Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Viby: Tracks 2 2.6.2022
Viby Idrætspark
Vælg mænd discipliner
1500 m
5000 m
10000 m
Vælg kvinder discipliner
M 1500 m
Finale A
Finale
1
Jacob Sommer Simonsen
Jacob Sommer Simonsen ('95)
95
AGF Atletik
3:53.8h
SB
2
Conrad Lind
Conrad Lind ('01)
01
Sparta
3:56.9h
PB
3
Esben Hornum
Esben Hornum ('89)
89
Aarhus Fremad
4:04.6h
SB
4
Samuel Ettrup Larsen
Samuel Ettrup Larsen
00
Esbjerg AM
4:05.0h
PB
5
Malthe Bøgebjerg
Malthe Bøgebjerg ('03)
03
SAK77
4:06.1h
SB
6
Christian Andersen
Christian Andersen ('95)
95
Aarhus 1900
4:07.2h
PB
7
Noah Kurzmann Skibsted
Noah Kurzmann Skibsted ('99)
99
Aalborg AM
4:09.5h
SB
8
Hjalte Dalskov
Hjalte Dalskov ('05)
05
BAC
4:09.9h
SB
9
Nikolas Kraglund
Nikolas Kraglund ('01)
01
Aalborg AM
4:11.6h
SB
10
Eskild Espenhain Landgrebe
Eskild Espenhain Landgrebe ('90)
90
Esbjerg AM
4:13.8h
PB
11
Jens Vestergaard Christiansen
Jens Vestergaard Christiansen ('02)
02
Aarhus 1900
4:18.8h
SB
12
Peder Christian Mølbak
Peder Christian Mølbak ('96)
96
Aarhus Fremad
4:20.3h
PB
13
Klaus Præst Jaqué
Klaus Præst Jaqué ('92)
92
Aalborg AM
4:23.0h
SB
Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen ('94)
94
AGF Atletik
DNF
Mikael Johnsen
Mikael Johnsen ('92)
92
AGF Atletik
DNF
Finale B
1
Jeppe Platz Schmidt
Jeppe Platz Schmidt
00
AGF Atletik
4:15.3h
PB
2
Sebastian Busk Mouritzen
Sebastian Busk Mouritzen ('02)
02
SAK77
4:24.5h
PB
3
Jens Bonefeld Møller
Jens Bonefeld Møller ('93)
93
AGF Atletik
4:24.8h
PB
4
Daniel Bendorff
Daniel Bendorff ('93)
93
Aalborg AM
4:29.7h
PB
5
Laura Astrup
Laura Astrup
00
Aarhus 1900
4:33.9h
K
6
Jonathan Birk Nielsen
Jonathan Birk Nielsen ('05)
05
Aalborg AM
4:40.0h
SB
7
Mikkel Bork
Mikkel Bork ('97)
97
AGF Atletik
4:44.8h
PB
8
Emma Horáčková
Emma Horáčková ('01)
01
Aarhus 1900 / CZE
4:54.7h
K
9
Emma Dyrup Kleist
Emma Dyrup Kleist ('97)
97
AGF Atletik
5:00.1h
K
10
Frederik Kromann Jensen
Frederik Kromann Jensen ('96)
96
5:21.9h
PB
11
Søren Østergaard
Søren Østergaard ('66)
66
Aarhus 1900
5:23.3h
SB
M 5000 m
Finale A
Finale
1
Rune Bækgaard
Rune Bækgaard ('88)
88
AGF Atletik
14:31.0h
SB
2
Andreas Bock Bjørnsen
Andreas Bock Bjørnsen
00
Herning LK
14:42.5h
PB
3
Peter Gerner Ejersbo
Peter Gerner Ejersbo ('95)
95
Odense Atletik
14:43.1h
SB
4
Esben Krogh Rasmussen
Esben Krogh Rasmussen ('93)
93
Sparta
14:46.8h
PB
5
Asbjørn Eller Skaarup
Asbjørn Eller Skaarup ('95)
95
Sparta
14:52.9h
6
Dean Cooper-Cunningham
Dean Cooper-Cunningham ('94)
94
Sparta / GBR
15:13.3h
SB
7
Michael Jensen
Michael Jensen ('87)
87
AGF Atletik
15:16.4h
SB
8
Martin Skytte Glerup
Martin Skytte Glerup ('03)
03
SAK77
15:22.0h
SB
9
Kasper Pontoppidan Jensen
Kasper Pontoppidan Jensen ('99)
99
Odense Atletik
15:26.2h
PB
10
Jonas Kvottrup Nielsen
Jonas Kvottrup Nielsen
AGF Atletik
15:30.0h
SB
11
Robin Lenz Ostenfeldt
Robin Lenz Ostenfeldt ('99)
99
SAK77
16:05.1h
PB
12
Michael Berg
Michael Berg ('85)
85
Randers Freja
16:15.5h
PB
13
Christian Blom Nass
Christian Blom Nass ('01)
01
Odense Atletik
16:24.0h
SB
14
Henrik Lau
Henrik Lau ('71)
71
Odense Atletik
16:44.0h
SB
15
Jacob Tejlmand
Jacob Tejlmand ('93)
93
AGF Atletik
16:45.9h
PB
Thor Friis Skifte
Thor Friis Skifte ('97)
97
Odense Atletik
DNF
Mikael Johnsen
Mikael Johnsen ('92)
92
AGF Atletik
DNF
Finale B
1
Søren Brandt Clemmensen
Søren Brandt Clemmensen ('88)
88
Aarhus Fremad
16:05.1h
PB
2
Flemming Krabbenhoft
Flemming Krabbenhoft ('75)
75
Aarhus Fremad
16:35.7h
PB
3
Josephine Thestrup
Josephine Thestrup ('96)
96
Sparta
16:36.1h
K
4
Jonatan Troldborg
Jonatan Troldborg ('94)
94
Aarhus 1900
16:36.3h
SB
5
Lasse Odgaard Jakobsen
Lasse Odgaard Jakobsen ('04)
04
Lemvig LK
16:46.9h
PB
6
Asger Kristensen
Asger Kristensen ('02)
02
Aarhus 1900
16:50.4h
PB
7
Anders Lade Nielsen
Anders Lade Nielsen ('66)
66
Aarhus 1900
16:59.4h
SB
8
Mikkel Clemmensen
Mikkel Clemmensen ('07)
07
AK Kilen
17:06.1h
PB
9
Mads Stokvad
Mads Stokvad ('06)
06
Lemvig LK
17:07.8h
PB
10
Sebastian Bræmer Nygaard
Sebastian Bræmer Nygaard ('06)
06
AGF Atletik
17:09.2h
PB
11
Martin Kjær
Martin Kjær ('79)
79
HLLH
17:12.7h
SB
12
Jonas Berg
Jonas Berg ('87)
87
Herning LK
17:22.1h
SB
13
Andreas Ottosen
Andreas Ottosen ('99)
99
Odense Atletik
17:31.5h
PB
14
Katrine Risvig
Katrine Risvig ('03)
03
Skive AM
17:31.8h
K
15
Morten Nyrup Jensen
Morten Nyrup Jensen ('72)
72
Aarhus Fremad
17:38.2h
SB
16
Laura Sandgaard
Laura Sandgaard ('99)
99
AGF Atletik
18:27.4h
K
17
Jonas Aggerholm
Jonas Aggerholm ('03)
03
SAK77
18:43.2h
PB
18
Laurids Jakobsen
Laurids Jakobsen ('52)
52
Viborg AM
19:40.3h
SB
Jimmi Simonsen
Jimmi Simonsen ('86)
86
AK Holstebro
DNF
Daniel Graversgaard
Daniel Graversgaard ('97)
97
AGF Atletik
DNF
Mie Gam Nielsen
Mie Gam Nielsen ('01)
01
Viborg AM
DNF
K
M 10000 m
Finale A
Finale
1
Eskil Schøning
Eskil Schøning ('93)
93
AGF Atletik
31:55.4h
PB
3
Christian Østergaard Nielsen
Christian Østergaard Nielsen ('97)
97
AGF Atletik
32:18.9h
PB
4
Jonas Kvottrup Nielsen
Jonas Kvottrup Nielsen
AGF Atletik
32:20.7h
SB
Niels Peter Nielsen
Niels Peter Nielsen ('87)
87
AGF Atletik
DNF
Rene Agger
Rene Agger ('81)
81
Aalborg AM
DNF
Johannes Würtz
Johannes Würtz ('95)
95
Aalborg AM
DNF
Head to head
×
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne