Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Albufeira POR: Throw Event 16.4.2022

M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)DEN15.59
  
 SB
 
15.59 SB14.87  X  X  X14.67  
2
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR13.56
  
 PB
 
12.87 PB  X13.56 PB13.3513.29  X  
3Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)DEN10.37
  
 PB
 
9.87 PB8.20  X9.6810.37 PB9.57  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR43.31
  
 PB
 
43.31 PB  X42.70  X36.24  X  
2Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)DEN37.25
  
 SB
 
34.32 SB37.25 SB34.53  X37.0635.81  
3Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)DEN30.37
  
 PB
 
24.68 PB29.41 PB  X30.37 PB27.5229.53  
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Eivind Henriksen
Eivind Henriksen ('90)
NOR76.25
  
 SB
 
76.25 SB  X76.15  X73.9774.91  
2Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)DEN48.11
  
 SB
 
  X48.11 SB  X  X  X47.78  
3Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)DEN31.45
  
 PB
 
31.45 PB29.2827.3128.2828.40  X  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)DEN56.40
  
 
 
55.5856.2756.4056.4054.22  X  
2
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
NOR43.74
  
 PB
 
  X  X41.59 SB43.74 PB43.4740.08  
3Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)DEN41.07
  
 PB
 
38.6341.07 PB  X40.3039.4338.25  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)DEN69.98
  
 SB
 
  X  X68.75  X69.98 SB  X  
2Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)DEN59.47
  
 
 
  X59.47  X  X58.26  X  
3Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)DEN47.05
  
 PB
 
  X  X  X  X  X47.05 PB  
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1
Sondre Jahren
Sondre Jahren ('04)
NOR15.15
  
 PB
 
  X15.15 PB  X  X15.15 =PB14.81  
2
Jørgen Brenna Loennechen
Jørgen Brenna Loennechen ('03)
NOR14.96
  
 PB
 
14.04 PB14.87 PB14.6314.8114.96 PB14.60  
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1
Sondre Jahren
Sondre Jahren ('04)
NOR46.79
  
 SB
 
  X46.50 SB46.79 SB46.18  X  X  
2Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)DEN35.63
  
 PB
 
  X32.25 PB  X35.63 PB  X30.56  
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)DEN48.82
  
 PB
 
  X  X48.22 PB  X  X48.82 PB  
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
NOR13.21
  
 SB
 
13.21 SB  X  X  X  X  X  
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Nanna Ilsøe NygaardNanna Ilsøe Nygaard ('06)DEN11.01
  
 PB
 
9.19 SB10.07 SB10.51 PB10.0810.2311.01 PB  
P17 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Nanna Ilsøe NygaardNanna Ilsøe Nygaard ('06)DEN21.85
  
 PB
 
  X21.85 PB  X  –  –  –  
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Elisabeth Røddik ElsnerElisabeth Røddik Elsner ('06)DEN41.26
  
 SB
 
  X  X39.53  X40.50 SB41.26 SB  

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne