Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: FIRST DANCE 27.3.2022
CERES PARK

M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM38.23
  
 PB
 
33.68 SB36.58 PB36.52  X38.02 PB38.23 PB  
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM56.08
  
 
 
55.92  X  X  X52.2656.08  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190061.29
  
 
 
58.40  X54.0259.6561.2960.28  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta55.12
  
 
 
  X  X  X55.12  X54.60  
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Aabenraa IG 15.57
  
 PB
 
  X  X15.57 PB14.81  X15.33  
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Aabenraa IG 47.52
  
 PB
 
47.52 PB47.03  X  X  X  X  
2Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM38.48
  
 PB
 
34.23 SB  X  X38.48 PB  X  X  
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
D19 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta53.81
  
 PB
 
52.54 PB53.81 PB  X52.23  X53.37  
2Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM53.81
  
 SB
 
53.81 SB52.1951.2649.8951.4551.62  
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Annika Mejls RamsgaardAnnika Mejls Ramsgaard ('03)AK Holstebro45.45
  
 SB
 
45.23 SB45.45 SB  X  X43.90  X  
2Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta44.30
  
 PB
 
44.30 PB  X  X  X42.10  X  
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik15.45
  
 PB
 
13.47 SB14.42 SB14.51 SB  X14.4315.45 PB  
2Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik13.23
  
 PB
 
  X  X11.51 SB12.72 SB13.20 PB13.23 PB  
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik44.64
  
 PB
 
44.17 PB  X  X44.64 PB41.82  X  
D17 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik54.16
  
 SB
 
  X  X  X54.16 SB51.83  X  
P17 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)Viking Atletik45.64
  
 PB
 
45.64 PB  X  X  X38.58  X  
2Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)KIF40.74
  
 PB
 
38.89 SB40.54 PB40.67 PB39.7140.1140.74 PB  
3Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM24.50
  
 PB
 
  X  X  X  X  X24.50 PB  
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM56.19
  
 PB
 
  X  X56.19 PB  X  X  X  
2Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF42.81
  
 SB
 
  X  X42.81 SB  X42.00  X  
3Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM40.60
  
 SB
 
  X40.55 SB40.59 SB  X40.60 SB  X  
4Elisabeth Røddik ElsnerElisabeth Røddik Elsner ('06)KIF40.40
  
 SB
 
40.40 SB37.26  X  X  X  X  
P17 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF37.69
  
 SB
 
36.02 SB  X34.52  X37.01 SB37.69 SB  

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint