.2.
Indledende 1
21.2.
21.2.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL1:00.19
Q
  
 
2
Carolina Gamez
Carolina Gamez ('82)
ESP1:04.02
q
  
 PB
3
Karin Rabl
Karin Rabl ('78)
AUT1:06.69
  
 PB
4
Ilona Burchard
Ilona Burchard 
POL1:07.81
  
 PB
5
Maaike Janssen
Maaike Janssen 
NED1:09.09
  
 PB
Indledende 2
21.2.
21.2.
1
Liz Amos
Liz Amos ('77)
GBR1:00.89
Q
  
 PB
2
Elisabet Ruz
Elisabet Ruz ('77)
ESP1:02.08
q
  
 PB
3
Amanda Vazquez
Amanda Vazquez ('78)
ESP1:02.90
q
  
 PB
4
Emily Waldron O'Connor
Emily Waldron O'Connor ('79)
IRL1:05.78
q
  
 PB
K40 800 m    
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL2:17.51
  
 
2
Zoe Doyle
Zoe Doyle ('78)
GBR2:18.59
  
 PB
3
Marta Aló
Marta Aló 
ITA2:22.08
  
 PB
4
Kätlin Jakk
Kätlin Jakk ('79)
EST2:24.99
  
 PB
5
Olivia Monzon
Olivia Monzon 
FRA2:25.56
  
 PB
6
Marina De Benito
Marina De Benito ('79)
ESP2:25.71
  
 PB
7
Sandra Teixeira
Sandra Teixeira ('78)
POR2:27.15
  
 SB
8
Maria Magdalena Llerena
Maria Magdalena Llerena ('78)
ESP2:31.51
  
 PB
9
Ilona Burchard
Ilona Burchard 
POL2:32.88
  
 PB
Indledende heats22.2.
Indledende 1
22.2.
22.2.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL2:28.59
Q
  
 
2
Kätlin Jakk
Kätlin Jakk ('79)
EST2:29.62
Q
  
 PB
3
Sandra Teixeira
Sandra Teixeira ('78)
POR2:33.14
q
  
 SB
4
Maria Magdalena Llerena
Maria Magdalena Llerena ('78)
ESP2:35.55
q
  
 PB
5
Sonia Gonzalez
Sonia Gonzalez 
ESP2:46.22
  
 PB
Indledende 2
22.2.
22.2.
1
Olivia Monzon
Olivia Monzon 
FRA2:29.42
Q
  
 PB
2
Marta Aló
Marta Aló 
ITA2:29.71
Q
  
 PB
3
Marina De Benito
Marina De Benito ('79)
ESP2:29.82
q
  
 PB
4
Zoe Doyle
Zoe Doyle ('78)
GBR2:30.24
q
  
 PB
5
Ilona Burchard
Ilona Burchard 
POL2:34.89
q
  
 PB
K40 1500 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Denise Toner
Denise Toner ('78)
IRL4:32.70
  
 
2
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL4:39.24
  
 
3
Raquel Hernández
Raquel Hernández ('78)
ESP4:40.55
  
 PB
4
Zoe Doyle
Zoe Doyle ('78)
GBR4:41.50
  
 PB
5
Anna Bové
Anna Bové ('78)
ESP4:49.45
  
 SB
6
Olivia Monzon
Olivia Monzon 
FRA4:52.99
  
 PB
7
Gisela Arrieta
Gisela Arrieta 
ESP4:57.79
  
 PB
8
Kätlin Jakk
Kätlin Jakk ('79)
EST5:01.53
  
 PB
9
Noelia Muñoz
Noelia Muñoz ('81)
ESP5:18.54
  
 PB
10
Irene Reichl
Irene Reichl ('79)
AUT5:24.61
  
 PB
11
Sonia Gonzalez
Sonia Gonzalez 
ESP5:48.30
  
 PB
K40 3000 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Denise Toner
Denise Toner ('78)
IRL9:55.99
  
 
2
Raquel Hernández
Raquel Hernández ('78)
ESP10:15.33
  
 
3
Anna Bové
Anna Bové ('78)
ESP10:16.87
  
 SB
4
Zoe Doyle
Zoe Doyle ('78)
GBR10:28.42
  
 PB
5
Karina Callón
Karina Callón ('80)
ESP10:37.57
  
 PB
6
Olivia Monzon
Olivia Monzon 
FRA10:41.23
  
 PB
7
Noelia Muñoz
Noelia Muñoz ('81)
ESP11:08.18
  
 PB
8
Irene Reichl
Irene Reichl ('79)
AUT11:40.14
  
 PB
K40 60 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Mareike Metz
Mareike Metz ('81)
GER8.85
  
 PB
2
Avril Dillon
Avril Dillon ('79)
IRL8.90
  
 PB
3
Serena Caravelli
Serena Caravelli ('79)
ITA8.97
  
 PB
4
Marina Banovi
Marina Banovi 
CRO8.98
  
 PB
5
Leanne Buxton
Leanne Buxton ('78)
GBR9.37
  
 
6
Maria Torres
Maria Torres 
ESP9.50
  
 PB
7
Wendy Visser
Wendy Visser ('81)
NED9.58
  
 PB
8
Rute Sousa
Rute Sousa 
POR10.38
  
 PB
Indledende heats25.2.
Indledende 1
25.2.
25.2.
1
Marina Banovi
Marina Banovi 
CRO9.12
Q
  
 PB
2
Serena Caravelli
Serena Caravelli ('79)
ITA9.23
Q
  
 PB
3
Maria Torres
Maria Torres 
ESP9.53
Q
  
 PB
4
Wendy Visser
Wendy Visser ('81)
NED9.72
q
  
 PB
5
Isabel Gama
Isabel Gama 
POR10.74
  
 PB
Indledende 2
25.2.
25.2.
1
Avril Dillon
Avril Dillon ('79)
IRL9.03
Q
  
 PB
2
Mareike Metz
Mareike Metz ('81)
GER9.08
Q
  
 PB
3
Leanne Buxton
Leanne Buxton ('78)
GBR9.31
Q
  
 PB
4
Rute Sousa
Rute Sousa 
POR10.60
q
  
 PB
5Marie-Louise Levy PaezMarie-Louise Levy Paez ('79)SWE10.76
  
 
K40 Højdespring    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER1.55
  
 PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXO
1.58
  X
   
2
Rute Sousa
Rute Sousa 
POR1.40
  
 PB
 
1.30 PB
  O
1.35 PB
  O
1.40 PB
 XO
1.45
XXX
    
K40 Stangspring    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Lucía Ferreiro
Lucía Ferreiro 
ESP3.20
  
 PB
 
2.60 PB
 XO
2.80 PB
  O
3.00 PB
  O
3.10 PB
  O
3.20 PB
 XO
3.30
XXX
  
2
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER2.60
  
 PB
 
2.20 PB
  O
2.40 PB
  O
2.60 PB
XXO
2.70
XXX
    
K40 Længdespring    
Inde 21.2.

Finale A

Finale
Inde 21.2.
1
Mareike Metz
Mareike Metz ('81)
GER5.46
  
 PB
 
5.16  X5.46 PB5.44  –  –  
2
Eugenie Reche-Boncoeur
Eugenie Reche-Boncoeur 
FRA5.24
  
 PB
 
5.06 PB5.025.24 PB3.79  –  –  
3
Sara Lázaro
Sara Lázaro 
ESP5.00
  
 PB
 
4.68 PB4.72 PB5.00 PB4.95  X4.78  
4
María Muñoz
María Muñoz ('79)
ESP4.98
  
 PB
 
4.89 PB4.98 PB4.80  X4.844.77  
5
Ernesta Karaškienė
Ernesta Karaškienė ('79)
LTU4.85
  
 SB
 
4.85 SB4.804.51  –  –  –  
6
Yolanda Gómez
Yolanda Gómez ('78)
ESP4.84
  
 PB
 
4.64 PB4.80 PB4.84 PB  X  X4.68  
7
Wendy Visser
Wendy Visser ('81)
NED4.68
  
 PB
 
4.56 PB  X4.57 PB4.56  X4.68 PB  
8
Elena Zabrodina
Elena Zabrodina 
RUS4.29
  
 PB
 
4.04 PB4.24 PB4.124.104.29 PB3.78  
9
Sonia Bocanegra
Sonia Bocanegra 
ESP3.99
  
 PB
 
3.99 PB3.853.99 =PB  –  –  –  
10
Carla Maria Lemos Reis
Carla Maria Lemos Reis 
POR3.97
  
 PB
 
3.97 PB3.893.80  –  –  –  
K40 Trespring     
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
María Muñoz
María Muñoz ('79)
ESP11.47
  
 PB
 
11.47 PB  X  X  X  X  X  
2
Sara Lázaro
Sara Lázaro 
ESP10.85
  
 PB
 
10.85 PB10.64  X10.15  X  X  
3
Yolanda Gómez
Yolanda Gómez ('78)
ESP10.69
  
 PB
 
  X10.43 PB  X10.54 PB  X10.69 PB  
4
Wendy Visser
Wendy Visser ('81)
NED10.62
  
 PB
 
10.40 PB10.41 PB10.53 PB10.62 PB10.5510.51  
5
Veronica Cores
Veronica Cores 
ESP9.55
  
 PB
 
9.36 PB9.55 PB  X9.419.229.50  
6
Isabel Gama
Isabel Gama 
POR9.14
  
 PB
 
9.14 PB8.909.099.039.00  –  
7
Carla Maria Lemos Reis
Carla Maria Lemos Reis 
POR8.76
  
 PB
 
8.32 PB8.63 PB8.76 PB  X8.70  X  
8
Maria Del Carmen Trillo
Maria Del Carmen Trillo 
ESP8.35
  
 PB
 
8.35 PB8.098.278.248.288.22  
9
Claudia Vilarinho
Claudia Vilarinho 
POR7.82
  
 PB
 
7.77 PB7.82 PB7.69     
K40 Kuglestød 4.0 kg    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Cristina Teixeira
Cristina Teixeira ('78)
ESP12.56
  
 
 
12.4012.2312.5612.4812.50  X  
2
Mareike Metz
Mareike Metz ('81)
GER12.03
  
 
 
11.80  X11.7911.7612.0311.78  
3
Wendy Visser
Wendy Visser ('81)
NED10.56
  
 PB
 
10.07 PB10.13 PB9.8810.31 PB  X10.56 PB  
4
Bénédicte Adam
Bénédicte Adam ('78)
BEL10.40
  
 PB
 
9.52 PB10.19 PB10.169.7510.40 PB10.40 =PB  
5
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER10.00
  
 PB
 
10.00 PB  X  X9.83  X  X  
6
Susana Flores
Susana Flores 
POR9.59
  
 PB
 
8.87 PB9.59 PB8.808.989.139.33  
7
Irene Reichl
Irene Reichl ('79)
AUT8.36
  
 PB
 
8.36 PB8.177.928.23  X7.35  
8
Anna Logg
Anna Logg ('78)
SWE8.30
  
 
 
  X8.178.068.308.197.97  
9
Claudia Vilarinho
Claudia Vilarinho 
POR7.35
  
 PB
 
7.29 PB7.35 PB6.97     
10
Vera Valério
Vera Valério 
POR4.85
  
 PB
 
4.85 PB  X4.52     
K40 Diskoskast 1.0 kg    
23.2.

Finale A

Finale
23.2.
1
Elena López
Elena López ('81)
ESP39.86
  
 SB
 
39.22 SB38.3139.0139.86 SB  X  X  
2
Cristina Teixeira
Cristina Teixeira ('78)
ESP37.89
  
 PB
 
37.36 PB37.1237.89 PB  X37.16  X  
3
Susana Flores
Susana Flores 
POR32.82
  
 PB
 
32.82 PB28.5031.8630.4728.6132.21  
4
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER31.56
  
 PB
 
31.19 PB30.1030.51  X31.56 PB30.93  
5
Vanesa Pilar Gil
Vanesa Pilar Gil ('81)
ESP30.72
  
 PB
 
25.53 SB30.72 PB24.7228.18  X29.43  
6
Claudia Vilarinho
Claudia Vilarinho 
POR20.96
  
 PB
 
  X20.96 PB  X18.6620.32  X  
K40 Vægtkast 9.08 kg    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
Vânia Sofia De Sousa Silva
Vânia Sofia De Sousa Silva 
POR18.08
  
 PB
 
17.73 PB  X18.08 PB  X17.76  X  
2
Vanesa Pilar Gil
Vanesa Pilar Gil ('81)
ESP12.12
  
 PB
 
10.91 PB  X12.12 PB12.05  X11.96  
3
Susana Flores
Susana Flores 
POR11.15
  
 PB
 
10.93 PB9.5910.94 PB11.01 PB11.15 PB  X  
4
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER10.91
  
 PB
 
10.91 PB  X9.619.70  X9.52  
5
Ágnes Stefanovits
Ágnes Stefanovits ('05)
HUN9.66
  
 SB
 
9.13 SB9.20 SB9.66 SB8.899.599.55  
6
Ulrike Lewin
Ulrike Lewin ('80)
GER8.70
  
 PB
 
7.90 PB7.618.17 PB7.157.328.70 PB  
7
Emma Conway
Emma Conway ('84)
IRL8.34
  
 PB
 
8.04 PB  X8.007.38  X8.34 PB  
8
Maria Del Carmen Trillo
Maria Del Carmen Trillo 
ESP8.30
  
 PB
 
7.56 PB7.288.14 PB7.608.30 PB7.37  
9
Carina Lindblom
Carina Lindblom ('83)
SWE7.53
  
 PB
 
5.78 SB5.99 SB7.32 SB7.53 PB6.49  X  
10
Lidia Ferreira
Lidia Ferreira 
POR6.24
  
 PB
 
  X5.32 PB6.01 PB6.24 PB6.016.15  
K40 Spydkast 600 gram    
27.2.

Finale A

Finale
27.2.
1
Liliia Apolosova
Liliia Apolosova ('78)
UKR42.32
  
 SB
 
40.61 SB42.32 SB39.7941.6939.5439.94  
2
Mareike Metz
Mareike Metz ('81)
GER37.24
  
 SB
 
36.79 SB36.1237.24 SB  X  X33.63  
3
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER35.43
  
 PB
 
32.19 PB31.7835.43 PB32.9131.6633.73  
4
Monica Yañez
Monica Yañez 
ESP32.75
  
 PB
 
31.85 PB32.75 PB28.71  X30.5332.73  
5
Susana Flores
Susana Flores 
POR24.99
  
 PB
 
  X23.13 PB24.46 PB24.99 PB  X23.09  
6
Claudia Vilarinho
Claudia Vilarinho 
POR20.95
  
 PB
 
20.61 PB  X20.95 PB  X19.9719.49  
7
Olga Neves
Olga Neves 
POR17.53
  
 PB
 
15.86 PB14.4417.53 PB17.1816.0015.01  
K40 3000 m kapgang    
Inde 21.2.

Finale A

Finale
Inde 21.2.
1
Marina Ivanova
Marina Ivanova ('78)
ITA15:18.31
  
 PB
2
María Isabel Pérez
María Isabel Pérez ('79)
ESP15:37.59
  
 PB
3
Sandrine Narguet
Sandrine Narguet ('77)
FRA15:48.08
  
 PB
4
Marisa Pereira
Marisa Pereira 
POR15:55.47
  
 PB
5
Sandra Campos
Sandra Campos 
POR17:12.99
  
 PB
6
Vita Ormane
Vita Ormane ('77)
LAT17:46.72
  
 PB
7
Constanze Golle
Constanze Golle ('81)
GER18:18.07
  
 PB
K40 5 km kapgang    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
María Isabel Pérez
María Isabel Pérez ('79)
ESP26:36
  
 SB
2
Marisa Pereira
Marisa Pereira 
POR27:26
  
 PB
3
Sandra Campos
Sandra Campos 
POR28:34
  
 PB
4
Sandrine Narguet
Sandrine Narguet ('77)
FRA28:39
  
 PB
5
Adeline Brastel
Adeline Brastel ('78)
FRA29:13
  
 PB
6
Andreia Ribeiro
Andreia Ribeiro 
POR30:26
  
 PB
7
Vita Ormane
Vita Ormane ('77)
LAT31:09
  
 PB
8
Constanze Golle
Constanze Golle ('81)
GER31:56
  
 PB
9
Laëtitia Brolèse
Laëtitia Brolèse 
FRA34:55
  
 PB
K40 Femkamp K40    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1
Leanne Buxton
Leanne Buxton ('78)
GBR3789
  
 PB
 
9,284,9810,891,442.39,40
2
Wendy Visser
Wendy Visser ('81)
NED3545
  
 PB
 
9,834,8410,001,442.41,83
3
Raquel Escorihuela
Raquel Escorihuela ('77)
ESP3332
  
 PB
 
10,454,4610,271,322.43,57
4
Sara Lázaro
Sara Lázaro 
ESP3291
  
 PB
 
9,834,708,291,382.43,16
5
Rute Sousa
Rute Sousa 
POR2837
  
 PB
 
10,534,298,001,322.52,53
6
Mareike Metz
Mareike Metz ('81)
GER1057
  
 PB
 
9,18
K40 Cross 8 km    
20.2.

Finale A

Finale
20.2.
1
Michelle Kenny
Michelle Kenny ('79)
IRL32:49
  
 
2
Nidia Zulma Borget
Nidia Zulma Borget 
ESP32:55
  
 
3
Aoife Parrella
Aoife Parrella ('79)
IRL33:59
  
 
4
Irene Reichl
Irene Reichl ('79)
AUT34:05
  
 
5
Sabina Maria Rico
Sabina Maria Rico 
ESP34:43
  
 
6
Sara Beltran
Sara Beltran 
ESP35:43
  
 
7
Natalia Garcia
Natalia Garcia 
ESP36:04
  
 
8
Tannia Quirós
Tannia Quirós 
ESP37:13
  
 
9
Conceição Santos
Conceição Santos 
POR39:35
  
 
10
Marta Soares
Marta Soares 
POR41:15
  
 
M45 60 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
GBR7.14
  
 
2
Mensah Elliott
Mensah Elliott ('76)
GAM7.18
  
 SB
3
Joshua Wood
Joshua Wood ('74)
GBR7.22
  
 PB
4
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER7.24
  
 
5
Dmitrii Kolchkov
Dmitrii Kolchkov 
RUS7.47
  
 
6
Andrea Portalatini
Andrea Portalatini ('73)
ITA7.48
  
 
7
Stephen Byrne
Stephen Byrne ('75)
IRL7.51
  
 
8
Ricardo Carvalho
Ricardo Carvalho 
POR7.54
  
 
Semifinale23.2.
Semi 1
23.2.
23.2.
1
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER7.07
Q
  
 
2
Mensah Elliott
Mensah Elliott ('76)
GAM7.26
Q
  
 SB
3
Andrea Portalatini
Andrea Portalatini ('73)
ITA7.44
Q
  
 PB
4
Dmitrii Kolchkov
Dmitrii Kolchkov 
RUS7.51
q
  
 
5
Fernando Pereira
Fernando Pereira 
POR7.74
  
 
6
Andre Devinci Alford
Andre Devinci Alford ('72)
USA7.80
  
 =PB
7
Javier Llopis
Javier Llopis 
ESP7.87
  
 
8
Tony Waddington
Tony Waddington 
GBR8.10
  
 
Semi 2
23.2.
23.2.
1
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
GBR7.19
Q
  
 
2
Joshua Wood
Joshua Wood ('74)
GBR7.35
Q
  
 PB
3
Stephen Byrne
Stephen Byrne ('75)
IRL7.56
Q
  
 
4
Ricardo Carvalho
Ricardo Carvalho 
POR7.57
q
  
 
5
Samora Strijder
Samora Strijder 
NED7.72
  
 
6
Selwin Wever
Selwin Wever 
POR7.77
  
 
7
Christophe Chaillou
Christophe Chaillou 
FRA7.96
  
 
8
Fulvio Marco
Fulvio Marco 
ITA8.02
  
 
Indledende heats23.2.
Indledende 1
23.2.
23.2.
1
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER7.10
Q
  
