Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Bagsværd: Tracks 18.5.2022
Bagsværd Stadion
Vælg mænd discipliner
100 m
400 m
1500 m
5000 m
Vælg kvinder discipliner
M 100 m
Vind: -0.8
Finale A
Finale
Vind: -0.8
1
Troels Kaas
Troels Kaas ('95)
95
KIF
12.14
SB
2
Rumle Flindt-Egebak
Rumle Flindt-Egebak ('06)
06
BAC
12.24
SB
3
Natalie Vaabengaard
Natalie Vaabengaard ('02)
02
BAC
13.66
K
4
Sara Fransisco Mouridsen
Sara Fransisco Mouridsen ('06)
06
BAC
14.35
K
Finale B
Vind: -0.8
Vind: -0.8
1
Sophia Bosack
Sophia Bosack ('06)
06
BAC
14.66
K
2
Karoline Boysen
Karoline Boysen ('94)
94
AK Brøndby
15.10
K
M 400 m
Finale A
Finale
1
Carl Bäckström Nielsen
Carl Bäckström Nielsen ('07)
07
Amager AC
51.59
PB
3
Annemarie Nissen
Annemarie Nissen ('94)
94
Sparta
55.15
K
4
Michael Pilegaard Hansen
Michael Pilegaard Hansen ('67)
67
BAC
1:01.31
SB
M 1500 m
Finale A
Finale
1
Christoffer Frost-Jensen Johansen
Christoffer Frost-Jensen Johansen ('97)
97
BAC
3:47.56
SB
2
Peter Gerner Ejersbo
Peter Gerner Ejersbo ('95)
95
Odense Atletik
3:58.20
SB
3
Paul Hardiville
Paul Hardiville ('01)
01
BAC / FRA
3:58.28
PB
4
Thor Friis Skifte
Thor Friis Skifte ('97)
97
Odense Atletik
4:02.89
PB
5
Kasper Pontoppidan Jensen
Kasper Pontoppidan Jensen ('99)
99
Odense Atletik
4:06.68
PB
6
Emil Hammer Lux
Emil Hammer Lux ('02)
02
Sparta
4:08.57
PB
7
Lucas Søgaard Hjortkjær
Lucas Søgaard Hjortkjær ('02)
02
IK Hellas
4:12.47
SB
8
Mikkel Feldborg Nielsen
Mikkel Feldborg Nielsen ('07)
07
IK Hellas
4:22.31
PB
9
Anders Lagergren
Anders Lagergren ('91)
91
PSF
4:25.97
SB
10
Emil Skovhøj
Emil Skovhøj ('91)
91
Amager AC
4:29.32
SB
11
Louis Cantby
Louis Cantby ('01)
01
Sparta
4:32.88
SB
12
Gustav Lund Liebing
Gustav Lund Liebing ('04)
04
Sparta
4:38.18
PB
Hjalte Dalskov
Hjalte Dalskov ('05)
05
BAC
DNF
Joel Ibler Lillesø
Joel Ibler Lillesø ('03)
03
BAC
DNF
Mohamed Hersi
Mohamed Hersi ('94)
94
Frederiksberg IF
DNF
Finale B
1
Eskild Espenhain Landgrebe
Eskild Espenhain Landgrebe ('90)
90
Esbjerg AM
4:14.09
PB
2
Henrik Gregersen
Henrik Gregersen ('80)
80
Amager AC
4:21.63
SB
3
Frans Pedersen
Frans Pedersen ('84)
84
NBRO
4:39.50
SB
4
Jacob Rørdam Holm-Jørgensen
Jacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)
72
Sparta
4:43.69
SB
5
Mads Erting
Mads Erting ('03)
03
PSF
4:48.68
PB
6
Abdi Melchiorsen
Abdi Melchiorsen ('03)
03
PSF
4:52.69
PB
7
Bo Rahbæk
Bo Rahbæk ('81)
81
Sparta
4:54.51
SB
8
Rasmus Kofoed
Rasmus Kofoed ('74)
74
Team DistanceRunning.dk
4:57.76
PB
9
Emil Kundal Hansen
Emil Kundal Hansen ('08)
08
BAC
5:46.15
10
Anna Johansson
Anna Johansson ('07)
07
BAC
5:46.24
K
Bent Povlsen
Bent Povlsen ('61)
61
Blovstrød Løverne
DNF
M 5000 m
Finale A
Finale
1
Peter Hærvig Rønning
Peter Hærvig Rønning ('91)
91
BAC
15:30.68
SB
2
Joachim Weel Rosbo
Joachim Weel Rosbo ('97)
97
BAC
15:38.29
SB
3
Christian Madsen
Christian Madsen ('77)
77
Blovstrød Løverne
16:14.06
SB
4
Troels Bøge Edlund Jøhnk
Troels Bøge Edlund Jøhnk ('06)
06
BAC
16:51.71
PB
5
René Anda Nielsen
René Anda Nielsen ('83)
83
NBRO
16:52.84
SB
6
Emil Lind-Holm
Emil Lind-Holm ('92)
92
Sparta
16:57.64
SB
7
Bo Sterup Abrahamsson
Bo Sterup Abrahamsson ('76)
76
Frederiksberg IF
17:21.44
SB
8
Sebastian Brogaard
Sebastian Brogaard ('06)
06
Korsør AM
17:27.52
PB
Joel Ibler Lillesø
Joel Ibler Lillesø ('03)
03
BAC
DNF
Finale B
1
Niels Hjølund
Niels Hjølund ('72)
72
BAC
16:09.72
SB
2
Bjarke Søstrup
Bjarke Søstrup ('72)
72
Blovstrød Løverne
16:55.27
PB
3
Allan Peter Engsig-Karup
Allan Peter Engsig-Karup ('77)
77
BAC
17:41.62
PB
4
Henrik Hansen
Henrik Hansen ('75)
75
BAC
18:02.38
SB
5
Jan Søgaard-Hansen
Jan Søgaard-Hansen ('72)
72
BAC
19:39.82
SB
6
Kim Hansen
Kim Hansen ('70)
70
BAC
19:44.29
SB
7
Frank O’Carroll
Frank O’Carroll ('77)
77
Sparta / IRL
19:44.36
SB
Anton Østdal
Anton Østdal ('01)
01
BAC
DNF
Finale C
1
Nils Lehmann
Nils Lehmann ('97)
97
BAC / GER
17:09.38
PB
2
Cecilie Katrine Hansen
Cecilie Katrine Hansen ('95)
95
Vejle IF
17:37.88
K
3
Karina Klok
Karina Klok ('92)
92
Amager AC
18:11.72
K
4
Claus Ankær
Claus Ankær ('71)
71
Amager AC
18:12.44
SB
5
Signe Flarup Øllgaard
Signe Flarup Øllgaard ('93)
93
HRC
18:17.60
K
6
May Jensen
May Jensen ('94)
94
Sparta
18:17.91
K
7
Katharina Zobel
Katharina Zobel ('07)
07
BAC
18:31.42
K
8
Emma Lawson-Smith
Emma Lawson-Smith ('07)
07
BAC
20:01.17
K
Head to head
×
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne