M 100 m Vind: +0.5 Finale A Finale | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kobe Vleminckx Kobe Vleminckx ('98) | 98 | BEL | 10.41 | |||||||||||
2 | Allan Lagui Allan Lagui ('99) | 99 | FRA | 10.57 | |||||||||||
3 | Fabrice Dabla Kokoutse Fabrice Dabla Kokoutse ('92) | 92 | TOG | 10.75 | |||||||||||
4 | Andy Velnom Andy Velnom ('99) | 99 | FRA | 10.83 | PB | ||||||||||
5 | Sofiane Ahajam Sofiane Ahajam ('03) | 03 | FRA | 10.87 | PB | ||||||||||
6 | Tom Campagne Tom Campagne | 00 | FRA | 10.99 | PB | ||||||||||
7 | Axel Zorzi Axel Zorzi ('97) | 97 | FRA | 11.05 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Eloges Eyidibakala Eloges Eyidibakala ('99) | 99 | CMR | 10.68 | PB | ||||||||||
2 | Alphonse Robin Alphonse Robin ('02) | 02 | FRA | 10.96 | SB | ||||||||||
3 | Dylan Bique Dylan Bique ('02) | 02 | FRA | 10.99 | SB | ||||||||||
4 | Matteo Lemarchand Matteo Lemarchand ('99) | 99 | FRA | 11.03 | PB | ||||||||||
M 200 m Vind: +1.1 Finale A Finale | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Adama Jammeh Adama Jammeh ('93) | 93 | GAM | 21.29 | |||||||||||
2 | Thomas Jordier Thomas Jordier ('94) | 94 | FRA | 21.34 | SB | ||||||||||
3 | Amine Kasmi Amine Kasmi | 00 | BEL | 21.53 | SB | ||||||||||
4 | Axel Addoh Axel Addoh ('92) | 92 | FRA | 21.56 | SB | ||||||||||
5 | Rehu Louzolo Rehu Louzolo ('97) | 97 | FRA | 21.80 | SB | ||||||||||
6 | Antony Couffe Antony Couffe ('84) | 84 | FRA | 21.94 | SB | ||||||||||
7 | Innocent Bologo Innocent Bologo ('89) | 89 | BUR | 21.96 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +2.0 | Vind: +2.0 | ||||||||||||||
1 | Frederic Dufag Frederic Dufag ('03) | 03 | FRA | 21.86 | PB | ||||||||||
2 | Eymeric Ahoue Eymeric Ahoue ('01) | 01 | FRA | 22.12 | |||||||||||
3 | Boubacar Badji Boubacar Badji ('05) | 05 | FRA | 22.25 | PB | ||||||||||
4 | Benjamin Boyer Benjamin Boyer ('93) | 93 | FRA | 22.33 | SB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Dylan Chesneau Dylan Chesneau ('99) | 99 | FRA | 46.91 | PB | ||||||||||
2 | Priso Benoit Moudio Priso Benoit Moudio ('03) | 03 | FRA | 47.23 | PB | ||||||||||
3 | Jack Olivier Jack Olivier ('01) | 01 | FRA | 47.66 | SB | ||||||||||
4 | Loic Naprix Loic Naprix ('93) | 93 | FRA | 48.11 | SB | ||||||||||
5 | Sébastien Lins Sébastien Lins ('92) | 92 | BEL | 48.33 | SB | ||||||||||
6 | Lidji Mbaye Lidji Mbaye ('99) | 99 | FRA | 48.56 | SB | ||||||||||
7 | Mathis Nallet Mathis Nallet ('01) | 01 | FRA | 49.19 | PB | ||||||||||
8 | Henri Nientao Henri Nientao ('96) | 96 | FRA | 49.30 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Simon Boypa Simon Boypa ('99) | 99 | FRA | 47.11 | PB | ||||||||||
2 | Paul-Auguste Ake Paul-Auguste Ake ('99) | 99 | FRA | 47.38 | SB | ||||||||||
3 | Ryan Zeze Ryan Zeze ('98) | 98 | FRA | 47.59 | PB | ||||||||||
4 | David Dufour David Dufour ('01) | 01 | FRA | 49.36 | SB | ||||||||||
5 | Charles Tourtois Charles Tourtois ('01) | 01 | FRA | 49.63 | PB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ramzi Abdenouz Ramzi Abdenouz ('93) | 93 | ALG | 1:48.58 | |||||||||||
2 | Yanis Meziane Yanis Meziane ('02) | 02 | FRA | 1:48.81 | |||||||||||
3 | Youssef Benzamia Youssef Benzamia ('93) | 93 | FRA | 1:49.64 | |||||||||||
4 | Elliot Charrier Elliot Charrier ('01) | 01 | FRA | 1:50.48 | |||||||||||
5 | Thomas Marques De Andrade Thomas Marques De Andrade ('04) | 04 | FRA | 1:50.61 | SB | ||||||||||
6 | Gregory Bernage Gregory Bernage ('99) | 99 | FRA | 1:51.04 | SB | ||||||||||
7 | Florian Creance Florian Creance ('99) | 99 | FRA | 1:52.61 | |||||||||||
8 | Romain Debes Romain Debes ('98) | 98 | FRA | 1:52.84 | |||||||||||
9 | Florian Faliex Florian Faliex | 00 | FRA | 1:52.97 | PB | ||||||||||
10 | Damien Remondi Damien Remondi ('90) | 90 | FRA | 1:53.44 | PB | ||||||||||
11 | Antoine Gullung Antoine Gullung ('99) | 99 | FRA | 1:54.42 | SB | ||||||||||
12 | Abdo El Helou Abdo El Helou ('90) | 90 | LBN | 1:54.46 | PB | ||||||||||
13 | Stephane Romuald Stephane Romuald ('96) | 96 | FRA | 1:54.75 | SB | ||||||||||
14 | Mahamat Bachir Ahmat Mahamat Bachir Ahmat ('96) | 96 | CHA | 1:55.78 | SB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Flavien Szot Flavien Szot ('01) | 01 | FRA | 3:42.28 | SB | ||||||||||
2 | Raye Thibaut Raye Thibaut ('98) | 98 | FRA | 3:45.43 | PB | ||||||||||
3 | Clement Touati Clement Touati | 00 | FRA | 3:45.69 | PB | ||||||||||
4 | Bastien Schulz Bastien Schulz ('95) | 95 | FRA | 3:48.17 | SB | ||||||||||
5 | Simon Petitjean Simon Petitjean ('96) | 96 | BEL | 3:48.76 | SB | ||||||||||
6 | Maxence Bruyas Maxence Bruyas ('94) | 94 | FRA | 3:53.94 | SB | ||||||||||
7 | Rayan Belkheir Rayan Belkheir ('05) | 05 | FRA | 3:54.98 | PB | ||||||||||
8 | Maxime Garcin Maxime Garcin ('93) | 93 | FRA | 3:56.19 | PB | ||||||||||
9 | Clement Ringard Clement Ringard ('97) | 97 | FRA | 3:56.97 | PB | ||||||||||
10 | Jeremy Dura Jeremy Dura ('04) | 04 | FRA | 3:57.16 | PB | ||||||||||
11 | Mehdi Aliane Mehdi Aliane ('90) | 90 | FRA | 3:59.07 | SB | ||||||||||
12 | Riad El Chenini Riad El Chenini ('97) | 97 | TUN | 3:59.23 | SB | ||||||||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jeff Lastennet Jeff Lastennet ('87) | 87 | FRA | 8:05.72 | PB | ||||||||||
2 | Anis Benstiti Anis Benstiti ('98) | 98 | ALG | 8:09.70 | PB | ||||||||||
3 | Antoine Lebecque Antoine Lebecque ('97) | 97 | FRA | 8:11.97 | PB | ||||||||||
4 | Gaëtan Cals Gaëtan Cals ('88) | 88 | FRA | 8:16.30 | SB | ||||||||||
5 | Stefan Iulius Gavril Stefan Iulius Gavril ('89) | 89 | ROU | 8:22.02 | SB | ||||||||||
6 | Theo Lamotte Theo Lamotte ('03) | 03 | FRA | 8:24.87 | PB | ||||||||||
7 | Jean-Jacques Trogneux Jean-Jacques Trogneux ('82) | 82 | FRA | 8:27.98 | PB | ||||||||||
8 | Ismail Mezzour Ismail Mezzour ('96) | 96 | MAR | 8:28.18 | PB | ||||||||||
9 | Yann Lombardot Yann Lombardot ('89) | 89 | FRA | 8:35.77 | SB | ||||||||||
10 | Maxime Descos Maxime Descos ('03) | 03 | FRA | 8:36.41 | PB | ||||||||||
11 | Hassan Oubassour Hassan Oubassour ('80) | 80 | FRA | 8:42.26 | SB | ||||||||||
12 | Johan Caldeira Johan Caldeira ('93) | 93 | POR | 8:42.71 | SB | ||||||||||
13 | Hugo Courel Hugo Courel ('92) | 92 | FRA | 8:49.34 | SB | ||||||||||
14 | Anael Aubry Anael Aubry ('88) | 88 | FRA | 8:50.13 | SB | ||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Baptiste Cartieaux Baptiste Cartieaux ('03) | 03 | FRA | 8:44.08 | PB | ||||||||||
2 | Jeffrey De Freitas Jeffrey De Freitas ('91) | 91 | FRA | 8:49.78 | PB | ||||||||||
3 | Eliot Bidet Eliot Bidet ('02) | 02 | FRA | 8:56.92 | SB | ||||||||||
4 | Mehdi Kadri Mehdi Kadri ('95) | 95 | FRA | 9:06.72 | SB | ||||||||||
5 | Nathan Busquet Nathan Busquet ('03) | 03 | FRA | 9:12.98 | |||||||||||
6 | Zephirin Darhan Zephirin Darhan ('02) | 02 | FRA | 9:14.77 | PB | ||||||||||
7 | William Atger William Atger ('94) | 94 | FRA | 9:16.68 | SB | ||||||||||