 
1
Dmitrii Kolchkov
Dmitrii Kolchkov 
RUS7.43
Q
  
 PB
2
Ricardo Carvalho
Ricardo Carvalho 
POR7.52
Q
  
 PB
3
Tony Waddington
Tony Waddington 
GBR7.94
Q
  
 PB
4
Christophe Chaillou
Christophe Chaillou 
FRA7.94
q
  
 PB
5
Fulvio Marco
Fulvio Marco 
ITA7.96
q
  
 PB
6
Miguel Gil
Miguel Gil 
ESP7.99
  
 PB
7
Chris Jarman
Chris Jarman 
CAN8.19
  
 PB
Indledende 2
23.2.
23.2.
2
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
GBR7.30
Q
  
 
3
Stephen Byrne
Stephen Byrne ('75)
IRL7.48
Q
  
 PB
4
Fernando Pereira
Fernando Pereira 
POR7.71
q
  
 PB
5
Andrzej Pruszydski
Andrzej Pruszydski 
POL8.11
  
 PB
6
Mimmo Cappuccitti
Mimmo Cappuccitti 
ITA8.14
  
 PB
7
Agustin Macia
Agustin Macia 
ESP8.17
  
 PB
Indledende 3
23.2.
23.2.
1
Mensah Elliott
Mensah Elliott ('76)
GAM7.40
Q
  
 SB
2
Andrea Portalatini
Andrea Portalatini ('73)
ITA7.54
Q
  
 PB
3
Javier Llopis
Javier Llopis 
ESP7.78
Q
  
 PB
4
Andre Devinci Alford
Andre Devinci Alford ('72)
USA7.80
q
  
 =PB
5
António Mouro
António Mouro ('76)
POR8.01
  
 PB
6
Sébastien Brun
Sébastien Brun ('75)
FRA8.41
  
 PB
7
Roman Hájek
Roman Hájek 
CZE8.57
  
 PB
Indledende 4
23.2.
23.2.
1
Joshua Wood
Joshua Wood ('74)
GBR7.40
Q
  
 PB
2
Samora Strijder
Samora Strijder 
NED7.71
Q
  
 PB
3
Selwin Wever
Selwin Wever 
POR7.75
Q
  
 PB
4
Kuldar Tamm
Kuldar Tamm ('74)
EST8.33
  
 SB
5
Eric Gautier
Eric Gautier 
FRA8.53
  
 PB
6
Mariano Jose De La Fuente
Mariano Jose De La Fuente 
ESP9.37
  
 PB
7
Marcin Zciubeb
Marcin Zciubeb 
POL13.14
  
 PB
M45 200 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
GBR22.69
  
 PB
2
José Pascual Martínez
José Pascual Martínez 
ESP23.45
  
 
3
Krzysztof Guzowski
Krzysztof Guzowski 
POL24.07
  
 
4
Dmitrii Kolchkov
Dmitrii Kolchkov 
RUS24.52
  
 
5
Ricardo Carvalho
Ricardo Carvalho 
POR24.72
  
 
6
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER47.51
  
 
Semifinale25.2.
Semi 1
25.2.
25.2.
1
Krzysztof Guzowski
Krzysztof Guzowski 
POL23.83
Q
  
 PB
2
Stephen Byrne
Stephen Byrne ('75)
IRL24.26
q
  
 PB
3
Xavi Bosch
Xavi Bosch 
ESP24.70
  
 
4
Aleksandr Moshanu
Aleksandr Moshanu 
RUS25.25
  
 
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE DNF
  
 
Semi 2
25.2.
25.2.
1
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
GBR23.17
Q
  
 PB
2
Ricardo Carvalho
Ricardo Carvalho 
POR24.26
q
  
 PB
3
José Rifaterra
José Rifaterra ('76)
ESP24.50
  
 
4
Samora Strijder
Samora Strijder 
NED25.39
  
 
5
Miguel Gil
Miguel Gil 
ESP26.02
  
 
Semi 3
25.2.
25.2.
1
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER22.59
Q
  
 PB
2
José Pascual Martínez
José Pascual Martínez 
ESP23.23
q
  
 PB
3
Dmitrii Kolchkov
Dmitrii Kolchkov 
RUS24.15
q
  
 
4
Santiago Fernández
Santiago Fernández 
ESP24.99
  
 
5
António Mouro
António Mouro ('76)
POR25.68
  
 
6
Radosbaw Sekieta
Radosbaw Sekieta 
POL26.32
  
 
Indledende heats25.2.
Indledende 1
25.2.
25.2.
1
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
GBR24.06
Q
  
 PB
2
José Rifaterra
José Rifaterra ('76)
ESP24.42
Q
  
 PB
3
Martin O'Donnell
Martin O'Donnell ('74)
IRL25.83
  
 PB
4
Aymeric Besson
Aymeric Besson ('73)
FRA25.91
  
 PB
Indledende 2
25.2.
25.2.
1
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER24.11
Q
  
 PB
2
Santiago Fernández
Santiago Fernández 
ESP24.68
Q
  
 PB
3
António Mouro
António Mouro ('76)
POR25.54
q
  
 PB
4
Miguel Gil
Miguel Gil 
ESP25.65
q
  
 PB
5
Eric Gautier
Eric Gautier 
FRA27.85
  
 PB
Indledende 3
25.2.
25.2.
1
Xavi Bosch
Xavi Bosch 
ESP24.40
Q
  
 PB
2
Luis Palma
Luis Palma 
ESP24.70
Q
  
 PB
2
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE25.10
Q
  
 SB
3
Fernando Pereira
Fernando Pereira 
POR25.17
q
  
 PB
3
Sébastien Brun
Sébastien Brun ('75)
FRA27.48
  
 PB
4
Tony Waddington
Tony Waddington 
GBR26.23
  
 PB
4
Kuldar Tamm
Kuldar Tamm ('74)
EST27.74
  
 PB
5
Andrzej Pruszydski
Andrzej Pruszydski 
POL26.40
  
 PB
5
Josef Slabý
Josef Slabý 
CZE29.76
  
 PB
Indledende 4
25.2.
25.2.
1
Ricardo Carvalho
Ricardo Carvalho 
POR24.32
Q
  
 PB
1
José Pascual Martínez
José Pascual Martínez 
ESP24.69
Q
  
 PB
2
Samora Strijder
Samora Strijder 
NED25.31
Q
  
 PB
3
Christophe Chaillou
Christophe Chaillou 
FRA25.70
  
 PB
4
Marcin Zciubeb
Marcin Zciubeb 
POL32.95
  
 PB
Marcos Castro
Marcos Castro 
ESP DNF
  
 
Indledende 5
25.2.
25.2.
1
Dmitrii Kolchkov
Dmitrii Kolchkov 
RUS24.10
Q
  
 PB
2
Stephen Byrne
Stephen Byrne ('75)
IRL24.37
Q
  
 PB
3
Radosbaw Sekieta
Radosbaw Sekieta 
POL25.37
q
  
 PB
4
José Luis Gonzalez
José Luis Gonzalez 
ESP27.41
  
 PB
5
Garry Glave
Garry Glave ('72)
GBR45.38
  
 PB
Indledende 6
25.2.
25.2.
1
Krzysztof Guzowski
Krzysztof Guzowski 
POL24.05
Q
  
 PB
2
Aleksandr Moshanu
Aleksandr Moshanu 
RUS25.13
Q
  
 PB
3
Andre Devinci Alford
Andre Devinci Alford ('72)
USA27.08
  
 PB
4
Chris Jarman
Chris Jarman 
CAN27.57
  
 PB
5
Frederico Goncalves Dos Reis
Frederico Goncalves Dos Reis 
POR27.62
  
 PB
M45 400 m    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
James Atteen
James Atteen ('75)
ESP51.61
  
 PB
2
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE52.74
  
 
3
Adam Bellis
Adam Bellis ('76)
GBR53.04
  
 PB
4
Hjalmar Didrikson
Hjalmar Didrikson ('74)
SWE53.81
  
 
5
Ricardo Carvalho
Ricardo Carvalho 
POR54.24
  
 
6
Carlton Haddock
Carlton Haddock ('73)
IRL54.87
  
 
Semifinale21.2.
Semi 1
21.2.
21.2.
1
Hjalmar Didrikson
Hjalmar Didrikson ('74)
SWE53.75
Q
  
 SB
2
Adam Bellis
Adam Bellis ('76)
GBR53.78
q
  
 PB
3
Carlton Haddock
Carlton Haddock ('73)
IRL53.98
q
  
 PB
4
Rafael Moscardo
Rafael Moscardo ('76)
ESP54.61
  
 PB
5
Marcos Valladares
Marcos Valladares ('72)
ESP57.09
  
 
Santiago Muñoz
Santiago Muñoz ('75)
ESP DNF
  
 
Semi 2
21.2.
21.2.
1
James Atteen
James Atteen ('75)
ESP53.71
Q
  
 PB
2
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE53.74
q
  
 
3
Ricardo Carvalho
Ricardo Carvalho 
POR53.93
q
  
 PB
4
Krzysztof Guzowski
Krzysztof Guzowski 
POL54.28
  
 PB
5
Radosbaw Sekieta
Radosbaw Sekieta 
POL55.82
  
 
6
Luca De Raho
Luca De Raho 
ITA58.21
  
 
Indledende heats21.2.
Indledende 1
21.2.
21.2.
1
Rafael Moscardo
Rafael Moscardo ('76)
ESP54.97
Q
  
 PB
2
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE55.04
Q
  
 
3
Radosbaw Sekieta
Radosbaw Sekieta 
POL55.19
q
  
 PB
4
António Mouro
António Mouro ('76)
POR57.38
  
 PB
5
Filipe Graça
Filipe Graça 
POR1:01.10
  
 PB
Indledende 2
21.2.
21.2.
1
Hjalmar Didrikson
Hjalmar Didrikson ('74)
SWE53.76
Q
  
 SB
2
Carlton Haddock
Carlton Haddock ('73)
IRL55.24
Q
  
 PB
3
José Júlio Patrício De Brito
José Júlio Patrício De Brito 
POR56.55
  
 PB
4
Aleksandr Moshanu
Aleksandr Moshanu 
RUS56.78
  
 PB
5
Miguel Alcón
Miguel Alcón 
ESP1:00.39
  
 PB
Miguel Angel Flores
Miguel Angel Flores ('73)
ESP DNF
  
 
Indledende 3
21.2.
21.2.
1
Adam Bellis
Adam Bellis ('76)
GBR54.75
Q
  
 PB
2
Krzysztof Guzowski
Krzysztof Guzowski 
POL55.24
Q
  
 PB
3
Marcos Valladares
Marcos Valladares ('72)
ESP56.15
q
  
 PB
4
Luca De Raho
Luca De Raho 
ITA56.33
q
  
 PB
5
Paulo Costa
Paulo Costa 
POR58.70
  
 PB
6
Manuel Silva
Manuel Silva ('05)
POR1:03.26
  
 PB
Indledende 4
21.2.
21.2.
1
Ricardo Carvalho
Ricardo Carvalho 
POR54.01
Q
  
 PB
2
James Atteen
James Atteen ('75)
ESP54.62
Q
  
 PB
3
Santiago Muñoz
Santiago Muñoz ('75)
ESP54.98
q
  
 PB
4
Simone De Luca
Simone De Luca 
ITA58.97
  
 PB
5
Telmo Cardoso
Telmo Cardoso 
POR1:01.98
  
 PB
6
Frederico Goncalves Dos Reis
Frederico Goncalves Dos Reis 
POR1:02.25
  
 PB
M45 800 m    
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Mohamed Merroune
Mohamed Merroune ('76)
FRA2:04.52
  
 PB
2
David Locker
David Locker ('75)
GBR2:05.05
  
 SB
3
Sebastien Marc
Sebastien Marc 
FRA2:05.11
  
 PB
4
Ruben Barrio
Ruben Barrio 
ESP2:05.33
  
 PB
5
Luís Rações
Luís Rações ('76)
POR2:05.78
  
 PB
6
Eduardo Garcia
Eduardo Garcia 
ESP2:05.91
  
 PB
7
Boross Gábor
Boross Gábor ('75)
HUN2:06.10
  
 PB
8
Dmytro Horbatko
Dmytro Horbatko ('76)
UKR2:07.88
  
 PB
9
Radosbaw Sekieta
Radosbaw Sekieta 
POL2:13.44
  
 
Indledende heats22.2.
Indledende 1
22.2.
22.2.
1
David Locker
David Locker ('75)
GBR2:07.14
Q
  
 SB
2
Boross Gábor
Boross Gábor ('75)
HUN2:07.25
Q
  
 PB
3
Dmytro Horbatko
Dmytro Horbatko ('76)
UKR2:08.03
q
  
 PB
4
Radosbaw Sekieta
Radosbaw Sekieta 
POL2:08.28
q
  
 PB
5
Giuseppe Barbirolo
Giuseppe Barbirolo 
ITA2:14.34
  
 PB
6
Filipe Graça
Filipe Graça 
POR2:23.51
  
 PB
Indledende 2
22.2.
22.2.
1
Sebastien Marc
Sebastien Marc 
FRA2:07.80
Q
  
 PB
2
Ruben Barrio
Ruben Barrio 
ESP2:07.81
Q
  
 PB
3
Stephen Orr
Stephen Orr ('75)
IRL2:08.78
  
 
4
Ivan Somoza
Ivan Somoza 
ESP2:08.82
  
 PB
5
Miguel Angel Flores
Miguel Angel Flores ('73)
ESP2:10.24
  
 PB
6
Tim Shiels
Tim Shiels 
IRL2:13.80
  
 PB
7
Kevin Gough
Kevin Gough ('74)
IRL2:22.63
  
 PB
Indledende 3
22.2.
22.2.
1
Mohamed Merroune
Mohamed Merroune ('76)
FRA2:07.69
Q
  
 PB
2
Eduardo Garcia
Eduardo Garcia 
ESP2:07.99
Q
  
 PB
3
Luís Rações
Luís Rações ('76)
POR2:08.16
q
  
 PB
4
Rafael Moscardo
Rafael Moscardo ('76)
ESP2:08.54
  
 PB
5
David Manzanares
David Manzanares ('72)
ESP2:09.50
  
 PB
6
Francisco Mora
Francisco Mora ('75)
ESP2:10.93
  
 PB
7
José Júlio Patrício De Brito
José Júlio Patrício De Brito 
POR2:12.87
  
 PB
8
Manuel Silva
Manuel Silva ('05)
POR2:20.28
  
 PB
M45 1500 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Ángel Luis Canto
Ángel Luis Canto 
ESP4:15.75
  
 PB
2
Pedro Antonio Esteso
Pedro Antonio Esteso ('76)
ESP4:16.44
  
 SB
3
Mohamed Merroune
Mohamed Merroune ('76)
FRA4:17.36
  
 PB
4
Gábor Boross
Gábor Boross ('75)
HUN4:18.13
  
 PB
5
Charalampos Konstantinidis
Charalampos Konstantinidis ('74)
GRE4:21.29
  
 PB
6
Teppo Syrjälä
Teppo Syrjälä ('75)
FIN4:23.04
  
 SB
7
Francisco Mora
Francisco Mora ('75)
ESP4:28.48
  
 PB
Finale B
26.2.
26.2.
1
Thomas Rouyer
Thomas Rouyer 
FRA4:17.74
  
 PB
2
David Cailleret
David Cailleret 
FRA4:21.47
  
 PB
3
Xabier Díaz
Xabier Díaz 
ESP4:22.96
  
 PB
4
Gonzalo Martínez
Gonzalo Martínez 
ESP4:25.07
  
 PB
5
David Manzanares
David Manzanares ('72)
ESP4:36.86
  
 PB
6
Giuseppe Barbirolo
Giuseppe Barbirolo 
ITA4:37.77
  
 PB
7
Rui Cardoso
Rui Cardoso 
POR4:42.93
  
 PB
8
Aividas Baliknas
Aividas Baliknas 
LTU4:49.03
  
 PB
9
Scott Armstrong
Scott Armstrong ('76)
GBR5:34.98
  
 PB
M45 3000 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Mick Hill
Mick Hill ('75)
GBR8:50.17
  
 PB
1
Oscar Alonso
Oscar Alonso 
ESP9:33.11
  
 PB
2
Sergio Roman
Sergio Roman ('75)
ESP8:51.39
  
 PB
2
Gonzalo Martínez
Gonzalo Martínez 
ESP9:35.93
  
 PB
3
Thomas Rouyer
Thomas Rouyer 
FRA8:56.07
  
 PB
3
João Pereira
João Pereira 
POR9:46.80
  
 PB
4
Oscar Fernández
Oscar Fernández ('74)
ESP9:00.75
  
 SB
4
Stéphane Joseph
Stéphane Joseph ('75)
FRA10:01.63
  
 PB
5
Ruben Barrio
Ruben Barrio 
ESP9:18.37
  
 PB
5
Mariusz Borychowski
Mariusz Borychowski 
POL10:10.52
  
 PB
6
Fidel Jorge Ruiz
Fidel Jorge Ruiz 
ESP9:20.49
  
 PB
6
Rui Cardoso
Rui Cardoso 
POR10:29.63
  
 PB
7
David Cailleret
David Cailleret 
FRA9:20.77
  
 PB
7
Aividas Baliknas
Aividas Baliknas 
LTU10:30.55
  
 PB
8
Teppo Syrjälä
Teppo Syrjälä ('75)
FIN9:24.65
  
 SB
8
Cristiano Marques
Cristiano Marques 
POR11:29.31
  
 PB
9
Kristian Nedregård
Kristian Nedregård ('74)
NOR9:26.40
  
 SB
9
Gonçalo Ferreira
Gonçalo Ferreira 
POR11:30.81
  
 PB
M45 60 m hæk 99.1 cm    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Mensah Elliott
Mensah Elliott ('76)
GAM8.20
  
 SB
2
Francisco Ruiz
Francisco Ruiz ('76)
ESP8.88
  
 PB
3
Carlos Martínez
Carlos Martínez 
ESP9.06
  
 PB
4
Amâncio Santos
Amâncio Santos ('77)
POR9.64
  
 
5
Björn Maier
Björn Maier ('73)
GER9.68
  
 PB
6
Roberto Tuimil
Roberto Tuimil 
ESP9.73
  
 PB
7
Jose Miguel Marco
Jose Miguel Marco 
ESP11.23
  
 PB
8
Miguel Ángel Sanchez
Miguel Ángel Sanchez 
ESP12.42
  
 PB
M45 Højdespring    
Inde 21.2.

Finale A

Finale
Inde 21.2.
1
Pēteris Valdmanis
Pēteris Valdmanis 
LAT1.75
  
 SB
 
1.70 SB
  O
1.75 SB
XXO
1.80
XXX
     
2
Marcelo Ogues
Marcelo Ogues ('76)
ESP1.70
  
 PB
 
1.60 PB
  O
1.65 PB
  O
1.70 PB
  O
1.75
XXX
    
3
Serhii Riepin
Serhii Riepin 
UKR1.70
  
 PB
 
1.60 PB
  O
1.65 PB
  O
1.70 PB
 XO
1.75
XXX
    
4
Jan Berrada
Jan Berrada ('72)
FRA1.70
  
 PB
 
1.65 PB
  O
1.70 PB
XXO
1.75
XXX
     
5
Enes Gilberto
Enes Gilberto 
POR1.65
  
 PB
 
1.60 PB
  O
1.65 PB
  O
1.70
XXX
     
5
Pereira Fernando
Pereira Fernando 
POR1.65
  
 PB
 
1.55 PB
  O
1.60 PB
  O
1.65 PB
  O
1.70
XXX
    
7
Ardey Zsolt
Ardey Zsolt 
HUN1.65
  
 PB
 
1.50 PB
  O
1.55 PB
  O
1.60 PB
 XO
1.65 PB
 XO
1.70
XXX
   
8
Alves Orlando
Alves Orlando ('72)
POR1.55
  
 PB
 
1.50 PB
  O
1.55 PB
  O
1.60
XXX
     
8
Jorge Santos Coelho Paulo
Jorge Santos Coelho Paulo 
POR1.55
  
 PB
 
1.55 PB
  O
1.60
XXX
      
8
Tamm Kuldar
Tamm Kuldar 
EST1.55
  
 PB
 
1.50 PB
  O
1.55 PB
  O
1.60
XXX
     
M45 Stangspring    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
Eike Johannes Heumann
Eike Johannes Heumann 
GER4.00
  
 PB
 
3.60 PB
 XO
3.80 PB
  O
4.00 PB
  O
     
2
Justus Schneider
Justus Schneider ('73)
GER3.90
  
 PB
 
3.60
 XO
3.70
 XO
3.80
  O
3.90
 XO
4.00
XXX
   
3
Marcos Hernáez
Marcos Hernáez ('75)
ESP3.80
  
 PB
 
3.00 PB
  O
3.40 PB
  O
3.60 PB
 XO
3.80 PB
 XO
4.00
XXX
   
4
Radek Bártl
Radek Bártl 
CZE3.70
  
 PB
 
3.00 PB
  O
3.40 PB
 XO
3.60 PB
XXO
3.70 PB
  O
3.80
  XX
3.90
  X
  
5
Timm Funke
Timm Funke ('75)
GER3.40
  
 PB
 
3.00
  O
3.40
  O
3.50
XXX
     
6
José Pablo Lorenzo
José Pablo Lorenzo ('76)
ESP3.20
  
 PB
 
3.00 PB
  O
3.20 PB
  O
3.40
XXX
     
7
Héctor Baeza
Héctor Baeza ('75)
ESP2.80
  
 PB
 
2.40 PB
  O
2.60 PB
  O
2.80 PB
 XO
3.00
XXX
    
M45 Længdespring    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
Rachid Chouhal
Rachid Chouhal ('75)
MLT6.41
  
 SB
 
  X  X6.16 SB6.41 SB  X  –  
2
Clemenceau Cyril
Clemenceau Cyril 
FRA6.27
  
 PB
 
4.33 PB6.05 PB6.09 PB6.21 PB6.27 PB  X  
3
Darren Dods
Darren Dods ('74)
GBR6.25
  
 PB
 
6.19 PB6.156.056.006.25 PB6.25 =PB  
4
Stephane Pusiol
Stephane Pusiol ('73)
FRA5.98
  
 PB
 
  X  X5.98 PB4.36  X  X  
5
Imanol Loureiro
Imanol Loureiro ('76)
ESP5.90
  
 PB
 
5.81 PB5.90 PB  X5.735.665.81  
6
Juan José Royo
Juan José Royo ('73)
ESP5.87
  
 PB
 
5.87 PB5.86  X  –  –  –  
7
Fernando Pereira
Fernando Pereira 
POR5.73
  
 PB
 
  X5.48 PB5.67 PB5.575.70 PB5.73 PB  
8
Kuldar Tamm
Kuldar Tamm ('74)
EST5.49
  
 SB
 
5.58 SB5.51  X  X  X5.49  
9
Mehmet Bora Teoman
Mehmet Bora Teoman 
TUR5.25
  
 PB
 
5.25 PB  X  X     
10
Orlando Alves
Orlando Alves ('72)
POR5.10
  
 PB
 
  X  X5.10 PB     
11
Chris Jarman
Chris Jarman 
CAN4.83
  
 PB
 
4.64 PB4.614.83 PB     
M45 Trespring    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Marek Volf
Marek Volf ('73)
CZE12.84
  
 PB
 
  X12.84 PB  X  X12.4512.39  
2
Basilio Bernardez
Basilio Bernardez 
ESP12.45
  
 PB
 
12.14 PB  X  X  X12.45 PB12.26  
3
Grant Stirling
Grant Stirling ('75)
GBR12.44
  
 PB
 
12.34 PB12.44 PB12.2411.55  X12.33  
4
Imanol Loureiro
Imanol Loureiro ('76)
ESP12.34
  
 PB
 
11.87 PB11.8511.91 PB12.17 PB12.18 PB12.34 PB  
5
Amâncio Santos
Amâncio Santos ('77)
POR12.31
  
 PB
 
12.13 PB12.31 PB12.0112.10  X12.26  
6
Gustavo Castrillo
Gustavo Castrillo 
ESP10.98
  
 PB
 
10.98 PB  X  –  –  –  –  
7
Aymeric Besson
Aymeric Besson ('73)
FRA10.19
  
 PB
 
9.79 PB9.6910.01 PB10.19 PB10.0310.08  
M45 Kuglestød 7.26 kg    
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Gregory Bottier
Gregory Bottier ('76)
FRA14.51
  
 PB
 
14.30 PB  X  X14.51 PB  X13.60  
2
Alfonso Román
Alfonso Román 
ESP14.04
  
 PB
 
13.52 PB14.04 PB13.6913.7513.7213.45  
3
Fernando Paredes
Fernando Paredes ('75)
ESP13.38
  
 PB
 
13.22 PB12.8213.1813.1013.1413.38 PB  
4
Sauro Malagoli
Sauro Malagoli 
ITA12.84
  
 PB
 
12.45 PB  X12.70 PB12.3612.84 PB12.64  
5
Christer Hagberg
Christer Hagberg ('74)
SWE12.60
  
 SB
 
12.43 SB12.53 SB12.60 SB  X12.46  X  
6
Miguel Francisco Lopez
Miguel Francisco Lopez 
ESP11.47
  
 PB
 
11.04 PB11.46 PB  X10.6411.2711.47 PB  
7
Santiago Lopez
Santiago Lopez ('04)
ESP10.66
  
 PB
 
10.12 PB10.55 PB10.66 PB9.539.37  X  
8
Antonio Jose Martinez
Antonio Jose Martinez 
ESP10.41
  
 PB
 
9.67 PB10.17 PB10.37 PB  X  X10.41 PB  
9
Hélder Cunha E Silva
Hélder Cunha E Silva 
POR9.59
  
 PB
 
9.59 PB8.378.67     
10
Luís Silva
Luís Silva 
POR8.20
  
 PB
 
  X  X8.20 PB     
M45 Diskoskast 2.0 kg    
24.2.

Finale A

Finale
24.2.
1
Gregory Bottier
Gregory Bottier ('76)
FRA44.25
  
 SB
 
40.66 SB38.1044.25 SB43.1540.7841.67  
2
Christer Hagberg
Christer Hagberg ('74)
SWE40.84
  
 SB
 
37.39 SB  X  X40.84 SB39.97  X  
3
David de Angel
David de Angel ('74)
ESP38.98
  
 SB
 
36.69 SB  X37.38 SB37.70 SB38.98 SB36.04  
4
Jose Antonio Rodríguez
Jose Antonio Rodríguez 
ESP27.27
  
 PB
 
  X26.15 PB26.96 PB  X  X27.27 PB  
5
Hélder Cunha E Silva
Hélder Cunha E Silva 
POR23.65
  
 PB
 
22.97 PB21.6522.1521.7721.3723.65 PB  
6
Luís Silva
Luís Silva 
POR22.04
  
 PB
 
19.72 PB21.16 PB21.71 PB21.2122.04 PB20.28  
7
David Stefanelly
David Stefanelly ('76)
FRA12.90
  
 PB
 
12.29 PB12.2311.9611.0612.90 PB12.41  
M45 Vægtkast 15.89 kg    
25.2.

Finale A

Finale
25.2.
1
Christer Hagberg
Christer Hagberg ('74)
SWE15.87
  
 PB
 
12.35 SB  X  X  X15.87 PB  X  
2
Sebastien Demko
Sebastien Demko ('76)
BEL14.71
  
 SB
 
  X13.86 SB14.25 SB14.71 SB14.31  X  
3
Gregory Bottier
Gregory Bottier ('76)
FRA14.23
  
 PB
 
13.26 PB  X13.78 PB  X13.6414.23 PB  
4
Jose Antonio Rodríguez
Jose Antonio Rodríguez 
ESP11.57
  
 PB
 
  X11.33 PB11.57 PB11.2311.00  X  
5
Hélder Cunha E Silva
Hélder Cunha E Silva 
POR7.19
  
 PB
 
7.13 PB6.757.19 PB7.036.716.97  
M45 Hammerkast 7.26 kg    
21.2.

Finale A

Finale
21.2.
1
Carlos Alberto Almudi
Carlos Alberto Almudi 
ESP49.18
  
 PB
 
47.39 PB49.18 PB  X48.6648.8749.10  
2
Sebastien Demko
Sebastien Demko ('76)
BEL49.13
  
 SB
 
46.32 SB47.23 SB  X47.42 SB46.3049.13 SB  
3
Javier Cid
Javier Cid 
ESP45.53
  
 PB
 
42.53 PB44.69 PB  X44.3945.53 PB  X  
4
Christer Hagberg
Christer Hagberg ('74)
SWE44.92
  
 SB
 
  X42.57 SB44.92 SB  X  X  X  
5
Wilfrid Poretto
Wilfrid Poretto 
FRA41.32
  
 PB
 
40.19 PB  X  X41.32 PB  X  X  
6
Marco Silva
Marco Silva 
POR33.78
  
 PB
 
  X  X33.78 PB  X31.77  X  
7
Hélder Cunha E Silva
Hélder Cunha E Silva 
POR19.24
  
 PB
 
  X19.15 PB13.4118.7118.4819.24 PB  
M45 Spydkast 800 gram    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
Olaf Schumann
Olaf Schumann ('75)
GER54.56
  
 PB
 
  X52.30 PB  X54.56 PB  –  X  
2
Jens Kresalek
Jens Kresalek ('74)
GER53.71
  
 PB
 
53.71 PB52.6950.36  X50.4749.56  
3
Markus Paquée
Markus Paquée ('75)
GER50.90
  
 PB
 
47.20 PB49.59 PB49.4850.90 PB46.60  X  
4
Richard Didier
Richard Didier 
FRA46.27
  
 PB
 
44.12 PB46.27 PB  X45.4844.3946.15  
5
Gustavo Castrillo
Gustavo Castrillo 
ESP42.27
  
 PB
 
37.02 PB38.95 PB40.66 PB41.09 PB42.27 PB40.96  
6
Miguel Francisco Lopez
Miguel Francisco Lopez 
ESP34.55
  
 PB
 
32.81 PB34.55 PB32.5830.8934.3032.02  
M45 3000 m kapgang    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
António Pereira
António Pereira ('75)
POR13:52.64
  
 PB
2
Manuel Polo
Manuel Polo 
ESP14:15.77
  
 PB
3
Ricardo Santos
Ricardo Santos 
POR14:30.13
  
 PB
4
José Manuel Rodríguez
José Manuel Rodríguez ('72)
ESP15:35.85
  
 PB
5
Artur Araújo
Artur Araújo 
POR16:45.13
  
 PB
6
David Stefanelly
David Stefanelly ('76)
FRA18:17.17
  
 PB
Luís Sousa
Luís Sousa 
POR DQ
  
 
M45 5 km kapgang    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
Manuel Polo
Manuel Polo 
ESP24:38
  
 PB
2
Hélder Ribeiro
Hélder Ribeiro 
POR25:49
  
 PB
3
Artur Araújo
Artur Araújo 
POR26:11
  
 PB
4
José Manuel Rodríguez
José Manuel Rodríguez ('72)
ESP27:09
  
 PB
5
Luís Sousa
Luís Sousa 
POR27:15
  
 PB
6
David Stefanelly
David Stefanelly ('76)
FRA28:33
  
 PB
7
Gregory Bottier
Gregory Bottier ('76)
FRA35:26
  
 PB
8
Mariano Jose De La Fuente
Mariano Jose De La Fuente 
ESP37:40
  
 PB
9
Bernard Delayre
Bernard Delayre 
FRA34:52
  
 PB
Juan Manuel Ortiz
Juan Manuel Ortiz 
ESP DQ
  
 
Raúl Lopez
Raúl Lopez 
ESP DQ
  
 
M45 Femkamp M45    
Inde 25.2.

Finale A

Finale
Inde 25.2.
1
Darren Dods
Darren Dods ('74)
GBR6020
  
 PB
 
8,996,319,991,723.17,47
2
Paolo Citterio
Paolo Citterio ('75)
ITA5744
  
 PB
 
9,045,729,471,723.07,64
3
Amâncio Santos
Amâncio Santos ('77)
POR5476
  
 PB
 
8,785,789,881,663.47,30
4
Gilberto Enes
Gilberto Enes 
POR4063
  
 PB
 
10,715,359,46DNF
5
Héctor Baeza
Héctor Baeza ('75)
ESP3539
  
 PB
 
11,874,738,391,483.29,70
6
Grant Stirling
Grant Stirling ('75)
GBR1308
  
 PB
 
9,99
M45 Cross 8 km    
20.2.

Finale A

Finale
20.2.
1
Joachim Nshimirimana
Joachim Nshimirimana ('73)
ITA27:02
  
 
2
Francisco Javier Jaén
Francisco Javier Jaén 
ESP27:30
  
 
3
Oscar Fernández
Oscar Fernández ('74)
ESP27:47
  
 
4
Xabier Díaz
Xabier Díaz 
ESP27:55
  
 
5
Ruben Barrio
Ruben Barrio 
ESP28:06
  
 
6
Luís Rações
Luís Rações ('76)
POR28:21
  
 
7
Gabriele Lubrano
Gabriele Lubrano 
ITA28:33
  
 
8
João Pereira
João Pereira 
POR28:49
  
 
9
Jose Manso
Jose Manso 
ESP29:29
  
 
10
Indalecio Muñoz
Indalecio Muñoz ('72)
ESP29:52
  
 
11
Patrício Castro
Patrício Castro 
POR30:07
  
 
12
Rubén Del Caño
Rubén Del Caño 
ESP30:23
  
 
13
Emilio García
Emilio García 
ESP30:31
  
 
14
Sebastien Doumenc
Sebastien Doumenc ('73)
FRA30:36
  
 
15
Stéphane Joseph
Stéphane Joseph ('75)
FRA30:41
  
 
16
Filipe Lima
Filipe Lima 
POR30:44
  
 
17
Ricardo Reis
Ricardo Reis ('05)
POR31:12
  
 
18
Manel Vergara
Manel Vergara 
ESP31:17
  
 
19
Mariusz Borychowski
Mariusz Borychowski 
POL31:34
  
 
20
António Reis
António Reis 
POR31:57
  
 
21
Guillherme Martins
Guillherme Martins ('04)
POR34:04
  
 
22
Sean McDermott
Sean McDermott 
IRL34:17
  
 
23
Cristiano Marques
Cristiano Marques 
POR34:58
  
 
24
Gonçalo Ferreira
Gonçalo Ferreira 
POR35:21
  
 
25
Paulo Araújo
Paulo Araújo 
POR35:42
  
 
26
Marco Duarte
Marco Duarte 
POR35:57
  
 
27
José Carlos Sousa
José Carlos Sousa 
POR36:01
  
 
28
José Pais
José Pais 
POR36:02
  
 
Ezequiel Fernandes
Ezequiel Fernandes 
POR DQ
  
 
Luis Palma
Luis Palma ('73)
POR DNF
  
 
K45 60 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Helen Hermundstad
Helen Hermundstad ('73)
SWE8.06
  
 SB
2
Susana Estriga
Susana Estriga ('75)
POR8.12
  
 SB
3
Adina Gheorghiu
Adina Gheorghiu ('75)
ROU8.17
  
 PB
4
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER8.30
  
 PB
5
Emilia Paunica
Emilia Paunica ('72)
ROU8.32
  
 SB
6
Joanna Balcerzak
Joanna Balcerzak ('73)
POL8.42
  
 SB
7
Katarzyna Krysztosiak
Katarzyna Krysztosiak ('73)
POL8.64
  
 
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE DNS
  
 
Indledende heats23.2.
Indledende 1
23.2.
23.2.
1
Helen Hermundstad
Helen Hermundstad ('73)
SWE8.14
Q
  
 
2
Katarzyna Krysztosiak
Katarzyna Krysztosiak ('73)
POL8.63
Q
  
 PB
3
Nieves Vazquez
Nieves Vazquez 
ESP8.89
  
 PB
4
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL8.90
  
 PB
5
Yolanda Concepción Nieves
Yolanda Concepción Nieves 
ESP10.47
  
 PB
Indledende 2
23.2.
23.2.
1
Susana Estriga
Susana Estriga ('75)
POR8.18
Q
  
 SB
2
Adina Gheorghiu
Adina Gheorghiu ('75)
ROU8.29
Q
  
 SB
3
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER8.32
q
  
 PB
4
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE8.50
q
  
 
5
Margaret O'Connor
Margaret O'Connor ('72)
IRL8.80
  
 PB
6
Rosa Fernandez
Rosa Fernandez 
ESP9.70
  
 PB
Indledende 3
23.2.
23.2.
1
Emilia Paunica
Emilia Paunica ('72)
ROU8.37
Q
  
 SB
2
Joanna Balcerzak
Joanna Balcerzak ('73)
POL8.52
Q
  
 SB
3
Annette Durkan
Annette Durkan ('75)
IRL8.63
  
 PB
4
Olga Lamelas
Olga Lamelas ('76)
ESP8.64
  
 PB
5
Esther Van Rooij
Esther Van Rooij 
NED9.95
  
 PB
6
Ana Cerqueira
Ana Cerqueira 
POR10.43
  
 PB
K45 200 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Helen Hermundstad
Helen Hermundstad ('73)
SWE25.73
  
NR45 PB
2
Adina Gheorghiu
Adina Gheorghiu ('75)
ROU26.57
  
 PB
3
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE27.29
  
 
4
Angela López
Angela López ('75)
ESP27.81
  
 PB
5
Joanna Balcerzak
Joanna Balcerzak ('73)
POL28.00
  
 
6
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST28.14
  
 
Semifinale25.2.
Semi 1
25.2.
25.2.
1
Helen Hermundstad
Helen Hermundstad ('73)
SWE26.15
Q
  
 
2
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST28.07
Q
  
 
3
Annette Durkan
Annette Durkan ('75)
IRL28.49
  
 
4
Katarzyna Krysztosiak
Katarzyna Krysztosiak ('73)
POL28.63
  
 PB
Emilia Paunica
Emilia Paunica ('72)
ROU DNF
  
 
Semi 2
25.2.
25.2.
1
Adina Gheorghiu
Adina Gheorghiu ('75)
ROU27.07
Q
  
 
2
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE27.61
Q
  
 
3
Joanna Balcerzak
Joanna Balcerzak ('73)
POL27.70
q
  
 SB
4
Angela López
Angela López ('75)
ESP27.92
q
  
 PB
5
Laurence Leroy
Laurence Leroy 
FRA28.50
  
 
6
Mary Scanlon
Mary Scanlon ('77)
IRL30.47
  
 
Indledende heats25.2.
Indledende 1
25.2.
25.2.
1
Helen Hermundstad
Helen Hermundstad ('73)
SWE25.79
Q
  
NR45 PB
2
Emilia Paunica
Emilia Paunica ('72)
ROU27.73
Q
  
 PB
3
Marta Garcia
Marta Garcia 
ESP29.61
  
 PB
4
Margaret O'Connor
Margaret O'Connor ('72)
IRL29.78
  
 PB
5
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL30.20
  
 
Indledende 2
25.2.
25.2.
1
Laurence Leroy
Laurence Leroy 
FRA27.91
Q
  
 PB
2
Katarzyna Krysztosiak
Katarzyna Krysztosiak ('73)
POL28.70
Q
  
 PB
3
Carmen Blanco
Carmen Blanco ('72)
ESP29.44
q
  
 PB
4
Nichola Tighe
Nichola Tighe ('75)
IRL30.72
  
 PB
5
Rosa Fernandez
Rosa Fernandez 
ESP31.80
  
 PB
Indledende 3
25.2.
25.2.
1
Joanna Balcerzak
Joanna Balcerzak ('73)
POL27.82
Q
  
 SB
2
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST27.98
Q
  
 
3
Mary Scanlon
Mary Scanlon ('77)
IRL29.60
q
  
 PB
4
Nieves Vazquez
Nieves Vazquez 
ESP29.68
  
 PB
5
Esther Van Rooij
Esther Van Rooij 
NED33.60
  
 PB
Indledende 4
25.2.
25.2.
1
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE27.87
Q
  
 
2
Angela López
Angela López ('75)
ESP27.98
Q
  
 PB
3
Adina Gheorghiu
Adina Gheorghiu ('75)
ROU28.27
q
  
 
4
Annette Durkan
Annette Durkan ('75)
IRL28.44
q
  
 PB
K45 400 m    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
Angela López
Angela López ('75)
ESP1:01.16
  
 PB
2
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST1:01.27
  
 PB
3
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE1:01.82
  
 
4
Emanuela Baggiolini
Emanuela Baggiolini ('72)
ITA1:01.85
  
 PB
5
Carmen Blanco
Carmen Blanco ('72)
ESP1:04.72
  
 PB
6
Ixone Egia
Ixone Egia ('76)
ESP1:04.99
  
 
Indledende heats21.2.
Indledende 1
21.2.
21.2.
1
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE1:03.39
Q
  
 
2
Angela López
Angela López ('75)
ESP1:03.77
q
  
 PB
3
Ixone Egia
Ixone Egia ('76)
ESP1:04.36
q
  
 PB
4
Veronica Catapano
Veronica Catapano 
ITA1:07.11
  
 PB
5
Sónia Freitas
Sónia Freitas 
POR1:07.97
  
 PB
Indledende 2
21.2.
21.2.
1
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST1:02.55
Q
  
 PB
2
Emanuela Baggiolini
Emanuela Baggiolini ('72)
ITA1:03.53
q
  
 PB
3
Carmen Blanco
Carmen Blanco ('72)
ESP1:06.69
q
  
 PB
4
Liliia Kikot
Liliia Kikot 
UKR1:07.52
  
 PB
5
Isabel María Ruiz
Isabel María Ruiz ('72)
ESP1:13.04
  
 PB
K45 800 m    
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Nuria Grijalba
Nuria Grijalba ('72)
ESP2:21.54
  
 PB
2
Emanuela Baggiolini
Emanuela Baggiolini ('72)
ITA2:22.66
  
 PB
3
Sònia Giménez
Sònia Giménez ('74)
ESP2:23.67
  
 PB
4
Valle Pascual
Valle Pascual ('76)
ESP2:26.15
  
 PB
5
Ixone Egia
Ixone Egia ('76)
ESP2:28.39
  
 PB
6
Yolanda Cebrian
Yolanda Cebrian ('73)
ESP2:29.96
  
 PB
7
Ginta Rassa
Ginta Rassa ('73)
LAT2:32.52
  
 PB
Indledende heats22.2.
Indledende 1
22.2.
22.2.
1
Sònia Giménez
Sònia Giménez ('74)
ESP2:29.47
Q
  
 PB
2
Ixone Egia
Ixone Egia ('76)
ESP2:30.48
Q
  
 PB
3
Emanuela Baggiolini
Emanuela Baggiolini ('72)
ITA2:30.77
q
  
 PB
4
Yolanda Cebrian
Yolanda Cebrian ('73)
ESP2:31.84
q
  
 PB
5
Ginta Rassa
Ginta Rassa ('73)
LAT2:33.84
q
  
 PB
Indledende 2
22.2.
22.2.
1
Miriam Paurat
Miriam Paurat ('73)
GER2:30.20
Q
  
 PB
2
Nuria Grijalba
Nuria Grijalba ('72)
ESP2:31.57
Q
  
 PB
3
Valle Pascual
Valle Pascual ('76)
ESP2:31.83
q
  
 PB
4
Fiona Schmid
Fiona Schmid ('74)
AUT2:35.88
q
  
 PB
5
Isabel María Ruiz
Isabel María Ruiz ('72)
ESP2:47.62
  
 PB
Liliia Kikot
Liliia Kikot 
UKR DNF
  
 
K45 1500 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Miriam Paurat
Miriam Paurat ('73)
GER4:54.89
  
 PB
2
Catriona Devine
Catriona Devine ('73)
IRL4:55.72
  
 PB
3
María del José De Toro
María del José De Toro ('76)
ESP4:55.95
  
 PB
4
Mary Leech
Mary Leech ('75)
IRL4:58.38
  
 SB
5
Carolina Capdevila
Carolina Capdevila ('73)
ESP5:04.66
  
 PB
6
Ginta Rassa
Ginta Rassa ('73)
LAT5:27.58
  
 PB
7
María De La Cruz López
María De La Cruz López 
ESP5:36.49
  
 PB
8
Regina Gilvaz
Regina Gilvaz 
POR6:30.46
  
 PB
K45 3000 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Carla Martinho
Carla Martinho ('76)
POR9:57.03
  
 SB
2
Catherine Thomas-Pesqueux
Catherine Thomas-Pesqueux ('74)
FRA10:18.66
  
 SB
3
Sònia Giménez
Sònia Giménez ('74)
ESP10:29.98
  
 PB
4
Miriam Paurat
Miriam Paurat ('73)
GER10:34.53
  
 PB
5
Carolina Capdevila
Carolina Capdevila ('73)
ESP10:41.07
  
 PB
6
Mary Leech
Mary Leech ('75)
IRL10:41.28
  
 SB
7
Veronica Sanchez
Veronica Sanchez ('75)
ESP10:46.67
  
 PB
8
Maria De Fatima Porras
Maria De Fatima Porras 
ESP10:50.00
  
 PB
9
Angelika Elser
Angelika Elser 
AUT12:07.60
  
 PB
10
María De La Cruz López
María De La Cruz López 
ESP12:20.23
  
 PB
K45 60 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Inde 26.2.

Finale A

Finale
Inde 26.2.
1
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER9.04
  
 PB
2
Susana Estriga
Susana Estriga ('75)
POR9.25
  
 PB
3
Angela López
Angela López ('75)
ESP9.44
  
 PB
4
Nichola Tighe
Nichola Tighe ('75)
IRL10.31
  
 PB
5
Clara Isabel Pazo
Clara Isabel Pazo 
ESP10.45
  
 PB
6
Katarzyna Krysztosiak
Katarzyna Krysztosiak ('73)
POL10.61
  
 PB
K45 Højdespring    
Inde 22.2.

Finale A

Finale
Inde 22.2.
1
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER1.52
  
 PB
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.43
  O
1.46
  O
1.49
  O
1.52
 XO
 
2
Irena Vlahinic
Irena Vlahinic ('76)
CRO1.49
  
 PB
 
1.30 PB
  O
1.35 PB
  O
1.40 PB
  O
1.43 PB
  O
1.46 PB
 XO
1.49 PB
 XO
1.52
XXX
 
3
Linda Van Berkel
Linda Van Berkel 
NED1.46
  
 PB
 
1.35 PB
  O
1.40 PB
  O
1.43 PB
  O
1.46 PB
 XO
1.49
XXX
   
4
Mojca Breganski
Mojca Breganski ('69)
SLO1.43
  
 PB
 
1.30 PB
  O
1.35 PB
  O
1.40 PB
  O
1.43 PB
  O
1.46
XXX
   
4
Pat Vidal
Pat Vidal ('72)
ESP1.43
  
 PB
 
1.30 PB
  O
1.35 PB
  O
1.40 PB
  O
1.43 PB
  O
1.46
XXX
   
6
Sara Salces
Sara Salces 
ESP1.43
  
 PB
 
1.25 PB
  O
1.30 PB
  O
1.35 PB
  O
1.40 PB
XXO
1.43 PB
XXO
1.46
XXX
  
7
Maria Angeles Catón
Maria Angeles Catón ('73)
ESP1.40
  
 PB
 
1.35 PB
  O
1.40 PB
  O
1.43
  X
1.46
  X
    
7
Aycan Kurtcan
Aycan Kurtcan ('68)
TUR1.40
  
 PB
 
1.40
  O
1.46
XXX
      
9
Claudine Tahraoui
Claudine Tahraoui 
FRA1.35
  
 PB
 
1.30 PB
  O
1.35 PB
  O
1.40
XXX
     
10
Cristina Estevez
Cristina Estevez 
ESP1.30
  
 PB
 
1.25 PB
 XO
1.30 PB
 XO
1.35
XXX
     
11
Heike Hesse
Heike Hesse ('68)
GER1.30
  
 PB
 
1.20
  O
1.25
  O
1.30
XXO
1.35
XXX
    
12
Sonia Oceja
Sonia Oceja 
ESP1.25
  
 PB
 
1.20 PB
  O
1.25 PB
 XO
      
13
Olga Iuzhalkina
Olga Iuzhalkina 
RUS1.15
  
 PB
 
1.15 PB
  O
1.20
XXX
      
K45 Stangspring    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Barbara Capellini
Barbara Capellini ('76)
ITA3.00
  
 SB
 
2.80 SB
  O
3.00 SB
  O
3.10
  XX
3.20
  X
    
2
Ferrari Isabelle
Ferrari Isabelle 
FRA2.40
  
 PB
 
2.30 PB
  O
2.40 PB
  O
2.50
XXX
     
2
Nieves Rubio
Nieves Rubio 
ESP2.40
  
 PB
 
2.20 PB
  O
2.30 PB
  O
2.40 PB
  O
2.50
XXX
    
4
Bárbara Moreira
Bárbara Moreira 
POR2.20
  
 PB
 
1.60 PB
  O
2.00 PB
  O
2.20 PB
 XO
2.30
XXX
    
K45 Længdespring    
Inde 21.2.

Finale A

Finale
Inde 21.2.
1
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER5.12
  
 PB
2
Laura Katkeviča
Laura Katkeviča ('76)
LAT4.87
  
 PB
3
Katarzyna Krysztosiak
Katarzyna Krysztosiak ('73)
POL4.86
  
 PB
4
Laura Fedrizzi
Laura Fedrizzi 
ITA4.54
  
 PB
5
Monica Navarro
Monica Navarro ('73)
ESP4.48
  
 PB
6
Cristina Estevez
Cristina Estevez 
ESP4.37
  
 PB
7
Eva Sans
Eva Sans 
ESP4.15
  
 PB
K45 Trespring     
Inde 23.2.

Finale A

Finale
Inde 23.2.
1
Laura Katkeviča
Laura Katkeviča ('76)
LAT10.44
  
 PB
 
10.16 PB10.28 PB9.9510.34 PB9.7510.44 PB  
2
Monica Navarro
Monica Navarro ('73)
ESP10.13
  
 PB
 
9.60 PB10.08 PB  X10.13 PB9.82  X  
3
Anne-Catherine Clement
Anne-Catherine Clement ('75)
BEL10.04
  
 PB
 
9.75 PB  X9.82 PB9.798.3610.04 PB  
4
Ana Fernandes
Ana Fernandes ('77)
POR9.92
  
 PB
 
9.81 PB9.799.92 PB  X9.419.80  
5
Clara Isabel Pazo
Clara Isabel Pazo 
ESP9.90
  
 PB
 
  X9.56 PB9.85 PB9.699.90 PB  X  
6
Eva Sans
Eva Sans 
ESP9.26
  
 PB
 
8.77 PB9.13 PB  X  X9.23 PB9.26 PB  
K45 Kuglestød 4.0 kg    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Fernanda Angélica Gomes Martins Pereira
Fernanda Angélica Gomes Martins Pereira 
POR11.72
  
 PB
 
11.08 PB11.26 PB11.72 PB11.48  X11.08  
2
Jeannette Denz
Jeannette Denz ('74)
GER11.52
  
 PB
 
11.41 PB  X11.49 PB11.4811.2011.52 PB  
3
Daniela Carvalho
Daniela Carvalho 
POR10.34
  
 PB
 
10.30 PB  X10.34 PB10.0910.32  X  
4
Helena Rey
Helena Rey 
ESP9.53
  
 PB
 
9.29 PB9.53 PB8.68  X9.369.43  
5
Ana Marques
Ana Marques ('80)
POR9.23
  
 PB
 
8.56 PB9.19 PB9.139.20 PB8.509.23 PB  
6
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER9.11
  
 PB
 
8.64 PB9.07 PB9.11 PB8.928.338.32  
7
Mary Scanlon
Mary Scanlon ('77)
IRL8.84
  
 
 
8.728.508.758.848.778.48  
8
Beatriz Ortiz
Beatriz Ortiz 
ESP8.40
  
 PB
 
8.22 PB8.40 PB8.227.75  X  X  
9
Ana Cerqueira
Ana Cerqueira 
POR6.45
  
 PB
 
6.27 PB6.30 PB6.45 PB     
10
Filomena Maria Rebelo
Filomena Maria Rebelo 
POR6.37
  
 PB
 
6.29 PB6.37 PB6.04     
11
Telma Braz
Telma Braz 
POR4.90
  
 PB
 
4.90 PB  X4.46     
K45 Diskoskast 1.0 kg    
23.2.

Finale A

Finale
23.2.
1
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER39.47
  
 SB
 
38.20 SB39.00 SB38.8439.47 SB39.2839.45  
2
Fernanda Angélica Gomes Martins Pereira
Fernanda Angélica Gomes Martins Pereira 
POR38.65
  
 PB
 
38.65 PB36.63  X37.18  X37.15  
3
Jeannette Denz
Jeannette Denz ('74)
GER32.79
  
 PB
 
31.09 PB31.89 PB32.59 PB30.9232.1232.79 PB  
4
Sonja Römmert
Sonja Römmert ('73)
GER31.78
  
 PB
 
30.14 PB27.7831.49 PB31.78 PB  X  X  
5
Ana Marques
Ana Marques ('80)
POR30.02
  
 PB
 
29.01 PB30.02 PB  X29.2028.73  X  
6
Esther Van Rooij
Esther Van Rooij 
NED21.99
  
 PB
 
21.99 PB20.4417.0916.07  X18.90  
K45 Vægtkast 9.08 kg    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
Andrea Jenkins
Andrea Jenkins ('75)
GBR14.82
  
 SB
 
13.08 SB14.82 SB13.4612.5813.8214.82 =SB  
2
Antonella Chouhal
Antonella Chouhal ('76)
MLT13.34
  
 PB
 
12.05 PB12.47 PB11.92  X12.51 PB13.34 PB  
3
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER12.18
  
 PB
 
10.19 PB11.54 PB11.3110.8712.18 PB11.08  
4
Jana Capkova
Jana Capkova 
CZE11.64
  
 SB
 
  X10.68 SB  X10.4611.64 SB11.64 =SB  
5
Anu Virtanen
Anu Virtanen ('77)
FIN9.43
  
 PB
 
  X7.81 PB9.43 PB  X  X8.75  
K45 Hammerkast 4.0 kg    
22.2.

Finale A

Finale
22.2.
1
Jana Capkova
Jana Capkova 
CZE44.73
  
 PB
 
42.89 PB42.38  X40.0242.8344.73 PB  
2
Andrea Jenkins
Andrea Jenkins ('75)
GBR42.06
  
 SB
 
  X37.43 SB40.43 SB41.93 SB  X42.06 SB  
3
Antonella Chouhal
Antonella Chouhal ('76)
MLT35.92
  
 
 
33.6435.92  X35.7035.25  X  
4
Virginie Scribe
Virginie Scribe ('72)
FRA35.34
  
 SB
 
  X26.05 SB35.34 SB  X34.12  X  
5
Anu Virtanen
Anu Virtanen ('77)
FIN33.16
  
 PB
 
  X30.69 PB27.7931.76 PB28.4533.16 PB  
6
Irene Fernández
Irene Fernández 
ESP24.30
  
 SB
 
24.10 SB21.14  X21.8124.30 SB  X  
K45 Spydkast 600 gram    
27.2.

Finale A

Finale
27.2.
1
Olga Lamelas
Olga Lamelas ('76)
ESP34.13
  
 PB
 
31.84 PB31.5730.1528.4628.0034.13 PB  
2
Birte Rothkehl
Birte Rothkehl ('73)
GER32.25
  
 PB
 
29.91 PB  X31.86 PB32.25 PB29.6130.58  
3
Filomena Maria Rebelo
Filomena Maria Rebelo 
POR20.37
  
 PB
 
18.42 PB18.74 PB17.7019.45 PB20.05 PB20.37 PB  
K45 3000 m kapgang    
Inde 21.2.

Finale A

Finale
Inde 21.2.
1
Sandra Silva
Sandra Silva ('75)
POR14:31.63
  
 SB
2
Brit Schröter
Brit Schröter ('74)
GER14:31.83
  
 PB
3
Bianca Schenker
Bianca Schenker ('74)
GER14:56.40
  
 SB
4
Sonia Demon
Sonia Demon ('72)
FRA15:15.45
  
 
5
Recio Mayordomo Almudena
Recio Mayordomo Almudena 
ESP15:31.27
  
 PB
6
María Emilia Rodríguez
María Emilia Rodríguez 
ESP16:10.18
  
 PB
7
Lenka Boroviková
Lenka Boroviková 
CZE16:29.55
  
 PB
8
Ana Macedo
Ana Macedo 
POR19:09.08
  
 PB
K45 5 km kapgang    
26.2.

Finale A

Finale
26.2.
1
Kristina Saltanovič
Kristina Saltanovič ('75)
LTU24:26
  
 SB
2
Brit Schröter
Brit Schröter ('74)
GER25:01
  
 SB
3
Bianca Schenker
Bianca Schenker ('74)
GER25:29
  
 SB
4
Sonia Demon
Sonia Demon ('72)
FRA26:10
  
 PB
5
Recio Mayordomo Almudena
Recio Mayordomo Almudena 
ESP26:29
  
 PB
6
Maria Emilia Rodriguez
Maria Emilia Rodriguez ('75)
ESP27:18
  
 PB
7
Sandra Franceschini
Sandra Franceschini ('72)
ITA27:53
  
 PB
8
Lenka Boroviková
Lenka Boroviková 
CZE28:24
  
 PB
9
Sandra Jean
Sandra Jean 
FRA29:03
  
 PB
10
Anabela Santos
Anabela Santos 
POR32:59
  
 PB
11
Ana Macedo
Ana Macedo 
POR33:00
  
 PB
12
Teresa Pérez
Teresa Pérez 
ESP33:48
  
 PB
13
Myriam Segas
Myriam Segas 
FRA36:10
  
 PB
14
Maria Del Carmen Jueguen
Maria Del Carmen Jueguen 
ESP36:23
  
 PB
Maria Gema
Maria Gema 
ESP DQ
  
 
K45 Femkamp K45    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER4099
  
 PB
 
9,205,289,011,502.59,69
2
Susana Estriga
Susana Estriga ('75)
POR3847
  
 PB
 
9,354,769,681,322.42,40
3
Encarna Gutiérrez
Encarna Gutiérrez 
ESP3468
  
 PB
 
9,964,146,531,352.31,96
K45 Cross 8 km    
20.2.

Finale A

Finale
20.2.
1
Carla Martinho
Carla Martinho ('76)
POR29:27
  
 
2
Catherine Thomas-Pesqueux
Catherine Thomas-Pesqueux ('74)
FRA30:29
  
 
3
Noelia Papín
Noelia Papín 
ESP34:27
  
 
4
Deonilde Costa
Deonilde Costa 
POR35:12
  
 
5
Yvonne Brandecker
Yvonne Brandecker ('76)
GER35:41
  
 
6
Angelika Elser
Angelika Elser 
AUT35:50
  
 
7
Ana Neves
Ana Neves 
POR38:32
  
 
8
Simone Herbst
Simone Herbst ('72)
GER40:15
  
 
9
Ramune Pociuviene
Ramune Pociuviene ('74)
LTU40:59
  
 
10
Carla Rodrigues
Carla Rodrigues 
POR41:44
  
 
11
Regina Gilvaz
Regina Gilvaz 
POR41:45
  
 
12
Manuela Nöbl
Manuela Nöbl 
AUT42:00
  
 
13
Anabela Santos
Anabela Santos 
POR43:00
  
 
14
Eva María Muelas
Eva María Muelas 
ESP43:29
  
 
M50 60 m    
Inde 24.2.

Finale A

Finale
Inde 24.2.
1
Jesus Antonio Molinero
Jesus Antonio Molinero 
ESP7.40
  
 PB
2
John Corr
John Corr ('70)
IRL7.51
  
 =PB
3
Luis Miguel Arroyo
Luis Miguel Arroyo 
ESP7.54
  
 PB
4
Vecchierelli Giuseppe
Vecchierelli Giuseppe ('70)
ITA7.57
  
 
5
Joe Appiah
Joe Appiah ('70)
GBR7.57
  
 PB
6
Alessandro Garofoli
Alessandro Garofoli 
ITA7.59
  
 =PB
7
Pablo Herrero
Pablo Herrero 
ESP7.65
  
 
8
Giuseppe Minetti
Giuseppe Minetti ('69)
GBR7.66
  
 
Semifinale23.2.
Semi 1
23.2.
23.2.
1
Jesus Antonio Molinero
Jesus Antonio Molinero 
ESP7.42
Q
  
 PB
2
Vecchierelli Giuseppe
Vecchierelli Giuseppe ('70)
ITA7.56
Q
  
 PB
3
Pablo Herrero
Pablo Herrero 
ESP7.57
Q
  
 PB
4
Joe Appiah
Joe Appiah ('70)
GBR7.60
q
  
 PB
5
Ernesto Pinto
Ernesto Pinto 
POR7.68
q
  
 
6
Kevin Craven
Kevin Craven 
GBR7.69
  
 
7
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE7.70
  
 =PB
8
Miguel Nascimento
Miguel Nascimento