Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Halle GER: Hallesche Werfertage 21‐22.5.2022

M Kuglestød 7.26 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Scott Lincoln
Scott Lincoln ('93)
GBR20.92
  
 SB
 
  X20.23 SB19.94  X20.92 SB20.41  
2Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR20.57
  
 
 
  X20.5220.4620.3620.3420.57  
3
David Storl
David Storl ('90)
GER20.31
  
 SB
 
19.7819.9120.21 SB20.1820.31 SB20.16  
4
Simon Bayer
Simon Bayer ('95)
GER19.25
  
 
 
  X19.20  X19.2519.1317.47  
5
Viktor Gardenkrans
Viktor Gardenkrans ('95)
SWE19.13
  
 SB
 
18.6719.13 SB  X  X  X18.43  
6
Christian Zimmermann
Christian Zimmermann ('94)
GER19.08
  
 
 
  X18.7818.9119.08  X  X  
7
Dennis Lukas
Dennis Lukas ('94)
GER18.98
  
 SB
 
18.98 SB18.6518.7617.8718.7618.61  
8
Silas Ristl
Silas Ristl ('95)
GER18.88
  
 
 
18.8818.63  X  X  X18.83  
9
Valentin Moll
Valentin Moll ('99)
GER18.72
  
 SB
 
18.63 SB18.72 SB18.70     
10
Eric Maihöfer
Eric Maihöfer ('01)
GER18.55
  
 SB
 
18.55 SB  X18.46     
11
Sven Poelmann
Sven Poelmann ('97)
NED18.46
  
 
 
16.2418.46  X     
12
Cedric Trinemeier
Cedric Trinemeier ('97)
GER18.07
  
 SB
 
  X18.07 SB  X     
13
Niko Kappel
Niko Kappel ('95)
GER14.94
  
 PB
 
13.35 SB14.94 PB13.6813.79  X13.71  
14
Hagan Landry
Hagan Landry ('94)
USA13.01
  
 PB
 
13.01 PB12.90  X12.63  X  X  
M Diskoskast 2.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Marek Bárta
Marek Bárta ('92)
CZE63.36
  
 SB
 
62.1461.5559.4460.1362.1763.36  
2
Martin Wierig
Martin Wierig ('87)
GER62.95
  
 SB
 
  X  X62.95 SB61.5860.15  X  
3
David Wrobel
David Wrobel ('91)
GER62.90
  
 SB
 
  X59.79 SB60.44 SB  X56.6562.90 SB  
4
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER61.91
  
 
 
55.82  X60.8860.6661.9157.67  
5
Mauricio Ortega
Mauricio Ortega ('94)
COL61.60
  
 SB
 
61.60 SB  X59.4057.86  X  X  
6
Clemens Prüfer
Clemens Prüfer ('97)
GER60.19
  
 SB
 
60.19 SB59.9856.8956.4260.00  X  
7
Henning Prüfer
Henning Prüfer ('96)
GER59.97
  
 SB
 
  X59.84 SB59.97 SB58.70  X59.21  
8
Christoph Harting
Christoph Harting ('90)
GER59.03
  
 
 
59.0357.4958.11  X  X57.31  
Finale B
21.5.
21.5.
1
Oskar Stachnik
Oskar Stachnik ('98)
POL62.28
  
 
 
  X62.2860.35  X59.0458.68  
2
Mohd Irfan Shamsuddin
Mohd Irfan Shamsuddin ('95)
MAS61.61
  
 SB
 
61.61 SB60.1057.6858.4257.3258.48  
3
Torben Brandt
Torben Brandt ('95)
GER60.18
  
 
 
  X57.8160.18  X  X59.93  
4
Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 
GER57.62
  
 SB
 
57.25 SB  X56.8457.62 SB  X55.00  
5
Zane Duquemin
Zane Duquemin ('91)
GBR57.54
  
 
 
55.28  X  X  X57.54  X  
6
Mimir Sigurdsson
Mimir Sigurdsson ('99)
ISL57.26
  
 
 
56.4557.2655.4056.16  X51.54  
7Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)DEN56.37
  
 
 
52.9556.0054.24  X56.3755.08  
8
Magnus Zimmermann
Magnus Zimmermann ('02)
GER55.94
  
 
 
  X55.23  X  X54.4555.94  
9
Markus Schwerdtfeger
Markus Schwerdtfeger ('94)
GER51.64
  
 
 
  X51.64  X     
M Hammerkast 7.26 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL75.52
  
 SB
 
70.6674.21 SB73.57  X75.52 SB  X  
2
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE74.16
  
 
 
71.2371.97  X74.1674.0571.48  
3
Chris Bennett
Chris Bennett ('89)
GBR72.62
  
 
 
72.48  X69.9572.30  X72.62  
4
Patrik Hájek
Patrik Hájek ('98)
CZE70.81
  
 
 
65.7169.3169.9370.6667.4070.81  
5
Bence Pásztor
Bence Pásztor ('95)
HUN70.70
  
 
 
67.8867.5670.7070.43  X68.34  
6
Konstantin Steinfurth
Konstantin Steinfurth ('97)
GER63.58
  
 
 
61.8762.6561.9063.5861.9762.48  
7
Christoph Gleixner
Christoph Gleixner ('99)
GER62.86
  
 SB
 
62.15 SB59.1762.79 SB61.0660.5162.86 SB  
Merlin Hummel
Merlin Hummel ('02)
GER NM
  
 
 
  X  X  X     
M Spydkast 800 gram    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Maurice Voigt
Maurice Voigt 
GER80.46
  
 PB
 
75.6478.33 PB74.92  X77.5380.46 PB  
2
Niklas Sagawe
Niklas Sagawe 
GER75.79
  
 PB
 
68.2772.87 SB71.7375.79 PB69.31  X  
3
Jakob Nauck
Jakob Nauck ('99)
GER72.38
  
 SB
 
68.50 SB66.9666.8472.38 SB69.4071.42  
4
Tom Meier
Tom Meier ('97)
GER71.64
  
 SB
 
  X69.3071.64 SB68.78  X  X  
5
Linus Limmer
Linus Limmer 
GER71.32
  
 
 
70.7769.1869.5568.8071.3268.73  
6
Joe Harris
Joe Harris ('97)
GBR70.52
  
 
 
65.8670.5267.18  –    
7
Julian Fundel
Julian Fundel 
GER69.86
  
 SB
 
68.4368.99 SB68.29  –  X69.86 SB  
8
Patrick Hess
Patrick Hess ('91)
GER68.97
  
 
 
68.97  X66.8368.23  X65.13  
K Kuglestød 4.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Chase Ealey
Chase Ealey ('94)
USA19.76
  
 PB
 
19.76 WL PB  X  X18.5919.3919.70  
2
Auriol Dongmo
Auriol Dongmo ('90)
POR19.09
  
 
 
18.4018.95  X18.64  X19.09  
3
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
SWE18.72
  
 
 
18.0818.25  X18.7218.02  X  
4
Sara Gambetta
Sara Gambetta ('93)
GER18.62
  
 SB
 
18.42 SB  X18.62 SB  X18.24  X  
5
Katharina Maisch
Katharina Maisch ('97)
GER18.57
  
 PB
 
18.48 SB  X18.44  X18.57 PB  X  
6
Julia Ritter
Julia Ritter ('98)
GER18.28
  
 SB
 
18.0118.28 SB  X  X  X18.19  
7
Amelia Strickler
Amelia Strickler ('94)
GBR17.73
  
 
 
16.6417.73  X  X17.3217.04  
8
Sophie McKinna
Sophie McKinna ('94)
GBR16.81
  
 
 
  X16.3916.8116.34  X16.71  
Finale B
21.5.
21.5.
1
Yemisi Ogunleye
Yemisi Ogunleye ('98)
GER17.51
  
 SB
 
  X17.51 SB  X16.92  X  X  
2
Lea Riedel
Lea Riedel ('99)
GER16.80
  
 SB
 
16.73 SB16.3416.39  X  X16.80 SB  
3
Frida Åkerström
Frida Åkerström ('90)
SWE16.14
  
 SB
 
  X15.4315.57  X16.06 SB16.14 SB  
4
Jolien Boumkwo
Jolien Boumkwo ('93)
BEL16.10
  
 
 
14.3915.20  X15.9516.10  X  
5
Miryam Mazenauer
Miryam Mazenauer 
SUI15.18
  
 SB
 
13.68 SB  X13.70 SB14.40 SB14.1115.18 SB  
6
Elena Defrère
Elena Defrère ('01)
BEL15.15
  
 
 
14.2314.4315.15  X  X15.08  
7
Michelle Oehmichen
Michelle Oehmichen ('02)
GER14.51
  
 
 
  X13.83  X  X13.8714.51  
8
Katharina Schiele
Katharina Schiele 
GER14.07
  
 
 
  X14.07  X  X  X  X  
9
Jule Steuer
Jule Steuer 
GER13.43
  
 
 
  X  X13.43     
K Diskoskast 1.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Kristin Pudenz
Kristin Pudenz ('93)
GER66.11
  
 SB
 
66.11 SB63.3363.2964.1062.1659.48  
2
Shanice Craft
Shanice Craft ('93)
GER63.28
  
 SB
 
63.28 SB60.1463.0262.7061.3760.61  
3
Claudine Vita
Claudine Vita ('96)
GER61.43
  
 
 
58.3458.1061.4360.6958.8456.69  
4
Marike Steinacker
Marike Steinacker ('92)
GER61.26
  
 SB
 
58.31 SB59.28 SB61.26 SB58.7656.9160.73  
5
Julia Harting
Julia Harting ('90)
GER58.61
  
 
 
  X57.04  X56.2158.6157.94  
6
Salla Sipponen
Salla Sipponen ('95)
FIN56.70
  
 
 
  X48.9756.70  X55.03  X  
7
Vanessa Kamga
Vanessa Kamga ('98)
SWE55.09
  
 
 
55.09  X  X  X  X  X  
8
Julia Ritter
Julia Ritter ('98)
GER54.60
  
 
 
54.51  X51.23  X54.3754.60  
9
Nadine Müller
Nadine Müller ('85)
GER52.57
  
 
 
52.5751.36  X     
10
Helena Leveelahti
Helena Leveelahti ('99)
FIN50.50
  
 
 
  X50.50  X     
Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)DEN NM
  
 
 
  X  X  X     
Finale B
21.5.
21.5.
1
Antonia Kinzel
Antonia Kinzel 
GER57.04
  
 SB
 
56.3155.7257.04 SB55.4853.7856.41  
2
Leia Braunagel
Leia Braunagel 
GER55.83
  
 PB
 
50.9653.40 SB51.2553.43 SB55.83 PB48.72  
3Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN55.10
  
 SB
 
55.10 SB53.0454.1854.2054.26  X  
4
Mathilda Eriksson
Mathilda Eriksson ('98)
SWE53.22
  
 
 
46.9053.2251.20  X  X  X  
5
Jule Gipmann
Jule Gipmann ('01)
GER52.62
  
 
 
  X  X52.6250.30  X48.76  
6
Sandy Uhlig
Sandy Uhlig 
GER52.02
  
 
 
  X51.5152.02  X  X  X  
7
Babette Vandeput
Babette Vandeput ('98)
BEL51.96
  
 
 
  X  X51.96  X  X  X  
8
Joyce Oguama
Joyce Oguama ('01)
GER50.65
  
 
 
  X50.65  X  X  X  X  
9
Charleen Zoschke
Charleen Zoschke ('99)
GER49.85
  
 
 
  X49.85  X     
10
Paraskevoula Thrasivoulou
Paraskevoula Thrasivoulou ('94)
CYP47.00
  
 
 
43.00  X47.00     
11
Mona Khulusi
Mona Khulusi ('99)
GER46.70
  
 SB
 
46.70 SB45.2946.15     
12
Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg ('98)
SWE45.81
  
 
 
45.8145.76  X     
13
Vanessa Wallisch
Vanessa Wallisch ('93)
GER45.73
  
 SB
 
45.73 SB  X45.38     
14
Ellen Pettersson
Ellen Pettersson ('97)
SWE45.29
  
 
 
41.3545.2943.85     
15
Janne Petersen-Feddersen
Janne Petersen-Feddersen ('01)
GER44.76
  
 PB
 
  X43.54 SB44.76 PB     
K Hammerkast 4.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)DEN69.86
  
 
 
69.8669.10  X  X  X68.52  
2
Samantha Borutta
Samantha Borutta 
GER69.75
  
 SB
 
66.5566.91 SB67.21 SB68.63 SB66.7469.75 SB  
3
Grete Ahlberg
Grete Ahlberg ('98)
SWE69.15
  
 PB
 
66.1967.4667.3068.21  X69.15 PB  
4
Carolin Paesler
Carolin Paesler ('90)
GER64.99
  
 
 
64.2464.3364.3464.99  X60.73  
5
Michelle Döpke
Michelle Döpke ('97)
GER64.67
  
 SB
 
64.67 SB  X64.3164.33  X63.91  
6
Kajsa Wennberg
Kajsa Wennberg ('96)
SWE63.71
  
 
 
  X57.5660.4160.9561.7863.71  
7
Adéla Korečková
Adéla Korečková ('97)
CZE62.86
  
 
 
61.5862.8661.5762.68  X62.38  
8
Esther Imariagbee
Esther Imariagbee ('02)
GER62.48
  
 SB
 
62.48 SB  X59.42  X58.6661.31  
9Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)DEN60.27
  
 
 
60.2759.7159.97     
10
Neele Koopmann
Neele Koopmann ('01)
GER57.95
  
 
 
57.2857.9557.25     
K Spydkast 600 gram    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Christin Hussong
Christin Hussong ('94)
GER62.33
  
 
 
62.3361.1660.50  X  X60.82  
2
Liveta Jasiūnaitė
Liveta Jasiūnaitė ('94)
LTU60.43
  
 SB
 
55.85  X56.9758.0060.39 SB60.43 SB  
3
Dana Bergrath
Dana Bergrath ('94)
GER57.97
  
 SB
 
54.48 SB  X  X53.6157.97 SB  X  
4
Christine Winkler
Christine Winkler ('95)
GER56.81
  
 SB
 
52.80 SB56.81 SB  X  –  –  –  
5
Carolina Visca
Carolina Visca 
ITA56.75
  
 SB
 
  X54.3056.75 SB  X52.8254.32  
6
Annika Fuchs
Annika Fuchs ('97)
GER56.23
  
 
 
51.8756.23  X  X52.55  X  
7
Jana Marie Lowka
Jana Marie Lowka 
GER55.62
  
 
 
  X53.0854.1951.38  X55.62  
8
Lea Wipper
Lea Wipper ('01)
GER54.66
  
 
 
51.9954.6654.58  X51.64   
9
Patricia Madl
Patricia Madl ('99)
AUT51.76
  
 
 
51.0351.7651.14     
10
Emma Wörsdörfer
Emma Wörsdörfer ('98)
GER51.30
  
 
 
51.30  X  X     
11
Carolin Näslund
Carolin Näslund ('98)
SWE48.32
  
 SB
 
48.32 SB46.0646.83     
12
Elisabeth Hafenrichter
Elisabeth Hafenrichter 
GER47.70
  
 
 
47.70  X  X     
Eda Tuğsuz
Eda Tuğsuz ('97)
TUR NM
  
 
 
  X  X  X     
M22 Kuglestød 7.26 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Tizian Noah Lauria
Tizian Noah Lauria ('03)
GER18.23
  
 PB
 
17.63 PB17.90 WU20L PB  X17.55  X18.23 WU20L PB  
2
Eric Maihöfer
Eric Maihöfer ('01)
GER18.10
  
 
 
  X17.7317.6918.0218.0918.10  
3
Mattijs Mols
Mattijs Mols 
NED18.02
  
 
 
16.5617.3618.0217.38  X17.31  
4
Kevin Reim
Kevin Reim ('02)
GER17.85
  
 PB
 
  X  X17.85 PB  X17.63  X  
5
Timo Northoff
Timo Northoff 
GER17.59
  
 SB
 
16.4817.59 SB17.05  X  X  X  
6
Claudio Stoessel
Claudio Stoessel ('02)
GER17.09
  
 PB
 
16.90 PB  X17.09 PB17.03  X  X  
7
Athanásios-Annívas Ikonómou
Athanásios-Annívas Ikonómou ('02)
GRE17.08
  
 
 
16.7517.08  X  X16.8917.08  
8
Marc-Aurel Loibl
Marc-Aurel Loibl ('01)
GER16.96
  
 PB
 
16.87 PB16.67  X  X  X16.96 PB  
9
Jephté Vogel
Jephté Vogel ('02)
SUI15.83
  
 
 
  X14.8915.83     
10
Kong Chin Poh
Kong Chin Poh ('02)
MAS15.55
  
 SB
 
15.30 =SB  X15.55 SB     
M22 Diskoskast 2.0 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Mika Sosna
Mika Sosna ('03)
GER58.43
  
 SB
 
56.30 SB  X  X58.43 SB  X  X  
1
Michel Maly
Michel Maly ('02)
GER54.12
  
 PB
 
51.8652.1352.38  X54.12 PB  X  
2
Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 
GER58.39
  
 SB
 
  X52.3453.7658.39 SB52.9058.00  
2
Thore Nahrstedt
Thore Nahrstedt 
GER52.71
  
 PB
 
50.3050.8351.8451.9552.55 PB52.71 PB  
3
Ruben Rolvink
Ruben Rolvink ('02)
NED58.09
  
 SB
 
56.37  X  X  X  X58.09 SB  
3
Tizian Noah Lauria
Tizian Noah Lauria ('03)
GER52.30
  
 PB
 
52.30 PB  X  X  X  X50.16  
4
Steven Richter
Steven Richter ('03)
GER58.03
  
 PB
 
55.10 PB56.13 PB58.03 PB  X  X  X  
4
Alexander Schaller
Alexander Schaller ('02)
GER52.14
  
 
 
41.54  X51.3751.79  X52.14  
5
Martynas Alekna
Martynas Alekna 
LTU56.10
  
 
 
52.6954.65  X  X54.9256.10  
5
Lars Coene
Lars Coene ('02)
BEL49.42
  
 
 
  X48.29  X49.4248.54  X  
6
Matteo Maulana
Matteo Maulana ('02)
GER56.04
  
 PB
 
55.48 PB51.0356.04 PB54.4954.2154.97  
6
Magnus Többen
Magnus Többen ('02)
GER48.38
  
 
 
48.3848.20  X  X  X  X  
7
Will Youssef Dibo
Will Youssef Dibo ('01)
AUT51.84
  
 
 
51.8451.12  X  X51.36  X  
8
Sascha Schmidt
Sascha Schmidt ('02)
GER50.70
  
 PB
 
  X50.70 PB  X  X43.97  X  
Magnus Zimmermann
Magnus Zimmermann ('02)
GER NM
  
 
 
  X  X  X     
M22 Hammerkast 7.26 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Sören Klose
Sören Klose ('02)
GER69.34
  
 PB
 
66.1069.34 PB68.6268.85  X66.52  
2
Hugo Sörby
Hugo Sörby ('01)
SWE67.17
  
 PB
 
65.90 PB66.69 PB65.7565.1367.17 PB66.19  
3
Torben Schaper
Torben Schaper ('02)
GER62.24
  
 
 
  X60.22  X  X  X62.24  
4
Michael Burger
Michael Burger 
GER61.76
  
 
 
61.7661.2760.1858.3961.7161.65  
5
Martin Buryan
Martin Buryan ('01)
CZE61.28
  
 
 
59.88  X61.2858.6459.98  X  
6
Lukas Winkler
Lukas Winkler ('02)
GER60.17
  
 PB
 
58.6060.17 PB  X58.3058.73  X  
7
Raphael Winkelvoss
Raphael Winkelvoss ('01)
GER60.11
  
 SB
 
58.61 SB  X57.5256.6156.7560.11 SB  
8
Samuel Camara
Samuel Camara 
CZE59.15
  
 
 
  X  X59.1555.6556.06  X  
9
Alfons Haals
Alfons Haals ('02)
SWE57.91
  
 
 
57.91  X  X     
10Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)DEN56.84
  
 
 
55.73  X56.84     
11
Jonas Schmidt
Jonas Schmidt ('01)
GER54.30
  
 PB
 
48.27 PB52.04 PB54.30 PB     
M22 Spydkast 800 gram    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Jakob Rahm
Jakob Rahm ('02)
SWE71.23
  
 PB
 
63.0367.9063.5966.3671.23 PB67.22  
2
Martin Florian
Martin Florian ('01)
CZE70.16
  
 
 
68.6869.10  X  X66.9770.16  
3
Florian Zimmermann
Florian Zimmermann ('01)
GER68.73
  
 
 
68.2664.0864.6366.62  X68.73  
4
Eric Frank
Eric Frank ('02)
GER68.35
  
 
 
  X  X65.6867.8068.3568.12  
5
Jonáš Fiedler
Jonáš Fiedler ('01)
CZE66.72
  
 
 
66.14  X66.72  X  X66.59  
6Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)DEN65.88
  
 SB
 
64.25 SB62.0565.88 SB  X61.4564.98  
7
Robin Rieß
Robin Rieß ('01)
GER65.57
  
 
 
65.5763.5963.03  X63.0364.38  
8
Ludwig Huber
Ludwig Huber ('02)
NAM63.91
  
 SB
 
60.73  X63.0059.7356.1063.91 SB  
9
Florian Walther
Florian Walther 
GER62.41
  
 PB
 
62.41 PB56.2059.61     
David Schepp
David Schepp ('01)
GER NM
  
 
 
  –  –  –     
Finn Helbig
Finn Helbig ('01)
GER NM
  
 
 
  –  –  –     
K22 Kuglestød 4.0 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Serena Vincent
Serena Vincent ('01)
GBR16.28
  
 PB
 
16.28 PB15.8616.1015.79  X15.84  
2
Jule Steuer
Jule Steuer 
GER15.41
  
 
 
  X15.27  X15.41  X  X  
3
Michelle Oehmichen
Michelle Oehmichen ('02)
GER14.69
  
 
 
13.66  X13.6613.8114.69  X  
4
Elena Defrère
Elena Defrère ('01)
BEL14.68
  
 
 
14.59  X14.6814.41  X  X  
5
Miryam Mazenauer
Miryam Mazenauer 
SUI14.51
  
 
 
14.51  X14.3914.2214.22  X  
6
Nina Ndubuisi
Nina Ndubuisi ('04)
GER14.19
  
 
 
14.19  X14.19  X  –  –  
7
Emilia Malmehed
Emilia Malmehed ('01)
SWE13.97
  
 
 
13.97  X13.27  X  X  X  
8
Helena Kopp
Helena Kopp ('04)
GER13.84
  
 PB
 
13.2913.5413.3113.55  X13.84 PB  
9
Katharina Schiele
Katharina Schiele 
GER13.36
  
 
 
  X13.3613.30     
10
Jana Meier
Jana Meier ('04)
GER12.54
  
 
 
12.45  X12.54     
11
Anna Lena Piele
Anna Lena Piele ('03)
GER11.74
  
 
 
  X11.74  X     
K22 Diskoskast 1.0 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Antonia Kinzel
Antonia Kinzel 
GER57.47
  
 SB
 
57.47 SB55.8955.09  X  X53.55  
1
Joyce Oguama
Joyce Oguama ('01)
GER53.49
  
 PB
 
53.49 PB53.0351.26  X  X  X  
2
Jule Gipmann
Jule Gipmann ('01)
GER56.60
  
 PB
 
51.9556.60 PB53.7355.8355.5255.77  
2
Meryem Gül
Meryem Gül ('02)
GER48.08
  
 SB
 
45.1143.5648.08 SB45.0646.1444.94  
3Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN54.61
  
 
 
53.3153.9452.5252.44  X54.61  
3
Lea Bostjancic
Lea Bostjancic 
AUT47.03
  
 
 
47.03  X44.20  X44.05  X  
4
Sandy Uhlig
Sandy Uhlig 
GER53.56
  
 PB
 
51.00  X51.4151.32  X53.56 PB  
4
Molly Broback
Molly Broback ('01)
SWE45.08
  
 
 
44.8445.08  X  X44.5244.35  
5
Leia Braunagel
Leia Braunagel 
GER53.45
  
 
 
53.0052.3752.8653.4553.2652.54  
5
Lara Sophie Glasow
Lara Sophie Glasow ('01)
GER44.59
  
 
 
44.59  X  X41.1443.78  X  
6
Pia Northoff
Pia Northoff ('02)
GER52.75
  
 SB
 
48.26  X50.43 SB51.96 SB52.75 SB51.81  
6
Jenny Patrovsky
Jenny Patrovsky 
GER43.24
  
 
 
  X  X43.2441.9843.05  X  
7
Michelle Santer
Michelle Santer 
GER52.06
  
 
 
48.8849.1851.8652.0651.4849.91  
7
Janne Petersen-Feddersen
Janne Petersen-Feddersen ('01)
GER43.11
  
 
 
  X41.2242.0043.1142.7739.56  
8
Daniella Persson
Daniella Persson 
SWE50.82
  
 
 
  X50.8250.70  X  X48.04  
9
Marie-Sophie Macke
Marie-Sophie Macke ('04)
GER48.55
  
 
 
  X48.5548.51     
K22 Hammerkast 4.0 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Samantha Borutta
Samantha Borutta 
GER68.07
  
 
 
67.7866.4966.08  X68.0767.99  
2
Sara Forssell
Sara Forssell 
SWE65.68
  
 
 
64.9665.68  X  X65.0665.08  
3
Elísabet Rut Rúnarsdóttir
Elísabet Rut Rúnarsdóttir ('02)
ISL64.30
  
 SB
 
  X62.1063.3363.6563.0164.30 SB  
4
Esther Imariagbee
Esther Imariagbee ('02)
GER58.25
  
 
 
  X  X58.25  X57.0356.79  
5Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)DEN57.78
  
 
 
  X57.78  X  X  X  X  
6
Neele Koopmann
Neele Koopmann ('01)
GER57.02
  
 
 
55.6956.4956.4953.5557.0256.81  
7
Olivia Fromm
Olivia Fromm ('01)
GER56.19
  
 SB
 
52.13  X52.1954.56 SB  X56.19 SB  
8
Hillevi Carlsson
Hillevi Carlsson ('02)
SWE55.76
  
 
 
54.2554.39  X54.92  X55.76  
9
Flora Rustemeyer
Flora Rustemeyer ('04)
GER50.56
  
 
 
50.56  X48.46     
10
Wilhelmine Süßbier
Wilhelmine Süßbier ('03)
GER46.91
  
 
 
46.9146.60  X     
K22 Spydkast 600 gram    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Carolina Visca
Carolina Visca 
ITA51.96
  
 
 
  X  X51.9649.53  X  X  
2
Julia Ulbricht
Julia Ulbricht 
GER51.85
  
 SB
 
51.85 SB  X  X  X  X  X  
3
Lilly Urban
Lilly Urban ('02)
GER51.67
  
 
 
50.3449.4651.6750.2247.2747.82  
4
Tjara Hsu
Tjara Hsu ('02)
GER49.58
  
 SB
 
40.3945.9040.6349.58 SB42.1245.94  
5
Kathrin Walter
Kathrin Walter 
GER48.62
  
 SB
 
48.00 SB48.62 SB  X45.46  X47.55  
6
Luisa Tremel
Luisa Tremel ('02)
GER48.42
  
 
 
44.1746.89  X48.4245.8647.46  
7
Noemi Luyer
Noemi Luyer 
AUT47.66
  
 
 
43.1444.7447.6645.2146.9646.75  
8
Sydney Hollering
Sydney Hollering ('01)
GER47.35
  
 SB
 
47.35 SB43.1146.0545.4745.9047.06  
9
Katharina Müller
Katharina Müller ('01)
GER45.43
  
 
 
39.2545.43  X     
10
Sabrina Schröder
Sabrina Schröder 
GER44.03
  
 
 
  X44.03  X     
D19 Kuglestød 6.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Philipp Thomas
Philipp Thomas ('03)
GER20.08
  
 PB
 
19.03 SB  X  X19.64 PB18.7020.08 PB  
2
Steven Richter
Steven Richter ('03)
GER19.92
  
 SB
 
18.8619.4019.72 SB19.6019.92 SB19.78  
3
Tilman Engelbrecht
Tilman Engelbrecht ('03)
GER19.45
  
 PB
 
18.25 PB18.46 PB18.72 PB  X19.45 PB  X  
4
Tizian Noah Lauria
Tizian Noah Lauria ('03)
GER19.40
  
 SB
 
  X19.08 SB19.40 SB  X19.38  X  
5
Xaver Hastenrath
Xaver Hastenrath ('03)
GER19.19
  
 
 
18.6118.76  X  X19.1918.96  
6
Jonah Chang Anak Rigan
Jonah Chang Anak Rigan ('03)
MAS18.60
  
NU20R PB
 
17.71 PB18.45 PB18.60 PB  X  X18.02  
7
Leo Zikovic
Leo Zikovic ('04)
SWE18.20
  
 
 
  X16.9618.1718.20  X18.07  
8
Lasse Schulz
Lasse Schulz ('04)
GER17.44
  
 PB
 
16.62 PB17.44 PB17.16  X  X  X  
9
Andreas De Lathauwer
Andreas De Lathauwer ('03)
BEL17.13
  
 
 
16.98  X17.13     
10
Dominik Idzan
Dominik Idzan ('03)
GER16.88
  
 
 
16.88  X16.65     
11Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)DEN16.62
  
 PB
 
16.21 PB16.62 PB16.35     
12
Elias Lind
Elias Lind ('03)
SWE16.30
  
 SB
 
16.30 SB  X  X     
13
Johann Drilltzsch
Johann Drilltzsch ('03)
GER16.08
  
 PB
 
  X16.08 PB  X     
14
Tomáš Procházka
Tomáš Procházka ('03)
CZE16.04
  
 
 
16.04  X  X     
15
Enrico da Cruz
Enrico da Cruz ('03)
GER15.52
  
 
 
15.5215.30  X     
16
Pieter Stuyven
Pieter Stuyven ('04)
BEL14.99
  
 
 
14.9914.44  X     
17
Kjell Jokschat
Kjell Jokschat ('04)
GER14.50
  
 PB
 
12.44 PB14.50 PB14.06     
D19 Diskoskast 1.75 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Marius Karges
Marius Karges ('03)
GER66.97
  
NU20R PB
 
61.8766.85 WU20L PB65.6964.8366.97 WU20L PB  X  
2
Mika Sosna
Mika Sosna ('03)
GER66.22
  
 PB
 
56.7455.6261.63 SB66.22 PB  X61.24  
3
Steven Richter
Steven Richter ('03)
GER62.87
  
 
 
59.4662.87  X  X59.9659.52  
4
Andreas De Lathauwer
Andreas De Lathauwer ('03)
BEL57.33
  
 PB
 
51.85  X56.77 PB57.33 PB  X  X  
5
Johann Drilltzsch
Johann Drilltzsch ('03)
GER53.73
  
 PB
 
52.32  X52.1952.82  X53.73 PB  
6
Marcel Reisch
Marcel Reisch ('03)
GER50.92
  
 SB
 
50.92 SB  X49.5349.5650.02  X  
7
Tilman Engelbrecht
Tilman Engelbrecht ('03)
GER50.59
  
 
 
49.89  X50.59     
8
Enrico da Cruz
Enrico da Cruz ('03)
GER47.81
  
 
 
  X47.81  X     
9
Adam Hellbom
Adam Hellbom ('04)
SWE46.69
  
 
 
44.68  X46.69     
10
Michel Gröper
Michel Gröper ('04)
GER44.50
  
 
 
44.50  X42.87     
Finale B
21.5.
21.5.
1
Tizian Noah Lauria
Tizian Noah Lauria ('03)
GER60.33
  
 PB
 
58.95 PB60.33 PB  X55.6858.0858.80  
2
Pieter Stuyven
Pieter Stuyven ('04)
BEL51.18
  
 PB
 
51.18 PB46.0546.28  X48.4346.05  
3
Paul Galow
Paul Galow ('04)
GER49.40
  
 
 
49.40  X49.40     
4
Jakob Nützel
Jakob Nützel ('04)
GER47.16
  
 
 
  X47.16  X     
5
Cédric Broeckaert
Cédric Broeckaert ('04)
BEL46.71
  
 PB
 
46.71 PB43.3544.15     
6
Kjell Jokschat
Kjell Jokschat ('04)
GER43.39
  
 PB
 
41.17 PB43.39 PB42.58     
7
Tim Sandmann
Tim Sandmann ('04)
GER41.26
  
 PB
 
  X  X41.26 PB     
8Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)DEN36.08
  
 
 
  X36.08  X     
9
Jannis Mäusebach
Jannis Mäusebach ('04)
GER34.79
  
 PB
 
34.79 PB  X32.28     
D19 Hammerkast 6.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Miklós Csekő
Miklós Csekő ('04)
HUN72.85
  
 
 
70.3072.85  X  X    
2
Kai Hurych
Kai Hurych ('03)
GER71.01
  
 
 
70.7369.9171.0170.41    
3
Leo Bystedt
Leo Bystedt ('03)
SWE68.23
  
 
 
  X68.2366.1867.95    
4
Lars Wolfisberg
Lars Wolfisberg ('03)
SUI67.00
  
 PB
 
66.57 PB66.01  X67.00 PB    
5
Tim Steinfurth
Tim Steinfurth ('04)
GER62.82
  
 PB
 
61.37 PB62.82 PB62.55  X    
6
Linus Liebenwald
Linus Liebenwald ('04)
GER61.02
  
 PB
 
58.47 PB59.62 PB  X58.7461.02 PB   
7
Kilian Drisga
Kilian Drisga ('03)
GER60.64
  
 SB
 
51.9759.39 SB60.64 SB  X    
8
Benedikt Schweizer
Benedikt Schweizer ('04)
GER57.89
  
 PB
 
57.89 PB  X  X  X57.09   
9
Marvin Baumann
Marvin Baumann ('03)
GER56.82
  
 
 
56.8056.8252.86     
10
Michael Neuenroth
Michael Neuenroth ('04)
GER55.89
  
 
 
  X  X55.89     
11
Ronny Müller
Ronny Müller ('04)
GER52.79
  
 
 
  X52.2952.79     
12
Tom Flöter
Tom Flöter ('04)
GER50.09
  
 PB
 
50.09 PB  X  X     
13
Colin Planert
Colin Planert ('04)
GER44.93
  
 PB
 
  X44.93 PB  X     
Bohumil Janoušek
Bohumil Janoušek ('03)
CZE NM
  
 
 
  X  X  X     
D19 Spydkast 800 gram    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Max Dehning
Max Dehning ('04)
GER78.05
  
 PB
 
  X74.39  X73.26  X78.05 PB  
2
Moritz Morstein
Moritz Morstein ('03)
GER74.16
  
 PB
 
68.1470.89 PB66.5270.2168.2174.16 PB  
3
Simon Schmitt
Simon Schmitt ('04)
GER64.78
  
 PB
 
  X58.02 PB54.27  X57.7764.78 PB  
4
Jakob Eberler
Jakob Eberler ('03)
GER62.60
  
 SB
 
61.0357.51  X  X62.60 SB  X  
5
Josh Anhalt
Josh Anhalt ('04)
GER60.40
  
 
 
57.4960.4059.1059.53  X  X  
6
Fynn Lenzner
Fynn Lenzner ('04)
GER59.24
  
 PB
 
55.8455.8856.0556.0355.3659.24 PB  
7
Marc Wietasch
Marc Wietasch ('03)
GER57.58
  
 
 
54.3557.58  X  X  X57.54  
8
Jannis Mäusebach
Jannis Mäusebach ('04)
GER45.85
  
 PB
 
40.46 PB  X45.85 PB  X41.62  X  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Jaqueline Gippner
Jaqueline Gippner ('03)
GER15.42
  
 SB
 
15.42 SB15.41  X  X  X  X  
2
Nina Ndubuisi
Nina Ndubuisi ('04)
GER15.13
  
 
 
  X14.6214.6214.6515.13  X  
3
Milaine Ammon
Milaine Ammon ('03)
GER14.78
  
 PB
 
  X14.78 PB  X  X  X  X  
4
Jara Graf
Jara Graf ('03)
GER13.59
  
 SB
 
13.23 SB13.59 SB13.22  X  X  X  
5
Helena Kopp
Helena Kopp ('04)
GER13.56
  
 
 
13.0713.1913.1113.5613.5513.17  
6
Dea Gashi
Dea Gashi ('03)
GER13.38
  
 PB
 
13.02 SB13.38 PB12.6012.7213.1012.96  
7
Julika Bonewit
Julika Bonewit ('04)
GER13.13
  
 
 
12.3312.6112.9713.1312.77  X  
8
Jonna Lundgren
Jonna Lundgren ('04)
SWE12.93
  
 
 
12.3412.59  X12.9312.7012.43  
9
Jana Meier
Jana Meier ('04)
GER11.59
  
 
 
  X  X11.59     
10
Anna Lena Piele
Anna Lena Piele ('03)
GER11.53
  
 
 
10.2811.5311.53     
11
Veronique Quednau
Veronique Quednau ('03)
GER10.26
  
 PB
 
9.98 PB9.9110.26 PB     
12
Liv Marie Dircks
Liv Marie Dircks ('04)
GER9.66
  
 PB
 
  X9.66 PB  X     
P19 Diskoskast 1.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Katja Seng
Katja Seng ('03)
GER50.95
  
 
 
  X50.95  X  X  X   
2
Joane Schoppa
Joane Schoppa ('04)
GER50.84
  
 
 
49.80  X47.8849.80  X50.84  
3
Marie-Sophie Macke
Marie-Sophie Macke ('04)
GER48.70
  
 
 
43.0348.70  X47.11  X  X  
4
Lena Weinrauch
Lena Weinrauch ('04)
GER46.43
  
 
 
44.87  X46.43  X  X  X  
5
Lea Bork
Lea Bork ('04)
GER46.18
  
 
 
46.18  X  –  –  –  –  
6
Franca Gelbhaar
Franca Gelbhaar ('03)
GER43.78
  
 
 
41.32  X  X41.5243.7843.55  
7
Carolin Kupsch
Carolin Kupsch ('03)
GER43.42
  
 
 
  X40.7342.76  X37.4543.42  
8
Marielle Sibinski
Marielle Sibinski ('03)
GER41.29
  
 
 
41.29  X  X  X  X  X  
9
Sára Dočekalová
Sára Dočekalová ('03)
CZE41.17
  
 
 
  X41.1740.01     
10
Zoe Stephan
Zoe Stephan ('03)
GER40.94
  
 
 
40.9438.9340.82     
11
Nina Ndubuisi
Nina Ndubuisi ('04)
GER38.91
  
 PB
 
38.91 PB  X  X     
12
Jessica Vasold
Jessica Vasold ('03)
GER34.41
  
 SB
 
34.41 SB  X  X     
P19 Hammerkast 4.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Jada Julien
Jada Julien ('04)
GER62.31
  
 
 
61.4160.96  X60.5062.31  X  
2
Aileen Kuhn
Aileen Kuhn ('03)
GER61.78
  
 SB
 
61.78 SB56.6558.5459.78  X61.09  
3
Barbora Štejfová
Barbora Štejfová ('03)
CZE60.20
  
 
 
60.20  X  X58.81  X60.15  
4
Jázmin Csatári
Jázmin Csatári ('04)
HUN59.85
  
 
 
59.7858.3359.6059.4959.5759.85  
5
Saga Berg
Saga Berg ('04)
SWE58.44
  
 PB
 
54.6758.44 PB56.3754.70  X  X  
6
Lara Hundertmark
Lara Hundertmark ('04)
GER58.21
  
 
 
58.2155.7955.6456.68  X  X  
7
Nele Frisch
Nele Frisch ('04)
GER56.21
  
 
 
55.5756.21  X54.5654.23  X  
8
Leonie Moser
Leonie Moser ('04)
AUT54.20
  
 SB
 
  X54.20 SB53.5352.78  X53.63  
9
Larissa Rollberg
Larissa Rollberg ('04)
GER51.26
  
 
 
51.2650.28  X     
10
Laura Putbrese
Laura Putbrese ('03)
GER50.21
  
 
 
50.2148.3747.85     
11
Leonie Liebenwald
Leonie Liebenwald ('04)
GER49.36
  
 
 
49.36  X  X     
12
Marie Luise Fischer
Marie Luise Fischer ('03)
GER47.80
  
 
 
47.80  X  X     
13
Maike Renke
Maike Renke ('04)
GER47.58
  
 
 
38.5747.58  X     
14
Wilhelmine Süßbier
Wilhelmine Süßbier ('03)
GER47.35
  
 SB
 
47.35 SB47.2245.29     
15
Merle Tetem
Merle Tetem ('04)
GER47.17
  
 PB
 
46.21 PB47.17 PB45.30     
16
Flora Rustemeyer
Flora Rustemeyer ('04)
GER46.27
  
 
 
  X46.27  X     
17
Zoe Niemann
Zoe Niemann ('04)
GER45.21
  
 
 
45.21  X  –     
P19 Spydkast 600 gram    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Petra Sicaková
Petra Sicaková ('03)
CZE50.88
  
 
 
  X  X48.8150.88  X48.45  
2
Alyssa John
Alyssa John ('03)
GER50.74
  
 
 
47.3549.3947.7349.5746.3150.74  
3
Josefa Schepp
Josefa Schepp ('03)
GER49.53
  
 
 
44.61  X  X  X  X49.53  
4
Christina Lahrs
Christina Lahrs ('04)
GER49.22
  
 
 
46.0746.1746.5443.89  X49.22  
5
Adéla Müllerová
Adéla Müllerová ('04)
CZE45.88
  
 
 
40.4641.6539.96  X45.4845.88  
6
Ulrike Schmidt
Ulrike Schmidt ('04)
GER41.81
  
 
 
41.81  X38.85  X  X  X  
7
Mia Eitner
Mia Eitner ('04)
GER40.60
  
 PB
 
40.60 PB  X  X  X38.68  X  
8
Veronique Quednau
Veronique Quednau ('03)
GER39.74
  
 
 
  X39.7437.3238.9638.61  –  
9
Nina Reincke
Nina Reincke ('04)
GER39.23
  
 
 
39.23  X38.23     
10
Yasmin Wilke
Yasmin Wilke ('03)
GER37.54
  
 
 
33.91  X37.54     
D17 Kuglestød 5.0 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Georg Harpf
Georg Harpf ('05)
GER20.14
  
 PB
 
19.36 PB20.14 PB19.70  X18.83  X  
2
Luis André
Luis André ('05)
GER18.76
  
 PB
 
18.11 PB17.8418.76 PB18.00  X17.88  
3
Gustav Rydåker
Gustav Rydåker ('05)
SWE18.01
  
 PB
 
17.40  X  X16.39  X18.01 PB  
4
Theodor Otto Eltz
Theodor Otto Eltz ('05)
GER17.21
  
 PB
 
16.56 PB16.0017.21 PB  X  X  X  
5
Kelson De Carvalho
Kelson De Carvalho ('06)
POR17.00
  
 PB
 
  X  X15.05 PB  X  X17.00 PB  
6
Maximilian Neukirchen
Maximilian Neukirchen ('06)
GER16.69
  
 
 
14.1216.6915.90  X15.6616.66  
7
William Wolzenburg
William Wolzenburg ('06)
GER16.33
  
 PB
 
15.0115.8915.60  X15.5516.33 PB  
D17 Diskoskast 1.5 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Ides Verhulst
Ides Verhulst ('05)
BEL57.85
  
 PB
 
48.9053.4948.9254.49 PB  X57.85 PB  
2
Ole Mehlberg
Ole Mehlberg ('05)
GER52.92
  
 
 
  X52.42  X52.9251.95  X  
3
Louis Jäkel
Louis Jäkel ('05)
GER52.40
  
 
 
38.6547.3050.2552.40  X52.35  
4
Jerome Schwager
Jerome Schwager ('05)
GER51.79
  
 PB
 
48.42  X  X  X51.79 PB  X  
5
Luis André
Luis André ('05)
GER51.63
  
 
 
  X  X51.63  X51.44  X  
6
Kelson De Carvalho
Kelson De Carvalho ('06)
POR51.05
  
 
 
  X  X50.13  X  X51.05  
7
William Wolzenburg
William Wolzenburg ('06)
GER50.74
  
 
 
  X49.4650.7449.6547.5649.68  
8
Georg Harpf
Georg Harpf ('05)
GER49.23
  
 
 
49.2347.25  X  X  X  X  
D17 Hammerkast 5.0 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Gustav Rydåker
Gustav Rydåker ('05)
SWE66.59
  
 PB
 
59.7361.08 PB66.59 PB62.6965.4963.57  
2
Patrik Danilevič
Patrik Danilevič ('05)
CZE66.59
  
 PB
 
63.6960.5966.59 PB  X64.8364.10  
3
Marius Numrich
Marius Numrich ('06)
GER56.84
  
 
 
  X55.5955.14  X53.4656.84  
4
Tom Baumann
Tom Baumann ('06)
GER55.69
  
 PB
 
46.5252.75 PB51.7055.69 PB51.9853.42  
5
Lennart Hundertmark
Lennart Hundertmark ('05)
GER54.37
  
 PB
 
51.49 PB52.25 PB53.50 PB  X54.37 PB49.86  
6
Simon Paul Delzepich
Simon Paul Delzepich ('05)
GER52.20
  
 PB
 
49.95 PB  X50.69 PB  X52.20 PB  X  
D17 Spydkast 700 gram    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Štěpán Šípek
Štěpán Šípek ('06)
CZE71.70
  
 
 
62.3367.2463.6064.3664.6971.70  
2
Samuel Wolter
Samuel Wolter ('05)
GER66.78
  
 
 
65.3466.78  X  X  X64.06  
3
Ides Verhulst
Ides Verhulst ('05)
BEL66.43
  
 PB
 
64.39 PB64.1866.43 PB59.1357.71  X  
4
Jan Spieker
Jan Spieker ('05)
GER66.12
  
 PB
 
66.12 PB58.5860.45  X62.0464.76  
5
Stanislav Klochko
Stanislav Klochko ('05)
UKR64.69
  
 
 
53.2858.3554.6553.1964.69  X  
6
Benedikt Müller
Benedikt Müller ('05)
GER64.65
  
 
 
61.2859.4061.0660.59  X64.65  
7
Lucio Claudio Visca
Lucio Claudio Visca ('05)
ITA59.99
  
 
 
  X  X59.99  X  X57.83  
8
Oskar Jänicke
Oskar Jänicke ('06)
GER58.41
  
 PB
 
56.95 PB  X  X57.03 PB58.41 PB  X  
P17 Kuglestød 3.0 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Martina Mazurová
Martina Mazurová ('05)
CZE17.04
  
 PB
 
16.71  X  X17.04 PB16.3616.16  
2
Jolina Lange
Jolina Lange ('05)
GER16.75
  
 
 
16.7516.69  X  X  X  X  
3
Chantal Rimke
Chantal Rimke ('05)
GER16.52
  
 
 
15.5016.3816.15  X16.1716.52  
4
Frieda Echterhoff
Frieda Echterhoff ('06)
GER14.69
  
 PB
 
13.6313.7814.0314.69 PB14.1014.06  
5
Curly Brown
Curly Brown ('06)
GER14.44
  
 SB
 
  X14.44 SB  X  X  X  X  
6
Finja Dziobek
Finja Dziobek ('06)
GER13.83
  
 SB
 
  X13.83 SB  X  X13.65  X  
7
Anna Fürstenau
Anna Fürstenau ('06)
GER13.57
  
 SB
 
12.4613.57 SB  X  X  X  X  
8
Nele Lauryn Stahl
Nele Lauryn Stahl ('05)
GER13.36
  
 PB
 
13.36 PB  X  X11.95  X13.19  
9
Milina Wepiwe
Milina Wepiwe ('05)
GER13.24
  
 
 
13.24  X  X     
10
Lynn Marie Engelhard
Lynn Marie Engelhard ('05)
GER12.00
  
 
 
11.4012.0011.76     
P17 Diskoskast 1.0 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Curly Brown
Curly Brown ('06)
GER48.30
  
 
 
46.6346.1546.6748.30  X47.50  
2
Frieda Echterhoff
Frieda Echterhoff ('06)
GER45.27
  
 
 
41.1543.4144.2041.40  X45.27  
3
Lina Heine
Lina Heine ('05)
GER43.64
  
 PB
 
40.2033.7438.9843.61 PB34.0043.64 PB  
4
Jolina Lange
Jolina Lange ('05)
GER43.50
  
 
 
41.07  X  X43.50  X42.79  
5Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)DEN41.89
  
 
 
40.1335.6841.89  X41.72  X  
6
Lara Ballenthin
Lara Ballenthin ('05)
GER40.90
  
 PB
 
  X40.90 PB37.7337.1734.2440.27  
7
Soraya Sprenger
Soraya Sprenger ('06)
GER40.60
  
 PB
 
37.4639.88  X40.60 PB39.02  X  
8
Milina Wepiwe
Milina Wepiwe ('05)
GER39.46
  
 
 
32.22  X39.46     
9Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)DEN38.08
  
 
 
  X38.08  X     
Finale B
22.5.
22.5.
1
Finja Dziobek
Finja Dziobek ('06)
GER41.79
  
 PB
 
41.41 PB40.2740.83  X41.79 PB  X  
2
Luise Schmidt
Luise Schmidt ('06)
GER38.60
  
 PB
 
34.47 PB38.60 PB37.46     
P17 Hammerkast 3.0 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Patricia Kamga
Patricia Kamga ('06)
SWE62.62
  
 SB
 
58.90  X62.0462.62 SB  X  X  
2
Nova Kienast
Nova Kienast ('07)
GER62.29
  
 
 
62.2953.9856.96  X57.49  X  
3
Patricia Beck
Patricia Beck ('05)
GER61.46
  
 
 
59.8561.4658.9460.28  X60.84  
4
Zuzana Štejfová
Zuzana Štejfová ('06)
CZE58.11
  
 
 
  X56.0158.11  X  X50.62  
5
Johanna Marrwitz
Johanna Marrwitz ('06)
GER57.66
  
 
 
57.66  X  X  X55.64  X  
6
Lily Murray
Lily Murray ('05)
GBR57.35
  
 
 
54.17  X54.6054.1653.6057.35  
7
Lara Holzapfel
Lara Holzapfel ('05)
GER56.53
  
 PB
 
49.2456.53 PB  X50.7649.85  X  
8
Verena Wesser
Verena Wesser ('05)
GER54.54
  
 SB
 
51.2953.9153.40  X54.54 SB51.31  
9
Luise Herrmann
Luise Herrmann ('06)
GER53.78
  
 
 
53.78  X  X     
10
Iris Nowack
Iris Nowack ('05)
SUI53.58
  
 
 
52.75  X53.58     
11
Hannah Melzer
Hannah Melzer ('06)
GER52.66
  
 
 
  X48.9752.66     
12
Yasmin Sophie Amasheh
Yasmin Sophie Amasheh ('06)
GER52.00
  
 PB
 
46.9751.54 PB52.00 PB     
13Ida Caroline MørckIda Caroline Mørck ('06)DEN52.00
  
 
 
45.5452.00      
14
Maria Tsiante
Maria Tsiante ('05)
GER50.73
  
 
 
49.9748.8850.73     
15
Pia Stern
Pia Stern ('05)
GER44.47
  
 PB
 
44.47 PB  X  X     
Annick Möller
Annick Möller ('06)
GER NM
  
 
 
  X  X  X     
P17 Spydkast 500 gram    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Lorena Frühn
Lorena Frühn ('05)
GER50.26
  
 
 
46.5450.2649.19  X  –  –  
2
Daryna Kovhar
Daryna Kovhar ('05)
UKR49.20
  
 PB
 
  X  X49.20 PB  X  X44.57  
3
Svenja Hübner
Svenja Hübner ('05)
GER48.16
  
 PB
 
45.8147.21 PB42.3647.25 PB46.7448.16 PB  
4
Ronja Melzner
Ronja Melzner ('06)
GER45.31
  
 SB
 
41.7444.69 SB40.5737.8145.31 SB44.24  
5
Nele Strauß
Nele Strauß ('06)
GER45.04
  
 PB
 
45.04 PB39.13  X  X  X37.49  
6
Nina Ritter
Nina Ritter ('06)
GER45.03
  
 PB
 
42.16 SB39.10  X45.03 PB  X  X  
7
Anna Zdena Mikulová
Anna Zdena Mikulová ('06)
CZE42.53
  
 
 
42.2139.0839.4742.5339.38  X  
8
Leni Hölzlwimmer
Leni Hölzlwimmer ('05)
GER41.22
  
 
 
40.1639.8941.22  X  X  X  
9
Jule Sandmann
Jule Sandmann ('05)
GER40.85
  
 
 
38.97  X40.85     
10
Lina Joelle Abicht
Lina Joelle Abicht ('06)
GER39.67
  
 
 
  X39.67  X     
11
Lena Knöppel
Lena Knöppel ('05)
GER39.51
  
 PB
 
39.51 PB35.96  X     
12
Sarah Kastenholz
Sarah Kastenholz ('05)
GER39.10
  
 
 
39.10  X  X     
13
Nele Reitgruber
Nele Reitgruber ('05)
GER39.03
  
 
 
37.44  X39.03     
P15 Kuglestød 3.0 kg    
22.5.

Finale A

Finale
22.5.
1
Magdalena David
Magdalena David ('07)
GER14.69
  
 PB
 
14.50 PB14.2713.9714.57 PB14.62 PB14.69 PB  
2
Emily Scherf
Emily Scherf ('07)
GER14.18
  
 PB
 
  X14.18 PB13.79  X  X  X  
3
Clara Hegemann
Clara Hegemann ('07)
GER12.12
  
 
 
11.7310.6811.4312.1211.80  X  
4
Rachael Agbo Anih
Rachael Agbo Anih ('07)
GER12.01
  
 
 
11.3611.7710.4312.00  X12.01  
5
Kristin Tonndorf
Kristin Tonndorf ('07)
GER11.88
  
 
 
11.7411.5311.2911.8811.55  X  
P15 Diskoskast 1.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Emily Scherf
Emily Scherf ('07)
GER40.15
  
 PB
 
35.52 PB39.64 PB36.5936.95  X40.15 PB  
P15 Hammerkast 3.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1
Nova Kienast
Nova Kienast ('07)
GER60.08
  
 
 
  X  X57.55  X60.0857.07  
2
Clara Hegemann
Clara Hegemann ('07)
GER53.15
  
 PB
 
53.15 PB52.2849.81  X  X  X  

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m