M 100 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kevin Kranz Kevin Kranz ('98) | 98 | GER | 10.24 | |||||||||||
2 | Sean Safo-Antwi Sean Safo-Antwi ('90) | 90 | GHA | 10.28 | =SB | ||||||||||
3 | Owen Ansah Owen Ansah | 00 | GER | 10.29 | PB | ||||||||||
4 | Milo Skupin-Alfa Milo Skupin-Alfa ('99) | 99 | GER | 10.48 | |||||||||||
5 | Yanic Berthes Yanic Berthes ('95) | 95 | GER | 10.48 | PB | ||||||||||
6 | Seye Ogunlewe Seye Ogunlewe ('91) | 91 | NGR | 10.52 | |||||||||||
7 | Daniel Hoffmann Daniel Hoffmann ('95) | 95 | GER | 10.55 | |||||||||||
8 | Marvin Schulte Marvin Schulte ('99) | 99 | GER | 10.59 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Jonas Hügen Jonas Hügen ('94) | 94 | GER | 10.50 | SB | ||||||||||
2 | Enrico Güntert Enrico Güntert ('97) | 97 | SUI | 10.54 | |||||||||||
3 | Roy Schmidt Roy Schmidt ('91) | 91 | GER | 10.54 | SB | ||||||||||
4 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.55 | SB | ||||||||||
5 | Deniz Almas Deniz Almas ('97) | 97 | GER | 10.57 | SB | ||||||||||
6 | Markus Greufe Markus Greufe ('95) | 95 | GER | 10.59 | |||||||||||
7 | Manuel Eitel Manuel Eitel ('97) | 97 | GER | 10.62 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Kevin Kranz Kevin Kranz ('98) | 98 | GER | 10.18 | PB | ||||||||||
2 | Sean Safo-Antwi Sean Safo-Antwi ('90) | 90 | GHA | 10.31 | |||||||||||
3 | Milo Skupin-Alfa Milo Skupin-Alfa ('99) | 99 | GER | 10.43 | =PB | ||||||||||
4 | Maurice Huke Maurice Huke ('93) | 93 | GER | 10.58 | |||||||||||
5 | Roger Gurski Roger Gurski ('97) | 97 | GER | 10.68 | SB | ||||||||||
6 | Michel Meißner Michel Meißner ('96) | 96 | GER | 10.74 | SB | ||||||||||
7 | Pierre Bilo Pierre Bilo ('01) | 01 | GER | 10.91 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +2.2 | Vind: +2.2 | ||||||||||||||
1 | Marvin Schulte Marvin Schulte ('99) | 99 | GER | 10.38 | w | ||||||||||
2 | Enrico Güntert Enrico Güntert ('97) | 97 | SUI | 10.54 | w | ||||||||||
3 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.57 | w | ||||||||||
4 | Roy Schmidt Roy Schmidt ('91) | 91 | GER | 10.58 | w | ||||||||||
5 | Manuel Eitel Manuel Eitel ('97) | 97 | GER | 10.58 | w | ||||||||||
6 | Paul Erdle Paul Erdle ('01) | 01 | GER | 10.69 | w | ||||||||||
7 | Kai Sparenberg Kai Sparenberg ('95) | 95 | GER | 10.73 | w | ||||||||||
Indledende 3 Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Lucas Ansah-Peprah Lucas Ansah-Peprah | 00 | GER | 10.36 | |||||||||||
2 | Seye Ogunlewe Seye Ogunlewe ('91) | 91 | NGR | 10.40 | |||||||||||
3 | Yanic Berthes Yanic Berthes ('95) | 95 | GER | 10.52 | PB | ||||||||||
4 | Markus Greufe Markus Greufe ('95) | 95 | GER | 10.58 | |||||||||||
5 | Jonas Hügen Jonas Hügen ('94) | 94 | GER | 10.62 | |||||||||||
6 | Tim Alexander Kolbe Tim Alexander Kolbe | 00 | GER | 10.82 | SB | ||||||||||
7 | Felix Thurn Felix Thurn ('96) | 96 | GER | 11.05 | SB | ||||||||||
Indledende 4 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Owen Ansah Owen Ansah | 00 | GER | 10.32 | =PB | ||||||||||
2 | Daniel Hoffmann Daniel Hoffmann ('95) | 95 | GER | 10.50 | SB | ||||||||||
3 | Deniz Almas Deniz Almas ('97) | 97 | GER | 10.58 | SB | ||||||||||
4 | Luka Herden Luka Herden | 00 | GER | 10.72 | |||||||||||
5 | Patrick Domogala Patrick Domogala ('93) | 93 | GER | 10.77 | SB | ||||||||||
M 200 m Vind: +0.6 Finale A Finale | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Owen Ansah Owen Ansah | 00 | GER | 20.64 | |||||||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 20.90 | |||||||||||
3 | Benjamin Fischer Benjamin Fischer ('91) | 91 | GER | 22.33 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Joshua Hartmann Joshua Hartmann ('99) | 99 | GER | 20.51 | |||||||||||
2 | Jakob Bruns Jakob Bruns ('01) | 01 | GER | 21.55 | PB | ||||||||||
3 | Paul Erdle Paul Erdle ('01) | 01 | GER | 22.00 | |||||||||||
Finale C Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Jonas Hügen Jonas Hügen ('94) | 94 | GER | 21.14 | SB | ||||||||||
2 | Deniz Almas Deniz Almas ('97) | 97 | GER | 21.65 | SB | ||||||||||
3 | Marvin Hock Marvin Hock ('97) | 97 | GER | 22.08 | |||||||||||
4 | Felix Thurn Felix Thurn ('96) | 96 | GER | 22.22 | SB | ||||||||||
Finale D Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Manuel Eitel Manuel Eitel ('97) | 97 | GER | 21.53 | SB | ||||||||||
2 | Thorben Finke Thorben Finke ('04) | 04 | GER | 21.89 | PB | ||||||||||
Aaron Amenta Aaron Amenta ('05) | 05 | GER | DNF | ||||||||||||
Finale E Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Kai Sparenberg Kai Sparenberg ('95) | 95 | GER | 21.52 | SB | ||||||||||
2 | Niklas Wiethoff Niklas Wiethoff ('98) | 98 | GER | 22.03 | |||||||||||
3 | Oliver Ollesch Oliver Ollesch ('99) | 99 | GER | 22.20 | SB | ||||||||||
Finale F Vind: +1.1 | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
1 | Maximilian Kremser Maximilian Kremser | 00 | GER | 21.63 | |||||||||||
2 | Tilman Jedlitschka Tilman Jedlitschka ('99) | 99 | GER | 21.93 | PB | ||||||||||
3 | Finn Kohlenbach Finn Kohlenbach ('04) | 04 | GER | 22.10 | |||||||||||
Finale G Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Jonas Klein Jonas Klein ('98) | 98 | GER | 21.63 | PB | ||||||||||
2 | Michel Meißner Michel Meißner ('96) | 96 | GER | 21.83 | SB | ||||||||||
3 | Jacques Ehrmann Jacques Ehrmann ('98) | 98 | IRL | 22.04 | SB | ||||||||||
4 | Gabriel Wusu Gabriel Wusu ('01) | 01 | GER | 22.13 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mihai Sorin Dringo Mihai Sorin Dringo ('01) | 01 | ROU | 46.08 | SB | ||||||||||
2 | Johannes Nortmeyer Johannes Nortmeyer ('99) | 99 | GER | 47.30 | PB | ||||||||||
3 | Fredrik Øvereng Fredrik Øvereng ('99) | 99 | NOR | 47.78 | SB | ||||||||||
4 | Kai Strauch Kai Strauch ('97) | 97 | GER | 49.01 | SB | ||||||||||
5 | Jan Schenk Jan Schenk ('98) | 98 | GER | 49.48 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Angelos Tsimopoulos Angelos Tsimopoulos ('03) | 03 | GER | 48.23 | PB | ||||||||||
2 | Felix Jahn Felix Jahn ('02) | 02 | GER | 48.42 | PB | ||||||||||
3 | Christopher Löffelmann Christopher Löffelmann ('97) | 97 | GER | 49.28 | SB | ||||||||||
4 | Henning Schiel Henning Schiel ('01) | 01 | GER | 49.59 | PB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Bastian Sundermann Bastian Sundermann ('04) | 04 | GER | 49.16 | PB | ||||||||||
2 | Silyan Peshev Silyan Peshev ('02) | 02 | BUL | 49.27 | PB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Pierre Börkey Pierre Börkey ('03) | 03 | GER | 1:48.68 | PB | ||||||||||
2 | Tim Holzapfel Tim Holzapfel ('97) | 97 | GER | 1:49.95 | PB | ||||||||||
3 | Robert Fülle Robert Fülle ('01) | 01 | GER | 1:51.13 | PB | ||||||||||
4 | Luca Thompson Luca Thompson | 00 | NOR | 1:51.84 | SB | ||||||||||
5 | Leonard Baranski Leonard Baranski ('98) | 98 | GER | 1:52.32 | SB | ||||||||||
6 | Emil Meggle Emil Meggle ('02) | 02 | GER | 1:52.50 | PB | ||||||||||
Timothy Erpenbach Timothy Erpenbach ('02) | 02 | GER | DNF | ||||||||||||
Omar Jammeh Omar Jammeh ('95) | 95 | GAM | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Liam Van Der Schaaf Liam Van Der Schaaf ('98) | 98 | NED | 13.74 | SB | ||||||||||
2 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 13.77 | =SB | ||||||||||
3 | Tim Eikermann Tim Eikermann | 00 | GER | 13.78 | PB | ||||||||||
4 | Yannick Spissinger Yannick Spissinger ('95) | 95 | GER | 14.12 | |||||||||||
5 | Mui Ching Yeung Mui Ching Yeung ('93) | 93 | HKG | 14.20 | |||||||||||
6 | Gregory Minoue Gregory Minoue ('02) | 02 | GER | 14.22 | |||||||||||
7 | Cheung Wang Fung Cheung Wang Fung ('97) | 97 | HKG | 14.30 | |||||||||||
8 | Marius Lewald Marius Lewald ('99) | 99 | GER | 14.56 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Robin Ganter Robin Ganter ('01) | 01 | GER | 14.55 | SB | ||||||||||
Moritz Heene Moritz Heene ('01) | 01 | GER | DQ | ||||||||||||
Yannik Wodarczak Yannik Wodarczak ('98) | 98 | GER | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +2.0 | Vind: +2.0 | ||||||||||||||
1 | Liam Van Der Schaaf Liam Van Der Schaaf ('98) | 98 | NED | 13.75 | SB | ||||||||||
2 | Yannick Spissinger Yannick Spissinger ('95) | 95 | GER | 13.96 | SB | ||||||||||
3 | Gregory Minoue Gregory Minoue ('02) | 02 | GER | 14.06 | |||||||||||
4 | Mui Ching Yeung Mui Ching Yeung ('93) | 93 | HKG | 14.12 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 13.77 | SB | ||||||||||
2 | Tim Eikermann Tim Eikermann | 00 | GER | 13.97 | |||||||||||
3 | Cheung Wang Fung Cheung Wang Fung ('97) | 97 | HKG | 14.39 | |||||||||||
4 | Marius Lewald Marius Lewald ('99) | 99 | GER | 14.60 | SB | ||||||||||
Robin Ganter Robin Ganter ('01) | 01 | GER | DNF | ||||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lionel-Afan Strasser Lionel-Afan Strasser ('02) | 02 | AUT | 2.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Vadym Kravchuk Vadym Kravchuk ('96) | 96 | UKR | 2.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Maximilian Grün Maximilian Grün ('04) | 04 | GER | 2.06 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fabian Heinle Fabian Heinle ('94) | 94 | GER | 7.95 | w | +3.0 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Benjamin Gföhler Benjamin Gföhler ('94) | 94 | SUI | 7.81 | +1.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kristian Pulli Kristian Pulli ('94) | 94 | FIN | 7.75 | +0.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maximilian Entholzner Maximilian Entholzner ('94) | 94 | GER | 7.69 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Christopher Ullmann Christopher Ullmann ('93) | 93 | SUI | 7.58 | +0.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Nick Schmahl Nick Schmahl ('01) | 01 | GER | 7.54 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Oliver Koletzko Oliver Koletzko ('03) | 03 | GER | 7.46 | +1.3 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Florian Oswald Florian Oswald ('89) | 89 | GER | 7.06 | w | +2.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tim Becker Tim Becker ('02) | 02 | GER | 6.90 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: -0.1 Finale A Finale | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 11.46 | |||||||||||
2 | Lisa Nippgen Lisa Nippgen ('97) | 97 | GER | 11.58 | SB | ||||||||||
3 | Riccarda Dietsche Riccarda Dietsche ('96) | 96 | SUI | 11.59 | |||||||||||
4 | Salomé Kora Salomé Kora ('94) | 94 | SUI | 11.60 | |||||||||||
5 | Patrizia van der Weken Patrizia van der Weken ('99) | 99 | LUX | 11.65 | |||||||||||
6 | Antonia Dellert Antonia Dellert ('02) | 02 | GER | 11.88 | |||||||||||
7 | Louise Wieland Louise Wieland | 00 | GER | 11.91 | |||||||||||
8 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 12.02 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Lena Weiss Lena Weiss ('94) | 94 | SUI | 11.91 | |||||||||||
2 | Pia Julianna Ringhoffer Pia Julianna Ringhoffer ('98) | 98 | GER | 12.02 | |||||||||||
3 | Jessica Roos Jessica Roos ('94) | 94 | GER | 12.03 | |||||||||||
4 | Sandra Dinkeldein Sandra Dinkeldein ('93) | 93 | GER | 12.07 | |||||||||||
5 | Chiara Schimpf Chiara Schimpf | 00 | GER | 12.09 | |||||||||||
6 | Sophie Bleibtreu Sophie Bleibtreu ('02) | 02 | GER | 12.16 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 11.39 | |||||||||||
2 | Patrizia van der Weken Patrizia van der Weken ('99) | 99 | LUX | 11.53 | |||||||||||
3 | Antonia Dellert Antonia Dellert ('02) | 02 | GER | 11.69 | SB | ||||||||||
4 | Lena Weiss Lena Weiss ('94) | 94 | SUI | 11.76 | |||||||||||
5 | Jessica Roos Jessica Roos ('94) | 94 | GER | 11.80 | SB | ||||||||||
6 | Pia Julianna Ringhoffer Pia Julianna Ringhoffer ('98) | 98 | GER | 11.95 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Riccarda Dietsche Riccarda Dietsche ('96) | 96 | SUI | 11.50 | SB | ||||||||||
2 | Lisa Nippgen Lisa Nippgen ('97) | 97 | GER | 11.60 | SB | ||||||||||
3 | Ditaji Kambundji Ditaji Kambundji ('02) | 02 | SUI | 11.67 | |||||||||||
4 | Louise Wieland Louise Wieland | 00 | GER | 11.70 | PB | ||||||||||
5 | Sandra Dinkeldein Sandra Dinkeldein ('93) | 93 | GER | 11.91 | SB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Salomé Kora Salomé Kora ('94) | 94 | SUI | 11.57 | |||||||||||
2 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 11.75 | SB | ||||||||||
3 | Minke Bisschops Minke Bisschops ('02) | 02 | NED | 11.76 | SB | ||||||||||
4 | Jessica-Bianca Wessolly Jessica-Bianca Wessolly ('96) | 96 | GER | 11.81 | |||||||||||
5 | Chiara Schimpf Chiara Schimpf | 00 | GER | 11.89 | SB | ||||||||||
6 | Sophie Bleibtreu Sophie Bleibtreu ('02) | 02 | GER | 11.92 | SB | ||||||||||
K 200 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Louise Wieland Louise Wieland | 00 | GER | 23.98 | PB | ||||||||||
2 | Vivian Groppe Vivian Groppe ('04) | 04 | GER | 25.00 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.9 | Vind: -0.9 | ||||||||||||||
1 | Line Kristin Schröder Line Kristin Schröder ('04) | 04 | GER | 24.34 | |||||||||||
2 | Sandra Dinkeldein Sandra Dinkeldein ('93) | 93 | GER | 24.58 | |||||||||||
3 | Lorina Hertlein Lorina Hertlein ('04) | 04 | GER | 24.81 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Eleni Frommann Eleni Frommann ('97) | 97 | GER | 24.35 | SB | ||||||||||
2 | Helen Baumgarten Helen Baumgarten ('03) | 03 | GER | 25.00 | SB | ||||||||||
Finale 4 Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Vanessa Baldé Vanessa Baldé ('03) | 03 | GER | 24.40 | =PB | ||||||||||
Finale 5 Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Minke Bisschops Minke Bisschops ('02) | 02 | NED | 24.18 | SB | ||||||||||
2 | Rosina Schneider Rosina Schneider ('04) | 04 | GER | 24.37 | PB | ||||||||||
Lysann Helms Lysann Helms ('03) | 03 | GER | DQ | ||||||||||||
Finale 6 Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 24.59 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elisa Lechleitner Elisa Lechleitner ('99) | 99 | GER | 53.13 | PB | ||||||||||
2 | Lena Leege Lena Leege ('04) | 04 | GER | 54.68 | SB | ||||||||||
3 | Maike Schachtschneider Maike Schachtschneider ('94) | 94 | GER | 55.23 | |||||||||||
4 | Denise Uphoff Denise Uphoff | 00 | GER | 56.03 | PB | ||||||||||
5 | Hannah Mergenthaler Hannah Mergenthaler ('97) | 97 | GER | 56.40 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Sophia Sommer Sophia Sommer ('95) | 95 | GER | 55.48 | SB | ||||||||||
2 | Hanna Render Hanna Render ('03) | 03 | GER | 55.88 | PB | ||||||||||
3 | Antonia Giesche Antonia Giesche | 00 | GER | 55.93 | PB | ||||||||||
4 | Paula Pelzer Paula Pelzer ('04) | 04 | GER | 58.91 | PB | ||||||||||
5 | Romy Dannenburg Romy Dannenburg ('02) | 02 | NED | 1:00.94 | PB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Jill Leonie Jäger Jill Leonie Jäger ('06) | 06 | GER | 58.30 | |||||||||||
2 | Yana Havé Yana Havé ('99) | 99 | LUX | 58.59 | SB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eveliina Määttänen Eveliina Määttänen ('95) | 95 | FIN | 2:04.26 | |||||||||||
2 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 2:05.20 | |||||||||||
3 | Hannah Odendahl Hannah Odendahl ('05) | 05 | GER | 2:11.21 | |||||||||||
4 | Olivia ThorsgaardOlivia Thorsgaard | 00 | DEN | 2:11.50 | SB | ||||||||||
5 | Jana Schlüsche Jana Schlüsche | 00 | GER | 2:13.84 | |||||||||||
6 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 2:14.43 | |||||||||||
Jana Reinert Jana Reinert ('98) | 98 | GER | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Sophia Wolf Sophia Wolf | 00 | GER | 2:12.71 | SB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Ditaji Kambundji Ditaji Kambundji ('02) | 02 | SUI | 12.98 | SB | ||||||||||
2 | Noemi Zbären Noemi Zbären ('94) | 94 | SUI | 13.18 | |||||||||||
3 | Marlene Meier Marlene Meier ('02) | 02 | GER | 13.31 | PB | ||||||||||
4 | Isabel Mayer Isabel Mayer ('93) | 93 | GER | 13.37 | PB | ||||||||||
5 | Franziska Schuster Franziska Schuster ('02) | 02 | GER | 13.43 | PB | ||||||||||
6 | Monika Zapalska Monika Zapalska ('94) | 94 | GER | 13.55 | |||||||||||
7 | Lisa Maihöfer Lisa Maihöfer ('98) | 98 | GER | 13.58 | =SB | ||||||||||
Finale B Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Gesa Tiede Gesa Tiede ('02) | 02 | GER | 13.58 | PB | ||||||||||
2 | Abigail Adjei Abigail Adjei ('97) | 97 | GER | 13.84 | |||||||||||
3 | Katharina Winkler Katharina Winkler ('96) | 96 | GER | 13.90 | |||||||||||
4 | Miriam Sinning Miriam Sinning ('99) | 99 | GER | 14.10 | |||||||||||
5 | Anna Jablonski Anna Jablonski | 00 | GER | 14.10 | |||||||||||
6 | Larissa Bertényi Larissa Bertényi | 00 | SUI | 14.17 | |||||||||||
7 | Lui Lai Yiu Lui Lai Yiu ('94) | 94 | HKG | 14.27 | |||||||||||
8 | Romy Dannenburg Romy Dannenburg ('02) | 02 | NED | 14.31 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Ditaji Kambundji Ditaji Kambundji ('02) | 02 | SUI | 13.26 | |||||||||||
2 | Isabel Mayer Isabel Mayer ('93) | 93 | GER | 13.41 | SB | ||||||||||
3 | Marlene Meier Marlene Meier ('02) | 02 | GER | 13.50 | |||||||||||
4 | Abigail Adjei Abigail Adjei ('97) | 97 | GER | 13.89 | |||||||||||
5 | Miriam Sinning Miriam Sinning ('99) | 99 | GER | 14.07 | SB | ||||||||||
6 | Larissa Bertényi Larissa Bertényi | 00 | SUI | 14.16 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Andrea Rooth Andrea Rooth ('02) | 02 | NOR | 13.43 | SB | ||||||||||
2 | Lisa Maihöfer Lisa Maihöfer ('98) | 98 | GER | 13.58 | =SB | ||||||||||
3 | Lui Lai Yiu Lui Lai Yiu ('94) | 94 | HKG | 13.91 | |||||||||||
4 | Romy Dannenburg Romy Dannenburg ('02) | 02 | NED | 14.29 | SB | ||||||||||
Jule Tiltscher Jule Tiltscher ('01) | 01 | GER | DNF | ||||||||||||
Indledende 3 Vind: +1.7 | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Noemi Zbären Noemi Zbären ('94) | 94 | SUI | 13.08 | SB | ||||||||||
2 | Franziska Schuster Franziska Schuster ('02) | 02 | GER | 13.45 | PB | ||||||||||
3 | Monika Zapalska Monika Zapalska ('94) | 94 | GER | 13.50 | |||||||||||
4 | Gesa Tiede Gesa Tiede ('02) | 02 | GER | 13.62 | PB | ||||||||||
5 | Katharina Winkler Katharina Winkler ('96) | 96 | GER | 13.75 | |||||||||||
6 | Anna Jablonski Anna Jablonski | 00 | GER | 13.86 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Celine Geissler Celine Geissler ('98) | 98 | GER | 1.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
1 | Marithé Engondo Marithé Engondo ('02) | 02 | SUI | 1.78 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jara Ellinger Jara Ellinger ('01) | 01 | GER | 1.78 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Luisa Deeken Luisa Deeken ('01) | 01 | GER | 1.74 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Annabell Recke Annabell Recke ('03) | 03 | GER | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jördis Kriegel Jördis Kriegel | 00 | GER | 1.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Carla Kussmaul Carla Kussmaul ('04) | 04 | GER | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Malaika Mihambo Malaika Mihambo ('94) | 94 | GER | 6.66 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Maryse Luzolo Maryse Luzolo ('95) | 95 | GER | 6.54 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Merle Homeier Merle Homeier ('99) | 99 | GER | 6.38 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Nicola Kondziella Nicola Kondziella ('02) | 02 | GER | 6.37 | +1.1 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lea Halmans Lea Halmans ('99) | 99 | GER | 6.09 | -0.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Viktoria Koletzko Viktoria Koletzko | 00 | GER | 5.73 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Lena Brünnhübner Lena Brünnhübner ('01) | 01 | GER | 5.62 | +1.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Saskia Woidy Saskia Woidy ('01) | 01 | GER | 5.50 | +0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
D19 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Heiko Gussmann Heiko Gussmann ('04) | 04 | GER | 10.71 | PB | ||||||||||
2 | Joshua Ahrens Joshua Ahrens ('03) | 03 | GER | 10.82 | PB | ||||||||||
3 | Aaron Amenta Aaron Amenta ('05) | 05 | GER | 10.83 | PB | ||||||||||
4 | Marian Wieland Marian Wieland ('03) | 03 | GER | 10.91 | |||||||||||
5 | Joel Ahrens Joel Ahrens ('03) | 03 | GER | 10.95 | PB | ||||||||||
6 | Noah Ruedel Noah Ruedel ('04) | 04 | GER | 11.02 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Tim Haufe Tim Haufe ('03) | 03 | GER | 10.98 | PB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Marian Wieland Marian Wieland ('03) | 03 | GER | 11.01 | |||||||||||
2 | Joel Ahrens Joel Ahrens ('03) | 03 | GER | 11.03 | SB | ||||||||||
3 | Aaron Amenta Aaron Amenta ('05) | 05 | GER | 11.06 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Heiko Gussmann Heiko Gussmann ('04) | 04 | GER | 10.83 | |||||||||||
2 | Emil Bekker Emil Bekker ('03) | 03 | GER | 10.95 | |||||||||||
3 | Rockson Frimpong Rockson Frimpong ('03) | 03 | GER | 11.00 | PB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Lennart Hartenberg Lennart Hartenberg ('04) | 04 | GER | 10.58 | SB | ||||||||||
2 | Joshua Ahrens Joshua Ahrens ('03) | 03 | GER | 10.91 | PB | ||||||||||
3 | Julian Rubel Julian Rubel ('05) | 05 | GER | 10.95 | PB | ||||||||||
4 | Thorben Finke Thorben Finke ('04) | 04 | GER | 10.95 | PB | ||||||||||
5 | Noah Ruedel Noah Ruedel ('04) | 04 | GER | 11.04 | =SB | ||||||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Manuel Mordi Manuel Mordi ('03) | 03 | GER | 13.65 | PB | ||||||||||
2 | Aaron Giurgian Aaron Giurgian ('03) | 03 | GER | 13.87 | PB | ||||||||||
3 | Noah Braida Noah Braida ('04) | 04 | GER | 14.19 | PB | ||||||||||
4 | David Frank David Frank ('03) | 03 | GER | 14.69 | |||||||||||
5 | Noah Felix Herrmanny Noah Felix Herrmanny ('03) | 03 | GER | 14.71 | |||||||||||
Shelton Mario Quinze Shelton Mario Quinze ('03) | 03 | GER | DQ | ||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Manuel Mordi Manuel Mordi ('03) | 03 | GER | 13.89 | PB | ||||||||||
2 | Aaron Giurgian Aaron Giurgian ('03) | 03 | GER | 14.05 | |||||||||||
3 | Noah Braida Noah Braida ('04) | 04 | GER | 14.61 | |||||||||||
4 | Noah Felix Herrmanny Noah Felix Herrmanny ('03) | 03 | GER | 14.64 | PB | ||||||||||
5 | David Frank David Frank ('03) | 03 | GER | 14.72 | |||||||||||
Shelton Mario Quinze Shelton Mario Quinze ('03) | 03 | GER | DNF | ||||||||||||
D19 Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marc Mercier Marc Mercier ('04) | 04 | GER | 7.26 | +0.7 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Julian Holuschek Julian Holuschek ('05) | 05 | GER | 7.19 | +0.1 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Julian Schlepütz Julian Schlepütz ('03) | 03 | GER | 7.03 | +1.7 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Robin Eibner Robin Eibner ('03) | 03 | GER | 7.02 | +1.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
P19 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Sina Kammerschmitt Sina Kammerschmitt ('03) | 03 | GER | 11.79 | =SB | ||||||||||
2 | Allegra Hildebrand Allegra Hildebrand ('03) | 03 | GER | 11.97 | |||||||||||
3 | Mira Baus Mira Baus ('04) | 04 | GER | 12.07 | SB | ||||||||||
4 | Vivian Groppe Vivian Groppe ('04) | 04 | GER | 12.09 | |||||||||||
5 | Sila Sönmezcicek Sila Sönmezcicek ('03) | 03 | GER | 12.22 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Allegra Hildebrand Allegra Hildebrand ('03) | 03 | GER | 11.89 | PB | ||||||||||
2 | Mira Baus Mira Baus ('04) | 04 | GER | 12.10 | SB | ||||||||||
3 | Emely Rothfuchs Emely Rothfuchs ('06) | 06 | GER | 12.30 | PB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Vivian Groppe Vivian Groppe ('04) | 04 | GER | 12.08 | |||||||||||
2 | Sila Sönmezcicek Sila Sönmezcicek ('03) | 03 | GER | 12.22 | |||||||||||
3 | Josephine Otto Josephine Otto ('05) | 05 | GER | 12.25 | SB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Sina Kammerschmitt Sina Kammerschmitt ('03) | 03 | GER | 11.79 | SB | ||||||||||
P19 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Naomi Krebs Naomi Krebs ('03) | 03 | GER | 13.45 | PB | ||||||||||
2 | Hawa Jalloh Hawa Jalloh ('03) | 03 | GER | 13.46 | |||||||||||
3 | Johanna Paul Johanna Paul ('03) | 03 | GER | 13.78 | SB | ||||||||||
4 | Line Kristin Schröder Line Kristin Schröder ('04) | 04 | GER | 13.79 | |||||||||||
5 | Vanessa Baldé Vanessa Baldé ('03) | 03 | GER | 13.96 | |||||||||||
6 | Rosina Schneider Rosina Schneider ('04) | 04 | GER | 14.02 | |||||||||||
7 | Aaliyah-Laetitia Mbenda Aaliyah-Laetitia Mbenda ('04) | 04 | GER | 14.08 | PB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.5 | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
1 | Naomi Krebs Naomi Krebs ('03) | 03 | GER | 13.46 | PB | ||||||||||
2 | Line Kristin Schröder Line Kristin Schröder ('04) | 04 | GER | 13.69 | PB | ||||||||||
3 | Madleen Malecki Madleen Malecki ('03) | 03 | GER | 14.03 | SB | ||||||||||
4 | Aaliyah-Laetitia Mbenda Aaliyah-Laetitia Mbenda ('04) | 04 | GER | 14.21 | PB | ||||||||||
5 | Fiona Wildemann Fiona Wildemann ('03) | 03 | GER | 14.49 | SB | ||||||||||
Mia Haselhorst Mia Haselhorst ('04) | 04 | GER | DQ | ||||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Rosina Schneider Rosina Schneider ('04) | 04 | GER | 13.90 | PB | ||||||||||
2 | Johanna Paul Johanna Paul ('03) | 03 | GER | 13.95 | SB | ||||||||||
3 | Hawa Jalloh Hawa Jalloh ('03) | 03 | GER | 13.95 | |||||||||||
4 | Vanessa Baldé Vanessa Baldé ('03) | 03 | GER | 14.01 | |||||||||||
5 | Paula Grauvogel Paula Grauvogel ('03) | 03 | GER | 14.24 | SB | ||||||||||
P19 Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hannah Wörlein Hannah Wörlein ('04) | 04 | GER | 6.22 | +1.2 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marlene Lang Marlene Lang ('04) | 04 | GER | 5.98 | w | +2.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Finja Köchling Finja Köchling ('04) | 04 | GER | 5.85 | +0.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Johanna Rier Johanna Rier ('04) | 04 | GER | 5.82 | +0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Josephine Otto Josephine Otto ('05) | 05 | GER | 5.62 | +0.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Josie Krone Josie Krone ('05) | 05 | GER | 5.59 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M 100 m Vind: +2.4 Finale A Finale | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
1 | Felix Frühn Felix Frühn ('01) | 01 | GER | 10.53 | w | ||||||||||
2 | Sven Bulik Sven Bulik ('96) | 96 | GER | 10.57 | w | ||||||||||
3 | Jonas Klein Jonas Klein ('98) | 98 | GER | 10.59 | w | ||||||||||
4 | Jakob Bruns Jakob Bruns ('01) | 01 | GER | 10.76 | w | ||||||||||
5 | Oliver Ollesch Oliver Ollesch ('99) | 99 | GER | 10.83 | w | ||||||||||
6 | Moritz Mainka Moritz Mainka ('02) | 02 | GER | 10.86 | w | ||||||||||
7 | Gabriel Wusu Gabriel Wusu ('01) | 01 | GER | 10.91 | w | ||||||||||
8 | Florian Raadts Florian Raadts ('01) | 01 | GER | 10.97 | w | ||||||||||
Finale B Vind: +2.4 | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
1 | Max Fischer Max Fischer | 00 | GER | 10.84 | w | ||||||||||
2 | Niklas Wiethoff Niklas Wiethoff ('98) | 98 | GER | 10.88 | w | ||||||||||
3 | Ole Patterson Ole Patterson ('01) | 01 | GER | 10.96 | w | ||||||||||
4 | Timo Lange Timo Lange ('96) | 96 | GER | 11.05 | w | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Felix Frühn Felix Frühn ('01) | 01 | GER | 10.65 | PB | ||||||||||
2 | Oliver Ollesch Oliver Ollesch ('99) | 99 | GER | 10.89 | SB | ||||||||||
3 | Ole Patterson Ole Patterson ('01) | 01 | GER | 11.08 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Sven Bulik Sven Bulik ('96) | 96 | GER | 10.73 | SB | ||||||||||
2 | Gabriel Wusu Gabriel Wusu ('01) | 01 | GER | 10.90 | |||||||||||
3 | Max Fischer Max Fischer | 00 | GER | 11.05 | PB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +2.5 | Vind: +2.5 | ||||||||||||||
1 | Jonas Klein Jonas Klein ('98) | 98 | GER | 10.58 | w | ||||||||||
2 | Jakob Bruns Jakob Bruns ('01) | 01 | GER | 10.72 | w | ||||||||||
3 | Florian Raadts Florian Raadts ('01) | 01 | GER | 10.92 | w | ||||||||||
Indledende 4 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Moritz Mainka Moritz Mainka ('02) | 02 | GER | 11.02 | |||||||||||
2 | Niklas Wiethoff Niklas Wiethoff ('98) | 98 | GER | 11.10 | |||||||||||
Dennis Mäuslein Dennis Mäuslein ('01) | 01 | GER | DNF | ||||||||||||
K 100 m Vind: +0.6 Finale A Finale | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Malaika Mihambo Malaika Mihambo ('94) | 94 | GER | 11.57 | SB | ||||||||||
2 | Lena Brünnhübner Lena Brünnhübner ('01) | 01 | GER | 11.74 | PB | ||||||||||
3 | Kathleen Reinhardt Kathleen Reinhardt | 00 | GER | 11.87 | |||||||||||
4 | Amelie Dierke Amelie Dierke | 00 | GER | 11.94 | |||||||||||
5 | Tiffany Eidner Tiffany Eidner ('97) | 97 | GER | 11.99 | |||||||||||
6 | Emma Dörr Emma Dörr ('02) | 02 | GER | 12.22 | |||||||||||
Finale B Vind: +1.5 | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
1 | Laura Thomsen Laura Thomsen ('94) | 94 | GER | 12.14 | =SB | ||||||||||
2 | Fenja Schäfer Fenja Schäfer ('02) | 02 | GER | 12.25 | |||||||||||
3 | Karen Rückert Karen Rückert ('99) | 99 | GER | 12.28 | PB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.9 | Vind: +1.9 | ||||||||||||||
1 | Nicola Kondziella Nicola Kondziella ('02) | 02 | GER | 11.91 | PB | ||||||||||
2 | Cheyenne Kuhn Cheyenne Kuhn ('02) | 02 | GER | 12.05 | SB | ||||||||||
3 | Emma Dörr Emma Dörr ('02) | 02 | GER | 12.08 | SB | ||||||||||
4 | Fenja Schäfer Fenja Schäfer ('02) | 02 | GER | 12.20 | PB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Kathleen Reinhardt Kathleen Reinhardt | 00 | GER | 11.81 | SB | ||||||||||
2 | Lena Brünnhübner Lena Brünnhübner ('01) | 01 | GER | 11.82 | PB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +3.0 | Vind: +3.0 | ||||||||||||||
1 | Tiffany Eidner Tiffany Eidner ('97) | 97 | GER | 11.82 | w | ||||||||||
2 | Viktoria Koletzko Viktoria Koletzko | 00 | GER | 11.86 | w | ||||||||||
3 | Nora Rühmkorb Nora Rühmkorb ('96) | 96 | GER | 12.24 | w | ||||||||||
Indledende 4 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Amelie Dierke Amelie Dierke | 00 | GER | 11.87 | SB | ||||||||||
2 | Laura Thomsen Laura Thomsen ('94) | 94 | GER | 12.14 | SB |