8 | Pierre Costini Pierre Costini ('91) | 91 | FRA | 9:17.35 | SB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.4 Finale A Finale | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Romain Lecoeur Romain Lecoeur ('97) | 97 | FRA | 13.94 | SB | ||||||||||
2 | Melvil Clarico Melvil Clarico ('97) | 97 | FRA | 14.32 | |||||||||||
3 | Mael Pomponne Mael Pomponne ('93) | 93 | FRA | 14.73 | SB | ||||||||||
4 | Mamadou N'Diaye Mamadou N'Diaye ('97) | 97 | FRA | 14.74 | PB | ||||||||||
6 | Niels Pittomvils Niels Pittomvils ('92) | 92 | BEL | 14.96 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Thomas Carmoy Thomas Carmoy | 00 | BEL | 14.48 | SB | ||||||||||
2 | Amara Drame-Simonetto Amara Drame-Simonetto | 00 | CGO | 14.60 | =PB | ||||||||||
3 | Diadie Cissokho Diadie Cissokho ('94) | 94 | FRA | 14.64 | SB | ||||||||||
5 | Mathis Bellouni Mathis Bellouni ('02) | 02 | FRA | 15.70 | PB | ||||||||||
7 | Jorice Bassola Jorice Bassola ('94) | 94 | FRA | 19.40 | PB | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Oumar Babou Oumar Babou ('94) | 94 | SEN | 51.96 | SB | ||||||||||
2 | Jermaine Kleine Jermaine Kleine ('04) | 04 | NED | 51.99 | PB | ||||||||||
3 | Lucas Vivin Lucas Vivin ('03) | 03 | FRA | 52.72 | PB | ||||||||||
4 | Marvyn Deslandes Marvyn Deslandes ('99) | 99 | FRA | 52.81 | SB | ||||||||||
5 | Julian Andrianavalona Julian Andrianavalona ('99) | 99 | FRA | 53.22 | PB | ||||||||||
6 | Gaspard Ochsner Gaspard Ochsner ('02) | 02 | FRA | 53.82 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Kalidou Niang Kalidou Niang ('96) | 96 | FRA | 53.77 | SB | ||||||||||
2 | Maxime Teniere Maxime Teniere ('88) | 88 | FRA | 54.23 | SB | ||||||||||
3 | Cedric Bargigli Cedric Bargigli ('94) | 94 | FRA | 54.58 | SB | ||||||||||
4 | Francois Beaudoin Francois Beaudoin ('02) | 02 | FRA | 54.99 | PB | ||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Thomas Carmoy Thomas Carmoy | 00 | BEL | 2.20 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jason Bayindoula Jason Bayindoula ('01) | 01 | FRA | 2.10 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Thibaud Bouteille Thibaud Bouteille ('99) | 99 | FRA | 2.10 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Erico Sequeira Erico Sequeira ('95) | 95 | POR | 2.00 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | William Aubatin William Aubatin ('95) | 95 | FRA | 2.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | David Mbairaroua David Mbairaroua ('02) | 02 | FRA | 2.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Mathis Bellouni Mathis Bellouni ('02) | 02 | FRA | 1.90 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Charles Bouard Charles Bouard | 00 | FRA | 1.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Leo Cabrera Leo Cabrera ('01) | 01 | FRA | 5.30 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hichem Cherabi Hichem Cherabi ('93) | 93 | ALG | 5.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Caihe Caihe Caihe Caihe ('96) | 96 | FRA | 4.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mark Lawin Mark Lawin ('01) | 01 | FRA | 4.40 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Hugo Hassid Hugo Hassid ('91) | 91 | FRA | 4.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tom Campagne Tom Campagne | 00 | FRA | 7.57 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Raihau Maiau Raihau Maiau ('92) | 92 | FRA | 7.30 | +1.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Erwan Konate Erwan Konate ('03) | 03 | FRA | 7.26 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maxime Lapeyrie Maxime Lapeyrie ('96) | 96 | FRA | 7.22 | 0.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Frederic Dufag Frederic Dufag ('03) | 03 | FRA | 7.19 | 0.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Dreyfus Gbadjale Dreyfus Gbadjale ('98) | 98 | FRA | 7.19 | +0.4 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Antony Couffe Antony Couffe ('84) | 84 | FRA | 7.18 | +1.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Timothee Sadier Timothee Sadier ('97) | 97 | FRA | 7.03 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Melvin Raffin Melvin Raffin ('98) | 98 | FRA | 16.46 | +1.5 | =SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Thomas Gogois Thomas Gogois | 00 | FRA | 16.32 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Al Assane Fofana Al Assane Fofana ('98) | 98 | FRA | 15.86 | +0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Aymeric Dufag Aymeric Dufag ('98) | 98 | FRA | 15.59 | +0.2 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Hibraima Musquet Hibraima Musquet | 00 | FRA | 15.26 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Innocent Bologo Innocent Bologo ('89) | 89 | BUR | 15.25 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Quentin Mouyabi Quentin Mouyabi ('98) | 98 | FRA | 14.97 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Youba Sid Youba Sid ('99) | 99 | ALG | 14.40 | +0.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jospino Ayembe Mazeka Jospino Ayembe Mazeka ('97) | 97 | FRA | 14.36 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Kerlan Plumasseau Kerlan Plumasseau ('98) | 98 | FRA | 14.02 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Erwan Mouaddib Erwan Mouaddib ('99) | 99 | FRA | 13.52 | +0.7 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Frederic Dagee Frederic Dagee ('92) | 92 | FRA | 19.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jean-Luc Mastromauro Jean-Luc Mastromauro ('71) | 71 | FRA | 16.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Antoine Riou Antoine Riou ('97) | 97 | FRA | 16.04 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Timofey Repnikov Timofey Repnikov | 00 | RUS | 15.01 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Alan Oussenekan Alan Oussenekan ('96) | 96 | FRA | 11.64 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Thimotee Lingani Thimotee Lingani ('93) | 93 | BUR | 48.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mark Lawin Mark Lawin ('01) | 01 | FRA | 42.37 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Clement Maviel Clement Maviel ('98) | 98 | FRA | 32.76 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mykhaylo Kokhan Mykhaylo Kokhan ('01) | 01 | UKR | 76.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jean-Baptiste Bruxelle Jean-Baptiste Bruxelle ('02) | 02 | FRA | 70.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Earwyn Abdou Earwyn Abdou ('99) | 99 | FRA | 67.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Wiltrid Huet Wiltrid Huet ('03) | 03 | FRA | 60.46 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lenny Brisseault Lenny Brisseault ('02) | 02 | FRA | 65.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Caihe Caihe Caihe Caihe ('96) | 96 | FRA | 63.13 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Arthur Dudit Arthur Dudit ('94) | 94 | FRA | 61.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Niels Pittomvils Niels Pittomvils ('92) | 92 | BEL | 56.19 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M 5000 m kapgang Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Florent Beauval Florent Beauval | 00 | FRA | 22:19.31 | SB | ||||||||||
M 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ea Cergy Pontoise Athletisme Ea Cergy Pontoise Athletisme | FRA | 40.73 | ||||||||||||
Eloges Eyidibakala, Allan Lagui, Mamadou N'Diaye, Antony Couffe | |||||||||||||||
2 | Athletic Clubs 92 Athletic Clubs 92 | FRA | 40.95 | ||||||||||||
Andy Velnom, Rehu Louzolo, Dylan Bique, Eymeric Ahoue | |||||||||||||||
3 | Athle 91 Athle 91 | FRA | 40.98 | ||||||||||||
Sofiane Ahajam, Adama Jammeh, Boubacar Badji, Alphonse Robin | |||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ea Cergy Pontoise Athletisme Ea Cergy Pontoise Athletisme | FRA | 3:11.48 | ||||||||||||
Theo Farge, Dylan Chesneau, Wilton Mirog, Simon Boypa | |||||||||||||||
2 | Amiens Uc Amiens Uc | FRA | 3:12.09 | ||||||||||||
Ramzi Abdenouz, Loic Naprix, Jermaine Kleine, Thomas Jordier | |||||||||||||||
3 | Athletic Clubs 92 Athletic Clubs 92 | FRA | 3:12.41 | ||||||||||||
Charles Antoine Kouakou, Romain Debes, Fabien Burgeat, Paul-Auguste Ake | |||||||||||||||
4 | Athle 91 Athle 91 | FRA | 3:13.91 | ||||||||||||
Gaspard Ochsner, Yanis Meziane, William Verin, Priso Benoit Moudio | |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Doumbe Orane Doumbe Orane ('04) | 04 | FRA | 11.58 | PB | ||||||||||
2 | Vanessa Lokuli Vanessa Lokuli ('06) | 06 | FRA | 11.93 | PB | ||||||||||
3 | Tiffanie Ledreck Tiffanie Ledreck ('96) | 96 | FRA | 11.95 | PB | ||||||||||
Finale B Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Grace Tade Grace Tade ('04) | 04 | FRA | 11.90 | SB | ||||||||||
2 | Sacha Alessandrini Sacha Alessandrini ('99) | 99 | FRA | 11.97 | SB | ||||||||||
3 | Thais Beranger Thais Beranger ('05) | 05 | POR | 12.03 | PB | ||||||||||
4 | Yuna Queniat Yuna Queniat ('97) | 97 | FRA | 12.07 | SB | ||||||||||
5 | Cindy Amon Cindy Amon ('99) | 99 | FRA | 12.09 | SB | ||||||||||
6 | Anne Maquet Anne Maquet ('94) | 94 | FRA | 12.11 | SB | ||||||||||
7 | Stella Akakpo Stella Akakpo ('94) | 94 | FRA | 12.13 | SB | ||||||||||
K 200 m Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Gina Bass Gina Bass ('95) | 95 | GAM | 22.97 | SB | ||||||||||
2 | Helene Parisot Helene Parisot ('92) | 92 | FRA | 23.62 | =PB | ||||||||||
3 | Lise Langlois Lise Langlois ('02) | 02 | FRA | 24.43 | PB | ||||||||||
4 | Tiphaine Mauchant Tiphaine Mauchant ('01) | 01 | FRA | 24.50 | PB | ||||||||||
Finale B Vind: +2.0 | Vind: +2.0 | ||||||||||||||
1 | Estelle Raffai Estelle Raffai ('98) | 98 | FRA | 23.84 | SB | ||||||||||
2 | Maelly Dalmat Maelly Dalmat ('01) | 01 | FRA | 25.07 | SB | ||||||||||
7 | Fiona Espagnet Fiona Espagnet ('97) | 97 | FRA | 26.52 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kalyl Amaro Kalyl Amaro ('98) | 98 | FRA | 52.95 | SB | ||||||||||
2 | Laura Valdes Laura Valdes ('88) | 88 | ESP | 56.86 | SB | ||||||||||
3 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 57.08 | SB | ||||||||||
4 | Morgane Lenoir Morgane Lenoir ('97) | 97 | FRA | 57.36 | PB | ||||||||||
5 | Dekoula Leni Alicia Maitart Dekoula Leni Alicia Maitart | 00 | FRA | 58.39 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Pauline Toriel Pauline Toriel ('01) | 01 | FRA | 56.45 | SB | ||||||||||
2 | Rockaya Lerus Roulez Rockaya Lerus Roulez ('04) | 04 | FRA | 58.66 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lena Stolla Lena Stolla ('04) | 04 | FRA | 2:10.50 | PB | ||||||||||
2 | Carole Rieb Carole Rieb ('89) | 89 | FRA | 2:11.11 | SB | ||||||||||
3 | Josephine Bouyer Josephine Bouyer ('99) | 99 | FRA | 2:14.24 | PB | ||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Micol Majori Micol Majori ('98) | 98 | ITA | 4:18.02 | SB | ||||||||||
2 | Manon Guillermin Manon Guillermin ('98) | 98 | FRA | 4:23.83 | |||||||||||
3 | Pauline Simon Pauline Simon ('93) | 93 | FRA | 4:24.61 | SB | ||||||||||
4 | Abir Reffas Abir Reffas ('97) | 97 | ALG | 4:25.01 | PB | ||||||||||
5 | Celia Robin Celia Robin ('04) | 04 | FRA | 4:35.74 | PB | ||||||||||
6 | Lucie Moreac Lucie Moreac ('94) | 94 | IRL | 4:36.66 | PB | ||||||||||
K 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aude Korotchansky Aude Korotchansky ('91) | 91 | FRA | 9:34.35 | |||||||||||
2 | Melissande Jourdan Melissande Jourdan ('04) | 04 | FRA | 9:40.25 | PB | ||||||||||
3 | Melanie Doutart Melanie Doutart ('89) | 89 | FRA | 9:45.23 | SB | ||||||||||
4 | Emeline Delanis Emeline Delanis ('97) | 97 | FRA | 9:50.84 | SB | ||||||||||
5 | Justine Chagnaud Justine Chagnaud | 00 | FRA | 9:55.34 | PB | ||||||||||
6 | Balkissa Abdoulaye Kirbo Balkissa Abdoulaye Kirbo ('94) | 94 | NIG | 10:03.74 | NR | PB | |||||||||
7 | Eugenie Ponleve Eugenie Ponleve ('95) | 95 | FRA | 10:12.90 | PB | ||||||||||
8 | Marie Desmarest Marie Desmarest ('03) | 03 | FRA | 10:14.66 | PB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +1.6 Finale A Finale | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Odile Ahouanwanou Odile Ahouanwanou ('91) | 91 | BEN | 13.42 | SB | ||||||||||
2 | Mailys Promeneur Mailys Promeneur ('03) | 03 | FRA | 13.88 | PB | ||||||||||
3 | Emma El Achkar Emma El Achkar ('95) | 95 | FRA | 13.89 | PB | ||||||||||
4 | Rosvitha Okou Rosvitha Okou ('86) | 86 | CIV | 14.14 | SB | ||||||||||
5 | Esther Wejieme Esther Wejieme ('99) | 99 | FRA | 14.25 | =PB | ||||||||||
6 | Pauline Labarbe Pauline Labarbe ('93) | 93 | FRA | 14.27 | SB | ||||||||||
7 | Kisha Beguinot Kisha Beguinot ('99) | 99 | FRA | 14.35 | SB | ||||||||||
8 | Alyssa Leroy Alyssa Leroy ('04) | 04 | FRA | 14.76 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Laureen Maxwell Laureen Maxwell ('02) | 02 | FRA | 14.01 | SB | ||||||||||
2 | Farah Clerc Farah Clerc ('90) | 90 | FRA | 14.03 | PB | ||||||||||
3 | Sofia Aguad Sofia Aguad ('04) | 04 | FRA | 14.56 | PB | ||||||||||
3 | Clea Alphonso Clea Alphonso ('95) | 95 | FRA | 14.56 | SB | ||||||||||
6 | Romane Dussably Romane Dussably ('03) | 03 | FRA | 14.94 | PB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Madeline Abega Madeline Abega ('02) | 02 | FRA | 1:00.84 | SB | ||||||||||
2 | Aaliyah Rifort Delem Aaliyah Rifort Delem ('01) | 01 | FRA | 1:03.94 | PB | ||||||||||
3 | Claudine Raud-Gumiel Claudine Raud-Gumiel ('02) | 02 | FRA | 1:04.64 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Camille Seri Camille Seri ('99) | 99 | FRA | 57.46 | SB | ||||||||||
2 | Fatoumata Diallo Fatoumata Diallo | 00 | POR | 1:00.99 | SB | ||||||||||
3 | Marie Chenal Marie Chenal ('94) | 94 | FRA | 1:02.53 | PB | ||||||||||
4 | Lea Da Silva Lea Da Silva ('99) | 99 | FRA | 1:03.08 | |||||||||||
5 | Sarah Timir Sarah Timir ('01) | 01 | FRA | 1:03.61 | SB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fatoumata Balley Fatoumata Balley ('97) | 97 | GUI | 1.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Richalda Mohamed Richalda Mohamed ('01) | 01 | FRA | 1.75 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Amara Idinna Amara Idinna ('03) | 03 | FRA | 1.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Laurine Masset Laurine Masset ('98) | 98 | FRA | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Julie Soubiran Julie Soubiran ('93) | 93 | FRA | 1.65 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Yasmina Agbi Yasmina Agbi ('92) | 92 | FRA | 1.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Claudine Raud-Gumiel Claudine Raud-Gumiel ('02) | 02 | FRA | 1.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Romane Dussably Romane Dussably ('03) | 03 | FRA | 1.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Juliette Cinato Juliette Cinato ('97) | 97 | FRA | 1.55 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Margot Chevrier Margot Chevrier ('99) | 99 | FRA | 4.40 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ninon Chapelle Ninon Chapelle ('95) | 95 | FRA | 4.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marie-Julie Bonnin Marie-Julie Bonnin ('01) | 01 | FRA | 4.20 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Marion Lotout Marion Lotout ('89) | 89 | FRA | 4.20 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Elise Russis Elise Russis ('03) | 03 | FRA | 4.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Romane Maugest Romane Maugest | 00 | FRA | 3.80 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Solene Guiloineau Solene Guiloineau ('92) | 92 | FRA | 3.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Flora Rousseau Flora Rousseau ('01) | 01 | FRA | 3.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Salome Brugier Salome Brugier ('98) | 98 | FRA | 3.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Isabelle Leroy Isabelle Leroy ('88) | 88 | FRA | 3.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Mariette Terrisse Hilborne Mariette Terrisse Hilborne ('84) | 84 | FRA | 3.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tiphaine Mauchant Tiphaine Mauchant ('01) | 01 | FRA | 6.35 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Maelly Dalmat Maelly Dalmat ('01) | 01 | FRA | 5.80 | +1.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Pauline Labarbe Pauline Labarbe ('93) | 93 | FRA | 5.50 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Thais Beranger Thais Beranger ('05) | 05 | FRA | 5.49 | +0.6 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Cassandre Aguessy Thomas Cassandre Aguessy Thomas ('97) | 97 | FRA | 5.43 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lauranne Berard Lauranne Berard ('97) | 97 | FRA | 5.38 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aminata N'Diaye Aminata N'Diaye ('02) | 02 | FRA | 12.71 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Janne NielsenJanne Nielsen ('93) | 93 | DEN | 12.63 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Rebecca Moustin-Aubatin Rebecca Moustin-Aubatin ('99) | 99 | FRA | 12.42 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ines Pitchon Ines Pitchon ('98) | 98 | FRA | 12.25 | +1.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sohane Aucagos Sohane Aucagos ('03) | 03 | FRA | 12.24 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rose Sharon Pierre-Louis Rose Sharon Pierre-Louis ('94) | 94 | FRA | 15.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Odile Ahouanwanou Odile Ahouanwanou ('91) | 91 | BEN | 14.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Caroline Metayer Caroline Metayer ('92) | 92 | FRA | 14.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | July Florentiny July Florentiny ('96) | 96 | FRA | 14.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Nadege Mendy Nadege Mendy ('96) | 96 | FRA | 14.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Britney Cots Britney Cots ('97) | 97 | FRA | 13.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Angeline Viardot Angeline Viardot ('91) | 91 | FRA | 13.06 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 12.82 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Cassandre Aguessy Thomas Cassandre Aguessy Thomas ('97) | 97 | FRA | 12.42 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 56.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Pauline Pousse Pauline Pousse ('87) | 87 | FRA | 51.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Yelena Mokoka Yelena Mokoka ('95) | 95 | COD | 50.35 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maelle Philippe Maelle Philippe ('98) | 98 | FRA | 48.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Dorine Viardot Dorine Viardot ('93) | 93 | FRA | 45.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Marie-Josée Bovele-Linaka Marie-Josée Bovele-Linaka ('04) | 04 | FRA | 44.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Anaïs Marcadet Anaïs Marcadet ('91) | 91 | FRA | 43.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Janne NielsenJanne Nielsen ('93) | 93 | DEN | 29.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aline Salut Aline Salut ('92) | 92 | FRA | 54.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Aurore Dilly Aurore Dilly ('92) | 92 | FRA | 51.39 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Melissa Coquillas Melissa Coquillas ('98) | 98 | FRA | 50.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sherley Jean-Jacques Sherley Jean-Jacques | 00 | FRA | 47.86 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gaelle Jacquin Gaelle Jacquin ('97) | 97 | FRA | 47.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Pauline Smal Pauline Smal ('98) | 98 | BEL | 47.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Daphne Genin Daphne Genin | 00 | FRA | 44.90 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lucile Bourges Lucile Bourges | 00 | FRA | 41.94 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sarah Toumanian Sarah Toumanian | 00 | FRA | 41.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gaelle Le Foll Gaelle Le Foll ('91) | 91 | FRA | 39.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lauranne Berard Lauranne Berard ('97) | 97 | FRA | 36.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Juliette Cinato Juliette Cinato ('97) | 97 | FRA | 31.69 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 3000 m kapgang Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Evin Demir Evin Demir ('01) | 01 | TUR | 13:51.67 | PB | ||||||||||
2 | Doriane Langlois Doriane Langlois ('93) | 93 | FRA | 14:08.97 | PB | ||||||||||
3 | Liv Masson Liv Masson ('03) | 03 | FRA | 14:25.14 | |||||||||||
K 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Athle 91 Athle 91 | FRA | 45.70 | ||||||||||||
Grace Tade, Gina Bass, Estelle Raffai, Laureen Maxwell | |||||||||||||||
2 | Ea Cergy Pontoise Athletisme Ea Cergy Pontoise Athletisme | FRA | 46.30 | ||||||||||||
Lea Mormin, Cindy Amon, Tiffanie Ledreck, Shanice Manzambi | |||||||||||||||
3 | Stade Sottevillais Stade Sottevillais | FRA | 46.86 | ||||||||||||
Sofia Aguad, Lise Langlois, Maelle Cilpa, Anne Maquet |