Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: Aalborg Outdoor 1 7.5.2022
Skovdalen Atletikstadion

M 200 m    
Vind: -1.5

Finale A

Finale
Vind: -1.5
1Nikolaj R. JensenNikolaj R. Jensen ('07)SIK8024.36
  
 PB
2Jacob AndersenJacob Andersen ('95)Aalborg AM25.63
  
 SB
3Mads FrahmMads Frahm ('07)SIK8026.40
  
 PB
4Peter KasoziPeter Kasozi ('89)Aalborg AM26.92
  
 SB
5Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK8027.92
  
 PB
M 600 m    

Finale A

Finale
1Marius M SzwedMarius M Szwed ('05)Aalborg AM1:28.79
  
 PB
2Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM1:49.71
  
 PB
Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM DNF
  
 
Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM DNF
  
 
M 1000 m    

Finale A

Finale
1Mikkel MeldgaardMikkel Meldgaard ('99)Aalborg AM2:41.00
  
 PB
2Anders Bøgh HedegaardAnders Bøgh Hedegaard ('98)Aalborg AM2:44.07
  
 PB
3Lasse BoesenbækLasse Boesenbæk ('05)Viborg AM2:44.91
  
 PB
4Emil Møller SchmidtEmil Møller Schmidt ('06)Viborg AM2:59.85
  
 PB
5Bastian Lindholt PoulsenBastian Lindholt Poulsen ('07)Viborg AM3:18.92
  
 PB
6Laurids JakobsenLaurids Jakobsen ('52)Viborg AM3:31.18
  
 PB
Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM DNF
  
 
M 110 m hæk    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190015.62
  
 SB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 19006.58
0.0
  
 SB
 
6.57 SB
 0.7
5.04
 -0.9
  X6.52
 0.0
  –6.58 SB
 0.0
  
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM14.58
  
 SB
 
14.58 SB  X  X  X  X  X  
K 200 m    
Vind: +1.3

Finale A

Finale
Vind: +1.3
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM25.17
  
 PB
2Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið26.61
  
 SB
3Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM26.64
  
 PB
4Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM27.58
  
 PB
5Line ØsterkjærhusLine Østerkjærhus ('91)Aalborg AM27.84
  
 PB
Finale B
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM28.19
  
 SB
2Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM28.71
  
 SB
3Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM29.75
  
 PB
4Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM31.69
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
1Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190015.08
  
 SB
K Stangspring    

Finale A

Finale
1Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM2.50
  
 SB
 
2.40 SB
XXO
2.50 SB
 XO
2.60
XXX
     
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 19005.66
0.0
  
 PB
 
5.22 SB
 -0.3
5.45 PB
 0.1
5.55 PB
 0.0
5.35
 -1.4
5.57 PB
 0.0
5.66 PB
 0.0
  
K22 600 m    

Finale A

Finale
1Emma Stentz HansenEmma Stentz Hansen ('03)Aalborg AM1:37.98
  
 PB
2Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM1:39.39
  
 PB
3Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM1:41.56
  
 SB
K22 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
1Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190015.07
  
 SB
2Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 190016.47
  
 SB
K22 Længdespring    

Finale A

Finale
1Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19005.43
-1.0
  
 SB
 
5.23 SB
 0.0
5.19
 -1.9
5.24 SB
 -2.6
5.37 SB
 -0.2
5.43 SB
 -1.0
  X  
2Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 19005.02
-1.2
  
 PB
 
4.51 SB
 0.0
4.81 SB
 0.8
4.89 SB
 0.0
5.02 PB
 -1.2
  X5.01
 -2.4
  
D19 Længdespring    

Finale A

Finale
1
Alberto Salis
Alberto Salis ('04)
/ ITA5.71
0.0
  
 PB
 
5.54 PB
 -1.3
5.66 PB
 -1.1
  X  X5.71 PB
 0.0
5.35
 -1.5
  
P19 1000 m    

Finale A

Finale
1Camilla FlyvbjergCamilla Flyvbjerg ('04)Aalborg AM3:20.37
  
 PB
2Sarah PedersenSarah Pedersen ('08)Viborg AM3:52.69
  
 SB
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM46.06
  
 PB
 
42.24 SB46.06 PB  X  X  X  X  
D17 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Kyrylo LampytskyiKyrylo Lampytskyi ('05)Aalborg AM / UKR14.98
  
 SB
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM10.05
  
 SB
 
9.35 SB  X  X10.05 SB9.648.96  
D15 Længdespring    

Finale A

Finale
1Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK804.53
0.0
  
 PB
 
4.36 PB
 0.0
4.51 PB
 0.0
  X4.53 PB
 0.0
  –  –  
2Mads FrahmMads Frahm ('07)SIK804.49
0.0
  
 PB
 
4.19
 1.0
3.99
 0.0
3.92
 -0.7
4.45 PB
 0.0
4.25
 -0.8
4.49 PB
 0.0
  
D15 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Benjamin Vissing HansenBenjamin Vissing Hansen ('07)Aalborg AM10.97
  
 PB
 
  X9.65 PB10.97 PB10.1910.539.78  
2Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK809.11
  
 PB
 
8.49 PB  X8.86 PB9.11 PB8.279.00  
3Mads FrahmMads Frahm ('07)SIK807.21
  
 
 
6.576.557.087.006.917.21  
4Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM7.12
  
 PB
 
7.03 PB6.606.577.12 PB7.056.87  
D15 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Benjamin Vissing HansenBenjamin Vissing Hansen ('07)Aalborg AM38.08
  
 PB
 
36.54 PB38.08 PB  X  X  X  X  
P15 Længdespring    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM4.59
0.0
  
 PB
 
  X4.57 PB
 0.9
4.40
 0.0
4.59 PB
 0.0
4.56
 -1.5
  X  
2Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM4.52
0.0
  
 PB
 
4.16 PB
 -1.4
3.81
 0.0
3.95
 -0.7
4.30 PB
 0.0
4.52 PB
 0.0
4.35
 -2.0
  
3Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM4.51
-1.2
  
 PB
 
4.37 PB
 -0.4
4.34
 -1.2
4.51 PB
 -1.2
4.45
 0.3
4.38
 2.5
4.06
 -1.3
  
4Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM3.57
-0.2
  
 SB
 
  X  X  X3.57 SB
 -0.2
  –  –  
Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM10.41
  
 PB
 
10.41 PB9.7610.11  X10.149.96  
2Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM7.51
  
 PB
 
7.39 PB7.51 PB7.227.427.427.11  
3Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM7.48
  
 PB
 
6.57 SB7.48 PB7.227.327.097.30  
4Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM7.10
  
 PB
 
6.49 SB5.827.10 PB6.846.686.69  
M70 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Preben KrebsPreben Krebs ('51)Aalborg AM10.30
  
 PB
 
9.57 PB9.91 PB10.11 PB  X10.30 PB  X  

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle